Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de cusut recomandati (6)

+119
Den98
AITEN
AMEE
ema
ladybird
MihaelaT
Celia
Alenia
gigikent4456
Danutzaaa
adyrsf
lorry_vintila
Carmen07
SemyazaAngel
oliv
oana h.
LRodica
kisskmy
simonaamalia
iriclau
juillet
alinnusha92
aurishta
Cella's crafts
gabriela1554
dorina narita
lori16ro
zugy
Lucyjuke
christinuca
Grigorii
michelinebeaulieu
raluca ecaterina
norelif
GabiTomas
didiana2015
bamsegras
piticutz82
bebelusha
geany
cib3
impresii
Dom22
IoanaMarin
orhapetru
ioana84
Phlom
Samarineanca
Tigrisor
Dionisia
Admina
SilviaDumitrescu
diada
andreeaissewing
wizpatch
AlexandraN
marianaelenabraicu
Selina
piciul
nico21
ioana soare
vraciu.vlad
Fancy-
sirbu adriana
noki
brunics
claudia_mami
dory
Greteledelweiss
adii
nalexandra
danabarbu2007
Tina_Dor
fiordaliso
mitulina
Coccinelle
shiva
Deiiutsa
tomari
pisi
Gerlinde13
marianaradoviciu
GinaP
Mars79
Florin B
deeoxana
teodora_vis
dixi220
Cristina05
Ladia
onutza907
Oanad21
CarmenClaudia
Butterfly_Amalia
kabunta
anna_sandu
adumitrescu
steauainserarii
contessina
nico1206
zmz
elenaveronica
cif2010
tinap7
arielas
Floren
geanina_scumpica
despina13cucli
gobelin
MagdaMarin
melinda2012
clodi
bimbo
Ubicua
rosita
valentinadof
elena.20
erendis
mar_ysa_28
123 participanți

Pagina 15 din 17 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17  Urmatorul

In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de oana h. Mar 01 Noi 2016, 3:57 pm

Buna ziua!
Am o dilema la fel ca restul membrilor din capitolul acesta si cele anterioare. Am nevoie de un sfat legat de ce masina de cusut sa achizitionez.
Mentionez ca ar fi prima mea masina, sunt neexperimentata, dar extrem de dornica si entuziasmata.
As avea nevoie de o masina care sa imi coase de la cel mai subtire material la piele ecologica, denim si piele naturala. O Brother, preferabil. Am vazut din ceea ce ati postat ca sunt cele mai ok raport pret-calitate. Am gasit o Brother HQ37 (daca nu ma insel) undeva la 1300 de lei dar nu am vazut sa specifice daca poate fii folosita la materiale groase. Nici nu stiu daca e cea mai buna la pretul asta sau daca iau una mult mai ok daca mai pun 100-200 de lei diferenta. Pe langa asta, nu stiu ce sa mai cumpar pentru inceput. Ate, ace, picioruse....va rog, puteti sa ma indrumati? Eu nu am in Arad reprezentanta (sau cel putin nu stiu sa fie). Va multumesc anticipat!
oana h.
oana h.
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : arad
Data de inscriere : 29/10/2016

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Floren Vin 04 Noi 2016, 5:02 pm

kisskmy a scris:...Insa de ce mi-a fost teama nu am scapat , aceeasi problema care va ziceam ca o are si mama : am probleme la cusutul materialelor foarte subtiri gen organza, schifon . ...Ce imi recomandati sa fac ? Mama are aceeasi problema cu a ei si nu am reusit sa le dam de capat. Poate voi ne dumeriti cumva ? Saru'mana mult de ajutor. Spor la lucru .


Incearca sa lipesti leucoplast pe talpita piciorusului. wink
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de oliv Mar 08 Noi 2016, 10:57 pm

Buna seara,

As vrea sa-mi cumpar o a doua masina de cusut (am un Brother BN27) pentru cusut genti din piele sau din textile, portofele, deci materiale groase puse in mai multe straturi. Cu masina actuala am probleme cand cos materiale in multe straturi care sunt cateodata si termocolate si au si vatelina sau/si canafas... cred ca ajung si la 10-12 straturi cu grosime totala foarte mare (ca sa intre sub talpa masinii trebuie sa ridic la maxim parghia si sa fortez putin). Din ce am citit in acest capitol mi s-ar potrivi o Elna 220Ex, dar tot ma tem sa nu cumva sa fie cam ca Brother-ul meu, adica teoretic merge pe materiale groase, dar nu chiar atat de groase pe cat am eu nevoie. Lucreaza cineva pe aici genti sau portofele, sau poate paltoane/ haine groase pe Elna si-mi poate spune cum se comporta?

Nu tin mortis sa fie Elna 220, dar acest model are suveica verticala (si mi-ar placea sa nu mi se mai incurce ata pe dos la capete) si costa sub 1000 lei (cam asta ar fi bugetul). Daca lucreaza cineva genti pe masini din acestea noi si e foarte multumit de un anumit model il/o rog sa-mi spuna care este acela Merci.
oliv
oliv
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 103
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/09/2011

http://victorsboutique.com

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty masina

Mesaj Scris de SemyazaAngel Joi 10 Noi 2016, 2:11 pm

Buna . Am nevoie de ajutor am gasit aceasat masina sh la 200 . Cu proba . E ok ? Nu ma pricep asa la masini dar nu am buget mare si asa vrea o masina cat de cat rezistanta [img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
avatar
SemyazaAngel
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/03/2009

http://semyazacorner.blogspot.com/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Butterfly_Amalia Vin 11 Noi 2016, 10:17 am

Buna, Oliv! Am vazut intrebarea ta si as vrea sa te ajut,nu iti pot recomanda ce sa cumperi dar iti pot impartasi experienta mea.
Eu cos, pe langa hainute, si genti. Din imitatie, piele mai subtire, canvas, bumbac...Folosesc un Pffaf 7550 Creative electronic, o Rodica - masina clasica electrica romaneasca si mai nou o Bernina Activa 220.
Cel mai mult imi place Pffaf-ul pentru ca transporta mult mai usor materialul avand transport diferential, intra mult mai multe straturi de materiale sub piciorus. Rodica este momentan pe tusa pentru ca i s-a rupt cureaua si cred ca inlocuitoarea ei nu este tocmai masura care trebuie.
Bernina este o masina la care am cusut o singura geanta momentan, nu foarte multe straturi dar nici putine si s-a comportat foarte bine. Mi se pare o masina grozava cu o cusatura impecabila pe orice fel de material. Am avut noroc si am gasit-o pe olx la un pret foarte bun.
Atat Bernina cat si Pffaf au suveica verticala, ceea ce este intr-adevar un mare plus.
Parerea mea este sa cauti si pe site-urile de vanzari...am vazut multe persoane in grupurile din care fac parte in mediul online ca au rezultate foarte bune cu masini mai vechi, mai clasice.

Uite un site unde poti gasi reviewuri despre diverse masini de cusut
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Bafta!

SemyazaAngel - eu am avut un Privileg in genul acesta cumparat tot sh dintr-un targ, fara proba, iar eu m-am inteles foarte bine cu el. Daca esti incepatoare si il folosesti pentru chestii basic cred ca este ok.

Butterfly_Amalia
Butterfly_Amalia
helper
helper

Numarul mesajelor : 64
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de oliv Sam 12 Noi 2016, 11:52 am

Amalia, multumesc pentru pareri si link!
Sunt destul de nehotarata, cred ca voi incerca sa merg intr-o zi pana la reprezentanta Pfaff (in Pantelimon am gasit ca este), sa vad ce preturi au si ei... Nu prea-mi vine sa cumpar ceva second hand, mi-e cam teama, dar cred ca asta voi face pana la urma...

Spor la  cos !  Merci  hug
oliv
oliv
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 103
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/09/2011

http://victorsboutique.com

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Admina Lun 14 Noi 2016, 7:58 am

Oliv, Pfaff mai vechi, cu IDT (ca in imaginea mea de la profil) ti-as recomanda si eu. Noua nu cred ca gasesti in buget si cele fara IDT nu cred ca merita. Merita incercate si Elna, la reprezentanta, poate cu o geanta croita, cu tot cu captuseala, sa o testezi acolo. Iti poti da seama daca se forteaza sa coasa sau coase usor. Cele computerizate nu vor tine la chinul de a coase gros, deci trebuie electro-mecanica.
SemyazaAngel, daca o poti testa si motorul se aude bine, constant, nu miroase a ars, coase corect, drept, face toate cusaturile, pare o masina buna, la acest pret. Am avut Privileg mai noi si au fost OK, iar cele vechi, de metal sunt foarte bune.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de oliv Lun 14 Noi 2016, 9:55 pm

Multumesc Adminei si celorlalti colegi pentru ajutor! Urmaresc site-urile cu vanzari second-hand si sper sa apara ceva interesant... Masinile Pfaff par a fi foarte rezistente din cate am tot citit, poate apare vreuna si pentru mine in curand Smile

Ca fapt divers, am vazut ca multe dintre fetele care fac genti si portofele pe care le urmaresc pe diverse platforme de socializare folosesc Juki 2010Q, care la noi se numeste JUKI TL-98P si este foarte, foarte scumpa Sad  Sad
oliv
oliv
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 103
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/09/2011

http://victorsboutique.com

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Masini de cusut materiale mai groase

Mesaj Scris de Carmen07 Lun 26 Dec 2016, 3:00 pm

CRACIUN FERICIT SI LA MULTI ANI!
Sunt noua pe acest forum.
Va rog daca doriti sa ma ajutati cu un sfat.
Vreau sa imi cumpar o masina de cusut de uz casnic care sa poata coase si materiale subtiri, dar si materiale mai groase, gen stofa de tapiserie, material de blugi sau piele sintetica (pentru fotolii si scaune).
Am lucrat in adolescenta cu o masina de cusut Ileana si cusea foarte bine de la damasc la blugi sau alte stofe mai groase. Dar era o masina simpla, solida si nu se mai fabrica astazi.
Am mai citit pe forumul dumneavoastra conditiile minime pentru o masina mai buna (reglaj tensiune in ata, reglaj presiune picior presor, pas reglabil, latime reglabila, ac dublu pt. tiv elastic, sa aiba accesorii).
O voi folosi numai pentru nevoile familiei, deci mai rar.
Am vazut pe net la diversi distribuitori cateva masini ce mi-au atras atentia: Brother BN27(RH127) si Toyota Super Jeans J15. Sunt bune si pentru materiale mai groase? Au garantie si service bun? Ce parere aveti? Sau daca stiti si alte masini ce se descurca cu material mai gros.
Am un buget de max. 700 lei.
Astept sfaturile dumneavoastra. Va multumesc!

Carmen07
Carmen07
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Valcea
Data de inscriere : 26/12/2016

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de lorry_vintila Lun 02 Ian 2017, 2:29 pm

Buna ziua,
De ceva vreme tot citesc si ma interesez de o masina de cusut. Nu am mai avut niciodata una, si nici nu am incercat, desi ma tenteaza de foarte mult timp.
Din tot ce am citit, vad ca se tot recomanda masinile vechi sh, dar eu as vrea ceva nou, electronic, care sa aiba cat mai multe functii. As vrea daca tot investesc (ma gandesc undeva in jur de o mie, 1200 de Ron), sa iau ceva cu care pot evolua, sa nu ajung sa mai cumpar una in timp. Insa tot din ce citesc, inteleg ca cele noi nu sunt tocmai recomandate, deoarece nu merg mereu bine si pe gros si pe subtire, sau mai stiu eu ce cusatura nu functioneaza prea bine. Am vazut ca se tot recomanda mersul la magazin, aici iar e o problema, ca nu reusesc sa gasesc nici un magazin, si ce e la supermarketuri, nu le poti deschide si testa. Deci tot online-ul ramane, insa nu prea am cu cine sa ma sfatuiesc si ce sa aleg. Asa din ce am citit as opta fie pentru un Brother BN27 sau o Minerva MC197. Ma puteti ajuta va rog frumos? Sa ma avant sa iau una, si daca da, pe care? Smile))
Apreciez orice sugestie sau idee. Multumesc frumos anticipat si un an nou cat mai bun si frumos tuturor! Smile
lorry_vintila
lorry_vintila
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2017

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de aurishta Mar 03 Ian 2017, 5:40 pm

Eu ti-as recomanda sa cauti un Janome....eu am una de cativa ani si este foarte buna, n-a avut vreodata vreun defect si am lucrat foarte mult cu ea tot felul de materiale...cred ca doar blana n-am cusut cu ea! Despre celelalte , Brother si Minerva, nu stiu, n-am folosit...fetele care au pot sa-ti spuna ceva despre ele!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de adyrsf Mier 04 Ian 2017, 7:25 pm

lorry_vintila a scris:Buna ziua,
De ceva vreme tot citesc si ma interesez de o masina de cusut. Nu am mai avut niciodata una, si nici nu am incercat, desi ma tenteaza de foarte mult timp.
Din tot ce am citit, vad ca se tot recomanda masinile vechi sh, dar eu as vrea ceva nou, electronic, care sa aiba cat mai multe functii. As vrea daca tot investesc (ma gandesc undeva in jur de o mie, 1200 de Ron), sa iau ceva cu care pot evolua, sa nu ajung sa mai cumpar una in timp. Insa tot din ce citesc, inteleg ca cele noi nu sunt tocmai recomandate, deoarece nu merg mereu bine si pe gros si pe subtire, sau mai stiu eu ce cusatura nu functioneaza prea bine. Am vazut ca se tot recomanda mersul la magazin, aici iar e o problema, ca nu reusesc sa gasesc nici un magazin, si ce e la supermarketuri, nu le poti deschide si testa. Deci tot online-ul ramane, insa nu prea am cu cine sa ma sfatuiesc si ce sa aleg. Asa din ce am citit as opta fie pentru un Brother BN27 sau o Minerva MC197. Ma puteti ajuta va rog frumos? Sa ma avant sa iau una, si daca da, pe care? Smile))
Apreciez orice sugestie sau idee. Multumesc frumos anticipat si un an nou cat mai bun si frumos tuturor! Smile

Eu as merge ori pe Brother BN27 sau BN37 ori Elna 240 (suveica verticala)
adyrsf
adyrsf
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 04/01/2017

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Danutzaaa Dum 08 Ian 2017, 5:54 pm

Buna fetelor. Am un silvercrest de la lidl care incepe sa se blocheze la groase asa ca o sa o dau retur. Asa ca dati-mi va rog sugestii de masini de cusut casnice, nivel incepator spre mediu sa zic asa care sa suporte de la materiale subtiri pana la groase. Buget cam 1000 ron. Ce tip de suveica recomandati: orizontala sau verticala? Va multumesc frumos!
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Danutzaaa Vin 13 Ian 2017, 10:43 am

Danutzaaa a scris:Buna fetelor. Am un silvercrest de la lidl care incepe sa se blocheze la groase asa ca o sa o dau retur. Asa ca dati-mi va rog sugestii de masini de cusut casnice, nivel incepator spre mediu sa zic asa care sa suporte de la materiale subtiri pana la groase. Buget cam 1000 ron. Ce tip de suveica recomandati: orizontala sau verticala? Va multumesc frumos!
Update: dupa rasfoit si rasfoit am restrans variantele:
Elna exlore 240 80w
Elna explore 340 75w
Brother HF37 51w
Brother bn37 51w

Am sunat ptr info si : Elna coase toate tipurile de material uzuale, 240are suv vert metalica, butorniera 1 pas-80w putere motor, 340are suv oriz, butorniera 1 pas-75w putere motor.
Brother: Hf37 identica cu bn 37 doar ca are mai multe cusaturi. Ambele au suv orizontala, butoniera 1 pas, 51w putere motor.
As opta ptr Elna, voi ce ziceti? multumesc

Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 13 Ian 2017, 2:30 pm

Eu recomand Elna 240, uite cum coase si materiale mai groase ( e drept ca e bumbac, dar e pus in 4 straturi )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

-----------------
masina este putin mai "inceata", are doar 800 impunsaturi pe min, dar este bine construita pentru o masina casnica.
parerea mea cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Danutzaaa Vin 13 Ian 2017, 3:25 pm

orhapetru a scris:Eu recomand Elna 240, uite cum coase si materiale mai groase ( e drept ca e bumbac, dar e pus in 4 straturi )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

-----------------
masina este putin mai "inceata", are doar 800 impunsaturi pe min, dar este bine construita pentru o masina casnica.
parerea mea cos

Multumesc de sfat, mai inceata ca nu fuge precum liniarele industriale sau ca patrunde mai greu materialele groase?
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Vin 13 Ian 2017, 3:38 pm

viteza ce coasere este data de numarul de impunsaturi pe minut, care la Elna 240 este de 800... fata de alte masini care poate le mai cunosti, cum este Toyota ( 1200 imp/min ) sau Singer ( 1500  imp/min )
Zsofia, colega noastra de pe forum coase ( cosea wink ) la Elna cam orice material...de diferite grosimi, si nu o jumatate de ora pe zi...ci chiar un " șut " , iar uneori ramanea si peste program Smile Smile Smile
adica cosea de dimineata pana seara la o masina Elna

---------------------------------
au crescut preturile bine de tot si la modelul de care vorbim noi dar si la altele...si nu prea inteleg de ce zid zid zid
Un pret minim azi pentru Elna 240 : 869 lei

----------------------------------
pentru butoniera automata si cateva " traznete"  ( adica cusaturi decorative ) in plus, poti merge si pe modelul mai simplu, Elna 220 , care astazi costa 730 lei ( sa nu uitam....ca a fost si la 599 lei ) Sad Sad Sad

parerea mea cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Danutzaaa Mar 17 Ian 2017, 11:42 am

multumesc de sfat, am fost sfatuita si la Innovis uri ptr mat subtire-elastic.
Innovis 15
Innovis 20

Se comporta ok si la subtire si la gros? sau raman la Elna? ms frumos
Danutzaaa
Danutzaaa
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 150
Varsta : 43
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 06/04/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de gigikent4456 Mar 06 Iun 2017, 4:31 pm

Bună ziua. Vă cer și eu sfatul în privința achiziționării unei mașini de cusut, cadou pentru soție. Am vazut că este lăudat modelul Elna 240/220/340, dar prețul este de 885 lei (orice alegere voi face, voi achiziționa de la emag).
Pretențiile nu sunt prea mari, dar nu se știe pe viitor. Are rost să dau acum 900 lei (un efort considerabil) pe elna 220, cu gândul că va lucra la paltoane, genți de piele sau materiale foarte groase? Sau să mă orientez spre un Singer tradition 160 sau ceva asemănător la ~600 lei? Orice sfat este binevenit,mai ales că bugetul este limitat.
Probabil va lucra pe ea ocazional, o fustă, un cearceaf, un retuș, un scurtat de blugi, hăinuțe de bebe - dacă ii vine pofta de învățat.
gigikent4456
gigikent4456
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : București
Data de inscriere : 05/06/2017

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Alenia Mar 06 Iun 2017, 9:34 pm

Depinde doar de ce doreste sotia ta sa coase (daca e incepatoare sau avansata), ca pentru un retus sau un cearsaf merge si cu o masina mai ieftina. Asta e parerea mea si experienta proprie.
Alenia
Alenia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 24
Localizare : undeva in ro
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de gigikent4456 Mier 07 Iun 2017, 5:27 pm

Am înțeles. Mulțumesc pentru răspuns. Cred că mă voi orienta către singer tradition sau ceva asemănător.
gigikent4456
gigikent4456
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : București
Data de inscriere : 05/06/2017

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Ce masina de cusut imi recomandati?

Mesaj Scris de Celia Lun 13 Noi 2017, 10:53 pm

Bună seara!
Aș vrea să cumpăr o mașină de cusut. M-am orientat către trei mașini de cusut și nu știu pe care sa o aleg. Sunt începătoare, dar vreau să cumpăr o mașină care să imi fie utilă și după ce voi desluși tainele croitoriei:sew:
1. Singer Supera 5523
2. Toyota SPJ34XL, Super Jeans
3. Brother Innovi-is 27SE
Merci Mii de mulțumiri!
Celia
Celia
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/11/2017

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Celia Mar 14 Noi 2017, 12:39 am

Am mai gasit 3 variante, mai ieftine

Masina de cusut Brother CS10

Masina de cusut Brother DS140

Masina de cusut Brother RH137

Nu mai caut, astept recomandările voastre Merci
Celia
Celia
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/11/2017

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 28 Feb 2018, 4:09 pm

Salutare, salutare!
De mult n-am mai scris pe aici, dar "bătrânica" mea ( aproape 10 ani) s-a betegit din cauza mea, Sad a resuscitat-o Petru, dar nu mai vrea material prea gros, la blugi face fiţe, trăncăne.
Am blocat-o într-un fermoar de la o rochie destul de scumpă şi nu voiam să stric rochia, lol! nu mergea să scot acul şi am rotit invers şi-am făcut-o praf, am descentrat-o... Petru a fost No.1 a făcut-o, coase, dar nu mai vrea orice. Înainte am cusut cu ea de la mătase, jerse la blug, piele etc.
Vreau să-mi iau alta, nici prea scumpă că nu fac croitorie pe bani, dar să fie bună. M-am gândit să iau aceeaşi, Singer Mademoiselle, nu are ea multe cusături, dar mă gândesc... oare am nevoie de multe cusături? Sau poate am...
Am tot căutat şi am citit păreri, recomandări, dar am zis să pun şi aici o întrebare: Ce-mi recomandaţi?

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de orhapetru Joi 01 Mar 2018, 10:16 am

Depinde cat vrei sa dai pe masina....daca este " fara numar "....atunci caut ceva incepand cu 1000 euro ( juki tl-2010q )
Daca vrei o masina asemanatoare " Domnisoarei batrane " de care amintesti....si fara prea multe cusaturi ornamentale atunci cred ca ar merge Minerva.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

---------------------
masina electro-mecanica, 30 de cusaturi, luminare LED, 850 impunsaturi/min.
pret special astazi : 500 lei wink


---------------------------------------------

Daca suma poate creste...ne mai putem uita si la alte modele ce se gasesc pe la noi...
daca vrei, hai pana la mine si iti dau o saptamana pentru probe, Elna 240 sa vezi cum coase, ca sa iti faci o parere despre ea, pretul a cam crescut acum...Elna 220 ~ 800 lei, Elna 240 ~ 920 lei.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Ce masina de cusut recomandati (6) - Pagina 15 Empty Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 17 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB