Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyIeri la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyIeri la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Metoda servetelulul capitolul VIII

+55
iogamac
angelyc
iogamac59
i
mileug
mama2008
rodishor
ladybird
alinnusha92
ema
greieras
nico21
ioana soare
trandafiras78
LRodica
fiordaliso
saharra
mlizeta
Cazimi
dory
first_sister_diana
Buburuza
nicoleta.a
zmz
anc@
clodi
elenaveronica
Gabica
bisisica bijuterii
geanina_scumpica
micheline
mikybt
cosmi
salhiuta
Teodor Coca
cristina07
aurahd
AnnieW
andreeatricoteaza
AlinaJ.Bijoux
ikuta
onuca28
ARYANNA
dorinami
Elspethalexia
Gianina4ever
diaviviane
mihastef
Larisa09
Dorulet
carmendana
moruna
gabriela1554
vlad_mom
MoniKozi
59 participanți

Pagina 18 din 18 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18

In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Tăvi decorate și cutie

Mesaj Scris de elenaveronica Vin 01 Noi 2019, 3:59 pm

Am găsit la chinezi asta vara tăvi metalice solide și mari la doi lei bucata și mai aveam o cutie ca de pantofi [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
elenaveronica
elenaveronica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 02 Noi 2019, 8:32 am

Multam.
 Am incercat si eu foita, nu stiu cu ce ai aplicat-o tu, dar eu am luat mixtion pe baza de apa...si a fost o totala dezamagire...nu se usuca niciodata, ramane lipicios (la fel este si adezivul pentru folie la manichiura, insa asta nu trebuie sa reziste prea mult)...Am aplicat atunci acrilice peste, dupa uscare parca parea suprafata umflata acolo unde era foita, am curatat tot extrem de usor ... Am hotarat sa nu mai pun lac/adeziv pva/acrilice peste. Nu are sens sa pun o substanta care se solidifica peste una care ale carei molecule sunt in miscare pentru ca nu va rezista in timp. Da, intradevar se vedea fain cu foita aplicata pe dos...
Am vazut ca este si mixtion pe baza de alcool, lac pe baza de alcool... insa am considerat ca la cata auritura voi face nu se merita investitia. Plus ca nu ma simt in siguranta sa amestec mediile.
La ce foloseste acum tava?
 Parca am mai vorbit despre marginile servetelului rupt si integrarea lor, de-asta prefer sa pun servetelul intreg... Nu-mi place sa pictez peste pana la obiectul din imagine, plus ca nu nimeresc exact nuanta, am avut noroc atunci cand am facut masina de cusut ca era imaginea gen o pictura si am putut sa ma joc putin.
La cutie nu-mi dau seama unde e servetelul...ceea ce e de bine ... Smile

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de elenaveronica Sam 02 Noi 2019, 9:14 am

Eu am un mixtion cumpărat de pe internet acum mult timp, habar nu am ce conține, într-adevăr e cam lichid. Având în vedere ca farfuriile le-am protejat pe spate cu lac, am folosit strat subțire de mixtion și în zonele unde foita nu se lipea, am șters și am corectat cu acrilic de culori contrastante.. A mers pt ca erau abstracte modelele.
Cât privește tăvile metalice, sunt foarte lucioase și tare îmi e ca se vor dezlipi decupajele. Nu le voi oferi nimănui pt ca nu știu cum se vor comporta la folosire.. De aia nu m-am chinuit sa corectez marginea.. Acrilicele sigur s-ar fi exfoliat. M-am bucurat ca erau ieftine și solide dar trebuia sa iau din lemn. COOP Munca în Zadar
elenaveronica
elenaveronica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 02 Noi 2019, 4:06 pm

Imi e foarte cunoscut COOP-ul asta  rade
Acrilic sau vinilic....cam la fel se comporta dupa uscare, pelicula plastifiata elastica, fara aderenta pe suprafete lucioase si neabsorbante....deci, indiferent ca e lac pe baza de apa, adeziv pva, vopsea acrilica...nu va tine pe sticla, plastic, metal, etc....cu o singura exceptie: sa nu aiba margini in zone de manipulare. De exemplu o sticla sau o cana vopsita/decorata de jur imprejur are o rezistenta mult mai buna comparativ cu o tava/farfurie. Evident...depinde si de utilizare, daca e doar de decor merge orice.
Subtire am pus si eu mixtionul, dar ...stiu foarte bine, din experienta, ca acrilicele, lacul pe baza de apa si adezivul pva sunt afectate de anumiti compusi chiar si dupa uscare. Singura care nu e afectata chimic este rasina epoxi si rasina uv, doar mecanic se mai poate.
(ca o paranteza...am jurat ca nu mai folosesc banda dublu-adeziva in viata mea, am avut prins de masa linoleu cu banda... se contracta cand pe lungime cand pe latime, ziceai ca e viu...l-am scos si am vazut cum il inmuiase pe dos...m-am chinuit cu ulei sa sterg lipiciul de pe masa si acum am linoleul pus direct, fara nici un lipici si sta foarte bine... Asta ca o chestie despre substantele astea care nu se usuca niciodata, sunt active avand moleculele in miscare)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 20 Noi 2020, 4:15 pm

Nu e chiar servetel, e hartie de orez imprimata:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mi-a dat de furca mult timp suportul asta, l-am cumparat simplu, lemn chior... am incercat mai multe variante, chiar si sa vopsesc paharele (bine ca a fost pentart si s-a curatat, ca sa vezi ca exista si cazuri cand sunt bune produse proaste rade )...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Dorulet Vin 20 Noi 2020, 6:05 pm

Fiecare obiect isi asteapta randul,vlad_mom!Al tau si-a gasit momentul inspiratiei tale grozave!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de piciul Sam 21 Noi 2020, 6:48 am

Un suport ingenios!
Eu tot caut un sfesnic si nu gasesc...am gasit cei drept o chestie alba, dar orificiul prea scurt...nu cred ca poate sta o lumanare mare in el, desi vanzatoarea a zis ca e ok, asa sunt toate....asa o fi; ma documentez!
Pana una alta am luat unul cu ornament de Craciun (din cel cu lungime mica)...sincer acum cautand sa pun o poza ( e mai simplu wink ) toate par a avea lungime mica...maxim 2 cm adancime..atunci asa sa fie!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 21 Noi 2020, 9:20 am

Multam! Prefer lumanarile pastila parfumate si suportii putin mai adanci decat inaltimea lumanarii (ajuta la evitarea accidentelor, e dificil de curatat ceara varsata).
Piciul, daca e vorba de lumanare tip creion poti pune cateva picaturi de ceara in sfesnic si apoi repede lumanarea in ceara caduta daca e mai subtire, sau incalzit capatul cu o flacara si apoi infipt in sfesnic daca e mai groasa decat orificiul.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de LRodica Sam 21 Noi 2020, 4:01 pm

Imi place suportul sfesnic. Bravo.
Saptamana asta nu am lucrat nimic. Sper ca saptamana viitoare sa termin papusa inceputa, sa mai fac cativa fulgi si sa incerc un model de brad crosetat vazut de fiica mea. Si daca s-ar putea wink sa vopsesc (simplu vopsit Smile ) cutiile de conserva oprite pentru a face suporturi pentru creioane.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3659
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 19 Sept 2021, 9:58 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
A vrut soața mea să îi fac o cutie cu uşă dublă, pe o laterala intră cablul de alimentare, la partea de sus ies cele 2 antene ale router-ului, în ea și-a montat "creatia"... cu care să monitorizeze temperatura și umiditatea din fiecare cameră. Uşa mare am făcut-o cu balamale și incuietoare laterala, iar cea mică (bucata cu floarea rosie) cu balamale la partea de sus pentru acces rapid la ecranul care afiseaza datele (trebuia acoperit pentru ca noaptea deranjeaza lumina produsa de ecran).
M-am tot gândit și răzgândit cum să decorez... și până la urmă am ales să aplic încă câteva bucăți de carton de legatorie, şervețel imprimat, efect crăpat pe fundal...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada și piciul apreciază acest mesaj

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Dorulet Dum 19 Sept 2021, 10:11 am

Ai lucrat ceva timp,cca sa ajungi la rezultatul asta fain!E multumit sotul tau?Cred ca da,super-multumit.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 19 Sept 2021, 10:16 am

Daaa, el a vrut ca fundul cutiei sa fie din parchet laminat ca sa poata prinde cu suruburi ce avea de fixat, in rest am folosit carton de legatorie pus in 2 straturi.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de LRodica Dum 19 Sept 2021, 4:18 pm

Inspiratie, rabdare si indemanare.
Imi place.
Felicitari.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3659
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de piciul Lun 20 Sept 2021, 7:29 am

Interesanta realizare!
Practica si incanta ochiul!
Sa va bucurati de ea!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de diada Mar 21 Sept 2021, 8:42 am

Este minunat cand partenerul iti cere sa-i faci lucruri care sunt o provocare! Ti-a iesit minunat si practic, exact cum si-a dorit hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 18 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 18 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB