Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Conserve pentru iarna (3)

+40
dorinamisov
cristi970
Giorgi
CarmenClaudia
Tache Marilena
greieras
AcidoR
nicole24
Gabica
valentinadof
fizicuta
gabriela1554
Greteledelweiss
stejara
piciul
Celya_f40
firicel
elluta
ema
cocav
Admina
amoni
MihaelaT
AlinaJ.Bijoux
corina corina
annamaria26985
ALICET
cristina07
mimiady63
pufoi
tinap
Dorulet
georgeta.prnic
alinutza_andrei08
cillywilly
fiordaliso
margot
culea mirela
canadianca50
aisha
44 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de Tache Marilena Lun 23 Sept 2013, 8:15 am

Carmen, eu am facut zacusca de fasole dar am pus ingredientele la ochi si a iesit foarte buna. Ai grija sa o sterilizezi bine ca fasolea este pretentioasa si se da peste cap repede.
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de piciul Mier 09 Oct 2013, 6:16 am

Ati incercat asa ceva? Adica o reteta de genul "umplut gogonele" cu morcov si usturoi sau gogosar si usturoi? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 09 Oct 2013, 9:40 am

Super ,! voi incerca !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de greieras Mier 09 Oct 2013, 9:56 am

Arata bestial si de ce nu ar fi si gustoase? Merita incercat!
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 09 Oct 2013, 1:17 pm

La anul voi incerca si eu reteta. Nu mai avem gogonele in gradina, am scos deja si plantele iar de la piata nu cumpar!!!
Am pus acum aproape o luna un borcan cu gogonele simple cu hrean printre ele. Un borcan de un litru si jumatate!!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de piciul Sam 23 Aug 2014, 5:32 pm

Cum puneti zarzavat ciorba, pentru iarna, cu rosii sau fara? Am vazut o reteta cu rosii si nefiert. Oare va tine peste iarna?
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de dorinamisov Sam 23 Aug 2014, 6:42 pm

Tine perfect peste iarna ,pana in primavara spre vara... Atentie! are alt gust *acrisor* spre deosebire de cel fiert,depinde cum esti obisnuita Smile 
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 75
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de piciul Dum 24 Aug 2014, 7:10 am

Multumesc, Dorinamisov! Nu am reusit sa fac poze; poate la urmatoarea transa.
Am dat radacinoasele la robot (morcov, telina+frunze telina, pastarnac), la fel si rosiile; doar ardeii i-am taiat eu cubulete.
O culoare super si un miros divin. L-am pus in borcane de sticla de 800gr.
Mi-au iesit 5 borcane, la un sfert din reteta: 6 Kg rosii, 4 kg ardei rosu si verde, 2 kg morcov, 2 teline, frunze telina 2 legaturi. Optional se puneau si 2 legaturi frunze leustean si patrunjel ..eu nu am avut...10 linguri sare grunjoasa Si 10 aspirine.
Spor tuturor!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de dorinamisov Dum 24 Aug 2014, 1:03 pm

Da,este minunat!!! foame Multumim pentru reteta!
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 75
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de Delicii Lun 01 Sept 2014, 4:47 pm

Eu as incerca zacusca cu fasole. Am facut anul trecut cu ciuperci, fara reteta - le-am pus la ochi si a iesit foarte buna. Dar habar nu am care trebuie sa fie proportia intre gogosari si fasole. Ma sfatuieste cineva? Multumesc.
Delicii
Delicii
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 01/09/2014

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de piciul Lun 01 Sept 2014, 8:07 pm

Parca era la 1 kg de fasole 2 Kg gogosari si 2 kg ardei kapia...eu aceasta zacusca o fac ultima, upa ce o fac pe cea de vinete. Spor!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de Giorgi Mier 03 Sept 2014, 10:24 am

Ufff !Ce de bunatati!Mie imi plac ardeii copti.I-as prepara in o mie de retete.Daca aveti ceva original dati-mi de stire!Cu multumire!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de piciul Vin 05 Sept 2014, 7:05 am

Am reusit o portie de zacusca din ardei, gogosari, vinete si 1 kg ciuperci albe....reteta spunea si de ghimbir....eu am pus doar usturoi si piper si dafin. A iesit un pic prea sarata pentru gustul meu. Dar la iarna-i numai buna.
Ma lupt si cu rosiile. Am vazut ca nu numai la mine au coaja groasa si sunt tari spre codita. Am si un soi moale dar nu se coc la coada...raman verzi si la varf sunt coapte rau...dar sunt moi, dulci cu seminte mici...Spor la toate!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de ema Vin 05 Sept 2014, 12:09 pm

Piciule, nu stiu cum sunt rosiile de care vorbesti, dar stiu ca exista un soi de rosii care chiar coapte, raman verzulii (cam ca patlagelele de pus la murat cand sunt verzi spre galbui) Sunt dulci si parfumate Sa nu fie din acelea
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de macanetu Lun 20 Oct 2014, 9:35 am

Din seria muraturi pentru iarna.......cu de toate Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de piciul Lun 20 Oct 2014, 4:41 pm

Macanetu, sa le mancati sanatoasi! Am pus si eu conopida, doar cu morcov...nu am poze...la 1 l apa am pus 3 linguri otet si o lingura sare grunjoasa. Pare bine pana acum. Mai povestim la iarna! Gogosarii i-am taiat in felii mai mici ca sa nu fie stricati inauntru si sa mi-i strice pe toti. Castraveti simplu, bulgaresti; otet pana la dunga, mustar, hrean, piper, marar si completat apa, inchis capac, fiert in apa pana se coloreaza castravetii, apa da in clocot si la paturi cu ei! Spor tuturor!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de piciul Lun 10 Noi 2014, 7:04 pm

Am facut poze la gogonele si varza...cu sfecla si varza rosie si napi si mere...acum sa vezi ce sarmale rosii o sa fac la iarna! Sotul meu a insistat ca asa a zis, cel de la care a luat varza, ca este reteta!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de macanetu Lun 10 Noi 2014, 7:33 pm

Tare Piciule , nu am mai auzit de reteta asta pana acum . Sfecla rosie zice si mama soacra ca pun cateodata pentru culoare , dar un pic ... Dar...de ce nu ?!
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de Dorulet Lun 10 Noi 2014, 8:34 pm

Si mie imi place sa pun varza rosie in ardei umpluti cu varza,ca da o culoare placuta.
Imi spuneti daca puneti ardei de umplut la congelator?Cum ii pregatiti?
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de ema Lun 10 Noi 2014, 8:38 pm

Si ai mei puneau sfecla rosie in varza pentru murat Da o nuanta rozalie E mai frumoasa
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 11 Noi 2014, 4:13 pm

Eu pun linga varza pe linga sfecla rosie , cimbru , marar boabe de porumb , o gutuie , foi de dafin mustar boabe piper boabe sare bineinteles ,Daca pun si varza rosie moarea are o culoare mai inchisa !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de piciul Sam 17 Oct 2015, 7:24 am

Anul asta nu punem muraturi?! Eu sunt la capitolul conopida si caut o reteta...si afara ploua, ploua...a venit toamna, e buna ploaia dupa seceta...dar parca...zambetul sorelui lipseste! sunny
Am gasit:"Conopida murata – INGREDIENTE : - 3 kg de conopidă, – piper boabe,- muștar boabe, – sare grunjoasă pentru murături, – ramuri de cimbru, – tulpini mărar, – frunze țelină, – foi dafin, – rădăcină hrean

Conopida murata – MOD DE PREPARARE : Se curăță conopida de frunze şi cotor, se spală, se desface în buchețele. Se spală borcanele şi se pune pe fundul lor ţelină frunze, ramuri de cimbru, tulpini de mărar şi 2-3 foi de dafin. Se așeaza bucheţele de conopidă şi între ele se pun fâşii de hrean.

Punem apa cu sarea la fiert (50 gr sare la 1l de apă), boabe de piper şi de muştar . Se lasă apa la fiert până se topeşte sarea , se lasă la răcit dar nu de tot şi se toarnă în borcane peste conopidă.  Deasupra în borcan punem hrean, frunze de ţelină, tulpini de mărar şi ramuri de cimbru, se leagă borcanele şi se depozitează în cămară.

Conopida murata este mai gustoasă dacă se conservă alături de alte legume şi zarzavaturi, precum morcovii, ceapa, peperoni sau hreanul. Pentru a condimenta preparatul ai nevoie de mărar, seminţe de muştar, seminţe de chimion, seminţe de ţelină, foi de dafin, turmeric, piper negru, seminţe de coriandru, oţet, zahăr şi sare. Alte condimente pentru conopida murata folosite sunt frunzele de vişin, boabe de ienibahar sau crenguţele de cimbru. ATENŢIE!: foloseşte doar sare grunjoasă. În cazul în care vei pune sare iodată legumele se vor terciui.

Cea mai simplă reteta de conopida murata necesită o zeamă din apă fiartă cu sare şi oţet. Zeama trebuie să fie într-o cantitate egală cu jumătate din volumul borcanului. Pentru a pregăti zeama pentru conopida murată, se foloseşte o parte oţet la două părţi de apă.
La saramura pentru conopidă am pus mai puţin oţet decât la cea pentru celelalte murături, pentru că nu este nevoie să acrim prea tare conopida şi ea oricum ţine (nu fermentează) chiar dacă nu are multă sare şi oţet.

Într-o cratiţă am pus la fiert 2.5 litri de apă cu 3 linguri de sare şi 3 linguri de oţet. În apă am mai adăugat şi câteva frunze de dafin şi boabele de piper. Am dat saramura în clocot, apoi am oprit focul şi am turnat saramura peste conopidă (am pus şi lama unui cuţit sub borcan ca să nu se spargă).

Conopida murata se pregăteşte în aproximativ 30 de minute, iar murătura este gata de consum dupa 2-3 săptămâni de depozitare."
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de cocav Dum 18 Oct 2015, 9:21 pm

Piciul, multumesc si spor la muraturi (la pus si apoi la mancat)! Eu pun conopida cu gogosari , voi incerca si reteta ta .
cocav
cocav
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 229
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de Dorulet Lun 19 Oct 2015, 9:24 am

Eu obisnuiam sa pun gogosari umpluti cu conopida,clasic,cu sare si putin otet.Acum nu mai pun muraturi,doar castraveti.Am facut un sos pentru paste:1 vanata cubulete, amestecate cu sare,se lasa 30 de minute,apoi se scurge si se caleste 5-7 min.Se adauga o ceapa si 3-4 catei de usturoi tocate impreuna si se mai calesc 5 min.Dupa aceea se pune 1 kg de rosii decojite ,taiate si se lasa 30 min.La urma se pun frunze de busuioc si 2 linguri de suc de lamaie.Eu le pun in recipiente la congelator.Iarna mai adaug frunze de busuioc si parmesan.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de Gabica Mier 26 Aug 2020, 1:00 pm

Cum să nu facem conserve pt iarnă?? Facem.
Am făcut 11 borcane de castraveciori. Cred că anul acesta am greşit puţin cantităţile la zeamă. Adică am pus 1l apă,1lingură apă+1lingură oţet.
După ce am umplut bine borcanele de 800 gr cu castraveţi şi morcovi, le-am fixat cu crenguţe de vişin, am turnat apă, am măsurat-o şi am adăugat sarea şi oţetul. În zeamă la fiert am aruncat cu generozitate seminţe de muştar, piper alb şi negru, coriandru.
Am mai tăiat nişte grăuncioare de usturoi direct în borcane. Apoi zama turnată fierbinte în borcane, închis cu capace filetate şi pus la bain mari vreo 30-40 minute. Scos învelit în pături pentru răcire.
Am făcut şi nişte pastă de roşii şi pe asta am sărat-o cam tare. Câtă sare se pune la un litru se zeamă de roşii? Nu reuşesc să apreciez gustul.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Conserve pentru iarna (3) - Pagina 5 Empty Re: Conserve pentru iarna (3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB