Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Tehnica needlepunch sau ponto russo

+54
diada
munteanu otilia
mari42
dorinami
corilex
IulianaC
tinap
Angelica18
pufoi
carmenco
lilianap
Celya_f40
anthonymaria
Dorulet
MagdaMarin
puscasu monica
antonia carmen
cristina350
samo99ro
pavady
julix_2007
despina13cucli
geo
Giobsy
SilviaDumitrescu
GEORGETA fata de aur
Ginet
iulia sevcenco
dienutzababy
aba
nanon70
mariaz_09
ioanaioana
antonina
geany
greieras
madelainemarie
Cristache
silvisor
m.m.
Ana Maria
Cornelya
Nicoleta Irimescu
ladybird
LYNDA
teisoara
bumbu antonia
maria_covacef
liliana31
lucky
danadea
Love
floralis
adya
58 participanți

Pagina 8 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de Celya_f40 Mar 11 Dec 2012, 10:05 pm

Corilex, ma bucur ca te-ai apucat de lucru, nu-i asa ca e senzational? Pe masura ce lucrezi, si simti ce iti iese, vin idei noi.... wink
Ma tenteaza un set de baie, dar sa vad unde gasesc fire ca lumea.
Mari, parca te vad azi maine cu vreo capodopera pe aici....abia astept pupi
Angelica draga, n-am ajuns eu cu vremea asta, ca ti-l lasam pe al meu hug
Da, acele sunt 3, fiecare alta dimensiune. Acuma sincer, eu am facut un esantion intai, incercand acele pe rand, si in functie de grosimea firului desigur, la ochi....nah...vedeai-ti voi! Spor la intepat!
Si tot nu ma pot abtine, trebuie sa va arat..... Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de corilex Mar 11 Dec 2012, 11:08 pm

Da Celya i-mi place tare mult cum iese lucru deja am cateva idei ,ai inceput ceva frumos dupa cum se vede .
pe ce panza lucrezi si inca ceva alea sant capse de tapiterie cu ce le-ai prins pe rama. pupi
corilex
corilex
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 799
Varsta : 50
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 29/12/2009

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de Celya_f40 Mier 12 Dec 2012, 11:58 am

Da, sunt capse de tapiserie, dar se poate si cu pioneze. Panza pe care e desenul e o fata de perinita mai veche, iar pentru rezistenta am dublat cu un stergar tesut de mama Smile
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de Angelica18 Mier 12 Dec 2012, 2:28 pm

Celya esti o scumpa! kiss Din fericire mi-a dat informatia o persoana cu suflet mare si am reusit sa fac comanda.Sper sa primesc acele cat mai curand.
Am multe gherghefuri rotunde,de diferite dimensiuni, si unul dreptunghiular de cand lucram goblen si broderie.Oare se poate lucra tehnica asta cu ajutorul lor?
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de Celya_f40 Mier 12 Dec 2012, 4:45 pm

Am incercat cu ghergheful meu, dar e mic si nu fixeaza materialul foarte strans, e mai bn cu o rama si pioneze. Desigur poti incerca, eu doar mi-am spus parerea hug
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de Angelica18 Mier 12 Dec 2012, 5:32 pm

Multumesc pupi
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de munteanu otilia Sam 13 Feb 2016, 5:50 am

Buna fetelor, a aplicat cineva aceasta tehnica pe tricouri? Am citit toate mesajele voastre si am vazut ca pentru tapiserii si covorase firele se fixeaza cu aracet. Cum sau mai bine zis cu ce fixati voi firele pentru broderii ce urmeaza a fi spalate? Astept indrumarile voastre si va doresc spor la lucru.
munteanu otilia
munteanu otilia
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 02/09/2010

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de diada Sam 13 Feb 2016, 9:59 pm

Am eu acest dispozitiv in magazin, dar va rog sa-mi spuneti ce fel de fire folositi sa recomand si eu fetelor! Multumesc!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de greieras Dum 14 Feb 2016, 5:06 pm

Cum,cind si unde caut? Diada ,pe mine m-ar interesa.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de diada Dum 14 Feb 2016, 5:13 pm

Greieras, ti-am raspuns pe privat, dar ce fel de fire folositi?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de greieras Dum 14 Feb 2016, 9:41 pm

Diada,bunicul nmeu cosea cu matase,a facut un tablou cu tema religioasa ,asta cind eram eu mica  dar imi imintesc bine,am si icoana dar asa repede nu o gasesc in arhiva de poze .o sa o cau si iti arat ce minunatie ,matasea era aceea mai plina ,~ciulea~se zicea ,arata asa cum este infasurata ata de mouline.
Dar se poate si cu bumbac,am vazut tablouri cusute in punct persan cu matase sau coton perle.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de Gabica Mier 17 Feb 2016, 11:46 am

Celya, mă zăpăceşti de cap, e ceva ce ai văzut, şi nu ai încercat?
Sau măcar să nu-ţi reuşească?!?!?!
Sunt fascinată!
Acum mi-ai mai dat o temă pentru acasă! Să caut ac persan!
Să încerc tehnica! Când să le fac pe toate?

Felicitări!!!!
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de greieras Mier 17 Feb 2016, 1:48 pm

Gabica,intreaba pe Diada de ac.
Angelica .poti lucra pe p rama simpla si prinzi materialul cu pioneze sau ca si Celya.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de Gabica Vin 19 Feb 2016, 12:04 pm

Mulţumesc Greieraş.
o întreb: Diada ai ac?
wink
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de dory Mier 30 Mar 2016, 9:33 am

Buna dimineata fetelor.
Va-m admirat minunatiile pe care le-ati facut. Sunt superbe toate.
Am si eu acest ac dar sub nici o forma nu-mi iese nimic cu el, nu-mi iese nici un fel de cusatura oare ce nu fac bine?
Ma-m inspirat de pe tutorialele youtube si nici gand sa-mi iasa ceva.
dory
dory
helper
helper

Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 14/05/2010

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de Iva Chrome Mier 06 Apr 2016, 9:20 am

Buna ziua! Eu am descoperit tarziu acest tip de broderie. Ma incanta extraordinar dar am o nelamurire. Vad ca tipul asta de cusatura se desira. L-as folosi si pe hainute dar ma intreb la spalat ce ne facem??? Ar ajuta tipul acela de material folosit in croitorie...chimizat parca? Cel care se lipeste cu fierul. As fi grozav daca ar rezista la spalari repetate. Va pup si spor la treaba!
Iva Chrome
Iva Chrome
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 15/08/2013

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de Dionisia Mier 14 Mar 2018, 10:50 am

ati mai cusut ceva cu acul persan ?
din cate am inteles , cu astfel de instrument se cuseau ii , cel putin in Muscel (judetul Arges). Oare cum se rezolva problema cu desiratul ? ca doar erau de purtare ?!
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de greieras Vin 16 Mar 2018, 9:53 am

Se fixeaza pe dos ,am vazut pe Yutube ,nu stiam nici eu.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de Dionisia Vin 16 Mar 2018, 10:20 am

cum , nu zici de lipici , nu? ai cusut asa ?
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Tehnica needlepunch sau ponto russo - Pagina 8 Empty Re: Tehnica needlepunch sau ponto russo

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB