Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (6)

+119
Den98
AITEN
AMEE
ema
ladybird
MihaelaT
Celia
Alenia
gigikent4456
Danutzaaa
adyrsf
lorry_vintila
Carmen07
SemyazaAngel
oliv
oana h.
LRodica
kisskmy
simonaamalia
iriclau
juillet
alinnusha92
aurishta
Cella's crafts
gabriela1554
dorina narita
lori16ro
zugy
Lucyjuke
christinuca
Grigorii
michelinebeaulieu
raluca ecaterina
norelif
GabiTomas
didiana2015
bamsegras
piticutz82
bebelusha
geany
cib3
impresii
Dom22
IoanaMarin
orhapetru
ioana84
Phlom
Samarineanca
Tigrisor
Dionisia
Admina
SilviaDumitrescu
diada
andreeaissewing
wizpatch
AlexandraN
marianaelenabraicu
Selina
piciul
nico21
ioana soare
vraciu.vlad
Fancy-
sirbu adriana
noki
brunics
claudia_mami
dory
Greteledelweiss
adii
nalexandra
danabarbu2007
Tina_Dor
fiordaliso
mitulina
Coccinelle
shiva
Deiiutsa
tomari
pisi
Gerlinde13
marianaradoviciu
GinaP
Mars79
Florin B
deeoxana
teodora_vis
dixi220
Cristina05
Ladia
onutza907
Oanad21
CarmenClaudia
Butterfly_Amalia
kabunta
anna_sandu
adumitrescu
steauainserarii
contessina
nico1206
zmz
elenaveronica
cif2010
tinap7
arielas
Floren
geanina_scumpica
despina13cucli
gobelin
MagdaMarin
melinda2012
clodi
bimbo
Ubicua
rosita
valentinadof
elena.20
erendis
mar_ysa_28
123 participanți

Pagina 16 din 17 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 01 Mar 2018, 3:26 pm

Mulţumesc, Petru!
1000 de euro nu dau, ceva aşa în jur de 1000 lei, plus, minus. Nu mai cos ca altă dată că nu am timp, copila a crescut ( ai văzut ce donşoară am, mai înaltă ca mine) şi vrea firme sau chinezării ce vede la fete, nu ce-i coase mama (zicea cineva odată că va veni momentu când nu vrea să-i mai cos rade vrea numai modificări).
M-am uitat la Elna aia 240 de care vorbeai tu pe aici, am studiat-o şi pe cea 320 şi m-am uitat un pic şi la Singer Supera 5523, de asta mi-a spus soţul din ce a studiat el, că deh, e cadou. wink Şi mi-a sugerat să vorbesc cu tine lol! că a zis că eşti priceput. El a citit aşa păreri despre puterea motorului...chestii de astea. Zicea că el a citit multe păreri negative despre Brother.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Joi 01 Mar 2018, 4:42 pm

Singer despre care spui este cu motor de 90 w si e gandita pentru materiale groase, dar asta nu inseamna ca nu coase si materiale subtiri wink  si intr-adevar are 1100 impunsaturi /min.
Singer-ul tau, are 1500 imp/min...dar masinile noi  ( majoritatea cu motoare de 70 w ) sunt mai " lenese " au 800-850 imp/min. dar asta nu insemana ca nu cos la fel de bine....eu am folosit puterea maxima a motorului si pedala apasata la maxim...dar cand am cusut lenjerii acum mult de tot wink , dar cand cosi chestii de finete si nu cusaturi drepte la kilometru....nu ai chiar asa nevoie de viteza.

---------------------
Elna 220 este identica cu Elna 320 ...iar Elna 240 cu Elna 340....diferenta o fac carcasa masinii si tipul de suveica; modelul 200 este cu suveica verticala si modelul 300 cu suveica orizontala, dar tipurile de cusaturi clasice si ornamentale sunt identice ( eu asa stiu, dar poate ma insel )

------------------------
in 1000 lei gasesti cateva modele de masini de cusut, dar unele modele ( cum este Brother HF37, are motor parca de 50 W si e galagios rau....parca mai galagios ca Elna )

Juki asta nu iti face cu ochiul ??
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

---------------
anul trecut am cumparat pt cineva o masina de pe amazon.de ( model W6, un model de masina care in Germania se comercializeaza de vre-o 10 ani...si inca se vinde, cu tot cu transport am dat aprox 650 lei, livrare in tara prin curier )

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

---------------
de o masina industriala...cu masa modificata/taiata/adaptata la apartamentele noastre ( comuniste ) nu putem discuta ??? wink wink wink
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 01 Mar 2018, 7:30 pm

orhapetru a scris:Singer despre care spui este cu motor de 90 w si e gandita pentru materiale groase, dar asta nu inseamna ca nu coase si materiale subtiri wink  si intr-adevar are 1100 impunsaturi /min.
Singer-ul tau, are 1500 imp/min...dar masinile noi  ( majoritatea cu motoare de 70 w ) sunt mai " lenese " au 800-850 imp/min. dar asta nu insemana ca nu cos la fel de bine....
Aha! Eu eram curioasă cam cât de robustă este, dacă mă ţine încă vreo 10 poate 15 ani. rade Adevărul că nici nu prea ştiu ce vreau. Embarassed Am iubit-o pe Singer a mea şi mi-e greu să o dau în lături...dar, când văd că am blugi buni şi nu pot schimba fermoarul, că abia am cusut o betelie unei colege...mă gândesc că-mi trebuie alta. Îmi place Singer.

orhapetru a scris:Elna 220 este identica cu Elna 320 ...iar Elna 240 cu Elna 340....diferenta o fac carcasa masinii si tipul de suveica; modelul 200 este cu suveica verticala si modelul 300 cu suveica orizontala, dar tipurile de cusaturi clasice si ornamentale sunt identice ( eu asa stiu, dar poate ma insel )

Care e diferenţa de carcasă? Despre Elna am întrebat că am citit tot într-o postare de-a ta, că deh, am citit niţel şi pe aici, prin aceste capitole. Nu tot, dar aşa mai pe diagonală şi unde vedeam sfaturi. wink Nu ştiu nici dacă mă încântă ideea unei suveici orizontale. Şi despre suveicile orizontale am citit păreri negative. Smile De aceea am intrat aici să vă întreb pe voi.

orhapetru a scris:in 1000 lei gasesti cateva modele de masini de cusut, dar unele modele ( cum este Brother HF37, are motor parca de 50 W si e galagios rau....parca mai galagios ca Elna )
Firma asta pică din start că am citit prea multe păreri negative. Câte laude citeam pe vremuri, aici pe forum,  la adresa acestor tipuri de maşini, pe atâtea nemulţumiri am citit în ultimele zile.
orhapetru a scris:Juki asta nu iti face cu ochiul ??
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Să fiu sinceră, n-am auzit de firma asta. Nu ştiu cine le face, cum sunt...voi studia un pic.
Spunând tu că-s bune, te cred, că vorba aceea ai idee, cam ştii cum stau treburile. De aceea şi Şerifu a zis ieri să iau legătura cu tine. wink



orhapetru a scris:de o masina industriala...cu masa modificata/taiata/adaptata la apartamentele noastre ( comuniste )  nu putem discuta ??? wink wink wink
Exclus! Şi nu vreau SH nimic, vreau garanţie etc. Mie-mi trebuie una care o pun pe masa din bucătărie, îmi fac treaba şi apoi o ascund într-un dulap. E nu vreau multe lucruri la vedere, cred că de aceea nu am nici tablouri rade ...ba, unul la Diana, pictat de ea, dar așa pe peretele care nu-l văd direct.

Mulţumesc că-ţi rupi din timpul tău şi-mi dai sfaturi!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Mia 68 apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Joi 01 Mar 2018, 7:46 pm

Juki, firma japoneaza sunt lider mondiali la capitolul masini de cusut, Brother si ei, se lauda putin cu unele modele mai performante, dar Jack ( firma chineza ) va deveni cat de curand lider mondial pe piata de masini de cusut industriale.
Juki Romania are cateva modele de masini de cusut casnice...dar si preturile sunt pe masura wink

Ca lider in vanzari la masini casnice cred ca sta Brother...Singer nu mai e ce a fost odata ( cu toate ca lumea crede ca firma e germana....ea e de fapt pur "americaneasca " wink )

Toyota produce masinile prin china, iar ultimile modele...sunt plasticoase rau de tot, toata masina cantareste 5 kg
Minerva sunt produse in Cehia
Elna ( cu design Elvetian wink  ) produse in EU
------------------------------
poate tragi o fuga la Altex sau Flanco sa vezi ce modele au in magazin, poate iti face cu ochiul...vre-un model, macar pui mana pe masina si vezi cum arata.

parerea mea cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 01 Mar 2018, 8:04 pm

Sâmbătă mi-am propus o vizită prin magazine.
Am citit şi de Toyota, dar nu m-a atras...
Să citesc să văd şi despre Minerva. Nu ştiu sigur, dar parcă asta are cumnată-mea...Ştiu ceva maro cu alb şi parcă aşa-i zicea. A luat-o ieftin...trebuie să văd.

Editare
Asta pare interesantă
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sau asta
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Editare:
No, am mai studiat un pic şi pe emag sunt la un pret bun acum. Îmi plac cusăturile decorative, dar nu am găsit cum stă treaba cu materialele groase. De exemplu un blug de scurtat, de schimbat fermoarul la o geacă, ceva stofă gen palton...Am tot citit de materiale elastice sau foarte subţiri, dar nu şi groase. Am văzut că poţi coase piele care nu e neapărat groasă, ci tare...


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Joi 01 Mar 2018, 11:10 pm, editata de 3 ori (Motiv : completare)

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de ladybird Vin 02 Mar 2018, 12:26 pm

Indraznesc si eu sa va cer parearea despre o masina de cusut.
Eu am acum o Bernina 930 Record cu masa ei. Se poate cobora si la nivelul mesei , dara cum era montata pentru ceva mic.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Are toate accesoriile originale,plus ca mi-am mai cumparat de-a lungul timpului si alte accesorii pentru ea. Merge foarte frumos dar incepe sa faca figuri la cusutul pe materiale groase, in sensul ca ii scade puterea cand da de greu. Cred ca e timpul pentru o schimbare.
Daca tot am atatea accesorii pentru Bernina, imi puteti recomanda un model , sa zicem pana in 1500 lei? Sau nu se merita luat tot Bernina numai pentru accesorii.
Multumesc anticipat.
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 05 Mar 2018, 8:08 pm

Caz aproape rezolvat. wink După multe căutări, citit păreri şi analizat pentru ce o folosesc, ce-i important să facă (pentru mine), ce materiale să coase cu uşurinţă, am sau nu nevoie de multe cusături decorative şi alte întrebări ce mi le-am pus, m-am oprit la Singer Supera 5523. După o ultimă discuţie cu Petru referitoare la suveică, am comandat-o de pe Singer România unde acum e la promoţie. Peste tot e 1 400-1 500 lei, la ei a fost 1105 lei. Un preţ bun pentru ce spune că face şi cum face (am studiate câteva video). Chiar nu e jucărie cum spun unele doamne despre maşinile casnice, vorbim de 8kg, deci nu-i foarte plasticoasă (cealaltă a mea avea 7 kg şi mult metal, doar nişte roţi zimţate erau din plastic că a fost desfăcută şi din ce am văzut că are în ea), motorul e cu putere de 90W,  are 1100 împunsături/minut, o variantă mai nouă faţă de cum e Heavy Duty care e o maşină robustă... Acum o aştept să vină şi s-o testez.  Poate de mai aveam fata mică voiam multe cusături ornamentale. rade
Revin cu poze şi impresii. cos

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de ladybird Mier 07 Mar 2018, 12:11 pm

Sa o foloseste cu drag Mihaela.
Asteptam si pozele dar mai ales impresiile.
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 07 Mar 2018, 8:28 pm

Mulţumesc, ladybird!
A venit şi maşinuţa! ura Nu am avut timp încă să o testez prea mult, dar nici nu am lăsat-o să stea în cutie. cos Cum voi avea timp, o voi supune mai multor teste şi fac şi-o "poveste" cu impresii şi foto. Am testat-o pe pânză, bumbac pentru trening şi stofă groasă pusă-n 4 (astea erau la îndemână). Ce să zic? ...o controlezi uşor ca pe orice maşină electromecanică şi de o accelerezi fuge şi nu troncăne (asta ca primă impresie). E mai robustă şi are un sunet diferit faţă de Singer Mademoiselle. Nu e zgomotoasă, ci ca o maşină mai fiabilă (exact cum se vede diferenţa între un autoturism cu motor de 1000-1200 şi altul de 1600) rade . Suveica are mosor mic, are 3 poziţii ale acului, am testat şi câteva cusături, vreo 3 îmi plac mult, pot înfrumuseţa cu ele. wink Butoniera trebuie s-o mai testez că nu ştiu exact cum se face asta automată (din ce parte începe). Vreau să caut şi să descarc cartea în limba română. Aaaaa, îmi place sistemul de introducere a aţei în ac. beat


_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de danabarbu2007 Mier 07 Mar 2018, 9:45 pm

S-o stapanesti sanatoasa, Mihaela! Innov-is-ul meu 900 are doar 400 impunsaturi pe minut...11000 imi pare ca e racheta!
Sa faci multe lucruri minunate cu ea!
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 07 Mar 2018, 10:03 pm

Mulţumesc!
Promit că postez ce voi lucra cu noua achiziţie! cos Cu timpul stau puţin cam prost, am mulţi în clasă, buni, caiete multe, plus fişe...dar, creşte ziua şi o rezolv. cos

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de arielas Vin 09 Mar 2018, 7:56 am

Buna fetelor, nu stiam ca v-ati mai activat pe aici! Noroc ca mi-a trimis Mihaela mesaj de 8 martie love
Ce mai activam odata....
Am vazut ca si voi v-ati plans de timp, nu mai are rost si eu sa zic, si ca sa va raspund la intrebare, DA s-a comprimat timpul, sau cum zic eu (dintotdeauna) se invarte pamantul mai repede , dar nu ne-au spus astia rade
Am vazut ca s-a mai incercat un grup de facebook, dar toata lumea incearca sa vanda ...., pentru mine nu prezinta interes.
Deci, ce sa va zic....decat spor la lucru in tot ce faceti.! O zi buna!
Si Da Mihaela, am imbatranit...tu n-ai vazut ce fata mare si frumoasa ai, avem kiss !
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 11 Mar 2018, 10:18 am

arielas a scris:
Si Da Mihaela, am imbatranit...tu n-ai vazut ce fata mare si frumoasa ai, avem  kiss !
Eeee, sunt în floarea vârstei mele wink şi fiecare în floarea vârstei ei. dama

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de piciul Lun 12 Mar 2018, 6:18 am

Spor sa ai Mihaela si asteptam "cusaturile" wink
Era o vreme cand ne era drag sa impartisim din experienta si sa ajutam cu un sfat; acum e goana asta dupa material si timpul care se imparte acum in mai multe..adica tv, telefon, internet, informatii gramada ce se cer clasate, triate...dar si citite mai intai Smile
Alegerea este inca la fiecare din noi si tot noi putem alunga ispitele!
Sanatate si spor tuturor!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 12 Mar 2018, 5:16 pm

Mulţumesc!
Aşa este...

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 03 Iul 2018, 11:02 pm

Am revenit cu impresii despre Singer Supera 5523.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Atunci când am luat-o i-am spus/promis  Simonei că voi scrie impresii când o pun mai mult la treabă şi voi scoate în evidenţă plusurile şi minusurile pe care le are.
În primă fază, când am achiziţionat-o,  doar am testat-o pe diverse materiale, m-am uitat cum sunt cusăturile decorative, îmi place cusătura fagurele şi cea cu cruciuliţe, e minunată funcţia de coasere a unui tiv rezistent, între timp am testat şi butoniera într-un singur pas, dar aici încă  vreau să mai teste în funcţie de dimensiunea paşilor, tipul aţei şi al materialului şi am făcut mici reparaţii.
Înainte de vacanţă am cusut două rochii una din tricot de bumbac uşor elastic şi am folosit mult liniara şi una din jerse cu aplicaţii de catifea. Acesteia i-am ataşat cu uşurinţă femoar ascuns cu picioruşul pentru fermoare normale că doar tot aşa coseam şi cu Mademoiselle. Smile
Ieri şi azi am cusut diverse materiale. Am  scurtat o geacă de blugi căreia i-a ataşat apoi bentiţa fără probleme, am făcut o pereche de pantaloni şi o pijama dintr-un bumbac cu elasticitate mare, o fustă în linie A tot din tricot de bumbac căreia i-am ataşat elastic lat, am modificat o ie din  pânză  subţire, o fustă din blug subţire şi am scurtat tricouri folosind şi acul dublu.
Dacă e să scot în evidenţă plusurile şi minusurile aş spune următoarele:
Plusuri:
+ coase cu uşurinţă orice tip de material, doar acele să fie potrivite (pentru jerse, strech, blug, universale)
+ nu troncăne, când coşi materiale tari, groase, în multe straturi cum e blugul;
+ folosirea cu uşurinţă a cusăturilor de diferite tipuri, întărirea cusăturii la final, tăierea firului;
+ reglarea lăţimii cusăturii;
+ reglarea acului în cele trei poziţii după necesităţi este minunată;
+ braţul detaşabil cu uşurinţă, rămâne mult mai îngust suprafaţa fixă decât atunci când scoţi doar sertăraşul;
+ acul dublu (4mm) a cusut perfect orice material. Dacă la cealaltă mai sărea câte un pas când materialul era prea subţire sau prea elastic, la asta a cusut perfect orice.
Minusuri:
- sistemul de introducere a aţei în ac;
L-am folosit de vreo 3-4 ori şi de atunci n-a mai mers. Am avut un fir puţin mai gros şi mai scămoşat şi s-a rupt firul, probabil s-a deplasat cârligul acela minuscul şi nu mai agaţă aţa. Am crezut că o fi acul de vină, aşa că am pus un ac Singer, dar tot aşa...Chiar începuse să-mi placă acest sistem.
- un alt minus ar fi că am luat un set de ace de blugi Schmetz de 110 şi nu le pot folosi, nu intră deloc în locul acela chiar dacă am desfăcut şurubul maxim. Aşa că am cusut cu un Singer 100 care-l am de pe vremuri îndepăratete, venit în cutie cu cealată maşină. Schmetz jersey sau stretch se potrivesc. Se potrivesc perfect şi Milward. Am intrat pe site-ul Singer şi am văzut că cel mai gros ac ce-l au este de 100. Le voi face cuiva cadou pe cele de 110.
În viitor voi achiziţiona vreo 2-3  picioruşe pentru tiv întors sau cel invizibil (mă gândesc care-mi este mai util), unul cu care să cos cu ac dublu diverse cusături nu doar cea dreaptă, unul pentru fermoar ascuns ca să-mi uşurez munca şi mai vedem. Smile
Din ce-am văzut pe youtube, maşina asta face mai multe, dar unele nu-mi sunt utile.
Sunt mulţumită de alegerea făcută!
Ca să nu fe doar vorbe, voi reveni zilele următoare cu ce-am cusut.
Povestea în întregime link link

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 04 Iul 2018, 3:47 pm

Felicitari Mihaela....si sa te bucuri de masina Smile
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de LRodica Joi 05 Iul 2018, 10:38 pm

Sa o folosesti sanatoasa.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de ema Vin 06 Iul 2018, 8:47 am

Mihaela, sa faci lucruri frumoase cu ea si sa o stapanesti
sanatoasa
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 06 Iul 2018, 8:27 pm

Mulţumesc!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de AMEE Vin 20 Iul 2018, 2:59 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ce parere aveti despre aceasta masina de cusut?
e buna pentru incepatori? multumesc
AMEE
AMEE
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 35
Localizare : Neamt
Data de inscriere : 02/01/2010

http://cocas68.blogspot.com

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Ce masina de cusut imi recomandati!

Mesaj Scris de AITEN Mier 30 Ian 2019, 8:50 am

Buna dimineata,
As vrea sa achizitionez si eu o masina de cusut si de aceeia am nevoie de ajutorul dvs .Sunt incepatoare , fac mici reparatii, am avut o masina de cusut Nicoleta(cu care m-am chinuit mult ca s-a intepenit de la inceput la pasul de cusut foarte mic si rupea ata tot timpul) dar acum vreau o masina "buna" adica sa nu ma chinui mult si asa nu excelez in ale coaserii , sa pot regla cu usurinta pasul cusaturii , tensiunea atei ... bugetul ar fi in jur de 1000 ron , chiar daca nu fac multe cusaturi decorative dar la cusatura in linie dreapta sa nu ma chinui , si oscilez intre masina de cusut Singer Madam II sau Broather FS20 computerizata (dar nu stiu ce face aceasta masina computerizat ) !
Va multumesc ca existati !
avatar
AITEN
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 71
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 05/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Mier 30 Ian 2019, 3:15 pm

Un raspuns mai rapid wink  :
strict intre cele 2 modele de care intrebi, parerea mea e sa mergi pe Singer ( chiar daca modelul asta nou e doar carcasa schimbata de la modele 2250-2259 )  e cu suveica orizontala si cu 1500 impunsaturi pe min.
uite aici un clip cu un model asemanator, ca sa it faci o parere :



----------------------
Brother-ul de care intrebai e un model de masina computerizata , un model mai nou ca si Inov-is computerizat pe care il aveau fetele pe forum..acum 1000 de ani rade  
dar care mie personal nu mi-a placut niciodata...cred ca masina asta este pentru domnisoare care au timp mai mult si nervii inca relaxati...

_______________________________________________

Singer o gasesti la Altex , astazi la un pret de 714 lei :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

__________________________________________________________

Brother il gasesti azi la 719 lei :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_____________________________________________________

pana la 1000 lei ar mai fi si alte modele, nu neaparat mai bune, dar poate cu mai multe tipuri de cusaturi ornamentale, eventual cu butoniera automata, nu in 4 pasi cum sunt modelele de care vorbeam....
poate raspund si alte persoane care au masini mai noi si iti pot da un sfat mai bun ca al meu.

==============================
daca ar fi sa recomand o masina, sunt bune si cele din Lidl daca le gasesti la oferta, sau daca vrei ceva mai  bun , as recomanda Elna 1000 Sew Fun ( 730 lei ) Elna explore 220 ( 810 lei ) sau Elna explore 240 ( 880 lei ) :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Succes cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de AITEN Mier 30 Ian 2019, 3:24 pm

Va multumesc ptr amabiliattea de a-mi raspunde!
avatar
AITEN
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 71
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 05/02/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Ce masina de cusut sa imi achizitionez?

Mesaj Scris de Den98 Vin 17 Ian 2020, 5:58 pm

Buna seara! Am nevoie de ajutor in alegerea primei masini de cusut. O voi folosi pentru propria vestimentatie, deoarece foarte greu imi gasesc fuste si rochii mai lungi. As vrea pe viitor sa fac ceva mai mult din acest hobby. De aceea vreau o masina buna, pentru materiale subtiri si grose. O sa invat pe ea, dar vreau sa o folosesc multi ani de acum incolo. Am cautat pe internet si din ce am inteles cele mai bune brand-uri ar fi Singer, Brother, Juki.. Nu stiu ce sa aleg, nu vreau sa fac o greseala. Bugetul meu ar fi de maxim 1500 lei. Multumesc!
Den98
Den98
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/01/2020

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 16 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 17 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB