Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyAstazi la 7:42 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

+127
danida
valentinadof
mb09
Adighh
eriliana
cocav
aisha
chandler850
ancamc
violetas
tadok
Cristina Munteanu
mari01
victoria2006
alessia2007
marina40
myky7robc
67dana
mnarcisa
manu7
pufoi
AnaMariaL
b_blondutza18
avramzenoviva
danielabordei
mya21_ro
vickyb
voicu silvia
amoni
tiana
anielle
ivanovici_lili60
dana_ana23
clearence
georgeta.prnic
mimiady63
arianalaura
anamaria79"
cami26
sabinatudor73
ancsemira
jade84
EuIrinuca
cerasela anca
shtefania_g
geo
camelia-vasilica
andegelia
emmancita
liones08
Gabiuta
antonina
yoannacri
danadana19
europolis
teisoara
nicol.riforp
Serban Valentina
Zana Mica
oana87
ninatopor
squirrel
Luncasu Mihaela
lennny
mariah_stc
Karina33
marlen372001
emi
rosita
cozma felicia
Cristache
irish05
daniela60
letho
mihaelavama
ancush
Nicoleta Irimescu
adriataras
Biene
iuliana72
Anusca
ivanoiuadela9
T_mihaela
ioana soare
kmn
Maria51
emilia g.
micheline
tinassyliliana
iozefina
cristina_84
mariaz_09
Andata
MagdaMarin
nanini
ramona75
roxanna
tita ana maria
dicioanacris
anka_gabi
cory74
Uca
rebela26
stoy
24elena
corina corina
miha02
firicel
geta76
norelif
odrina
symos
Giobsy
aba
mykya
Dionisia
Ruth
doraly
canadianca50
loreroli
HERMYNNA
Ana Maria
SilviaDumitrescu
samo99ro
crina68
Anuk
MihaelaT
131 participanți

Pagina 21 din 30 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 25 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de marlen372001 Lun 12 Dec 2011, 5:07 pm

draga daniela,

imparte imaginar la 3 numarul ochilor de la fata si spate. 1/3 va fi numar de ochi de scazut in total la gat. daca sunt sa zicem 90 :
90:3 =30

scazi asa : la mijloc 10 si in parti intai 4 apoi 2, 2, 1, 1 si la fel in partea calalta.
vei lucra 30 +10, apoi scazi brusc 1 data (ca si cum inchizi lucrul) 10
ti se imparte lucrul in 2 si faci pe fiecare umar 4-2-2-1-1. ar trebui sa iasa suficient de rotund. daca nu ti se potriveste, fa-mi Pm cu nr.exact de ochi si calculam.

asa sigur ii va intra pe cap.
si inca o smecherie : fa puloverul cu nasturi pe umarul stang. copiii nu se deschid singurei la gat.

ce zici ?
spor,
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de danielabordei Lun 12 Dec 2011, 5:15 pm

Marlen, eu am avut 60 de ochiuri, am impartit la 3 iar la mijloc (adica pentru gat) am scazut 10 odata apoi 5 intr-o parte si 5 in alta. O sa incerc varianta ta. Cred ca va iesi! Multumesc mult de tot! pupi
danielabordei
danielabordei
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 46
Localizare : buzau
Data de inscriere : 23/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Lun 12 Dec 2011, 9:34 pm

Daniela sa ne arati produsul final.Moase am fost destule si speram ca te-am ajutat cumva.Mult spor.
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de danielabordei Mar 13 Dec 2011, 9:08 am

Felicia, cu siguranta ca va arat! O sa-l postez la sectiunea tricotajelor pentru cei mici. O sa-l vedeti, va asigur! Acum ramane sa-l termin ca aseara am desirat dar n-am mai lucrat nimic zid Multumesc pentru sfaturile ce mi le-ati dat! prietenie
danielabordei
danielabordei
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 46
Localizare : buzau
Data de inscriere : 23/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de avramzenoviva Mier 14 Dec 2011, 10:46 am

ajutoooorrrrrr,ma puteti ajuta, va rog frumos cu um model simplu de plovar barbatesc...ma cam incurc la sczut fata spete mineci.......va rog frumos as vrea sa il fac cint mai bine si repede ptr ca vreau sa il pun sub pom.Multumeessssssscccccccccc





Ultima editare efectuata de catre Uca in Mier 14 Dec 2011, 11:17 am, editata de 1 ori (Motiv : Mesaj mutat de la <Cine stie? Modele tricotate II>)
avramzenoviva
avramzenoviva
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 56
Localizare : italia
Data de inscriere : 12/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de danielabordei Mier 14 Dec 2011, 11:27 am

Zenoviva, citeste mai sus ce sfaturi am primit eu pentru scazutul la gat! Cat pentru maneci iti pot spune eu cum fac. Maneca o fac astfel : cand ajung la subrat, scad 2 ochiuri odata(in fiecare parte) apoi dupa 2 randuri scad din nou 2 ochiuri in fiecare parte; dupa alte doua randuri inca 2 ochiuri in fiecare parte, apoi la fiecare 1 rand cate 1 ochi in fiecare parte de 8 ori (adica in total ar veni 8 ochiuri in fiecare parte) si apoi ce ramane mai fac 1 rand si le scad pe toate. Acum depinde si cat e de gros firul. Daca e foarte gros nu scazi de 8 ori scazi de 6, de exemplu. Sper ca am fost destul de explicita! pupi
danielabordei
danielabordei
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 46
Localizare : buzau
Data de inscriere : 23/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Giobsy Mier 14 Dec 2011, 11:39 am

Cel mai simplu model ar fi asa:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sagetile negre indica sensul de lucru. Cele albastre indica sensul scaderii/cresterii la rascroiala gatului.
Manecile se fac ridicand ochiurile din margine.
Singura cusatura este cea de subbrat: de la elasticul manecii pana la elasticul stanilor (fata si spate)
Pentru intrebari si detalii, nu ezita sa ma soliciti.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de kmn Mier 14 Dec 2011, 6:08 pm

giobsy...multumesc....
fac un bolero...voiam in genul a ce ai descris tu mai sus si eram in dilema la maneci....initial voiam sa montez ochiuri si sa lucrez pe lung dar acum cred ca voi face cum mi-ai sugerat tu.....
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Giobsy Joi 15 Dec 2011, 8:44 am

Cu multa placere, Kmn! Sa-ti fie de folos!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 15 Dec 2011, 12:04 pm

ivanoiuadela9 a scris: Am găsit la second un botosel care mi a plăcut tare mult dar nu ştiu cum e făcut , nu mi dau seama deloc poţi să mă omorî . L am descusut şi tot nu m am prins de şmecheria cum e făcut , poate mă ajutaţi voi că eu sunt bătută în cap :-( aşa arată el normal)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si asa descusut
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Giobsy Joi 15 Dec 2011, 12:48 pm

Daca botoselul are cusatura sub talpa, ar veni cam asa:

Montezi 36 ochiuri si lucrezi punct lenes (toate randurile pe fata) 12 randuri.
La R 13 se imparte lucrul in 3:
16och + 4 och + 16 och
Lucrezi primele 16 och, iar de aici inainte continui doar cu urmatoarele 4 och pe fata, iar pe ultimul il iei impreuna cu primul din cele 16 (15, 14...) de pe andreau din stanga.
R14 si urmatoarele: lucrezi doar cele 4 och din mijloc si ultimul il lucrezi impreuna cu primul din cele 16 (15, 14)... de pe andreaua din dreapta. Si tot asa pana ajungi in zona de elastic.
Pe andrele ar trebui sa mai ai cam 6 + 4 +6 och=16. Cele 16 och se lucreaza punct elastic (1 och fata, 1 och dos) cat vrei sa fie de inalt.
Cosi apoi botoselul la spate si sub talpa si gata.
Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa. Daca nu, suna-ma, Adela.

Atentie: numarul de ochiuri este orientativ. Tu adaptezi nr de ochiuri la fir si la marimea botoselului.

LE: Acu' am vazut a doua fotografie. Inseamna ca se lucreaza asa cum ti-am spus. Este ca un T intors (cu piciorul in sus).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Linia serpuita este portiunea de punct lenes
V-urile sunt punct jerse (fata pe fata, dosul pe dos)
Liniile punctate reprezinta unirea portiunii din mijloc (cele 4 och) cu cate un och la fiecare rand, din cele doua laturi.


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Joi 15 Dec 2011, 1:00 pm, editata de 1 ori

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 15 Dec 2011, 12:56 pm

Sad Am incercat sa fac asa cum spui tu , am despartit ochiurile . Initial am lucrat numai partea din mijloc 1ochi fata 1 ochi dos cam 10 cm si apoi m am blocat si am stricat . Am inceput iar si acum am luat asa cum zici tu la sf. randului din mijloc luam unul de pe lateral si a iesit ca naiba asa ca m-am lasat pagubasa ca nu inteleg cum vine zid zid Sad . O sa incerc iar si atunci am sa te sun . te pup si multumesc kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Giobsy Joi 15 Dec 2011, 1:05 pm

Adela, daca vrei sa nu te complici, incheie ochiurile pe care nu le lucrezi si continua doar cu cele 4, pana cand ajungi la marimea dorita. Apoi cosi, de-o parte si de alta, ochi la ochi.

Am citit postarea ta si revin:

Fii atenta: pe portiunea de "bombeu" (de la varf degetelor, pana la elastic) lucrezi mereu doar cele 4 och., iar pe ultimul din cele 4 il lucrezi impreuna cu primul din cele care asteapta, la fiecare rand. Celelate stau in asteptare, fara sa le lucrezi si pe ele.


Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Joi 15 Dec 2011, 1:16 pm, editata de 1 ori (Motiv : Lamuriri (oare?) suplimentare)

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 15 Dec 2011, 1:52 pm

Fii atenta: pe portiunea de "bombeu" (de la varf degetelor, pana la elastic) lucrezi mereu doar cele 4 och., iar pe ultimul din cele 4 il lucrezi impreuna cu primul din cele care asteapta, la fiecare rand. Celelate stau in asteptare, fara sa le lucrezi si pe ele. [/quote]

Asa am facut si eu doar ca la urmatorul rand nu mai sunt 4 ochiuri ci 6 daca iau si intr-o parte si alta cate unul ... si acum pe care il mai lucrez ? sau trebuie sa scad ca sa ramana tot timpul 4 .... aici m am blocat zid
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Giobsy Joi 15 Dec 2011, 3:21 pm

Raman 4, pentru ca cele doua le lucrezi impreuna (le scazi si ramane tot unul). Faci asta doar pentru a uni bombeul de marginea papucului.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Vin 16 Dec 2011, 11:13 am

vezi ce batuta in cap sunt zid la asta nu m-am gandit .... incerc asa ... te pup si saru mana din suflet ..... kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty esarfa valurile marii

Mesaj Scris de b_blondutza18 Vin 16 Dec 2011, 6:41 pm

salut...de curand m-am apucat de crosetat si sunt fascinata de toate modele pe care le-am vazut...tot cautand modele am dat peste o esarfa superba pe care as dori sa o pot face si eu,bineinteles,cu ajutorul vostru,daca se poate...http://static.breslo.ro/img/product/breslo-1030127-product.jpg aici e poza cu esarfa la care visez de cand am zarit-o...ajutati-ma,va rog...
b_blondutza18
b_blondutza18
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 35
Localizare : google
Data de inscriere : 02/07/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de roxanna Lun 26 Dec 2011, 8:06 pm

buna fetelor si sarbatori frumoase mai departe va doresc !
am montat ochiurile pentru un fular circular (colar parca ii mai zice) , am lucrat primul rand si ...m-am blocat !
cum "leg" intre ele cele doua parti , sa lucrez pe circular ? si ce sfaturi imi dati, la ce sa fiu atenta ?
modelul pe care il vreau face este bob de orez dublu (R1: *2 ochiuri pe fata, 2 ochiuri pe dos * si se repeta apoi de la * la * pana se termina randul ;R2: toate ochiurile se lucreaza asa cum se prezinta (ochiurile pe dos se lucreaza pe dos, iar cele pe fata se lucreaza pe fata);R3: *2 ochiuri pe dos, 2 ochiuri pe fata * si se repeta apoi de la * la * pana se termina randul ;R4: toate ochiurile se lucreaza asa cum se prezinta (ochiurile pe dos se lucreaza pe dos, iar cele pe fata se lucreaza pe fata)).

va pup !
roxanna
roxanna
helper
helper

Numarul mesajelor : 14
Localizare : gherla
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Lun 26 Dec 2011, 8:58 pm

Iti imprastii uniform ochiurile de-a lungul andrelelor circulare, ai grija sa nu rasucesti lucrul, apoi lucrezi primul ochi pe care il ai pe andreaua stanga, firul venind dinspre primul ochi de pe andreaua dreapta. La lucrul circular ochiurile iti vin rasucite si trebuie ca ochiurile pe fata sa le lucrezi prin partea din fata a buclei, iar ochiurile pe dos sa le lucrezi prin partea din spate a buclei.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de roxanna Lun 26 Dec 2011, 11:39 pm

multumesc frumos de raspuns , mi-am dat seama ca este ceva smecherie cu lucratul ochiurilor, asa ca mai bine am intrebat.
cand am luat primul ochi de pe andreaua stanga am remarcat ca parca apare o diferenta de nivel , nu stiu cum sa explic sa ma fac inteleasa, insa parca se vede ca acolo e "imbinarea" . o sa mai lucrez cateva randuri sa vad cum iese...
roxanna
roxanna
helper
helper

Numarul mesajelor : 14
Localizare : gherla
Data de inscriere : 27/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de AnaMariaL Mar 27 Dec 2011, 4:56 pm

Bolerica tricotata zig-zag explicatii, sper sa se inteleaga(eu am explicat pe o esarfa).
nr.1: avem un dreptunghi lat de 50 cm si lung de 150 cm
nr.2: se unesc capetele si se cos (in poza am pus semnul exclamarii)
nr.3: dupa ce coasem rezulta un cerc, ca un fular tubular, astfel ca asezam cusatura pe mijloc.
nr.4: lasam aproximativ 18/20 cm distanta la extremitati in partea de sus(aici vom baga manutele), apoi coasem dintr-un capat intr-altul.
..... si gata bolerica. Partea de jos necusuta va veni in partea de sus a gatului[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
AnaMariaL
AnaMariaL
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 31
Varsta : 41
Localizare : constanta
Data de inscriere : 04/12/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de crina68 Mar 27 Dec 2011, 6:20 pm

Mă declar satisfăcută!Mai am să descifrez modelul ca lumea, ce păcat că nu este o diagramăăăăă.... hug

Multumesc mult și pupici!!!!!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de georgeta.prnic Mar 27 Dec 2011, 11:51 pm

Vreau sa lucrez o caciulita cu firul primit de la d-na Tina.Nu stiu cum,tricotat sau nu?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de AnaMariaL Mier 28 Dec 2011, 4:14 pm

crina68: imi pare rau ca nu am diagrama, dar incearca sa respecti facand cum scrie acolo si iese. pupici.

georgeta.prnic: eu zic ca merge impletit(in cazul in care gresesti vreun rand, poti sa il desiri? sau se incurca firele?) sau daca vrei la croseta, te sfatuiesc sa faci cu o croseta mai groasa, dar atunci va iesi o caciulita mai de primavara. Sau poate iti ajunge materialul pt o vestuta. Mult spor.Pupici.
AnaMariaL
AnaMariaL
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 31
Varsta : 41
Localizare : constanta
Data de inscriere : 04/12/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de crina68 Mier 28 Dec 2011, 5:12 pm

Anushka, sunt și eu ca în Creangă: Muieți-îs posmagii?
Mulțumesc mult,dar peizanca de mine se descurcă mai bine pe partituri!
O să urmez pas cu pas rețeta! hug

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 21 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 21 din 30 Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 25 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB