Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyIeri la 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

+141
boricianu
rozi72
carmen stoianov
adelykitt
milky
danadea
cld
DANIELA.I
Comoara casei
elag
mariaz_09
dananiela_75
mnarcisa
ginar
jojoali
doraly
lucky
corny
Maria-Iulia
violetas
squirrel
marag68
letho
niko1982
poioro
mariana2000
Nortia
Uca
marilyn
silvisor
pinki20
Didem
camelia12
v_adina
loredanaursachi
Gabiuta
firicel
teisoara
cory74
Iulia40
Monalisse
Maria51
ana_dark84
emmancita
daniela60
tamara
sandydeea
marisabel
greieras
mira24
ema
clara birau
corneliabenesch
mihaelavama
anca_22
dany37
Noemi
nedelcu mirabela
aba
MihaelaT
amoni
almma_almma2000
veroniquero
cristinelu
europolis
betymi72
samo99ro
SilviaDumitrescu
sweetie
CLAUDIA BUNGEANU
Angelica18
cris_io_mat
marioana
kla78
sarsuraki
Ana Maria
alexa25
denis21
denisa_rachid
anne-marry
alemarver
Serban Valentina
alegria
rosita
myky7robc
ivanoiuadela9
SILVI
carmenush
bubu85
Raresuca
NEAGU LAURA
geany
Nicoleta Irimescu
lennny
Giobsy
canadianca50
alimami
antonina
klara
cappy85
ribana
Linuta
dicioanacris
ligia27
PAULA CONSTANTIN
simonag
corina78
clau_andro
irish05
fabia25
DouaMainiStangi
Admina
Dianette
denygina
skygirl
ady_kat
ramona75
dianavieru
gabri
adriana33
Donattela
Ariadna30
cris69
violeta_10
dada17
rebecca
ciucamona
solmizel
anca2010
aisha
24elena
Karina33
corilex
ancush
racolta melania
madalina78
Dionisia
Haydée
marlen372001
emilia.d
ioana soare
145 participanți

Pagina 19 din 30 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Lun 15 Noi 2010, 3:26 pm

Am gasit un video pentru asta.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Chiar daca nu intelegi engleza, uita-te bine la ceea ce face, eventual reia filmul. Si inca ceva: cand lucrezi circular, ochiurile au tendinta sa se rasuceasca. Fii foarte atenta cum lucreaza tipa ochiurile de pe andreaua stanga. Uita-te bine cum introduce andreaua dreapta in ochiul din stanga.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de loredanaursachi Lun 15 Noi 2010, 3:43 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am mai gasit si eu acum inca un tutorial. Sper sa fie acelasi lucru.
loredanaursachi
loredanaursachi
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : iasi
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Dionisia Lun 15 Noi 2010, 4:22 pm

as avea si eu nevoie de ajutor pentru modelul acesta, va rog :

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
am incercat intai romburile de pe margine, si nici acelea nu mi-au iesit ...
(lucrez o vesta- am facut deja spatele, iar modelul il voi pune pe fata, central, si mai urmeaza ceva peste umeri)
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Lun 15 Noi 2010, 6:30 pm

Dionisia, astea sunt torsade. Se lucreaza cu andrea ajutatoare (a treia andrea) pe care se pun ochiuri in asteptare (in fata sau in spatele lucrului in functie de model), lucrezi ce trebuie, apoi le lucrezi pe cele in asteptare... Asta e o chestie destul de complicata daca o faci prima oara. Asta in primul rand. In al doilea rand, fiecare model de torsada are si o schema sau niste explicatii scrise. Ori tu ai facut doar un print screen, extrem de mic, din care nu se vede bine nici modelul.
Ce ceri tu (asta ca sa stii, sa nu zici ca nu vrea nimeni sa te ajute) este ca cineva sa mareasca foarte tare imaginea (dar e mica si la marire devine foarte neclara) si sa ghiceasca modelul pentru tine. Adica sa-l lucreze, sa noteze ce a lucrat si sa-ti explice tie dupa.
Cu poza pusa de tine, e imposibil. Poate doar daca dai sursa de unde ai luat-o si sa incerce cineva sa o gaseasca si, eventual, sa gaseasca schema/explicatiile.

Da Loredana, este exact explicatia de care e nevoie.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Dionisia Lun 15 Noi 2010, 6:57 pm

mersi de raspuns, samo, daca dai pe lupa, se mareste poza in picasa; torsade simple(de fapt, orice fel) stiu sa fac, dar aici ele sunt insotite de jete-uri si scazaturi, si nu mi-au iesit, am incercat deocamdata romburile, ca poate ma prind, dar nu ...

se vede mai bine poza daca o descarci in calculator, apoi o deschizi cu paint

nu stiu sursa, ca nu vreau sa chinui pe nimeni Sad
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de v_adina Lun 15 Noi 2010, 10:25 pm

samo99ro a scris:Adina, Vad ca Ioana ti-a dat informatiile necesar deja.
Iti pun si un link, cu un model de margine valurita, foarte frumos. Poate te intereseaza. La asta, dupa ce ai pus ochiurile si lucrezi un rand, ca sa se aseze frumos, incepi si pui ochiuri suplimentare. La 10 ochiuri, sa zicem, mai adaugi unul sau doua, in functie de cat de ample vrei valurile.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
samo99ro, mi-a placut mult acest model, astfel ca am inceput sa-l fac.... Problema e urmatoarea : am montat ochiuri pentru spate+un sfert partea stanga+un sfert partea dreapta; acum dupa 4 randuri din care in 2 am inmultit (la 10 ochiuri am pus 2, respectiv la 10 ochiuri am pus 3 ca sa fie mai valurita), lungimea totala a tricotului imi vine pana in fata de tot.... cate ochiuri sa montez la inceput avand in vedere ca dupa 10 adaug 3, un rand da, unul nu ? Oare mai putin decat lungimea spatelui? Ma refer la primul model, cel de pe fetita blonda Smile
v_adina
v_adina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Lun 15 Noi 2010, 10:59 pm

Adina, n-am prea inteles ce ai zis. Cum adica ai montat ochiuri "pentru spate+un sfert partea stanga+un sfert partea dreapta"? Tu la ce faza esti? Acum incepi boleroul? Ca nu-mi dau seama. Eu iti vorbeam de margine, nu de bolerou. Marginea se lucreaza dupa ce termini si inchei boleroul. Daca-i faci marginea valurita, nu mai ai nevoie de guler.
M-ai pierdut la faza asta. Poate incerci sa fii mai explicita.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de v_adina Lun 15 Noi 2010, 11:27 pm

samo99ro a scris:Adina, n-am prea inteles ce ai zis. Cum adica ai montat ochiuri "pentru spate+un sfert partea stanga+un sfert partea dreapta"? Tu la ce faza esti? Acum incepi boleroul? Ca nu-mi dau seama. Eu iti vorbeam de margine, nu de bolerou. Marginea se lucreaza dupa ce termini si inchei boleroul. Daca-i faci marginea valurita, nu mai ai nevoie de guler.
M-ai pierdut la faza asta. Poate incerci sa fii mai explicita.
Of....e vina mea.... i-am aratat modelul matusii mele si am combinat explicatiile ei cu ale tale si a iesit un mare tam-tam Smile)
Voi incepe din nou sa fac exact cum mi-ai zis tu Smile
Deci fac bolero-ul, il termin, dupa care ma apuc de margine separat si apoi o prind de bolero; margina o lucrez punct lenes, incepand cu al doilea rand incep si inmultesc pt valuri. La margine, montez ochiuri cat toata lungimea boleroului, asa e? Adica de jur-imprejur?
v_adina
v_adina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Lun 15 Noi 2010, 11:33 pm

Stai ca m-am prins. Tu pui ochiurile asa cum ti-a explicat Ioana, ca sa lucrezi boleroul si tot cresti, ca sa faci "coltul rotund". Si eu aveam in creieri marginea de la final.
Si de ce sa lucrezi marginea separat? Pui ochiurile de jur imprejur direct pe bolero si lucrezi. E mult mai usor.
Ti-a dat Ioana linkuri sa vezi cum se pun ochiurile.
N-ar trebui sa fie o problema. Numai sa nu te grabesti ca sa-ti iasa boleroul frumos.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de v_adina Lun 15 Noi 2010, 11:58 pm

samo99ro a scris:Stai ca m-am prins. Tu pui ochiurile asa cum ti-a explicat Ioana, ca sa lucrezi boleroul si tot cresti, ca sa faci "coltul rotund". Si eu aveam in creieri marginea de la final.
Si de ce sa lucrezi marginea separat? Pui ochiurile de jur imprejur direct pe bolero si lucrezi. E mult mai usor.
Ti-a dat Ioana linkuri sa vezi cum se pun ochiurile.
N-ar trebui sa fie o problema. Numai sa nu te grabesti ca sa-ti iasa boleroul frumos.
Nu am priceput mare lucru din linkurile alea Sad cred ca mai bine lucrez separat. Maine ma apuc iar de el Smile) sper sa-l termin pana la Craciun Smile)
Mersi mult :*
v_adina
v_adina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Giobsy Mar 16 Noi 2010, 7:50 am

Acesta este modelul puloverului despre care vorbea Dionisia.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Din pacate, nu-mi dau seama cum se face. Poate incerc dupa-masa ideile care imi vin si vad daca iese ceva.
La romburi s-ar parea ca se creste de la un ochi pana la 5 ochiuri, apoi se scade din nou pana la un ochi (cresterile si scaderile se fac de aceeasi parte a rombului). Dar, daca ar fi asa, atunci nr. de ochiuri (pe dos) care incadreaza rombul ar ramane constant nu ar fi variabil.
Help!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Dionisia Mar 16 Noi 2010, 8:21 am

multumesc, Giobsy, nu ma prind cum fac ,,curbele'' ochiurile pe fata (cum anume trebuie luate )
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de loredanaursachi Mar 16 Noi 2010, 10:06 am

am reusit ! Smile impletesc circular ![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Mar 16 Noi 2010, 10:44 am, editata de 1 ori (Motiv : shimbat link cu poza)
loredanaursachi
loredanaursachi
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : iasi
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty rascroiala maneci

Mesaj Scris de pinki20 Mar 16 Noi 2010, 10:41 am

Buna, scuze probabi; pun o intrebare aiurea pt. voi dar am o mare nedumerire.
Tricotez de foarte multi ani, dar nu am gasit pana acum o metoda prin care sa fac rascroiala la maneca corect. Eu de obicei am facut fata si spate drept dupa care am luat pe ace ochiurile din margine, cam cum am crezut eu ca trebuie sa fie de larga maneca. Insa as dori sa invat sa fac cu rascroiala la maneca. Poate sa ma ajute cineva cu o metoda, si ce fac cu maneca, o fac separat sau iau ochiurile pe ace, mie sincer nu imi place sa cos maneca.
Astept cu nerabdare raspunsul vostru. hug
pinki20
pinki20
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 49
Localizare : oradea
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Dionisia Mar 16 Noi 2010, 10:52 am

daca ai zis " rascroiala", atunci e musai cu maneca cusuta , deci tricotata separat!
dar nu e nimic de speriat Smile
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty rascroiala la maneci

Mesaj Scris de pinki20 Mar 16 Noi 2010, 12:06 pm

Multumesc pt. raspuns.
Daca nu cer prea mult as mai avea o nelamurire.
Am rascroit fata si spatele, dar la rascroirea manecii, pana unde ma duc cu scaderea ochiurilor, sau altfel spus daca scad treptat pana se termina maneca la capat devine creata, deci trebuie sa ma opresc din scadere la un moment dat si sa merg cu lucrul normal pana la capat (pana la lungimea manecii).
- De unde nu mai trebuie sa scad ? Sau
- Pana unde trebuie sa scad la maneca ?
pinki20
pinki20
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 49
Localizare : oradea
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Mar 16 Noi 2010, 12:13 pm

Daca faci rascroiala trebuie sa faci maneca separat, pentru ca si capul manecii trebuie sa aiba o forma mai speciala (in forma de sinusoida) pentru a se potrivi in acea rascroiala.
Dar tu singura iti vei calcula scaderile pentru rascroieli, nu poate altcineva sa faca asta, pentru ca acestea se realizeaza in functie de mostra de ochiuri si de marimea obiectului lucrat. Trebuie doar sa inveti baza teoretica, pe care sa o adaptezi la fiecare caz particular.

Citeste aici , aici, si aici sunt explicatii detaliate si foarte clare, trebuie doar sa citesti si sa te si straduiesti sa vizualizezi si sa intelegi ceea ce citesti, nu doar sa frunzaresti sau sa faci lectura.



ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de pinki20 Mar 16 Noi 2010, 12:20 pm

Multumesc pt. raspuns Ioana Soare
Sa stii ca *nu frunzaresc*, doar ca eu am invatat singura cum sa tricotez, ma straduiesc in continuare sa invat, cat de multe se poate.
Tricotez de 15 ani, si se poate ca anumite lucruri nu le stiu asta nu inseamna ca am *frunzarit*.
pinki20
pinki20
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 49
Localizare : oradea
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Mar 16 Noi 2010, 12:35 pm

Am spus asa pentru ca de cele mai multe ori persoanele carora le dau linkuri catre articole cu explicatii spun ca nu au inteles nimic. Asta desi explicatiile sunt foarte clare , chiar insotite de poze pas cu pas. Nu era vorba de tine in mod particular, ci este un sfat general - atunci cand cineva citeste ceva, sa citeasca si in acelasi timp sa incerce sa viualizeze si sa inteleaga ceea este scris.
La fel ca si explicatiile din Burda, care citite pe buda nu au nici un sens, dar daca le iei la pigulit intelegi exact ce si cum.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de pinki20 Mar 16 Noi 2010, 12:43 pm

Sunt de acord ca unele persoane chiar ne se pricep.
Unele persoane nu stiu lb. engleza, sincer si mie imi este putin greu desi vorbesc si inteleg engleza.
Oricum multumesc de ajutor, am salvat paginile pe care le-am primit si sunt de foarte mult ajutor.
hug
pinki20
pinki20
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 5
Varsta : 49
Localizare : oradea
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de silvisor Mar 16 Noi 2010, 2:46 pm

Loredanaursachi bravo, felicitari!
Sa ai spor!
silvisor
silvisor
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 177
Localizare : iasi
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de firicel Mar 16 Noi 2010, 2:55 pm

loredanaursachi a scris:am reusit ! Smile impletesc circular ![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Loredana,dupa cum arata poza lucrului tau ,am impresia ca tricotatul circular iti iese cam stamb,.la acest mod de tricotat,ochiurile nu se iau ca si la lucrul dint-o singura bucata cu fata si dosul lucrului.Ochiurile se iau putin altfel ca de nu,iti iese stramb si "trag randurile intr-o parte" pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Mar 16 Noi 2010, 2:57 pm

Dionisia, dupa poza pusa de Giobsy ti-am gasit albumul si schema: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In ceea ce priveste manecile tricotate separat, cu rascroiala, la un fir de grosime medie, la talia mea, imi merge cam asa:
- la piepti, scad: 5-4-3-2-2-1-1-1-1, apoi merg drept
- la spate: 4-3-2-2-1-1-1, apoi merg drept
- la maneca, intr-o parte scad ca la fata si intr-o parte scad ca la spate.
Apoi mai merg drept - tot la maneca - cca 7-8 cm si scad din nou, din ambele parti la fel pentru rotunjimea umarului, cam asa:1-1-2-2-3-5 si apoi toate ochiurile ramase scazute odata.

Asta este ca sa-ti faci o idee. Dar, in functie de largimea manecii, de numarul de ochiuri, de lungimea de la rascroiala manecii pana sus la umar, totul se adapteaza. Pe la inceputurile mele imi facuse mama din carton mai moale, nu foarte tare, un tipar de maneca scurta. Ma ajuta foarte mult pentru ca puneam maneca din cand in cand pe tipar si vedeam daca e cazul sa mai modific din mers. Pana la urma imi scrisesem pe un caiet toate detaliile pentru fiecare tip de fir, in functie de marimea andrelei. Nu le-am mai gasit.
Dar va dau un pont. Pe un site frantuzesc, [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] exista niste programele ajutatoare. Iti faci cont gratuit la ei si le descarcati. E unul special pentru scaderi pe rotund sau oval. Ei il folosesc pentru decolteuri si pentru scazaturi la maneci. O sa va dau exact pagina din care il descarcati, mai jos.
Intai sa va spun despre ce e vorba.

CalcEchancrure - de exemplu: vrei sa faci un decolteu si ai esantionul, cu nr. de ochiuri si de randuri (obligatoriu). Daca vrei o scazatura mai ovala, pui un numar de cm mai mare pe orizontala decat pe verticala. Apoi, mai bifezi o patratica daca vrei sa scazi din doua in doua randuri (adica nu si pe fata si pe dos ca e prea brusca scazatura) si-ti spune cate ochiuri trebuie sa scazi si cum - rd 1 - 4 (sa zicem); rd 2 - 3, etc.
Il descarcati, desfaceti arhiva si instalati programul. Vedeti ca, daca nu aveti deja instalat, o sa va spuna ca-i trebuie .Frame versiunea 2. O cautati pe Google, ca exista si e gratis. Instalati intai Frame si pe urma CalcEchancrure. Atentie! Exista si versiuni mai noi ale lui Frame. Nu merge cu alea. Il instalati pe cel care e versiunea 2, nu 3, 4 sau altceva.

Si acum adresa de unde il descarcati:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mai au si alte programele ajutatoare pentru tricotatul de mana. Dar asta e namaipomenit. Nu mai mergi pe incercate.

Pentru cine nu stie franceza, cu un dictionar se descurca. Sau imi solicita ajutor. Rezolvam. Sunt cateva comenzi doar si pot sa vi le traduc. le notati undeva si gata.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 16 Noi 2010, 6:52 pm

Samo multumim , eu nu stiam ca se scade diferit la mineca adica o parte ca la spate altala fata ! cred ca asa se aseaza mai frumos
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de marilyn Mar 16 Noi 2010, 11:20 pm

firicel a scris:
loredanaursachi a scris:am reusit ! Smile impletesc circular ![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Loredana,dupa cum arata poza lucrului tau ,am impresia ca tricotatul circular iti iese cam stamb,.la acest mod de tricotat,ochiurile nu se iau ca si la lucrul dint-o singura bucata cu fata si dosul lucrului.Ochiurile se iau putin altfel ca de nu,iti iese stramb si "trag randurile intr-o parte" pupi

eu mi-am lucrat circular un guler mare de iarna Smile si am facut toate randurile pe fata ca sa imi iasa ciorapeste (un rand pe fata unul pe dos la lucrul normal)si mi-am scazut ochiuri treptat ca sa il ingustez spre barbie.a iesit foarte bine si nu a iesit stramb wink o sa fac maine niste poze si o sa le pun aici
marilyn
marilyn
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 19 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 19 din 30 Înapoi  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 24 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB