Ultimele subiecte
» CONCURS DECORATIUNI DE CRACIUN
Astazi la 1:33 pm Scris de Uca

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Astazi la 12:35 pm Scris de kmn

» Ornamente de Craciun - 6
Astazi la 12:30 pm Scris de raluk0182

» Saluri, fulare, esarfe crosetate X
Astazi la 12:25 pm Scris de raluk0182

» Seturi crosetate pentru copii(9)
Astazi la 8:50 am Scris de Giobsy

» Creatiile noastre tricotate pentru cei mici IX
Ieri la 9:45 pm Scris de LRodica

» Fulare,saluri,esarfe tricotate (VIII)
Ieri la 9:39 pm Scris de angelyc

» La sueta .... de seara ! 22
Ieri la 6:14 pm Scris de AlinaJ.Bijoux

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Joi 08 Dec 2016, 11:35 pm Scris de gretty

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Joi 08 Dec 2016, 8:40 pm Scris de raluk0182

» Scoala de croitorie (15)
Joi 08 Dec 2016, 9:30 am Scris de dalailana

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 08 Dec 2016, 7:35 am Scris de raluk0182

» Mobilier homemade (2)
Mier 07 Dec 2016, 8:48 pm Scris de raluk0182

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Mier 07 Dec 2016, 8:22 pm Scris de raluk0182

» Hainute tricotate, pentru animalutele noastre dragi!
Mier 07 Dec 2016, 9:15 am Scris de arnautiozefina@yahoo.ro

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Mar 06 Dec 2016, 9:02 pm Scris de Admina

» Bijuterii fimo (33)
Mar 06 Dec 2016, 11:06 am Scris de vlad_mom

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
Lun 05 Dec 2016, 3:42 pm Scris de gretty

» Din materiale reciclabile 5
Dum 04 Dec 2016, 9:37 pm Scris de fiordaliso

» Resurse si link-uri pentru tricotaj
Dum 04 Dec 2016, 5:49 pm Scris de piciul

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Masinile noastre de cusut (5)

Pagina 2 din 12 Inapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de alexida la data de Mar 31 Ian 2012, 8:58 am

Multumesc mult fetelor, sunteti tare dragute.
Arielas si Musetel aveti dreptate in ceea ce priveste copiii, sunt greu de stapanit mai ales la o varsta asa de frageda. Si mie imi este greu sa tin casa in ordine cat de cat mai ales ca sunt singura, daramite sa ma mai ocup si de mine si de alte hobbyuri, dar ma straduiesc sa fac ce pot mai bine.
Poate este mai bine sa incep cu o masina de cusut mai simpla, mai ma gandesc putin, voi vedea.
In ceea ce priveste partea financiara ma gandeam ca o masina 2 in 1 este mai avantajoasa, din ceea am incercat sa prospectez online. Adica daca le-asa cumpara separat, ar fi o investitie mai mare si cu toate ca bugetul este nelimitat, nu as vrea sa fiu egoista. Dar asta este doar parerea mea de necunoscator, deocamdata voi mai prospecta putin piata si in cele din urma voi lua decizia potrivita sper eu.
Multumesc inca o data acum fug la cea mica pentru ca a inceput sa faca pasi si e de neoprit...in trante deocamdata....Smile)

alexida
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 12
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Cristina Munteanu la data de Mar 31 Ian 2012, 1:05 pm

Buna, Alexida, acum un an am fost si eu in situatia ta, eu mi-am luat un Innovis 30. Daca as putea sa dau timpul inapoi nu as mai proceda asa. Are multe cusaturi decorative pe care nu am la ce sa le folosesc. Acum simt nevoia unei masini de surfilat pentru ca nu imi plac marginile surfilate cu masina mea. Si eu am doi copii mici si nu pot lucra cat vreau eu. Iar ca sa poti scoate bani iti trebuie ceva experienta pentru a realiza lucrusoare competitive. Si eu sunt inceparoare chiar dupa un an de lucru; si nu as indrazni sa cer bani pe ceva cusut de mine. Iar cusutul nu este cel mai greu lucru, ci croitul. Parerea mea este sa incepi cu o masina mai ieftina si una de surfilat. Cat despre brodat, eu nu m-as baga in asta , mi se pare prea complicat pentru o incepatoare. Sper sa iti fie de folos si parerea mea. hug

Cristina Munteanu
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 66
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/01/2011

Sus In jos

masina de cusut

Mesaj Scris de prelude la data de Joi 02 Feb 2012, 2:15 pm

Buna fetelor.Va urmaresc de ceva vreme si acum m-am gandit sa scriu poate ma puteti ajuta cu un sfay.Sunt o incepatoare,nu am cunostinte de croitorie dar doresc sa incep sa-mi creez hainute frumoase.Vreau sa-mi cumpar o masina de cusut si nu stiu care ar fi mai buna.Spuneti-mi va rog care e mai ok din cele 3 :1.Singer Mademoiselle 1507(Viteza de coasere: 1500 imp./min., Cusaturi drepte si zig-zag, 1 cusatura dreapta, 2 modele de surfilare din care 1 elastic, 3 cusaturi invizibile din care 1 elastice, 1 broderie, 1 butoniera in 4 pasi. Pas reglabil al cusaturii, Reglare presiune piciorus presor, Intarire cusatura, Coasere butoniera, nasturi si fermoar, matlasare. Iluminare bec 15 W model E-12. Dispozitiv taiere ata dupa coasere, masa de coasere cu brat detasabil.), 2.Singer 157 Tradition 2250(Viteza de coasere: 1500 imp./min., Cusaturi drepte si zig-zag, 1 cusatura dreapta, 2 modele de surfilare din care 1 elastic, 3 cusaturi invizibile din care 1 elastice, 3 broderii, 1 butoniera in 4 pasi. Pas reglabil al cusaturii, Reglare presiune piciorus presor, Intarire cusatura, Coasere butoniera, nasturi si fermoar, matlasare. Iluminare bec 15 W model E-12. Dispozitiv taiere ata dupa coasere, posibilitate coasere cu ac dublu la cusatura dreapta.) SAU 3.Masina de cusut SINGER 155 Aniversary, 1500imp/min, 7 programe baza, alb (Programe de baza - 7 (peste 20 cusaturi combinate):
• 1 cusatura dreapta, in doua pozitii de coasere ale acului
• 2 modele de surfilare, din care 1 elastic
• 3 modele de cusatura invizibila, din care 1 elastic
• 1 model de broderie
• 1 butoniera in 4 pasi

Pas reglabil al cusaturii
Reglare presiune piciorus presor
Functie intarire cusatura
Coasere butoniera, nasturi, fermoar
Functie matlasare
Viteza de coasere: 1500 imp./min.
Control mecanic
Iluminare: bec 15 W, model E-12

Accesorii incluse: piciorus universal (montat pe masina), husa de protectie, pedala + cablu de alimentare; in bratul detasabil: piciorus cusut butoniere, piciorus cusut nasturi, piciorus cusut fermoar, placuta de stopat, dispozitiv ungere, perie curatare + taietor butoniera, ghidaj matlasare, set ace, opritor papiota (mare si mic), surubelnita si bobine
Maner pentru transportare facila, dispozitiv taiere ata dupa coasere

imi cer scuze pentru cat am scris dar va rog eu sa-mi spuneti care ar fi mai buna....multumesc mult...pupici si o zi buna

prelude
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 30
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de alinachiri la data de Joi 02 Feb 2012, 3:18 pm

buna prelude si bine ai venit! eu am singer 155 si sincer pentru o incepatoare e tot ce mi-am dorit...simplu de folosit...destule cusaturi pentru o incepatoare ca mine... singer madmoiselle si tradition 157 sunt cam la fel... eu am ales 155 pentru ca am gasit-o la oferta si persoana cu care am vb mi-a recomandat-o pentru inceput...mai tarziu cine stie...poate imi iau ceva mai performant...momentan nu fac lucrusoare foarte complicate inca invat si pentru a invata consider ca e potrivita...

alinachiri
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 116
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 02 Feb 2012, 11:35 pm

Alexida, recunosc, am fost ironica si sa-ti spun si de ce, pentru ca eu mi-am luat fooooarte greu masinile de cusut si ma gandeam la tine, ce bafta sa ai buget nelimitat si sa-ti iei ce-ti doreste inima! si sa ai asa un sot sa-ti spuna asta. Eu mi-am dorit foarte mult masini bune, sa fiu compatibila cu ele, nu stiu daca am reusit, triplockul este bestial, un Privileg, dar liniara lasa foarte mult de dorit, chiar daca este un innovis 10. Acum cateva seri mi-a fluturat suveica, am o masina veche ruseasca in beci isi asteapta motorul, macar sa am alta de schimb daca ma lasa asta, si uberul... e la cutie ca deja mi-a facut prea multi nervi.

Foarte bine au punctat fetele mai sus, de exemplu eu ti-as recomanda sa nu iti iei computerizata si fara suveica orizontala. Se pare ca m-am obisnuit cu cele vechi, la care iei suveica in mana si reglezi tensiunea atei. Nu stiu daca mai gasesti Brother BM 3500, super masina mi se pare mie, dar cred ca s-a scos de pe piata. Are CAmy si am vazut-o la munca, sau cum are Zsofia, Elna, iar o masina buna, cat despre broderii, eu am facut cu masina liniara broderii fara probleme, bine, nu au iesit atat de profesional ca cele facute cu masina de cusut special facuta pentru broderie, dar mi-a iesit! (vezi blog pentru o gasire mai rapida, desi sunt cam amesecate si pe-acolo).

Si mai e vorba si de bafta, cum imi zicea Zylv la ubere, ca eu nu am avut bafta de el.... la fel Danae a patit-o cu o masina liniara de 900 lei, la un an sa-i rugineasca si irma sa nu i-o schimbe!

Cred ca o sa deschid un subiect cu ce masini de cusut sa NU ne luam!

Imi cer scuze pentru ironie hug pupi sper ca m-ai inteles.

edit: cat despre copii.... oooo, de cate ori nu mi le-au dereglat si asa se distreaza! si de cate ori nu am lucrat cu ei in brate (ca tot doi sunt si mici) numai sa pot trage o cuusatura sa ma relaxez si eu si de cate ori nu ascund masina de cusut in dulap sau in cutii sa nu ajunga la ele ca se gasesc ei sa faca ceva, si totusi lucrez ca-mi place mult, ma relaxeaza, plus ca le trebuie lor de imbracat, prefer sa cumpar materiale si sa le lucrez eu, mie unu mi se par scumpe in magazin, nu zic ca nu le cumpar, dar mai putine.

Ultima editare efectuata de catre diada in Joi 02 Feb 2012, 11:40 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.

diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6456
Localizare : intre zi si noapte
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Vin 03 Feb 2012, 12:45 am

Alexida, si eu am incercat mai multe masini de-a lungul timpului. Detin in acest moment o flota de 6 (in curand sper 7 wink ) si de multe ori regret ca nu am mai mult timp pentru croitorie. Sad Sa stii ca faptul ca ai o masina performanta nu inseamna ca vei deveni experta peste noapte sau vei coase ca o profesionista de cum o primesti (scuze daca suna prea dur, dar e neveoie de experienta, trebuie sa cosi zeci sute de articole vestimentare, km de cusaturi drepte ca sa stapanesti bine aceasta meserie/ pasiune). Avem pe forum cateva persoane care detin o masina de cusut simpla electro-mecanica sau chiar una veche cu putine cusaturi si lucreaza incredibil de frumos. Sau persoane cu mai multe masini chiar specializate, care lucreaza putin. zid
Am avut si masini de cusut computerizate de top si electromecanice din gama de baza; electrice vechi, din anii '60-'80 si de ultima generatie. Am si o masina de bordat Brother, model mai vechi. Sa-ti spun si oful meu, care e la fel ca al Diadei. Da, computerizate, speciale, cu broderii si modele deosebite, dar cand e sa faci un tiv la blugi, mergi cu frica sa nu se rupa acul, sa nu incurce ata la suveica, sa nu se deregleze ca e prea gros sau chiar sa nu coasa. Ele cos bine ca in reprezentanta, pe bumbac de grosime medie, fara imbinari, fara elasticitate si grosime. Dar cate haine vei coase asa? Cand vei vrea sa faci un trciou pentru copilas, un pantalon gros te vei itnreba de ce nu te ajuta masina cea desteapta, care stie atatea. De ce nu coase drept pe blug, polar, jerse, etc. Numai eu stiu cat m-am chinuit sa cos la o computerizata fitoasa un top de jerse, cu toate ajustarile recomandate, cu ac dublu special, cu rabdare si incet. Mi-a ingropat materialul si am scos bluza de acolo taind-o cu foarfeca. Munca in zadar si ceva ce ar trebui sa fie relaxant, se transforma in cosmar. Apoi am vazut la o masina Pfaff din anii '60 ca imi cosea drept, cu ac obisnuit, pe un material elastic si cusatura iesea tot elastica, nu tinea, nu se incretea. De ce nu fac asa cele noi, ce le lipseste, nu stiu. Sau poate fac, dar putine modele.
Acum am un Privileg, tot computerizat si e ok, face ce ar face poate Innovis 30, poate fara sa bage ata in ac. Insa tot se deregleaza daca imi coase un elastic cu zig-zag. Deci, incearca masina pe care o vrei, du-te cu mostre de materiale: gros (denim, doc, stofa), pufos (polar), elastic (jerse, tricot, lycra), subtire si rar (voal, organza) si roaga sa cosi chiar tu la masina respectiva. Una e sa vezi pe cei care le cunosc cosind pe bumbac simplu si alta e sa le testezi tu, pe ce vei lucra, mai apoi.
Diada, intrebai de masina din Carrefour mai demult. E de jucarie, cum zicea si Magda, 2kg si destul de rudinetar finisata. Faptul ca-ti poti face treaba pe ea, nu conteaza pentru ca tu vrei ceva mai bun. E ok pentru o incepatoare, pentru mici retusuri, modificari, dar sa-ti coasa tot ce vrei tu, nu prea cred.

*Atelierul meu*

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8695
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de alexida la data de Vin 03 Feb 2012, 7:53 am

Diada scuzele iti sunt acceptate. Nu sunt ranchiunoasa si am inteles de ce mi-ai raspuns asa, poate ca si exprimarea mea cu bugetul nelimitat a fost un pic exagerata, am vrut doar sa spun ca mi-as lua si o masina mai scumpa numai "ca sa fiu pe val" cum a zis Dana,si eu si sotul preferam sa dam un ban in plus si sa cumparam un lucru bun in casa, dar care sa-si merite banii. Nu as da bani doar asa sa ma aflu in treaba si peste doua saptamani sa iau alta si tot asa.
Cel mai tare m-am suparat pe mine ca nu am realizat ca ai fost ironica de la inceput! Acum mi se pare amuzant cum m-am exaltat eu si nu mai aveam rabdare sa-ti raspund, ma simteat ata de bine crezand ca ma incurajezi..Smile, dar nu mai conteaza.
Ti-am vizitat blogul si imi plac multe din lucrusoarele tale, in special rochitele pentru fetite sunt superbe!!!
Asa cum am mai spus, sunt total lipsita de experienta, singurele cunostinte care le am despre o masina de cusut sunt cele pe care le-am descoperit aici cu voi de cand va citesc. Din acest motiv m-am hotarat sa va sciu si sa va cer ajutorul voua cele cu mai multa experienta.
Multumesc pentru sfaturi si voi vedea pana la urma ce achizitie minunata imi voi face.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Scris de alexida Astazi la 8:07 am

Admina iti multumesc pentru sfaturi!
Sunt constienta ca achizitionarea unei masini de cusut scumpa si "de top" ca sa ii spun asa nu ma va face peste noapte designer de renume si o profesionista in domeniu.
Parerea mea despre o masina computerizata, cel putin din descrierile facute de cei care vand aceste masini de cusut, era ca imi va fi mai usor sa invat sa cos, sa utilizez masina in sine. Asa cum sunt descrise, par a coase "singure", groaza mea cea mare este pedala, dar poate ca nu o fi asa de greu. Si am urmarit niste filmulete pe youtube cu masinile din noua generatie, INOV-IS, despre care se spune ca pot fi folosite si fara pedala.
Si ma mai gandeam la achizitionarea unei masini complexe tocmai sa nu fiu nevoita sa imi cumpar "n" masini de cusut cum ai facut-o tu de exemplu.
Acum, cat despre materialele groase ai dreptate, nu as vrea sa cos numai rochite de vara, in timp as vrea sa pot coase o diversitate de modele si materiale.
Astept raspuns de la Dana, care are acest INOV IS 900 despre cum se comporta "avionul" in fata diverselor materiale.
Si imi plac enorm de mult broderiile, asta m-a facut sa ma indragostesc de acest INOV-IS care si brodeaza, dar acum nu mai stiu ce sa zic. Degeaba brodez eu un ursulet pe o pereche de blugi daca nu pot sa-i fac si tivul...astept raspuns tot de la Dana.
Cat despre testarea masinii oful meu este ca imi este extrem de greu, greu spre imposibil, sa ajung la vreo reprezentanta cu masini de cusut. Eu sunt din Constanta si cum am mai spus am 2 fete de care ma ocup singurica,din care una este o bebelusa, taticul nostru este plecat, se intoarce la sfarsitul verii si eu as fi vrut sa imi fac achizitia pana atunci. Cand vine el, chiar nu mai am timp de cusut... love

Va multumesc mult fetelor si o zi buna va doresc!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Te rog sa citesti punctul 6 din Regulament!

Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Vin 03 Feb 2012, 2:13 pm, editata de 1 ori (Motiv : postari fuzionate)

alexida
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 29/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de aidil la data de Vin 03 Feb 2012, 8:31 am

Admina, imi doream de mult niste explicatii realiste despre aceste masini computerizate! Multumesc ca mi le-ai oferit. Am un Brother LS si ca urmare stiu cum functioneaza o electromecanica.
Oful meu e ca nu am o masina care sa aiba multe modele, transport diferential, etc. Am o pusculita special creata pentru o masina computerizata si ma gandeam la un Innovis 30 sau 50, ca e la reducere, dar costa destul si apoi sa scot produsul cu foarfeca, as fi tare dezamagita.
Cum mai sunt vreo 2 luni pana se umple pusculita, mai am timp sa ma gandesc.
Daca imi poate scrie cinva tot asa realiat cum lucreaza mainile astea 2, cum functioneza de fapt in viata de zi cu zi, ce cos foarte bine si ce nu, care cusaturi sunt inutile si incarca "nota", daca intradevar usureaza munca, daca aspectul final al produsului e mai profi, sau ce altvea considerati relevant, as precia foarte mult.
Multumesc inca odata.

aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de kla78 la data de Vin 03 Feb 2012, 8:46 am

ALEXIDA citeste cu atentie sfaturile primite si te vei putea decide in privinta masinii,eu daca as putea da timpul inapoi cu un an mi-as lua o masina de cusut veche,un pfaff spre exemplu nu un innovis 50 care de multe ori imi vine sa o arunc pe geam,mie imi coase mai bine singerul care a fost mai ieftin decat brother-ul,initial am crezut ca am nimerit eu o masina mai prost fabricata dar vad ca sunt multe fete care sunt dezamagite de aceste masini computerizate!

kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 520
Varsta : 38
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de danabarbu2007 la data de Vin 03 Feb 2012, 8:55 am

Buna Alexiada! Am citit postarea ta si am vazut ca vrei sa-ti dau niste raspunsuri...Dupa cum am spus si in mesajul anterior dezavantaje sunt :
-nu coase f. bine materialele groase(exista o chichita la piciorus sa-l asezi intr-un anumit fel, insa daca te grabesti te mai si enervezi cateodata)
- finisaje face atunci cand surfilezi ,dar iti trebuie piciorus special si chiar si asa nu se compara cu o masina speciala(eu nu pot lucra un lycra sau jerse asa cum o fac Camy sau Karina)
- iar de brodat- daca vrei sa faci asa cum fac eu cand si cand e f. buna insa pentru proiecte mai ample,in sensul ca ai vrea sa brodezi spre exemplu cateva fete de masa pe zi -nu se poate pt. ca broderia dureaza destul de mult pt. fiecare imagine. Atelierele care au asemenea masini cu siguranta sunt din cele cu mai multe ace si mai multe cusaturi pe minul .
Eu mi-am luat masina asta pt ca imi fac pt. mine si cand si cand mai fac si alcuiva insa nu lucrezi ca si cand as avea atelier. Mie imiplace ca nu ocupa spatiu si sunt toate intr-una in privinta asta, dar nu pot sa spun ca nu mi-ar fi suras si o masina de srfilat pe langa...cu care sa fac surje pe tulle, sau organza....numai gandindu-ma la rochitele si fustitele de fulg de nea pe care le-am facut prietenelor mele pt copii la gradi....rezultatul ar fi fost mult mai tare!!!!!!
Sper sa te ajute raspunsul meu ,desi toate astea le-am spus de la bun inceput!Trebuie sa recunosc ca si sotul meu a avut un cuvant de spus in alegerea masinii pt ca e un impatimit al calculatoarelor si avem tot ceea ce se cheama PSP, PLAY STATION 2,3 si componente in calc de ne luaM 2 masini(auto) pana acum, dar nu avem niciuna. Asa ca el fiind cu tehnologia am optat impreuna pt 900, pe care are grija sa o stearga, ma cearta daca nu ii pun capacul ,sau daca sta in frig...
Cu toate astea e masina perfecta pt. mine ... tu trebuie sa alegi ce vrei mai departe!
Editez pt. ca e bine sa precizez ca eu la masina stiu sa cos din clasa a 6-a- mamaia era croitoreasa si avea masina si electrica si mecanica. E drept ca nu imi dadea voie sa umblu sau ca nu a vrut sa imi arate mai nimic(spunea ca eu trebuie sa invat la scoala, ceea ce am si facut, dar pasiunea a ramas), insa eu mai ramaneam si singura acasa. wink E important aspectul ca una e sa ai ceva cunostine si alta sa pui mana pe ceva complicat pt prima oara!

Ultima editare efectuata de catre danabarbu2007 in Vin 03 Feb 2012, 10:58 am, editata de 2 ori

danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 668
Varsta : 35
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de prelude la data de Vin 03 Feb 2012, 10:45 am

multumesc fetelor..

prelude
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 3
Varsta : 30
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Vin 03 Feb 2012, 2:30 pm

Prelude, eu am Singer Mademoiselle si-s multumita de ea. Eee, as vrea si eu una cu mai multe cusaturi, dar imi fac treaba si cu ea. wink Am cusut materiale elastice, materiale foarte subtiri, groase, blug pus in mai multe straturi, schimband doar acul, cu cel de 80 cos materiale subtiri (mai subtirel n-am gasit), cu cel de 90 cam orice material de grosime medie, cu cel de 100 cos ce-i tare si gros, iar materialele elastice le cos cu ac pt materiale elastice sau ac dublu.
O am din decembrie 2008 si pana acum nu a avut nevoie de mecanic. Tot ce am croitorit am facut doar cu ea.

Cititi Regulamentul!

MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6683
Varsta : 40
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

http://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de alinachiri la data de Vin 03 Feb 2012, 3:21 pm

Mihaela T te rog spune-mi si mie daca acul dublu merge si pe singer 155 anniversary???? am intrebat dar inca nu am primit raspuns...si mai spune-mi te rog cum se procedeaza cu acul dublu: schimb piciorusul...cum infilez ata... sunt incepatoare si nu prea stiu...ce am facut la ea au fost lucrusoare simple: o lenjerie de pat...o barbetica pentru viitorul bebe..si niste prosoape de bucatarie...te rog mult...astept raspuns...multumesc...[i]

alinachiri
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de carmenzoe la data de Vin 03 Feb 2012, 3:52 pm

Pentru Dana Barbu.
Buna. Scrii:
>> am un innov-is 900.E o super masinuta din punctul meu de vedere,poti face destule lucruri cu ea, cusut cu multe tipuri de cusaturi , brodat nu mai vorbesc-aria de brodare e de 10/10 cm dar poti cumpara si gherghef de 13/ 17cm maxim. O am de vreo 2 ani si pot sa spun ca mereu descopar ceva nou. (...).Atentie insa cand o cumperi trebuie sa citesti manualul foarte bine pt ca totul are o logica si daca nu executi ceva cum scrie la carte -se blocheaza singura si risti sa o strici ... (...) dezavantaje din punctul asta de vedere:
- nu coase f. bine materialele groase(sau e posibil ca eu sa nu fi descoperit cum trebuie sa fac)
- viteza de coasere nu este f. mare- am avut o masina ruseasca cu care zburam peste tesatura(o am si acum ,dar i-am dat-o mamei si uneori cand ma grabesc sau cand vreau sa cos mat groase ii duc lipsa). <<

1. Am impresia ca nu schimbi presiunea piciorusului cand cosi materiale groase si din cauza asta merge atat de greu. Nu ai suficient spatiu sa misti materialul ca lumea, pentru ca piciorusul apasa prea mult deasupra materialului. La unele masini se ajusteaza automat distanta asta, dar daca nu, o faci manual. Nu folosesti aceleasi setari (lungimea pasului, tensiunea atei si presiunea piciorusului, iar uneori si tensiunea la suveica) pentru toate materialele pe care le cosi. La cusut si la quiltuitul masinal schimbi presiunea dupa grosimea materialui.
Am controlat pe situl Brother si am vazut ca masina pe care o ai are aceasta functie (Presser Foot Pressure Adjustment / Yes; Presser Foot Leveling / Yes".Citeste in manual despre cum faci ajustarea.

2. Faptul ca nu coase repede nu mi se pare un dezavantaj, doar daca o folosesti semi-industrial sau ai cusaturi foarte lungi de care te plictisesti. La croitorie se coase mai incet ca sa poti sa controlezi linia cusaturii sau sa pivotezi la timp si sa nu cosi linii curbe aiurea.

Ai o masina frumoasa si buna.

Ultima editare efectuata de catre carmenzoe in Vin 03 Feb 2012, 3:57 pm, editata de 4 ori

carmenzoe
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 88
Localizare : olanda
Data de inscriere : 22/11/2009

http://sewingzoe.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Vin 03 Feb 2012, 3:54 pm

M-am uitat la o poza cu Singer 155 si e la fel ca a mea.
Eu am ac dublu din
acesta, dar am si de 3mm precum si ac dublu universal, din cel cu albastru.
Eu nu schimb niciun piciorus. De obicei la materiale foarte elastice pun ata pe bobina si o pun acolo sus in axul acela metalic unde bobinez, dar fara sa imping spre dreapta. Ambele fire au acelasi curs doar ca un fir il bag intr-un ac si al doilea in celalalt. A fost cand am pus papiota intr-o cana Smile in spatele masinii de cusut, dar la materialele prea elastice facea fite cand era in cana si cum puneam bobina nu mai erau probleme.
Sper ca ai inteles ceva.

Cititi Regulamentul!

MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de alinachiri la data de Vin 03 Feb 2012, 4:44 pm

Multumesc mult Mihaela T...cand vine sotul acasa dau o fuga la mercerie sa imi iau ac dublu si voi incerca ce m-ai invatat...am niste material elastic si vreau sa il lucrez...sa vedem ce iese...[i]

alinachiri
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de roxy29 la data de Vin 03 Feb 2012, 7:00 pm

Si eu tot singer mademoiselle am, si la cat cos eu e chiar prea buna:), o am de 4 ani insa am ajuns la mecanic de 2 ori, din vina mea recunosc, ca nu am cusut fermoarele cu piciorusul special desi il aveam, asa e cand lenea e mare, si nu am dereglat-o, nu mai tragea bine, sarea pasii.
Inca nu ma descurc bine la alegerea acelor la diferitele materiale. am citit pe aici ca imi trebuie ac special pentru materiale elastice. eu am un sutien foarte drag si cu care ma simt extraordinar de bin insa la cupa au pleznit cusaturile in vreo 2 locuri, am incercat eu si nu merge cu ac obisnuit. o sa caut si un ac din ala dublu cum zice mihaela, insa exista si unul special pentru materiale elastice, unul simplu ma refer? Am intrebat la mine la mercerie si tanti aia habar nu avea, plus ca i-a dat sotului odata ace de 100 cica nu sunt mai groase, eu am si de 120 acasa si exista chiar si de 140, nu-mi trebuie mie insa mi s-a parut ciudat ca nu stia.
Si de care ace folosesti mihaela, numai singer, ca eu habar nu am de unde sa le iau, am luat obisnuite.

roxy29
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 21/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT la data de Vin 03 Feb 2012, 7:31 pm

Am doar ace Singer si Milward si unul dublu-3mm no name care nu l-am mai folosit de cand am cele Milward de 4mm.
Da, exista ac simplu pentru materiale elastice. Eu am luat pe la inceputurile mele croitoricesti un set de ace pentru materiale elastice de 90, doar asa am gasit, de la Singer si inca nu s-a uzat, am pana ies la pensie rade De ce nu-ti comanzi de pe
Merceria ace Milward? Astea stiu sigur ca se potrivesc.
Si mie mi s-a intamplat sa sara pasii la materiale foarte elastice sau a fost la inceput ca am umblat pe la tensiunea firului si-mi aduna ata, dar cu cartulia pe picioare si rabdare am rezolvat problemele.

Cititi Regulamentul!

MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de roxy29 la data de Vin 03 Feb 2012, 7:42 pm

Mihaela multumesc pentru raspuns, insa la ce am eu cred ca totusi imi trebuie un ac simplu, e o cusatura simpla acolo si mai ales este o bada elastica pusa la sutien pe dedesubt, aceea s-a desprins, deci a doua cusatura ar da pe afara clar, o sa mai iau si eu cartea la citit si dupa ce-mi achizitionez acul va spun daca a mers.

roxy29
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 40
Data de inscriere : 21/01/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de danabarbu2007 la data de Sam 04 Feb 2012, 9:21 am

Carmenzoe multumesc mult pentru explicatii- ai dreptate ,cam asa am procedat pana acum am marit doar lungimea pasului, si cateodata mi-a iesit din intamplare faza cu presser foot- dar nu imi iese de fiecare data. Cand am luat masina avea manual doar in germana, insa cei de la brother mi-au indicat alte 2 manuale de studiat de la un innov-is 700 si de la o masina de cusut ,pt ca functiile erau aproximativ la fel- in lb. engleza. Acum ca mi-ai zis chiar o sa incerc sa fac toate astea sa nu induc lumea in eroare si sa-mi usurez munca .
Cat despre tensiunea la suveica nu am umblat niciodata pt ca nu stiu cum . La cea veche slabeam putin surubelul cu o surubelnita ,insa pe asta nu vreau sa o dereglez ca merge bine deocamdata si nu cos eu materiale groase mereu.
Multumesc mult inca o data, si dupa cum spuneam in fiecare zi descopar ceva nou la ea ----se pare ca-i mai desteapta ca mine !!!! rade

danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 668
Varsta : 35
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de carmenzoe la data de Sam 04 Feb 2012, 9:52 am

Dana, ai o masinuta pe cinste. Am si eu Brother si sunt multumita de ea.
Masinile de brodat Brother sunt cele mai usor de manevrat si sunt foarte bune. Nevasta dealerului meu are aproape in toate Bernina (care la ora actiala ese una din varfuri) in afara de masina de brodat Brother si de coverlock-ul (uber) Janome. Si ea a testat toate marcile din magazin (au o gramada). Recomanda numai Brother la brodat.

Despre suveica. Nu umbla la ea. Daca vreodata vei voi sa faci bobbinwork (am sa scriu candva despre asta pe blog) sa iti iei o a doua suveica si sa o reglezi special pentru firul gros pe care il vei folosi in suveica.
Daca ajungi candva la faza asta sa-mi scrii, sa-ti trimit ceva informatii.
Erata: vad ca masina ta are un 'bobbin work kit', asa ca nu trebuie sa cumperi o a doua suveica (vorbesc de chestia aia neagra, ca o farfurie adanca in care pui suveica de plastic).

Iar despre manuale: de ce nu te duci si downloadezi manualul de la masina ta direct de la Brother (situl international). Brother ofera un serviciu impecabil in aceasta privinta, la fel ca si Janome.
Eu am putut downloada orice manual Brother am cautat, pt ca scria cineva pe lista ce masina are si voianm sa vad si eu despre ce e vorba (ma intereseaza masinile de cusut in general).
Nu umbla cu surogate. Citeste manualul de la masina TA in engleza. Succes.
Aici ai situl general pentru informatii despre masina ta si ce a aparut nou
Iar de aici poti downloada manualul direct ca pdf.

RECOMANDARE: Pe persoanele care vor sa cumpere un Brother le-as sfatui sa downloadeze manualul (am impresia ca este si in romaneste pe situl de la brother.ro, dar nu sunt sigura) inainte de a cumpara masina ca sa vada ce posibilitati are si daca masina corespunde cerintelor lor.

carmenzoe
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de GIO Studio la data de Mier 08 Feb 2012, 8:45 pm

Salut, are cineva Lucznik Natalia 2007? Am nevoie de cateva informatii. Va multumesc

GIO Studio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 137
Varsta : 28
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 08/01/2010

http://www.giostudio.ro

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Mier 08 Feb 2012, 9:32 pm

Am umblat eu la suveica Carmen ca sa fac cusatura cu ata elastica si umblam ca bezmetica pe forum si pe net sa o reglez inapoi. Nu cred ca am reusit nici acum, dar am adus-o cat mai aproape de adevar. Cat despre ati cumpara 2 suveici, e cam imposibil, am sunat eu la ei ca eram suparata ca nu pot s-o reglez si e cam scumpa. Abia apoi am facut adaptarea la masina veche Singer. Dar cert e ca mi-am dereglat-o si am probleme la brodat.

arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1328
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de carmenzoe la data de Mier 08 Feb 2012, 10:19 pm

Cand schimbi ceva la reglarea suveicii trebuie intai sa-ti notezi cum era ea in setarea originala. Pentru suveicile care au un surubel care nu se strange cu surubelnita cu cap in cruce, ci cu cea plata, se face asa. Pui suveica intr-o anumita pozitie pe masa (tine minte cum ai pus-o) si notezi cum vine linia, ca si cum ar fi o limba de ceas.
Sa zicem ca se vede asa / (notezi 12 si 5 minute) sau daca e asa _ (12 si un sfert). Te intereseaza numai minutele in raport cu axa 12/6 (axa verticala). Daca linia e verticala scrii 12.00.
Dupa ce ai schimbat ceva la ea o reasezi in aceeasi pozitie si sucesti surubelul sa ajunga iar ca in linia pe care ai notat-o inainte. Asa se face. IMPORTANT. Niciodata sa nu desfaci atat de mult incat sa-ti iasa surubelul de tot!!! Ca se desfac piesele si nu le mai poti pune tu la loc! zid

Daca vrei sa faci cusatura cu ata elastica e mai bine sa cosi cu zigzag peste ea si sa o strangi. Uite aici un video despre cum se increteste la masina: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Arata 3 metode. Pe tine te intereseaza metoda 2 (care incepe la 1 minut) si 3.

Nu te mai baga la incretit cu elasticul in suveica (shirring), ca iti complici viata. Numai la bobbinwork poti sa umbli la suveica.
Vezi articolul asta (public!) de pe situl de la Threads [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] despre cum se face bobbinwork (cusutul pe dos, cu firul principal in suveica). Poti folosi fire mai groase si neregulate, cum ar fi fire gen bucle, dar ai limite la cat de groase pot fi.

carmenzoe
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas la data de Joi 09 Feb 2012, 8:43 am

Acum stiu, dar atunci am zis....ca ce,... pot s-o pun la loc...nu l-am desfacut de tot, dar parca nu eram multumita de rezultat. Si sa stii ca nu ma mai satisfacea cusatura cu zig-zag pe care o faceam, am vrut asa...shirring ca gasisem filmulet si mi-a placut cum a iesit. Si sa stii ca incretitul mi-a placut enorm, dar...reglatul inapoi a fost un chin.
Acum ti-am spus ca fac altfel la masina veche si puteam sa incerc inainte de a deregla-o pe asta, dar acum e prea tarziu, ce-i facut e bun facut. Asa sunt eu nu ma multumesc niciodata cu ce stiu, vreau altfel, daca e mai bine, mai frumos, mai usor....eu mereu incerc altceva si nu-mi pare rau, asa sunt eu.

Ultima editare efectuata de catre arielas in Joi 09 Feb 2012, 8:44 am, editata de 1 ori (Motiv : corectat text)

arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1328
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat Astazi la 1:49 pm

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 12 Inapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul