Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyAstazi la 10:14 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Metoda servetelulul capitolul VIII

+55
iogamac
angelyc
iogamac59
i
mileug
mama2008
rodishor
ladybird
alinnusha92
ema
greieras
nico21
ioana soare
trandafiras78
LRodica
fiordaliso
saharra
mlizeta
Cazimi
dory
first_sister_diana
Buburuza
nicoleta.a
zmz
anc@
clodi
elenaveronica
Gabica
bisisica bijuterii
geanina_scumpica
micheline
mikybt
cosmi
salhiuta
Teodor Coca
cristina07
aurahd
AnnieW
andreeatricoteaza
AlinaJ.Bijoux
ikuta
onuca28
ARYANNA
dorinami
Elspethalexia
Gianina4ever
diaviviane
mihastef
Larisa09
Dorulet
carmendana
moruna
gabriela1554
vlad_mom
MoniKozi
59 participanți

Pagina 8 din 18 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 13 ... 18  Urmatorul

In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra Lun 09 Feb 2015, 2:51 am

oare grunt potrivit pt decoupage se gaseste si in magazine gen Dedeman,Practiker....?

vreau sa reconditionez o masuta de cafea prin metoda servetelului si nu_mi ajunge ce am (adus din Franta.. momentan sunt in Ro o perioada si m_am pus pe decorat ce se poate decora prin casa) rade Ca lac de finisaj citisem despre ecolac de la Kober,e ok?
saharra
saharra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 48
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Lun 09 Feb 2015, 3:04 am

saharra a scris:oare grunt potrivit pt decoupage se gaseste si in magazine gen Dedeman,Practiker....?

Nu știu ce să îți zic de grund din Praktiker. Nu am văzut și, ca atare, nu am încercat. Însă eu am avut rezultate foarte bune cu grund de la Asociatia Artistilor Plastici. numit ”Grund pentru pictură”. O sticla de 350 ml era vreo 30-32 de lei și ajungea foarte mult timp. Atenție, uneori este vechi sau aproape să expire și în loc să conțină un lichid, conține o pastă cu guguloaie. Nu bun!

saharra a scris:vreau sa reconditionez o masuta de cafea prin metoda servetelului

Cu ce este în momentul ăsta acoperită măsuța? Melamină?

saharra a scris:Ca lac de finisaj citisem despre ecolac de la Kober,e ok?
Eu l-am folosit și am fost fericită cu el. L-am folosit inclusiv drept adeziv de decupaj, dar știu că mai mulțumită am fost de un produs care se numea ”lazură”, deși era tot un lac de finisaj pe bază de apă. Pentru învechire foloseam un lac pe bază de apă chihlimbar de la Hornbach, un produs de-al lor, proprietar.

Bune toate, dar trebuie date multe straturi. Pentru măsuța, cred ca e bine să iei ceva super-glossy, fiindcă rezistă mai bine la zgârieturi.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de dory Lun 09 Feb 2015, 6:48 am

Cazimi, trimite-le un mail celor de la complezart si intreaaba-i daca trimit si colete externe, asa iti poti comanda ce doresti chiar daca platesti in plus transportul.
dory
dory
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Lun 09 Feb 2015, 7:03 am

dory a scris: iti poti comanda ce doresti chiar daca platesti in plus transportul.

Mulțumesc de idee, Dory.

Perspectiva mea asupra decoupage-ului este că intră în categoria hobbyuri. Dacă ajung să dau 20-30 de dolari pe transportul unui produs care costa 5-6 la Complexart etc și 2-3 la un magazin local de bricolaj, ăla nu mai e hobby. Până când oi deveni milionară, va trebui să mă mulțumesc să tot testez produse locale.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de dory Lun 09 Feb 2015, 7:31 am

Cu drag Cazimi, era o sigestie dama
dory
dory
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra Lun 09 Feb 2015, 11:15 am

merci de sugestii, Cazimi!

masuta este din lemn natur, cu un strat de lac, dar este invechita, pe alocuri zgariata... o sa o frec cu smirghel inainte,la sf pun poza cu produsul final! wink


ceva in gen:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
saharra
saharra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 48
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 09 Feb 2015, 12:46 pm

Poate merge o vopsea mata, parca are si kober (vad ca in tutorialul asta n-a pus grund).
Cazimi, scumpe tare... poate gasesti totusi ceva sa le inlocuiasca.
Cu o asperizare uniforma prinde bine orice vopsea, nu mai e neaparat necesar grund.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4626
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de dory Lun 09 Feb 2015, 2:36 pm

vlad_mom, sa inteleg ca atata timp cat folosesc vopseaua acrilica pe lemn nu mai este necesar grund-ul?
dory
dory
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 09 Feb 2015, 3:02 pm

Grundul adera mult mai bine la orice suprafata comparativ cu vopseaua acrilica care se poate lua usor de pe suprafete lucioase (incercat eu -stratul de vopsea acrilica de pe plastic si sticla se ia ca o folie de latex intreaga). Pe alte suporturi nelucioase, gen lemn, materiale textile apretate face priza foarte bine.
E cineva aici pe forum care se pricepe bine la lemn. Eu zic ca depinde de lemn, a fost sau nu lacuit. Din cite stiu eu lemnul netratat trage vopseaua si se prefera 1-2 straturi de grund ca sa nu mai fie necesare 3-4 straturi de vopsea. Eu la lemn netratat am fost nevoita sa pun 3 maini de acril alb diluat atit cit sa nu ramina urme de la pensula. (mi-am comandat acum si grund alb si negru de curiozitate si pentru ca e la jumate de pret fata de vopseaua acrilica, o sa testez pe plastic smirgheluit).

Si ca sa nu fie doar comentarii:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Scrumiera si carnetel facute cadou.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4626
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de dory Lun 09 Feb 2015, 3:37 pm

Foarte frumoase su scrumiera si carnetelul.
Poate ma indrumi si pe mine cu un tutorial pt o coperta de agenda personalizata.
dory
dory
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Lun 09 Feb 2015, 3:40 pm

saharra a scris:
masuta este din lemn natur, cu un strat de lac, dar este invechita, pe alocuri zgariata...

Dacă aș fi în locul tău, aș încerca mai întâi să îi aplic un decapant luat dintr-un Dedeman sau Hornbach etc. Eu m-am îndrăgostit de tipul ăsta de produs, pe care îl poți găsi și link ecologic. Ai reduce jumătate sau mai mult din munca de șmirgheluire.

Sunt de acord cu Mama-lu-Vlad legat de grund. Aș zice însă să pui neapărat vopsea acrilică (nu pe bază de tinner) într-o nuanță foarte pală (nu musai alb-alb) . Am încercat eu și s-a îngălbenit și decoupage-ul, și zonele acoperite cu lac.

O etapă foarte importantă la mobilă este ”mascarea”, adică acoperirea cu bandă adezivă de hârtie a zonelor care nu vor fi lucrate. E vorba de cant și de picioare.

Mama-lu-Vlad, scrumiera e făcută pe dos, îmi închipui? Adică pe exterior. Eu n-aș avea curaj, că m-aș gândi că nu rezistă la spălări. Tot lac pe bază de apă ai pus?
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 09 Feb 2015, 5:42 pm

Da, tot...nu se inmoaie la apa, cu clatire fara frecare cu buretele rezista fara probleme, am iesit cu lacul inafara acrilului pe sticla ca sa fiu sigura. Am vaze facute asa pe care le folosesc, le spal ...ca am obiceiul de a uita florile in vaza fara sa schimb apa. Scrumiera e facuta pe exterior... Smile altfel nu s-ar mai putea folosi ca scrumiera.
Dory, nu stiu nici un tutorial, eu am cumparat carnetelul ( are coperti tari), am vopsit alb, am pus servetelul, am cuprat marginile, am lacuit...i-am zis prietenei ca nu stiu cum se va comporta acolo unde se indoaie coperta cind deschizi (de-aia am preferat sa vopsesc acolo), o sa-mi spuna... daca o sa se indure s-o foloseasca.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4626
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de dory Lun 09 Feb 2015, 5:55 pm

ok, meci, am sa incerc si eu.
aveti idee daca in loc de servetel folosesc o coala de imprimanta merge?
dory
dory
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2010

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Lun 09 Feb 2015, 5:56 pm

Mulțumim de explicații, Mama-lu-Vlad

vlad_mom a scris:am vopsit alb, am pus servetelul, am cuprat marginile

Adică cum... ”cuprat”?

În funcție de cât de elastic este lacul, muchiile carnetului crapă sau nu. În general cam da.

Este motivul pentru care ideea de a face decoupage pe pantofi e bună, dar aplicabilă doar dacă mergi o dată până la alimentara din colț.

Dory, hârtia de imprimantă nu prea merge, fiindcă are densitate prea mare. Dacă vrei să te joci cu imagini printate, poate mai degrabă încerci metoda transferului. Orice ai încerca să faci, se recomandă să încerci cu imprimată laser, căci cerneala ori se întinde, ori se dizolvă în lacul cu apă. Personal am încercat vreo 20 de imprimante diferite și una singură are tuș care permite aplicarea vernisului.

Însă hârtia tot este prea groasă pentru decoupage elegant și ”ascuns”.

Eu ți-aș sugera să folosești bucățele mici, mici de șervețel. Unii zic că e musai să pui adeziv de șervețel. Eu am folosit ani de zile lazură pe bază de apă de la Hornbach etc. cu mult succes. Păreri împărțite

Saharra, poate vrei și alte modele de inspirație pentru măsuța ta aici

Eu nu ți-aș  sugera să vopsești în alb și picioarele. Dacă masa e lemn natur, ar fi păcat să o faci să arate ca masa de bucătărie.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra Lun 09 Feb 2015, 9:57 pm

chiar asa,care-i treaba cu "cuprat"?

Azi am fost la Dedeman si am luat lac de yahturi de la Kober, grund alb si vopsea acrilica. Lacul cam miroase, am lacuit ceva apoi am aerisit.

Cazimi, merci pt sugesti! Merci
saharra
saharra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 48
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Lun 09 Feb 2015, 10:01 pm

saharra a scris:Azi am fost la Dedeman si am luat lac de yahturi de la Kober
Lacul cam miroase, am lacuit ceva apoi am aerisit.

Cu multă plăcere, Saharra. Dar din ce descrii, mi se pare că nu ai luat lac pe bază de apă. Ar trebui să nu aibă niciun miros (poate doar vag a vinilin) și să arate ca un lapte diluat. Sper că ai păstrat bonul să îl poți returna. Dacă scrie pe el „inflamabil” și menționează ”diluant”, nu cred că ai luat ceea ce este considerat ideal pentru tehnica șervețelului.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra Lun 09 Feb 2015, 11:09 pm

Da, am vazut lac de yahturi, asa cum s-a tot pomenit aici si nu m_am mai uitat la alte detalii...e desfacut,nu mai am cum sa_l returnez, ma gandesc... e maron in cutie dar transparent pe suprafata, e lac pe baza de rasina alchidica...
saharra
saharra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 48
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Lun 09 Feb 2015, 11:18 pm

Sunt fete care dau ultimul strat cu lac de yachturi. Mie mi se pare riscant, fiindcă nu întotdeauna materialele sunt compatibile.

De asemenea, unele fete zic că lacul ăsta și doar ăsta se aplică după lacul de crăpare. Eu am folosit lac pe bază de apă întotdeauna și n-am avut probleme.

Dacă nu crezi că o să-l folosești, eu zic să încerci să il returnezi. Legal ar trebui să ți-l accepte dupa 30 de zile, dar în decurs de 24 de ore n-au ce zice.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra Lun 09 Feb 2015, 11:46 pm

nici nu stiu... normal merge ca strat de protectie pt suprafete din lemn, dar nu si in tehnica servetelului,sa nu faca in timp vreo reactie cu hartia de servetel si vopseaua acrilica...

voi incerca sa-l schimb!
saharra
saharra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 48
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Mar 10 Feb 2015, 12:04 am

saharra a scris:
voi incerca sa-l schimb!

Îți țin pumnii, Saharra. Să ne ții la curent.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de saharra Mar 10 Feb 2015, 12:08 am

multumesc mult! pupi
saharra
saharra
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 48
Localizare : Paris
Data de inscriere : 08/01/2015

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 10 Feb 2015, 2:49 am

wink "cuprat"...adica acril metalic cupru (ca doar se foloseste termenul de argintate in loc de argintii la accesorii de bijuterii).
Din experientele mele vopseaua acrilica de pictura este elastica, insa lacul nu stiu...in fine... Cel mai sigur cred ca este sa las zona unde se indoaie coperta nelucrata, dar trebuie sa se potriveasca cu modelele aplicate.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4626
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Mar 10 Feb 2015, 5:31 am

Mă gândeam că are ceva legătură cu cuprul. Mulțam de lămurire, Mom. Ne spui te rog ce părere ai de achiziția menționată de saharra?

Saharra, am uitat să te întreb: dar adeziv de decoupage ai, o sticluță mică, acolo?
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 10 Feb 2015, 6:18 am

Acesta este? Mai spunea Rica [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] despre lacul asta pe care-l foloseste cu succes. Mi-am dat si eu cu parerea despre el citind fisa tehnica, mie mi se pare ok, mai ales pentru piese de mobilier avind in vedere ca confera rezistenta la umezeala, zgirieturi.
Uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] ce spun fetele despre lacuri, pentru lut polimeric ce-i drept, dar avind in vedere ca e tare pretentios...are reactie urita cu diverse lacuri...
Eu nu folosesc adeziv pentru servetele, am incercat si nu mi-a placut, il aplic direct cu lacul pe baza de apa.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4626
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Cazimi Mar 10 Feb 2015, 6:51 am

vlad_mom a scris:
Eu nu folosesc adeziv pentru servetele, am incercat si nu mi-a placut, il aplic direct cu lacul pe baza de apa.

Ha, nici eu. Singurul adeziv cu care m-am împăcat în Ro era unul cu glitter... așa că evident nu îl puteam folosi oricând. Ah, mint, acum am un adeziv de decoupage, dar îl folosesc doar pentru primul strat, fiindcă se comportă frumos în raport cu cutele (adică fără). Am încercat mai multe mâini și.... ce să vezi? Apar cute unde nu erau! Adezivul ăsta îl am aproape dintr-o întâmplare, și anume era lichidare de stoc, așa că mi-am asumat riscul să dau 3 dolari în loc de vreo 8. Da, știu, Harpagon... Ce de-a bani am aruncat fiindcă-s detaliile lor greșite...

Apropos, a lucrat cineva cu produsul ăsta?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Metoda servetelulul capitolul VIII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelulul capitolul VIII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 18 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 13 ... 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB