Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocarea 39- set mokume-gane special

+15
Giorgi
xgabitza
firimitura
kartusica
carjanmonica
Bijuterii Ramona
Dragonfly
loriem77
mari42
ILINCUTA
seandreea
ancaanca
darkpoke
Day
vlad_mom
19 participanți

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de mari42 Vin 18 Ian 2013, 2:15 pm

da ai dreptate, dupa ce am vazut ca mi-au iesit dungi, mi-am dat seama ca .. n-am sectionat cum trebuia, e prima bratara pe care o fac integral din fimo, dar toate au un inceput, pusa si criza de timp, una peste alta.... mai sunt multe de invatat si daca le mai facem si in tihna.. dar va veni si ziua aia. wink
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 18 Ian 2013, 2:30 pm

A iesit foarte bine (exceptind modelul wink) , imi place ca este set... aceasi forma a medalionului cu cerceii.
Cum ti s-a parut bratara? Greu de facut? Cum ti se pare ea ca bijuterie - se simte ok pe mina?

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de mari42 Vin 18 Ian 2013, 2:38 pm

nu este greu de facut, nu am avut extruder, pentru a o face bombata, poate ca iesea mai bine, rabdare trebuie, sincer nu ma dau in vant dupa bratara integral din fimo, nu e ceva rafinat din punctul meu de vedere( a mea, ca a ta este suuuuperba), prefer bratarile din margelute mai degraba, se simte ok , am facut-o cam larguta, de teama ca n-o sa mai incapa pe mana, dar e ok. hug
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Dum 20 Ian 2013, 8:22 am

Dupa cateva montari si demontari....am ajuns sa finalizez.
Acesta este facut dintr-un degrade spirala ce contine alb translucid, ramas de la provocarea Watercolor Mosaic (faceam dar nu postam). A iesit cam inchis.
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Coliermokumesibatara_zpsf6967af9

si acestea

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Coliermokumeganepesamadememorie_zpsf9ee6d18

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Colierdecupatinelbrataracerceimokumegane_zps5ed2d033
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Day Dum 20 Ian 2013, 8:30 am

Vai cat imi place ultimul,Anca! bine
Eu sunt inca la stadiul de baze coapte,inca nu m-am incumetat sa fac si combinatia pentru mokume Smile Astept inspiratia,si vad ca e depaaaarte....
Day
Day
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3191
Varsta : 53
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 02/10/2009

http://bijuteriifimo.blogspot.com

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de seandreea Dum 20 Ian 2013, 11:02 am

Wow! Ai lucrat ceva, nu gluma!

Chiar daca primul a iesit inchis, eu cred ca isi va gasi utilitatea. Modelul al 2-lea insa e superb - ador combinatia de culori si parca se vede si efectul mai bine. Dintre ultimele doua eu ador ultimul set - imi plac la nebunie pandantivele de genul ala. Neaparat trebuie sa fac si eu unul :D .
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de loriem77 Dum 20 Ian 2013, 11:08 am

iar nu am mai primit notificari de... la a 2-a pagina si acum v-am cautat eu.
v-au iesit niste lucrari foarte foarte foarte frumoase... chiar daca erau mai inchise la culoare si va nemultumeau, ba ca a fost taiat pe lung.... foarte frumoase Smile
eu am fost prinsa in altceva, sper totusi sa fac si eu ceva pentru aceasta provocare... bineinteles daca mai este timp Smile
loriem77
loriem77
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 316
Varsta : 46
Localizare : iasi
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de mari42 Dum 20 Ian 2013, 11:15 am

multumim Lori, pentru aprecieri, Anca, foarte faine bijuteriile tale, hug
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ILINCUTA Dum 20 Ian 2013, 11:44 am

Foarte frumoase lucrari Anca imi plac, al doilea imi place si mie e super cred ca tot din cauza ca are combinatile mai deschise dar nici pe primul nu lasi da deoparte.
|Am sa va arat si eu ce am facut desi eu nu prea am fost multumita, am zis ca trebuie sa ajunga in pungulita cu ratari, nici nu am taiat cum trebuia, cred ca trebuia sa tai paralel cu blatul de lucru si nu perpendicular.
Dar prietena nici nu a stat pe ganduri si mi-a luat unul din ele pentru ca i se potrivea la o pereche de cizme, chiar daca nu au esit perfecte.
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 IMG_2866_zps40afd750
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 IMG_2872_zpsb191ffb7

ILINCUTA
ILINCUTA
helper
helper

Numarul mesajelor : 99
Localizare : ROMANIA
Data de inscriere : 30/05/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de kartusica Dum 20 Ian 2013, 1:46 pm

Felicitari Anca si Ilincuta, foarte frumoase creatiile voastre kiss

Si eu am lucrat ceva dar in ultimul timp nu m-am simtit prea bine si nu am apucat sa termin Embarassed
kartusica
kartusica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 179
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 20 Ian 2013, 5:37 pm

Anca...superbe!
Ilincuta, au iesit bine...nu te superi daca ti-as sugera sa pui lant in loc de siretul rosu, nu?

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Untitled-1_zps4795ff19

Acum se intelege mai bine cum trebuie tinut cane-ul si cum trebuie taiat?

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de kartusica Dum 20 Ian 2013, 5:44 pm

Este super poza Vald_mom, multumim inca o data.
Indraznesc si eu sa mai cer o lamurire. La modelul tau (asta este, ala mi-a placut mie cel mai mult) am inteles ca ai taiat paralel cu foile dar referitor la alb cum ai taiat? Paralel cu culoarea alb sau perpendicular pe alb?
Dupa ce m-am tot uitat la poza eu cred ca perpendicular pe alb, gresesc sau nu?
kartusica
kartusica
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 179
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/09/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ILINCUTA Dum 20 Ian 2013, 10:18 pm

Nu e cu suparare mamica lui Vlad asa invatam. Sunt constienta ca am multe de invatat. Multumesc de incurajari.
ILINCUTA
ILINCUTA
helper
helper

Numarul mesajelor : 99
Localizare : ROMANIA
Data de inscriere : 30/05/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Dum 20 Ian 2013, 11:52 pm

Multumesc, tuturor, pentru aprecieri! hug
Day, iti doresc inspiratie grabnica.

Ilincuta, au iesit bine seturile tale.
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 21 Ian 2013, 12:28 am

La mine am avut o foaie degrade rosu-alb-rosu pe latimea foii ...(inspre lama rosu, la mijloc alb, spre blatul de lucru rosu).

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Dragonfly Mier 23 Ian 2013, 8:45 am

love Ce seturi ati facutttttttt, e clar ca ati fost constiincioase si harnice. Eu am intrat in sesiune si nici nu mai e timp de modelat Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Dash2 . Sa stiti ca sunt in zona si va urmaresc atat cat pot.

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de mari42 Mier 23 Ian 2013, 8:51 am

pupi sa le iei toate examenele! si copilul meu la fel! sa va ajute Domnul! hug si
sincer Vlad mom, imi pare rau ca nu am timp sa mai incerc odata zid


Ultima editare efectuata de catre mari42 in Mier 23 Ian 2013, 8:54 am, editata de 2 ori
mari42
mari42
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 226
Varsta : 54
Localizare : bacau
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 23 Ian 2013, 8:52 am

Bafta maxima!
Numarasem vreo 6 cereri-sugestii pentru modelul asta... asa ca inca astept...

_________________
peace  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Mier 23 Ian 2013, 9:04 am

Spor la invatat si BAFTA MULTA!
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Bijuterii Ramona Mier 23 Ian 2013, 9:40 am

Ma bucur ca sunteti atat de harnice ! Si eu va urmaresc din umbra si va admir. Mi-am cumparat si lame de taiat, dar tot mi-e frica sa fac. Si as avea si niste resturi pentru baza bratarii, dar...timpul ma preseaza rau de tot. De facut voi face cu siguranta , dar nu stiu daca acum.
Bafta celor cu examene!
Bijuterii Ramona
Bijuterii Ramona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 235
Varsta : 52
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de seandreea Mier 23 Ian 2013, 10:32 am

De ce ti-e frica, Ramona?
Uite, eu aseara am venit la 9 de la servici, pana am mancat se facuse 10 si nu aveam chef de absolut nimic - trezita de la 7, vroiam doar sa ma bag in pat. Am avut insa un mic imbold si am scos cutia de Fimo, mi-am insirat ce aveam nevoie si am zis ca ce o fi o fi. Eu am facut un degrade bleu-maro (proasta combinatia pentru modelul asta), am mai pus o foaie alba si una un albastru inchis griuliu - am rulat si am micsorat cane-ul, dupa care am taiat cu lama si am dat prin masina de paste la o setare destul de mica (cane-ul meu a fost mic, ca nu am vrut sa stric, asa ca mi-ar fi iesit putin). A iesit cam asa:
Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Test1vx.th Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Test2gtv.th
(scuzati pozele - cand le asamblez o sa fac unele mai frumoase)
Pe pandantiv am pus niste Fimo lichid, dar nu stiu cum sa fac cu gaura, ca se scurge pe acolo cand il bag in cuptor si nu mai iese cum as vrea si in plus acum am ramas cu gaura infundata.
Voi cu ce faceti gaurile la Fimo deja copt?
Nu sunt multumita de loc de culori, la bratara se vad rau imbinarile si pandantivul nu-mi place cum a iesit (cerceii sunt ok, dar puteam lucra mai ingrijit). Ideea insa e ca tehnica e foarte usoara si daca nu faci ca mine sa folosesti material putin, sigur iese mai bine.

Succes tuturor la examene!
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Mier 23 Ian 2013, 10:36 am

pai lasi in gaura forma cu care ai taiat...daca coci...incearca un mic tub de metal sau o bucata de creion cu diamentru respectiv...
zic...eu nu am incercat pana acum...
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de seandreea Mier 23 Ian 2013, 10:38 am

Sa stii ca m-am gandit la asta, dar am folosit pini terminali sugerati de Anca si astia au o parte d eplastic, care sincer nu stiu cum se comporta. Poate stric unul si ii scot partea aia.
seandreea
seandreea
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 349
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ILINCUTA Mier 23 Ian 2013, 10:39 am

Mie imi place ce a iesit. Daca ai pune un ac, za oare nu ar ramane? zic si eu, poate are alt cineva o alta idee.
ILINCUTA
ILINCUTA
helper
helper

Numarul mesajelor : 99
Localizare : ROMANIA
Data de inscriere : 30/05/2012

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de ancaanca Mier 23 Ian 2013, 10:43 am

Andreea, gaura o faci cu burghiul de 1, 2, 3 mm, manual. nu iti trebuie nici o masinarie. De unde ai luat pinii au si burghie (2-3 lei unul)
ancaanca
ancaanca
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1111
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

http://zurzuri.wordpress.com/

Sus In jos

Provocarea 39- set mokume-gane special - Pagina 3 Empty Re: Provocarea 39- set mokume-gane special

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB