Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Metoda servetelulul capitolul VIII

+55
iogamac
angelyc
iogamac59
i
mileug
mama2008
rodishor
ladybird
alinnusha92
ema
greieras
nico21
ioana soare
trandafiras78
LRodica
fiordaliso
saharra
mlizeta
Cazimi
dory
first_sister_diana
Buburuza
nicoleta.a
zmz
anc@
clodi
elenaveronica
Gabica
bisisica bijuterii
geanina_scumpica
micheline
mikybt
cosmi
salhiuta
Teodor Coca
cristina07
aurahd
AnnieW
andreeatricoteaza
AlinaJ.Bijoux
ikuta
onuca28
ARYANNA
dorinami
Elspethalexia
Gianina4ever
diaviviane
mihastef
Larisa09
Dorulet
carmendana
moruna
gabriela1554
vlad_mom
MoniKozi
59 participanți

Pagina 16 din 18 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Urmatorul

In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de fiordaliso Joi 02 Noi 2017, 12:54 pm

Ce bine arata platoul! Deci asta este secretul lacului de crapare bicomponent, pva transparent si lac pe baza de apa? Cu altfel de lac nu merge?
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 02 Noi 2017, 1:54 pm

Multam! Am mai spus odata mai demult despre lacul asta in 2 pasi, am cumparat si nasul meu a zis ca pasul1 miroase a aracet si al 2-lea a lac pe baza de apa...si am testat ca sa nu vorbesc prostii si asa a fost...
Deci: pasul1- adeziv pva pentru lemn cu uscare transparenta diluat putin cit sa se intinda usor o pelicula, dupa uscare urmeaza pasul 2- lac pe baza de apa. Care e fenomenul... adezivul pva este higroscopic, se va umezi odata udat cu lacul pe baza de apa si apoi se vor usca impreuna, moment in care stratul de adeziv se stringe. Simplu, nu? Acum, in functie de ce fel de crapaturi vrem ... daca le vrem marunte si fine diluam mai tare adezivul, strat subtire, daca le vrem rare si adinci adezivul trebuie lasat mai gros ca sa fie pelicula mai groasa. Si sensul de aplicare a celor 2 pasi schimba aspectul, de exemplu se poate da pasul 1 intr-o singura directie, iar pasul 2 transversal.
Dupa aplicarea unei acrilice diluate sau a unei paste de antichizare pentru evidentierea crapaturilor se poate lacui din nou.
Am facut asta mai demult direct pe sticla apoi am aplicat servetelul...ca sa apara crapaturile sub sticla, ca fiind parte din desen.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de fiordaliso Dum 05 Noi 2017, 8:06 pm

Mersi de info, trebuie sa caut adezivul transparent ca nu am in casa decat aracet normal si o sa incerc. Eu nu am cumparat niciodata lac de crapare bicomponent, asa ca nu l-am mirosit. Am folosit doar monocomponent, are alt efect pt ca face sa crape vopseaua pe care este aplicat si dezvaluie stratul de vopsea de alta culoare de dedesubt. Dar crapaturile de la bicomponent sunt mai rafinate.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 06 Noi 2017, 11:03 am

Cu mare placere.
Da, asa e, ala e altceva...nu l-am dibuit, insa nici foarte incintata de el n-am fost din cauza ca a 2-a vopsea nu o acopera foarte bine pe prima desi am incercat si o culoare deschisa peste una inchisa si invers, plus ca mi s-a parut ca se cam desprinde in fulgi dupa uscarea definitiva (eu am pentart).
Despre adeziv am aflat aici pe forum de la Ioana ca este Moment pentru lemn.. Cel pe care il foloseam in Coreea era obisnuit de la materiale de constructii, insa se usca transparent, in tara nu stiam care e.
Am vazut la supermarket la raionul de papetarie si birotica adeziv pva Amos la tub alb cu aplicatoare la ambele capete (capace portocalii)- este importat din Coreea, are uscare transparenta (sigur sigur, l-am folosit acolo, am luat si de la noi).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de betymi72 Mar 14 Noi 2017, 8:34 am

Buna dimineata! Facandu-mi-se dor de hobby m-am gandit sa fac niste globuri din polistiren cu tehnica servetelului cu aracet...nu stiu ce-am gresit dar dupa ce am dat cu lac ( spray) s-au facut gaurele in bile ... zid ... In care supermarket era adezivul vlad_mom? Multumesc frumos! love
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 14 Noi 2017, 10:43 am

Ce scria pe spray? Pe baza de diluant presupun. Diluantii, acetona, vopseaua pe baza de diluant, oja, adezivul tip prenandez topesc polistirenul. Probabil ca pe unde a gasit por in servetel a ajuns la polistiren.
Adezivul "Amos" cu 2 capete portocalii l-am gasit la Carrefour.
Asa arata:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de betymi72 Mar 14 Noi 2017, 10:51 am

Mersi mersi! Din Carrefour am luat si aracetul... si nu am vazut adezivul dar acu ma voi uita mai atent ... lacul il foloseam la fimo...mai am si lac ptr lemn ( tot pentru fimo l-am luat) oricum cele doua bile incercate s-au stricat... omul cat traieste invata :* Multumesc!
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 14 Noi 2017, 1:10 pm

Cu mare placere! La raionul de birotica-papetarie-rechizite.
Pe polimer merge lac pe baza de diluanti, insa pe polistiren nu...tot ce miroase a diluant/oja/prenandez nu e compatibil, doar lac pe baza de apa sau adeziv cu uscare transparenta.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de betymi72 Mar 14 Noi 2017, 1:20 pm

e pe baza de rasina Sad
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 14 Noi 2017, 2:49 pm

Cred ca stiu ce ai folosit... pe baza de rasina acrilica, insa contine acetona, cu siguranta are semnul de inflamabil pe recipient. hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de betymi72 Joi 16 Noi 2017, 3:23 pm

am rezolvat cu lacul celalalt ... sa mai dau cateva maini (cred) si fac poze! :*
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 04 Iun 2018, 9:31 pm

Nu ne-ai mai pus pozele Sad
Hai sa va arat eu... desi nu e numai servetel:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am confectionat-o de la 0. Intai am facut cutia din carton de legatorie, decorata cu servetel si tehnica de crapare in 2 pasi descrisa mai sus, cu hartie de orez pe laterale. La interior am captusit cu fetru, burete, material textil (un rest ramas dintr-o draperie) si putina sarma, pamblica.
M-am inspirat dintr-o cutie vazuta pe net, insa am gresit ca am ales dimensiunile cam la fel....bijuteriile mele nu sint ca dimensiune ca cele de aur/argint...deci, ar fi fost buna ceva mai mare si mai adanca... Asta am vazut cind am aranjat citeva seturi selectate aleatoriu.
Mi s-a parut foarte practica ideea pentru calatorii, un eveniment...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de betymi72 Lun 04 Iun 2018, 9:41 pm

Mii de scuze! Am avut niste probleme si am uitat complet ...Intre timp am mai facut una...[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de betymi72 Lun 04 Iun 2018, 9:49 pm

Nu se vad amandoua? Incerc din nou cu prima..[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu sunt foarte multumita de ce a iesit trebuie sa mai incerc..
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 04 Iun 2018, 10:21 pm

De ce nu esti multumita? Par actibilduri? Nu se insereaza in fundal?

Hai daca tot am si filmat...:

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de betymi72 Lun 04 Iun 2018, 10:28 pm

Am pus si actibilduri prin colturi... delimitarea dintre servetel si restul nu mi place ...nici eu nu stiu... Nu se vede filmuletul...
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de LRodica Lun 04 Iun 2018, 10:37 pm

Vlad-mom, tare interesanta cutia. Cred ca e utila si nu asi gasi prin tot felul de cutiute in dulap bijuteriile fiicei mele. Trebuie sa i-o arat si ei.
Vlad-mom : Acest videoclip nu este disponibil Sad .
Betymi72 sun dragute tavitele.
Betymi72 ne-am "ciocnit" dar e bine .
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 05 Iun 2018, 12:08 am

Scuze, am uitat să-l fac public dupa editare.... zid , acum sper că merge.
Da, ca sa se integreze imaginea în fundal trebuie folosită aceeași culoare cu fundalul șervețelului. De exemplu in jurul iepurașilor mici pictat cu aceeași nuanță de crem, dacă nu nimerești una foarte apropiată poți picta peste șervețel până la conturul iepurașilor, iar pentru imaginea centrală poti alege să-i faci contur. De regulă se decupeaza imaginile pe contur, ori se aleg imagini cu aceasi culoare de fundal... când ai si fundal cu multe elemente mai bine pui șervețelul întreg pe toată suprafața.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de betymi72 Mar 05 Iun 2018, 7:20 am

Multumesc!
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Dorulet Mier 06 Iun 2018, 7:29 am

Reusite sunt creatiile voastre! aplauze primul Am o intrebare(nu dati cu rosii,va rog!):o noptiera din lemn masiv poate fi "reinviata"prin metoda aceasta?
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de betymi72 Mier 06 Iun 2018, 7:34 am

Eu cred ca da...
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2531
Varsta : 51
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 06 Iun 2018, 9:21 am

Bineînțeles! Eu am recondiționat cutia de lemn a mașinii de cusut mecanice tot cu șervețel. Tot ce trebuie să ai în vedere este că șervețelul se aplică pe o suprafață albă, altfel culorile imaginii nu vor mai fi la fel.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Dorulet Joi 07 Iun 2018, 7:26 am

Multumesc pentru raspuns.Inseamna ca trebuie sa dau jos furnirul de nuc,apoi...?
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 07 Iun 2018, 8:52 am

Dacă e în bună stare furnirul eu zic să nu-l dai jos. Cum ai vrea să faci? Ici colo flori sau toata suprafața? Ai putea sa faci blatul și fața (la usa sau sertare, dacă are) în întregime. Trebuie aplicat fundal alb numai pe zonele unde urmează să fie șervețel.
Ai nevoie de un grund alb, din experimentele mele personale îți pot recomanda Kober zertifikat. După uscare se poate da un şmirghel fin (auto 1000gritt) pentru o suprafață mai netedă (asta este opțional), apoi un strat de vopsea acrilică albă sau direct șervețelul- cu adeziv special sau cu lac. La final se protejează cu 2-3 straturi de lac.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Dorulet Vin 08 Iun 2018, 5:53 am

Multumesc,vlad_mom!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 16 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 18 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB