Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Provocarea 39- set mokume-gane special

+15
Giorgi
xgabitza
firimitura
kartusica
carjanmonica
Bijuterii Ramona
Dragonfly
loriem77
mari42
ILINCUTA
seandreea
ancaanca
darkpoke
Day
vlad_mom
19 participanți

Pagina 6 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de kartusica Mar 29 Ian 2013, 12:44 am

Multumesc mult kiss

Am tot studiat problema cu lamele astea si cred ca solutia este setul ala la care visam eu, cel de la Sculpey. Lama ondulata de la ei are un fel de manere cu care se poate prinde iar onduleurile par mai mari, lama mai groasa si mai solida. Poate este doar impresia mea, dar sincer cred ca ar fi mai buna asta. Oricum este cam 40 de ron asa ca o sa mai visez ceva la ea Smile))
kartusica
kartusica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 179
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Mar 29 Ian 2013, 7:48 am

Kartusica imi plac nuantele de la set mult de tot. Felicitari! Este foarte frumos setul. Si unde mai pui ca este si unul complet.
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de loriem77 Mar 29 Ian 2013, 9:05 am

Da, mamica de Vlas, asteptati-ma pe mine, bineinteles, daca nu este nicio problema! am facut piesele, le-am lacuit, asteapta sa fie ansamblate, dar asta nu pot sa o fac decit dupa ora 5-6 cind ajung acasa. chiar daca pozele vor iesi iar execrabile pentru ca nu le fac la lumina naturala si nici lampi bune nu am!
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Anaderol77 Mar 29 Ian 2013, 9:42 am

Waw, Day, Waw, suuuper, dar cum ai reusit asemenea culori? Foarte frumoase, chiar speciale.
Kartusica, imi place la nebunie combinatia de culori.
Anaderol77
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de carjanmonica Mar 29 Ian 2013, 10:05 am

M-ati imbolnavit cu ce am vazut pe aici..care de care mai frumoase kiss Fetelor daca mai puteti astepta 2 zile m-as baga si eu..n-am apucat sa fac pana acum ca stau cam prost cu timpul dar imi doresc tare mult sa fac si eu o bratara din fimo si daca nu ma mobilizez acum cu voi sigur nu mai fac prea curand zid
carjanmonica
carjanmonica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 187
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/03/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 29 Ian 2013, 10:20 am

Asteptam, cum sa nu...si-asa ar trebui sa mai studiez ce si cum cu filmuletul si postarea lui... Smile

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Mar 29 Ian 2013, 11:45 am

Day a scris:
Cam asta ar fi rezultatul provocarii la mine Smile Mie imi place,desi iar am ales culori imposibil de redat corect de camera Smile Alb,gri,galben,lila,rosu si negru...si tot,dar tot e lucrat in mokume special,si partile deschise,si cele inchise Smile
L E:daca maine reusesc sa fac vreo poza mai breaza,inlocuiesc,ca asta e catastrofa....lumina,mama ei...tre'sa-mi fac cutie-studio...


superba!
dar daca incerci sa pui un fundal neutru (gri,maro) in loc de alb, dar nu prea inchis ca dupa aceea ti se da peste cap contrastul.


eu fac doar galerie de pe margine...ca curaj sa ma bag si eu la fimosit...pauza.
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Day Mar 29 Ian 2013, 10:09 pm

Fete,merci de cuvinte frumoase,desi zau ca nu prea aveati ce intelege din poza asta...din pacate azi a fost NU soare,deci nu poza....poate maine...si o sa incerc multe fonduri,ca mi-e ciuda ca nu se vede cum e...
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de loriem77 Mar 29 Ian 2013, 10:51 pm

[img]Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Dsc07957o

cam asta este ceea ce mi-a iesit mie. Poza este execrabila, dar lumina naturala nu prind decit la sfirsit de saptamina si atunci cu portia. Albastrul care este la baza pandantivului si a cerceilor nu am stiut ca este fimo translucent pentru ca sarise din pachetelul lui si nuanta a iesit dupa copt mai inchisa decit cum ar fi trebuit sa fie. Si asta nu face parte din tava arsa ;))
nu am finisat bratara cum ar fi trebuit pentru ca nu am avut timp, dar voi relua procedurile de finisare.
Ma gindesc ca pandantivul sa il pun pe o baza de sirma cu memorie si infasurata cu sirma... sa mai adaug si niste margelute asa cum am pus la cercei.
si mai sunt multe greseli... nu neaparat care tin de tehnica asta ci de tot ceea ce implica lucrul cu fimo.

pupici!!
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de mari42 Mar 29 Ian 2013, 11:05 pm

wink hai Lori ca arata foarte bine, bratara are o forma ... nici nu zici ca-i lucrata manual
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 30 Ian 2013, 12:32 am

Lori, e foarte fain! Daca vrei sa schimbi baza colierului, ai putea pune pe lant...si eventual 2-3 margelute agatate de sirma pandantului...zic si eu...(sirma de memorie pentru coliere nu se aseaza frumos pe toate claviculele...pe ale mele nu... Sad )

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Mier 30 Ian 2013, 7:23 am

Lori imi place extraordinar de mult cum ti-a iesit bratara. Ai folosit extruderul? Felicitari si tie!
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Mier 30 Ian 2013, 8:07 am

Loriem, au iesit foarte bine! Imi place bratara asa bombata! Smile
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de loriem77 Mier 30 Ian 2013, 8:43 am

multumesc dragelor!
vlad_mom, ai dreptate cu sirma cu memorie... ma mai gindesc... oricum agatatoarea pe care am facut-o se poate preta la multe sisteme Smile
bratara este modelata de mina si am folosit aceeasi pasi ca cei detaliati de vlad_mom. cu ea am terminat resturile toate pe care le aveam... au intrat destul de multe. pentru interior am folosit o amestecatura (nu stiu de ce nu am vrut sa pun un uni).
apropo de bratarile afumate... va spusesem ca incercasem valurele, dar cind le-am copt a 2-a oara nu le-am mai copt pe doza (nu ma intrebati de ce am fost cap sec) si ele s-au indreptat fumusel... si au capatat o alura patratoasa. chiar si asa erau dragute dar.... =))
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Mier 30 Ian 2013, 8:52 am

Loriem, nici eu nu le-am copt a 2-a si a 3-a oara pe doza, pentru ca nici nu mai intrau,.... nu si-au schimbat forma. Eu una sunt curioasa sa le vad si pe acelea. Din experienta ta invatam si noi ceva. pupi
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de loriem77 Mier 30 Ian 2013, 8:57 am

cind ajung acasa le pozez si pe acelea... sa le fac o ultima onoare, pentru ca nu vor mai vedea lumina zilelor. Am sa pozez si comparativ cu setul postat, ca sa vedeti diferenta de culoare ;))
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Mier 30 Ian 2013, 9:01 am

Sa nu le arunci. Dupa vizionare gasim solutii pentru a le refolosi.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Anaderol77 Mier 30 Ian 2013, 9:32 am

Foarte frumoase, bratara chiar e superba, imi place curbura, fara valurele, super, Lori.
Anaderol77
Anaderol77
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 19/11/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de loriem77 Mier 30 Ian 2013, 10:18 am

eh... in poza nu se prea observa, dar mai are niste boalfe. ce imi place mie la ea sunt culorile ;))
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de seandreea Mier 30 Ian 2013, 10:40 am

Lori - sunt superbe! Bratara a iesit asa de frumoasa si de uniforma - zau ca n-as fi ghicit ca e modelata de mana. Felicitari!

Sa va zic ca abia cand a mentionat Lori de a 3-a coacere m-am intors si eu inapoi la tutorial si am fazut ca exteriorul si interiorul se coc separat - eu le-am pus in aceiasi etapa Smile) .
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de loriem77 Mier 30 Ian 2013, 11:19 am

eu mai facusem si inainte bratari cu o singura coacere, dar erau late, plane. ramineau ceva mai elastice,
faptul ca am folosit metoda descrisa de vlad_mom mi-a fost de ajutor si pentru ca am avut o mai mare stabilitate la modelat (efortul mare l-am depus la modelat interiorul sa fie cit de cit uniform. dupa coacere l-am si slefuit putin). pe aceasta baza am aplicat foaia cu mokumele. la foaie se mai cunosc urme pe la imbinari (as fi putut sa le sterg mai bine inca din faza cruda. voi acorda mai mare atentie pe viitor). faptul ca interiorul era tare, mi-a permis sa tai usor si uniform surplusul. La fel si cind am aplicat "dosul" bratarii.
in rest... nu stiu ce sa va mai spun Smile
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 30 Ian 2013, 1:24 pm

Exact acestea sint motivele pentru care prefer armatura coapta...E mai usor de pus modelul peste, iese mai uniforma...
Lori, eu am facut o singura bratara ondulata (e la bijuterii de fimo) si am copt-o pe tava, nu s-a indreptat. Am incercat insa odata pe doza mai ingusta pentru ca pe cea de 21cm nu mai incapea...si s-a ovalizat.

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de carjanmonica Mier 30 Ian 2013, 3:25 pm

Loredana superba combinatia de culori Smile ..bratara a iesit extraordinara.....a mea are niste neregularitati..dar ma gandesc ca daca mai dau cu putin smirgel pot sa fac sa nu mai se vada asa...Am cam avut ceva emotii mai ales ca armatura am facut-o manual fara extruder..Am reusit sa stric extruderul zid ..si ma uit la el si ma tot gandesc ce as putea sa fac sa-l repar..mi s-a stricat filetul..desi am avut grija de fiecare data sa fie materialul moale si nu am folosit niciodata prea mult..poate aveti voi vreo idee..
Iata setul meu..colier ,bratara su cercei....mai am de lacuit bilutele si de retusat pe ici pe colo..
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 IMG_0284
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 IMG_0273
Colierul e un pic mai lung decat se vede pe bust.
carjanmonica
carjanmonica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 187
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/03/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Mier 30 Ian 2013, 3:53 pm

Monica, a iesit un set tare frumos!
Eu as lasa bilutele nelacuite, se vad bine si asa. Decizia iti apartie.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Day Mier 30 Ian 2013, 5:54 pm

Ufff,inca o poza naspa dar poate ca un pic mai breaza...NU POT mai bine si ma oftic,azi am avut si soare si tot,chiar si editor,mi-e imposibil sa redau corect culorile,desi am testat camera foto,telefonul si camera netbookului...nada...
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 521601_437395859664382_168665671_n
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 6 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB