Ultimele subiecte
» Miniaturi - handmade
Ieri la 12:06 pm Scris de Gabica

» Metoda servetelulul capitolul VIII
Joi 19 Oct 2017, 9:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Joi 19 Oct 2017, 8:07 am Scris de Dorulet

» Din materiale reciclabile 5
Joi 19 Oct 2017, 5:47 am Scris de piciul

» Bijuterii fimo (33)
Mar 17 Oct 2017, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dum 15 Oct 2017, 11:00 pm Scris de ellaharry

» Hainute pentru copiii nostri (20)
Vin 13 Oct 2017, 5:51 pm Scris de feerya

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Vin 13 Oct 2017, 2:12 pm Scris de Iulliana

» Dantela irlandeza
Sam 07 Oct 2017, 6:19 pm Scris de Dorulet

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Vin 06 Oct 2017, 7:02 pm Scris de Lia33

» Discutii despre revista Burda-6
Mier 04 Oct 2017, 9:43 pm Scris de LRodica

» Ce melodie asculti acum !-5
Lun 02 Oct 2017, 11:42 am Scris de Dorulet

» Florile din gradina mea(2)
Vin 29 Sept 2017, 11:15 am Scris de Floren

» Bancuri-Buna dispozitie nu trebuie sa va lipseasca ! -5
Mier 27 Sept 2017, 10:20 am Scris de Gabica

»  Masinile noastre de cusut (6)
Mar 26 Sept 2017, 4:31 pm Scris de bingo

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mar 26 Sept 2017, 8:39 am Scris de adii

» Aparate si ustensile din bucatarie
Lun 18 Sept 2017, 5:09 pm Scris de ElenaZaileanu

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Lun 11 Sept 2017, 1:42 pm Scris de LRodica

» Quilling-Arta de a rula hartia (20)
Lun 11 Sept 2017, 1:31 pm Scris de carmendana

» Gemuri si dulceturi
Lun 11 Sept 2017, 10:21 am Scris de Gabica

Custom Search

LM Articole

LM YouTube Channel-
-

-

CursuriReiki-

RuneHeivang-

Masinile noastre de cusut (5)

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Masinile noastre de cusut (5)

Mesaj Scris de rosita la data de Sam 21 Sept 2013, 11:36 am

Si eu tot Bernette am, dar e un model mai vechi. Eu am luat-o pe a mea inainte sa apara design-urile astea noi, astea imi plac, dar a mea nu arata bine pe dinafara. Chiar, cand am luat-o, asta era ce nu-mi placea la ea, ca nu arata bine (acum, sincer, nici nu mai bag de seama), dar prevalau celelalte calitati, in special ca la testare la dealer am vazut ca era mult mai silentioasa decat Brotherul pe care il doream ca alternativa. Acum, nu stiu daca toate Bernettele sunt mai silentioase, dar ce am eu, e.

Mama, sper ca am fost coerenta, simt ca am glicemia la pamant Laughing 
Ma duc sa pap.
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de scoobbyy la data de Sam 21 Sept 2013, 11:40 am

Ce tare! Chiar acum m-am apucat de cusut si ma întrebam daca mai are cineva Bernette. Gand la gand cu bucurie.

Sa ai pofta, Rosita!
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Data de inscriere : 21/10/2012

http://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Sam 21 Sept 2013, 12:08 pm

Merci, Scooby, am avut, nu-i problema rade

Da, ma bucur si eu sa mai aud de cineva cu Bernette, nu e un model prea des intalnit. hug

Gata, capul la cutie, ma duc sa mai bricolez, sa pun Berneta la treaba.

Sporuri, fetele!
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

masina de cusut

Mesaj Scris de lexa.dani la data de Joi 26 Sept 2013, 11:14 am

buna!!!as vrea sa stiu si eu de ce nu se leaga ata la masina de cusut Mini Sewing? Sad
lexa.dani
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 1
Localizare : acasa
Data de inscriere : 26/09/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Karina33 la data de Joi 26 Sept 2013, 11:33 am

rade rade rade 
1. pentru aia nu-i masina de cusut!!!
2. pentru ca asa poate se invata unii/unele sa nu mai cumpere de la tv ci din magazin/reprezentanta unde poti proba produsul
3. cu scuzele de rigoare, dar tu nici macar nu te uiti unde postezi intrebarea...cum Doamne iarta-ma te puteai uita pe ce arunci banii?!?
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2888
Varsta : 48
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Joi 26 Sept 2013, 11:38 am

Dap, bine punctat Karina. Masinuta aia e de jucarie, cred ca maxim poate face haine de papusi si alea se vor destrama repede...
Chiar am vazut pe un site care vinde astfel de jucarii, la licitatie si puteam vedea cate s-au vandut... E tare ciudat cum da banii lumea pe ele si comenteaza pozitiv, cum ca sunt multumite de produs. Cum sa fi multumit, cand nu poti sa cosi un tiv la pantaloni (cred ca e cea mai frecventa modificare/ retus), nu poti sa cosi un cearceaf (nici n-ar duce cred, cusaturi asa lungi), nu poti face mai nimic de fapt, decat poate sa o incerci pe un petic de material.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de rosita la data de Joi 26 Sept 2013, 12:11 pm

Bai, va rog frumos! V-am mai zis ca eu sunt fosta posesoare de asa masina. Stii, e ca chestiile alea, cu care nu te mandresti ca le-ai facut, dar o adaugi la capitolul "experiente" rade. Domn'e, a mea a cusut. Singura aia cusatura pe care am facut-o cand am modificat un decolteu la o bluza de bumbac, a facut-o. Ca am trezit tot blocul din somn cu zgomotul ei, ca am alergat pe toata masa dupa ea, ca am ramas cu nervii zdruncinati dupa aia, e alta poveste. Daaaar a cusut wink

Lexa, vezi si tu daca e bine pusa ata, si daca e bine pus mosorul in locasul lui. Incearca sa inversezi mosorul asa incat ata sa vina din sensul celalalt. Mai mult de atat nu stiu ce sa zic Smile
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Sus In jos

Mesaj Scris de CarmenClaudia la data de Joi 26 Sept 2013, 12:33 pm

Rosita , imi place mult comentariul tau, mai ales ca si eu sunt una dintre cele " patite " cu asa masina.
Am facut si eu un tiv la o fata de masa cu masinuta aiasi apoi m-am dus si am schimbat-o. Am strans bani si mi-am luat una serioasa.
Lexa , daca poti, du-te si du masina inapoi si cumpara-ti una "teapana".
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi la data de Joi 26 Sept 2013, 1:32 pm

Cu capul plecat si coada intre picioare recunosc ca si eu am cumparat prima mea masina de pe net... nu ca ar face prea mare diferetna- o mini masinica de cusut... 70 de lei a fost, atata a si facut...2 cusaturi pana i-a sarit tensiomentrul pale  se pare ca a cedat nervos inaintea mea rade  O am si acum pe post de decor in zona mea de joaca si toata lumea care a vazut-o m-am intrebat daca e de jucarie.
Lexa, s-ar putea ca acul sa fie prea scurt sau lacasul in care intra acul sa fie prost finisat si sa fie prea lung, daca nu merge cu ce a spus Rosita, incearca sa mai cobori acul putin (milimetric).
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de coman lacramioara la data de Joi 26 Sept 2013, 9:57 pm

Buna seara fetele,tot timpul va urmaresc povestile uite ca mi-a venit timpul sa intreb si eu ceva.Am o masina de cusut singer 5430c,o am de ceva ani dar nu am avut probleme cu ea insa acum nu stiu ce s-a intamplat ca nu mai merge,ori a umblat cineva (finii cei mici)ca altcineva nu avea cine si a dereglat-o si anume:la cusatura dreapta nu prinde ata de material ca nici pe fata nici pe spate iar la cusatura zig-zag coase ca la cusatura dreapta daca ma poate ajuta cineva va rog frumos ca m-am apucat sa modific o rochie pentru cineva si trebuie sa o termin mai e si nasa de botez astept raspunsurile voastre,cele care poate va-ti lovit de chestii din astea eu una nu-i dau de cap va pup spor la lucru.
coman lacramioara
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 14
Localizare : constanta
Data de inscriere : 16/09/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi la data de Vin 27 Sept 2013, 12:36 pm

Problema cu cusatura zig-zag care coase drept cred ca tine de pozitia acului - adica latimea zig-zag-ului este 0.
Pentru cealalta problema cu ata, nu prea stiu ce sa zic. eu as incepe cu scos toate atele si pus din nou -si de la papiota si de la suveica, as verifica tensiunea si daca nu merge as scoate mosorelul si as cobori usor acul sa vad daca este vreo problema cu suveica si miscarea de prindere a atei. Verifica toate reglajele masinii sa fie ok.
clodi
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de Geta_63 la data de Sam 28 Sept 2013, 9:00 am

Fetelor si eu ma inscriuu in randul celor care nu au avut ce face cu bani si i-au dat pe masinuta mititica de cusut, insa nu am renuntat la ea o pastrez ca amintare sa nu mai fac asa ceva , acum am un brother ... pacat ca nu am putut cumpara si timp odata cu ea .
Geta_63
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 13/07/2013

http://handmadebynicol.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de coman lacramioara la data de Sam 28 Sept 2013, 10:12 am

clodi iti multumesc ptr.raspuns ,am facut cum mi-ai spus tu la scoaterea mosorelului am observat ca nu se innoada ata cea de la papiota cu cea de la mosorel iar la cusatura zig-zag acul sa misca stanga-dreapta dar ata nu ramane pe material decat pe dreapta nu stiu daca am dereglat-o si eu mai mult in incercarile mele de ai da de cap daca nu te superi ca sunt insistenta si m-ai putea ajuta ai face un mare bine nu sunt o cunoscatoare intrale croitoriei dar la mici modificari ma mai pricep va doresc multa sanatate tuturor fetelor de aici ca datorita voua celor care stiti mai multe mai invatam si noi cele mai putin pricepute.
coman lacramioara
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina la data de Sam 28 Sept 2013, 10:32 am

Uneori se mai regleaza si din mers. Incearca sa schimbi ce a zis Clodi (chiar de mai multe ori), schimba acul (atentie sa fie introdus corect si complet, pana la capat), schimba sponul (ata de pe bobina poate sa fie infilata gresit, prea larg), schimba tensiunea in firul superior, cu pasi mici, mai cosi si dupa aia mai strangi sau mai largesti putin. Si chiar si in ata inferioara, daca ai suveica verticala (cea metalica, cu clema), unde ai un surubel, il strangi sau il slabesti usor, cu o surubelnita.
Daca reusesti sa o faci sa coasa drept, continua mai mult drept, in timp se poate regla sa coasa si zig-zag. Si curatata, sa nu fie plina de scame, dupa ce o cureti bine, poate ii pui putin ulei de mecanisme fine, la imbinarile in miscare.

Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8710
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de coman lacramioara la data de Sam 28 Sept 2013, 1:43 pm

asa am facut admina,pas cu pas cum a zis clodi da nu vrea am lasat zig-zagul deoparte da nu coase nici drept nu se intalnesc firele cel de sus cu cel de jos,ce ziceti sa pun intrebarea la probleme tehnice din ce am citit eu stiu ca parca magda marin are o masina ca a mea.
coman lacramioara
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de orhapetru la data de Sam 28 Sept 2013, 2:14 pm

Pentru ca tot e la moda "parerea mea " este :
sa incerci sa schimbi ata, eu am patit ca mi se tot rupea si nu cosea bine din cauza atei ( era la papiota si am vazut ca cea la con este mai buna si mai tare chiar daca este toata din poliester ) si ca sai fie mai bine te sfatuiesc sa reinfilezi totul de la inceput, iti spun din greselile mele, ca am patit sa cos cu ata pentru piele si dupa ce am zapacit  surubul de unde tensionez ata superioara si dupa 20 min de nervi am obsevat ca ata era dincolo de discurile presoare...din graba am infilat-o aiurea.
Am mai patit la unele mosorele mai slab bobinate sa le intorc ca  sa mearga ata in sens antiorar si asa se mai tensiona ea; daca cosi la viteza mai mare ata de pe mosorel iasa cu viteza si din cauza inertiei se mai invarte el putin in gol si cand opresti cusatura ca sa potrivesti materialul si iar incepi sa cosi apare cate o bucla pe dosul materilaului....de multe ori la masina casnica bobinez ata din mana ca sa fie mai intinsa, uneori sisitemul ei de bobinare se mai slabeste...si am experienta dupa ce am bobinat din mana la Singerul bunicului mii de kilometri de ata Smile
O problema poate aparea si de la ac, sunt ace de firme diferite unele sunt mai scurte cu pana la 2 mm, altele au gaura acului mai sus, altele mai jos. Masina ta e cu suveica orizontala de teflon, poate acul nu intra destul de jos si suveica prin rotatia ei nu apuca ata.Indicat ar fi sa desfaci suveica sa o cureti, cele de teflon nu se ung dar aduna ascame destul si se pot deregla. Poti sa incerci cu ace diferite sau sa incerci sa lasi acul putin la jos.
Alte idei nu imi vin acum....incearca sa faci ceva poze sa vedem cum coase masina...pe multe "forumiste" le-ar ajuta o imagine....pentru ca toti ne-am confruntat cu mici probleme.
cos
orhapetru
Senior
Senior

masculin
Numarul mesajelor : 571
Varsta : 41
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 15/03/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de Butterfly_Amalia la data de Mier 02 Oct 2013, 11:50 am

HELP!!! Am nevoie de un mecanic masini de cusut din Bucuresti. Ma poate ajuta cineva? Merci 
Butterfly_Amalia
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 64
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ral la data de Mier 02 Oct 2013, 3:19 pm

Buna,

Am o mica problema cu masina de cusut. Am verificat reglajele si nimic nu e schimbat, iar ea imi aduna ata pe spatele materialului.

Adaug si o poza sa vedeti despre ce vorbesc.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]" />

Imi puteti spune va rog ce sa ii mai fac ?
Multumesc
ral
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 41
Varsta : 33
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de despina13cucli la data de Joi 03 Oct 2013, 1:38 pm

poate nu e bine infilata ata pe mosorel
despina13cucli
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 19/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Panea Laura la data de Joi 03 Oct 2013, 2:23 pm

Ral daca ai schimbat ata atunci poate trebuie sa reglezi tensiunea. Eu cand patesc asa reglez tensiunea, curat la mosorel scamele adunate, ung masina.
Sper sa te fi ajutat.
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 711
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ANCA ECATERINA la data de Joi 03 Oct 2013, 2:31 pm

Ral eu asa patesc atunci cand iese ata din ( sper ca nu incurc denumirile componentelor) parghia de ridicare a firului.
ANCA ECATERINA
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 191
Varsta : 38
Localizare : romania, satu mare
Data de inscriere : 07/10/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de clodi la data de Joi 03 Oct 2013, 3:27 pm

Lacaramioara, daca nu prinde ata nici la cusatura dreapta eu cred ca este din cauza acului. Asa cum a zis si Petru exista pe piata si ace mai scurte, eu am cumparat odata seturi de ace (erau unele mai ieftine in plic de hartie verde) care din pacate sunt mai scurte decat are masina nevoie si nu le pot folosi. Eu folosesc ace Milward (se gasesc la mercerie) si sunt ok.
Ral, eu patesc asta cand masina aduna prea multe scame la suveica. Incearca sa o cureti.
clodi
Maestru
Maestru

Sus In jos

Mesaj Scris de ral la data de Joi 03 Oct 2013, 4:45 pm

Multumesc frumos pentru raspunsuri, voi incerca diseara sa o curat si va anunt ce se intampla
ral
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ral la data de Vin 04 Oct 2013, 4:45 pm

Am desfacut masina de cusut aseara, nu avea nici o scama la suveica. Am curatat, aspitrat si incercat din nou. Problema persista. Cred ca trebuie sa o duc la un mecanic.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Vin 04 Oct 2013, 9:14 pm, editata de 1 ori (Motiv : Separat capitole)
ral
Nou venit
Nou venit

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat