Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyIeri la 11:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:00 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyJoi 16 Mai 2024, 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

+141
boricianu
rozi72
carmen stoianov
adelykitt
milky
danadea
cld
DANIELA.I
Comoara casei
elag
mariaz_09
dananiela_75
mnarcisa
ginar
jojoali
doraly
lucky
corny
Maria-Iulia
violetas
squirrel
marag68
letho
niko1982
poioro
mariana2000
Nortia
Uca
marilyn
silvisor
pinki20
Didem
camelia12
v_adina
loredanaursachi
Gabiuta
firicel
teisoara
cory74
Iulia40
Monalisse
Maria51
ana_dark84
emmancita
daniela60
tamara
sandydeea
marisabel
greieras
mira24
ema
clara birau
corneliabenesch
mihaelavama
anca_22
dany37
Noemi
nedelcu mirabela
aba
MihaelaT
amoni
almma_almma2000
veroniquero
cristinelu
europolis
betymi72
samo99ro
SilviaDumitrescu
sweetie
CLAUDIA BUNGEANU
Angelica18
cris_io_mat
marioana
kla78
sarsuraki
Ana Maria
alexa25
denis21
denisa_rachid
anne-marry
alemarver
Serban Valentina
alegria
rosita
myky7robc
ivanoiuadela9
SILVI
carmenush
bubu85
Raresuca
NEAGU LAURA
geany
Nicoleta Irimescu
lennny
Giobsy
canadianca50
alimami
antonina
klara
cappy85
ribana
Linuta
dicioanacris
ligia27
PAULA CONSTANTIN
simonag
corina78
clau_andro
irish05
fabia25
DouaMainiStangi
Admina
Dianette
denygina
skygirl
ady_kat
ramona75
dianavieru
gabri
adriana33
Donattela
Ariadna30
cris69
violeta_10
dada17
rebecca
ciucamona
solmizel
anca2010
aisha
24elena
Karina33
corilex
ancush
racolta melania
madalina78
Dionisia
Haydée
marlen372001
emilia.d
ioana soare
145 participanți

Pagina 20 din 30 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Mar 16 Noi 2010, 11:52 pm

canadianca50 a scris:Samo multumim , eu nu stiam ca se scade diferit la mineca adica o parte ca la spate altala fata ! cred ca asa se aseaza mai frumos
Pai, e normal sa fie mai decoltat in fata. Mainile le aduci in fata si ai nevoie de largime, nu? N-ai observat la rochii, la bluze... ca e mai adanc facuta curba in partea de la piept decat in spate?

Loredana, vezi ca am explicat undeva mai sus cum e cu tricotatul circular. Ca sa nu se rasuceasca ochiul, introduci andreaua dreapta in ochiul de pe andreaua stanga dinspre stanga spre dreapta.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Dionisia Mier 17 Noi 2010, 10:02 am

Samo, saru'mana love love love
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Mier 17 Noi 2010, 11:13 am

Cu multa placere. spor la treaba!
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de marilyn Mier 17 Noi 2010, 7:08 pm

Pt.loredanaursachi gulerul meu lucrat circular

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
am pus pe mami model love

am si eu o problema.tocmai am terminat un pulovar pt catica mea tricot
si este foarte batos. affraid Ce pot sa-i fac ca sa se inmoaie???L-am facut dintr-un fir gros pus in doua[img][URL=http://img109.imageshack.us/[/img]

PS:nu stiu de ce nu apare ultima imagine,am incercat toate link-urile la rand si nu merge sub nici o forma Sad
marilyn
marilyn
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Mier 17 Noi 2010, 8:27 pm

Marilyn, nici pe mamica nu o pot vedea. Mai citeste o data regulile la postare fotografii si vezi ce n-ai facut bine. Mi-ar place sa-l vad "pe viu".
Foarte interesant firul si combinatia de culori foarte draguta. Ce fir este?
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 18 Noi 2010, 8:12 am

Probabil ca ai lucrat pe andrele prea mici pentru grosimea firului pe care l-ai folosit si atunci lucrul a iesit prea batut. Marimea andreleleor trebuie neaparat adaptata la grosimea firului , altfel nu vei obtine rezultatul dorit. Trebuia sa te opresti dupa ce ai lucrat doar o bucatica , dupa ce ai vazut cum iese lucratura, si sa vezi ce se poate face, acum e greu sa desfaci dupa ce ai muncit atat.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de loredanaursachi Joi 18 Noi 2010, 12:35 pm

Salut
Incerc sa impletesc circular un lucru din 120 de ochiuri. Le impletesc doar pe fatza dar observ ca incep sa se fie oblice randurile mele - se rasuceste un pic lucrul. Unde credeti ca gresesc? Multumesc
loredanaursachi
loredanaursachi
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : iasi
Data de inscriere : 06/10/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 18 Noi 2010, 12:39 pm

Loredana la lucrul circular ochiurile trebuie lucrate prin partea din fata a buclei, nu prin partea din spate asa cum se lucreaza in mod normal. Daca observi ochiurile cu atentie ai sa vezi ca, asa cum le-ai lucrat tu pana acum le-ai lucrat rasucit. De aceea se orienteaza usor oblic. Lucrandu-le prin partea din fata a buclei ele nu vor mai iesi rasucite. Fii foarte atenta si iti vei da seama.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Uca Joi 18 Noi 2010, 1:04 pm

Ioana, si mie la caciula lucrata cu cinci andrele, facand unul pe fata si unul pe dos, luand ochiul pe fata din partea din fata a buclei mi-a iesit bine, iar pe dosul lucrului, ochiul corespondent celui lucrat pe dos mi-a iesit in relief si chiar imi place cum atata. E normal sa iasa asa in relief? Nu stiu daca m-am exprimat pe inteles...
Sa fac o poza?

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 18 Noi 2010, 1:12 pm

Si la ochiurile lucrate pe dos in randurile circulare trebuie avuta grija sa nu se lucreze rasucit - ele trebuie lucrate prin partea din spate a buclei. Probabil ca de asta sunt in relief, pt ca sunt rasucite, o poza ar fi super. Dar chiar daca sunt rasucite nu conteaza, important e sa iti placa, sunt unele modele la care se lucreaza special ochiurile rasucite pentru un efect diferit. Probabil ca la tine nu au luat-o oblic coloanele pentru ca sunt balansate de ochiurile pe fata care nu sunt rasucite.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Uca Joi 18 Noi 2010, 1:18 pm

Da asa este, nu au luat-o oblic, au ramas verticale, mie imi place cum a iesit dosul, cum ajung acasa fac poza , si chiar ma gandeam sa il fac in asa fel sa fie dosul fata caciulii, am inceput luni sa scad impartind cum mi-ai explicat, dar a trebuit sa desfac rade din nou, pentru ca am calculat gresit de unde sa incep scaderea si se ridica pe cap.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 18 Noi 2010, 1:21 pm

Abia astept sa o vad gata!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Nortia Joi 18 Noi 2010, 1:29 pm

Buna !

Sunt noua pe acest forum si as dori daca ma puteti ajuta si pe mine cu sfaturi si schite. Vreau sa fac si eu cateva lucruri pentru copii/bebe. Nu am mai tricotat de foarte mult timp si cred ca o sa trebuiasca sa o iau de la 0.
Daca ma poate ajuta cineva cu 2-3 scheme mai simple, v-as fi recunoscatoare.

Multumesc!
O zi buna!
Nortia
Nortia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Localizare : Ro
Data de inscriere : 18/11/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de marilyn Joi 18 Noi 2010, 2:31 pm

Am lucrat cu andrele groase nr.6 nu asta este problema,lucrul este larg.Problema este firul pt ca nu este pufos si intrebarea mea era cum fac sa inmoi pulovarasu daca il las in apa sau daca se procedeaza altfel,nu de ce a iesit lucrul batos. wink merci pupi

samo99ro am lucrat cu vreo 4 sau 5 sculuri in degrade diferite nuante,nu mai stiu firma ca nu am pastrat etichetele si l-am facut anul trecut,firul era parca de 3 sau 4 mm dar eu l-am lucrat dublu ca sa-mi iasa gros si calduros Smile
marilyn
marilyn
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 18 Noi 2010, 3:03 pm

Pai conteaza si de ce a iesit batos, ca daca era din cauza marimii andrelelor atunci singura solutie era sa desiri.
Daca lucrul e larg si doar structura firului e problema incearca sa-l speli in apa cu putin perwoll. Lasa-l jumatate de ora la inmuiat, dupa care clatesti.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Joi 18 Noi 2010, 3:50 pm

Loredana, in pag. 11 ti-am dat un link cu un video care explica tricotatul circular cu o singura andrea circulara. Ti-am spus sa fii foarte atenta la modul in care tipa ia ochiul de pe andreaua din stanga. Este exact ce ti-a explicat adineauri Ioana.
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de marilyn Joi 18 Noi 2010, 5:10 pm

aham multumesc frumos pupi
marilyn
marilyn
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Uca Joi 18 Noi 2010, 8:18 pm

Aceasta e caciula la care lucrez circular:
Fata:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dosul:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mie imi place mai mult pe dos.
Sper sa se inteleaga fiind pe negru.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de marilyn Joi 18 Noi 2010, 10:26 pm

e lucrata precum ciorapii??cu mai multe andrele?parca asa observ eu in poze bee
marilyn
marilyn
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 36
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 25/10/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de firicel Joi 18 Noi 2010, 10:40 pm

Ajutati-ma si pe mine cu un sfat:firul "Rosa",pus in doua ,sa iasa caciula mai groasa,am pus 60 ochi,lucrez in punct englezesc si n-am modeala langa mine.Este pt.o fetita de doi ani,si nu stiu cum sa scad ca sa mentin ochii(adica acelasi model) ca am incercat sa lucrez drept dupa ce am facut lungimea si am inceput sa scad si nu-mi place scratch
Am impresia ca si ochii sunt multi 60,nu credeti?
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Uca Joi 18 Noi 2010, 11:05 pm

Marylin, e lucrata cu andrele de tricotat ciorapi, model unu pe fata unul pe dos.

Firicel, eu am multe caciuli in punct englezesc tricotate de buni, daca vrei le fac o poza, poate iti dai seama cum e scazut, sau o sa o intreb maine exact cum le scade.
Ce zici?
Ma uit la ele acum si vad ca sunt scazute doar ochiurile care nu fac modelul cu un rand pe fata, tot din cele de pe langa pana cand ramane doar cu cele pe fata, dar cate si cum le-a scazut nu stiu.
Of... cum ma exprim... ai inteles sau fac o poza?

Edit: am facut pozele, se intelege?
Bostanul inca verde rade rade rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Joi 18 Noi 2010, 11:25 pm, editata de 1 ori (Motiv : competat cu poze)

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Elastec pantalonasi

Mesaj Scris de mariana2000 Joi 18 Noi 2010, 11:14 pm

Buna am si eu o intrebare cine ma poate ajuta si pe mine cu un raspuns. Cum se face elastecul dublu la un pantalonas de copil , ca sa pot baga elastecul. Astept raspuns. Pupici
mariana2000
mariana2000
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : romania
Data de inscriere : 06/05/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de firicel Joi 18 Noi 2010, 11:59 pm

UCA,multumesc mult de explicatii si poze cu dovlecel cu tot rade
Intrab-o totusi pe buni de model si uite ti-l pun si eu pe-al meu .Eu l-am confruntat si cu Samo,acest punct englezesc si vad ca nu seamana cu al tau Smile [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
La tine parca sunt trei ochi pe dos si unul pe fata.
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de samo99ro Vin 19 Noi 2010, 12:37 am

Nu stiu daca se cheama tot punct englezesc, dar cel de la caciula verde se lucreaza altfel: *1 fata, 3 dos*. Intorci lucrul. Acum iti apar 1 dos, 3 fata. Lucrezi tot *1 fata, 3 dos*, dar ai grija ca cel pe care-l lucrezi pe fata sa fie cel de la mijlocul grupului de 3. Vei avea tot timpul un rand lucrat pe fata si unul pe dos, iar intre ele sunt randuri lucrate in punct lenes lucrat numai pe dos. De asta vine mai umflat.

Am uitat sa-ti zic de scadere. Asa cum apare lucratura, ca sa-ti vina frumos si sa nu pierzi randurile lucrate pe fata, le scazi pe cele lucrate pe dos, mai lucrezi un rand-doua totul pe fata si tai firul mai lung, il pui pe un ac si iei toate ochiurile pe fir. Treci firul pe dos, il strangi bine sa se adune frumos rotund la mijloc si intaresti pe dos cu acul, apoi tai firul. Cam asa vad eu finalul la lucratura asta.
Daca e cineva mai priceput la caciuli prin apropiere, poate sa ne spuna daca e bine. O sa fie scazatura cam abrupta, dar ramane rotund ca un pepene, cum ziceai mai sus.


Ultima editare efectuata de catre samo99ro in Vin 19 Noi 2010, 12:44 am, editata de 1 ori (Motiv : completare text)
samo99ro
samo99ro
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4991
Varsta : 74
Localizare : Bucuresti, Romania
Data de inscriere : 04/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de poioro Vin 19 Noi 2010, 12:48 am

mariana2000 a scris:Buna am si eu o intrebare cine ma poate ajuta si pe mine cu un raspuns. Cum se face elastecul dublu la un pantalonas de copil , ca sa pot baga elastecul. Astept raspuns. Pupici
foarte simplu, un ochi pe fata un ochi pe dos, dar cel pe dos il iei nelucrat cu firul in fata sa. Si pentru a putea introduce elasticul faci o mica butoniera
poioro
poioro
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : iasi
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 20 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 20 din 30 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB