Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

+141
boricianu
rozi72
carmen stoianov
adelykitt
milky
danadea
cld
DANIELA.I
Comoara casei
elag
mariaz_09
dananiela_75
mnarcisa
ginar
jojoali
doraly
lucky
corny
Maria-Iulia
violetas
squirrel
marag68
letho
niko1982
poioro
mariana2000
Nortia
Uca
marilyn
silvisor
pinki20
Didem
camelia12
v_adina
loredanaursachi
Gabiuta
firicel
teisoara
cory74
Iulia40
Monalisse
Maria51
ana_dark84
emmancita
daniela60
tamara
sandydeea
marisabel
greieras
mira24
ema
clara birau
corneliabenesch
mihaelavama
anca_22
dany37
Noemi
nedelcu mirabela
aba
MihaelaT
amoni
almma_almma2000
veroniquero
cristinelu
europolis
betymi72
samo99ro
SilviaDumitrescu
sweetie
CLAUDIA BUNGEANU
Angelica18
cris_io_mat
marioana
kla78
sarsuraki
Ana Maria
alexa25
denis21
denisa_rachid
anne-marry
alemarver
Serban Valentina
alegria
rosita
myky7robc
ivanoiuadela9
SILVI
carmenush
bubu85
Raresuca
NEAGU LAURA
geany
Nicoleta Irimescu
lennny
Giobsy
canadianca50
alimami
antonina
klara
cappy85
ribana
Linuta
dicioanacris
ligia27
PAULA CONSTANTIN
simonag
corina78
clau_andro
irish05
fabia25
DouaMainiStangi
Admina
Dianette
denygina
skygirl
ady_kat
ramona75
dianavieru
gabri
adriana33
Donattela
Ariadna30
cris69
violeta_10
dada17
rebecca
ciucamona
solmizel
anca2010
aisha
24elena
Karina33
corilex
ancush
racolta melania
madalina78
Dionisia
Haydée
marlen372001
emilia.d
ioana soare
145 participanți

Pagina 6 din 30 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 18 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Ariadna30 Mar 16 Mar 2010, 1:24 pm

Salut!
Ioana, sunt nevoita sa revin cu acelasi subiect de la pagina 6 (unde mi-ai dat link-urile pt. realizarea acelui model cu romburile marginite de gaurele) si cu o noua rugaminte.
Am incercat sa lucrez acel model, dar nu-mi iese mai nimic din ceea ce ar trebui sa iasa. Spune-mi, te rog, pt. coltul de jos al rombului (in diagrama apar 2 jeteuri unul langa altul), cum formez al doilea jeteu? Cand ai timp, te rog, spune-mi macar cum se lucreaza primul rand - cu restul sper sa ma descurc, daca primul e lucrat corect. Am respectat ce apare in diagrama, dar doar in marginea din dreapta ies gaurelele oblic, restul ies unele peste altele (ca sa nu mai zic ce mi-a iesit la mijloc - o ditamai gaura...si nici macar nu e pe mijloc, pt. a forma varful rombului...e cumva intr-o parte ametit ).

Daca n-o sa-mi iasa nicicum, poate o sa apara explicatii pt. modelul postat de Linuta; merg si V-urile acelea formate de gaurele, e placut si acel model.
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Mar 16 Mar 2010, 1:43 pm

Donattela ce fel de decolteu vrei in fata? In V, in U?
La spate pentru gat si pentru umeri trebuie sa procedezi in felul urmator:
Masori in centimetri cat trebuie sa aiba fiecare umar. Transformi acesti centimetri in numar de ochiuri (pui centimetrul pelucrul tau si vezi cate ochiuri inseamna acei centimetri pentru umar). Inmultesti cu 2 (pentru 2 umeri). Ochiurile dintre cele pentru cei 2 umeri sunt ochiurile pentru rascroiala gatului.
Pentru a da o linie oblica umerilor (asa cum apar si in tiparele de croitorie) ochiurile pentru fiecare umar se impart in 3 si se incheie pe rand, incepand cu cele din exterior. Deci dupa ce ai spatele (si rascroielile bratelor) de inaltimea dorita procedezi in felul urmator:
Randul 1(rand fata): Lucrezi toate ochiurile pentru primul umar(umarul drept), lucrezi 2 ochiuri(luate din cele pentru rascroiala gatului), inchei restul ochiurilor pentru rascroiala gatului (mai putin 2 ochiuri), lucrezi 2 ochiuri(luate din cele pentru rascroiala gatului), lucrezi ochiurile celui de-al doilea umar(umarul stang). Ochiurile pentru primul umar + 2 ochiuri (adica toate acele ochiuri ramase inainte de ochiurile incheiate pt gat) le treci pe o andrea de rezerva pt a le lucra mai tarziu.
Randul 2(rand dos): Inchei prima treime din ochiurile pentru umar (umarul stang), lucrezi pana la sfarsit
Randul 3(rand fata): Inchei cele 2 ochiuri (cele care initial faceau parte din rascroiala gatului), lucrezi pana la sfarsit.
Randul 4(rand dos): Inchei a doua treime din ochiurile pt umar, lucrezi pana la sfarsit.
Randul 5(rand fata): Lucrezi toate ochiurile.
Randul 6 (rand dos) : Inchei a treia treime din ochiurile pentru umar - adica toate ochiurile ramase.

Legi din nou firul de lucru pentru a lucra ochiurile plasate pe andreaua de rezerva(pt umarul drept). Tii lucrul cu dosul spre tine si legi firul la inceput de rand.
Randul urmator(rand dos): Inchei cele 2 ochiuri (luate din cele pt rascroiala gatului), lucrezi pana la sfarsit.
Randul urmator(rand fata): Inchei cea de-a doua treime din ochiurile pt umar(prima treime fiind incheiata la inceput de tot, inainte sa plasezi ochiurile pe andreaua de rezerva), ucrezi pana la sfarsit.
Randul urmator(rand dos): Lucrezi toate ochiurile
Randul urmator(rand fata): Inchei a treia treime din ochiurile pt umar -adica toate ochiurile ramase.

O sa vezi ca umerii au acum acea linie anatomica oblica, iar rascroiala gatului este usor curbata datorita celor 2 ochiuri de o parte si de alta incheiate cu un rand mai sus.

Pentru fata trebuie sa spui ce forma vrei sa aiba decolteul, dar pastrezi acelasi numar de ochiuri ca si la spate pentru cei doi umeri, pe care le vei incheia in acelasi mod pentru a crea aceeasi linie oblica.

Linuta - care dintre modelele care apar pe jacheta?

Ariadna imediat ma uit si-ti zic

edit: Nu sunt 2 jeteuri unul langa altul, sunt separate de 1 ochi pe fata.
Deci diagrama este asa:
R1: 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 7 ochiuri pe fata, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta , 1 jeteu, 1 ochi pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 7 ochiuri pe fata, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 jeteu, 1 ochi pe fata
R2: toate ochiurile se lucreaza pe dos
R3: 2 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 5 ochiuri pe fata, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 jeteu, 3 ochiuri pe fata, 1 jeteu, 2 ochiuri lucrate impreuna spre stanga, 5 ochiuri pe fata, 2 ochiuri lucrate impreuna spre dreapta, 1 jeteu, 2 ochiuri pe fata.
R4: toate ochiurile pe dos.
...etc...
daca mai este ceva intreaba.


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mar 16 Mar 2010, 2:07 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit mesaje:)))))))))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Donattela Mar 16 Mar 2010, 4:31 pm

multumesc mult pt explicatiile date kiss pentru piepti asi vrea sa pun fermoar iar gulerul sa fie scurt la fel ca si mansetele.......inca o data mii de multumirii kiss
Donattela
Donattela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Ariadna30 Mier 17 Mar 2010, 1:18 am

Ioana, multumesc mult. Iata rezultatul:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cand am copiat diagrama scrisesem pe foaia mea ca intre cele 2 jeteuri e un ochi fata, nu stiu ce am facut, cum am lucrat de mi-a iesit altceva.
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 17 Mar 2010, 7:48 am

Ti-a iesit perfect modelul Ariadna! Spor la treaba in continuare!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ancush Mier 17 Mar 2010, 12:32 pm

cum se scade cand lucrezi circular?
am gresit la masuratori........nu vreau sa stric ce am lucrat de juma de luna si vreau sa remediez din mers problema
am incercat sa scad in acelasi loc pe toate randurile si mi-a rezultat o umflatura Embarassed Embarassed Embarassed banuiesc ca trebuie sa scad pe tot randul ......
avatar
ancush
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 485
Localizare : cluj
Data de inscriere : 30/11/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Ariadna30 Mier 17 Mar 2010, 12:33 pm

ioana soare a scris:Ti-a iesit perfect modelul Ariadna! Spor la treaba in continuare!

Multumesc. In poza respectiva se poate vedea si ce vroiam sa zic acum 2 luni cand faceam referire la "ochiuri duble". Asa iese marginea...sau poate iesi si putin mai groasa daca pe degetul mare avem doua fire in loc de unul (atunci cand se monteaza ochiurile).

Are cineva o idee despre ce as putea sa fac din 525 g acril Rosa, cu modelul acela cu romburi? Desi vanzatoarea de la mercerie m-a asigurat ca-mi ajunge pt. un pulover, nu sunt atat de sigura. In momentul asta nu mai am masura 38 ca pe vremuri, am ceva kilograme in plus...mostenite in urma ultimei sarcini. Ma gandeam ca, daca nu-mi ajunge de pulover, sa-mi fac o tunica (cred ca asa se numeste ceea ce vreau - o bluza ceva mai lunga, sa acopere si posteriorul) cu maneca scurta sau fara maneca....habar n-am; nu ma pot hotari ce sa aleg.
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Donattela Joi 18 Mar 2010, 3:56 pm

buna ,am terminat spatele si acum fac rascroiala la piepti si asi vrea sa stiu daca rascroiala de la gat trebuie sa fie mai adanca decat cea de la spate si pt ca o sa pun fermoara asi vrea sa o fac in U......va tin la curent cu rezultatele obtinute kiss lucru de mana
Donattela
Donattela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Vin 19 Mar 2010, 9:59 am

Da, trebuie putin (nu mult) mai adanca decat la spate. Vezi ca tot la "invatam sa tricotam impreuna 2" s=a mai vorbit despre rascroiala din fata si cum se calculeaza si se lucreaza.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de clau_andro Vin 19 Mar 2010, 11:08 am

Buna fetelor! Am postat acest mesaj si la Pulovere si alte cratii tricotate, in speranta ca de undeva imi sare si mie cineva in ajutor.
Am inceput si eu o bluza si m-am impotmolit la partea unde trebuie sa cresc. Nu-mi dau seama cand trebuie sa cresc si unde sa cresc ochiurile. Poate ma ajutati voi. Modelul bluzei este luat de pe garnstudio, versiunea americana. Postez aici modelul, poate isi da seama cineva cum trebuie crescut.

Front: Cast on 75-83-91-99-107 sts on smaller needles. Knit 4 rows garter st, change to larger needles and stockinette st. When the piece measures 10 cm establish pattern on the next row as follows (right side row): K 1 (edge st knit in garter st throughout), 5 sts stockinette st, Pattern 1 over the following 64-72-80-88-96 sts, 4 sts stockinette st, and K 1 (edge st knit in garter st).
When Pattern 1 has been knit one time change to Pattern 2, establishing pattern on first row as follows (right side row): K 1 (edge st), Pattern 2A (= 5 sts), Pattern 2B over the following 64-72-80-88-96 sts, Pattern 2C (= 4 sts) and K 1 (edge st).
When the piece measures 12 cm inc 1 st at each side every 12-12-12-8-8 cm a total of 2-2-2-3-3 times = 79-87-95-105-113 sts – knit the increased sts in stockinette st.
When the piece measures 33-34-35-36-37 cm bind off 2-2-6-7-11 sts at each side for armhole = 75-83-83-91-91 sts, continue the pattern keeping 1 edge st at each side in garter st. Be careful that the number of sts is correct, and any sts that don’t fit in the pattern should be knit in stockinette st.
When the piece measures approx. 38-40-42-44-46 cm bind off the center st for the V-neck and knit each piece separately. Put half the sts on a st holder.
1st side: = 37-41-41-45-45 sts. Now dec 1 st for the neck every other row – see knitting tips above: 12-12-12-13-13 times = 25-29-29-32-32 sts remain on shoulder. Continue the pattern, keeping 1 edge st in garter st at each edge. Be careful that the number of sts is correct, and any sts that don’t fit in the pattern should be knit in stockinette st.
When the piece measures 52-54-56-58-60 cm bind off all sts.
2nd side: Knit the same as the 1st side, reversing shaping. Begin the 1st row from center front – start by picking up 1 st in the bound-off st from other side and K tog with 1st st. This reinforces the lower edge of neck.

Back: Cast on and knit the same as the front. Bind off for armholes as on front and continue until the piece measures 50-52-54-56-58 cm. Now bind off the center 23-23-23-25-25 sts for the neck. On the next row dec 1 st at each neck edge – see knitting tips above = 25-29-29-32-32 sts remain on each shoulder.
Continue in pattern keeping 1 edge st in garter st at each side until the piece is the same length as front, then bind off all sts.

Sleeve: Cast on 50-50-50-58-58 sts on smaller needles. Knit 4 rows garter st, change to larger needles and stockinette st.
When the piece measures 10 cm knit Pattern 1 keeping 1 edge st in garter st at each side to finished measurements.
When the piece measures 10-11-12-10-10 cm inc 1 st at each side every 3-2.5-2-2.5-2 cm a total of 14-16-18-16-18 times = 78-82-86-90-94 sts – knit the increased sts in stockinette st until there are enough sts for the pattern.
When sleeve measures 51-51-50-49-47 cm put a marker at each side. When the piece measures 52-52-53-53-53 cm bind off all sts.
clau_andro
clau_andro
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 42
Localizare : Petrosani
Data de inscriere : 26/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 19 Mar 2010, 11:54 am

draga clau_andro,

o poza era si mai mult de ajutor.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Donattela Vin 19 Mar 2010, 5:11 pm

am reusit sa fac rascroielile de la maneci si de la gat si la spate si la piepti....acum trebuie sa fac manecile...sper sa reusesc si poate intre timp imi spuneti si mie cum sa fac la guler kiss tricot spor la treaba tuturor
Donattela
Donattela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty vreau si eu o mana de ajutor

Mesaj Scris de corina78 Vin 19 Mar 2010, 11:25 pm

sunt noua pe aici pe la voi si ma bucur ca v-am descoperit. De cateva zile tot caut dar nu reusesc sa gasesc urmatorul model pe care il atasez la acest mesaj. intrebarea mea este> Are cineva o schema de unde pot deslusi modelul de la rochita din fotografie?

Nu reusesc sa pun fotografia
Am o rugaminte la voi unde gasesc si eu modele cu gauri pentru rochite pentru fetite?

Edit Admina: Citeste Regulamentul aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si in special punctul 6!
Pentru atasarea pozelor, citeste aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
corina78
corina78
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : Sf. Gheorghe
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de fabia25 Sam 20 Mar 2010, 8:40 am

fetelor sunteti niste draguzte ca va ''divulgati'' secreteele aici pe forum...chiar daca nu mi-ati raspuns direct la intrebare am vazut celelalte mesaje pe care l-ati scris in urma si am ''cules'' am adaptat si am studiat pana mi s-a facut capu' patrat ,dar pana la urma parca iese ceva...daca ma impotmolesc sa zic
va multumesc mult de tot mai ales Ioanei si Marlenei!!!
va pup kiss
fabia25
fabia25
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : italia
Data de inscriere : 13/03/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Donattela Sam 20 Mar 2010, 4:45 pm

\Dragele mele am rasfoit si eu mai bine paginile acestui forum si sunteti minunate,ma bucur din suflet ca v-am cunoscut kiss ....acum am inteles ca unele itrebari trebuiesc puse in alta parte......incepatori.....avansati...experti..si tot asa.Marlen te rog sa imi spui si mie daca pot sa iti las adresa mea de mess sa iti mai cer unele sfaturi(este valabil si pt alte doamne care sunt dispuse sa ma ajute).Va pup pe toate kiss ps:va mai stresez cu o intrebare ,cu m sa fac manecile unui pulovar putin mai lung,am facut rscroilele pentru gat si maneci ........ folosesc fir detroit si andrele de 3,5
Donattela
Donattela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Ariadna30 Mar 23 Mar 2010, 1:22 pm

Salut!
Fetelor, v-am intrebat acum cateva zile ce as putea sa fac din 525 g acril Rosa... voi aveti multa experienta la tricotaje si ma gandeam ca puteti aprecia pt. ce anume mi-ar ajunge. N-am mai gasit culoarea respectiva la mercerie si au zis ca nici nu mai aduc fire de tricotat acum ca se apropie vara; asa ca sunt nevoita sa folosesc atat cat am. La modelele dantelate intra mai mult fir? Gasisem un model pt. care mi-ar trebui cam 600 g pt. masura L; jumatate e cu model dantelat (jumatatea de sus a bustului si manecile) - de asta intreb daca modelul dantelat ia mai mult fir decat cel obisnuit. Acesta este modelul:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 23 Mar 2010, 2:22 pm

draga ariadna,

ai grija modelele cu gaurele se adreseaza firelor de grosime medie si subtire. eu stiu ca ROSA se lucreaza cu minimum andrele 3,5 - sau gresesc ? verifica eticheta.

eventual poti alege o jacheta mai scurta in talie, dar daca firul e gros trebuie model plin.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Ariadna30 Mar 23 Mar 2010, 3:11 pm

marlen372001 a scris:draga ariadna,

ai grija modelele cu gaurele se adreseaza firelor de grosime medie si subtire. eu stiu ca ROSA se lucreaza cu minimum andrele 3,5 - sau gresesc ? verifica eticheta.

eventual poti alege o jacheta mai scurta in talie, dar daca firul e gros trebuie model plin.

marlen

Am incercat deja un model asemanator (pe care mi l-a explicat Ioana zilele trecute, cu acest fir (doar ca eu voi folosi alta culoare pt. puloverul meu - un soi de frez) si a iesit destul de frumos; nici n-ai zice ca e acelasi fir, e mai moale cand e lucrat asa. Am pus si poza pe la pag. 8, cred.
Tocmai ca n-as vrea sa aleg un model de jacheta scurta (am zis in pagina anterioara ca acum sunt mai plinuta si nu mi-ar sta bine cu asa o lungime). Dar, daca din cantitatea pe care o am, nu iese ceva mai lung, o sa ma conformez...si voi purta puloverul atunci cand voi ajunge la greutatea normala. Smile
Nu gresesti; Rosa se lucreaza cu andrele de 3 sau 3.5 mm. Modelul acela dantelat (romburile marginite de gaurele) l-am lucrat cu andrele nr. 4, mai ales ca eu lucrez strans. Am mai zis ca nu-mi place firul Rosa; mi-a placut doar culoarea, pe care n-am gasit-o la alt gen de fir. In plus, e luat odata cu cel din care i-am facut copilului pulover - pe atunci nu stiam cum o sa iasa.
Multumesc.
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Mar 23 Mar 2010, 3:29 pm

Ariadna ma gandesc ca poti sa faci manecile trei sferturi daca vezi ca nu-ti ajunge firul.
Gaurele poti sa faci cu orice fir, oricat de gros, nu are nici o legatura una cu alta. Eu am lucrat o jacheta cu o bordura cu gauri pe andrele de 12mm. Mai am sa o cos si pun si poze. Iar capa pe care am postat-o zilele trecute am lucrat-o pe andrele de 8mm.
Nu vad de ce s-ar consuma mai mult fir la modelele dantelate, poate chiar sa se consume mai putin fiind asa gaunoase, nu stiu.
Dar dupa ce lucrezi fata si spatele si vezi cam cat fir ai consumat, vezi cat ti-a mai rama, il imparti in 2 pentru 2 maneci si te orientezi daca ti-ar ajunge pt maneci lungi. Daca nu atunci faci manecile 3 sferturi, cred ca ar arata interesant modelul ales de tine si asa.
Poti sa incepi si de sus manecile daca nu faci rascroieli pentru brate(si asa le lucrezi atat de lungi cat iti permite lungimea firului aferenta fiecarei maneci), insa s-ar putea sa fie vizibil faptul ca modelul e cu fundul in sus.

Doar sa pastrezi niste fir si pentru bentita cu nasturi si bentita de la gat.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Donattela Mar 23 Mar 2010, 4:29 pm

fetelor spuneti-mi si mie cum se scad manecile sau indrumati-ma unde asi putea gasi...........va pup si spor la lucru kiss in cate-va zile poate reusesc sa pun si poze cu opera mea
Donattela
Donattela
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 23
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de simonag Mar 23 Mar 2010, 10:20 pm

Va cer si eu ajutorul , pentru ca nu reusesc sa deslusesc cum se realizeaza modelele din poza . Va rog sa ma luminati si pe mine Smile . Si inca o rugaminte Merci de unde pot invata sa citesc shemele in engleza ?[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
simonag
simonag
helper
helper

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 24 Mar 2010, 8:39 am

Donattela te referi la capul de maneca? Cel care se coase de rascroiala? Sau la maneca propriu-zisa cum sa o scazi pe laterale pentru a fi mai stramta la manseta si mailarga inspre subrat? Daca e prima varianta trebuie sa masori rascroiala mai intai. Capul manecii se calculeaza in functie de dimensiunile ei.

Simona pe ultima pagina a subiectului "index de termeni" ai explicatiile abrevierilor din engleza.
Vad la primul model o abreviere care acolo nu apare - "dbl dcr" inseamna "double decrease" adica scadere dubla sau scadere de la 3 la 1 cum vrei sa-i spui. Se realizeaza in felul urmator: treci un ochi nelucrat de pe andreaua stanga pe cea dreapta, urmatoarele 2 ochiuri le lucrezi impreuna spre dreapta, apoi treci ochiul nelucrat peste cel rezultat din scaderea spre dreapta si ii dai drumul.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Ariadna30 Mier 24 Mar 2010, 1:41 pm

Buna!
Ioana, multumesc din nou pt. indicatii.
Stie cineva cum se realizeaza modelul puloverului galben din imaginea de mai jos?
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de ioana soare Mier 24 Mar 2010, 2:34 pm

tot io:)) ca eram pe aici prin zona, deliberam:))

Eu vad asa: modelul de baza este 1 ochi pe fata 1 ochi pe dos. La un anumit numar de randuri faci torsade din 3 ochiuri - 1 fata, 1 dos, 1 fata.
La cele spre stanga : iei un ochi (ochi pe fata) pe andreaua de rezerva si il tii in fata lucrului, lucrezi urmatoarele doua ochiuri (primul pe fata ca sa ramana ochi pe fata in margine, iar al doilea pe dos ca sa ramana ochi pe dos in mijloc), apoi lucrezi ochiul de pe andreaua de rezerva pe fata.
La cele spre dreapta: iei 2 ochiuri (unul pe fata si unul pe dos) pe andreaua de rezerva si le tii in spatele lucrului, lucrezi urmatorul ochi (ochi pe fata), apoi lucrezi ochiurile de pe andreaua de rezerva primul pe dos (ca sa ramana ochi pe dos in mijloc) si al doilea pe fata.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Ariadna30 Mier 24 Mar 2010, 3:41 pm

Multumesc pt. explicatii. Asa da...ca primisem mai devreme asa ceva si n-am inteles nimic (desi fata s-a tot straduit sa-mi explice):

"Randul 1:Tricotezi punct de elastic 1 ochi fata 1 ochi dos
R2,:punct de elastic
R3: 3ochiuri incrucisate:aluneci primul oc pe fata, din urmatoarele doua faci unul, treci peste el cel alunecat(ai pe andreaua stanga de la stanga la dreapta:oc alunecat si cele 2 scazute),faci un jeteu si lucri pe fata cele 2 oc de pe andrea nu impreuna separat fiecare, in continuare, 1dos 1fata,1dos, 3 incrucisate." etc.

Eu ii tot ziceam ca aia e scadere dubla, nu ochiuri incrucisate; nu intelegeam de ce le numeste asa....si unde era locul jeteului.
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II - Pagina 6 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 30 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 18 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB