Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyAstazi la 9:12 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyIeri la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1 - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

+41
piciul
gabriela1554
Marchioness
ilincaili
aniel
despina13cucli
Admina
allycrosman
danniella_l@yahoo.com
Phlom
manton
nico21
afilimonb
orhapetru
arielas
sirbu adriana
Anca3dd
maravela lucia florina
teisoara
CarmenClaudia
i.xell
Karina33
adii
Floren
GoodStyle
ismi3ismi
geanina_scumpica
stejara
oanaraluca
emadcn
valentinadof
tomari
urecheluminita
MagdaMarin
rosita
gobelin
AcidoR
aidil
emmancita
elutzamicutza
diada
45 participanți

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Dum 26 Oct 2014, 10:01 pm

Stiu ca a mai vrut cineva modificarea mesei masinii inainte de cumparare si nu a reusit...producatori respecta niste STAS -uri , in fabrica de confectii sunt alte conditii de lucru si alt spatiu fata de un apartament. Am lucrat vre-o 2 zile, am lacuit blatul, am pus balamale, am mutat si reglat pedala, am schimbat uleiul caci trecuse un an de rodaj si am facut-o mai ergonomica, numai buna pentru nevoile mele.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Admina Dum 26 Oct 2014, 10:54 pm

Genial! Domnule, esti plin de idei creative si foarte priceput. Pacat ca nu sunt mai multi barbati pasionati de croitorie, ca ar avea indemanare si inclinatie spre tehnica. bine

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de adii Lun 27 Oct 2014, 7:56 am

probabil a dus-0 la o fabrica de mobila pt taiere!
adii
adii
helper
helper

Numarul mesajelor : 97
Localizare : Lugoj
Data de inscriere : 11/01/2014

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Lun 27 Oct 2014, 8:38 am

Admina a scris:Genial! Domnule, esti plin de idei creative si foarte priceput.

Multumesc Admina
Se pot face multe acasa, nu ma pricep eu la toate........dar incerc sa mai fac una alta, atat cat stiu.
asa arata o masa pentru masina de cusut industriala........poate se intelege mai bine din fotografie cat e masa de mare, de aceea am modoficat-o pe a mea wink

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

adii a scris:probabil a dus-0 la o fabrica de mobila pt taiere!

Probabil NU
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mar 18 Noi 2014, 11:09 am

Phlom a scris:
Am o mica nelamurire: ce ace foloseste? In unele specificatii scrie ca are DBx1, iar firma de unde am comandat-o mi-a recomandat ace #134, ca asa ar folosi cele industriale. La o scurta cautare, am gasit ca exista diferenta intre cele doua modele si anume la grosimea cotorului ("shank" - nu-i stiu denumirea corecta in romana). Acele 134 au diametrul 2,0mm, ia DBx1 au 1.63mm.

Ace de cusut pentru masinile liniare industriale sunt identice, diferenta dintre ele este butucul/cotorul acului, care este de 2 feluri: gros si subtire.
diferenta intre ele este asa cum ai scris  de cateva zecimi de milimetru, unele masini permit montarea ambelor tipuri de ace , alte masini doar ace cu cotor subtire.
Acum in functie de producator exista inscriptionat pe ambalaj cam aceleasi date :
Ace cu cotor subtire : DBx1, sau 16x213, sau 96x1 sau SY2254
Ace cu cotor gros : DPx5, sau # 134, sau 135x5 sau SY 1955
----------------------------
Daca vanzatorul recomanda ace # 134 atunci sunt cu cotor gros, posibil Groz-Beckert, cum am pus eu fotografii in alta discutie :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
----------------------------------
Putem continua discutia aici, este locul masinilor de cusut industriale wink
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Mar 18 Noi 2014, 11:42 am

Multumes frumos pt mutarea postului!
I-am dat un search si nu-mi gasise nimic.
________________________
Legat de ace nelinistea mea este ca in specificatii la diferiti alti vanzatori (Ro, Ru, Chi, Pol, Banglad. etc) gaseam ca foloseste ace DBx1, iar vanzatorul mi-a zis ca se folosesc ace 134. In fine. Eu am sa le masor cu sublerul si o sa le compar cu cele de pe masina sa stiu o treaba. Pentru tipurile de varf am vrut R, SUK si cateva SES, sa fie acolo, ca nu se stie.
Maine ar trebui sa ajunga. Abia astept!
________________________
LE:

Doar ce am primit raspuns de la JACK China legat de modelul asta comandat de mine.
Pozitionarea acului se face de la motor (nu am inteles cum) si nu dintr-un buton, asa cum am la cea casnica.
Mi-au trimis si niste liste cu Parts Lists pentru JK-9100B. Observ ca multe componente sunt comune cu alte modele ale marcii, dar exista si o sectiune dedicata modelului SHIRLEY IB (aceeasi cu JK-9100B).
Schema modelului JK-9100 cu motor Direct Drive
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Componente 1-16
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Componente 17-31
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cine are nevoie de lista intreaga, vi le trimit pe e-mail.
Acum le-am trimis ca am nevoie si de manualul cu instructiuni pentru utilizarea cutiei de comanda (reglarea vitezei motorului, pozitia acului).
______________________
LLE:
Masina ajunge maine pe la pranz. Cred ca abia apuc sa o montez. Seara trebuie sa plec de acasa pana pe 25... Or sa treaca greu zilele astea :P Cum o primesc, fac poze si postez.


Ultima editare efectuata de catre Phlom in Mar 18 Noi 2014, 2:22 pm, editata de 2 ori (Motiv : completare informatii)
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mar 18 Noi 2014, 3:07 pm

Aici este o masina Juki DDL-8700 echipata cu motor Jack 510 A



se vad reglajele ce se fac pentru masina :
* se regleaza numarul de impunsaturi pe minut de la 500 la 4500 ( selectorul merge de la 1 la 9, iar impunsaturile sunt din 500 in 500 , adica 1=500, 2=1000, 3=1500, 4= 2000, etc )
* se regleaza sensul de coasere, toata lumea coase normal, dar se poate selecta ca masina sa coase inapoi, nu prea stiu eu in fabricile de confectii cine foloseste fumctia asta...poate sunt fete care stiu si ne pot spune. Funcita de coasere inainte/inapoi se regleaza prin O si 1 ( zero sau unu )
*se selecteaza pozitia acului  ( sus sau jos ), functia nu este folositoare la inceperea coaserii, dar este f buna cand ai nevoie sa iti ramana acum in material si astfel poti roti materialul cum vrei.
Masina la fiecare apasare pe pedala incepe coserea iar cand revi cu pedala in pozitia initiala, masina mai face o tura, ea isi repozitioneaza acul in functie de ce selectezi, ori ramane in material , ori se ridica sus gata pregatita pentru coasere. ( nu se ridica la pozitia maxim sus, ci doar la pozitia in care se permite rotirea graifarului ca sa poti scoate ata de la spon/bobina/mosorel....asta o sa te lamuresti mai bine cand o sa o vezi exact ce face ea.....
ce se vede in filmul de pe youtube cu motor servo montat sub blatul masinii si selectorul pozitionat in dreapta jos, masina ta Jack vine cu motor incorporat in capul de coasere iar selectorul este incorporat la fel in el ( se numeste motor direct drive cu cap sincron intern ) Masina juki are cap sincron extern, adica "chestia aia " neagra pozitionata dupa volanta masinii.....

Daca masina vine separat, cap de coasere si blat, se poate  monta acasa nu e greu, teoretic ar fi bine sa fie insotita de un tehnician de la ei de la firma care o vinde.....acum nu stiu dca toti fac asta. Eu am demontat masian deci stiu cam care ar fi pasii, asta nu insemana ca sunt chiar cei specificati in cartea tehnica....dar se monteaza baia de ulei, daca are sistemul de ridicare a piciorusului gata monta e si mai bine, daca nu el se prinde dedesupt prin suruburi ( 90 % din baile de ulei sunt identice....la masinile industriale )
Apoi se monteaza masina propriuzis, verifi sa intre bine in masa/blat cele doua balamale din spate apoi masina sa intre in ele ( au un pin/cioc/stift care intra in masian si o ajuta sa se rabateze pe o parte.
Se baga ulei in baia d eulei, ai acolo 2 marcaje mini si maxim...dar masina vine cu un recipient de ulei exact cat ai nevoie ( poti sa pui pana la nivelul maxim, dureaza putin pana toata masina se unge bine....)
in rest nu ai nevoie de reglaje, masina nu are curea de transmisei, nu are meotor extern sub blat, nu are fire cara atarna aiurea....ce mai, o bijuterie !!!
Sa faci poze cu masina demontata si apoi montata, poate pe viitor va fi de folos informatia si altora.....
-------------------
suveica este obisnuita, pentru graifar rotativ, sponurile  ( eu mai folosesc si celelate denumiri, bobine, mosorele pentru cei care le spun altfel ) sunt de capacitate putin mai mare ca si cele de plastic sau metal de la masinile de cusut casnice ( se potivesc unele modele de la Juki, Brother si Siruba, important e sa fie stabile in sistemul de bobinare a atei...o sa vezi exact cand masina va fi gata montata )
-----------------------------
cred ca ai inteles ce am spus despre ace, daca se potrivesc cele #134 ( butuc/cotor gros ) atunci ce pot sa recomand , sunt cele Groz-Beckert  ( varful il alegi in functie de material......eu cos cu cele SPI si R, f. rar pun SES sau SUK ), iar ulei pt masina cel special ce il dau si producatorii, iar daca vrei ceva si de calitate atunci Juki Defrix nr. 1 ( produs original Japonez, merita toti banii, cred ca intelegi ce insemana un ulei bun pentru niste mecanisme in miscare, si la viteza mare.... )
daca mai apar intrebari pe parcurs poate imi mai dau cu parerea.............
succes cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ JACK JK-9100B

Mesaj Scris de Phlom Mier 19 Noi 2014, 2:57 am

Abia acum am revenit la pc. Ieri, pe 18, al nostru barbatel a incheiat un an de cand l-a adus barza...
______________________

O sa incerc sa tin minte sfaturile tale si multumesc pentru efortul tau.

Am citit mai inainte ca ai atribuit marcii JACK adjectivul "firave", ceea ce mi-a cam luat din avant oleaca. Mai scumpa oricum nu-mi permiteam si sper sa tina, sa nu am probleme. Iar SH...nici nu mai deschid subiectul... ca nu as risca.

Sponuri (eu le ziceam mosorele) am comandat doar 10. Oricum cos cam cu max 3-4 culori (negru, alb in general).

Legat de ulei, cred ca o sa i-l schimb dupa cateva luni, mai devreme decat prevede in acte, ca sa fiu eu sigur. Sa fii sigur ca stiu importanta uleiului. Off-topic: la masina DOAR sintetic pun, chiar daca este mai scump.
O sa urmez sfatul tau, ca oricum eu nu gasisem pana acuma un ulei anume.

Marca Groz-B. are si ace DBx1, dar ma rog la Domnul sa mearga si cele 134, sa nu mai trebuiasca sa mai retrimit pachetul, cheltuieli etc.

Cu montatul cred ca o sa ma descurc, nu am teama. Singura neliniste era legat de anumite setari de finete, de care nu as avea cunostinte. Iar aici mecanicul care se ocupa de masini de cusut... nu-mi inspira prea multa incredere. In fine... La mine nu are cum sa ajunga vreun tehnician, ca are peste 1500km de drum pana la mine.

Asa cum am scris si pe pv., o sa vreau sa investesc in cateva picioruse. La cea casnica mai raman de facut operatiunile simple sau anumite modele/butoniere/brodat, dar nu mai investesc in accesorii. Din link-urile tale am extins cautarile si am gasit pe site-urile de vanzari externe pachete de picioruse la preturi acceptabile.

Momentan mai am de asteptat pana am si eu terenul gata, ca inca nu mi-au pus geamurile la atelier si mai trebuie acoperisul izolat si renovat la interior (eu cu tata :D). In casa nu mai pot face mai nimic, ca orice fac piticul e dupa mine si e tare curios: ace, foarfeci, fier de calcat etc.

Daca e cineva curios, am facut un playlist pe YT cu clipuri despre JACK JK-9100B(H-M)/SHERLEY IB link
Mai multe nu am gasit.
Din brosura de prezentare a producatorului JACK am extras urmatoarele:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Din cele doua imagini se pot deduce caracteristice tehnice ale masinii. Se observa ca sunt doua echipari ale modelului:
1. pentru light si medium (A, M = JK-9100B) cu ace marimile 11-18 (75-105Nm);
2. pentru heavy duty (H = JK-9100BH) ace 18-21 (110-130Nm).
- Am inteles ca se pot regla numarul de cusaturi de la 200 la 4000 - cf. imaginii de mai sus (pe unele site-uri rusesti apare max 4500cpm, iar Petru a scris ca se regleaza in 9 trepte de la 500 la 4500cpm).
- Pasul reglabil la un maxim de 5mm.
- Piciorul se poate ridica de la 5 la 13mm.
- Volanta functioneaza si pe post de "ventilator" de racire al motorului DD.
- Are iluminare cu LED gata inclusa, asa ca am scapat de mesterit.
- Pozitionarea acului sus-jos nu stiu cum se seteaza, dar mie imi va fi de real folos, ca deseori trebuie sa cos galoane pe anumite margini si cos continuu trecand de colturi. Vom vedea.
Mi-ar fi placut una cu taiere automata a atei, cu ridicarea automata a piciorului, dar de diferenta aia de bani chiar nu se merita. Pana la urma cos cu ea, nu merg la rally :P

Momentan compania JACK nu vad sa fie reprezentata de vreun dealer oficial in Ro. In Bulgaria da.
_______________________
Scriati mai inainte de iluminatul pentru masinile de cusut. Eu in casa mi-am pus becuri economice. Problema e ca mereu ma dor ochii, mai ales daca citesc. Asa ca usor-usor migrez spre becuri cu LED, chiar daca eficienta lor nu este inca maxima. Chestia e ca becurile economice au un flicker care deranjeaza ochii. Seamana cu refreshul imaginii pe vechile monitoare CRT. La LEDuri lumina este produsa atata timp cat are curent, nu se intrerupe, nu flickareste, decat daca transformatorul nu este potrivit pentru LEDuri si mai trebuie atasata o dioda KBU1010AC (silicone bridge rectifier) sa rezolve problema.
Cele economice obosesc ochii si chiar astept parerile dvs legat de asta. Cele cu LED... alta viata!
Pe langa ca poti alege dintr-o gama variata de temperaturi de culoare, sunt mult mai potrivite pentru medii de lucru. In dormitor am pus LEDuri de 4000k si duc spre lumina de zi (5500k). La masina de cusut casnica are LED cu lumina de 6000k, dar de intensitate potrivita, astfel ca nu deranjeaza la ochi. Cea mai potrivita temperatura mi se pare 4000-6000k. Sub 4000 e prea galbuie, desi pare ca lumineaza mai uniform, iar peste 6000k e deja prea... alba.
Am vrut sa iau si eu de pe net lampi speciale pt masina de cusut, dar prea multi bani. Mai pui putini bani si iei banda LED (7-14W/m) sau LEDuri COB si o sursa PSU de PC de 300-350W (>15A) si umplu toata incaperea. Chiar asta urmeaza sa fac. Trebuie doar un pic de rabdare, pistol lipit, fludor, cateva cabluri, tuburi termocontractoare, pasta decapanta si chef de treaba. Si o schema + calculele de putere.
Cea mai buna ramane lumina incandescenta de la becurile clasice sau halogen, dar au dezavantajul eficientei reduse, deci costuri mai mari.
______________________
Maine pe la pranz deja ma vad montand masina, cu voia Domnului! Mai apoi...  cos
Noapte buna!

********************************
Pentru ca nu a mai postat nimeni dupa mine, continuu aici.

Azi pe la 12:30 am luat masina de la transportator. Am alergat spre casa repede si am inceput sa fac poze pachetelor. Imediat le-am si desfacut.
Pentru ca nu are nici un fel de manual cu instructiuni de montare, nici macar o poza ca sa intelegi ce - unde merge. Sa nu radeti, dar nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreodata live o masina de cusut industriala. Doar pe net :d
M-am uitat o data la poza masinii si am inceput sa o montez.
Datorita nestiintei mele, mi-au ramas cateva suruburi si piese care nu stiu unde intra. Nu va faceti griji, ca nu tin de functionalitatea masinii Smile) Cine stie ce fac acele piese, rog frumos sa imi spuna. Momentan nu am idee.
Mai jos atasez cateva poze de la montaj si daca e nevoie voi detalia alta data cum a decurs, pentru ca in scurt timp trebuie sa plec de acasa pentru 5 zile Sad( Sunt obligat, ca nu vreau. Chiar acum cand mi-a venit masinuta...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Astea sunt componentele care au ramas in plus si nu mi-am dat seama unde s-ar folosi.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In manual specifica ca se folosesc ace DBx1, plus ca are cateva de rezerva noi. Vanzatorul mi-a trimis acele DBx1 asa cum l-am rugat.
Citez specificatiile:
Application: HIGH SPEED LOCKSTICH
Sewing Material: General fabrics, light-weight and medium-weight materials
Sewing speed: 5000 s.p.m. (max)
Stitch length: 5mm (max)
Press foot lifting height: 13mm (max)
Lubrication oil: 10# white oil
Uleiul este inodor, incolor.
Manualul pentru modulul de control este tot in chineza. O bila neagra.
Manualul de utilizare si "montare" este slab alcatuit, cu imagini cam greu de inteles, plus ca arata alta masina in imagini, cred ca un model precedent.
Masina este fabricata la 2014, luna a treia.
Un vas de depozitare cred, este spart intr-o parte. Vedeti imaginea de mai sus.
Cum am montat-o am pus uleiul pana aproape de max. Am pornit-o, am invatat cum se pune ata, am dat de cateva ori de volanta sa se amorsez pompa de ulei (nu stiu daca era necesar), am pus ata la ac, la suveica si am inceput sa cos.
Deoarece am pus pe un fel de matase am observat sa strange materialul si-l increteste. Asa cam am inceput sa umblu la tensiunile atelor la ac si suveica. Daca puneam acelasi material in 2, in 4, in 8, cosea perfect.

Conteaza cum pui firele in priza? Adica maro neaparat trebuie sa fie pe faza sau oricum pui, tot aia e, ca la orice aparat casnic?

Vreau sa zic ca atunci cand am cusut prima oara am avut un mic soc la cat se silentioasa este. Sincer! M-a luase apoi cu emotii. Nici o masina casnica nu este asa silentioasa. Nu exagerez. Daca stiam de la inceput, clar nu mai luam casnica si luam una mai buna industriala. In fine... Iar faptul ca piciorul se ridica din picior, iara e super tare. M-am obisnuit cu asta cam in primul minut. Pedala este mai finuta decat la casnica, doar ca la casnica reglez viteza de coasere mai usor si e cam in avantaj. Dar e finuta "acceleratia"Smile)


Multumesc Lui Dumnezeu ca mi-a dat sansa sa pot lua masina asta si sa-mi ajute sa lucrez la ea numai lucruri bune.
Pana ma intorc o sa va mai citesc de pe telefon.
Numai bine si binecuvantarea Domnului peste voi toti!

PS: astept raspuns la faza cu firele in priza (culorile si faza, nulul si  impamantarea) si de unde sunt piesele acelea din poza. Mi-ar fi de folos si cum se pune suportul pentru papiote.
PPS: rog adminii sa nu ma penalizeze pentru postul foarte lung, dar sper ca ce am postat sa fie de folos altui viitor cumparator. Eu pentru mine nu am gasit nicaieri pe internet astfel de poze.


Ultima editare efectuata de catre Phlom in Mier 19 Noi 2014, 4:20 pm, editata de 6 ori (Motiv : Corectie denumirea diodei)
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Lun 24 Noi 2014, 9:58 pm

ai continuat discutia........si nu a aparut ca ar fi scris cineva ceva nou, daca trec 24 ore si nu posteaza nimeni, poti sa scrii linisitit....
firele nu au nici o importanta cum sunt montate, sensul motorului il selectezi din programator, cred ca te-ai prins de viteza de coasere, sens si pozitia acului, cum am mai scris si in alt post.
* magnetul acela inelar se pune in baia de ulei pe surubul negru de golire, ca sa adune micile fragmente metalice se pot aparea in umra rodajului
* piese "ramase " sunt :
cele doua sine de plastic sunt ghidajele ce se monteaza sub blat, iar sertarul culiseaza pe ele ( se monteaza in partea din stanga sub blat unde ai sigla albastra JACK, semana cu un sertar obisnuit de la masinile vechi de cusut cu masa si pedala)
cam asa ar trebui sa arata sub blat, ghidajele sunt cele inchise la culoare , ele se prin cu holzsurub-urile alea mici
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
* piesa de imbinare ( brida ) prinde cele doua tije ale suportului pentru ata, nu ai facut poze ca sa vad cum arata, daca se prinde in suruburi pe blat, sau se prinde in blat cu o piulita mare ( metric 16 si saibe, in coltul din dreapta spate )
asa arata gata montat :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
*piesa aia metalica habar nu am ce este sau unde vine montata....seamana cu o clema/ivar sau ceva de gemul care inchede ceva....
*acele sunt DBx1, cu cotor subtire, exact ce se foloseste la masina respectiva.
Daca masina aduna materialele subtiri, este de la presiunea piciorului, el se regleaza sus de la surubul de plastic gri, se desface piulita care preseaza pe masina si apoi surubul se mai slabeste, se desface o tura, doua cat crezi iar apoi se strange piulita de la baza lui pentru fixare ( previne astfel desfacerea lui din cauza vibratiilor )
* vezi ca ata care vine la ac nu este infilata char bine, dupa ce o treci de clema metalica ( sarmulita fixata pe bucsa de bronz , ata trebuie bagata si in gaura din tablita aia rotunda care este situata pe tija acului, acolo unde ai surubul care strange acul; ata trebuie bagata si pe acolo, ea are nevoie sa fie directionata spre canalului acului.
* atele de bumbac situate sub masina, trebuiesc s stea in ulei, functioneaza ca un "fitil" absorb ulei si ajuta la ungerea mecanismului inferior al graifarului

----------------------------
te-ai descurcat f bine, felicitari !!!
pedala e centrata cum trebuie? stai bine cu piciorul pe ea? se poate monta mai in fara sau mai in spate in funcite de cat esti de inalt, ca sa poti sa stai confortabil la masa, iar cu genunchiul drept sa poti actiona maneta care ridica piciorusul masinii.
Ai montat piesa de plastic in baie, care ridica piciorul masininii? ea previne scurgerea uleiului din baie.
In restul totul arata f bine, masina e frumoasa, piese de calitiate, graifar bun, finisaje bune ( exceptie face pe alocuri blatul care este din material stratificat, poti sa il dai cu smirghel ca sa nu cada particule de lemn in baia de ulei. uleiul este No name....dar ai zis ca ai gasit singer, dupa cateva luni de folosire daca vezi ca se ingalbeneste poti sa il schimbi linisit.
E bine ca iti place, eu iti doresc sa o folosesti cu placere, daca poti fa si un filmulet sa se auda cum coase, la turatii mici 1000-1500 care este suficient pt acasa este chiar silentioasa, motorul cand merge in gol aproape nu se aude, fata de un motoras mic de masina casnica care este galagios.....
sponurile sunt din aluminiu dar se potrivesc si cele din otel, dimensiunile sunt standard, sistemul de bobinare a atei este situat pe masina, nu in lateral ca la alte modele ( acolo era antrenat de cureaua masinii, aici daca totul este direct drive, incorporat, au facut sistemul de bobinate deasupra pe masina si este un plus de fiabilitate si ergonomie )
cam atat.....daca imi mai vin idei poate mai scriu.
fir intins
cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ JACK JK-9100B

Mesaj Scris de Phlom Mier 26 Noi 2014, 12:12 pm

Buna seara!
Multumesc pentru raspunsul elaborat. Eu abia astazi am ajuns acasa, asa ca si net cam abia acum. Pe langa dorul de familie, m-a bantuit si gandul la masina industriala.:D

Citind raspunsul deja am sesizat o posibila greseala. De fapt doua:
- nu am montat piese cilindrica din plastic in baie, ca nu se potrivea. Arata mai degraba a protectie pentru axul care face legatura intre masina de cusut si angrenajul cu pedala de dedesubt.
- la fel magnetul nu este montat. O sa ma uit maine sa vad. Aluia ar cam trebui sa ii gasesc locul...
Sertarul nu il mai montez. Oricum este crapat, dar ma descurc cu cutii luate din Lidl mult mai potrivite pentru maruntisuri de croitorie. Ramane sa mai iau alte cateva cutii pentru obiecte mai mari.
Sincer montajul a fost o placere. E un fel de LEGO pentru copii mai mari :P Ca am trecut fara sa stiu peste anumite etape unde trebuiau piesele de mai sus...
Despre cum am montat pedala, marturisesc ca vreau sa o pun mai in spate, chiar mult mai in spate. Trebuie sa gasesc o seringa mai mare si sa scot uleiul din baie, ca sa pot muta masina in dormitor pana se rezolva cu atelierul (desi vad ca tot astept dupa altii... Sad ), si sa reglez suruburile pentru pozitia pedalei.

Uleiul este marca JACK. Am facut eu o poza, dar din graba a iesit nefocalizata, asa ca nu am mai upload-at-o. Nu miroase, nu are culoare. Adica am revenit acasa dupa 5 zile si nu s-a simtit ca si cum exista produs petrolier expus la aer in casa. In Sufragerie.

Piesa metalica neidentificata... o voi tine prin cutii, pana cand poate voi afla ce e cu ea.

Cu atele de bumbac, mai mai sa fac o boacana. Bine ca nu m-am luat de ele Smile)

Multumesc de tip-ul cu adunarea materialului, ca intr-adevar le aduna. Daca vreau sa cos o matase o increteste toata. Daca pun in doua sau mai multe, nici o problema.

O sa fiu atent la infilarea atei. Eu am zis ca daca asa a venit din fabrica, asa e corect, dar pare-se ca au uitat un mic detaliu. Oricum ei nu au ca target utilizatori casnici ca mine si se gandesc ca cineva din domeniul se pricepe oricum s-o infileze corect.

Suportul pentru ata arata exact ca cel din poza pusa de tine, deci e cel care se prinde cu surub de 16mm. Eu montasem bratele alea cam aproape...

LE: postul dinainte l-am scris de aseara, dar nu il postasem ca ma luasem cu altele.
Intre timp am montat magnetul. Eu credeam ca e pentru tinut piese metalice mici adunate Smile) Mai am niste magneti asa rotunzi de la difuzoare si-i folosesc la ace si bolduri.
Piesa de plastic care spui ca ar impiedica scurgerea uleiului nu isi gaseste loc pe nicaieri, nici pe sus, nici pe jos la angrenaje. Asa ca a fost doar de protectie. Oricum cilindrul in care se prinde axul angrenajului ala are gatul mult peste nivelul uleiului si daca ar fi sa se verse ulei, mai degraba s-ar varsa pe o laterala mai joasa decat pe acolo.
Ieri m-am jucat oleaca cu presiunea piciorusului si inca increteste, dar mult mai putin. Cred ca trebuie sa schimb si tipul acului, ca era originalul inca.

Apropo de infilarea in zona acului, ai avut 100% dreptate ca mai trebuia sa trec ata si prin gaurica aia de la piciorului acului. Inca o data: multumesc frumos!
Pana acum m-ai lamurit cu multe mistere :P si mi-au mai deschis ochii.


Ultima editare efectuata de catre Phlom in Mier 26 Noi 2014, 1:08 pm, editata de 1 ori (Motiv : Later Edit)
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mier 26 Noi 2014, 4:03 pm

sunt doua piese distincte: cel negru care se monteaza in baia de ulei.El este actionat dedesubt de dispozitivul pentru genunchi, care la randul lui actioneaza un dispozitiv din interiorul masinii care in final ridica piciorusul presor ( un angrenaj destul de complex, dar care are rolul de a ridica piciorul masinii prin actionarea cu genunchiul ) se mai numeste KNEE LIFT PUSH ROD sau Knee Lift Umbrella pentru ca arata ca o umbrela si are rolul de  a astupa gaura din baia de ulei , iar uleiul sa se scurga pe el.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

iar in baie de ulei arata asa:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

-----------------------
magnetul se vede "lipit" de surubul de golire a uleiului, singurul metal de care sta atasat, restul este aluminiu; nu cred ca este nevoie de un magnet mai mare in baia de ulei, sa nu interfereze cu motorul care este in apropiere, si care nu are perii colectoare ci este un motor cu inductie magnetica.... ( parerea mea )

---------------------
cealalta piesa de plastic este de fapt un suport, sau un opritor al masinii, el se monteaza pe blat si are rol de "propta" a masinii cand ea este rabatata , sa aibe pe ce se sprijinii, nu sa stea doar in balamale. pe blat arata asa :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

------------------------------

suportul pt ata se monteaza pe blat, dar eu am pus doar jumatatea de jos, cornierul pe care se prinde tija metalica ( are surub M5 si saiba ) apoi "farfuria", buretele si suportul de con. Deasupra se pune partea metalica cu cele doua orificii ceramice sau din plastic pentru ata. Daca ai loc, nu te incurca si acoperi masina doar cu husa ei de protectie atunci merge montat sistemul complet, dar el functioneaza si asa .....la jumatate wink

---------------------
orice ulei care este facut pentru masini de cusut industriale este bun,important e sa nu miroase a produs petrolier, dar " tata" uleiurilor este Defrix de la Juki :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

la fel cum sunt suveicile cu adevarat profesionale, cu arc care fac diferenta intre o suvieca obisnuita si una profesionala :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

----------------------------------
pedala poti sa o pui cum iti este comod, important e ca piciorul sa faca un unghi de aprox. 90 grade , ca sa poti manevra usor soportul de ridicare , daca e prea in spate trebuie sa il ridici de pe pedala ca sa poti actiona maneta. Ai vazut ca pedala se poate pune si mai in stanga si mai in dreapta, tija care merge de la pedala la contatctorul motorului ( habar nu am cum se numeste cutiuta mica cu arc care da comanda maotorului.... ) are un surub cu pivot care functioneaza si daca e pus putin inclinat, de altfel tija pedalei are cateva reglaje care permit montarea ei dupa cum iti cade bine si cum ti se pare cat mai comod.
cam asta e in mare......cum merge bobinarea atei pe spon ? sa nu umpli sponul/mosorelul prea mult, este indicat ca ata sa fie putin sub marginile lui, daca ar fi sa o rostogolesti sponul pe masa , sa nu se invarta pe ata ci pe marginile lui.

succes cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ JACK JK-9100B

Mesaj Scris de Phlom Mier 26 Noi 2014, 5:50 pm

Smile)
Imi vine sa rad. Numai traznai fac.
Mai era o gaura in masa si nu am montat plasticul acela ca suport pentru masina, ci jumatatea de ax pe care se montau spoon-urile. Sunt inventiv, dar vad ca deja ma depaseste Smile)
M-am uitat acuma si am pus si magnetul unde trebuia, pe surubul ala de scurgere. Zici ca e la baia de ulei a masinii.

Suveica originala de pe masina si cea cumparata optional sunt fara arc. Sa caut cu arc sa cumpar? La ce ajuta practic? Are vreun efect anume?

Pedala as vrea sa o pun mai in spate, dar nu am acces la suruburi pentru ca sunt sub picioare, si trebuie inclinata masina cu totul. Trebuie sa scot masina de pe blat si sa scot din ulei putin. Sa vad cum ma descurc...
Momentan doar ma joc cu ea, adica cos bucati de material mai lungi si nu ma prea descurc sa tin o cusatura dreapta. La capitolul asta e mult mai usor la cea casnica. Dar orice se invata, nu?
Am echilibrat cusatura, astfel incat sa se intalneasca firele la mijlocul materialului. La ochi pare bine. Singura problema e ca increteste un pic daca pun un singur material. Daca il suprapun, nu mai face. E faza ca il aduna DUPA ce iese de sub picior. Oare agata dintii transportatori?

Am pus ata pe mosor, dar am observat ca piciorul nu se decupleaza, ci functioneaza in continuare. Cumva n-am procedat eu bine? Mai trebuia sa fac ceva? Acolo unde se pune mosorelul are o tija de care tragi. Aia am observat ca este pentru decuplarea automata a sistemului in momentul in care mosorelul are ata suficienta. Nu se incarca mai mult de... 75-85% as zice.

Legat de zgomot sustin afirmatia de mai dinainte ca masina este mai silentioasa la aceleasi turatii decat cea casnica, insa daca o accelerez la maximum, incepe sa produca o vibratie in masa. Nu este o vibratie foarte zgomotoasa, ci mai mult se amortizeaza in suportii de cauciuc de pe blat. Oricum la viteza aia nu cred ca o sa cos vreodata. E prea rapid. Nici n-am timp. Cu un material subtire nu am nici o sansa. O sa incerc sa filmez si sa pun pe YT, ca si asa nu prea exista filmulete cu modelul asta.

Legat de suportul de ate momentan l-am montat intreg, pentru ca am masina foarte la perete si e la limita. Iar daca vreau sa inclin masina, atinge de suportul de ate. O sa o reglez, insa vreau sa fac ce pot ca masina sa fie ingrijita bine.

Mi s-au mai adus niste geamuri de termopan (si le-a schimbat cineva la casa si eu am dat de veste ca vreau asa ceva, chiar daca-s vechi; sa le fac noi... nu se merita si nici nu aveam) si astept sa vina un mester sa le puna. Cel putin asa mi s-a spus. Apoi vreau sa strang bani sa torn o sapa subtire si peste poate o mocheta sau ceva sa mearga curatat repede. Mai am de renovat la interior, dar stie tata si meserie, asa ca ne descurcam ieftin.
Urmatoarele investitii:
- masa de croitorie din blat gros cu blat subtire dedesubt, ca suport pentru materiale.
- cutter rotativ si plansa de taiat autoreparabila 90/60 (asta e buna sa tai repede un buzunar si anumite obiecte mai dificile ca forma - buzunare, gulere etc).
- alte ate, de calitate mai buna, fara noduri pe parcurs.
Alte sfaturi sunt bine-venite.

Ce sa mai scriu? Cred ca mai bine ma duc sa vad cum se descurca cu un material ca de palton. Trebuie sa vad care-s acele potrivite.

Multumesc din nou pentru ponturile dinainte. Si pentru orice altceva  ce vei fi scris pe viitor si este de folos, iti multumesc de pe acum. Zilele astea voi mai sta pe acasa si urmaresc constant topicul.


Ultima editare efectuata de catre Phlom in Mier 26 Noi 2014, 5:53 pm, editata de 1 ori (Motiv : L.E.)
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mier 26 Noi 2014, 6:44 pm

* e buna si suveica care o ai, cea cu arc e de calitate, ajuta sponul in timpul rotirii graifarului sa "leviteze" daca pot folosii termenul asta.....daca ai avea-o in mana ti-ai da seama cam ce vreau sa spun.
* incearca sa folosesti ate de poliester la con, merg si cele pe papiote dar ai nevoie de "debit" la atam ai nevoie sa vina cursiv la ac si in cantitate suficienta, daca cosi cu  papiota mica de 500 m la viteza mare nu face fata ata care se desfasoara de pe ea si se ridica de pe suport.
*despre dispozitivul de bobinare, trebuie sa ii prinzi "chichitele", nu e complicat, eu am sistem simplu, pozitionat langa masina si actionat de o mica fulie de aluminiu care se impinge cu mana pe cureaua masinii in functiune.
*acum nu stiu daca e nevoie sa pui talpa masinii chiar la jumatate, ar venii in dreptul picioarelor verticale, asa mai ajungi cum trebuie cu genunchiul la maneta de ridicare a piciorusului ?
* daca tot aduna materiale, sa te uit la dintii transportorului, cu piciorusul ridicat di blocat de maneta din spate, sa invarti cu mana usor de volanta si sa vezi daca cursa lor este paralela cu placa de ac, adica cand ei se ridica sa mearga cursiv, sa nu para ca apuca inclinat materialul...
cam asta vreau sa spun :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
* pe langa uleiul din baie care lubrefiaza o mare parte a angrenajului masinii, mai este nevoie sa ungi masina la tija piciorusului presor, tija acului, angrenajul excentric al bratului de tensionare a firului superior ( bratul mobil care se misca in timpul cosserii, cel prevazut cu aparatoarea metalica si care a re rolul de a trage ata superioara " in exces" si formarea unei cusaturi corecte. Se desfac dopurile de cauciuc negru, de pe fata frontala a masinii, iar pe cele superioare care au gaura se poae picura pe acolo putin ulei, nu e nevoie de prea mult, masina are un material ca si pasla care se imbiba cu ulei iar tija acului in timpul miscarii sus-jos se unge automat.
* toate masinile industriale vibreaza la viteza maxima.........care o vei folosi ocazional ca sa ungii masina rade rade rade  asa uleiul improscat ajuge in toate colturile..... asta sa o faci cu piciorusul ridicat sa nu uzezi transportorul, si eventual cu suveica scoasa. Apropo, sa nu folosesti masina sa bobinezi ata pe spon , cu ata in ac si cu suveica scoasa.,,,,,se invarte ata dupa pin-ul central al graifarului, si il dereglezi sau mai rau il rupi si costa 120 euro wink daca ai nevoie sa bobinezi 10 sponuri cu ata alba, scoti ata de la ac si suveica din masina, ridici piciorusul si poti sa ii dai " blana " !!!!
* daca pui 1 metru de material ( lat de cativa centimetri ) si incepi sa cosi, ghidand doar usor materialul, masina coase drept? fara sa folosesti cealata mana sa ajuti materialul din spate ( acum daca cosi la masini mai demult , folosesti mana stanga in fata si mana dreapta in spate pe sub bratul masinii sa ajuti materialul, daca ai coase la triplock ai folosi invers, mana dreapta in fata si stanga sa ajuti materialul gata surfilat, spun asta pt ca fiecare are felului de a coase si se adapteaza in functie de masina sina...in concluzie masina coase drept pe o lungime apreciabila, asta ar demonstra ca dintii transportorului merg bine, paralae cu placa de ac si nu trag intr-o parte..... se pot face reglaje si pt asta dar sincer nu ma pricep.... eu am demontat transportorul caci mai montez dispozitive de paspoil care au nevoie de un transportor modificat, dar nu am avut probleme niciodata sa se deregleze ceva....( vezi sa nu pierzi ceva suruburi...caci producatorii fac filet metric de 2.5, 3.5 ...asa ca sa iti dea dureri de cap sa cauti un surub si sa nu gasesti sa se potriveasca la filet )
* alte aiureli nu imi vin acum prin cap...vad ca doar noi postam aici.
daca ai nevoie de un manual de juki DDL 8700 ca a mea sau juki DDL8700B-7 cu motor direct drive asemanator cu modelul tau te poti uita aici....masinile semana dar nu insemana ca sunt la fel, oricum infilarea, montarea si unele reglaje sunt la fel.

Link 1

Link 2

------------------
nu m-am gandit ca masina vine fara manual de instalare ...poate era bine sa il fi rasfoit inaite, oricum te-ai descurcat f bine Merci

Succes cos
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ JACK JK-9100B

Mesaj Scris de Phlom Mier 26 Noi 2014, 8:42 pm

Mi se pare ca trage drept materialul si fara ajutor. Pana acum am cusut bucati mai mari de material, dar adineauri am si filmat cu camera cum trag doua cusaturi drepte. Inainte sa filmez am taiat o bucata de material relativ dreptunghiulara si am cusut-o in diferite moduri, doar ca sa vad cum trece printr-un strat si prin mai multe, sa vad daca tighelul iese corect cat de cat. Am fost multumit. Cel mai mult in place la pasul de cca 3mm.
Oricum o sa testez asa cum ai scris daca dintii sunt in pozitie corecta. Si pana la urma e vorba si de obisnuinta la mine, de nu-mi ies dungile perfect drepte.

Legat de suveica din aceea cu arc, de unde pot procura pentru masina mea? Sau sunt universale si astea?

Cu ungerea suplimentara o sa desfac sa vad cum functioneaza si daca e nevoie de ungere.

Momentan am niste conuri de ata neagra din vascoza, pe conuri mari de 7000 si 10000m parca. Eu am pus ghidajul ala de ate desupra conurilor, asa ca nu stiu de ce s-ar mai invarti conul. Deci ii vine exact deasupra. Ata pur si simplu se desfasoara de pe bobina si se duce in sus.

Eu nu cos de mult timp. Chiar deloc. Sa am cam doi ani de cand am facut prima vesta, primele scufii calugaresti, cusut la vesminte pt reparatii si altele prin casa. Asa ca anumite obiceiuri incerc sa mi le formez corect, daca pana acum nu am facut ceva bine. In domeniul asta nu am studiat ceva anume ca sa spun ca si stiu ceva. Pur si simplu fiind un domeniu in care este implicata si tehnica, pricep mai repede decat in alte domenii. Croitoria este un domeniul ce are nevoie de ceva geometrie si fiind ceva logic, inteleg. La partea de creativitate... lucrez, ca nu am ceva natural, innascut.

Am dat sa incarce un clip video, iar dupa ce se incarca, videoclipul va fi disponibil la adresa asta


Trebuie sa plec. Mai completez cand revin.

PS: ala DA manula, nu panarama ce am eu. E o gluma foaia aia.


Ultima editare efectuata de catre Phlom in Mier 26 Noi 2014, 11:50 pm, editata de 1 ori (Motiv : Edit Link)
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Joi 27 Noi 2014, 4:00 pm

Frumos.....sa o folosesti cu placere Smile
Suveica cu arc am primit-o...nu stiu daca la noi se comercializeaza, stiu ca pe ebay sunt : link

masina merge elegant, este silentioaza si arata bine, daca o folosesti rational o sa te bucuri de ea ani de zile.....astea sunt masini facute pentru fabrica, teoretic sa functioneze 3 schimburi 5 zile pe saptamana........
firma care a vandut masina comercializeaza si consumabile ? picioruse, dispozitive, suveici, sponuri, ace? ce pret au acele Groz-Beckert, vad ca sunt model nou.
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Joi 27 Noi 2014, 4:22 pm

Multumesc frumos! Sa dea Dumnezeu sa fie de folos.
Acele erau 0,5 RON fara TVA (=0.62RON/bucata). Am luat doar doua picioruse cu cate 10 RON, unul de fermoar si inca unul de teflon. Am mai vrut eu inca unul de atasat bie la vreo 35RON parca, dar lipsea de pe stoc. Alta data.
Am mai luat o suveica metalica de rezerva, tot fara arc, parca pe la 5-6 RON.
Am vazut ca aduce fel si fel de accesorii, dar e vorba daca le si are pe stoc.
Masina de cusut a fost la ei la cel mai bun pret de pe piata, plus ca s-a deplasat cineva la o firma de transport international sa-mi lase pachetul. Adica m-a scapat de alte cheltuieli cu curierul etc. Am platit doar autocarul. Toata stima pentru dansii.

Azi am mai vbt cu inca o firma si au chiar de toate, desi acele le au la 0.2E/acul + TVA de masina casnica. Eu cautam pt cea casnica si pt cea de surfilat.
Pt asta industriala am luat chiar destule. Inca nu cos asa de mult...

Azi m-am pus sa-i fac niste pantalonasi lui Elvis Praslea (baietelul nostru) si mai mult am folosit-o pe cea de surfilat. Desi eu imi doream sa trag la industriala.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Vin 28 Noi 2014, 8:00 pm

o cutie de ace pt. industriala la 35-40 lei/100 buc este pretul cel mai bun pe care l-am gasit eu.

-------------------------------------------------------------
uite un dispozitiv interesant pentru schimbarea rapida a picioruselor :
se numeste Cool presser foot (turret), se monteaza pe sistemul de ridicare al masinii si prin invartire se pot monta 3 picioruse diferite.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

-----------------------------

ar mai fi un surub ( Pin for quick foot fixing ) care si el ajuta la schimbarea rapida :


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Mar 02 Dec 2014, 6:39 pm

Buna seara!
Primul dispozitiv, the turrel, este chiar ingenios, dar mai lasa spatiu pentru maini in spate sa treci cu materialul?

Al doilea chiar as vrea sa-l cumpar pentru ca imediat ce am vazut ca am surubel micut la piciorul masinii, m-am gandit ca trebuie sa fie si alta solutie...
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Mar 02 Dec 2014, 7:28 pm

Dispozitivul triplu l-am vazut doar asa in poza....dar se vede ca ramane loc cat inaltimea unui piciorus (~ 3 cm ) deci loc suficient.
Celalalt dispozitiv rapid este mai avantajos, mai mic si mult mai ieftin. Daca primul costa 60 euro, celalat este 4-5 euro dar nici la pretul asta nu il gasesc in tara, doar pe ebay unde transportul este 8 euro sau pe strima.com in Polonia si transport 25 euro Shocked
daca gasesc undeva la magazinele de specialitate din tara atunci sigur am sa imi iau.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Lun 12 Ian 2015, 12:06 pm

Vad ca nu s-a mai scris acia de anul trecut :P
Cu ocazia asta va urez "la multi ani!" si celor ce serbeaza dupa calendarul gregorian, cat si celor de pe iulian.
Am avut ocazia sa comand de pe Amazon.co.uk diferite accesorii pentru cea casnica, dar pentru cea industriala nu am stiut ce sa iau. Bobina aia cu arc m-ar interesa, cum mi-ai aratat mai inainte.

Preturile mi se par prohibitve la deviceurile alea. Hai ca surubelul de strangere e ok ca pret, dar celalalt... E la pretul unei piese pentru colectionari...

De cativa ani nu imi mai facusem card bancar, asa ca nu puteam comanda online. Dar s-a rezolvat de curand cu un card preplatit (MoneySafe). Asa ca trebuie sa aflu de unde pot comanda, iar comenzile sa si ajunga la mine, in Grecia. Amazon, Ebay?

Legat de cea industriala... sunt super multumit. Daca fiecare incepator ca mine ar stii ca la cusut nu cosi decat drept in proportie de peste 95% din cazuri... Dar nu a avut cine sa-mi spuna asa mai raspicat. :P


LE: Petru, pentru ca am senzatia ca ai raspunsul, te intreb: uleiul pentru masina industraiala merge folosit si la ungerea masinilor de surfilat si de cusut casnice? Ca sa nu cumpar separat?
Am gasit si niste uleiuri si anume:
ulei masina de cusut
cantitate: 1 litru
cod ulei: ULEI-MASINA----
proprietati ulei: densitate: 15o C
specificatii: valro tipice 0.845
punct inghetare o C MIN., ASTMD-97, -11/-13, -12

vascozitate
20oC mm2/s-Cst, ASTMD-445, 40-60, 42
40oC mm2/s-Cst, ASTMD-445, 60-18,17
100oC mm2/s-Cst, ASTMD-445, 3-4,3.6

domeniu de folosire:
-decalibare, protectie la rugina, adaugare E.P.(P.S.N.A.)
- protejeaza metal (fier, aluminiu, fonta etc.) impotriva ruginii sau antipas
- textile, ata, sfoara, piele etc. industria sau masinile speciale sensibile, ajuta utilajele in a a vea o ungere corespunzatoare.

Si al doilea:
ulei siliconic
cod ulei : ULEI-SILIC1000N
Descriere:
"Silicon" este un fluid polimeric Polydimethilsiloxane
Specificatii:
Vascozitate la 25 grade Celsius - 350 mm/s
Temperatura de solidificare - 65 grade C
Temperatura de aprindere - min 326 grade C
Index de refractivitate la 25 grade C - 1.403
Gravitatie specificala 25 grade C - 0.968
Tensiunea de suprafata la 25 grade C - 21
Solvabilitate in solventi clorinati - inalta

Domenii utilizare: lubrifiere generala a pieselor metalice, atei de cusut.

Multe caracteristici, dar cum le raportez la proprietatile uleiurilor folosite la masina indistriala?
BTW, as dori sa imi spui de unde ai luat uleiul acela JUKI? Daca ar merge folosit si la cele casnice, perfect!


Ultima editare efectuata de catre Phlom in Lun 12 Ian 2015, 12:31 pm, editata de 2 ori (Motiv : LE)
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de orhapetru Lun 12 Ian 2015, 6:28 pm

am scris o gramada...si cand am dat pe trimiteti a disparut tot mesajul.........asa ca reiau pe scurt :
Daca suveica care o ai merge, atunci las-o asa wink
-----------------------------
Masina de cusut se foloseste poate si mai mult pe cusatura simpla....la care se adauga zig-zag, butoniere sau cusatura ascunsa  si eventual surfilare care se face cel mai elegant la o masina de surfilat. stiu persoane care cos la comanda costume de barbati si au doar un singer vechi cu pedala si cos din mana cu acul...ce nu pot eu coase la masinile de cusut pe care le am rade
------------------------------
Uleiul pentru masini de cusut trebuie sa fie ulei pentru mecanisme fine, trebuie sa fie incolor si sa nu miroase a produs petrolier....restul datelor tehnice ma depasesc pentru ca nu ma pricep ( noi nu depozitam tone de ulei in depozite si nici nu avem hale cu masini de cusut, deci depozitarea si folosirea uleiului se face acasa la temperaruri constante, in conditii aproape ideale )
uite aici uleiul juki Defrix No 1 Link 1
si fisa tehnica a produsului : Link 2
"Distribuitorul " meu nu mai raspunde....a fost o problema cu o comanda, i-am scris si nu mi-a mai raspuns...daca imi raspunde colaborarea se reia si te pot anunta.
Mai sunt si alte firme care comecializeaza ulei pentru masini de cusut industriale, SPIRIT este un ulei bun produs de o firma din Polonia.
Uleiul siliconic este un alt tip de ulei, folosit pentru masini de surfilat si acoperire de foarte mare viteza 7 si 9000 Rpm dar si pentru masinile de tricotat industriale de mare viteza, se mai numeste si ulei de turbina, ulei TERESSTIC T32, etc. in functie de producator.
Eu am testat pe tesaturi uleiul si nu pateaza, nu miroase si iese la spalat, asa ca am ramas "fidel" unei firme bune ( uleiul chiar este produs in Japonia si este de calitate ) dar asta nu insemana ca nu sunt si alte uleiuri care se pot folosi la masina )
orhapetru
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 588
Varsta : 47
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Mier 04 Feb 2015, 3:34 am

Imi aminteam ca am mai scris aici, dar vad ca...nimic. Cred ca am uitat sa dau "post".

Trebuie sa fac rost de ulei bun, dar pe viitor. Inca e curat asta. Doar ca am observat ca se decantase pe fundul baii de ulei ceva galben. Iar uleiul de deasupra era curat.

Sa stiti ca simt lipsa celei casnice. Mai mult a modelelor, ca tot ce e liniar... industraiala toarce si coase! :P
__________________________________________________

Pentru ca ar tine de masinile industriale, indraznesc si postez tot aici.

Azi, pentru ca m-am suparat ca nu puteam sa vad cusaturile bine (sa le tai, ca gresisem), m-am pus sa-mi montez LEDurile cu lumina rece. Am pus o banda pe burta si partea dinspre ac a masinii de cusut si am mai facut un brat pivotant din doua lemne prinse c-un surub de 10. Pe suportul asta am pus 4 benzi de LEDuri a cate 5 segmente. Trei benzi jos si una inspre masina de surfilat (spre stanga). Pot sa lucrez si noaptea acuma fara probleme.
Sotia cand a vazut lumina asta mi-a zis ca o oboseste lumina asta. Mie mi se pare invers: fara ochelari pot vedea cusaturile negre pe materiale negre. Inainte ma tot chinuiam cu becurile economice sau o lampa mica tot cu LEDuri. Acuma nu am treaba. Au temperaturi de culoare intre 4000 si 6000k. Cea de 5500k e cea mai potrivita, dar nu prea se gasesc asa. Asa ca eu le-am imbinat.

Postez asta ca sa va ganditi de doua ori inainte sa luati de pe net petarda aia de lampa cu LEDuri si magnet la 18Euro sau cat era. Eram tentat sa o iau macar pentru partea electrica, ca LEDurile le-as fi dezlipit si pus altele de calitate. Daca era 5-10Euro parca mergea.

Pentru masina de cusut:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru masina de surfilat:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sursa de putere sa fie pe 12V, sa aibe puterea LED-urilor + un 20%. Un transformator de la un telefon fix vechi, o jucarie, orice. Sa fie pe 12V si sa aibe macar 500mA. Mai sunt cazuri cand LEdurile au flicker din cauza sursei de putere. Se mai adauga ceva, dar am uitat cum se numeste.

Trebuia sa fac o husa alba, dar m-am suparat ca am facut-o prea mica si am lasat-o balta. Asa ca maine o sa il vopsesc alb si gata. Firele si unele portiuni ale benzii cu LED le prinzi cu pistolul cu lipire fierbinte cu silicon batoane.

Cred ca toata chestia asta a costat mai putin de 10Euro. Sa va fie de folos!
__________________________________________________

Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Floren Mier 04 Feb 2015, 9:59 am

Bai , ma laaaaasi !!! wink tu asa de ordonat esti , incat pana si acele cu gamalie le ai pe culori !? M-ai spart !!! dama
Acuma ... serios ... tare interesanta chestia asta cu led-urile ! Multumesc frumos ! Merci
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 04 Feb 2015, 10:13 am

Super faina ideea cu ledurile.
Si da esti tare ca ai mania de a aranja acele pe culori.
Si cine crezi ca spune asta?
O autista care a avut rabdarea sa numere si sa categoriseasca peste 6000 de nasturi. rade rade

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Phlom Mier 04 Feb 2015, 3:00 pm

Pai daca arat si papiotele pe culori, ma luati de maniac? Smile)
Acele sunt puse si pe grosimi. Pe lungime nu e cazul inca.

De mic am pasiune pentru colectionat: chibrituri, monezi, bancnote, vederi, pixuri si stilouri si diferite amintiri. Aranjand lucrurile asa ma face sa ma simt mai sigur pe situatie, plus ca stiu ce de un sa iau.

Treaba cu catalogatul nasturilor... e greu! Nu stiu daca as avea atata rabdare. Autismul este opus parerii generale: suferinzii sunt genii ascunse, atat de bine le merge mintea.

Fiti pe faza ca daca dau de bani si renovez atelierul, sa vedeti acolo LEDalarie :P
Treaba e ca se merita, ca sunt economice si dau lumina placuta. Nici prea puternica, nici prea slaba. Important sa fie montate corect.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Educativ Re: Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB