Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyIeri la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyIeri la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

+41
piciul
gabriela1554
Marchioness
ilincaili
aniel
despina13cucli
Admina
allycrosman
danniella_l@yahoo.com
Phlom
manton
nico21
afilimonb
orhapetru
arielas
sirbu adriana
Anca3dd
maravela lucia florina
teisoara
CarmenClaudia
i.xell
Karina33
adii
Floren
GoodStyle
ismi3ismi
geanina_scumpica
stejara
oanaraluca
emadcn
valentinadof
tomari
urecheluminita
MagdaMarin
rosita
gobelin
AcidoR
aidil
emmancita
elutzamicutza
diada
45 participanți

Pagina 8 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mier 04 Feb 2015, 5:28 pm

Phlom a scris:
Trebuie sa fac rost de ulei bun, dar pe viitor. Inca e curat asta. Doar ca am observat ca se decantase pe fundul baii de ulei ceva galben. Iar uleiul de deasupra era curat.

Iti recomand ulei Juki, nu o sa iti para rau...am testat acum cateva zile ulei de la Jack...si sincer nu se compara cu cel Juki Defrix no. 1, nici macar cu SPIRIT 2, dar asta nu insemana ca nu e bun...mie nu imi place caci are un miros mai aparte iar daca ai masina in casa o sa se simta miros uleiului.
Depunerea care este in baia masinii este de la rodaj si contine mici fragmente/particule de bronz de la bucsele masinii si nefiind metalice, nu sunt atrase de magnetul din baia de ulei. dupa o vreme poti sa il scoti, sa cureti baia si sa il filtrezi sau chiar sa inlocuiesti uleiul....asta facem noi acasa pentru ca avem timp de ingrijit masinile.....daca ai vedea cum arata uleiul intr-un atelier de croitorie....ai crede ca este ulei de gatit dupa ce au prajit in el un sac de cartofi rade
---------------------------------------
Ingenioasa ideea cu lumina led, si eu mi-a confectionat un fel de lumina LED pozitionata la ac si mai am o lampa led pentru lapop :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pe care o alimentez cu un incarcator de telefon de 5V, iar bratul flexibil permite cat de cat o miscare buna la masina si este destul de rigid ca sa nu se miste in timpul folosirii masinii.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ piciorus tiv dublu rulat masini industriale

Mesaj Scris de sirbu adriana Lun 23 Feb 2015, 8:20 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Lun 23 Feb 2015, 10:46 pm, editata de 1 ori (Motiv : mutat postare)
sirbu adriana
sirbu adriana
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 22/08/2014

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Sam 14 Mar 2015, 2:16 pm

Salutare!
Postez ca sa ma laud cu noua achizitie: surub pentru schimbare rapida a piciorusului. Pe cea industriala merge. Nu am incercat pe cea casnica, dar nu ar trebui sa fie motiv sa nu mearga.
Aveam teama ca surubul ma va incurca la coasere, dar e chiar opusul, ca nu deranjeaza cu nimic.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am intrat in posesia surubului cu ajutorul lui Petru, bunul samaritean al forumului.
Mi-a mai trimis ulei JUKI, o pompita de ulei si am si o suveica cu arc, de care sper sa ma pot folosi mai tarziu cu succes.
Inca o data multumiri d-lui Pentru!
Este o persoana onesta.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Sam 14 Mar 2015, 4:25 pm

nu este nevoie de multumirii....mai inainte "certam" sau cel putin "bombaneam" pe cineva pe forum Merci
Ar trebui sa ii multumim colegei sirbu adriana chiar din postarea de mai sus, ea a facut comanda in Anglia si mi le-a trimis iar eu le-am trimis mai departe....deci sa il folosesti cu placere.
E bine ca il poti strange si fixeaza bine piciorusul iar schimbare lor se face repede...chiar ieri am cusut rapid o perna/sac ce o fi, si nu am mai schimbat piciorusele intre ele de lene, am cusut fermoar cu piciorusul standard, cel lat, bine ca nu era asa de important wink
Cand cosi cu piciorusul de teflon sa nu uiti ca la sfarsitul cusaturii sa il ridici , daca va sta prea mult pe transportor se va uza cu timpul, masina de cusut tindustriala "trage" altfel materialul ca si o masina casnica la care se poate monta un piciorus de plastic.
Suveica cu arc e buna, am cusut ziele trecute un demin/blug si l-am matlasat cu o ata mai groasa , asemanatoare cu ata de cusut pielea. Am folosit suveica cu arc la care am mai slabit arcul care tensioneaza ata, dar din cauza vitezei mari si a atei sponul/mosorelul se invartea mai mult decat era nevoie ( din cauza inertiei ) adica nu se oprea odata cu masina si cusatura pe dos nu a a iesit perfect....bine ca nici nu era nevoie, am matlasat cu vatelina, grosime mare, material tare, viteza la fel...concluzia e ca va trebuie sa urmaresti masina cum coase pe diferite materiale si la diferite viteze...eu am cusut pe la 7-8 ( adica 3500-4000 impunsaturi/min ) aproape de viteza maaxima a masinii )
Acum daca surubelul este bun si isi face treaba e ok, il putem recomanda impreuna, ce recomand este uleiul Juki de calitate chiar superioara iar pretul este minim cred in romania...in europa se vinde de la 25-30 $ incolo.....Daca tot multumim cuiva am putea multumi si "distribuitorului " nostru wink
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mier 20 Mai 2015, 1:50 pm

Pentru ca imi doream o masina de surfilat  (mai buna ) si pentru ca masina Toyota era donata de ceva vreme....am achizitionat o masina de surfilat industriala ( nu cred ca aveam asa de mare nevoie wink ).
Daca masina liniara este folositoare, una industrala  de surfilat nu era chiar asa de "indispensabila "
Initial am vrut sa o achizitionez pe cea care a fost pusa si la bursa de o colega de pe forum, dar atunci nu am avut disponibilitate financiara. Acum s-a ivit ocazia, masina nu este noua, este folosita cateva luni dar intretinuta si verificata chiar de un mecanic inainte de vanzare.
Daca sunt masini gen Mercedes, Audi, BMV.....adica firme de renume, asa sunt si la masinile industriale, mi-as fi dorit Juki dar pretul lor incepe de la 950 euro+T.V.A......fata de masina Jack pe care am dat 1200 lei (270 euro ) cu transport inclus prin curier ( masina are 70 de kg ).
si arata cam asa :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
motor direct drive incorporat in capul masinii, care inlocuieste motorul clasic cu transmisie prin curea ( chiar si servo ) care se monteaza sub blat .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
componetele sunt de calitate ( atat cat se ridica produsele chinezesti facute in serie )
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
----------------
masina este cu 2 ace, 4 fire Jack 768BDI, este silentioasa fata de masina casnica cel putin la viteze mici, selectorul de programe este asemanator cu cel de la Juki, masina coase cu max 6000 impunsaturi/min, eu cos la maxim 2000 nu de alta...dar nu pt fugi pe langa material eu nu am filmat, dar am gasit pe youtube si suna cam asa :


---
Fata de Juki unde catalogul cu piese de schimb si accesorii are peste 300 de pagini....pentru Jack, chinezii au un mic pliant amarat....iar informatii despre piese si accesorii nu spun ( pentru ca nu prea fac, prefera sa inlocuiasca masinile decat sa le repare, de aceea si garantia pentru o masina noua care costa 600-625 euro (~ 2700 lei ) este doar de 1 an, indiferent daca este achizitionata de persoana fizica sau juridica.
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Mier 20 Mai 2015, 2:08 pm

Sa o stapanesti sanatos, Petru!
Eu cred ca ai facut o investitie buna, chiar daca ai o oarecare neincredere in marca asta JACK.
Eu sunt de parere ca si chinezismele sunt de doua feluri: produsele de proasta calitate, "facute pe vapor", de la care avem si ideea ca tot ce-i chinezesc e prost facut; si cele de calitate, produse de firme consacrate sau din industrie.

Eu am conversat cu o d-na Vera, responsabila pe Europa la JACK si mi-a trimis documentatia ceruta: un manual si piese de schimb. Adevarat cam primitive, dar decat deloc...
Adresa pe care i-am scris este: vera(around)jackgroup(punct)com(punct)cn
Se pare ca dansa este prin China/Rusia, ca raspundea mereu la alte ore decat eu scriam, iar engleza dansei nu este cea mai buna.

Daca se permite pe forum, imi poti scrie de unde ai luat-o?

Pentru curiozitatea mea: poti face o poza la o surfilare, sa vad cum iese?
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de arielas Mier 20 Mai 2015, 2:56 pm

S-o stapanesti sanatos si la cat mai multa folosire (ce aiurea suna!). Da ai vecini draguti sau tu esti foarte dragut cu ei sau nu ai voie s-o folosesti dupa o anumita ora??? rade
Am citit ca e silentioasa, dar chiar asa???
Oricum am glumit, sigur e bine cu vecinii. Sporrrr!
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mier 20 Mai 2015, 3:25 pm

cam asa coase :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

material pus in 2, 4 si 8 cusut pe fata si materialul pus sa se vada si grosimea lui ( nu cred ca surfileaza cineva 8 straturi de  bumbac. Cusatura iasa bine, fara nici un reglaj, ata este mult mai tensionata ca la o masina casnica, surubul de tensionare se strange si se roteste cred ca 50 de ori...
masina este mult mai silentioasa ca o masina casnica de cusut sau surfilat, poate si Phlom confirma, masina de cusut liniara direct drive nici nu se aude.



o masina Siruba 4 fire aproape identica cu Jack ( sunetul este intr-un atelier, se aude zgomot de fond, plus ca se apasa pedala la maxim...) dar masina sa coase " in liniste" nu cred ca s-a inventat inca....
eu cos in ore rezonabile, nicidata dimineata sau seara...., mai tare se aude masa daca vibreaza si nu este echilibrata sau pedala ca troncane, dar motorul si masina sunt in limitele normale  ( parerea mea )
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de afilimonb Mier 20 Mai 2015, 9:15 pm

Petru, felicitari pentru achizitie. Sa te tina o vesnicie si sa muncesti la ea cu spor mare! Asa, de curiozitate, masinica aceasta tot trebuie unsa din cand in cand, nu?
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 21 Mai 2015, 9:35 am

afilimonb a scris:Petru Asa, de curiozitate, masinica aceasta tot trebuie unsa din cand in cand, nu?

Toate masinile de cusut trebuiesc unse, inclusiv cele industriale, chiar daca au sistem propriu cu baie de ulei si pompa, ( sunt zone  la ac, la tija piciorusului presor, la griafarele inferioare, etc ) poate am sa fac odata un tutorial pentru masinile de cusut si surfilat  casnice cu zonele mai iportante unde se unge masina.
----------------
Phlom  spuneam despre masinile Jack caci nu gasesc cu usurinta iformatii, manual ethnic, manual de utilizare, revizii sau alte informatii legate de consumabile sau piese de schimb, e drept ca se potrivesc de la alte modele. Cutite pentru Jack sunt compatibile cu Siruba sau Global , am gasit si deja am comandat :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
daca pentru o masina casnica un set de cutite costa 80-90 lei ( cele mai scumpe ) pentru masinile industrial costa 6-8 lei/buc.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de nico21 Joi 21 Mai 2015, 6:43 pm

Felicitari Petru pentru achizitie, e foarte frumoasa. Acum te poti pune la treaba sa mai cosi si tu cate ceva wink
nico21
nico21
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 195
Varsta : 36
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 21 Mai 2015, 8:42 pm

Multumesc Smile
Si eu sper sa imi fie de folos....daca acum 3 ani scriam primul meu post si intrebam de ata de surfilat, pe care o cumparasem inainte sa imi iau masina, despre care habar nu aveam cum coase sau cu ce se mananca...am inceput cu timpul sa mai citesc una alta, sau daca pot sa vad unele masini de cusut si surfilat, uneori sa mai repar sau sa reglez atat cat ma pricep, sau sa modific sa tai si sa adaptez....
Am in plan sa modific masa masinii, nu cred ca am spus ca deja este taiat o bucata din ea si vreau sa o fac mai 'ergonomica', cred ca se vede in poza cu cele 2 masini.
Masina am achizitionat-o la un pret f.bun, cat o masina casnica si momentan sunt bucuros pentru ea, de aceea am si postat poate vor fi persoane carora le va fi utila informatia la fel cum a scris si Phlom detailat despra masina lui, informatii de montaj , asamblare care nici producatorii nu le dau sau nu le impartasesc ci le cunosc doar persoanele care lucreaza efectiv la montarea acestora in firme.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Joi 21 Mai 2015, 11:45 pm

Felicitari Petru! Sa o stapanesti mult si bine, fara reparatii si sa o pui la treaba. Sa-l pui, de fapt. wink
Frumos cadou ti-ai facut. La Multi Ani, cu intarziere! birthday

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Vin 22 Mai 2015, 1:44 pm

Multumesc de urari....sanatate sa avem, este cea mai importanta !!!

kisskisskiss
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Lun 25 Mai 2015, 11:43 pm

Azi mi-am facur curaj si am dat jos capacul de la axul piciorusului. Si am inteles unde ducea pana la urma sfoara aia din baia de ulei. Dar am observat ca am niste gauri speciale pentru lubrifiere, care gauri erau acoperite cu niste capacele din cauciuc. Iar auto-lubrifierea nu era chiar de ajuns. Am luat seringa cu ulei si am mai pus pe unde am gasit de cuviinta, apoi am rotit volanta si am simtit la mana ca deja mergea mai usor.
Deci Petre, aveai dreptate ca mai trebuie sa ung si eu singur prin anumite locuri.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mier 27 Mai 2015, 11:30 am

eu ung masina pe unde am ocazie.....
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

firul de bumbac de ungere, absoarbe el cat poate si  unge cat poate, dar se poate pune putin ulei pe el sau la lagarele masinii sau angrenaje care se invart ( si cu ce viteza....)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
capacelul e cauciuc cu oificiu de pe masina se poate unge pe acolo, la tija acului, cel lateral la fel, cel verde are acces tot la tija presoare a piciorusului, daca desfaci capacul este in interior o bucatica de pasla care se imbiba cu ulei si in timpul miscarii greseaza.
Celelalte capacele de cauciuc de pe masina sunt si de vizitare la fel ca si capacul din spatele masinii. Nu stiu la masina Jack cum este ungerea la sistemul de bobinare a sponului ( cel din dreptunghiul verde ) posibil sa se poata unge si pe acolo.
Daca desfaci capacul frontal al masinii ai aces si la bratul mobil de retensionare al atei superioare, dar daca pui cateva picaturi de ulei prin fanta masinii merge si asa.
Si eu am o seringa cu un ac lung de 100 mm si ajung in locuri la greu accesibile. Atata timp cat nu curge ulei pe material cand masina coase atunci nu este nici o problema.
Nu am desfacut niciodata capacul din spatelel masinii, nu am fost curios, dar se vede cand masina este rabatata pe masa cam ce angrenaje si roti dintate are in interior, pompa aspira uleiul din baie si il distribuie in toata masina, conductele de gresare au orificii unde picura ulei in zonele care au nevoie de gresare, de aceea atata timp cat masina are ulei suficient in baie, in timpul functionarii ea se unge cat este nevoie, dar asta nu insemana ca nu este nevoie sa fie curatata, inspectata si intretinuta din cand in cand wink
parerea mea..... cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ industriala

Mesaj Scris de manton Joi 28 Mai 2015, 11:22 am

Buna ziua, sunt noua pe forum, deci raspunsul cred ca este tardiv insa vreau sa va povestesc si eu despre industriala mea de care sunt foarte multumita love  Am achizitionat recent un Brother S7000DD varianta cu PFL (presser foot lifter) si thread trimmer. Thread trimmer ul era inclus in pret insa PFL ul l am achizitionat separat la un pret de aprox 50 euro.. bani dati degeaba, acum l am dezactivat pentru ca nu il folosesc. Eu lucrez acasa, intr un apartament de bloc, unul din cele mai importante aspecte urmarite a fost gradul de zgomot, stim cu totii ca in general masinile industriale sunt destul de zgomotoase.. cele de veche generatie cel putin. De aceea nu s a pus nicio secunda problema sa cumpar ceva second hand cu motorul clasic. Aceasta masina are motorul direct drive incorporat in capul masinii si este foarte silentios. Insa, cum spuneam, acel PFL, anuleaza acest plus al masinii, faptul ca motorul este silentios, acest dispozitiv este foarte zgomotos si este util poate cuiva care are atelier la curte, sau in ateliere, sectii de croitorie, unde zgomotul generat nu e o problema.
Pretul cred ca este ok, adica reflecta realitatea.. nu este o copie chinezeasca gen jack, iar pretul este mult mai mic decat am vazut ca se vinde in afara..Dar pana la urma, fiecare cumpara in functie de buget, oricum eu recomand o masina noua, mai ieftina, dar mai ok decat un SH. Bafta celor ce doresc sa cumpere o industriala in curand
(pretul pentru varianta fara PFL am vazut ca este acum in jur de 3100lei +TVA)
manton
manton
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 28 Mai 2015, 11:51 am

Bine ai venit pe forum hug
Niciodata nu se va compara o masina folosita cu una noua dar sunt cazuri de masini bine intretinute si ingrijite care in regim casnic vor functiona multa vreme de acum inainte....
Masina ta Brother seri S7000 este foarte performanta, motor direct drive,nu se compara cu motoarele vechi cu ambreiaj, baie de ulei modificata, sistem antiblocare ac, ce sa mai spun de partea de programare.....nu cred ca m-as descurca pentru ca nu ma pricep si nu folosesc atatea setari cate stie masina ( asta nu insemana ca nu mi-ar place sa aibe si masina mea wink wink wink )
Despre chinezisme....nu stiu ce sa spun, Brother asambleaza si produce masini tot in China ( o fi chinezul mai harnic si mai iute de mana ) dar piesele sunt de calitate.
Acum despre Jack si eu am cama ceeasi parere....dar firme mari de renume cum este Juki doteaza masinile mai performate cu motoare Jack, sisteme automate Jack si multe altele....

uite ce scrie pe partea din spate a mesei ( inversat ) :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

motorul, selectorul de programe , masa masinii sunt Jack ( posibil sa fie mai ieftine si unii distribuitori asa echipeaza masinile industriale  Juki ) dar intr-adevar sunt mai "sensibile" si uneori dai impresia de produs facut in graba si fuserit....am sa fac o fotografie comparativa cu blatul mesei juki si Jack...se vede diferenta cu ochiul liber.
Asta nu insemna ca nu sunt totusi bune si in exploatarea casnica sigur vor face fata....sigur nu se compara cu Brother care, chiar este "racheta"   Smile
pune ceva fotografii sa o vedem si noi mai bine, eu o stiu doar din poze si ceva filmulete de pe youtube, nu am avut ocazia sa o vad in realitate.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Joi 28 Mai 2015, 5:23 pm

Sa o stapaniti sănătoasă! Masina pare foarte capabila. Cateva poze puteti uploada pe forum?

Singura optiune pe care as dori pe a mea ar fi taietorul de ate. In rest nu si-ar avea rostul. Nu execut operatii repetate de coasere.
Acel trimmer se poate monta separat? Chiar as fi interesat.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Buna ziua,aveti ceva informatii despre masina de cusut industriala,liniara,JACK SHIRLEY IIE

Mesaj Scris de danniella_l@yahoo.com Mier 10 Iun 2015, 1:31 pm

vreau sa cumpar o masina de cusut industriala,liniara,am primit o oferta pentru JACK SHIRLEY IIE,puteti sa ma ajutati cu ceva informatii sau sfaturi
danniella_l@yahoo.com
danniella_l@yahoo.com
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 10/06/2015

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mier 10 Iun 2015, 2:36 pm

asta este masina :


sunt cateva modele se Shirley cu diferite dotari ( partea computerizata, de ridicare automata a piciorusul, repozitionare ac, taiere automata ata sau rihturire la modele mai complexe )
Phlom colegul nostru are Shirley I si iti poate da relatii mai multe, el o foloseste cu succes si este multumit de masina.
Manual tehnic nu cred ca gaseti...mai greu cu masinile astea chinezesti si eu am masina surfilat luata de la cineva dar care nu avea manual sau carte tehnica...cateva foi amarate acolo printate si jumatate in chineza jumatate in engleza dar aiurea structurate si explicate.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Mier 10 Iun 2015, 2:45 pm

Pai masina aia e de vis. Are de toate. Daca considerati ca pretul este bun, mergeti inainte.
Fiind noua ar trebui sa va dea 12 luni garantie. Nu cred sa fi fost probleme cu acest model. Eu unul nu am gasit.
Daca va decideti, asteptam poze si alte informatii.
PS: se poate sa scrieti de unde vreti sa achizitionati?

LE: vad ca Petru a raspuns deja. Intr-adevar Shirley I/-B este aceeasi masina de cusut cu JK-9100B link

Eu nu cred ca va pot spune prea multe despre ce poate o astfel de masina. A mea este cel mai simplu model. Mi-as dori taierea automata a atelor, dar... atat fu plapuma Smile
Urmatoarea masina o doresc de brodat sau quilting. Dar aici e alt topic.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Va multumesc!

Mesaj Scris de danniella_l@yahoo.com Mier 10 Iun 2015, 2:55 pm

un pret undeva la 2400,cum vi se pare ?
danniella_l@yahoo.com
danniella_l@yahoo.com
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 10/06/2015

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Mier 10 Iun 2015, 2:58 pm

Doar? Era undeva la 700Euro cand ma interesasem eu...
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de danniella_l@yahoo.com Mier 10 Iun 2015, 3:06 pm

deci e un pret bun,eram cam derutata,atunci cred ca o sa o iau pe asta,este o firma aici pe langa judetul cluj eu cu mare drag pot sa va dau numele,nu stiu daca e voie???,sper sa pot pune poze cat de repede!
danniella_l@yahoo.com
danniella_l@yahoo.com
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 10/06/2015

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB