Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (4) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce masina de cusut recomandati (4)

+72
carmenpeter
culea mirela
dorinacirstea
bimbo
sybex
ale_bebe
alice07
geo
gheorghita.iana
InGeLiTzA
Greteledelweiss
alinuta96
barbin
xxcodrut
Andata
andora
venus8
anisia_rock
Cirstescu Cristina
alexaaa08
Dolores
clariana
fulguta28
Ramonell
SilviaDumitrescu
zuzinela
marina40
rosita
bubutza
afilimonb
melinda2012
arielas
elenav
tinap
ismi3ismi
M.arci
salinas
roxy29
zaharel
pisi
aurelia.c
victorela
diblaru maria
lllorena84
solaris2002
ElizaD
kla78
danae
stoy
Chirrox13
apllered2000
valentinadof
deosebita1
Florina Radu
aidil
kristyne25_872000
dansdk
odeta
mycryna
veronica.l
Lucia Ro
MagdaMarin
bobitica
Karina33
Admina
diada
aurishta
leia
tomari
geany
marabr
oanaraluca
76 participanți

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de oanaraluca Mier 04 Ian 2012, 6:23 pm

Capitolul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~



marabr multumesc mult pentru rapuns! Merci mi-ai fost de mare ajutor! acum m-am lamurit. cei de la sibiu au mai umflat putin puterea motorului.
oricum mi se pare o masina buna . am citit cam ce poate face si mi s-a cam pus pata pe ea.
daca esti draguta si poti sa imi mai raspunzi la niste intrebari. de unde ai luat-o? cum te descurci cu ea la materiale groase gen blug si stofa palton? ai cusut matase sau lycra la ea?
si cel mai important dc apesi pedala are viteza sau se misca cu viteza melcului?
nu am mai cumparat nimic asa on line cum am de gand sa fac cu masina de cusut si mi-e teama sa nu fie ceea ce vreau eu. eu am o masina camelia de cugir si un overlock lucznik pe care scrie ca are 90 w. de aceea mi se pare ca 51w e putin .
multumesc pentru ajutor anticipat!



Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Mier 04 Ian 2012, 6:52 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de marabr Mier 04 Ian 2012, 7:20 pm

am luat-o de la reprezentanta sibiu.a venit prin urgent curier, cu plata la curier.coase bine. are viteza mare, chiar mi-am prins un deget ca mi-am mutat privirea de la ea. paltonul de la concurs a fost facut cu el.coase stofa pusa in 4 bine.acum am cusut pe dunga de la un blug, la tiv.nu are probleme.nu sare si are viteza. am intampinat dificultati cand am cusut un elastic, nu prindea ata de la suveica, dar cred ca si eu mai am de invatat. diferenta intre o masina clasica si una electromecanica e mare. ce mi s-a parut ciudat la inceput-faptul ca e usoara, fata de cele vechi , facute toate din metal.dar e stabila pe masa, nu se misca. pentru o masina casnica, cred ca e k.

am cusut organza si e k, increteste putin, dar cred ca tb sa slabesc putin tensiunea firului.dar a fost in regula pentru ce am vrut eu sa cos.
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de oanaraluca Mier 04 Ian 2012, 7:50 pm

Multumesc frumos ca tiai facut timp pentru mine si mi-ai raspuns!
referitor la organza daca increteste si nu rezolvi din tensiunea firului incearca sa tii materialul intins. adica sa-l tii intins de ambele parti si de cea ce urmeaza sa o cosi si cea pe care ai cusut-o.
imi fac probleme pentru ca eu am lucrat si pe masini industriale care au turatie mare. imi dau seama ca asta e o masina casnica totusi si nu o sa fie la fel de rapida dar ptr uz casnic sper sa faca fata.
as fi vrut sa vad paltonasul pe care l-ai facut da n-am reusit sa dau de el. sunt noua pe forum(1 zi) si nu prea ma descurc. aseara mam uitat la cele 16 modele de paltoane .dar nu stiu care este al tau.
iti multumesc inca o data pentru lamuriri.
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de marabr Mier 04 Ian 2012, 7:55 pm

ultimul, nr 16
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


pentru mine viteza e suficienta, si o folosesc si la maxim, dar daca ai lucrat pe masini industriale s-ar putea sa simti diferenta (nu pot aprecia, ca nu stiu)
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de oanaraluca Mier 04 Ian 2012, 8:10 pm

Felicitari pentru palton! Foarte frumos! Aseara cand m-am uitat la ele mi s-a parut cel mai elegant plus ca detaliile faceau diferenta. Cand am vazut rezultatele concursului am fost pozitiv uimita ca parerea mea a coincis cu a celor ce au votat! m-am gandit ca pe aici sunt persoane care stiu sa aprecieze frumosul! dar nu mam gandit ca am ocazia azi sa vb chiar cu posesoarea lui!
iti multumesc pentru tot! maine o sa sun din nou la sibiu ca sa o comand.
m-ai ajutat sa ma hotarasc.
Te felicit pentru talent, rabdare si imaginatie! Sa ne mai arati ce mai cosi pentru ca o faci foarte bine!
iti multumesc tie si celor de pe forum pentru ca m-au ajutat mult discutiile de aici. iti doresc o seara frumoasa!
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de marabr Mier 04 Ian 2012, 8:22 pm

sper sa faci alegerea cea mai buna pentru tine!eu am fost incantata de masina, dar , repet, nu sunt profesionista, deci tu s-ar putea sa o vezi cu alti ochi.sa ne tii la curent!succes!

multumesc si eu pentru aprecieri pupi
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de geany Mier 04 Ian 2012, 8:32 pm

Oanaraluca, deduc din ce-ti doresti ca stapanesti bine o masina de cusut. Parerea mea este ca orice masina casnica vei alege, nu se va compara cu una industriala. Referitor la viteza... Iar o masina casnica face n operatii in schimb una industriala lucreaza o sigura operatie (de regula)...

P.s. Bine ai venit! Ai putea sa ne prezinti si noua lucruri realizate de tine. Cu siguranta avem ce invata de la tine! Smile
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de tomari Mier 04 Ian 2012, 9:28 pm

AN NOU FERICIT [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am intrat pe site-ul celor de la Brother si am avut o surpriza putin spus neplacuta; au omis intentionat sa specifice detaliile (electrice) referitoare la puterea motorului cat si a LED-ului. Am rasfoit manuale, prospecte, instructiuni (engleza, germana, franceza) dar nu romana si am cautat datele respective dar nu le-am gasit. Se poate sa-mi fi scapat dar ma intreb de ce trebuie sa citesc ca are 3 mosorele, cusatura la stanga sau drepta, in schimb trebuie sa fac apel ca sa aflu puterea motorului si greutatea (doar primele 2 au specificata greutatea). Inainte toate detaliile erau expuse dar din moment ce au adus modificari specificatiilor tehnice prin excluderea unor date importante ma face sa fiu reticenta fata de firma si produsul respectiv. DE ce absolut nici o masina nu mai are imaginea din spate cu eticheta tehnica Question
S-ar putea ca masinile cu aceeasi denumire dar de productie mai recenta sa nu mai indeplineasca aceleasi conditii in utilizare (vezi puterea motorului).
Nu doresc sa fac antireclama dar nu pot sa dau sfaturi de calitatea masinii cand cei interesati de vanzarea lor sterg date importante din detaliile tehnice pe care le lauda verbal.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de oanaraluca Joi 05 Ian 2012, 10:08 am

si pe mine acelasi lucru m-a deranjat. mai ales ca in momentul in care am intrebat la reprezentanta mi-au spus alta valoare decat cea reala. azi m-au sunat ei sa ma intrebe dc m-am hotarat cu masina si cand le-am spus despre problema asta, raspunsul a fost : v-am spus din memorie acum nu mai stiu exact . trebuie sa ma uit sa vad .
si se va duce sa se uite dupa care revine cu un telefon.
cei de la bucuresti au scris pe site la modelul bn 37 puterea motorului 51 w, mi-a confirmat si mararb care are modelul acesta. cei de la sibiu mi-au spus ca are 100w.
nu stiu ce fac ma mai gandesc un pic!
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de leia Joi 05 Ian 2012, 11:14 am

Buna ziua, am fost zilele trecute la Metro, unde au reduceri si la masinile de cusut, pe langa altele.
Sunt reduse masinile Singer Smart si inca un model de Singer , pretul este intre 260 si 320 lei.
leia
leia
helper
helper

Numarul mesajelor : 17
Localizare : din tara
Data de inscriere : 26/06/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aurishta Joi 05 Ian 2012, 5:36 pm

Multumim , este o informatie utila kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de oanaraluca Joi 05 Ian 2012, 5:59 pm

leila in ce magazin metro ai gasit masinile singer?
azi am fost la metro in constanta de unde sunt eu si la noi nu aveau masini singer. doar o masina lucznik veronica la 400 lei. probabil ca cele singer se vandusera deja.
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de oanaraluca Joi 05 Ian 2012, 6:11 pm

geany ai dreptate cea industriala nu face atatea operatii ca si cea casnica.
cred ca sunt eu un pic cam pretentioasa si cer cam mult. vreau sa fie si rapida sa aiba si n operatii si sa fie si rezistenta in timp . cam mult!
in momentul in care imi cumpar o masina noua o sa va arat ce am cusut si sper sa fiu la inaltimea voastra.am vazut lucrusoarele din concursuri si m-au impresionat. Va doresc o seara frumoasa!
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de geany Joi 05 Ian 2012, 6:20 pm

Eu dupa cum se stie am o masina Pfaff 297, nu e o bijuterie optic, insa e o bijuterie scumpa din punct de vedere calitativ. Are viteza, cusaturi de baza, se pot adapta picioruse la set universale si fac cu ea treceri de la gros la subtire, piele si supraelastice. Deci asa ceva as recomanda! Dar cum majoritatea fetelor noi, vaneaza masinile noi, cu multe decoratiuni, ajung la concluzia ca trebuie avuta grija maxima, ca se deregleaza si stand in cutie.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de leia Joi 05 Ian 2012, 8:21 pm

Masinile le-am vazut la Bacau, pe 3 ian, dar era aproape ora 9 si nu m-am uitat cate bucati sunt, dar am vazut 2 modele de Singer. Sunt reduceri de 50% la jucarii si haine, de aceea am mers.
leia
leia
helper
helper

Numarul mesajelor : 17
Localizare : din tara
Data de inscriere : 26/06/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de diada Dum 15 Ian 2012, 2:11 pm

Care stiti ceva de masina de cusut de la carrefour? Tare mi-as lua una pentru cusut materiale groase, dar am vazut ca are suveica orizontala si imi e sa nu se deregleze iremediabil... parca este 260 lei pe-acolo... am o masina veche care este de la vecina si tare i-as da-o inapoi ca nu ma suporta cu copii (cateodata ma mir cand ma intreaba persoanele de copii, deja sunt sceptica rade ca asa nu suntem suportati...) adearul e ca stau intr-un bloc de mosi care au nepoti de varsta mea si in 197.. copii erau cuminti. ma rog deviez, deci care stiti ceva de masina asta sa-mi dati de stire.

SAU

imi trebuie o masina sa coasa materiale groase, blug in 4, daca aveti vreuna si chiar merge sunt aici. hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Dum 15 Ian 2012, 2:38 pm

Diada, tu chiar ca esti dedicata totalmente copiilor. hug Numai de ei vorbesti si ei iti ocupa 99% din viata, restul cosi, ca de mancat oricum nu ai timp. boo Desi ar trebui sa te ingrijesti mai mult, la cati depind de tine.
Revenind, nu stiu nimic de masina de la Carrefour. E cumva marca lor? Daca da, am niste electrocasnice de la ei, totusi pentru o masina de cusut nu m-as orienta la produsele lor. Tu nu aveai cumva masina ruseasca; parca ziceai ca merge bine pe materiale groase. Eu mor de ciuda ca am luat cu 100lei un alt Pfaff vechi si a avut ceva stricat sigur, mergea greu motorul, cosea incet. Dar am fortat-o si a reusit sa coasa prin piele ca un vis, prin cateva straturi cosea cu ac de piele, in joaca. Dar dupa cateva incercari pe bucatica aia, s-a ars motorul. zid Cred ca trebuia sa am rabdare, sa o vada un mecanic. Revin la parerea mea, cele de acum, de pe piata sunt de plastic, cu piese in interior de plastic, de aia sunt asa usoare. Daca nu e masina industriala sau veche, de metal, nu-ti va coase usor gros, se va deregla (asa face si Privilegul meu computerizat) si dupa zig-zag pe elestic se deregleaza. Sau a scris Zsofia ca e buna Elna ei, coase gros, o mai poti intreba. Cred ca sunt cateva firme care nu se dezmint, Pfaff sigur e una dintre ele, dar sunt scumpe rau. Eventual sa ne spuna si cele care au Janome-urile gratuite de la programul femina. Pe blug, materiale groase si cusut mult, un articol intreg, nu doar de proba, ca la showroom.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de aurishta Dum 15 Ian 2012, 2:47 pm

Diada, mi-a zis LuciaRo ca ea are o masina dintr-aia si este foarte multumita, a cusut chiar si piele . Daca o intrebi pe ea, poate iti povesteste mai multe wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de diada Dum 15 Ian 2012, 10:31 pm

Admina, ma sperii, ca eu chiar evit sa vorbesc despre ei Sad tocmai pentru a nu fi inteleasa gresit. Am dat cautare la mesajele mele si doar ultimile 2-3 sunt despre copii, ca m-a enervat vecina a nu stiu cata oara, poate ai dreptate, trebuie sa-mi dau 2 palme sa-mi revin.

Da, si eu sunt de aceiasi parere cu tine, visez la un pfaff sau singer, nu mi-o dai pe-a ta sa-i pun motor? si ti-o trimit inapoi dupa ce-o testez rade MI-ai dat o idee, maine sun mecanicul poate imi gaseste el una pfaff, desi ma cam indoiesc, dar mai stii?...

Mersi Aura, daca as gasi mama surogat ce bine ar fi, dar initial nu cred ca se da masina, dupa care daca le zic c-o cumpar eu... nici asa nu le convine, las-o acolo ca nu cere de mancare zid

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Karina33 Lun 16 Ian 2012, 6:01 am

Diada nu stiu daca ti=am spus sau la telefon dar am vazut la mecanicul meu o masina Privileg in stare perfecta. Cu suveica laterala, cu zig-zag. Zicea ca vrea pe ea ~650 lei.
Mi-as fi luat-o eu daca a mea ar fi avut mai multi ani de uzura, dar cum o am doar de doi ani inca nu-mi face figuri.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de bobitica Lun 16 Ian 2012, 6:51 am

Diada,eu am o masina de la Carrefour si eu sunt mulltumita de ea.E drept ca nu cos foarte mult dar eu am facut si blugi si a trecut si peste materialul pus in 6 bine.Am mai avut o Nicoleta si nici nu se compara e mult mai buna mai ales la pretul la care am dat pe ea.E adevarat ca un obiect de valoare e bine sa il iei de calitate si mai bine mai astepti pana ai bani de ceva cu adevarat bun dar eu nu imi puteam permite nicum una de firma asa ca....ptr. cat cos eu e f.f.f. buna.Coase bine si pe gros si pe subtire,am cusut si cu ata elastica la suveica.Poate totusi reusesti pe cea recomandata de Karina33 ca stie ea ce zice.O zi buna si succes sa faci alegerea cea mai potrivita.
bobitica
bobitica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 206
Varsta : 47
Localizare : Galati
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de diada Lun 16 Ian 2012, 8:46 am

Karina, tentanta oferta, sa ma mai adun si vorbim, privilegurile stiu ca sunt bune si ele.

Bobitica, multumesc frumos de raspuns, interesant, coase blug in 6! Oricum innovisul meu 10 a dat rateuri si nu am cusut mult gros pe ea, astea sunt foarte sensibile, nu recomand, flutura suveica, abia am stabilizat-o, sper s-o tina s-o mai tin cos

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Admina Lun 16 Ian 2012, 9:26 am

Vezi daca iei una second, veche sa o testezi sau sa o testeze cineva pentru tine. Personal mi se pare mult 650 pentru una veche, in comparatie cu preturile pentru altele din generatii trecute Singer, Pfaff sau chiar alte Privileguri. Daaar... Karina stie ea ce zice, deci daca ti-ar testa-o ea la maxim, cum numai ea stie, atunci merita.
Sper sa ma ocup si eu de cele doua Pfaff-uri vechi si de triplock-ul vechi. Daca nu mi-a recomandat nici o bucuresteanca un mecanic, ce sa ma fac... Sad Eu ti-as da un Pfaff, daca le-ar face sa mearga brici pe ambele, ca tot pentru gros le-am luat si eu. Totusi mama mea zice ca masina ei cu pedala, ruseasca (seamana cu cea pe care o ai tu si cu Singer-urile de colectie, doar ca are masa), coase foarte gros si mai bine decat ale mele. Insa mi-ar fi greu sa cos, dand din picior...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de diada Lun 16 Ian 2012, 9:32 am

Eu il sun si-l intreb, problema este trimisul prin posta ca sunt grele si curierii sunt foarte atenti cu ele zid macar una sa ti-o repar/trimit inapoi sa vezi cum merge, masina ruseasca sa n-o dai, este sfanta, mai ales cand nu ai curent rade prietena mea imi zice, ce, tu crezi ca o mai avem mult resurse naturale? se referea la gaze ca ma plangeam eu ca nu am gaze la tara

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Karina33 Lun 16 Ian 2012, 10:17 am

Admina daca ruseasca mamei tale are si zig-zag merita sa bagi 150-180 lei in ea sa-i pui motor. Si cum bazele metalice sunt cam la fel o poti prinde apoi in cutia alteia.
Asa mi-a adus din Spania o vecina un Singer adaptat. Nu l-am pastrat (este inca in boxa blocului) pentru ca n-are zig-zag. Si ar fi culmea sa scot o plasticoasa numai pentru butonierele de final!

Mecanicul meu a adus-o personal asta vara. N-o da, nici macar n-o arata , decat cui stie ca o poate pune la treaba corect. Eu pe-a mea am dat acum doi ani si ceva 350 lei dar era adusa la vanzare, m-a mai costat verificatul si reglatul initial.
Acum 12 ani am luat tot de el, cu 2,5 milioane pe Victoria Gratiela ce-i acum la Motzu. A lucrat vreo cinci ani in atelier, apoi inca vreo cinci am hamalit-o eu. Si inca te unge pe suflet la cum se aude cand lucreaza.

Eu una raman fidela modelelor metalice, robuste, cu suveica montata in continuarea arborelui, au cele mai putine si rezistente reglaje. Si ce daca au fost construite inainte de-a ma naste eu? Important este ca n-au fost folosite ca sa fie uzate!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (4) Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (4)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB