Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

+127
danida
valentinadof
mb09
Adighh
eriliana
cocav
aisha
chandler850
ancamc
violetas
tadok
Cristina Munteanu
mari01
victoria2006
alessia2007
marina40
myky7robc
67dana
mnarcisa
manu7
pufoi
AnaMariaL
b_blondutza18
avramzenoviva
danielabordei
mya21_ro
vickyb
voicu silvia
amoni
tiana
anielle
ivanovici_lili60
dana_ana23
clearence
georgeta.prnic
mimiady63
arianalaura
anamaria79"
cami26
sabinatudor73
ancsemira
jade84
EuIrinuca
cerasela anca
shtefania_g
geo
camelia-vasilica
andegelia
emmancita
liones08
Gabiuta
antonina
yoannacri
danadana19
europolis
teisoara
nicol.riforp
Serban Valentina
Zana Mica
oana87
ninatopor
squirrel
Luncasu Mihaela
lennny
mariah_stc
Karina33
marlen372001
emi
rosita
cozma felicia
Cristache
irish05
daniela60
letho
mihaelavama
ancush
Nicoleta Irimescu
adriataras
Biene
iuliana72
Anusca
ivanoiuadela9
T_mihaela
ioana soare
kmn
Maria51
emilia g.
micheline
tinassyliliana
iozefina
cristina_84
mariaz_09
Andata
MagdaMarin
nanini
ramona75
roxanna
tita ana maria
dicioanacris
anka_gabi
cory74
Uca
rebela26
stoy
24elena
corina corina
miha02
firicel
geta76
norelif
odrina
symos
Giobsy
aba
mykya
Dionisia
Ruth
doraly
canadianca50
loreroli
HERMYNNA
Ana Maria
SilviaDumitrescu
samo99ro
crina68
Anuk
MihaelaT
131 participanți

Pagina 14 din 30 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 22 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de liones08 Mier 19 Oct 2011, 9:46 pm

E bascuta aia pe care o purtam cand eram pionieri,doar ca-i un pic mai mare. Numai ca n-am idee de unde sa incep si cum sa termin Smile .Adicatelea,mai pe romaneste, habar n-am s-o fac. Ma elucidati si pe mine,va rog? Dar,va roooog, fara termeni tehnici ca eu stiu sa dau doar din maini nu si cum se numesc ochiurile sau tehnicile de tricotaj.
liones08
liones08
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de firicel Mier 19 Oct 2011, 10:57 pm

Liones,vezi ca exista tema Tricotaje unde sunt muuuuuuuuuulte subiecte in care cu siguranta gasesti ceva!Sunt topice precum Basti,fulare ,esarfe,tricotate sau Ajutor ....si acolo fetele pricepute in acest domeniu,au tricotat si au expus sau daca ceri ajutor la subiectul potrivit,cu siguranta il vei primi!Eu cred privitor la acesta bascuta,ca se incepe cu un elastic cat diametrul capului si cresti cateva randuri mai multi ochi dupa care mergi drept o bucata dupa care apoi tre' sa scazi sa ramai cu cativa ochi de terminatie.Nu ma pricep la explicatii dar ti-am zis daca accesezi topicele respective,gasesti ajutor! pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Vin 21 Oct 2011, 11:51 am

delfin a scris:Buna fetelor , va urmaresc de mult nici nu stiu de cand nu am mai scris pe forum ,Uca felicitari pentru pulovar , si eu lucrez unul pentru fiul meu si as avea nevoie de ajutor la tehnica raglan, acum sunt la spate , nu am ajuns inca la subrat, poate voi reusi maine sa pun o poza, daca ma poti ajuta m-as bucura mult si ti-as fi vesnic recunoscatoare

Un link link cum se pot îmbina şi totodata scădea raglan, părţile tricotate :

Prin tehnica asta nu mai e necesară îmbinarea părţilor tricotate prin coasere.


Euro, am uitat să te felicit pentru reuşită. Abia aştept să îl văd gata!
Ioana, mulţumesc şi eu pentru explicarea şi traducerea diagramei!

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Serban Valentina Vin 21 Oct 2011, 1:29 pm

Epolis ti-a iesit superb modelul cu torsadele imbinate.
Poza postata de tine este explicita ,ce as dori sa te intreb este pe cite ochiuri ai inceput tot modelul cu ,,torsadele,, ?
Succes la tricotarit.
Ioana Soare multumesc pentru explicatiile date de tine. Merci Merci
Ca intotdeauna profesioniste si la obiect.
O zi cu realizari tuturor!
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de europolis Vin 21 Oct 2011, 6:25 pm

Multumesc Uca.
Valentina, tinand cont ca eu lucrez cu lana ne-toarsa destul de groasa, am pus 40 de ochiuri pe care le-am impartit frateste: 10 cu 10 margine, 10 una din torsade, adica 5 cu 5 si 10, 5 cu 5 cealalta torsada. Acum depinde de materialul tau, eu am facut o proba pe alt fir pana am invatat modelul.
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de europolis Dum 23 Oct 2011, 4:41 pm

Sa pun intai ce arata bine Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acum ce nu mi-a iesit bine.
Fata- cred ca lana mea netoarsa nu se preta la modelul asta. In fata am improvizat ceva cu croseta ca prima "imbarligatura" era prea butucanoasa, ramanea cutata de la rasucirea primelor torsade. In sfarsit, cred ca ma las pagubasa ca nu mai stiu ce sa-i fac zid
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Astept sugestii Merci hug
Nu va uitati la nasturi ca-s de proba sa vad cum vine wink
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Serban Valentina Dum 23 Oct 2011, 5:09 pm

Europolis! asa cum ti-am spus si zilele trecute ,torsadele ti-au iesit f.f.ok.
Si ansamblul nu a iesit rau deloc, dupa parerea mea ai lucrat prea strins.
Cred ca daca lucrai cu andrele mai mari iesea modelul mai larg .
Partea cu nasturii ai crosetat-o sau tricotat-o ca nu-mi dau seama ?
Nasturii ar merge crosetati mari cu aceleasi fire.(daca gasesc poze cu nasturii crosetat mari iti trimit, binenteles daca iti plac si tie.... ar mai merge mari din lemn..
tu ce zici de ideile mele ?
Pentru perseverenta ,mie mi se pare complicat cum iei ochiurile pentru torsade, esti o invingatoare .... wink wink hug
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 23 Oct 2011, 5:12 pm

Europolis e foarte frumos , curaj si continua
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de firicel Dum 23 Oct 2011, 5:14 pm

Euro,mie imi place ce a iesit!Nu stiu la ce te referi cand zici ca ai lucrat ceva cu croseta la fata.Nu-mi dau seama ,asa ca inseamna ca nu se cunoaste nimic urat.Despre folosirea nasturilor de lemn,sunt intrutotul de acord cu Valentina!
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de europolis Dum 23 Oct 2011, 5:25 pm

Multumesc dar va rog treceti peste nasturi ca i-am pus de proba doar sa vad cum se aseaza, o sa-i fac masturii imbracati na:P.
Oricum nu mai pot desira nimic, e deja desirata odata lana, inca odata si o pot arunca. Spuneti-mi ce sa-i fac mai departe, asta nu stiu zid
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de firicel Dum 23 Oct 2011, 5:29 pm

Da' eu nu inteleg ce te nemultumeste ca stiu ca indicatii sa-ti dau! Smile
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Serban Valentina Dum 23 Oct 2011, 5:44 pm

Europolis ,vorba lui Firicel ce te nemultumeste.
Sper ca parerile noastre nu te-au descurajat ci dimpotriva.
Nu am luat in seama nasturii de aceea mi-am spus o parere in privinta lor.
Ansamblul lucrarii arata foarte bine....hei esti invingatoare... ce-ai patit...?
La mai multe torsade ...mie astea imi par cele mai grele si mai cu seama punerea lor in pagina, ca sa zic asa.... rade rade
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de europolis Dum 23 Oct 2011, 5:54 pm

Ce ma nemultumeste pot corecta (partea din fata cretofolie) dar nu stiu cum merg mai departe. Cum separ manecile, mai pun ochiuri in jos, unesc, merg drept separat fata, separat spate si unesc mai jos...uff, la croseta era mai simplu Sad Parca la asta nu imi mai dau seama de croiala si mai mult lana fiind groasa mi-e frica sa nu deranjeze la subrat
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Serban Valentina Dum 23 Oct 2011, 6:07 pm

Acum am inteles tot....eu sincer am crezut ca ramii aici ... am vazut asa ceva pe
Garnstudio... uite vorbind cu tine mi-am adus aminte de situl ,,Dropsdisegner,,gasesti ce te intereseaza pe el.
Apoi sigur daca intra si Ioana Soare pe Forum iti va spune cum sa mergi mai departe.
Desigur si alte fete se pricep si iti vor spune cum sa procedezi mai departe.
hug hug
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de europolis Dum 23 Oct 2011, 6:35 pm

Gata fetele, cred ca am inteles. Merg spate separat, fete separat crescand si le unesc la subrat. Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 351247 Nu stiu de ce m-a zapacit asa modelul asta ( m-am enervat ca nu-mi iesea ca-n poza, daia rade si mi-a luat mintile).
Daca nu e bine ce zic va rog sa ma corectati pana maine wink


Ultima editare efectuata de catre europolis in Dum 23 Oct 2011, 6:37 pm, editata de 1 ori (Motiv : greseala)
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Dum 23 Oct 2011, 6:59 pm

Site-ul e Drops Design: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Si, in alta ordine de idei, mie-mi place cum a iesit. Euro, te rog sa ma lasi sa ma uit la obiect in intregimea lui. Nu ma pune, fata mea, sa iau ochiurile bucata cu bucata sa descopar ce nu se vede, dar stii tu ca e acolo. Si am crezut si eu ca e o etola. Se poarta si e foarte eleganta. Zau daca nu m-as opri aici. Fa plovar din altceva, poate si alt model daca asta iti da dureri de cap. Ce parere ai? Pune-i o brosa frumoasa si sa vezi ce tare e.


Ultima editare efectuata de catre samo99ro in Dum 23 Oct 2011, 7:00 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectat link)
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de europolis Dum 23 Oct 2011, 7:04 pm

rade Multumesc Samo dar nu cred ca merge etola din lana virgina, sa acopere ce? Modelul original e pe pg. cealalta pupi
Pardon, la pg. 21
Scuze Samo, m-am uitat la link, nu ma gandeam ca poate acoperi un palton zid


Ultima editare efectuata de catre europolis in Dum 23 Oct 2011, 7:10 pm, editata de 2 ori (Motiv : greseala, greseala)
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Dum 23 Oct 2011, 7:11 pm

L-am vazut si e frumos. daca-mi aduc aminte bine, practic, pe laterala se pun ochiuri care sa dea largimea manecii si de acolo pleci si cu maneca si cu partea de jos. Parca asa mi se pare mie. De acolo mergi cu lucrul de sus in jos. Sper sa nu ma insele ochii.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Dum 23 Oct 2011, 7:58 pm

Europolis,iti iese foarte bine si este foarte corect lucrata.Sama are dreptate,in jos ,la sub brat cred ca mai trebuiesc pusi ceva ochi pentru maneca si spate-fata,apoi mergi in jos cu lucrul si ii mai dai largime pe parcurs daca vrei.eu zic sa nu renunti pentru ca iese super.Sa ai spor.
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de emmancita Dum 23 Oct 2011, 10:44 pm

Euro, uite am aici un link cu aceste tricotaje si mai jos pe pagina ai un pluover bleu, micut,( tu-l faci la lungimea care-ti trebuie)cu etapele de realizare
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sper sa-ti fie de folos!
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Lun 24 Oct 2011, 7:45 am

Euro si mie mi se pare super ca etola love Ti-au iesit foarte bine si torsada si scaderile de pe umeri aplauze
Ca sa-ti iasa si manecile si fata si spatele trebuie sa imparti lucrul. Imparti ochiurile in ochiuri pentru maneci, pentru fata si pentru spate si mergi separat. Trebuie adaugate cateva ochiuri pt lateralul fetelor si dedesubtul manecii. Poti apoi sa lucrezi fara cusaturi laterale, pui toate ochiurile pentru fata dreapta+ ochiurile adaugate pt lateral+spate+ochiurile adaugate pt laterala cealalta+fata stanga si mergi imreuna cu toate. La maneca la fel. Eu zic sa incepi cu manecile daca lucrezi corpul fara cusaturi laterale, altfel iti vor trebui andrele circulare scurte pentru maneci, indiferent ca le lucrezi sau nu circular, pentru ca nu vei mai putea intinde partea aceea de lucru.
Bordura pt nasturi trebuie facuta in intregime, la sfarsit, dintr-o bucata, de sus pana jos. Daca blochezi lucrul se vor aranja marginile torsadei. Si eu zic ca mergeau andrele un pic mai mari, daca e lana care banuiesc ca e, atunci e pentru andrele de 8mm din cate imi amintesc.

edit: am modificat putin mesajul pt ca nu ma uitasem la poza cu modelul, vorbeam din amintiri Embarassed


ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de andegelia Lun 24 Oct 2011, 4:31 pm

Buna, doamnelor.

Am si eu o nelamurire. Sunt novice in ale tricotatului si crosetatului.
Spuneti-mi va rog ce pot lucra cu acest tip de fir. A lucrat cineva cu aceste fire ciudate.

tricot


Va rog mult.

Multumesc.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
andegelia
andegelia
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 147
Varsta : 45
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 18/02/2010

http://andegelia.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Ajutor invatam sa tricotam

Mesaj Scris de camelia-vasilica Lun 24 Oct 2011, 5:18 pm

E un fir mai deosebit.Nu stiu cum iese lucrat. Puteti croseta sau tricota fular, caciula , depinde cat fir aveti.
camelia-vasilica
camelia-vasilica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 45
Localizare : dej
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de geo Lun 24 Oct 2011, 5:28 pm

Parca Europolis a lucrat o vesta din fir asemanator, avea pufuletii mai mari. Firul se lucreaza numai pe ata dintre pufuleti. Poti cauta pe youtube "knit pom pom yarn". Unul din filmulete:
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Bolero tricotat

Mesaj Scris de shtefania_g Lun 24 Oct 2011, 8:28 pm

Buna , in revista lucru de mana am gasit un bolero cu maneci scurte, m-am apucat de tricotat, toate bune si frumoase pana am ajuns la maneci si m-am blocat poate ma ajutati voi , explicatiile sunt: se monteaza 67 oc si se lucreaza 5 cm cu model dungi ( model dungi:R1(r dos):oc margine,1 oc pe fata,jeteu,se aluneca pe dos un ochi,1 oc pe fata se repeta de la jeteu,oc margine;R2:oc margine,jeteu,se aluneca pe dos un ochi,se lucreaza impreuna pe fata urmatorul ochi cu jeteul,jeteu,se aluneca pe dos un ochi si se repeta;R3: oc margine,se lucreaza impreuna pe fata urmatorul ochi cu jeteul, jeteu,se aluneca un oc pe dos , se lucreaza impreuna pe fata urmatorul ochi cu jeteul, se repeta de la jeteu,oc margine) .Pentru raglan se lucreaza dupa cum urmeaza : oc margine , 9 oc , se lucreaza impreuna 3 oc pe fata peste urmatoarele 3 oc si jeteuri , se tricoteaza pana la ultimile 13 oc , jeteu,se ridica pe fata un oc,se lucreaza 2 oc impreuna pe fata peste urmatoarele 2 oc si jeteuri , se trec oc ridicat si jeteul peste oc lucrate.Se repeta aceste scaderi pe fiecare al 12-lea r de 5 ori,pe fiecare al 10 -lea r de 3 ori si pe fiecare al 8-lea r de 2 ori.
Eu m-am blocat in momentul inceperii scaderilor . Poate cineva sa-mi explice daca lucrez acele 9 oc sau le iau nelucrate ? nu inteleg .O sa atasez si poza cu modelul . [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
shtefania_g
shtefania_g
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 40
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 03/10/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 14 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 30 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 22 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB