Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyLun 06 Mai 2024, 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Masinile noastre de cusut (5)

+104
Geta_63
lexa.dani
ALICET
ema
stejara
CarmenClaudia
dorina narita
relutant
ella_me
alessia2007
amaza1
MINU72
ioana soare
laura_zein
orhapetru
fulguta28
UNGUREANU MANUELA
Adela Ispas
monykutza72
danniela
Gabica
corilex
sergiu valentin
mihaelanecky
gobelin
trice
katy51
mar_ysa_28
maryall
Chirrox13
-iulia-
marry_a19
valentinadof
PAULA CONSTANTIN
scoobbyy
emmancita
Panea Laura
miry2305
mihaela_angela
sandydeea
cristinalexandru
afilimonb
theodhorac
codrina
Lali_Mete
i.xell
ChrisReeana
deliasonia2000
klara-bt
leia
Giawee
Narnia
marabr
tomari
criston84
stoy
marilenaboboc@gmail.com
anndrarossu
alinuta96
carmenpeter
ISorina
diblaru maria
lacridrumas
Florina Radu
tinap
barbin
rosita
danae
monelutzu
alice07
pfloricica
coman lacramioara
Geozaurus
andreeautza
amarylle
oanah
deosebita1
MagdaMarin
pisi
umm ibrahim
Karina33
aurelia.c
IrinaH
GIO Studio
roxy29
carmenzoe
MihaelaT
kla78
Admina
prelude
Cristina Munteanu
arielas
musetel
diada
zylv
danabarbu2007
Cristina_Ionela
aurishta
alexida
clodi
ancabanu
alinachiri
aidil
d_oana
108 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de IrinaH Sam 24 Mar 2012, 8:37 pm

Salut! Vin si eu cu o problema la o masina Brother LS-2125.

Am incercat sa ma joc la ea cu niste ata elastica, am citit pe aici in topicul cu tutorialul si, dupa instructiunile de acolo, am umblat la surubelul de la suveica si l-am slabit foarte tare.
Apoi am incercat sa cos cu ata normala, drept sau zig-zag, si nu prea reusesc cum trebuie, in sensul ca "sare" din loc in loc cusatura, adica pare ca uneori acul nu prinde ata de jos. Am vazut ca au mai fost persoane cu probleme asemanatoare, doar ca la mine se intampla asta doar din loc in loc, in timp ce in general iese bine cusatura.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Unde am gresit oare? Am strans surubelul la loc cat de strans am putut, am umblat la tensiunea atei... nu iese perfect, desi inainte mergea bine, chiar acum m-am uitat la o draperie cusuta de curand sa fiu sigura.

Va rog sa ma scuzati daca m-am intins prea mult sau daca exista deja rezolvarea in unul din capitole si mi-a scapat.
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de carmenzoe Dum 25 Mar 2012, 12:03 pm

Nu-mi prea pot da bine seama despre ce e vorba, fiindca numai in cusatura cu mov din stanga se vede clar o problema de tensiune a atei. S-ar putea sa fie si la restul cusaturilor, dar pe dos si nu se vad.

In primul rand de fiecare data cand umbli la surubelul de la suveica trebuie sa notezi pozitia initiala din fabrica. Pt asta - desi cred ca despre asta am mai scris - pui suveica in fata ta si te uiti in ce parte este directia liniei surubului fata de axa verticala si orizoontala. Socotesti ca ar fi limba minutelor la un ceas. Daca este asa [ / ] notezi 12 si 5 minute si scrii si cum o tii in mana (cu partea deschisa in sus sau in jos). Daca ar fi asa [ _ ] ai 12 si un sfert... etc. Gaseste un sistem de notat cu pozitia de pe ceas ca sa il poti reproduce cand o pui la loc.

Cand incepi sa mist surubelnita, o faci numai cu cate 1 mm ca miscare, nu mai mult!!!! Dupa care incerci cum coase. Altfel o desfaci sau o strangi mai mult decat trebuie. Ca sa nu mai vorbim ca daca o desfaci prea mult ai putea sa pierzi surubelul. (Schimbarile astea le faci deasupra unei cutii, ca sa te asiguri ca nu ti se va rostogoli surulelul pe jos. Atunci sa vezi veselei,d aca nu-l mai gasesti!!!)

Acelasi lucru il faci acum ca sa o repui in pozitia buna.
1. Pentru asta ai nevoie de ate in doua culori contrastante, contrast sa fie atat cu materialul cat si intre ele, ca sa poti vedea efectul strangerii surubului si daca se balanseaza tensiunea. De fapt chestia asta ar trebui sa fie facuta de oricine are motive de nemultumire de cum arata cusatura.
Sa zicem ca ai un material de cusut alb. Atele ar trebui sa fie rosu si negru (una pt suveica si alta pentru partea de sus).

2. Pui un ac nou (pasii sariti apar si cand acul e tocit sau cand nu folosesti un ac potrivit pentru materialul pe care il cosi - scrie in manualul masinii despre asta).

3. Aranjezi intai tensiunea superioara asa cum scrie in manual, ca sa stii ca problemele nu iti vin de acolo.

4. stangi putin surubelul si testezi pe material. Controlezi daca firele rosu si negru se imbina intre materiale: daca ai rosu in suveica nu trebuie sa vezi rosu pe fata si daca ai negru sus nu trebuie sa vezi negru pe dosul cusaturii.

5. Daca nu esti multumita si vezi prea multa culoare a suveicii pe fata, mai strangi foarte putin surubelul si testezi iar...
Si tot asa pana iti iese cum trebuie.

Pe urma notezi pozitia ideala cum ti-am zis mai sus cu desenul cu ceasul si pui hartiuta in cutia masinii de cusut ca sa stii data viitoare direct unde trebuie sa readuci surubelul ca sa fie in pozitia standard pentru tine.
* Fii atenta ca daca ai un ac prea gros pt materialul pe care il cosi face gauri mari si vei vedea oricum niste puncte minuscule de ata de suveica, chiar daca e tensiunea bine reglata.

Dupa cum am mai zis sariti sunt si din cauza acului tocit sau unui ac care nu se ptoriveste cu ceea ce lucrezi. De cele mai multe ori e acul tocit de vina. S-ar putea sa nu aibe nimic de-a face cu tensiunea.

Dupa mine toata lumea ar trebui sa faca din cand in cand incercatul cu atele de doua culori ca sa vada daca are tensiunea optimala in pozitia standard.
Uneori s-ar putea sa fie tensiunea de la suveiva prea slaba si trebuie surubelul o fractie strans.

Dupa ce ai reglat suveica pt standard, poti sa reglezi tensiunea numai de sus daca materialul iti cere asta - ii dai putin drumul de sus daca se vede ata de suveica pe fata sau o strangi daca ata de sus se vede pe dos.

Regula de aur este asta:
- problemele cu ata care se vad pe dos (late de ata) sunt cauzate de tensiunea atei de sus = acolo ai de ajustat = tensiune superiaora trebuie marita
- problemele cu ata deasupra cusaturii, cum o cosi la masina - ata de la suveica face late si ata de sus arata ca un fir asezat deasupra cusaturiii si nu intra de loc prin gaurile acului, sunt cauzate de tensiunea suveicii. Incerci intai sa reduci tensiunea atei de sus si daca nu merge, ca ultim remediu, umbli la surubelul suveicii.
Sper ca te-am ajutat, daca nu iti va sari altcineva in ajutor.
Ah, da ai grija sa cureti suveica regulat de scame si sa ungi masina regulat cu ulei special de masini de cusut.
Daca faci asta o sa-ti toarca masina de cusut ca o pisica fericita, cum zic americancele. Succes si scrie-ne cum ai rezolvat problema, fara sa duci masina le service.

carmenzoe
carmenzoe
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 88
Localizare : olanda
Data de inscriere : 22/11/2009

http://sewingzoe.blogspot.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de aurelia.c Dum 25 Mar 2012, 2:34 pm

carmenzoe, esti o comoara la casa omului (in cazul asta la forumul omului :P)
pupi
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de IrinaH Lun 26 Mar 2012, 2:41 pm

Multumesc mult pentru raspuns, carmenzoe! hug

Cand am putin timp ma si pun sa incerc tot ce mi-ai recomandat si sper sa reusesc sa readuc masina pe drumul cel bun! cos
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de aidil Lun 26 Mar 2012, 5:33 pm

Irina, cand ai drum pe la vreo mercerie, ia si suveica cu tine. Eu am vazut la mercerie in Obor suveici cu 8 lei bucata, aratau ca cea de la LS (am si eu), dar nu am verificat daca e identica, ca nu ma interesa atunci, insa sponurile de la mercerie s-au potrivit in suveica LS.
Nu strica sa ai una de rezerva, mai ales daca iti place sa cosi cu ata elastica.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de IrinaH Mar 27 Mar 2012, 9:27 am

aidil, o sa fac cum ma sfatuiesti. wink

In ce priveste problema - am inceput prin a schimba acul, apoi am pus ata de culori diferite sus si jos. Am tot umblat la surubelul suveicii si din aproape in aproape se pare ca am reusit sa fac ceva - imi ies bine cusaturile drepte, insaaa... cele in zig-zag nu! zid

Am incercat de mai multe ori, am modificat si tensiunea firului de sus, dar nu vrea. Desi cusaturile drepte ies bine, cand continui cu orice tip de zig-zag, incepe brusc sa se auda un zgomot ciudat, iar ata de sus se incalceste pe spate si se rupe...
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de Karina33 Mar 27 Mar 2012, 10:01 am

IrinaH a scris: Desi cusaturile drepte ies bine, cand continui cu orice tip de zig-zag, incepe brusc sa se auda un zgomot ciudat, iar ata de sus se incalceste pe spate si se rupe...

IN cazul asta ia masina si du-te la un mecanic sa o regleze. Se pare ca ai dereglat mai mult decat surubul suveicii.
Unsa si curatata recent este masina?
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de IrinaH Vin 30 Mar 2012, 9:26 am

Pentru ca nu am reusit singura sa remediez problema, ieri am dus masina la service.

Domnul respectiv a reglat suveica, nu a mers. A reglat tensiunea de sus, nu a mers. A inlocuit suveica, a curatat apucatorul, a inlocuit chiar si mosorul (se pare ca era crapat - ??? - trebuie sa mi le verific pe toate) si tot nu a mers.

Undeva intre operatiunile astea masina a tras un rand in zig-zag de vreo 25 de cm perfect, dupa care iar nu a mai vrut.

Concluzia: a ramas masina acolo, sa o desfaca si sa imi zica ce are, daca e vreo piesa defecta etc. Azi voi afla verdictul.

In ce priveste curatarea si ungerea, eu am curatat masina de cateva ori de scame, praf si ce se mai depusese pe sus si pe jos, dar de uns mi s-a zis ca nu se prea poate unge modelul asta decat jos... Trebuie sa mai cer azi lamuriri.
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de umm ibrahim Mier 04 Apr 2012, 3:51 pm

buna fetelor, sunt noua pe aici, ma puteti ajuat cu un sfat pentru o msina de cusut si de brodat cam cat ar costa de unde as ptea sa o comand?multumesc frumos o zi frumoasa
umm ibrahim
umm ibrahim
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : abudhabi
Data de inscriere : 04/04/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de IrinaH Vin 06 Apr 2012, 11:36 am

Am recuperat masina!

Se pare ca, desi am umblat la surubul suveicii, nu aceasta era problema cea mare, ci faptul ca, din cauza ca am cusut materiale prea groase, s-a desfacut un surub din interior, care leaga partea de sus de cea de jos si care regleaza si tensiunea atei.

Ei, surubul acesta buclucas m-a costat 80 de lei...
Bonus am primit sfatul de a nu mai coase decat "lenjerii" si informatia ca masina nu o pot unge decat jos, in zona suveicii, la apucator.

In ce priveste grosimea materialelor, cele mai groase pe care mi-am incercat fortele au fost docul, niste blugi pe care i-am scurtat si finetul. Mai degraba o sa fiu atenta la indoitul materialelor, poate am facut prea multe straturi.
IrinaH
IrinaH
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 215
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 18/10/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de ancabanu Vin 06 Apr 2012, 12:36 pm

Ma bucur ca ti-ai rezolvat pana la urma problema....eu patesc ce ai patit tu atunci cand cresc viteza. Mai paseste la cusatura in zig-zag si coase normal iar atunci cand cos normal si cresc viteza coase foarte des...insa am noroc ca daca am rabdare si cos mai icnet merge perfect...chiar nu stiu ce are...
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de pisi Vin 06 Apr 2012, 4:18 pm

Eu cred ca poti coase si altceva in afara de lenjerii linistita,doar n-ai sa cumperi alta masina pt. a scurta o pereche de blugi Smile
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 38
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 07 Apr 2012, 8:30 am

Adica ai dat 5 milioane pe o masina care coase numai lenjerii?????
Eu faceam reclamatie la OPC. Sa-mi dea banii inapoi si sa-mi iau alta mult mai robusta la SH cu banii astia.
Mai e in garantie?

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de Admina Sam 07 Apr 2012, 12:03 pm

Irina, Brother LS coase denim, doc si finet. Cum adica ai dereglat-o de la aceste materiale? Am avut si eu si e o masina ok, nu fantastica pe gros dar cand am fost la Brorom Bcuuresti si vorbeam de ea, mi-au aratat o mostra de piele groasa cusuta in vreo 4 straturi, cred. Cu multa rabdare, ac gros si ajutand masina de la fulie, coase orice masina, cam orice. Intr-addevar se pot deregla cele computerizate sau cu suveica orizontala, mai usor, dar LS e electro-mecanica, e robusta.
Daca e in garantie, nu renunta usor, poate e ceva defect la masina ta, cere schimbarea ei, eventual.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de aidil Sam 07 Apr 2012, 1:30 pm

Si eu am cusut destul de multe la LS, tiv la blug ajutata de la fulie, draperii, huse canapea etc., a functionat ok, nu s-a dereglat. E intradeva o masina destul de robusta. N-am avut nici un fel de probleme cu ea si o folosesc de mai bine de 3 ani in mod constant.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de deosebita1 Joi 12 Apr 2012, 4:34 pm

Am si eu cateva probleme la masina mea de cusut ( hyundai 667) ... si nu as vrea sa le insir pe forum. Cateva le-am regasit si am incercat dar si necunostinta mea ma impiedica sa ajung la un consens cu masina. Rugamintea mea ar fi daca vre-una din voi care sta in Bucuresti imi poate acorda si mie macar jumatate de ora si sa ma indrume in ale reglajului. Banuiesc ca reglajele sunt asemanatoare la toate masinile... Eu stau undeva in sectorul 6 pe langa Lacul Morii. Pot veni seara cand poate sta cineva cu copii. Am manualul multumita lui Valentina, dar tot in ceata sunt.
Astept raspuns pe PM.
Imi doresc din toata inima sa invat sa cos mai ales ca vine vara si am o fetita si am la idei de rochite ... cusut
deosebita1
deosebita1
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/02/2012

http://desenliber.ro

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de oanah Sam 28 Apr 2012, 2:39 pm

Buna fetelor! sunt noua pe acest site si noua si in "ale croitoriei"
ieri mi-a venit masina comandata si mult visata , brother innovis 10a love si m-am si apucat de lucru cu ea (muream de nerabdare sa o primesc) si as avea cateva intrebari pt cele care au acest model sau care se pricep mai bine decat mine

cum sta treaba cu suvieca orizontala? imi fac destul de multe griji pt ca am auzit ca se poate crapa/ sparge usor (intreb asta pt ca la cat de neindemanatica sunt zid zid zid m-am pus pe cusut un material mai gros si mi s-a rupt acul, s-a blocat masina in material pur si simplu imi arata eror pe ecran pur si simplu, ati mai patit asa ceva? sper sa n-o stric de noua ce-i...pana la urma am desurubat acul si am tras incet incet de el ....s-a si rupt stiu ca nu-i bine cum am facut dar nu am gasit alta solutie, nu mergea facut nimic altceva s-a blocat pur si simplu Sad mentionez ca nu era un material ffff gros, mi-am scurtat o pereche de blugi care nu erau grosi...nu stiu de ce s=a intamplat asta)
am pus alt ac si acum vad ca merge normal, nu scoate nici un sunet anormal pare in regula
as fi recunoscatoare sa-mi dati niste sfaturi Merci , multumesc
oanah
oanah
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 35
Localizare : mures
Data de inscriere : 22/04/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 28 Apr 2012, 2:54 pm

Oana bine ai venit .
Poti cauta raspunsuri la intrebarea ta si in subiectele :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Mai sunt fete care detin Innovis si care au probleme cu ele.

Si retine ca atunci cand ai materiale groase ajuta tu masina cu mana invartind de fulie atunci cand treci peste mai multe straturi de material.
Nu toate masinile sunt robuste si motorul nu are suficenta putere ca sa coasa blugii la imbinari fara probleme.

Uitasem de ace, grosimea acului e foarte importanta sa fie de min 100 la blugi.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de oanah Sam 28 Apr 2012, 6:15 pm

multumesc mult Magda!!! o sa caut si-o sa tin cont de sfaturi :P
oanah
oanah
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 35
Localizare : mures
Data de inscriere : 22/04/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de amarylle Joi 24 Mai 2012, 10:54 am

'neata doamnelor !
de ceva vreme cochetez cu ideea de a-mi achizitiona o masina de cusut .
Am acest pitic de ceva vreme , insa ieri l-am si exrimat in birou si o colega mi-a spus ca are una de ceva ani pe care nu o foloseste si pe care mi-o vinde.
Singurul lucru care il stiu este ca este marca Merritt si arata asa :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Inteleg ca trebuie sa invat si ma gandeam ca stiti de unde as putea descarca un manual de utitlizare pentru ea.
Abia astep sa o iau deseara ......
amarylle
amarylle
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de aidil Joi 24 Mai 2012, 1:14 pm

Amarylle, nu pare o masina prea complicata, daca e colaga ta, ai putea sa vezi intai masina si sa faci un test de coasere, sa vezi cum merge. Manualul te poate ajuta pana la un punct, restul inseamna mult exercitiu, pana se formeaza deprinderile si abilitatile necesare folosirii in buna conditii. Pretul pare ok.
Ai incercat pe google cautare cu manual pt ea?
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de amarylle Joi 24 Mai 2012, 1:23 pm

am gasit ceva intre timp , insa in engleza .
Tot sapand si pe net inteleg ca este o marca singer, deduc asta dupa nume: Isaac Merritt Singer
amarylle
amarylle
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de diada Joi 24 Mai 2012, 4:11 pm

oanah a scris: brother innovis 10a love

Cum a zis si Magda, foarte important este si acul! Cand iti mai arata erorr, puy si simplu apesi on/off (inchizi masina) se stinge becul si cand o reaprinzi isi revine. Este o masina buna, dar pentru materiale subtiri, eu am cusut si genti la ea dar nu recomand pentru ca nu este facuta pentru asa ceva. Si ai grija daca vrei sa cosi cu ata elastica se deregleaza si daca nu-i faci bine sponul (rotundul de jos) nu coase bine si ar mai fi, mai intrebi pe parcurs...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de amarylle Joi 24 Mai 2012, 4:24 pm

Multumesc , in seara asta o iau acasa si mai caut pe net tutoriale sau sfaturi .....abia astept !Revin cu detalii si intrebari ...
amarylle
amarylle
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de andreeautza Lun 04 Iun 2012, 10:41 pm

Buna...Am si eu o masina de cusut IULIA...si as dori sa stiu daca face si butoniere, si daca stiti cumva cu care cama se fac sau cu ce setari...multumesc mult
andreeautza
andreeautza
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 2
Varsta : 35
Localizare : internet
Data de inscriere : 28/01/2012

Sus In jos

Masinile noastre de cusut (5) - Pagina 3 Empty Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB