Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyLun 06 Mai 2024, 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

+141
boricianu
rozi72
carmen stoianov
adelykitt
milky
danadea
cld
DANIELA.I
Comoara casei
elag
mariaz_09
dananiela_75
mnarcisa
ginar
jojoali
doraly
lucky
corny
Maria-Iulia
violetas
squirrel
marag68
letho
niko1982
poioro
mariana2000
Nortia
Uca
marilyn
silvisor
pinki20
Didem
camelia12
v_adina
loredanaursachi
Gabiuta
firicel
teisoara
cory74
Iulia40
Monalisse
Maria51
ana_dark84
emmancita
daniela60
tamara
sandydeea
marisabel
greieras
mira24
ema
clara birau
corneliabenesch
mihaelavama
anca_22
dany37
Noemi
nedelcu mirabela
aba
MihaelaT
amoni
almma_almma2000
veroniquero
cristinelu
europolis
betymi72
samo99ro
SilviaDumitrescu
sweetie
CLAUDIA BUNGEANU
Angelica18
cris_io_mat
marioana
kla78
sarsuraki
Ana Maria
alexa25
denis21
denisa_rachid
anne-marry
alemarver
Serban Valentina
alegria
rosita
myky7robc
ivanoiuadela9
SILVI
carmenush
bubu85
Raresuca
NEAGU LAURA
geany
Nicoleta Irimescu
lennny
Giobsy
canadianca50
alimami
antonina
klara
cappy85
ribana
Linuta
dicioanacris
ligia27
PAULA CONSTANTIN
simonag
corina78
clau_andro
irish05
fabia25
DouaMainiStangi
Admina
Dianette
denygina
skygirl
ady_kat
ramona75
dianavieru
gabri
adriana33
Donattela
Ariadna30
cris69
violeta_10
dada17
rebecca
ciucamona
solmizel
anca2010
aisha
24elena
Karina33
corilex
ancush
racolta melania
madalina78
Dionisia
Haydée
marlen372001
emilia.d
ioana soare
145 participanți

Pagina 10 din 30 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 20 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Joi 10 Iun 2010, 8:08 am

Seamana cu ce am facut eu .... dar nu reusesc deloc sa mi dau seama cum e zid sunt grea de cap ... il stric ca deja m am enervat la maxim
zid
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de rosita Joi 10 Iun 2010, 11:26 am

Adela sper sa te pot ajuta eu. Am lucrat si eu modelul asta acum vreo doi ani. Daca ai lucrat deja botoselul si ai obtinut acea forma de "U" sa zicem, asa cum arata tiparul desfasurat si in poza ta, e timpul sa-l cosi. Suprapui laturile exterioare ale lui U si le cosi una de cealalta. Aceasta cusatura marcheaza talpa, incepand cu degetele, si urca in spate pana in spatele gleznei. Dupa ce ai terminat asta, insaileaza partea orizontala dintre coarnele lui U si trage de ata ca sa se increteasca toata portiunea, si intareste bine cuasatura. Acum ai dat volum partii de deasupra a botoselului. Apoi indoi bordura de sus, si gata, felicitari Smile
Iti pun aici link din locul de unde am luat eu tiparul, e in engleza, sper sa intelegi, poate explica mai bine [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Asa aratau ai mei Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de alegria Mier 30 Iun 2010, 3:06 am

Buna seara.
Exista o vorba in popor..ca omul isi face vara sanie si iarna car..ei bine, cam asa o sa fac eu... Rolling Eyes
Vreau sa fac botosei, fular, caciulita , manusi pt nepotelul meu. Ziua lui de nastere e in decembrie si pana atunci vreau sa dau bataie...pana aici toate bune si frumoase...doar ca exista o mare problema...nu stiu sa crosetez, sa impletesc...stiam un picut...dar picutul acela s-a dus...daca nu am continuat.Vreau sa o iau de la capat si de asta -data sa imi intre bine in cap.Am rasfoit cele trei parti ale acestui topic si o sa le mai rasfoiesc...ceea ce am observat ca voi deja sunteti initiate...eu am nevoie de sfaturi de la zero.Nu-i nevoie sa-mi explicati mura-n gura, ci vreau sa stiu urmatoarele: ce andrele imi recomandati? ce nr?ce material?ce model...
Eu am multe idei in cap...si vreau sa fac un model cu buburuze.Stiu, cum sunt incepatoare, ar fi indicat sa plec cu modele simple...si totusi..as vrea sa incerc asa.
Va multumesc .
Aura
alegria
alegria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 19
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/06/2010

http://libellule.sunphoto.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Serban Valentina Mier 30 Iun 2010, 10:51 am

draga Alegria ,si eu am fost incepatoare si de pe acest FORUM am inceput incet incet sa tricotez din ce in ce mai bine. Asa ca inarmeaza-te cu rabdare si pasiune , citeste la INVATAM SA TRICOTAM IMPREUNA I , si vei da de explicatii, scheme si asa mai departe . CURAJ HAI CA SE POATE.... Cu drag Valentina S
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de alegria Mier 30 Iun 2010, 12:14 pm

Da. Se poate.Rabdare am (si fara tutun) bounce trebuie sa pricep "smecheria"...si apoi ma descurc eu cu timpul, cu materialele...nici de idei nu duc lipsa...
Va tin la curent cu evolutia mea.O sa citesc foarte atenta cele 3 parti ale topicului. Unde am nelamuriri , o sa va intreb.
lucru de mana vreau neaparat sa invat sa tricotez...
alegria
alegria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 19
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/06/2010

http://libellule.sunphoto.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 30 Iun 2010, 12:16 pm

Alegria marimea andrelelor se alege in functie de grosimea firului pe care il folosesti. Pe eticheta sculului scrie si ce marime de andrele se recomanda pt firul respectiv. Poti sa alegi fir de lana, ca sa fie calduroase hainutele, dar alege lana superwash, adica sa permita spalarea la masina, e mai practic pentru hainutele copiilor.
Cauta pe net modele si daca nu au explicatii pune pozele aici si vom incerca sa te ajutam. De un lucru trebuie sa tii cont intotdeauna - mostra de ochiuri. Explicatiile pe care le gasesti pe net sunt date pentru un anume fir de o anume grosime, lucrat pe andrele de o anume marime. Tu va trebui sa faci o mica mostra din firul tau cu andrele potrivite pentru firul tau , si sa numeri cate ochiuri si cate randuri ai la un patrat de 10/10cm. Apoi in functie de datele pe care le obtii la mostra ta, modifici prin calcule simple schema originala. Si chiar daca nu ai o schema aleasa, pe baza mostrei tale de ochiuri iti vei putea concepe si calcula singura un tipar.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de alegria Mier 30 Iun 2010, 12:37 pm

Multumesc pt informatii.
O sa scot la imprimanta tot ce s-a discutat pe aici si va citesc la metrou, dupa ce ies de la serviciu.Maine vreau sa trec pe la vreo mercerie. Eu stiu una la Gara de Nord , am vazut si pe Bucur Obor. Stiti voi altele cu pret accesibil?
..si totusi. O sa iau cu inceputul.Nu o sa trec direct la facut caciulite, botosei..ci trebuie intai sa invat sa crosetez. Spre rusinea mea, nu stiu sa tricotez nici pe fata nici pe dos.Deci, dezastru...dar cred ca am sa pot cu ceva vointa si rabdare. Nu mai ma lungesc cu vorba. Recomandati-mi , va rog,niste andrele pt fazele acestea de inceput.
alegria
alegria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 19
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/06/2010

http://libellule.sunphoto.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 30 Iun 2010, 12:52 pm

Mai este merceria Andreaua, in zona Lipscani , pe strada Selari, colt cu Gabroveni. Are multe feluri de fire si vanzatoarele sunt amabile. Insa au deschis doar pana la ora 17.

Nu prea stiu cum adica sa recomand andrele pentru fazele de inceput. scratch Sunt bune si alea circulare, si alea drepte,depinde ce lucrezi, doar sa nu fie dintr-alea ieftine de pe care se ia vopseaua. Din ce se gaseste in mercerii poti sa alegi Milward.
Andrele foarte bune sunt cele de la Addi sau Knit Pro (care sunt si haioase pe deasupra), dar nu le vei gasi decat la magazine on-line.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Serban Valentina Mier 30 Iun 2010, 1:01 pm

Sfatul meu este ca de inceput ,mostra de care a vorbit Ioana sa o faci direct cu andrelele pe care vrei sa le folosesti la hainutele tale de iarna . Eu folosesc andrele marimea 4 pentru un fir potrivit de gros. De asemenea te rog sa intri pe Firedetricotat.ro si te orientezi la fire toamna-iarna ,pe etichete scrie de regula ce nr.de andrele sa folosesti. Bafta si spune-ne ce ai facut ,cum ai facut ca sa te putem ajuta si in acelasi timp ne ajutam si pe noi cu modele si experienta celorlalte forumiste.. Asa ca bafta tuturor si spor la lucru Cu drag Valentina S

------------

Draga Ioana eu i-as recomanda andrele de pe forumul nostru Lucru de mina si anume de la Love ,are un sortiment variat si are si avantajul ca are poze cu ele Din comert sunt bune si cele recomandate de tine circulare nemtesti


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mier 30 Iun 2010, 1:11 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje)
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de alegria Mier 30 Iun 2010, 5:07 pm

Multumesc pt sfaturi hug
o sa vad ce ,cum fac. Sa se linisteasca putintel apele, sa invat partea de teorie si promit ca o sa va tin la curent cu partea practica.O treaba e sigura, la urma urmei trebuie sa o scot la capat si cu tricotatul.E ceva frumos si util. In copilarie si in adolescenta nu am lasat sa se prinda tricotatul de mine...si uite , acum imi pare rau. Cand mama si sora mea incercau sa ma invete..le raspundeam hotarata:"nu. Ia lasati-ma voi in pace, eu o sa imi cumpar haine, nu stau sa-mi fac. Eu vreau sa calatoresc, sa desenez ..sa fac altceva ..nu sa stau cu adrelele"...ei bine,uite ca nu mai gandesc chiar asa. E ceva frumos, e o placere sa porti un lucru facut de tine sau sa daruiesti cuiva ceva facut de mana ta.E o arta si tricotatul acesta...
Ganduri bune,
Aura
alegria
alegria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 19
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/06/2010

http://libellule.sunphoto.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de alegria Sam 17 Iul 2010, 9:32 pm

Buna seara,
nu v-am cerut sfaturi ca sa ma aflu in treaba...doar ca nu am reusit sa imi fac timp si dispozitie pt aceasta dorinta.Promit ca o sa va tin la curent de indata ce trec serios la fapte.Pot sa va spun ca mi-am cumparat o croseta, 4 ghemulete de bumbac subtire si 2 gheme( 50 g) bumbac angelica.
Voi ce mai crosetati? de unde va mai inspirati? tricot
Aura
alegria
alegria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 19
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 30/06/2010

http://libellule.sunphoto.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de alemarver Joi 29 Iul 2010, 9:48 pm

buina fetelor, sunt noua si noua in ale tricotatului si vin acum in fata domniilor voastre cu rugamintea sa ma invatati si pe mine (babeste, cuvant cu cuvant, miscare cu miscare) cum se lucreaza bluzele sau puloverele circulare sau lucrate la ocol (cum zice silviadumitrescu) si prezentate la subiectul ,,Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV, pagina 2 de catre ligia27. sunt superbe!!!!
multumesc
alemarver
alemarver
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Serban Valentina Mar 03 Aug 2010, 3:49 pm

Dragele mele ,va propun celor care se pricep mai bine la tricotat urmatorul subiect si anume " Cum tricotam un pardesiu pentru marimi mai mari )Ma adresez in special Admina ,Ioana Soare,Mihaela T
Pentru ca se apropie toamna as dori sa-mi pot tricota un pardesiu
Vreau sa-mi spuneti si parerea voastra si sa ma ajutati cu sfaturi
Ma intereseaza daca ati tricotat asa ceva
Cred ca este un subiect de actualiate Multumesc mult
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Mar 03 Aug 2010, 8:55 pm

Valentina sunt atatea modele si metode de a face un pardesiu incat cel mai simplu cred e ca cine vrea sa ucreze asa ceva e sa isi faca o schita sau sa isi aleaga un model , sa ni-l arate, iar noi sa venim cu explicatiile pentru acel model. Si cu ocazia aceasta vom putea explica teoria, regulile de baza, calcularea dimensiunilor, in asa fel incat pe viitor fiecare sa capete independenta in a lucra un obiect de imbracaminte, indiferent ca este pardesiu, jacheta,pulover, etc... Dar mie imi place sa explic sau sa ajut la ceva concret, altfel sa zicem ca desenez eu o schita pentru un pardesiu asa cum mi-l inchipui eu, ma apuc sa-l explic in amanunt, dar nu va fi pe gustul nimanui, vor aparea intrebari de genul dar daca vreau acolo sa fie asa sau asa... Mai bine explicam de la inceput ceea ce se doreste. In plus fiecare tipar se calculeaza in functie de grosimea firului si marimea andrelelor, in functie de mostra de ochiuri, totul trebuie personalizat in functie de aceste date. De aceea urasc eu in mod deosebit intrebarea "cate ochiuri sa pun?"- pentru ca asta tine exclusiv de mostra individuala de ochiuri. Nu exista " a pai daca ai fir de grosime medie montezi atatea ochiuri" , pentru ca apar diferente de la persoana la persoana chiar daca folosesc acelasi fir si aceleasi andrele - tensiunea si modul de lucru al fiecarei persoane este unic. Dar daca persoane diferite lucreaza cu fire diferite, atunci iti dai seama ce diferente vor aparea. Si este suficient ca mostra sa difere cu un singur ochi de la o persoana la alta pentru ca lucrul sa fie compromis si sa faci si sa desfaci la nesfarsit.

Pentru mine ar fi o placere sa explic regulile de baza, modul de lucru, modul de calcul al tiparului, totul in teorie. Pentru ca doar invatand teoria va putea lumea sa lucreze orice isi doreste, independent. Dar aceste explicatii sunt aceleasi indiferent ca lucrezi un pardesiu sau o jacheta sau un pulover.
Diferentele importante tin tot de teorie - maneca raglan sau maneca clasica (cu partea de sus in forma de sinusoida), etc...
Insa trebuie schimbat si modul de gandire al peroanelor care lucreaza, de la "vreau totul mura-n gura" (cate ochiuri, cate randuri...) la "vreau sa-mi folosesc mintea, sa gandesc si sa invat"
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Serban Valentina Mier 04 Aug 2010, 1:12 pm

Draga Ioana Soare , ai dreptate in raspunsul amplu pe care mi l-ai dat
Doream si doresc in continuare sa dezbat cu tine si cu celelalte mai pricepute decit mine in ale tricotatului , aceasta tema cu pardesiile ,deoarece se apropie toamna .
Daca nu te deranjez fff mult ,vreau concret sa-l fac din 50 lina 50 acril .
Modelul clasic pentru o persoana de marime XXL.
De altfel vreau sa le provoc la discutii pe acesta tema mai ales pe persoanele de virsta a doua ca si mine
Am vazut ca si tu si celelate moderatoare sunteti mai tinere decit noi si abordati teme mai mult pentru copilasi ,ceea ce nu este rau.
Help,help, Multumesc pentru intelegere.


Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 04 Aug 2010, 4:43 pm

Eu n-am nimic impotriva, numai ca nu prea inteleg ce anume este cu marimea xxl. Te referi la faptul ca nu stii ce tip de croiala s-ar potrivi unei persoane plinute, sau cum se lucreaza?
Pentru ca de lucrat se lucreaza la fel ca un pardesiu marimea S. Si intr-un caz si in celalalt se porneste de la o schita pe hartie pe care notezi dimensiunile dorite. Iar lucrul acesta nu il poate face decat fiecare in parte pentru el, pentru ca el stie cat masoara peste bust, peste talie, peste solduri, de la un umar la celalalt, etc...

Deci prima etapa ar fi stabilirea unui model (unui tip de croiala care iti avantajeaza silueta) pe care iarasi este foarte greu sa il stabileasca altcineva fara sa stie cum arata corpul respectiv. Pentru ca exista mai multe tipuri de forma a corpului, chiar si la persoanele xxl. Si pe langa forma siluetei mai trebuie luata in considerare si inaltimea. O persoana mica de inaltime nu este avantajata neaparat de o croiala care avantajeaza o persoana mai inalta. Se poate chiar sa nu fie avantajata deloc de un pardesiu lung. Dar toate astea nu le poate stabili asa pe nevazute altcineva.

Apoi dupa stabilirea modelului se face o schita pe hartie. Iti iei dimensiunile - de-a latul spatelui de la un umar la celalalt, circumferinta bustului, circumferinta taliei, circumferinta soldurilor (daca este un pardesiu) , lungimea mainii de la incheietura la umar (tinand cotul putin indoit), circumferinta bratului peste partea cea mai groasa, lungimea spatelui, distanta de la sold la talie, distanta de la talie la bust (daca am uitat ceva mai completez). La aceste dimensiuni se adauga plusul de lejeritate care se stabileste si in functie de croiala aleasa. Dimensiunile corpului tau + plusul de lejeritate = dimensiunile pardesiului. Exceptie face largimea la tiv (in cazul unui pardesiu) pe care o stabilesti in functie de croiala.

Apoi lucrezi mostra de ochiuri. O bucata de 10/10cm lucrata in modelul ales pentru pardesiu. Vezi cate ochiuri si cate randuri intra la 10 cm. Iar apoi toate dimensiunile stabilite dupa etapa de mai sus sunt transformate in numar de ochiuri si randuri.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty modele...pas cu pas

Mesaj Scris de anne-marry Joi 05 Aug 2010, 9:54 am

am cautat si nu am gasit un topic care sa descrie pas cu pas realizarea de modele tricotate...nu un model de bluza, spre exemplu, ci descriere la genul: ... ca sa faci bob de orez, faci un ochi pe fata altul pe dos doua randuri, apoi vi si schimbi la urmatoarele randuri ....cel pe fata il faci pe dos si tot asa.
deci... ma poate ajuta cineva? vreau sa fac un bolero si nu vreau sa fac banalul un rand pe fata, celalalt pe dos...vreau sa invat sa fac noi modele. pupi
avatar
anne-marry
helper
helper

Numarul mesajelor : 32
Localizare : babeni, valcea
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Serban Valentina Joi 05 Aug 2010, 9:59 am

Te poti ajuta singura daca gasesti carti de tricotat.
Contacteaz-o pe Teisoara ,eu am cumparat de la ea citeva carti si m-au ajutat ff mult sau pe topicuri tot de la acest Forum (Carti de Tricotat )
Spor la treaba si tine-ne la curent cu ce-ai gasit
Serban Valentina
Serban Valentina
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1493
Localizare : CERNAVODA -BUZAU
Data de inscriere : 02/01/2010

http://lucratoarea.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 05 Aug 2010, 9:02 pm

Anne-Marry vezi ca incepand de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link s-a discutat despre bolerouri. Discutiile si explicatiile se intind si la capitolul 2 al acestui subiect.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Ajutor pentru cine are timp si predispozitie

Mesaj Scris de denisa_rachid Lun 16 Aug 2010, 3:51 pm

Buna!

Sunt noua pe acest forum si site insa ma bucur din suflet ca v-am gasit. Ce sa va zic? Nu am mai lucrat de mic copil insa acum astept un bebel in februarie si tare mi-ar placea sa ii pot face cateva hainute. Am inceput o pereche de botosei - maine am sa ii cos si am sa ii pun sa ii vedeti . Am citit capitolele "Invatam sa crosetam I, II si III" in intregime si asa am fost in stare sa tricotez prima mea pereche de botosei - care imi par destul de micuti,
Acum, as vrea sa realizez tot cu ajutorul vostru, aceasta salopeta - insa eu nu am mai avut niciodata copil, deci nu stiu masuri, si mi-ar fi tare mult de ajutor niste explicatii mai amanuntite intrucat nu am tricotat niciodata o salopeta:de unde se incepe, eventual cine se pricepe pentru nou-nascuti (pe proba mea de mostra) sa ma ajute si cu nr de ochiuri, unde se scade daca se scade si cam cate ochiuri - neavand modelul in fata mi-e tare greu sa imi dau seama cam cat de mici sunt hainutele pt nou-nascuti zid
Am facut si proba de lucru: firul nu stiu ce este (nu scrie pe el) insa imi intra 24 de ochiuri si 36 de randuri la mostra, andrelele sunt drepte, de 3 mm(mostra de 10/10 asa cum ni se indica aici).

P.S. Ce faceti voi nici in cele mai frumoase vise ale mele nu cred ca as putea realiza! Mult succes in continuare tuturor si sper sa ma mai inspirati si sa imi mai imparatsiti din experientele voastre.

Va multumesc anticipat si sper sa nu va deranjez prea mult si sa fiu in stare sa "fur" din experienta voastra putin cate putin. Va multumesc din suflet!

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

Sper ca am reusit cu imaginea


Ultima editare efectuata de catre denisa_rachid in Lun 16 Aug 2010, 4:26 pm, editata de 2 ori (Motiv : nu s-a incarcat imaginea)
denisa_rachid
denisa_rachid
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Maroc
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de denis21 Dum 22 Aug 2010, 2:07 pm

Denisa ai mai multă încredere în tine şi o să reuşeşti.De multe ori şi eu am început ceva pt. fetiţa mea şi am desfăcut şi iar am făcut şi a ieşit până la urmă.Totul e să nu te laşi,să mergi înainte.Cred că se începe de la picioare. Faci un crac de pantalon ,laşi ochiurile ,le pui pe nişte aţe sau pe andrele,apoi pe alte andrele pui ochiuri pt. celălalt crac de pantalon.Le uneşti pe aceleaşi andrele şi faci mai departe până la subsuori unde începi să scazi în faţa şi în spatele mânecilor luând câte 2 ochiuri odată.Continui pt. glugă drept şi îl coşi pe mijloc.Mânecile le faci separat,când ajungi la subraţ scazi,apoi le coşi.La sfârşit asamblezi totul .
Pt. nr. de ochiuri trebuie să încerci să vezi cum iese,poate găseşti vreun model viu.........
Sper că ţi-am fost măcar un pic de ajutor îţi doresc spor la lucru kiss
denis21
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 54
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de denisa_rachid Dum 22 Aug 2010, 11:19 pm

Denis21, mi-ai fost de mare ajutor. Acum am inceput un alt model de salopeta dupa niste indrumari mai "mura-n gura" insa dupa ce o termin pe aceea, am sa ma apuc de acest model dupa indrumarile tale. Masurile le voi face dupa acasta salopeta pe care sper sa o termin sapt. viitoare. Ma gandeam eu ca se incepe de jos insa la gluga habar nu aveam cum e facuta, insa acum am priceput ca e in continuarea gatului, legata.
Mersi din suflet si am sa postez rezultatele hug .
denisa_rachid
denisa_rachid
helper
helper

Numarul mesajelor : 31
Localizare : Maroc
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de denis21 Lun 23 Aug 2010, 9:12 am

Denisa(tizule) ti-am zis eu ca o sa te descurci,totul e sa ai incredere in tine.Astept rezultatul!
Spor la lucru! bine
tricot
denis21
denis21
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 943
Varsta : 54
Localizare : Roman
Data de inscriere : 28/06/2010

http://denis-blue-eyes.blogspot.com

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de alexa25 Lun 23 Aug 2010, 12:59 pm

Bună ziua! Sunt nouă pe forum şi am şi eu o întrebare. Vreau să lucrez un pulover roz ca în imagine.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Dar pentru realizarea modelului dantelat am nevoie să fac o îmbinare dublă (aşa scrie in legendă). Ce înseamnă acest termen? Că am încercat mai multe variante şi nu am ajuns la niciun rezultat! Neutral

Mulţumesc frumos!
alexa25
alexa25
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 22/08/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Lun 23 Aug 2010, 4:51 pm

adica scadere dubla sau scadere de la 3 ochiuri la 1 ochi. Treci un ochi nelucrat de pe andreaua stanga pe andreaua dreapta, lucrezi urmatoarele doua ochiuri impreuna spre dreapta, apoi ochiul nelucrat il treci peste ochiul rezultat din scaderea spre dreapta si ii dai drumul.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 10 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 30 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 20 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB