Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

+127
danida
valentinadof
mb09
Adighh
eriliana
cocav
aisha
chandler850
ancamc
violetas
tadok
Cristina Munteanu
mari01
victoria2006
alessia2007
marina40
myky7robc
67dana
mnarcisa
manu7
pufoi
AnaMariaL
b_blondutza18
avramzenoviva
danielabordei
mya21_ro
vickyb
voicu silvia
amoni
tiana
anielle
ivanovici_lili60
dana_ana23
clearence
georgeta.prnic
mimiady63
arianalaura
anamaria79"
cami26
sabinatudor73
ancsemira
jade84
EuIrinuca
cerasela anca
shtefania_g
geo
camelia-vasilica
andegelia
emmancita
liones08
Gabiuta
antonina
yoannacri
danadana19
europolis
teisoara
nicol.riforp
Serban Valentina
Zana Mica
oana87
ninatopor
squirrel
Luncasu Mihaela
lennny
mariah_stc
Karina33
marlen372001
emi
rosita
cozma felicia
Cristache
irish05
daniela60
letho
mihaelavama
ancush
Nicoleta Irimescu
adriataras
Biene
iuliana72
Anusca
ivanoiuadela9
T_mihaela
ioana soare
kmn
Maria51
emilia g.
micheline
tinassyliliana
iozefina
cristina_84
mariaz_09
Andata
MagdaMarin
nanini
ramona75
roxanna
tita ana maria
dicioanacris
anka_gabi
cory74
Uca
rebela26
stoy
24elena
corina corina
miha02
firicel
geta76
norelif
odrina
symos
Giobsy
aba
mykya
Dionisia
Ruth
doraly
canadianca50
loreroli
HERMYNNA
Ana Maria
SilviaDumitrescu
samo99ro
crina68
Anuk
MihaelaT
131 participanți

Pagina 22 din 30 Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 26 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Mier 28 Dec 2011, 5:54 pm

Crina, un film cu explicaţii te ajută?
Mie mi se pare simplu după acest film:


Sper să îţi fie cu folos! hug

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de crina68 Mier 28 Dec 2011, 6:28 pm

Să o mănânce mama de fetiță dulce și hărnicuță!
Cum se gândește ea la urzicata,să nu se streseze wink
Uco,îmi erai dragă,dar acum te am la suflet și mai mult!Mercic! hug Merci

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de georgeta.prnic Mier 28 Dec 2011, 7:06 pm

Acum incerc impletit,cu andrele circulare groase..sau rupt.Am pus prea multe ochiuri,ca mi-a fost rusine sa intreb cu cate ochiuri sa incep,abia am desfacut cele 3 randuri,noroc ca am lucrat larg.Vreau sa fac doua caciulite,ca am doua adolescente,si daca ramane si de mezina....Am 200 gr!Am pus acum 60 de ochiuri,lucrate larg,pe crosetele pentru punct tunisian,ca nu am altele mai groase,si tricotez nu crosetez!O sa vad daca iese ceva,erau frumoase si pufoase cele 3 randuri stricate! pupi
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 31 Dec 2011, 11:41 am

Adela a zis :
ivanoiuadela9 a scris:Buna fetele . Am si eu o rugaminte la doamnele care lucreaza numai minunatii pe aici . Mie mi se incarca foarte greu pagina pe telefon si gasesc foarte greu modele si unele poze nici nu mi le arata ca e memoria mica la telefon , vreau si eu un model de bolerou crosetat ( sau tricotat la tricotaje ) cu maneca lunga mai deosebit ca sa l fac pentru fata nasilor .Ea are unul cumparat cu maneca lunga lucrat dintr-un mohair subtire si cu model , o sa i fac si poza sa va arat cum este acela . Maine ma duc sa iau firele si va spun si ce fir este. Poate domnele care au mai postat modele pe aici le-a sarit in ochi un model mai elegant si deosebit sau poate chiar ele au lucrat ceva . Multumesc din suflet si nu ma certati prea rau ca apelez la voi . kiss
Acum a revenit si spune:
ivanoiuadela9 a scris:Am rămas datoare cu poza de la boleroul pe care vreau să l fac fetii nasei şi materialul. Acesta e boleroul cumpărat .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aici am făcut o poza cu modelul dar nu mi am dat seama şi am făcut poza pe dosul lucrului
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Iar aici sunt cele 2 bobine eu cred că e un mohair subţire un frez deschis. Credeţi că îmi va ajunge să i fac ceva în genul celui cumpărat ? Şi cum şi de unde să încep şi ce model să fac ca să îmi ajungă materialul. Vă mulţumesc şi vă spun de pe acum La Mulţi Ani cu sănătate. pupi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de mariaz_09 Sam 31 Dec 2011, 3:33 pm

Georgeta,pune pe ace 10 ochiuri,lucreaza vreo trei randuri si apoi masori sa vezi cu cm cat masoara.Apoi masori circumferinta capului,imparti la nr.de centimetri din monstra si vezi cate grupe 10 aiApoi nr.rezultat i-l inmultesti cu 10 si rezulta nr de ochiuri.Asa incepi orice lucru tricotat,faci intai o monstra .Sper ca am fost inteleasa,daca nu mai intreaba.
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de georgeta.prnic Sam 31 Dec 2011, 5:23 pm

Am inteles,foarte bine!Multumesc mult! kiss
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de 24elena Dum 01 Ian 2012, 11:39 am

La multi ani tuturor, multa sanatate si numai bucurii alaturi de cei dragi.
Cum se face modelul la acel bolero alb si pentru o persoana de vreo 48 kg si o inaltime de cel mult 160 cm cam cat fir ar trebui.
Poate imi explica si mie cineva modelul si cum se lucreaza.
Multumesc anticipat!

24elena
24elena
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Varsta : 42
Localizare : Targu Neamt
Data de inscriere : 16/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 04 Ian 2012, 1:00 pm

[quote="ivanoiuadela9"]Am rămas datoare cu poza de la boleroul pe care vreau să l fac fetii nasei şi materialul. Acesta e boleroul cumpărat .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aici am făcut o poza cu modelul dar nu mi am dat seama şi am făcut poza pe dosul lucrului
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu stie nimeni sa mi spuna si mie de unde se incepe boleroul ?? Mie mi sa parut prima data ca ar fi facut ca un fel de vestuta si apoi puse manecile , dar nu mi dau seama cum . Ma mai uit deseara cand ma duc la nasa . kiss
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 04 Ian 2012, 1:14 pm

Adela nu e lucrat ca si cele crosetate? Adica un dreptunghi care este cusut cat e maneca de lunga si de la un cap si de la celalalt, apoi lucrat roata o margioara. Si daca tu crezi vrei ca pe spate sa fie mai lat decat grosimea manecii poti incepe pe ochiuri mai putine si cresti pe masura ce te apropii de spate iar la maneca cealata scazi wink Asta in cazul ca incepi de la incheietura unei maini si termini la cealata (asa pare cel din poza). Sau daca incepu de pe jumatatea spatelui lucrand fiecare parte separat, incepi cu latimea pe care o doresti pe spate si cand ajungi la maneca scazi pana ajungi la largimea dorita wink
Sper ca nu te-am ametit pupi

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 04 Ian 2012, 2:07 pm

draga silvia,

nu vreau sa te supar, dar :
draga adela,
boleroul e lucrat de jos in sus, dupa un tipar aproximativ asa :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



cu model dupa diagrama asta (aprox, nu am gasit altceva):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



dupa care se cos umerii si se monteaza ochiuri pentru maneci.
Atentie ! se face proba de ochiuri si sa iau dimensiunile din schema (umar, inaltime, inaltime umar - mai lungut putin, ca vad ca manecile nu sunt fixe si anchior). manecile se pot face circular sau du-te- vino si apoi cusute subrat.
la final se pun ochiuri pe toata circumferinta lucrului si se face marginea aceea cu bradut ( o sa incerc sa-i caut diagrama si ei).

editat : adaugat diagrama model la margine :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


sper ca se intelege. Spor la treaba,
marlen
PS : stiu ca are scazatura sub maneca, dar eu am un motiv pentru care simplific lucrurile.


Ultima editare efectuata de catre marlen372001 in Mier 04 Ian 2012, 2:29 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugat diagrama la final)
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de kmn Mier 04 Ian 2012, 2:36 pm

marlen..mersic...imi sunt si mie utile informatiile tale pupi
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mier 04 Ian 2012, 4:10 pm

Silviuta eu i-am facut fetii un bolero asa cum zici tu dar crosetat ... asta e altfel de bazdaganie tricotata zid care mi se pare foarte complicata zid merge sa fac si tricotat la fel cu dreptunghi ?? o sa incerc sa vad ce iese kiss
Multumesc Marlen pupi
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Mier 04 Ian 2012, 4:44 pm

marlen372001 a scris:draga silvia,nu vreau sa te supar,.....
vaaaii Marlen da cum sa ma supar ? Fi serioasa draga ca eu mi-am dar cu parerea asa.... ca o parere . Cum sa ma supar eu care nu am mai pus mana pe andrele de 100 de ani pe tine care cred ca dormi cu andrelele sub perna wink
Chiar te rog sa treci mai des pe aici hug pupi

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Salut copil

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Lun 09 Ian 2012, 8:33 pm

Fetele drăguţele credeţi că pot să croşetez cu mohair ? Vroiam să mă apuc de bolero dar parcă e mai uşor croşetat decât tricotat zid A încercat cineva să facă bolero tricotat începând de la un triunghi ?
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de dana_ana23 Lun 09 Ian 2012, 8:45 pm

Buna fetelor si La multi ani! Eu sunt foarte suparata si ma tot chinui sa fac boleroul Ducess(parca)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si nu reusesc.Am pus 70 ochi si am lucrat2ochi fata 2 ochi dos si am facut un dreptunghi ca in pag 13 de pe forum..si ce fac acum cu el?K nu stiu unde sunt si unde am ajuns. zid
A facut cineva acest bolerou?pe cati ochi ati inceput?cata lana a intrat(eu am 3 bobine de mohair si asi vrea sa-mi ajunga wink ) Multumesc anticipat, Daniela

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
dana_ana23
dana_ana23
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 60
Localizare : iasi-stuttgart
Data de inscriere : 12/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de pufoi Lun 09 Ian 2012, 9:36 pm

si mie imi place foarte mult modelul pe care vrea sa-l faca dana.
asa ca va asteptam cu explicatii si multumiri anticipate! kiss
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de georgeta.prnic Lun 09 Ian 2012, 11:55 pm

Ma inscriu si eu,imi place modelul ales de Dana! Smile Ajutor.. ajutor ..Multumim pentru intelegere! multumesc
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Giobsy Mar 10 Ian 2012, 9:23 am

Eu am facut acest bolerou, cu fir destul de gros si nu mai tin minte pe cate ochiuri am inceput. Cred totusi ca 3 bobine sunt suficiente.
In ceea ce priveste indicatiile de lucru, explicatii si sfaturi, le gasiti pe pag.13. Mie mi-au fost de mare ajutor.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de dana_ana23 Mar 10 Ian 2012, 10:22 am

Eu ma incapatinez si continui ce am inceput. Oricum fac parte din clubul:,,Fac-Desfac ''
Deci:am pus 70 de ochi pe andrea si am inceput( zic eu) din fata nasture adica latura AB dupa schema de la pag 13. si impletesc in continuare cele 3 bobine 2 oc. fata si 2 dos. Cand termin, o sa incerc sa trag colturile din fata, sa cos la maneca, sa mai fac ceva la guler ca in foto.sa vad daca iese ceva, daca nu stric si asta e..munca fara spor! Imbratisari si o zi buna!
dana_ana23
dana_ana23
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 60
Localizare : iasi-stuttgart
Data de inscriere : 12/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Cusut bucati de tricotaj

Mesaj Scris de manu7 Mar 10 Ian 2012, 7:16 pm

Salutare tuturor!

Fiind primul meu mesaj pe forum, cred ca ar fi politicos sa spun cateva lucruri despre mine: eu sunt manu, 7 e numarul meu norocos si mi-a fost de folos la inscriere pentru ca username-ul manu era deja dat. Pe langa citit si calatorit, cea mai mare pasiune de hobby Smile a mea este bricolajul (eu includ si decoratiile tot aici Smile). De-aia dupa ani in care m-am prostit lucrand diverse pentru mine si prieteni - de curand am iesit in lume cu un blog dedicat marelui meu hobby.

Si uite asa ajung sa va spun si de ce va deranjez: am nevoie de un sfat de la persoane mai pricepute ca mine. Lucrez la un proiect care presupune imbinarea de bucati taiate de tricotaj. Cum sa surfilez mai bine marginile bucatilor de tricotaj si ce sfaturi aveti pentru cusutul lor? Intreb aici si nu la croitorese - pentru ca grija mea cea mare e sa nu se duca ochiurile la bucatile de tricotaj.

va multumesc pentru orice sugestie si indiferent cum imi va iesi - o sa vin sa va arat!

numai bine,
manu


Edit uca:

Bine ai venit Manu!
Te rog să te familiarizezi cu forumul şi să citeşti regulamentul acestuia.
Sunt multe subiecte unde poţi scrie şi cere ajutor. De aceea e bine să verifici înainte de a deschide un topic nou.
Am modificat mesajul deoarece ai scris cu roşu, ceea ce nu este permis.
Culorile sunt rezervate moderatorilor pentru recomandări, atenţionări sau sancţionări.
Mulţumesc pentru înţelegere.



Ultima editare efectuata de catre Uca in Mar 10 Ian 2012, 7:29 pm, editata de 1 ori (Motiv : schimbat culare scris şi recomandare pentru utilizator)
manu7
manu7
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Localizare : Frankfurt
Data de inscriere : 10/01/2012

http://www.decobrico.ro/blog/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de manu7 Mar 10 Ian 2012, 7:35 pm

Uca - in primul rand multumesc ca mi-ai mutat mesajul la topicul potrivit.
Si referitor la culoare - habar nu am avut, desi chiar am citit conditiile. Smile Puterea obisnuintei; pe toate forumurile unde am activat, scriam cu rosu. Smile
manu7
manu7
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Localizare : Frankfurt
Data de inscriere : 10/01/2012

http://www.decobrico.ro/blog/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de geo Mar 10 Ian 2012, 7:39 pm

Manu, uite un topic unde cred ca o sa gasesti informatiile de care ai nevoie:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Mar 10 Ian 2012, 7:41 pm

Manu, nu este nici o problemă, din greşeli învăţăm.
Explică te rog mai pe larg ceea ce vrei să realizezi. Tricotul pe care vrei să îl tai e lucrat manual sau la maşină ( gen tricot din comerţ)?
Există şi varianta de a tricota fiecare bucată separat, fix pe dimensiune de aceea te întreb. Bine, acum depinde despre ce este vorba.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de manu7 Mar 10 Ian 2012, 7:44 pm

Geo, multumesc mult de link - cred ca e ce caut (trebuie sa ma uit si la video).

Uca - vreau sa "reconditionez" niste pulovere vechi, care au fost tricotate la masina si sa le dau sansa unei vieti noi sub forma de fete decorative de perna. Smile
Cum am promis, indiferent cum iese - pun poze.
manu7
manu7
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 10
Localizare : Frankfurt
Data de inscriere : 10/01/2012

http://www.decobrico.ro/blog/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de pufoi Mar 10 Ian 2012, 8:38 pm

Giobsy multumim de explicatii. As mai avea o intrebare,doua: tie ti-a iesit bine boleroul ? si 3 bobine de 100 gr sau de 50 grame? Merci
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 22 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 22 din 30 Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 26 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB