Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyIeri la 4:45 pm Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyJoi 12 Sept 2019, 6:47 am Scris de vlad_mom

» Modificarea si stramtarea hainelor -2
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyMier 11 Sept 2019, 8:59 am Scris de diada

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyJoi 05 Sept 2019, 8:21 am Scris de LRodica

» Picturi pe sticla
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyVin 30 Aug 2019, 8:46 am Scris de vlad_mom

» Depozite materiale/tesaturi in Bucuresti- II
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyJoi 22 Aug 2019, 11:31 pm Scris de vlad_mom

» Animale de companie!!! - 5
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyMier 21 Aug 2019, 6:32 am Scris de piciul

» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyVin 16 Aug 2019, 2:17 pm Scris de diada

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyMier 14 Aug 2019, 2:55 pm Scris de Giorgi

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyMier 14 Aug 2019, 8:41 am Scris de diada

» amicii nostri necuvantatori
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyMar 13 Aug 2019, 10:34 am Scris de vlad_mom

» Workshop cu lut polimeric
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyDum 04 Aug 2019, 9:52 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyMier 31 Iul 2019, 8:27 am Scris de LRodica

» Pirogravura
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyVin 26 Iul 2019, 11:43 am Scris de Gabica

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyJoi 25 Iul 2019, 8:51 am Scris de LRodica

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyVin 19 Iul 2019, 9:56 am Scris de Gabica

» Aranjament nunta masina
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyMier 17 Iul 2019, 9:25 am Scris de vlad_mom

» Manual de croitorie Lorna Knight
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyMar 16 Iul 2019, 9:42 am Scris de Gabica

» Fuste - capitolul X
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyMier 10 Iul 2019, 6:46 am Scris de Dorulet

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 EmptyMar 09 Iul 2019, 6:04 am Scris de piciul

Metoda servetelulul capitolul VIII

Pagina 10 din 17 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Urmatorul

In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra la data de Sam 14 Feb 2015, 12:42 am

adeziv am aplicat doar pe suprafata cu servetel, masa fiind destul de maricica, se necesita si un lac final de protectie !
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 44
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 10 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi la data de Sam 14 Feb 2015, 1:02 am

Dar și lacurile pe bază de apă sunt lacuri de protecție, nu trebuie să fie neapărat adelhidic ca să protejeze.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Sam 14 Feb 2015, 4:33 am

Cazimi a scris:
Bine, am bănuiala că asta era alterat, că în cutiuță era o bucată solidă, solidă. Nu știu cu ce să dacă se poate dilua. Diluantul nu merge, acetona nu merge. Poate încerc în weekend cu WD40.
Cum ziceam. Produse există. Dar nu fac ceea ce știm noi că ar trebui să facă.

Ai folosit ceara metalica pentart (nu patinele)? Daca-s crapaturi mai largi practic le umplu cu degetul, nu prin frecare pentru ca se ia din crapatura, dar dupa uscare (destul de rapida) nu se mai curata cu nimic inafara de terebentina, se cam intinde si intre crapaturi dind o tenta metalizata peste tot. Si este ca o crema de ghete la cutie, asa de tare.
"excellent for touching-up metal-leafed frames!
similar to "Rub 'n' Buff
DRIES QUICKLY
thin/clean-up with mineral spirits
apply with finger, cloth or cotton ball then immediately buff out
can be sealed with varnish or clear acrylic spray for tarnish protection (not usually necessary for frame touch-up)
can be reconstituted with linseed, vegetable or any other oil if/when it dries out
"
Asta am gasit ca ar fi descrierea produsului tau si mi se pare a fi la fel cu ce am eu...deci diluanti, acetona, apa nu au nici un efect, incearca cu ulei s-o inmoi desi eu cred ca nu e necesar.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 2942
Varsta : 41
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Cazimi la data de Sam 14 Feb 2015, 5:12 am

Sunt de acord cu comparația cu Rub&Buff. Uite cum funcționează și ce înțeleg ei prin ”restaurare”:

Concret, funcționează ca un aurolac, doar că e pastă, nu lichid. Ai zice că îl pui pe obiectul cu crăpături sau alte intendații, ștergi ce e deasupra și rămâne pe obiect doar ce nu e în relief. Well, fals. De fapt se acoperă totul, nu se șterge nimic și rămâne auriu. Și nici măcar nu e auriu antichizat sau cumva, arată doar ca o imitație proastă de aur sau culoarea aia a dinților de metal.

Ăsta este al patrulea sau al cincilea produs pe care dau banii zid sperând să îl folosesc pentru crăpături. Cel mai mare succes l-am avut cu fard de pleoape auriu Neutral Urmează să încerc ce tot sugerează ei în tutoriale, și anume acrilică și cremă de ghete.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Sam 14 Feb 2015, 4:17 pm

Deci pina la urma tu ai wax sau rub&buff? Nu vrei sa stii cit imi ia sa curat surplusul de ceara dinafara crapaturilor...cu terebentina care miroase incredibil (dupa mirosul superfain al cerii)...Ceara nu e un produs pentru crapaturi, asta e clar, si nu seamana deloc cu pasta de antichizare daca asta ai crezut.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Sam 14 Feb 2015, 8:46 pm

Eu nu stiu despre decoupage sau produsele lor specifice, insa stiu despre ceara pt mobila si ceara colorata maro inchis (sau dark wax) care se foloseste la efecte de antichizare pt mobilier. Dark wax se intinde si apoi se sterge, ramanand doar in crapaturi si santuri, in interiorul modelelor frezate sau sculptate, creand astfel impresia de vechi. Ce am invatat pe pielea mea este ca inainte de aplicarea acestei dark wax piesa de mobilier trebuie "sigilata" cu un strat de ceara incolora. Daca nu se executa acest pas si se aplica dark wax direct pe vopsea (cu atat mai grav daca este vorba de vopsea tip chalk paint pentru ca este foarte absorbanta inainte de ceruire) aceasta va patrunde si in vopsea nu numai in crapaturi si va fi imposibil de sters. Daca insa inainte de asta se aplica un strat de ceara incolora, vopseaua va deveni neabsorbanta si atunci stratul ulterior de dark wax va fi usor de sters de pe suprafetele pe care nu se doreste sa ramana, atata timp cat se sterge inainte de a se usca. Aceeasi regula este si daca in loc de dark wax se foloseste o glazura colorata. S-ar putea ca si in cazul decoupageului si a produselor pt acesta sa trebuiasca sa se procedeze la fel. Dar daca nu este vorba de asta si m-am bagat degeaba in seama, va rog sa ma scuzati:)

Saharra lacul de iahturi , ca de altfel orice alt produs pe baza de solventi (rasini alchidice) iti va ingalbeni vopseaua alba. Daca vrei sa ramana mereu asa alba trebuie sa folosesti un lac pe baza de apa. Lacurile pe baza de apa protejeaza la fel de bine, nu aici este diferenta dintre ele. Lacurile pe baza de apa mie mi se par un pic mai tricky de aplicat deoarece avand timp de uscare rapid, automat si timpul de manipulare scade foarte mult. Adica nu poti reveni cu pensula de prea multe ori , e bine sa il aplici bine din prima si sa nu revii cu pensula pe inde deja ai dat, evitand astfel sa ramai cu urme de pensula pe suprafata lacuita. Revenind la lacul pt iahturi, eu una nu as folosi nici pe lemnul natur sau baituit (unde nu este grav daca schimba nuanta in timp), pentru ca mi se pare prea nenatural. Imi place aspectul mat , satinat, cat mai natural. Inca ceva, lasand la o parte naturaletea, atat zgarieturile cat si urmele de degete sunt mult mai vizibile pe o suprafata ultralucioasa decat pe o suprafata mata.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Cazimi la data de Dum 15 Feb 2015, 9:52 pm

vlad_mom a scris:Deci pina la urma tu ai wax sau rub&buff?
Am și, și, de multe feluri, inclusiv cel la care face referire ioana soare mai jos. Toate niște porcării inutile.

vlad_mom a scris:Ceara nu e un  produs pentru crăpături, asta e clar, si nu seamana deloc cu pasta de antichizare daca asta ai crezut.
Știu și nu am prea crezut, deși multe dintre produsele astea sunt descrise ca fiind de antichizare și/sau pentru crăpături. Chestia e că sunt nevoită să tot arunc banii pe inepțiile astea fiindcă nu găsesc nici pastă de antichizare așa cum o știm noi (deși există produse care pretind că ar fi) și nici bitum. Asta ca nu zic că nici crăpăturile bicomponente nu sunt ca vreuna din variantele produse de unguri, polonezi sau francezi. Foarte populare sunt produsele care produc un efect numit ”lemn învechit de vreme” și cele de la Ranger, tot o componentă, care produc un soi de solzi.

ioana soare a scris:Daca insa inainte de asta se aplica un strat de ceara incolora,
Este foarte corect ce spui. Deși eu am avut rezultate bune și cu ceară aplicată direct, fără cea incoloră. Ce-i drept, eu prefer să aplic un strat de lac pe bază de apă imediat ce se usucă adezivul de șervețel.

ioana soare a scris:S-ar putea ca si in cazul decoupageului si a produselor pt acesta sa trebuiasca sa se procedeze la fel.

Am încercat, rezultatele nu sunt spectaculoase. Tu te referi la ceară pe bază de apă?

ioana soare a scris:Dar daca nu este vorba de asta si m-am bagat degeaba in seama, va rog sa ma scuzati:)
Mie mi se pare că ești informată și bine intenționată, așa că fii liniștită, nu e cazul să te fi băgat în seamă. Ceea ce nu înțeleg eu este: dacă te pricepi la materiale, de ce nu te apuci de decoupage?

Ultima editare efectuata de catre Cazimi in Dum 15 Feb 2015, 10:04 pm, editata de 1 ori
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Lun 16 Feb 2015, 10:50 am

Ma refer la ceara pentru mobila, pe baza de ceara de albine si ceara de carnauba. In general mai contine si niste uleiuri (de in, de canepa) pentru a fi de consistenta mai moale si deci mai usor de utilizat. Cea inchisa la culoare se poate folosi pentru efecte de antichizare, are aceeasi compozitie ca si ceara pentru mobila, doar ca in plus este pigmentata.  

Nu ma apuc de decpupage pentru ca nu ma atrage foarte tare deocamdata, poate cand voi avea o idee care sa nu fie prea girly girl si o piesa potrivita, voi incerca si aceasta tehnica. Imi place decoupage-ul cu harti, poate cine stie, candva...  Dar eu spuneam tocmai ca nu cunosc produsele speciale pentru decoupage, dar le cunosc pe cele clasice pentru lemn. Pentru lemnul vopsit , pentru a da piesei de mobilier un aspect invechit, de praf si murdarie care s-a asezat in crapaturi si modelele sculptate , se foloseste ceara inchisa la culoare (sau glazura). In functie de cat de "murdara"vrei sa para piesa, poti lasa ceara (sau glazura) doar in crapaturi si modele si bine stearsa in rest, sau o poti lasa si pe partile plane. Ceara colorata scoate foarte frumos in evidenta modelele sculptate. Ideea era ca daca aplici direct pe vopsea ceara inchisa la culoare, va fi repede absorbita de vopsea si va deveni foarte greu, daca nu imposibil de indepartat de pe zonele unde nu se doreste sa ramana(la fel si glazura). Prin aplicarea unui strat de ceara incolora inainte de ceara colorata, vopseaua devine impermeabila si astfel se poate controla mult mai bine aplicarea celei de-a doua. Am scris asta pt. ca discutati de o problema asemanatoare de care v-ati lovit, doar ca era vorba de alte produse. M-am gandit ca principiul ar putea fi acelasi, chiar daca produsele sunt diferite. Dar acum ca ai scris ca tu oricum aplici un strat de lac inainte, inseamna ca nu aici e problema, pt ca lacul face acelasi lucru ca ceara incolora, "sigileaza" suportul. De curiozitate m-am uitat sa vad ce este rubb'n buff si am vazut ca se foloseste ca o vopsea, o aplici pe unde vrei sa ramana asa complet, nu se sterge.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Cazimi la data de Lun 16 Feb 2015, 9:34 pm

ioana soare a scris:Ma refer la ceara pentru mobila, pe baza de ceara de albine si ceara de carnauba.

Ceara de care vorbești tu este solubilă în apă?

Și fiindcă ai menționat vopsea cretoasă, se găsește în România?
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mar 17 Feb 2015, 9:06 am

Eu stiu ca ceara solubila in apa nu este pentru finisare, ci pentru turnare de modele si este un polietilenglicol. Eu vorbesc de ceara de finisare, pe baza de ceara de albine si ceara de carnauba, care tocmai datorita faptului ca este rezistenta la apa este folosita la protejarea suprafetelor.

Vopseaua tip chalk paint nu stiu sa se gaseasca in Romania, dar se poate prepara acasa cu rezultate foarte bune. Exista mai multe retete, mie cel mai mult mi-a placut cea cu carbonat de calciu(praf de creta) - doua parti vopsea lavabila si o parte praf de creta. are putere de acoperire, aderenta foarte buna, aspect mat , absorbanta pana la ceruire si este usor de "antichizat"/sters prin frecare cu smirghel , lana de otel sau chiar o carpa uda. Dar la masa la care lucrez acum vreau sa incerc o varianta originala, pe cea de la Annie Sloan, pt a avea termen de comparatie.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Cazimi la data de Mier 18 Feb 2015, 4:43 am

ioana soare a scris:Dar la masa la care lucrez acum vreau sa incerc o varianta originala, pe cea de la Annie Sloan, pt a avea termen de comparatie.

Neapărat să pui poze la secțiunea de mobilă, să vedem ce ți-a ieșit cu vopsea cretoasă!
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Mier 18 Feb 2015, 9:57 am

Buna fetelor!

Revin cu un cosulet decorat, peste care am aplicat acel lac final pe care nu am apucat sa-l mai schimb din lipsa de timp. In poze nu se vede, insa la imbinarile dintre paie lacul are o tenta galbuie. Masa nu am lacuit-o inca.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare la data de Mier 18 Feb 2015, 10:34 am

Sigur ca o voi arata , doar ca va mai dura un pic. Vopseaua, care are un pret destul de piperat,e in bugetul pe luna viitoare:)

Si daca tot m-am bagat in seama la subiectul vostru, fara sa fiu o cunoscatoare, indraznesc sa comentez la cosuletul tau Saharra, cel putin din punct de vedere estetic. Mergand pe ideea ca decoupageul ar trebui sa lase impresia de pictura, sau ma rog, de ceva cat mai natural, cosuletul imi pare total nepotrivit ca suport. Servetelul aplicat pe un suport cu gaurele arata chiar asa - un servetel lipit, nu face corp comun cu suportul , nu se intrepatrunde cu el, si, foarte important, nu se identifica cu el, nu creaza un tot unitar. Acest lucru este accentuat si de faptul ca servetelul are un model stil shabby chic, iar cosuletul e dintr-o alta poveste, avand un stil mai rustic. Tot mergand pe ideea ca servetelul trebuie sa lase impresia de pictura, faptul ca la tine modelul trandafirului este taiat brusc, il face sa arate fals. Desi nu cunosc foarte bine, ma gandesc ca acolo unde apar asa taieturi in model trebuie completat cu un alt decupaj complet, sau, in functie de indemanarea fiecaruia, de pictura. Si in final, acela este un cosulet de paine, sau de fructe, dar aplicand acel lac, l-ai facut sa nu mai poata fi utilizat, deoarece este interzis ca orice fel de mancare sa intre in contact cu el. Sper ca nu te-ai suparat pe mine ca am fost atat de sincera, dar sper sa o iei ca pe o critica constructiva, e pacat sa-ti irosesti timpul si materialele, mai ales ca masuta a iesit foarte bine (in afara de faptul ca eu as mai fi dat un strat de vopsea inainte de servetel).
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Mier 18 Feb 2015, 12:27 pm

Ioana,iti multumesc pt pareri si pt sinceritate!

Cosuletul a fost mai mult un experiment, zacea singuratic in debara, asa ca i-am dat o hainuta noua, in plus vroiam sa incerc si lacul de yachturi acizitionat. Decupajele au taieturile bruste pt ca modelul este chiar pe marginea servetelului.
<La masuta am dat doua maini de grund plus doua maini de vopsea acrilica plus 3-4 maini de lac adeziv.
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de fiordaliso la data de Joi 19 Feb 2015, 10:02 am

Acum aproape un an am facut cutia asta:

fiordaliso a scris:Iar ati lasat praful sa se astearna...
Vin si eu cu o cutie mare mare, sa am loc sa-mi tin toate maruntisurile, pe care am imbracat-o in decupaje din reviste. Nu este servetel, dar este tehnica servetelului  wink  

Este expusa tot timpul la lumina si a fost lacuita cu lac pentru yacht-uri Kober, ca era prea mare suprafata sa consum alt lac, si nu s-a ingalbenit deloc. Ma bag si eu in vorba ca am tot vazut pareri pro si contra acestui tip de lac. Pentru restul lucrarilor am folosit Pentart, singura diferenta mi se pare timpul de uscare si mirosul care ramane mult timp pe obiecte. Am mai lacuit si margele din hartie cu Kober, o parte sunt albe, si nu si-au schimbat culoarea in aproximativ 10 luni.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 46
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Joi 19 Feb 2015, 11:10 am

Fiordaliso, multumim! bine de stiut! Merci
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de fiordaliso la data de Joi 19 Feb 2015, 8:05 pm

Si asa mi-am dat seama ca am mai lucrat cate ceva dar nu am mai postat nimic pe aici, asa ca vi le arat acum:

Amandoua sunt lucrate cu materiale Pentart.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de saharra la data de Joi 19 Feb 2015, 8:59 pm

foarte frumoase! felicitari! pupi
saharra
saharra
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de fiordaliso la data de Lun 23 Feb 2015, 5:51 pm

Inca o cutie realizata anul trecut:

si interiorul

Indrazniti sa ne mai aratati ce lucrati, mai demult era mare fierbere pe subiectul acesta Smile
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux la data de Lun 23 Feb 2015, 8:15 pm

Cele cu tema marina imi plac mult!!! flower flower
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 34
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de fiordaliso la data de Lun 23 Feb 2015, 9:44 pm

Multumesc Alina, temele marine sunt si preferatele mele. Si dupa ele vine Craciunul Smile
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Mar 24 Feb 2015, 4:36 pm

Faine tare cele 2 mici! Cea cu iarna pare mai simpluta, desi parca se vad niste crapaturi pe margini (mi se pare prea ornata la interior si parca nu se potriveste cu exteriorul)

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de fiordaliso la data de Mar 24 Feb 2015, 6:51 pm

Sa stii ca ai dreptate, mi se tot parea ca parca ii lipseste ceva si nu stiam ce. O sa ma gandesc sa mai adaug ceva pe exterior. Vezi, de-aia e bine sa-si spuna si altii parerea, din afara se vede mai bine! pupi
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Sam 14 Mar 2015, 4:14 pm

Un album foto "retapitat" (cadou)

O cutie de bijuuri:

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux la data de Sam 14 Mar 2015, 4:31 pm

Nu mai zic nimic!!! Flowers Flowers Flowers
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 34
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 10 din 17 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 13 ... 17  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB