Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

+18
Rica Mateiuc
betymi72
carjanmonica
DreamBiju
Dorulet
Day
Margelutza
loriem77
czuky
ador.mita
maddy13
MoniKozi
dianabv
darkpoke
Carmen's
JuiCy
Handmade DEEA
Dragonfly
22 participanți

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de Dragonfly Lun 19 Mar 2012, 10:57 pm



Ah de cand vreau sa incerc acest tutorial....mai exact de cand l-a postat pe blogul personal Laughing dar daca lenea e mare, ce sa-i faci....


Filigree Mokume Gane


Produse finite realizate de Carmen cu aceasta combinatie de tehnici:

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane 6112872229_84e4d6f890

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane 6112873463_5a663bcb7a

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane 4966618407_dd2c457403

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane 6089598324_82a27f8340



Link catre tutorial
: http://carmens-handmade.blogspot.com/2010/09/tutorial-filigree-mokume-gane.html
ps mi-ar placea sa nu sariti peste pasul in care se aplica vopsea acrilica


Cu ajutorul acestuia trebuie sa realizati un colier format dintr-o piesa sau mai multe, in ce combinatie de culori doriti. Sunt acceptate si pandantele dispuse pe lant.

Spor la treaba !!!


durata provocare 20.03.2012---3.04.2012 (cu posibilitate de prelungire Provocare 27 - Filigree Mokume Gane 148958 )

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de Handmade DEEA Lun 19 Mar 2012, 11:22 pm

EEE ce sa faci Dana...a fost mai incitant rade Imi place provocarea...numai ca sunt putin tristuta din cauza extruderului...inca nu il detin zid oare merge si cu storcatorul de usturoi Sad
Handmade DEEA
Handmade DEEA
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 34
Localizare : slobozia
Data de inscriere : 13/02/2011

http://deeadeutzaa.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de JuiCy Mar 20 Mar 2012, 5:14 am

Super ! Sincera sa fiu asteptam curioasa provocarea, sa stiu daca fac comanda aia cu extruderul sau mai astept un pic..... acum ce sa fac? Iau extruder ! Laughing
Tare sunt curioasa ce o sa-mi iasa, m-a impresionat mult Carmen cu aceasta tehnica, ies lucruri nemaipomenite !
kiss
JuiCy
JuiCy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 140
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de Carmen's Mar 20 Mar 2012, 9:22 am

Ce tareee Smile . Pot sa particip si eu la provocare?
Carmen's
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de Dragonfly Mar 20 Mar 2012, 9:49 am

Laughing binenteles ca poti Laughing

Deea daca folosesti extruderul pentru usturoi o sa-ti iasa serpisorii ff fini , la fel si modelul. Dar poate ca ai varianta cu gauri mai mari...nu stiu ce sa-ti spun, incearca totusi cu putin fimo si daca iese, da-i bataie si lucreaza colierul.

JuiCy - pe cel verde, metalic ? Laughing numai bine, stam in acelasi oras deci pot sa dau spargerea lejeeeer.

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de darkpoke Mar 20 Mar 2012, 9:54 am

vai ce bine a picat cadoul meu...unul dintre ele..fiind un extruder din acela makins profesional..
deci pot face si eu ceva k lumea...abia astept..in weekend am de testat
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de JuiCy Mar 20 Mar 2012, 10:02 am

Dragonfly da, pe ala il vreau ! De cand m-am trezit ( ora 5 AM =)) ) ma invart in jurul cozii si astept sa se deschida magazinele, sa dau telefoane sa vad daca e pe stoc. Singurul loc unde l-am vazut e pe margelutze.ro, dar am auzit chestii naspa de ei si mi-e un pic teama sa comand. Daca ai idee unde as putea gasi in Brasov, te rog zi-mi si mie ! :D Nu sunt sigura ca am inteles ce ai vrut sa zici cu "datul spargerii", lumineaza-ma ! ( adica zi-mi ca stii de unde pot lua extruder Laughing ) pupi
kiss
JuiCy
JuiCy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 140
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de Carmen's Mar 20 Mar 2012, 10:18 am

JuiCy vezi daca au extruder la complexart. Au produse bune si livrarea este foarte rapida. In maxim 2 zile ai produsul acasa
Ramona poti folosi si dremelul la slefuit wink , acum daca tot te-ai utilat corespunzator
Carmen's
Carmen's
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 525
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 05/06/2010

http://prettyaccessories4you.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de JuiCy Mar 20 Mar 2012, 10:21 am

Lipseste de pe stocul lor de cateva saptamani ... zilnic dau tarcoale pe site-ul lor. Pana acum a fost cel mai ieftin pe care l-am gasit. Laughing La majoritatea site-urilor lipseste de pe stoc, sau este cu vreo 30 de lei mai scump ...chiar si la ei lipseste de pe stoc. Sad
Dar iti multumesc pentru sugestie ! pupi

O astept pe Dragonfly sa raspunda, ca nu mai am rabdare, sper ca stie ea ceva, ca prea era zambareata! Laughing
JuiCy
JuiCy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 140
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de dianabv Mar 20 Mar 2012, 10:40 am

dana, eu am extruderul ala makins metalic, si cu mare placere ti-l imprumut oricand. stii unde ma gasesti Smile super faina provocarea, sper sa-mi fac timp pentru ea! spor la creat!

juicy, din ce stiu eu in brasov nu gasesti, la creativ au fost doua si s-au dat rapid. mai era parca un magazin de pe breslo din brasov ce il avea, caut si iti trimit mesaj privat.
avatar
dianabv
helper
helper

Numarul mesajelor : 80
Localizare : brasov
Data de inscriere : 04/03/2009

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de Dragonfly Mar 20 Mar 2012, 10:56 am

Juicy urma sa-ti spun ca am vazut mai demult la Crativ , dar daca Diana spune ca s-au vandut... ah la Kaleido e posibil sa gasesti, Diana stie mai bine ca tine cursuri acolo.
Stii ce sa faci, suna la ei ca sa nu te duci pana acolo degeaba.
La margelutze.ro am plasat cateva comenzi si n-am avut probleme.

Spooooor !!!!

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de dianabv Mar 20 Mar 2012, 10:58 am

nu, dana, la kaleido au unul metalic dar nu e nici pe departe ca asta, e ceva in jur de 40 de lei, si il au pe ala si la creativ.
avatar
dianabv
helper
helper

Numarul mesajelor : 80
Localizare : brasov
Data de inscriere : 04/03/2009

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de JuiCy Mar 20 Mar 2012, 11:05 am

Multumesc frumos pentru raspunsuri fetelor, sunteti tare saritoare! pupi
Pana la urma ma risc si fac o comanda la margelutze.ro .
Inca o intrebare am pentru voi : am observat ca se vand inca 2 seturi de capete pentru extruder, care par a avea gaurile mai mari...pusesem eu ochii pe un set. Merita sau sunt suficiente capetele pe care extruderul le are deja?
JuiCy
JuiCy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 140
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de Dragonfly Mar 20 Mar 2012, 11:05 am

aha, inseamna ca este ca al meu

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Breslo-81687-product

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de dianabv Mar 20 Mar 2012, 11:06 am

da, asa este. asta e.
avatar
dianabv
helper
helper

Numarul mesajelor : 80
Localizare : brasov
Data de inscriere : 04/03/2009

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de JuiCy Mar 20 Mar 2012, 11:14 am

despre astea e vorba. Ce ziceti?
Provocare 27 - Filigree Mokume Gane 5786_1
JuiCy
JuiCy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 140
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de Dragonfly Mar 20 Mar 2012, 11:17 am

deocamdata discurile ce vin cu extruderul sunt suficiente, eu zic sa nu investesti in ele pana nu incerci extruderul, exista sanse sa nu-ti placa sau sa te plictisesti repede de el.

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de darkpoke Mar 20 Mar 2012, 11:22 am

eu l-am primit pe acesta
http://www.makinsclay.com/US/eng/products/ultimate.htm

dar nu am idee cat de usor se foloseste..banuiesc ca mult mai usor decat cel seringa..ca ala am si eu...dar mi-am rupt mainile cu el
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de MoniKozi Mar 20 Mar 2012, 12:59 pm

Dragonfly a scris:Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Breslo-81687-product

Eu cu unul de acest fel mi-am rupt mainile pana am reusit sa scot 2 firisoare. Se facea vid in cilindru si a fost crima. Ca sa nu mai zic ca am curatat la cilindrul acela pe dinauntru ca chinezul: cu batul de frigarui...
Din cate am inteles, modelul Ramonei este muuult mai usor de utilizat. Am inteles ca are o garnitura si nu se formeaza acel vid.

Cat despre provocare.... de muuulta vreme imi doresc sa fac asa ceva. Vazusem la Carmen si tutorialul si rezultatele si mi-am dorit tare mult sa fac si eu odata. Acum am ocazia. Dar n-am extruder. ma descurc eu si fara Smile)
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de JuiCy Mar 20 Mar 2012, 2:12 pm

Fetelor, va multumesc ca ati avut rabdarea si bunavointa sa-mi raspundeti la intrebari! prietenie

Pana la urma am dat comanda la margelutze.ro, sper sa fie totul ok si sa proceseze comanda cat mai repede ( Provocare 27 - Filigree Mokume Gane 4246 ) si sa trimita coletul, ca abia astept sa ma joc si eu cu "râmele" si sa fac klimt si ....!!! Laughing
Pana atunci va voi urmari pe voi, sper sa fiti harnicute ! Spor ! :D
kiss
JuiCy
JuiCy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 140
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de darkpoke Mar 20 Mar 2012, 2:25 pm

sper sa fie ok..nu stiu cum e cu curatatu...la celalalt si eu m-am chinuit cu spalatu
darkpoke
darkpoke
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1549
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de maddy13 Mar 20 Mar 2012, 6:55 pm

Buna fetelor! Am cam lipsit de pe aici, am avut multa treaba si acum m-am gandit sa va spun si eu parerea mea despre extruder. Eu mi-am cumparat cel pe care il are si Ramona. Sunt foarte multumita de el, merge usor, se curata foarte usor cu bucati de fimo, un ac sau chiar cu servetel umed. Sa aveti mare grija cand scoateti tija afara, sa rasuciti pana sus si abia apoi sa scoateti afara ca riscati sa se rupa tamburul din capat daca fortezi Cred ca la provocarea asta ma bag si eu ca am vrut sa incerc acest tip de filigree, tocmai pentru ca e asa spectaculos, nu stii niciodata ce iese la iveala dupa ce slefuiesti.
maddy13
maddy13
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 982
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 19/02/2010

http://maddyaur.blogspot.com/

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de ador.mita Mar 20 Mar 2012, 9:06 pm

Mie mi s-a rupt tamburul din capatul tijei ca am facut exces de zel la curatat ori ca am avut ghinion sa nimeresc un extruder mai sensibil. L-am lipit cu Loctite si acum cand il folosesc nu mai duc bucata de fimo pana in capat ca sa il menajez, ma opresc putin inainte de final. Deci merge si asa, dupa un mic accident.
ador.mita
ador.mita
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 109
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de Dragonfly Mar 20 Mar 2012, 9:28 pm

MoniKozi eu stiu ca cel verde e cel mai bun insa.....bugetul meu de student e redus, aproape inexistent si nu-mi permit sa investesc in materiale si ustensile atat de scumpe.

Gata dispar, spor la treaba tuturor !!!

_________________
.
Nu reusesti sa postezi poze pe acest forum ? Click AICI ! + inca un click pe colajul care se va deschide.

flower Blog Accesorii & Machiaj  : http://dragonfly-accessories.blogspot.com/
Dragonfly
Dragonfly
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1150
Localizare : brasov
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de czuky Mar 20 Mar 2012, 11:49 pm

darkpoke,a tau e din matal? nu vrei sa il inzi Smile eu am unul de plastic sa la a doua incercare sa rupt. Sad

super,de cand vreau sa fac asa ceva,dar nu am extruder Sad(( fiin rupt Sad
czuky
czuky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 111
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 02/12/2011

http://anaty-jewelry.blogspot.com

Sus In jos

Provocare 27 - Filigree Mokume Gane Empty Re: Provocare 27 - Filigree Mokume Gane

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB