Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyAstazi la 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyAstazi la 12:00 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyIeri la 9:37 pm Scris de LRodica

» Bijuterii din sarma 9
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyIeri la 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyIeri la 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyIeri la 6:52 am Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

+127
danida
valentinadof
mb09
Adighh
eriliana
cocav
aisha
chandler850
ancamc
violetas
tadok
Cristina Munteanu
mari01
victoria2006
alessia2007
marina40
myky7robc
67dana
mnarcisa
manu7
pufoi
AnaMariaL
b_blondutza18
avramzenoviva
danielabordei
mya21_ro
vickyb
voicu silvia
amoni
tiana
anielle
ivanovici_lili60
dana_ana23
clearence
georgeta.prnic
mimiady63
arianalaura
anamaria79"
cami26
sabinatudor73
ancsemira
jade84
EuIrinuca
cerasela anca
shtefania_g
geo
camelia-vasilica
andegelia
emmancita
liones08
Gabiuta
antonina
yoannacri
danadana19
europolis
teisoara
nicol.riforp
Serban Valentina
Zana Mica
oana87
ninatopor
squirrel
Luncasu Mihaela
lennny
mariah_stc
Karina33
marlen372001
emi
rosita
cozma felicia
Cristache
irish05
daniela60
letho
mihaelavama
ancush
Nicoleta Irimescu
adriataras
Biene
iuliana72
Anusca
ivanoiuadela9
T_mihaela
ioana soare
kmn
Maria51
emilia g.
micheline
tinassyliliana
iozefina
cristina_84
mariaz_09
Andata
MagdaMarin
nanini
ramona75
roxanna
tita ana maria
dicioanacris
anka_gabi
cory74
Uca
rebela26
stoy
24elena
corina corina
miha02
firicel
geta76
norelif
odrina
symos
Giobsy
aba
mykya
Dionisia
Ruth
doraly
canadianca50
loreroli
HERMYNNA
Ana Maria
SilviaDumitrescu
samo99ro
crina68
Anuk
MihaelaT
131 participanți

Pagina 25 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Joi 19 Ian 2012, 1:14 am

Un site francez cu "fagure":
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nu stiu daca este exact ce cautati, dar e un site interesant.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Joi 19 Ian 2012, 10:34 am

Este,intr-adevar interesant.Imi place mult moddelul 2,poate am sa reusesc sa-l fac.Multumim. pupi
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de mari01 Joi 19 Ian 2012, 11:52 am

M-am hotarat sa aplic metoda IOANEI.oare 6 ochiuri sunt suficiente pentru spate+fata si 6 maneca?multumesc inca odata tuturor fetelor pentru raspunsuri.
mari01
mari01
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 964
Varsta : 43
Localizare : craiova
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de myky7robc Joi 19 Ian 2012, 12:52 pm

samo, f f bun situl asta,ms Merci
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Joi 19 Ian 2012, 5:41 pm

mari01 a scris:M-am hotarat sa aplic metoda IOANEI.oare 6 ochiuri sunt suficiente pentru spate+fata si 6 maneca?multumesc inca odata tuturor fetelor pentru raspunsuri.

Nu stiu exact cat inseamna pentru firul tau 6 ochiuri. Eu daca as face pentru mine as pune deoparte cam 3,5cm de ochiuri pentru subrat.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de kmn Joi 19 Ian 2012, 9:56 pm

as vrea sa imi fac o rochie ( mulata sau ff putin evazata, eventual cu maneca scurta, deasupra genunchilor) din bumbac gen angelica....aveti idee cam cat fir mi-ar trebui?
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de myky7robc Vin 20 Ian 2012, 12:05 pm

kmn, bbc tip angelica mi se pare cam gros, dar tip flavia eu zic ca ar merge f bine pt o rochie, insa crosetata nu tricotata cu bbc..
eu am lucrat cu flavia un costumas: bluza si fustita clos pt o fetita si a iesit super, l-am postat pe aici la seturi pt copii.
fir subtire de bbc gasesti la mai multe mercerii si on line.
succes.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Vin 20 Ian 2012, 12:14 pm

Da, si eu zic la fel, si bumbac, si rochie, si tricotata, pare ceva sortit a fi dezamagitor. Se va deforma, lasa, labarta si va deveni rapid nepurtabila. Ar putea ajuta un bumbac amestecat cu microfibra, pentru mai multa stabilitate.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cory74 Vin 20 Ian 2012, 12:35 pm

Ioana, pomeneai la un moment dat de oparirea lucrului gata, pentru a evita scamosarea, dar spuneai ca nu ai probat... Intre timp ai facut asta? Sau poate altcineva a facut asa si imi poate spune si mie care este rezultatul.
Am reusit sa-mi termin un pullover cu fr Niki de la Rde Heart, care are tendinta sa se scamoseze... Iar daca se intampla asta, mor de ciuda, ca am muncit ceva la el...
O sa pun si eu poze imediat ce reusesc sa ma fotografiez...
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Vin 20 Ian 2012, 1:33 pm

Da, am facut asta cu fularul lung si gros pe care l-am postat [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Nu se scamosa inca, dar stiind ca firele de gen (roving) au tendinta aceasta, am efectuat operatiunea preventiv. Arata foarte bine, nu a patit nimic, nu s-a dus culoarea, dar candva, dupa multe purtari, probabil ca se va scamosa, poate un pic mai tarziu decat daca nu-l opaream. Cand voi observa asta, voi tunde scamele cu forfecuta:)

edit: Nu cunosc firul tau, dar daca este cu acril sau altceva sintetic mai bine nu fa asta, apa fiarta il va distruge.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de kmn Vin 20 Ian 2012, 2:49 pm

multumesc fetelor....
ma mai gandesc ce fac cu bumbacul pe care il am deja....
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cory74 Vin 20 Ian 2012, 3:02 pm

Saru-mana de raspuns!
Firul este 20% lana cu 80% acril, deci nu este permis! Stiu ca se scamoseaza pentru ca i-am facut fetitei mele un bolerou, primavara trecuta si s-a scamosat cam rau, din acelasi fir...
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de alessia2007 Vin 20 Ian 2012, 4:10 pm

Cory eu am o masinuta mica din aia anti scame (foarte ieftina, undeva la 15-20 lei, eu am luat-o de pe net, dar erau si prin bricostoruri), o folosesc la pulovere, majoritatea cu acryl sau ceva sintetic in ele. E tare buna, daca o folosesti de la primele scame.
alessia2007
alessia2007
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 438
Varsta : 42
Localizare : arges
Data de inscriere : 14/01/2010

http://angelicalucreaza.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cory74 Vin 20 Ian 2012, 5:04 pm

Multumesc de pont love
cory74
cory74
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 49
Localizare : constanta
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de tadok Vin 20 Ian 2012, 6:02 pm

fetelor , buna seara, am o rugaminte am primit un fir gros scrie pe ghem nr,andrelelor 6-7, ce as putea tricota ptr. o bebelusa de 7-8 luni? nu prea am experienta si as vrea sa fie ceva frumos si apropo ce model ar merge la asa fir??????????? va multumesc o seara placuta
tadok
tadok
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 63
Localizare : israel
Data de inscriere : 02/12/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de crina68 Vin 20 Ian 2012, 6:32 pm

Eu aș zice o păturică sau un sac de dormit cu fermoar și glugă! hug

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Vin 20 Ian 2012, 8:53 pm

Scrisesem ieri la creatii pt. copii ca am vazut pe un site/blog (nu imi mai amintesc exact ce era) un tutorial despre aplicarea unui buzunar pe o piesa, fara cusatura, pe parcursul lucrului. Nu-l mai gasesc oricat as cauta, asta am facut azi toata ziua. Am dat de el intamplator, umbland din link in link, din site in site. Asa am mai descoperit o minune, pun link la resurse (de data asta am salvat:))) ).
Am retinut insa ideea (de asta nici nu m-am mai gandit sa-l adaug la favorite) si incerc sa explic aici in cuvinte.

Se lucreaza randul de buzunar pana inainte de ultimul ochi, apoi ultimul ochi se lucreaza impreuna cu jumatatea din stanga a ochiului pozitionat chiar dedesubtul celui al buzunarului. Se intoarce lucrul, se trece primul ochi nelucrat, se lucreaza randul de buzunar pana inainte de ultimul ochi al randului, apoi se lucreaza impreuna cu jumatatea din stanga a ochiului pozitionat fix dededesubtul lui. Se intoarce din nou lucrul, se trece primul ochi nelucrat, si tot asa...

Nu scria insa cum se procedeaza cu baza buzunarului, stiu ca am ramas cu dilema asta.
La lucrul de jos in sus nu vad alta solutie decat coaserea. Dar la un raglan lucrat de sus in jos se pot lucra impreuna. Adica: Se lucreaza piesa (fata jachetei de regula) pana la randul unde trebuie pozitionata baza buzunarului, apoi se lucreaza buzunarul, aplicandu-l pe piesa asa cum am scris mai sus, pana la baza. Apoi se lucreaza impreuna ochiurile buzunarului cu cele ale piesei pozitionate chiar dedesubt. Facute perechi - un ochi de buzunar lucrat impreuna cu ochiul de dedesubt, al doilea ochi de buzunar impreuna cu ochiul de dedesubt, si tot asa.
Apoi se continua cu piesa/fata in jos, pana la lungimea dorita.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de mariaz_09 Vin 20 Ian 2012, 9:24 pm

Cand erau copiii mici le-am tricotat un plovaras cu buzunar mai mare in fata..Am lasat in asteptare ochiuri si in stanga si in dreapta lucrului si am lucrat forma buzunarului.Cand am terminat,am inceput lucrul cu ochiurile lasate in asteptare din dreapta si din spatele buzunarului am ridicat acelasi nr.de ochiuri cate am lucrat la buzunar.si am lucrat in continuare partea stanga lasata in asteptare,Apoi am lucrat normal,partea de sus se coase cu un punct ornamental si gata.La fel se face si cand faci 2 buzunare.
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Vin 20 Ian 2012, 9:50 pm

Aha, dar era un buzunar mare comun pentru ambele maini,nu? Adica cu lateralele libere, prins doar sus si jos? Ca eu ziceam despre cele cu lateralele prinse de pulover/jacheta si evitarea cusaturilor.

La genul de buzunar facut de tine se pot lasa ochiurile buzunarului pe o andrea de rezerva, se lucreaza partea de pulover pana in dreptul lor si apoi se lucreaza impreuna (perechi de ochiuri unul de la buzunar impreuna cu unul de la pulover) si se continua pe urma cu lucrul in sus.

Super ideea cu ridicatul ochiurilor din spatele buzunarului pentru baza buzunarului pulover!


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Vin 20 Ian 2012, 9:52 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectat)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de dana_ana23 Sam 21 Ian 2012, 4:55 pm

HEEEELP!am gasit pe un link un model super de bereta.Am inceput, dar nu inteleg.Spune ca se incepe pe 8 ochi(de sus cred) si la randul 38 ai 152 de ochi daca inmultesti cate 2oc la 2 randuri..dar nu iese socoteala...pun aici explicatia zid va rog sa ma faceti sa inteleg hug
BERETĂ


Măsura 50-58 cm
Aveţi nevoie de: fire Cashmere Tweed (65 % lână merinos, 35% cashmere; 78 m/25 g) - 100 g de culoare bej; set andrele nr. 5,5 şi 6.
Elastic: se alternează 1 oc. faţă, 1 oc. dos.
Jerseu faţă, Rc: oc. f.
Proba de ochiuri: 17 oc. x 23 r. = 10 x 10 cm, jerseu faţă. Realizare: se montează 8 oc. pe andrele nr. 6 (câte 2 oc. pe fiecare andrea) şi se tric. jerseu faţă Rc, adăugând la fiecare al 2-lea Rc câte 2 oc. f. pe fiecare andrea în modul următor: se adaugă la milocul şi marginea andrelei câte 1 oc. răsucit din jeteul rândului precedent. La 38 Rc avem 152 oc. f.. Se marchează fiecare al 19-lea oc. f. şi la fiecare al 2-lea Rc se tric. oc. marcat cu precedentul împreună până când la al 52-lea Rc de la r. iniţial vor rămâne 96 oc. f.. Se continuă cu andrele nr. 5,5 şi se tric. elastic 7 cm, apoi se încheie.
dana_ana23
dana_ana23
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 60
Localizare : iasi-stuttgart
Data de inscriere : 12/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de geo Sam 21 Ian 2012, 9:56 pm

Dana, sunt 8 ochiuri noi la fiecare al doilea rand, cate doua pe fiecare din cele 4 andrele. Asa iese socoteala Smile
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de dana_ana23 Dum 22 Ian 2012, 12:43 am

multumeeesc Geo multumesc
dana_ana23
dana_ana23
helper
helper

Numarul mesajelor : 26
Varsta : 60
Localizare : iasi-stuttgart
Data de inscriere : 12/11/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de violetas Dum 22 Ian 2012, 8:14 pm

va rog ajutati un om nacajit, care nu se prea descurca cu engleza: Link

schema e pe pagina urmatoare si partea "frumoasa" e la acea "gaura'".Ma gandesc ca ar trebui sa inmultesc 18 ochiuri, oare asa o fi?
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de crina68 Dum 22 Ian 2012, 8:53 pm

Violento, mă impresionași până la lacrimi,așa că-mi dau cu părerea: just, exact 16 că le numărai cu lupa!Dar eu nu sunt chiar o profesionistă,așa că voi striga după ajutor!

Aloooooooooooooooooooooooo,generăleselor,unde sunteți????Ajutați fata!!!!!
hug hug

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Dum 22 Ian 2012, 10:01 pm

Pe randul 5 ai la un moment dat 3 jeteuri unul langa altul, adica 3 infasurari pe andrea. La randul 6, vcand ajungi la cele 3 jeteuri, in fiecare jeteu(infasurare) lucrezi asa: 1 ochi pe fata, 1 ochi pe dos, 1 ochi pe fata, 1 ochi pe dos, un ochi pe fata, 1 ochi pe dos. Nu dai drumul jeteului de pe andreaua stanga pana ce nu l-ai lucrat de toate cele 6 ori. Repeti asta pentru fiecare jeteu. Ai trei jeteuri, lucrandu-l pe fiecare de 6 ori, rezulta 18 ochiuri.
La randurile urmatoare lucrezi cele 18 ochiuri conform explicatiilor legendei.

Patratelele gri nu inseamna nimic, nu sunt ochiuri, treci peste cand lucrezi diagrama. Sunt acolo doar pentru a usura reprezentarea grafica a modelului.

Daca ai nevoie de traducerea legendei, sa ne spui. pupi
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 25 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB