Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Metoda servetelulul capitolul VIII

+55
iogamac
angelyc
iogamac59
i
mileug
mama2008
rodishor
ladybird
alinnusha92
ema
greieras
nico21
ioana soare
trandafiras78
LRodica
fiordaliso
saharra
mlizeta
Cazimi
dory
first_sister_diana
Buburuza
nicoleta.a
zmz
anc@
clodi
elenaveronica
Gabica
bisisica bijuterii
geanina_scumpica
micheline
mikybt
cosmi
salhiuta
Teodor Coca
cristina07
aurahd
AnnieW
andreeatricoteaza
AlinaJ.Bijoux
ikuta
onuca28
ARYANNA
dorinami
Elspethalexia
Gianina4ever
diaviviane
mihastef
Larisa09
Dorulet
carmendana
moruna
gabriela1554
vlad_mom
MoniKozi
59 participanți

Pagina 13 din 18 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18  Urmatorul

In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 18 Iul 2016, 9:12 am

Nici nu stiu daca mai exista prenandezul acela caramel opac, eu ce am folosit e transparent, vezi ca specifica pe tuburi. Exista si aracet care dupa uscare este transparent.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ladybird Sam 07 Ian 2017, 11:42 am

Caietele mele de retete:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 07 Ian 2017, 10:14 pm

Foarte faine ambele! Fundalul la cel de prajituri e pictura ta sau asa era?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ladybird Sam 07 Ian 2017, 10:21 pm

Multumesc.
Caietele sunt de fapt foste agende si a trebuit sa acoper o mare parte de imagine. Le-am dat cu doua straturi de grund si apoi cu un strat de acrilica alba. Am lipit imagini printate ( mai multe) si am umplut marginile cu pictura mea.
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 08 Ian 2017, 1:09 am

Foarte tare pictura din jurul imaginilor la "prajituri". Zici ca-s imagini printate? Nu servetele? Ce ai facut cu marginile imaginilor de nu se vad?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de LRodica Dum 08 Ian 2017, 11:15 am

Ladybird, sunt faine. Felicitări.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ladybird Dum 08 Ian 2017, 12:35 pm

Vlad Mom, eu am printat cu lasr pe cea mai subtire hartie pe care am gasit-o, si inainte de lipire se pune in apa la inmuiat, nu cred ca mai mult de un minut. Foaie devine maloeabila si marginile se rup exact ca la servetel, nu se taie. Se absoarbe apa cu un servet si se lipeste exact ca si servetelul. Apoi se folosesc acrilicele pentru a ascunde marginile. Daca tai cu foarfeca si lipesti se va vedea o dunga,dar cu indemanare se poate si asta ascunde.
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 08 Ian 2017, 10:19 pm

Am incercat asta, dar cu imagini printate cumparate, insa nu este foarte subtire hirtia si tot se vad marginile...a trebuit sa pun acrilice cu buretelul, pentru ca textura sa le acopere. Am incercat si sa printez pe servetel, dar n-am reusit la nici una din cele 3 imprimante cu care am incercat, toate au agatat servetelul. La coala de scris nu m-am gindit (parca astea sint cele subtiri, mult mai subtiri fata de cele pentru imprimanta). Multam mult!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de rodishor Lun 09 Ian 2017, 1:22 pm

Sunt foarte frumoase!
rodishor
rodishor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de fiordaliso Lun 09 Ian 2017, 3:33 pm

Eu am printat o imagine pe hartie de scris care e destul de subtire, cand e gata cutiuta va arat ce a iesit.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ladybird Lun 09 Ian 2017, 5:48 pm

Vlad mom si eu am printat pe servetele, dar la imprimanta de acasa care e doar cu cartus negru nu si color.
Eu am facut asa si nu a agatat:
Se sesparte cele trei staturi de srevetel si pe cel pe care vrei sa tiparesti il calci, neaparat calcat.
Cand il pui pe coala a4 in partea de sus il lipesti cu banda adeziva de hartie pusa jumatate pe servetel si jumatate pe hartia a4.
La fel si in partea de jos.
Niciodata nu mi-a agatat !
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de rodishor Mar 10 Ian 2017, 9:45 am

Da ,Ladybird am facut si eu asa si nu mi-a agatat.Insa din proprie experienta,am observat ca servetelul trebuie sa fie de buna calitate.Un pic mai ferm nu foarte moale,asta la imprimanta mea.
rodishor
rodishor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 10 Ian 2017, 10:07 am

Hai ca o o sa-i mai dau o sansa experimentului. Multam! hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de fiordaliso Mar 10 Ian 2017, 10:58 am

Am lucrat cutia aceasta cu servetel la sfarsitul anului trecut, dar pentru ca de dupa Craciun am tinut-o din boala in boala nu am mai apucat sa  postez:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am crezut ca nu o mai termin, am dat lemnul cu bait si deasupra am zic ca vopsesc cutia in culoarea servetelului, urmand sa razuiesc unele portiuni sa se vada baitul maro. Cand colo, acrilicul a reactionat la intalnirea cu baitul si 5 straturi de vopsea s-au facut maro. Mi-a salvat-o sotul, ca a suflat vopseaua cu aerograful si nu s-a mai amestecat cu baitul, nu stiu daca din cauza ca a fost sulfata si nu intinsa cu pensula sau pentru ca a folosit alt tip de vopsea.
Oricum, pana la urma am salvat-o, ca nu stiam ce sa mai fac cu ea.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de rodishor Mar 10 Ian 2017, 1:56 pm

E frumoasa!
Felicitari!
rodishor
rodishor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 10 Ian 2017, 6:06 pm

In set cu sticlele? Faina!
Uite asta n-am experimentat pina acum, acrilic peste bait. Doar invers si nu prinde, iar peste vopsea lavabila da cu totul alta nuanta (bait nuc=vinetiu). Probabil din cauza ca a fost alta vopsea a mers cu aerograful. Bine ca ai reusit pina la urma sa faci ce-ti doreai.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de fiordaliso Mar 10 Ian 2017, 7:28 pm

Culmea e ca mai demult am folosit acelasi bait cu aceeasi marca de acrilic, dar alb, si iesit foarte putin culoarea, a devenit crem si chiar mi-a placut.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de LRodica Mar 10 Ian 2017, 9:06 pm

Fiordaliso, felicitari.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de mama2008 Mar 10 Ian 2017, 10:58 pm

Deosebita!
mama2008
mama2008
helper
helper

Numarul mesajelor : 29
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de fiordaliso Mier 11 Ian 2017, 4:43 pm

Multumesc Flowers
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 11 Ian 2017, 5:07 pm

Tot stau si ma gindesc...n-ar fi trebuit al 2-lea strat de acrilic sa fie influentat datorita proprietatilor acestei vopsele. Sa zicem ca primul strat fiind ud a absorbit baitul din lemn (desi nici asta nu prea o vad logica), dar apoi la uscare s-a inchis filmul, deci urmatorul strat n-ar fi trebuit sa sufere vreo modificare a culorii. Singura explicatie ar fi calitatea vopselei acrilice.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de fiordaliso Mier 11 Ian 2017, 6:45 pm

Pentart din cutiute mici, pana acum am fost multumita de ea. Si am lasat straturile sa se usuce foarte bine, inclusiv de pe o zi pe alta intr-un rand. Ca asa m-am gandit si eu ca nu s-au uscat bine.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de anc@ Joi 12 Ian 2017, 9:15 am

Foarte frumoasa cutiuta,are asa un aer cald!!
Am patit si eu,am vrut sa reciclez o cutie,data cu bait,si chiar daca am slefuit-o bine,am dat-o de 3-4 ori cu acrilic alb si tot iesea la supratafa roseata din bait wink .

-un set,cutiuta depozitare si dulapior pt chei.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de fiordaliso Joi 12 Ian 2017, 1:14 pm

Cat imi place stilul tau feminin! Eu fac ce fac si tot spre culori inchise trag. Cu ce ai lipit dantela?
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de ioana soare Vin 13 Ian 2017, 10:10 am

Foarte frumoasa cutia ta Fiordaliso, de multe ori ma intrebam de ce nu se face decoupage si pe fonduri mai inchise, pentru a obtine si alt stil in afara de shabby chic.

Anca arata superb ambele! Imi place mult cum ai combinat materialele si texturile.

Eu sunt de acord cu Vlad_mom, primul strat de acrilic ar trebui sa sigileze baitul si sa nu mai treaca prin urmatoarele. Eu am dat cu chalk paint alb peste bait si doar prin primul strat a trecut un pic, apoi deloc. La fel si cu vopseaua de lemn. Cred ca depinde si cat de mult se amesteca baitul cu stratul de vopsea si de cat de subtire sau gros se aplica vopseaua , de cat de mult pensulesti vopseaua ca sa se intinda, cu alte cuvinte cat de mult zgandari stratul de bait de dedesubt la aplicarea cu pensula.
De asta la tine Fiordaliso ma gandesc ca si metoda de aplicare are o influenta, nu doar tipul de vopsea. Aerograful depune usor deasupra vopseaua, fara sa zgandare cu nimic baitul, in schimb pensula freaca si baitul de dedesubt si il amesteca cu vopseaua proaspata.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 13 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 18 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB