Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

+141
boricianu
rozi72
carmen stoianov
adelykitt
milky
danadea
cld
DANIELA.I
Comoara casei
elag
mariaz_09
dananiela_75
mnarcisa
ginar
jojoali
doraly
lucky
corny
Maria-Iulia
violetas
squirrel
marag68
letho
niko1982
poioro
mariana2000
Nortia
Uca
marilyn
silvisor
pinki20
Didem
camelia12
v_adina
loredanaursachi
Gabiuta
firicel
teisoara
cory74
Iulia40
Monalisse
Maria51
ana_dark84
emmancita
daniela60
tamara
sandydeea
marisabel
greieras
mira24
ema
clara birau
corneliabenesch
mihaelavama
anca_22
dany37
Noemi
nedelcu mirabela
aba
MihaelaT
amoni
almma_almma2000
veroniquero
cristinelu
europolis
betymi72
samo99ro
SilviaDumitrescu
sweetie
CLAUDIA BUNGEANU
Angelica18
cris_io_mat
marioana
kla78
sarsuraki
Ana Maria
alexa25
denis21
denisa_rachid
anne-marry
alemarver
Serban Valentina
alegria
rosita
myky7robc
ivanoiuadela9
SILVI
carmenush
bubu85
Raresuca
NEAGU LAURA
geany
Nicoleta Irimescu
lennny
Giobsy
canadianca50
alimami
antonina
klara
cappy85
ribana
Linuta
dicioanacris
ligia27
PAULA CONSTANTIN
simonag
corina78
clau_andro
irish05
fabia25
DouaMainiStangi
Admina
Dianette
denygina
skygirl
ady_kat
ramona75
dianavieru
gabri
adriana33
Donattela
Ariadna30
cris69
violeta_10
dada17
rebecca
ciucamona
solmizel
anca2010
aisha
24elena
Karina33
corilex
ancush
racolta melania
madalina78
Dionisia
Haydée
marlen372001
emilia.d
ioana soare
145 participanți

Pagina 18 din 30 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Gabiuta Dum 07 Noi 2010, 8:54 pm

Cred ca am nimerit exact unde trebuie pentru o intrebare.Daca de crosetat inca mai invat la tricotat as zice ca ma pricep destul de bine fiindca am lucrat mult la viata mea Embarassed Acum insa ma intereseaza un model anume pe care l-am facut multi ani in urma la veste si nu il mai stiu de loc,de loc .
Pot sa explic oarecum si sper sa inteleaga cineva ceva din aceste explicatii:
se lucra elasticul si apoi urmau 25-30 sau mai multe rinduri in functie de lungimea dorita in asa fel incit atunci cind trageai lucrul sus /jos se desfacea si aparea un fel de plasa.Acele rinduri nu mai stiu cum erau facute .Jeteuri categoric nu.Erau batute (dar nu se lucra numai pe dos sigur) deci.......daca ar sti cineva i-as fi recunoscatoare
Merci
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Dum 07 Noi 2010, 9:02 pm

Kyky, ne-ar ajuta - poate - daca am avea o poza. Nu-mi dau seama cum e sa ai o lucratura batuta dar sa apara o plasa daca intinzi lucrul. Chiar nu-mi dau seama. Deci, poza, daca mai ai vreun obiect lucrat asa. Si daca faci poza, sa intinzi bine obiectul, ca sa se vada ochiurile. Si poate faci fotografia cu rezolutie mare, ca sa o pot mari foarte mult.
Incercam.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Gabiuta Dum 07 Noi 2010, 9:25 pm

Nu, nu am poza.Iar vestele acelea sunt daruite de mult .
Ceea ce mi-am adus aminte este ca se lucrau 2 rinduri dus/intors intr-un anume fel zid care desfacindu-se aparea plasa de care vorbeam apoi doua rinduri numai pe dos dus/intors ca sa tina totusi lucrul tare si tot asa......
Tare rau imi pare ca nici insemnarile de la vremea respectiva nu le mai am Embarassed este vorba de anii '80 imagineaza-ti deci....
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Dum 07 Noi 2010, 9:36 pm

Am sa caut pe net sa vad daca gasesc ceva asemanator. Dar mi-e greu sa cred ca nu avea jeteuri. Asa, cu jeteuri, cel mai aproape este punctul turcesc. Si mai e unul care seamana, dar nu-mi aduc aminte cum se numeste.

Am intrat din nou pentru ca cred ca mi-am dat seama despre ce e vorba. Daca pe fata, cand iei ochiul, dai firul de mai multe ori pe andrea, iar pe dos, cand lucrezi ochiurile desfasori firul si lucrezi ochiul normal, ochiul devine foarte lung (in functie de numarul de infasurari pe andrea) si lucrul arata ca o plasa.
Ce crezi? Ar putea fi asta?


Ultima editare efectuata de catre samo99ro in Dum 07 Noi 2010, 10:00 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare text.)
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Gabiuta Lun 08 Noi 2010, 12:25 pm

Da Samo,CRED ca asta este .Trebuie insa sa incerc si povestim dupa aceea.Miine insa ca azi ......... nu muncesc
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de loredanaursachi Mar 09 Noi 2010, 2:31 pm

Salut!
Am gasit 2 saculeti de dormi pt bebelusi si mi-as dori sa pot reproduce si eu aceste modele. Mi-ar putea spune cineva care ar fi tiparele pt cele doua lucrusoare?

Asta e primul:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Si al doilea:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Multumesc ! Astept cu nerabdare parerile voastre.
loredanaursachi
loredanaursachi
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : iasi
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty ...........

Mesaj Scris de v_adina Mier 10 Noi 2010, 5:12 pm

Buna fetelor, ma ajutati va rog cu o explicatie detaliata a modelului acestui bolero? Va multumesc mult.
Tin sa precizez ca sunt o incepatoare la tricotat, adica am facut un fular la viata mea si ala 1 fata 1 dos
Rod moderatorii sa stearga mesajul meu de la celalalt topic, l-am postat din greseala. Multumesc.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

--------------

Angelica18 a scris:Rochia aceasta am inceput-o anul trecut si am facut spatele si jumatate fata.Este usor de facut dar o fac dintr-un fir foarte subtire si merge incet.Am lasat-o deoparte ca am avut multe de facut intre timp.O sa o termin dupa sarbatorile de iarna.Daca firul e subtire iti ajunge.Si eu tot marimea M port la bluze.Sa ai spor si s-o termini inaintea mea.
Poti te rog sa-mi explici ce model ai folosit? Dar ca pentru incepatoare, asa Smile Multumesc.


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mier 10 Noi 2010, 8:06 pm, editata de 4 ori (Motiv : unit mesaje)
v_adina
v_adina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Angelica18 Mier 10 Noi 2010, 5:52 pm

Am inceput de jos cu 2 pe fata,2 pe dos cam 8 cm.Am continuat cu model doar fata pana in zona taliei unde am facut iar 2 fata 2 dos tot 8 cm continuand cu model dos.E foarte usor de facut.Iti doresc mult spor.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de v_adina Vin 12 Noi 2010, 1:04 pm

Cred ca totusi rochita o las pe mai tarziu, nu chiar din prima Smile
Imi puteti explica va rog modelele acestea de bolero? Adica incep de sus, de jos, care este modelul? Ca la rascroituri o mai intreb eu pe mama Smile Multumesc mult.
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img][img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] [/img]
v_adina
v_adina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 12 Noi 2010, 1:39 pm

Primul este lucrat cu modelul elastic - 2fata/2dos. Se da forma simplu, prin scaderi si inmultiri la inceput de rand. Eu l-as lucra dintr-o bucata pentru a nu aparea cusaturi pe guler. Daca lucrezi dintr-o bucata, cand ajungi la rascroieli se incheie un anumit nr. de ochiuri pt subrat, apoi se continua fiecare parte separat, lasand ochiurile celorlalte parti in asteptare. Se mai scad ochiuri pt a da forma rascroielilor. Cand ajungi in dreptul umarului se unesc din nou partile si se continua lucrul dintr-o bucata pentru guler.

Pentru al doilea se lucreaza un dreptunghi cu modelul dantelat , iar la sfarsit se ridica ochiuri din margini pentru bordura cu model elastic (2 ochiuri pe fata/2 ochiuri pe dos)

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Vin 12 Noi 2010, 3:38 pm

Melus, l-am descifrat. Intradevar, e foarte usor. Si poti sa-l faci si mai lat, nu numai cu 3 picioruse, dar cu piciorus dublu (doua jeteuri pe croset). Asa e?

Denumirea in engleza a acestui punct: Crazy Shell Stitch. - gata, am rezolvat-o si pe asta. wink


Ultima editare efectuata de catre samo99ro in Vin 12 Noi 2010, 3:39 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaugare text)
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de v_adina Vin 12 Noi 2010, 4:08 pm

ioana soare a scris:Primul este lucrat cu modelul elastic - 2fata/2dos. Se da forma simplu, prin scaderi si inmultiri la inceput de rand. Eu l-as lucra dintr-o bucata pentru a nu aparea cusaturi pe guler. Daca lucrezi dintr-o bucata, cand ajungi la rascroieli se incheie un anumit nr. de ochiuri pt subrat, apoi se continua fiecare parte separat, lasand ochiurile celorlalte parti in asteptare. Se mai scad ochiuri pt a da forma rascroielilor. Cand ajungi in dreptul umarului se unesc din nou partile si se continua lucrul dintr-o bucata pentru guler.

Pentru al doilea se lucreaza un dreptunghi cu modelul dantelat , iar la sfarsit se ridica ochiuri din margini pentru bordura cu model elastic (2 ochiuri pe fata/2 ochiuri pe dos)

Multumesc frumos. As mai avea cateva intrebari, daca nu te superi...
1. cum montez ochiurile ca sa-mi iasa marginea asa? ochiuri duble?
2. trebuie sa fie numar par sau impar de ochiuri ?
3. r1 fac 2 fata, 2 dos, r2 cu care incep? adica cele care au fost fata pe randurile impare sa fie fata si pe randurile pare?
v_adina
v_adina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de camelia12 Vin 12 Noi 2010, 8:37 pm

Cine poate sa-mi explice semnele din diagrama aceasta ?Va multumesc [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
camelia12
camelia12
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 12 Noi 2010, 10:16 pm

Adina si la primul bolero se ridica la sfarsit ochiuri din margini si se lucreaza circular acea bentita ingusta - 3-4 randuri de model punct lenes. Deci marginea aceea frumoasa este de fapt bentita, nu randul de montare a ochiurilor.
Modelul de baza fiind 2och. fata/2 och. dos montezi numar par de ochiuri, avand grija ca daca primele doua ochiuri din rand sunt ochiuri pe fata, atunci si ultimele doua ochiuri din rand sa fie tot pe fata. Cu alte cuvinte sa fie multiplu de 4 ochiuri + 2och. Apoi pe masura ce inaintezi cu lucrul incepi sa inmultesti pe laterale pentru marginile din fata ale boleroului - cate un ochi la fiecare margine , o data la un anumit interval de randuri (asta va trebui sa calculezi tu, pt ca e in functie de fir si de dimensiunile pe care vrei sa le aiba boleroul). Ochiurile adaugate le incadrezi pe parcurs in modelul de baza 2fata/2 dos.
3. Daca la randul pe fata ai sa zicem 2fata, 2 dos..... 2 dos, 2 fata, atunci la randul urmator, rand pe dos, vei avea 2 dos, 2 fata.....2 fata, 2 dos. Adica ochiurile care pe un rand au fost pe fata, randul urmator le vei lucra pe dos, iar cele pe care le-ai lucrat pe dos, la randul urmator le vei lucra pe fata.


Camelia cerculetul gol inseamna jeteu, patratelul alb inseamna ochi pe fata la r. fata si ochi pe dos la r. dos, in rest nu cunosc. Ar ajuta si o poza cu modelul lucrat pentru a le descifra.



ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de v_adina Sam 13 Noi 2010, 1:52 am

Ioana, multumesc frumos, esti salvarea mea :*
Oare gasesc undeva explicat cum ridic ochiurile si lucrez circular?
Si daca lucrez dintr-o bucata trebuie sa inmultesc? Eu credeam ca trebuie sa scad, pentru a face curbura din fata.
v_adina
v_adina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 7
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 10/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Sam 13 Noi 2010, 9:58 am

Uite aici link si aici link explicatii despre cum se ridica ochiurile.
Pentru a incepe boleroul se monteaza ochiurile pentru spate plus un pic(un sfert) din fiecare fata, incepand apoi treptat sa cresti pe laterale pentru curbura de jos si pentru a aduce fetele la latimea dorita. In acelasi timp, ai grija ca atunci cand ajungi la inaltimea necesara , sa incepi sa modelezi rascroielile bratelor. Apoi, cand ajungi la inaltimea dorita, incepi sa scazi pe laterale pentru a modela gulerul.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Sam 13 Noi 2010, 10:16 am

Adina, Vad ca Ioana ti-a dat informatiile necesar deja.
Iti pun si un link, cu un model de margine valurita, foarte frumos. Poate te intereseaza. La asta, dupa ce ai pus ochiurile si lucrezi un rand, ca sa se aseze frumos, incepi si pui ochiuri suplimentare. La 10 ochiuri, sa zicem, mai adaugi unul sau doua, in functie de cat de ample vrei valurile.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty .....................

Mesaj Scris de Didem Sam 13 Noi 2010, 4:00 pm

Buna fetelor,
O rugaminte mare, mare. Cine ma poate sfatui cate bobine de bumbac sau lana subtire trebuie sa folosesc pentru o rochie de lungime medie tricotata manual.
Multumesc..Sa aveti un weekend super....
Didem
Didem
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de camelia12 Sam 13 Noi 2010, 10:04 pm

Ioana ,uite modelul. [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
camelia12
camelia12
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Lun 15 Noi 2010, 11:02 am

Punctul negru inseamna ca trebuie sa faci un bob.

V-ul cu un bat in mijloc inseamna ca dintr-un ochi trebuie sa faci 3.

Mai mult nu stiu, imi pare rau. Poate stie cineva care a mai lucrat dupa diagrame rusesti.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Giobsy Lun 15 Noi 2010, 12:37 pm

Cred ca "bobul" este simbolizat v cu o cifra deasupra (cifra reprezinta nr. de ochiuri luate peste andrea, care formeaza bobul); aici parca ar fi 5 sau 7.

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Lun 15 Noi 2010, 1:58 pm

eu am crezut ca-i 2 cifra aia. Nu se vede prea bine, si nici modelul, cand dau sa maresc imaginea devine neclara.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de loredanaursachi Lun 15 Noi 2010, 2:54 pm

Salut!
Va rog sa ma ajutati. Nu reusesc sa pricep cum sa impletesc circular !
Vreau sa fac un sac de dormit din 100 de ochiuri si trebuie sa il lucrez circular, adica sa unesc cele doua capete de rand.

Am pus ochii de andrele ( andrele circulare) insa este suficient de lung randul ca sa ajunga pe ambele andrele . Imi trebuie andrele cu cablu dintre ele mai scurt? Sau ce trebuie sa fac ? Cum unesc capetele ca sa nu se vada ? Multumesc.
loredanaursachi
loredanaursachi
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : iasi
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Giobsy Lun 15 Noi 2010, 3:01 pm

Prinzi firul andrelei pe la mijlocul nr de ochiuri si tragi de fir pana cand ochiurile ajung pe ambele andrele. Pe masura ce lucrezi, tragi firul in alta zona si tot asa.
Hai ca e foarte simplu!

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de loredanaursachi Lun 15 Noi 2010, 3:24 pm

Giobsy a scris:Prinzi firul andrelei pe la mijlocul nr de ochiuri si tragi de fir pana cand ochiurile ajung pe ambele andrele. Pe masura ce lucrezi, tragi firul in alta zona si tot asa.
Hai ca e foarte simplu!


Smile Am inteles cum zici tu sa fac. Voi ajunge acasa si voi urma "schema" . Sper sa imi reuseasca. Smile) Multumesc.
loredanaursachi
loredanaursachi
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : iasi
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 18 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 30 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 24 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB