Ultimele subiecte
» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Astazi la 11:30 am Scris de kmn

» Mobilier homemade (2)
Astazi la 9:35 am Scris de ladybird

» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Astazi la 9:34 am Scris de ladybird

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Astazi la 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Astazi la 8:24 am Scris de LRodica

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Ieri la 9:02 pm Scris de Admina

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 6:51 pm Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Ieri la 11:06 am Scris de vlad_mom

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Lun 05 Dec 2016, 9:52 pm Scris de christinuca

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Ornamente de Craciun - 6
Lun 05 Dec 2016, 12:00 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Dum 04 Dec 2016, 11:51 am Scris de kmn

» probleme masina de cusut
Sam 03 Dec 2016, 11:00 am Scris de daniela67

»  Masinile noastre de cusut (6)
Sam 03 Dec 2016, 8:32 am Scris de elenyka

» Ce gatim azi? (10)
Sam 03 Dec 2016, 5:15 am Scris de piciul

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Vin 02 Dec 2016, 10:05 pm Scris de Ionut Panaitescu

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Vin 02 Dec 2016, 3:46 pm Scris de LRodica

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Vin 02 Dec 2016, 3:39 pm Scris de LRodica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Ce masina de cusut recomandati (6)

Pagina 15 din 15 Inapoi  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Ce masina de cusut recomandati (6)

Mesaj Scris de oana h. la data de Mar 01 Noi 2016, 3:57 pm

Buna ziua!
Am o dilema la fel ca restul membrilor din capitolul acesta si cele anterioare. Am nevoie de un sfat legat de ce masina de cusut sa achizitionez.
Mentionez ca ar fi prima mea masina, sunt neexperimentata, dar extrem de dornica si entuziasmata.
As avea nevoie de o masina care sa imi coase de la cel mai subtire material la piele ecologica, denim si piele naturala. O Brother, preferabil. Am vazut din ceea ce ati postat ca sunt cele mai ok raport pret-calitate. Am gasit o Brother HQ37 (daca nu ma insel) undeva la 1300 de lei dar nu am vazut sa specifice daca poate fii folosita la materiale groase. Nici nu stiu daca e cea mai buna la pretul asta sau daca iau una mult mai ok daca mai pun 100-200 de lei diferenta. Pe langa asta, nu stiu ce sa mai cumpar pentru inceput. Ate, ace, picioruse....va rog, puteti sa ma indrumati? Eu nu am in Arad reprezentanta (sau cel putin nu stiu sa fie). Va multumesc anticipat!

oana h.
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 3
Localizare : arad
Data de inscriere : 29/10/2016

Sus In jos

Mesaj Scris de Floren la data de Vin 04 Noi 2016, 5:02 pm

kisskmy a scris:...Insa de ce mi-a fost teama nu am scapat , aceeasi problema care va ziceam ca o are si mama : am probleme la cusutul materialelor foarte subtiri gen organza, schifon . ...Ce imi recomandati sa fac ? Mama are aceeasi problema cu a ei si nu am reusit sa le dam de capat. Poate voi ne dumeriti cumva ? Saru'mana mult de ajutor. Spor la lucru .

Incearca sa lipesti leucoplast pe talpita piciorusului. wink

Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1068
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de oliv la data de Mar 08 Noi 2016, 10:57 pm

Buna seara,

As vrea sa-mi cumpar o a doua masina de cusut (am un Brother BN27) pentru cusut genti din piele sau din textile, portofele, deci materiale groase puse in mai multe straturi. Cu masina actuala am probleme cand cos materiale in multe straturi care sunt cateodata si termocolate si au si vatelina sau/si canafas... cred ca ajung si la 10-12 straturi cu grosime totala foarte mare (ca sa intre sub talpa masinii trebuie sa ridic la maxim parghia si sa fortez putin). Din ce am citit in acest capitol mi s-ar potrivi o Elna 220Ex, dar tot ma tem sa nu cumva sa fie cam ca Brother-ul meu, adica teoretic merge pe materiale groase, dar nu chiar atat de groase pe cat am eu nevoie. Lucreaza cineva pe aici genti sau portofele, sau poate paltoane/ haine groase pe Elna si-mi poate spune cum se comporta?

Nu tin mortis sa fie Elna 220, dar acest model are suveica verticala (si mi-ar placea sa nu mi se mai incurce ata pe dos la capete) si costa sub 1000 lei (cam asta ar fi bugetul). Daca lucreaza cineva genti pe masini din acestea noi si e foarte multumit de un anumit model il/o rog sa-mi spuna care este acela Merci.

oliv
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 91
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/09/2011

http://victorsboutique.blogspot.ro/

Sus In jos

masina

Mesaj Scris de SemyazaAngel la data de Joi 10 Noi 2016, 2:11 pm

Buna . Am nevoie de ajutor am gasit aceasat masina sh la 200 . Cu proba . E ok ? Nu ma pricep asa la masini dar nu am buget mare si asa vrea o masina cat de cat rezistanta [img][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine][/img]

SemyazaAngel
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 16
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 12/03/2009

http://semyazacorner.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Butterfly_Amalia la data de Vin 11 Noi 2016, 10:17 am

Buna, Oliv! Am vazut intrebarea ta si as vrea sa te ajut,nu iti pot recomanda ce sa cumperi dar iti pot impartasi experienta mea.
Eu cos, pe langa hainute, si genti. Din imitatie, piele mai subtire, canvas, bumbac...Folosesc un Pffaf 7550 Creative electronic, o Rodica - masina clasica electrica romaneasca si mai nou o Bernina Activa 220.
Cel mai mult imi place Pffaf-ul pentru ca transporta mult mai usor materialul avand transport diferential, intra mult mai multe straturi de materiale sub piciorus. Rodica este momentan pe tusa pentru ca i s-a rupt cureaua si cred ca inlocuitoarea ei nu este tocmai masura care trebuie.
Bernina este o masina la care am cusut o singura geanta momentan, nu foarte multe straturi dar nici putine si s-a comportat foarte bine. Mi se pare o masina grozava cu o cusatura impecabila pe orice fel de material. Am avut noroc si am gasit-o pe olx la un pret foarte bun.
Atat Bernina cat si Pffaf au suveica verticala, ceea ce este intr-adevar un mare plus.
Parerea mea este sa cauti si pe site-urile de vanzari...am vazut multe persoane in grupurile din care fac parte in mediul online ca au rezultate foarte bune cu masini mai vechi, mai clasice.

Uite un site unde poti gasi reviewuri despre diverse masini de cusut
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Bafta!

SemyazaAngel - eu am avut un Privileg in genul acesta cumparat tot sh dintr-un targ, fara proba, iar eu m-am inteles foarte bine cu el. Daca esti incepatoare si il folosesti pentru chestii basic cred ca este ok.

Butterfly_Amalia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 64
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de oliv la data de Sam 12 Noi 2016, 11:52 am

Amalia, multumesc pentru pareri si link!
Sunt destul de nehotarata, cred ca voi incerca sa merg intr-o zi pana la reprezentanta Pfaff (in Pantelimon am gasit ca este), sa vad ce preturi au si ei... Nu prea-mi vine sa cumpar ceva second hand, mi-e cam teama, dar cred ca asta voi face pana la urma...

Spor la  cos !  Merci  hug

oliv
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Lun 14 Noi 2016, 7:58 am

Oliv, Pfaff mai vechi, cu IDT (ca in imaginea mea de la profil) ti-as recomanda si eu. Noua nu cred ca gasesti in buget si cele fara IDT nu cred ca merita. Merita incercate si Elna, la reprezentanta, poate cu o geanta croita, cu tot cu captuseala, sa o testezi acolo. Iti poti da seama daca se forteaza sa coasa sau coase usor. Cele computerizate nu vor tine la chinul de a coase gros, deci trebuie electro-mecanica.
SemyazaAngel, daca o poti testa si motorul se aude bine, constant, nu miroase a ars, coase corect, drept, face toate cusaturile, pare o masina buna, la acest pret. Am avut Privileg mai noi si au fost OK, iar cele vechi, de metal sunt foarte bune.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8695
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de oliv la data de Lun 14 Noi 2016, 9:55 pm

Multumesc Adminei si celorlalti colegi pentru ajutor! Urmaresc site-urile cu vanzari second-hand si sper sa apara ceva interesant... Masinile Pfaff par a fi foarte rezistente din cate am tot citit, poate apare vreuna si pentru mine in curand Smile

Ca fapt divers, am vazut ca multe dintre fetele care fac genti si portofele pe care le urmaresc pe diverse platforme de socializare folosesc Juki 2010Q, care la noi se numeste JUKI TL-98P si este foarte, foarte scumpa Sad  Sad

oliv
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 4:19 pm