Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocarea 39- set mokume-gane special EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocarea 39- set mokume-gane special

+15
Giorgi
xgabitza
firimitura
kartusica
carjanmonica
Bijuterii Ramona
Dragonfly
loriem77
mari42
ILINCUTA
seandreea
ancaanca
darkpoke
Day
vlad_mom
19 participanți

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 09 Ian 2013, 8:49 am

Va provoc la un set de bijuterii (ca am mania seturilor wink ) care sa contina neaparat o bratara cerc cu armatura de lut! Smile Setul poate avea cite piese doriti, dar neaparat bratara! Si pentru ca "s-a poftit" la mokume-gane mai special ...acela sa fie modelul!

Armatura o gasiti
aici
...si de la mine...azi facute...
Provocarea 39- set mokume-gane special Armatura-1_zps35af5330
Provocarea 39- set mokume-gane special Armatura-2_zps9541d316

Si modelul
aici
...si de la mine...
Provocarea 39- set mokume-gane special Model_zps3d869079

Sau variatii pe acesi tema aici
...si variatiile mele...
Provocarea 39- set mokume-gane special Variatii_zps34f7f3da

Vin si cu explicatii cum se monteaza bratara daca doriti (si restul setului il montez acum si fac si poze)!

Provocarea incepe azi si se termina...ca de obicei ...cind toate doritoarele au incercat. Premiul este cel oferit de Dragonfly la provocarea anterioara ( Sad ...).

Abia astept sa va admir bratarile si seturile!
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Day Mier 09 Ian 2013, 9:39 am

Suuuuuupeeer!Gata,m-ai convins,deschid cutia cu maimute Smile Faine tutoriale,multumiiiiim Smile
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de darkpoke Mier 09 Ian 2013, 9:45 am

imi plac bratarile astea...dar dupa ce am rupt una nu m-am mai incumetat sa fac...o sa incerc sa fac una mai groasa si poate mai subtire..sa fie mai compacta
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Mier 09 Ian 2013, 9:53 am

Da, da hug ....acum sunt provocata sa fac bratara la care visez si de care imi era frica, hihihihi. Ce bine imi pare! bounce
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 09 Ian 2013, 10:18 am

Provocarea 39- set mokume-gane special Bratara_zps096fce40

1- se trece prin masina (setarea#2)modelul, se taie o fisie de 2-2,5cm latime, se taie capetele oblic si se aseaza pe armatura unsa cu polimer lichid; se preseaza usor cu degetele toata suprafata si se intorc marginile la interior; se coace conform instructiunilor (direct pe foaia de copt)-coacere completa;
2- se pregateste lutul pentru stratul interior (in cazul meu -#2 a masinii de paste pentru ca imi trebuie o bratara cu interior de 19cm); se unge interiorul cu polimer lichid cu pensula;
3-se aseaza prin presare stratul interior de la un capat spre celalalt avind grija sa nu aplicam peste model;
4-la margini se niveleaza cu pensula tragind spre marginea bratarii, din cind in cind se sterge pensula cu un servetel umed; se poate folosi pe post de sucitor coada pensulei sau o carioca;
5-diferenta dintre zona pensulata(dreapta) si cea doar presata(stinga);
6-cind aspectul este cel dorit se coace conform instructiunilor-coacere completa.
Recomand o pensula cu par moale- atentie, nu va mai putea fi curatata complet de polimer lichid!
Prin presare usoara pe toata suprafata cu degetele protejate cu manusi se poate obtine o suprafata neteda, fara amprente si care nu mai necesita neaparat slefuire.
Sa nu uit...la masina mea -#1 este cea mai larga setare.
Darkpoke, n-am rupt niciodata nici una dintre bratari. Cu toate ca armatura se simte moale, este flexibila, dupa ce adaugam exteriorul si interiorul...bratara devine mult mai teapana, aproape nu se poate ovaliza.
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de darkpoke Mier 09 Ian 2013, 10:34 am

o sa incerc...ce-i drept nu am folosit armatura...era groasa..dar un calup intreg..daca ma intelegi..
probabil e mai rezistenta asa
a mea s-a rupt purtand-o..aveam geaca..am uitat de ea..si m-am sprijinit de ceva..si poc..s-a dus
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de seandreea Mier 09 Ian 2013, 10:48 am

Super provocare! As zice eu ca e 2 in 1. Pentru mine chiar 3, ca pana acum din Fimo nu am facut seturi. De fapt in general am tendinta sa fac elemente separate. Nu am incercat pana acum bratara, asa ca neaparat se face si clar cu ocazia asta imi iau lamele, ca tot am luat ieri niste banuti pe o comanda. Pana la urma eu de asta imi doresc sa vand - sa am bani sa pot crea in continuare, fara sa ma simt vinovata :P .
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ILINCUTA Mier 09 Ian 2013, 1:56 pm

Super provocare, ma depaseste nu ma bag.
Stau prin apropiere si va urmaresc. Succes tuturor!
ILINCUTA
ILINCUTA
helper
helper

Numarul mesajelor : 99
Localizare : ROMANIA
Data de inscriere : 30/05/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de mari42 Mier 09 Ian 2013, 3:20 pm

asa da provocare.. , ilincuta, nu cred ca vei rezista, numai cu privitul.. curaj!spor la treaba! bucurie
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ILINCUTA Mier 09 Ian 2013, 3:52 pm

Cam ai dreptate Mari, ma mananca degetele.... poate voi incerca ceva zilele astea. Problema e ca nu am facut nimic prin tehnica mokume-gane nici macar simplu da pai mokume-gane mai special... mai citesc/privesc niste tutoriale si vom vedea.
ILINCUTA
ILINCUTA
helper
helper

Numarul mesajelor : 99
Localizare : ROMANIA
Data de inscriere : 30/05/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de seandreea Mier 09 Ian 2013, 3:54 pm

Ilincuta - nici eu nu am incercat mokume gane inca, desi am tot vrut sa incerc zilele astea si am pregatit tot ce imi trebuie, insa tot vreau sa particip la provocare - asa ne ambitionam sa invatam si sa incercam lucruri noi :D .
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de loriem77 Mier 09 Ian 2013, 3:58 pm

wooooooooooooooooooooooooooooooawwwwww
super provocare, super tutoriale!!!
mercicvlad mom!!
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de mari42 Mier 09 Ian 2013, 4:06 pm

Ilincuta si Andreea, daca ii dati de gust, ma refer la aceasta tehnica, nu va mai lasati, va spun din proprie experienta, aveti o infinitate de posibilitati wink asa ca inca odata spor la treaba, tuturor! hug
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Mier 09 Ian 2013, 4:42 pm

Ideea unei provocari este de a incerca tehnici noi. Pentru mine asta a insemnat fiecare provocare.
In cazul de fata....bratara este o noutate.....mokume gane , a doua oara. Acest mokume mi se pare mai simplu decat celalalt. Acestra fiind spuse....HAI LA FIMOIALA!!!!

Sunt sigura ca bratara o sa-mi dea batai de cap....dar am sperante . Smile
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Dragonfly Mier 09 Ian 2013, 5:44 pm

Vai de mineeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, mi s-a indeplinit dorinta Provocarea 39- set mokume-gane special Give_heart o sa-mi fac bratari de genul asta pana imi ajung la coate rade nu ma multumesc cu una- doua.

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Mier 09 Ian 2013, 5:58 pm

Ma tenteaza rau de tot sa particip si eu. Dar oare voi strica materialul? Bratara (care mi se pare cel mai greu lucru de facut) oare va fi purtabila? sau o voi pastra amintire din primele incercari? Hmmm...nu-i asta problema, caci mai am doua plase. rade Beleaua e ca daca eu nu particip voi de cine mai radeti? Adica , ma refer, ale carei fete vor fi cele mai proaste lucrari? Asa ca...sa speram ca am timp si fimosez si eu ceva, ceva....purtabil macar de data asta. kiss
Bravo, mama lui Vlad! Asta chiar ca provocare (pentru mine cel putin)!
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 10 Ian 2013, 6:49 am

Cu curaj!
Pentru armatura-resturi de lut amestecate bine.
Doza are circumferinta de 21cm, armaturile mele s-au contractat 0,5cm avind 20,5cm la interior.
Masuram palma unde este mai groasa (mina strinsa ca si cum am baga o bratara)-eu am 19cm.
Apoi un calcul mic de geometrie: 15mm(diferenta dintre circumferinte)/ 6,28 =2,3mm adica grosimea stratului pe care trebuie sa-l adaug la interior...cu aproximatie,ca nu facem farmacie, setarea 2 (nu cea mai larga, urmatoarea) este perfecta pentru mine ca sa pot baga mina in bratara si sa nu-mi cada de la mina.
Daca armatura este buna ca largime atunci adaugam un strat foarte subtire la interior cit sa nu se vada culoarea armaturii (ca in cazul meu unde am folosit o culoare tare nefericita), iar exteriorul nu-l mai indoim spre interior, ci taiem surplusul.
Nu recomand ca cele 2 coaceri ale bratarii sa se faca, spre exemplu, pe doza mai mica...pentru ca...din experienta spun...se ovalizeaza bratara.
Cu hirtie de copt (din aceea mata, nu lucioasa) nu ramin urme vizibile si nici lucioase ca la coptul pe metal/sticla/faianta.
Eu nu scot piesele din cuptor calde, ci abia cind se raceste usa cuptorului - am citit pe undeva ca si asta ar influenta elasticitatea materialului, adica o scadere brusca a temperaturii reduce elasticitatea facindu-l mai casant - ceea ce in cazul unei bratari n-ar fi tocmai de dorit.
Pentru bratara din poze am folosit armatura facuta cu discul trapez si acum are 7mm grosime, destul cit sa fie rezistenta, dar usoara.
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ILINCUTA Joi 10 Ian 2013, 9:21 am

Multumesc pentru incurajari tuturor.Explicatiile date, mamica lui Vlad ,parca m-au facut sa prind curaj si sa ma apuc de treaba si voi vedea ori o sa stric materialul ori o sa ma bucur de rezultatul final.
ILINCUTA
ILINCUTA
helper
helper

Numarul mesajelor : 99
Localizare : ROMANIA
Data de inscriere : 30/05/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de carjanmonica Vin 11 Ian 2013, 10:47 am

Foarte interesanta aceasta provocare Smile ..chiar ca e dubla provocare si pentru mine..nu am facut niciodata o bratara din fimo de acest gen,nu am indraznit .. si sa vedem cum iese si mokume-le....Multumim pentru explicatii Vlad-mom..,abia astept sa vad cu ce vine fiecare prietenie
carjanmonica
carjanmonica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 187
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/03/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de seandreea Vin 11 Ian 2013, 10:53 am

Ca tot s-a discutat pe la tutoriale, fetelor, voi aveti toate lama ondulata d ela Fimo, va luati, sau incercati cutitul acela de bucatarie? Problema e ca eu nu am si oricum daca aveam il lasam in bucatarie, nu amestec lucrurile. Aveti idee unde se gaseste?
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Vin 11 Ian 2013, 11:32 am

Andreea, am taiat cu cutitul de cascaval. Nu se taie bine, rupe materialul. Placa, adica materialul dat prin setarea cea mai mare, se taie bine, dar capulul, ce incercam noi sa facem,l nu.
Asa ca.....trebuie sa-mi fac timp sa ma duc sa-mi cumpar cutite speciale.

Se gaseste la articole de bucatarie, in Kaufland au sigur.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de seandreea Vin 11 Ian 2013, 12:03 pm

Multumesc ca mi-ai spus, Anca - o sa merg maine dimineata, cred, la Profiart sa iau sau comand de pe celalalt site (depinde cat de nerabdatoare sunt :P ).
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Sam 12 Ian 2013, 10:21 am

Am facut bazele pentru bratari...au iesit foarte bine, chiar daca nu am extruder.
Au iesit ceva mai groase dar eu sunt multumita Smile
Interiorul este de 20,5 cm exact cum sa spus Vlad_mom
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Sam 12 Ian 2013, 10:32 am

Eu ma scot de la aceasta provocare. Nu am nici masina de paste ca sa dau fimo prin ea, nu am extruder, nu am..., nu am... Si atunci voi sta in umbra si voi privi la creatiile voastre cu pararere de rau. Bafta, fetelor!
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 12 Ian 2013, 7:12 pm

Bineinteles ca merg facute armaturile si fara extruder! Foarte bine Anca.
Nici masina de paste...nu e neaparat necesara...daca poti intinde foaie cu sucitorul. Eu am explicat cum le fac eu, dar fiecare poate sa adapteze in functie de materialele de care dispune si de cum ii vine mai usor.

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB