Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Metoda servetelulul capitolul VIII

+55
iogamac
angelyc
iogamac59
i
mileug
mama2008
rodishor
ladybird
alinnusha92
ema
greieras
nico21
ioana soare
trandafiras78
LRodica
fiordaliso
saharra
mlizeta
Cazimi
dory
first_sister_diana
Buburuza
nicoleta.a
zmz
anc@
clodi
elenaveronica
Gabica
bisisica bijuterii
geanina_scumpica
micheline
mikybt
cosmi
salhiuta
Teodor Coca
cristina07
aurahd
AnnieW
andreeatricoteaza
AlinaJ.Bijoux
ikuta
onuca28
ARYANNA
dorinami
Elspethalexia
Gianina4ever
diaviviane
mihastef
Larisa09
Dorulet
carmendana
moruna
gabriela1554
vlad_mom
MoniKozi
59 participanți

Pagina 14 din 18 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul

In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de fiordaliso Vin 13 Ian 2017, 10:49 am

Multumesc Ioana, se face decupaj si pe culori inchise, mie imi place mult decupajul steampunk, dar cred ca majoritatea femeilor prefera tonurile dulci si delicate, si cum femeile lucreaza decupaj...
Asa explicatie aveam si eu in minte, dar tu ai transpus-o mai bine in cuvinte love
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de mileug Lun 06 Feb 2017, 1:56 pm

Buna ziua,
Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat. Am ajuns din intamplare, cautand sa reconditionez niste rame de fotografii pe care apoi m-am gandit cu ce sa le umplu, sa gasesc pe net tehnica decupajului si m-a prins si pe mine chestia asta. Asa ca acum, am inceput sa fac upcycling de diferite obiecte de prin casa care aveau nevoie de asta. Drept urmare m-am apucat de treaba. Doar ca am probleme cu finisarea. Cum anume sa sigilez culoarea acrilica inainte sa dau cu lac pe baza de apa pentru ca imi dizolva culoarea? Am gasit aici un raspuns/sfat care spunea ca sa dau cu aracet inainte de a da cu lac. Mi-a mers putin dar la o cutie de carton dupa ce am aranjat totul, in momentul cand am inceput sa dau cu aracet au inceput sa plece din culori si s-a facut aiurea. Sa explic un pic cam cum fac. Dupa ce lipesc servetelul si ii dau din nou cu adeziv, il las sa se usuce, apoi dau cu culoare acrilica. Dupa ce s-a uscat vin cu aracet trasparent (am un aracet transparent pt lemn tip D2) si apoi dupa ce s-a uscat dau cu ecolac. Ce pot sa fac ca sa nu se amestece culorile. Or fi de vina acrilicele mele? Postez si eu ce am lucrat, abia am inceput.
mileug
mileug
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 12/01/2017

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de mileug Lun 06 Feb 2017, 2:01 pm

Si poza mea
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mileug
mileug
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 12/01/2017

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 07 Feb 2017, 10:28 am

Bun venit!
Vopselele acrilice nu necesita sigilare, dupa uscare nu sint dizolvabile in apa, deci se pot lacui direct cu lac pe baza de apa.
Intr-adevar calitatea vopselei este importanta. Dupa cum spui au fost afectate si de aracet ceea ce nu ar fi trebuit sa se intimple. Ai putea sa lacuiesti fara sa apesi sau sa revii de multe ori cu pensula in acelasi loc, intai numai pe zona cu vopsea acrilica, apoi numai pe zona cu servetel, sa eviti trecerea pensulei de pe zona cu vopsea pe servetel.
Mi s-a intimplat cu vopselele acrilice crelando sa mi se coloreze pensula cu care lacuiam, oricum nu sint multumita in general de ele nici ca putere de acoperire.
Nu ti s-au format crapaturi fine in aracetul peste care ai dat cu lac? Aracetul este higroscopic, adica absoarbe apa si dupa uscare, se va uda cu lacul aplicat peste apoi se vor usca ambele straturi odata, insa aracetul isi va modifica volumul. In functie de grosimea stratului si viscozitatea aracetului vor aparea crapaturi mai fine sau mai mari. Tehnica este perfecta pentru crearea unui aspect vechi prin aplicarea ulterioara de pasta de ceara metalizata sau de vopsea acrilica diluata.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de i Dum 19 Feb 2017, 6:42 pm

Doua cutii cu tehnica servetelului
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />
i
i
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 45
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/01/2017

https://www.breslo.ro/issa

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 20 Feb 2017, 9:42 am

Dragute amindoua!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de i Mar 21 Feb 2017, 9:35 am

Multumesc ! Lucrez extrem de rar cu aceasta tehnica, desi am o colectie impresionanta de servetele.
i
i
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 45
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 04/01/2017

https://www.breslo.ro/issa

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de iogamac59 Mier 29 Mar 2017, 4:26 pm

Bună ziua la toată lumea! Am citit cu nesaț topicurile, cred că am sărit peste V, dar voi reveni. Din iarnă am început și eu să cochetez cu decupajul și m-a prins. Am încercat și mixed media, dar mi se pare prea încărcat. Am fost și pe la niște workshopuri dar mai multe am aflat de pe net. Îmi place ce faceți și sunt fericită că am aflat diverse păreri despre materiale, tehnici, etc.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iogamac59
iogamac59
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 64
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/03/2017

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de angelyc Mier 29 Mar 2017, 10:59 pm

Frumoase tablouri dar cutia cu tehnica servetelului e ideală.
angelyc
angelyc
helper
helper

Numarul mesajelor : 44
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 13/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de iogamac59 Mier 29 Mar 2017, 11:29 pm

angelyc a scris:Frumoase tablouri dar cutia cu tehnica servetelului e ideală.
Mulțumesc mult, angelyc. Am început cu hârtia de orez, pentru că șervețelul se cam încrețește și am văzut pe youtube tot felul de variante, dar totuși cred că adezivul este devină. Aici, la Constanța avem PictorShop și ReCreativ, deci oferta destul de redusă, dar ajung des în București și mai trag un ochi la ProfiArt.
iogamac59
iogamac59
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 64
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/03/2017

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 30 Mar 2017, 9:25 am

Bun venit!
Si mie imi place mai mult hirtia de orez tot din acelasi motiv, dar nu cred ca e din cauza adezivului incretirea ci din cauza fibrelor care isi modifica volumul la contactul cu lichidele. Servetelul este si mult mai fragil comparativ cu hirtia de orez, insa culorile si pretul inclina balanta in favoarea lui. wink
Tehnica cea mai buna este cea care ti se potriveste cel mai bine, eu prefer sa pun servetelul cu apa si dupa uscare sa aplic lac.
Spor si inspiratie!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de iogamac59 Joi 30 Mar 2017, 9:40 am

vlad_mom a scris:Bun venit!
Tehnica cea mai buna este cea care ti se potriveste cel mai bine, eu prefer sa pun servetelul cu apa si dupa uscare sa aplic lac.
Spor si inspiratie!
Am văzut și așa ceva: aplicat adeziv, lăsat să se usuce, apoi șervețelul pus pe o folie, udat chiar din abundență, pus peste suprafața de lucru.
iogamac59
iogamac59
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 64
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/03/2017

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 30 Mar 2017, 3:00 pm

Eu am incercat asa, dar nu prea mi-a iesit decit cu bucati mici, nu cu 15/15cm. Oricum trebuie o folie mai groasa gen pungile pentru congelator ca altfel se cuteaza servetelul. Mai mult control am cind aplic cu apa in loc de adeziv direct pe suprafata, nu se lipeste si am posibilitatea sa-l mai asez.
Fiecare cum considera ca e mai facil.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de iogamac59 Vin 31 Mar 2017, 12:03 am

Folia folosită era un plic de protecție din plastic- eu le spun pijamale, sau altfel da nu pot să scriu aici wink . Nu găsesc clipul, dar o să-l mai caut.
Am avut o surpriză plăcută (eu o iau așa). Femeia care mă mai ajută la curățenie mi-a băgat la mașina de spălat o farfurie decorată cu șervețel. Până aici, dezastru! Am gândit totuși că așa pot verifica lacul Wash it de la Stamperia. Țin să vă spun că a ieșit puțin afectată pe marginile pe care probabil nu am dat cu mai mare atenție. Deci funcționează și nu am dat decât un strat.
Mileug, arată foarte bine, chiar creează o stare de bună dispoziție.


Ultima editare efectuata de catre vlad_mom in Vin 31 Mar 2017, 8:47 am, editata de 2 ori (Motiv : eliminat citat, unit mesaje)
iogamac59
iogamac59
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 64
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/03/2017

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 31 Mar 2017, 9:00 am

Stiu despre ce e vorba, chilotel pentru documente, nu am avut disponibil la momentul respectiv.
Bine de stiut despre acel lac.

(citeste regulamentul te rog, nu se raspunde cu citat si mai ales nu cu poze pentru ca se incarca inutil subiectul, iar pentru completarea ultimului mesaj in 24h de la postare exista butonul edit)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 24 Apr 2017, 9:14 am

O farfuriuta pentru etajera din baie (pentru depozitat temporar bijuterii):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
-era prea mult albastru in baia noastra wink

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de rodishor Lun 24 Apr 2017, 10:33 am

Foarte frumoasa!
rodishor
rodishor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 73
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/04/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de iogamac Lun 24 Apr 2017, 1:06 pm

vlad_mom a scris:O farfuriuta pentru etajera din baie (pentru depozitat temporar bijuterii):
-era prea mult albastru in baia noastra wink

Wooow, cw feumoasă este, și mai ales veselă. Și eu mă gândesc să fac ceva pentru baie și mi-am luat lac pentru porțelan să văd dacă nu se deteriorează la abur.
iogamac
iogamac
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : constanta
Data de inscriere : 24/03/2013

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 24 Apr 2017, 1:16 pm

Multumesc. Peste servetel am aplicat vopsea acrilica si lac ecologic. Nu prea am abur in baie, nu las sa se faca abur, dar voi vedea cum va rezista in timp.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de piciul Sam 29 Apr 2017, 7:42 am

Acum am vazut farfuriuta pentru depozitat bijuterii, temporar, in baie.
E faina si vesela! E in ton cu tot ce faci tu!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 29 Apr 2017, 3:42 pm

Multam! Era necesar ceva vesel si colorat, ma face sa zimbesc de fiecare data cind ma spal pe maini.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de fiordaliso Sam 17 Iun 2017, 5:17 pm

O cutie maaare, cea mai mare pe care am gasit-o in magazin.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Dorulet Sam 17 Iun 2017, 9:42 pm

O,are si sertare...Ai innobilat-o infrumusetand-o,felicitari!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4774
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 18 Iun 2017, 1:07 am

Faina (as fi zis foarte faina daca n-avea danteluta Embarassed )! Material textil este cel imprimat din interior? Pare ca nu s-a lipit perfect pe alocuri. Mai, dar e servetel imaginea retro cu doamna sau hirtie pentru decupaj?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de fiordaliso Dum 18 Iun 2017, 5:53 pm

Nu e nici servetel nici hartie de decupaj, este imagine printata pe hartie de scris (ca e mai subtirica). In interior este servetel, el s-a lipit bine saracul dar calitatea cutiei lasa de dorit. Desi am tot slefuit-o dar tot a ramas cu defecte, daca mai luam din ea deveneau peretii prea inegali in grosime.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 14 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 18 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB