Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

+127
danida
valentinadof
mb09
Adighh
eriliana
cocav
aisha
chandler850
ancamc
violetas
tadok
Cristina Munteanu
mari01
victoria2006
alessia2007
marina40
myky7robc
67dana
mnarcisa
manu7
pufoi
AnaMariaL
b_blondutza18
avramzenoviva
danielabordei
mya21_ro
vickyb
voicu silvia
amoni
tiana
anielle
ivanovici_lili60
dana_ana23
clearence
georgeta.prnic
mimiady63
arianalaura
anamaria79"
cami26
sabinatudor73
ancsemira
jade84
EuIrinuca
cerasela anca
shtefania_g
geo
camelia-vasilica
andegelia
emmancita
liones08
Gabiuta
antonina
yoannacri
danadana19
europolis
teisoara
nicol.riforp
Serban Valentina
Zana Mica
oana87
ninatopor
squirrel
Luncasu Mihaela
lennny
mariah_stc
Karina33
marlen372001
emi
rosita
cozma felicia
Cristache
irish05
daniela60
letho
mihaelavama
ancush
Nicoleta Irimescu
adriataras
Biene
iuliana72
Anusca
ivanoiuadela9
T_mihaela
ioana soare
kmn
Maria51
emilia g.
micheline
tinassyliliana
iozefina
cristina_84
mariaz_09
Andata
MagdaMarin
nanini
ramona75
roxanna
tita ana maria
dicioanacris
anka_gabi
cory74
Uca
rebela26
stoy
24elena
corina corina
miha02
firicel
geta76
norelif
odrina
symos
Giobsy
aba
mykya
Dionisia
Ruth
doraly
canadianca50
loreroli
HERMYNNA
Ana Maria
SilviaDumitrescu
samo99ro
crina68
Anuk
MihaelaT
131 participanți

Pagina 8 din 30 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Sam 13 Aug 2011, 1:43 am

Sper sa nu te zapacesc de tot dar ssk este tot o scadere, asa-numita "scadere spre stanga" spre deosebire de k2tog care este "scaderea spre dreapta", ochiurile rezultate inclinandu-se usor spre stanga, respectiv dreapta de unde si numele. Uite mai jos un video foarte bun pentru ssk. Mai exista si o alta modalitate de a scadea spre stanga, eu cu aceea m-am obisnuit si anume: primul ochi se aluneca, al doilea se lucreaza pe fata dupa care cel alunecat se trage peste cel lucrat, vezi si tu cum iti este mai usor si cum iti iese mai bine la lucru.



Iar varianta pe care o prefer eu, SKP ("Slip, Knit, Pass.") o gasesti aici link

kiss


Ultima editare efectuata de catre Ana Maria in Sam 13 Aug 2011, 2:00 am, editata de 1 ori (Motiv : modificat text si link)
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de adriataras Sam 13 Aug 2011, 8:19 am

Multumesc mult pentru explicatii, sunt foarte bune.

Samo, aici este o problema:

multiplu de 16, plus 7 ochiuri; se repetă de 16 ori
. Dupa ce termin de tricotat cele 16 randuri, ce fac? Repet aceasta operatie de 16 ori? Fiecare serie avand 16 randuri?

Am montat lucrul pe 39 de ochiuri. Practic nici nu inteleg ce parte a puloverului o lucrez. ups

aici este puloverul cu pricina Smile

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

P.S. Ufff, cred ca o sa vin cu muuulte intrebari... bibe
adriataras
adriataras
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Sam 13 Aug 2011, 9:05 am

Ana Maria, ai dreptate. Dar am zis sa nu o zapacesc. Le poate incerca pe ambele si poate vedea care-i place mai mult cum se aseaza. Am impresia ca urmeaza un curs intensiv. Dar e bine, ca invata mai repede. Si-a ales din prima un model mai dificil.

Adriataras, explicatiile iti dau numarul de ochiuri necesare pentru constructia motivului. Plus 7 ochiuri, pentru ca iti sunt necesare. Dupa cum vezi, motivul se muta in lateral si revine. Deci are nevoie de "spatiu" ca sa se formeze. 39 este bine (desi mi se pare cam ingust; esti asa slabuta?): 39-7=32, deci de doua ori 16. E corect.

Si poti sa pui cate intrebari vrei. Nimeni nu s-a nascut invatat. Nici chiar eu nu ma consider o experta desi am tricotat ani de zile. Tot mai am cate ceva de invatat din cand in cand. Succes!
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de adriataras Mier 17 Aug 2011, 3:26 pm

Samo, multumesc mult pentru explicatii. Am facut cateva zile pauza cu lucrul si am reinceput. Am mai lucrat si am mai stricat. lucru de mana pentru ca greseam cate un rand, apoi pentru ca lucram pe andrele mai groase. Am ales unele mai subtiri, eu lucrand mai larg, iar acum sunt multumita de model.

P.S. Da, am masuri mici, dar inaltime medie Smile.

adriataras
adriataras
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Giobsy Joi 25 Aug 2011, 12:38 pm

Dragele mele, am si eu o rugaminte :
Lamuriti-ma si pe mine cum ar trebui sa arate spatele acestui bolero:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Poate imi desenati (vorbesc serios zid ), ca pur si simplu nu ma mai ajuta neuronu'.
Sunt sigura ca este ceva foarte simplu, dar nu imi dau seama cum continua cele doua parti din fata spre spate.



_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de mihaelavama Joi 25 Aug 2011, 12:51 pm

eu cred ca sunt doua dreptunghiuri cusute pe mijlocul spatelui, iar pt guler sunt culese ochiurile. se poate face si fara cusatura daca incepi de jos din spate, doar despartit in doua cand ajungi sus la ceafa si continui cu fiecare bucata separat. am tricotat si eu candva o vesta asemanatoare.
mihaelavama
mihaelavama
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 383
Varsta : 58
Localizare : vama
Data de inscriere : 07/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Giobsy Joi 25 Aug 2011, 2:28 pm

Oare nu va arata ca o vesta obisnuita? Colturile (cele cu nasture) vor mai fi ridicate?
Oricum, multumesc Mihaela. Voi incerca.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Uca Joi 25 Aug 2011, 3:35 pm

Giobsy, eu cred ca spatele se tricoteaza sub forma de dreptunghi, asa cum spunea si Mihaela dar cand ajungi sa faci despartitura inchei cateva ochiuri sa faci ca la o rascroiala dupa gat, sub forma de U, si apoi continui sa lucrezi cele doau bucati rezultate, ce vor fi pieptii.
Altfel, cred ca ar tine la spate ca nu e pe forma gatului.
Colturile din fata stau asa deoarece se modifica unghiul (daca observi, cad de pe umeri pieptii) de aceea par ridicate, dar si din cauza faptului ca se trage putin spre spate.
Asa cred, la prima vedere, cand am vazut poza postata de Mihaela, am zis, oooo ce simpu e asta, dar acum cand ai pus tu problema, am reactionat asa: scratch si nu reuseam sa imi imaginez cum vine desfasurat.
Offf... oare de ce nu avem si noi o Octa a noastra si la tricotat! rade

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Anusca Joi 25 Aug 2011, 5:24 pm

Buna fetelor imi poate spune cineva la modelul de mai jos cata ata-lana merge, si ce fel de lana ma sfatuiti sa cumpar... as vrea sa ma apuc de el saptamana viitoare , vreau sa il fac mai grosut sa il pot purta in loc de paltonas...multumesc
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Anusca
Anusca
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 102
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 05/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 25 Aug 2011, 5:52 pm

giobsy ai vrut desen iata desen wink Mai bine de ata nu m-am priceput
mai intai e un dreptunghi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
iar pe poza originala punctele notate de mine ar fi asa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si acum sper sa-ti dai seama cam pe unde e cusatura iar pentru guler se ridica ochiuri separat wink
daca am halucinatii .... nu dati cu oo (daca dati nu cu mai mult de doo)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de letho Joi 25 Aug 2011, 9:42 pm

Giobsy, uite si poza cu spatele (cum a zis si Mihaelavama):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ah.. era si o schema acolo dar... o deslusiti voi Smile hug [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Asta ar fi varianta Silviei.... prelungita rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre letho in Joi 25 Aug 2011, 9:57 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugat varianta a doua)
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Giobsy Vin 26 Aug 2011, 10:27 am

Va multumesc, dragelor!
Ceva, ceva, tot o iesi.
hug

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de daniela60 Vin 26 Aug 2011, 12:17 pm

Giobsy, eu am simulat cu doua fulare cusute pe mijlocul spatelui si vine ca in poza, minus gulerul ce trebuie facut ridicand ochiuri, asa cum a scris Mihaela; incearca si vezi daca esti multumita de rezultat.
Cred ca la fel iese si dupa indicatiile moderatoarei, de fapt schimbi doar directia de unde il incepi.
Anusca, lucrez si eu ceva asemanator, am comandat 2 kg lana sa fiu sigura ca-mi ajunge,la pret convenabil, ,fir mediu, pe un site destul de cunoscut pe aici.
daniela60
daniela60
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : internet
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de irish05 Vin 26 Aug 2011, 12:39 pm

help!
nu stiu unde sa postez helpu' asta dar am sa intreb aici.
stiu ca era postat pe undeva un model de cipici adulti cu margelutze, tricotati de cris69. nu-i mai gasesc..... Sad((( poate ma ajuta cineva.
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de daniela60 Dum 28 Aug 2011, 12:42 am

Am mesterit pe fuga replica acestui papuc.Pozele nu-s prea strong, dar edifica asupra modului de lucru:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu ma pedepsiti pt poze! bataita Alte lamuriri la poze pt inspiratie.





Ultima editare efectuata de catre daniela60 in Dum 28 Aug 2011, 12:47 am, editata de 1 ori (Motiv : explicatii suplimentare)
daniela60
daniela60
helper
helper

Numarul mesajelor : 71
Localizare : internet
Data de inscriere : 23/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Anusca Dum 28 Aug 2011, 8:11 am

daniela60 a scris:Giobsy, eu am simulat cu doua fulare cusute pe mijlocul spatelui si vine ca in poza, minus gulerul ce trebuie facut ridicand ochiuri, asa cum a scris Mihaela; incearca si vezi daca esti multumita de rezultat.
Cred ca la fel iese si dupa indicatiile moderatoarei, de fapt schimbi doar directia de unde il incepi.
Anusca, lucrez si eu ceva asemanator, am comandat 2 kg lana sa fiu sigura ca-mi ajunge,la pret convenabil, ,fir mediu, pe un site destul de cunoscut pe aici.


Multumesc, am cumparat si eu 220 kg(2kg 200gr) sa fiu sigura wink , merg pe principu"mai bine ramane decat sa nu ajunga" gasec ce sa fac cu ea daca ramane , spor la treaba


Ultima editare efectuata de catre Anusca in Dum 28 Aug 2011, 8:55 am, editata de 1 ori
Anusca
Anusca
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 102
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 05/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Dum 28 Aug 2011, 8:44 am

Anusca, 220 kg? Mai ai nitel si iei cu tona...?!
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Anusca Dum 28 Aug 2011, 8:54 am

samo99ro a scris:Anusca, 220 kg? Mai ai nitel si iei cu tona...?!
adica 2kg si 200gr sa rectificam Smile chiar asa ce am scis acolo 220kg zid da intelegeti voi... pupi
Anusca
Anusca
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 102
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 05/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de samo99ro Dum 28 Aug 2011, 9:00 am

Eu am o imaginatie foarte bogata. Asa ca mi-am inchipuit 220 kg folosite la o pereche de papucei... Cat de mari or iesi? Smile
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Cristache Mar 30 Aug 2011, 12:45 pm

va rog ajutati-ma si pe mine. modelul la bluza asta il stie cineva, cumva?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de T_mihaela Vin 02 Sept 2011, 8:52 pm

Anusca a scris:Buna fetelor imi poate spune cineva la modelul de mai jos cata ata-lana merge, si ce fel de lana ma sfatuiti sa cumpar... as vrea sa ma apuc de el saptamana viitoare , vreau sa il fac mai grosut sa il pot purta in loc de paltonas...multumesc
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

Intra mult material ,trebuie s afolosesti lana de grosime aran\worsted (18-20 ochi la 10 cm).Pentru o circumf bust de 81-86cm/91-97cm folosesti 800 grame lana,pentru o circumf bust de102-107cm /132-137cm folosesti pana la 1200 grame.Si eu am in proiect un palton genul asta ...lana e foarte scumpa asa ca astept sa se umple vistieria din nou Smile si apoi ma pun pe treaba.Paltoanele astea si orice design "aran" papa multa lana din cauza torsadelor.Dar sunt frumoase,si au si semnificatii in istoria Irlandei unde s-au nascut puloverele aran.
Trebuie sa ai mare grija la numarul de ochi ,daca nu ai tiparul sa-ti faci mostre sa vezi cat se strang torsadele.
Asta e preferatul meu[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Vin 02 Sept 2011, 10:24 pm

Cristache, eu cred ca se lucreaza asa (pe andrele maricele):

R1: 1 o margine, *2 o impreuna pe fata, un jeteu*, 1 o margine
R2: toate o si jeteurile pe dos
R3: 1 o margine, *1 jeteu, 2 o impreuna pe fata*, 1 o margine
R4: toate ochiurile si jeteurile pe dos
Se repeta R 1-4

Daca gresesc, nu aruncati decat cu obiecte moi, va rog!
kiss
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de letho Sam 03 Sept 2011, 2:50 pm

Mi-a cerut cineva detalii despre modelul acesta: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am pus schema aici, poate mai e de folos cuiva:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Sam 03 Sept 2011, 3:59 pm

multumim Letho kiss
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de mariaz_09 Sam 03 Sept 2011, 9:40 pm

Multumim mult,Letho.
mariaz_09
mariaz_09
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 762
Varsta : 71
Localizare : Deva
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 8 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 30 Înapoi  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 19 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB