Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

+41
piciul
gabriela1554
Marchioness
ilincaili
aniel
despina13cucli
Admina
allycrosman
danniella_l@yahoo.com
Phlom
manton
nico21
afilimonb
orhapetru
arielas
sirbu adriana
Anca3dd
maravela lucia florina
teisoara
CarmenClaudia
i.xell
Karina33
adii
Floren
GoodStyle
ismi3ismi
geanina_scumpica
stejara
oanaraluca
emadcn
valentinadof
tomari
urecheluminita
MagdaMarin
rosita
gobelin
AcidoR
aidil
emmancita
elutzamicutza
diada
45 participanți

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mier 10 Iun 2015, 3:20 pm

daca masina este noua pretul spuns este " imbatabil " !!!
Asa cum spune si Phlom pretul unei masini noi este la 750 E  ( TVA inclus )
Dar chiar asa complexa iti doresti sa fie masina? avand in vedere ca masina este liniara cu 1 ac ( in adevaratul sens al cuvantului LINIARA ) sunt variante si mai ieftine, masina simpla Shirley I / Jack JK-9100B costa undeva la 1700 lei/ 390 E ( pret final cu TVA inclus )

cei de la un stil bun wink wink wink sunt de treaba, si raspund la telefon, ii stiu si am colaborat cu ei, se plateste trasnsportul dar daca esti pe aproape atunci se merita, totusi masina este noua sigilata? sau noua si putin folosita ?
hai sa punem si poze cu masina ca sa o vedem mai bine si sa ne  clatim si ochii :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Mier 10 Iun 2015, 4:07 pm

Am salivat destul la clipurile de pe Youtube...

Ce mi-a placut a fost masina Juki pe care a cumparat-o o colega mai inainte, pentru ca avea sistem de ungere automat, dar cu circuit inchis.
In rest... Taietorul de ate...
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mier 10 Iun 2015, 4:29 pm

Phlom spui de Brother-ul colegei  manton ?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

altfel lucreaza masina aceea, baia este mica, pentru reducerea cantitatii de ulei folosite de masina, plus ca ea dedesubt are atatea chestii computerizare care ocupa efectiv loc in baia de ulei....masina este intr-adevar RACHETA  wink wink wink
dar nu este pentru mine..eu nu as folosi taierea de ata , pentru ca este taiata scurt  si poate am nevoie sa o innod eu unde cred ca e nevoie, iar un ciupitor de ata bun costa 25 lei si se poate ascutii ca orice foarfeca.....acum daca si a mea avea toate functiile alea de la Brother....altfel vedeam lucrurile... rade rade rade
dar eu ma multumesc cu ce am si ma folosesc de ea asa cum este, tai eu unde cred, intaresc cusatura unde imi cade bine nu doar la inceput si sfarsit...si nu cos asa chestii importante de sa numar cate impunsaturi si cati pasi sa faca masina, sunt persoane care fac croitorie si au nevoie de asa ceva si daca au invatat masina si o inteleg, o pot exploata la capacitatea ei maxima a facilitatiilor ce le ofera ( dar stiu pe cineva care nu foloseste nici macar sincron-ul masinii, pentru ca are nevoie sa ramana uneori acul in material sau il ridica cu mana cand termina cusatura si aici se vede profesionalismul si experienta in ceea ce coase si executa cu o masina simpla )
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de danniella_l@yahoo.com Mier 10 Iun 2015, 4:48 pm

,, orhapetru,,daaa Smile Smile ai dreptate,acum eu foarte multe nu stiu sa-ti spun,nu am colaborat cu nici o fima in special,m-am mai interesat dar nu am prea gasit ,cu transportul nu imi fac griji ,mi-ar place sa am o masina ,,asa dotata,,cum zici tu pentru ca am lucrat pe masini din astea .Acum am sansa asta si vreau sa ma bucur de ea!dar crezi ca sunt pacalita de vanzator? hug Flowers
danniella_l@yahoo.com
danniella_l@yahoo.com
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 10/06/2015

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mier 10 Iun 2015, 5:07 pm

Nu cred ca e vorba de pacaleala....daca esti aproape de firma respectiva ar fi perfect daca ai merge sa vezi masina acolo, cum arata cum coase si sa iti faci o parere de ansamblu.
Eu am masina de surfilat " second " folosita de o singura persoana timp de cateva luni, o ora pe zi dar intretinuta corespunzator; la fel e si masina mea Juki liniara, folosita 2 ani care acum a ajuns " second " dar sunt convins ca va functiona ani de zile de acum incolo si o voi folosi cu placere.
sa revi cu poze cu si despre masina....si cu lucrurie frumoase pe care le vei coase la ea.
Succes cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Mier 10 Iun 2015, 6:40 pm

Da, Brother. Nu stiu de ce-am botezat-o.

Cele mai multe functii sunt pentru lucrari repetate. Ceea ce la mine nu e cazul.
Ridicarea automata a piciorului, executarea de nod si taierea atei sunt functii disponibile si pe masinile casnice. Eu le vad utile. Dar cred ca cine e de scoala veche, isi face treaba fara probleme fara alte inovatii.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de danniella_l@yahoo.com Mier 10 Iun 2015, 10:50 pm

ce face lumea pe aici ?v-ati culcat ?
Flowers ,eu mai lucrez,si uitati ce melodie am gasit aici sa-mi tina companie I love you Va doresc noapte buna!!! DRAGOSTE DESTIN STRAVECHI e fooorte frumoasa kiss
danniella_l@yahoo.com
danniella_l@yahoo.com
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 10/06/2015

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de allycrosman Joi 11 Iun 2015, 12:33 am

Va salut cu drag!Sunt noua in forum si bineinteles vin si eu cu o intrebare ca om nestiutor ce sunt!Am gasit o masina de cusut industriala Juki DDL 8700,mana a 2 a ,firma a dat recent faliment ,pe mine ma intereseaza sa coasa drept nu am nevoie de altceva si sa fie potrivita pt orice tip de material.Ce ziceti sa ma risc sa mi o transporte din Sighisoara si am inteles ca e treaba serioasa cu uleiul din ea .. Question As vrea totusi sa gasesc un mecanic specializat pe asa ceva in Bucuresti pe care s ail contactez la eventuale probleme(bineinteles cu plata). prietenie
allycrosman
allycrosman
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : BUCURESTI
Data de inscriere : 11/06/2015

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Joi 11 Iun 2015, 1:21 am

Bine ati venit!
Dupa denumirea pe care ati dat-o masina este setata pentru materiale medii. Ar avea undeva la 5000rpm max, 5mm pas maxim. Nu stiu de motor. Daca nu e direct drive va fi cam zgomotoasa. Cel mai bine era sa puteti testa dvs masina.
Cu uleiul nu e problema. Se da jos, se ambaleaza masina. Pe zi o sa va zica Petru un sfat bun, ca el are, daca nubma insel, un model asemanator...
Noapte buna tuturor!
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 11 Iun 2015, 11:47 am

Juki DDL 8700 este cel mai simplu model de masina industriala de la Juki si coase materiale de toate grosimile de la voal/organza la demin/stofa palton, eu am cusut inclusiv vatelina de 400 g.
daca masina este intretinuta, o sa te tina 20 de ani fara nici o problema.
uite aici un clip cu notiuni de baza ale masinii :


si ceva infomatii legate de transport :
se scoate uleiul din baia de ulei ( are un surub care se desface si curge uleiul dedesubt, sau eu cand il schimb il scot direct din baie folosind o seriga mare iar apoi sterg baia cu o carpa curata )



cam asta vreau sa spun, sper sa te ajute mai bine clipul decat ceea ce scriu eu. Masina se poate transporta fara probleme in orice pozitie, daca este ambalata intr-o cutie si ceva materiale in caz ca mai picura ulei din ea. Masa se desface blatul si picioarele, talpa la fe si ea de pe traversa masinii si motorul. Acum despre ce motor este vorba ? motor normal 380/220 v cu ambreiaj sau motor economic ( servomotor ). Motoare cum are phlom, direct drive nu sunt montate si nici nu sunt compatibile cu seria Juki ddl 8500-8700 versiuna lor simpla. Exista si asa ceva dar pentru seria DDL8700B-7, seria DDL  9000.
Mecanici pentru industriale gasesti in Bucuresti chiar la ei la firma Juki.
Un pret pentru masina second ne poti spune sau alte informatii despre motor, ar fi interesant pentru ca se poate adapta si alt tip de motor economic si silentios  pentru casa/apartament sau chiar un atelier.
parerea mea......... cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Joi 11 Iun 2015, 12:44 pm

Acum fac si eu ca cioara cu puii...
Daca pretul masinii Juki este apropiat de cel a unei JACK noi, mergeti direct la depozit in Bucuresti si testati si vedeti la fata locului. E aproape, deci cu transportul nu mai e asa problema, puteti testa diferite modele. Iar pentru o diferenta, daca e cazul, eu mereu cred ca e mai bine sa am rabdare, sa mai strang diferenta si sa iau ce e mai nou.
Asta Jack are programarea acului sus-jos, LEDuri la baza piciorului cu luminozitate reglabila pe trepte, coasere inversa continua, reglarea vitezei maxime de la 400 pana la 4000rpm, piciorusul poate fi setat sa stea la o inaltime anume de cativa mm (nu mai tin minte...). Plus motorul direct drive care e asa de silentios ca uneori ma apuca si mai cos si pe la 2-3 noaptea, fara sa deranjeze.
E o parere...
Dar daca pretul masinii Juki este foarte bun... Succes va urez!
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Joi 11 Iun 2015, 11:54 pm

Cam cat costa un piciorus de deplasare (walking foot, nu sunt sigura ca asa se numeste in romana), pt. o masina industriala? Sunt universale? Are cineva si il foloseste?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Vin 12 Iun 2015, 7:34 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

asa arata un puciorus pasitor pentru masini de cusut industriale, dar nu se pottrivesc decate la masinile proiectate pentru asa ceva. Daca piciorusele normale , sau marea majoritate a  picioruselor se potrivesc la masinile simple liniare ( 1 needle Lockstitch Machine ) cele pasitoare sunt folosite la masini care cos piele si materiale groase sau foarte groase la care este nevoie si de transport superior al materialului insotit de trasnportul acului, mai pe romaneste tot angrenajul ac, tija acului piciorus presor se misca in directia de casere.
Catalogul Juki este destul de interesant :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]



sau cu dublu/triplu transport :



-------------------
nu se stie niciodata ce dispozitive noi apar care se pot adapta si la alte masini de cusut industriale, cele pentru piele si materiale groase sunt altfel proiectate ( sunt heavy duty ) angrenajele sunt mai robuste, si la nici una nu am vazut motoare economice,servo, toate au motoare cu ambreiaj puternice, iar viteza de coasere este redusa.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Vin 12 Iun 2015, 9:03 am

Da, am observant si eu o ditamai instalatia, in spatele masinii de cusut. Ma gandeam ca nu e asa de simplu, ca si schimbarea unui piciorus obisnuit. La masinile casnice, gen Brother, sunt cele albe, ca o cutie, care cos de genul asta, dar nu se compara cu sistemul de la Pfaff, care e integrat in masina.
Ma uitam la video asta, imi place mult cum prezinta, desi e asa titirit domnul. Si da, are o masina de cusut piele, cred.



p.s. eu m-am invatat cu Idt-ul de ma masinuta mea, pe care o am departe si acum ma bat cu alte masini de cusut. Am cusut microfibra ieri si batea pasul pe loc la capete si mergea tare incet. Basca imi rupe ata superioara, intr-una si nu stiu de ce... zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Vin 12 Iun 2015, 9:45 am

poate o masina semi-industriala ar merge mai bine, sunt modele mai vechi dar foarte rezistente, eu nu am vazut niciodata in realitate cum arata sau cum coase, ci doar modelul acesta l-am tot intalnit prin diferite clipuri :



masina este portabila, la fel cu masinile mai vechi, metalice, cele cu valiza de protectie si transport.
------------------------
modelul acesta pentru masina casnica se gaseste in 2 versiuni cu  si fara taierea materialului ( asemanator cutitului de la masina de surfilat ) :





se potriveste cam la toate tipurile de masini casnice indiferent de tipul suveicii ( nu stiu daca si la masinile Huskvarna sau ceva modele mai vechi de Pfaff unde sistemul de pindere al piciorusul era diferit )
cred ca am mai scris eu despre el pe la masinile de cusut casnice....dar sigur nu se compara cu prima masina prezentata mai sus la care se pot monta o multime de dispozitive care usureaza munca iar rezultatul final este mult mai elegant.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Dum 14 Iun 2015, 11:16 am

Admina
poate sunt putin pe langa subiect..... de masina aceasta vorbeam mai sus ( caut ideei cu modificarea mesei pentru o masina de surfilat indostriala cu cap scufundat pentru cineva ) si am dat peste clipul acesta :



imi place masa care este pliabila si masina care se vede cum coase, iar piciorusl superior este cu dublu transport.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 14 Ian 2016, 12:45 pm

gabriela1554 a scris:Multumesc  pentru raspuns.   E modificata pe 220  

Modificarea de la 380 V folositi in fabrica la 220 V se face de obicei la toate masinile care vor fi utilizate in mediul casnic.

gabriela1554 a scris:  Zgomotoasa tare nu e....sunet suportabil.  Singurul lucru ce mi-ar fi placut sa il aibe ar fi fost taiere ata  

Acum zgomotul este de la motorul care functioneaza continuu, care cupleaza masina prin intermediul ambreiajului doar in momentul cand se apasa pe pedala si nu e chiar asa deranjant....mai neplacut e consumul de curent ( 550 W ) dar cand cosi la masina o jumatate de ora....consumul e cat 10 min cu un uscator de par....5 minute cu o placa..... rade rade rade

asa suna masina :



Taierea de ata....apare mai traziu ca dotare a masinilor de cusut, masina de care vorbim ( sau macar modelul masinii ) are 30-35 ani , cred ca a aparut prin 1980-1985 , inainte ca sa fie montat pe ele sistem pneumatic de ridicare automata a piciorusului presor, sau alte dispozitive mecanizate la vremea respectiva.

Taierea atei se poate realiza foarte simplu cu un dispozitiv ce se monteaza la surubul piciorusului :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

----------------------------------------------------------
Sunt acum aparute o multime de masini care ai tot felul de functii....ultima gaselnita este masina care " vorbeste " :



[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Trecerea de la materiale subtiri la materiale groase si foarte groase se face usor, nefiind nevoie de setari sau modificari de tensiune ale atei.
Pretul ramane inca......o enigma si pentru mine wink

Ca pret pentru o masina de cusut industriala ( masina identica cu a colegului Phlom )  este modelul  JACK JK-SHIRLEY ( 9100B ) si care se comercializeaza la noi la pretul de 1500 lei, transport inclus ( lucru important, avand in vedere ca masina completaare undeva la 60-70 kilograme )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de despina13cucli Sam 08 Apr 2017, 3:39 pm

Azi am primit si eu o liniara si un triploc, industriale, second hand. Liniara e eurospecial si triplokul e orion cu trei ate si un ac. Mi ar fi de ajutor sprijinul vostru pt ca mi am cam prins urechile. Cum pun firele? Cum pun ata pe mosor? La cele casnice citeam cartea tehnica dar la acestea nu gasesc instructiuni pe net.
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Dum 09 Apr 2017, 9:44 am

Masina liniara nu stiu care este...pune o poza sa imi dau seama, triploc-ul este cel verde\kaki, in 3 fire, dar este Rimoldi ( Orion, sau Vega erau ceva modele a masinilor lor...parca  wink )daca urmaresti traseul normal al altelor, o sa iti dai seama, treci ata prin fiecare orificiu atat la grafarul superior cat si la cel inferior iar la urma la ac; daca toata procedura este bine facuta, atunci masina formeaza lantul specific ( impletitura atei , in 3 fire )
aici un clip cu Rimoldi :


nu cred ca vei gasi pe net filmat vre-un clip  chiar la aceasta masina de surfilat, aici este un clip, iar daca urmaresti infilarea celor doua graifare si a acului din dreapta, iti poti face o parere despre acest procedeu :



-------------------------
despre liniara eu nu stiu nimic, fa cateva poze si poate ma prind...si iti pot explica cat de cat despre anumite lucruri care ti-ar fi utile.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de despina13cucli Dum 09 Apr 2017, 10:00 am

Multumesc frumos. O sa fac poze. La liniara deja m am prins cum infiletez ata dar problema e la bobinator, nu invarte bobina si nu stiu daca tb sa mai actionez ceva pt ca am impins dispozitivul.o sa studiez si triplocul. Am avut unul de la lidl si ma gandesc ca seamana. Multumesc inca o data.
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Dum 09 Apr 2017, 12:24 pm

sunt 2 tipuri ( mai uzuale ) de infasurare/bobinare ata pe bobina/spon : cel clasic la masinile actionate prin curea, unde tot sistemul este in spatele masinii, iar modelele mai noi de masini cu servomotr direct drive,sistemul de bobinare este sus pe masina.

sistemul clasic, actionat de cureaua masinii pozitionat in spate :




sistemul nou, actionat de axul masinii pozitionat sus pe masina :



---------------------
cand bobinezi ata pe mosorele/sponuri ar fi bine sa fi atenta atat la ata de la ac cat si la ata de la suveica...daca apesi prea tare pe pedala se mai intampla uneori sa se incurce ata; eu scot ata din ac si de obicei bobinez pe mai multe sponuri ata din culoarea care urmeaza sa cos ( folosesc alba la suveica cred ca de cele mai multe ori wink , am cate 20 de sponuri cu ata pe ele...
daca ai mai putine sponuri ( masina vine cu 2 buc ) cu unul se coase iar celalalt si monteaza in sistemul de bobinare si in timpul coaserii obisnuite, ata se bobineaza pe el iar cand este plin, sistemul decupleaza automat.

parerea mea
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de despina13cucli Dum 09 Apr 2017, 6:48 pm

Multumesc.mi am dat seama unde greseam. Masina mea este modelul unu si nu introduceam ata corect.sanatate si multumiri.
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de despina13cucli Lun 24 Apr 2017, 3:17 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

cum desfac masinaria asta?
despina13cucli
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de aniel Mar 13 Feb 2018, 6:51 pm

Imi puteti recomana si mie un triploc 2 ace 4 fire industrial, am studiat putin ofertele SH de prin Bucuresti si mai toate care arata mi bine-par de generatie mai noua sunt in jur de 1000-1300 lei.
Mi-a placut si recomandat un vecin Marca Jack – Model JK798D-4-M03/333
Mi-ar trebui un model ce este la nivelul mesei.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aniel
aniel
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de aniel Sam 17 Mar 2018, 3:02 pm

Va salut.Am reust si noi sa achizitionam o masina pentru cusatura liniara Juki DDL 8500 si o masina de surfilat marca BROTHER FB-N210-W020-25H3F, cu 2 ace, 4 fire.
Am inceput sa caut picioruse pt liniara,am gasit pe alliexpres la un pret comvenabil.
Voi de unde cumparati acesorii pt masinile industriale?
Am si eu o intrebare,am fost nevoit sa schimb placuta,mi-a dat cineva o placuta notata cu eE16 am cautaut ce inseamna aceasta notatie si am gasit ca are legatura cu diametrul gaurii acului,
In functie de ce aleg placuta?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aniel
aniel
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB