Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyAstazi la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Gradina mea... de apartament(2)

+53
carmenfratila
katyP
ragazza
geo
Uca
clodi
lennny
elenaxx
carmenco
aba
scumpy_nensy
lilianna
julix_2007
micheline
Adelaida
CCristinaC
gty
rosita
dorina64
cld
corina corina
ioncica
arielas
Gianina4ever
victoriacus
lotus nufar
mariucamariuca
stoy
violeta_10
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
Steluzza
amoni
MagdaMarin
irish05
SilviaDumitrescu
mnarcisa
diada
canadianca50
Karina33
firicel
came_lia
Floren
catallinag
claudia_mami
maryd
silvisor
mimmi
rivka
mikybt
Roxanne
amnro
antonina
57 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Mier 03 Noi 2010, 12:09 am

De fapt am 26, ca am avut grija sa am cate 2-3 din fiecare pentru orice eventualitate. Si am vazut la Kyky ca are cativa care imi lipsesc.
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Mier 03 Noi 2010, 12:10 am

26 de trandafir?n-am mai auzit ca cineva sa detina asa multi Smile
Si mie imi plac foarte mult trandafirii japonezi(sau chinezesti,sau cum s-or numi rade ),dar nu pre am noroc de ei .Am reusit sa prind si eu porocaliu si rosu batut.Au 4-5 ani,ca nu mai stiu,sunt tare frumosi ca vara ii duc la parinti la tara si stau in curte.
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Mier 03 Noi 2010, 12:31 am

Problema mea e ca nu prea am unde sa-i tin iarna, dar asta nu ma impiedica sa-i inmultesc. Primavara, cum da caldura putin ii scot in curte si ii mai bag toamna. In februarie ii tund si ce tai pun in apa. Ce face radacini pun in pamant. Floarea pasiunii iti place?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Mier 03 Noi 2010, 12:35 am

Da,foarte mult!Mie dealtfel,imi plac tate florile si lucrul de mana Smile
Si eu tot in februarie am tuns si am dat butasi celor carora le plac florile.Dar zi-mi si mie ,de muscate ,daca eu as pune acum in pamant altoi,s-ar prinde,ce zici?
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Mier 03 Noi 2010, 12:47 am

De fapt eu nu mai am loc pe balcon din cauza muscatelor. Le-am inmultit de nu mai am pe unde sa le mai inghesui. Toamna, cand le bag in balcon le tund si infig in pamant ce tai (sa nu fie mai putin de 3 noduri), iar primavara cand le scot afara le tund iar si pun in pamant ce tai. Din ce pun in pamant mi se prind mai mult de jumatate.
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Mier 03 Noi 2010, 12:53 am

Ai o preferinta pentru pamant,sau pui la intamplare?Eu am folosit o perioada,scurta dealtfel,pamant de cumparat si vraeu sa-ti zic ca mi-am umplut casa de musculite,mici si mai mici rade si nu mi-a placut.Am folosit,in schimb,pamant de musuroi de cartita(di padure luat),amestecat cu nisip si cu manita.Atunci le merge cel mai bine florilor mele dragi flower
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Mier 03 Noi 2010, 1:02 am

Cumpar decat un fel de pamant, intr-un sac alb de 10 l sau 5 l, scrie cu verde "pamant fertil" si are desenati 2 trandafiri japonezi rosii. Il folosesc la toate florile, nu numai la trandafiri. E amestecat si cu putin nisip cred.
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Mier 03 Noi 2010, 1:06 am

Cred ca il stiu.exista si in Urziceni la florarii.Si iti place?Nu ti se pare ca dupa ce se usuca este cam (nu-mi vine acum in minte cuvantul Smile )...prea uscat ca sa zic asa? zid
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Mier 03 Noi 2010, 1:15 am

Da, asa este, dar il ud mai des. Vara ud in fiecare seara florile, iar iarna nu prea e nevoie sa le ud, pentru ca pe balcon e frig si mi-e frica sa nu inghete. Daca stateai mai aproape iti dadeam eu muscate.
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Gabiuta Mier 03 Noi 2010, 6:47 am

Violeta ma bucur ca mai este cineva posesor de hibiscusi ...si eu am adunati in momentul de fata multi si probabil in primavara din comenzi in strainatate voi mai achizitiona.Imi plac mult si din fericire am si unde sa ii tin si timp sa ii ingrijesc.Asa ca in primavara ......cine stie?Facem un schimb de butasi. Smile
Si inca ceva:
Atentie la pamintul pe care il achizitionati pentru florile voastre.Eu nu il cumpar de la florarii ce e drept insa nu cred ca vreun pamint comercializat prin florarii contine in el nisip.Poate are vreo denumire sacul acela?
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Roxanne Mier 03 Noi 2010, 9:59 am

Pot sa ma imprietenesc cu voi si, la anul, cind ma mut la casa, sa-mi dati si mie cite un butas de Hibiscus? dama Flowers Facem schimb cu butasi de violete de colectie love
Doamne, sint superbi. Le puneti si ingrasamint? Tin minte ca o matusa le punea coaja de ou din cind in cind, faceau niste flori cit verzele... Asta e varianta "bio", stiu ca exista tot felul de ingrasaminte chimice, eu pun si la violete si la orhidee si se vad rezultatele.
Roxanne
Roxanne
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 154
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/12/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Mier 03 Noi 2010, 10:39 am

Eu abia anul acesta am inceput sa strang hibiscusi, pentru ca sunt foarte frumosi, infloresc tot timpul si nu sunt nici pretentiosi. Am o prietena care comanda flori in strainatate, dar unele ii ajung deja uscate. Dar chiar si asa m-as risca sa comand niste hibiscusi frumosi. Ai o firma anume unde comanzi? Daca imi poti spune, da-mi un PM. In cazul in care iti place ceva ce am eu, nu e nici o problema sa facem schimb. bine
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de stoy Mier 03 Noi 2010, 11:49 am

Doamne fetelor sunteti minunate cu florile voastre, imi plac si mie florile de nu mai pot, dar eu stau la bloc si in sufragerie unde le tin iarna pe langa usa de la balcon imi apare mucegai, si sterg cu clor cu solutii dar tot apare.De aerisit, aerisesc in fiecare zi de dimineata de la 9 si pana pe la 11 cand ajunge baiatul acasa de la scoala. Invatati-ma ce s fac ca m-am saturat de mucegai.
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 49
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Floren Mier 03 Noi 2010, 2:57 pm

Stoy,ai incercat cu Savo?
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de rivka Mier 03 Noi 2010, 7:27 pm

eeeiiiii fane de hibicus bine si eu am o gramada de flori printre care si hibicus am si eu cateva exemplare ....nu asa multi ca si violeta_10 flower
sotul mi-a cumparat de ziua mea un trandafir japonez roz batut cu floare tripla si un parfum de ziua mea ,cand am vazut trandafirul am uitat de parfum sotul a ras si a zis ca cu mine scapa ieftin Flowers rade
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de mariucamariuca Mier 03 Noi 2010, 11:01 pm

violeta_10 a scris:Eu abia anul acesta am inceput sa strang hibiscusi, pentru ca sunt foarte frumosi, infloresc tot timpul si nu sunt nici pretentiosi. Am o prietena care comanda flori in strainatate, dar unele ii ajung deja uscate. Dar chiar si asa m-as risca sa comand niste hibiscusi frumosi. Ai o firma anume unde comanzi? Daca imi poti spune, da-mi un PM. In cazul in care iti place ceva ce am eu, nu e nici o problema sa facem schimb. bine

buna, eu activez si pe un forum "de plante" si fetele de acolo fac chiar acum o comanda de butasi de hibiscusi deosebiti
uite link-ul: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
daca nu e voie, imi cer scuze si rog moderatorii sa stearga link-ul.
daca vrei iti pot spune forumul, iei legatura cu persoana si-ti comanzi ce vrei.
mariucamariuca
mariucamariuca
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 119
Varsta : 48
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 15/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Joi 04 Noi 2010, 12:28 am

Multumesc pentru link, Mariuca, sunt superbi toti. As dori mai multe informatii, dar pe PM, deoarece aici nu ar fi corect sa facem reclama.
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Gabiuta Joi 04 Noi 2010, 7:14 am

Violeta nu iti recomand sa te hazardezi la acea comanda.Daca doresti detalii ti le pot da pe PM.
N-as vrea sa fiu inteeasa gresit dar ...........pot explica .
In privinta comenzilor in strainatate depinde foarte mult unde si mai ales cind le faci.Deci "uscaturile" acelea cine stie de unde au sosit......
Plantele au o viata care nu este asa de simpla precum pare la prima vedere Embarassed
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de amnro Joi 04 Noi 2010, 9:52 am

daca faceti schimb de butasi ma bag si eu cu ce am prin casa/curte. momentan pastrez toate frunzele de la violete, le pun in apa si vad ca se prind cam toate. problema e la mutatul in pamant, ca nu mi-a reusi deloc faza asta.

mai am niste cactusi, muscate, smochin, liliac batut si ne, tufanele albe, hortensii, concrini.... si sa ma mai uit prin curte.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Roxanne Joi 04 Noi 2010, 10:15 am

Amnro iti pot spune ref. la butasirea violetelor prin frunze ca trebuie sa astepti pina frunza face radacini destul de lungi si stufoase (cel mai sigur e sa astepti pina face frunzulite mici-mici in apa) si la plantare sa folosesti ghivece cit mai mici, chiar pahare de plastic de unica folosinta. Dupa ce viitoarea planta isi ia avint in crestere poti schimba acel pahar cu un ghiveci (tot micut), caci violetele nu au nevoie de spatiu mult. Cu cit e ghiveciul mai mare cu atit planta se concentreaza pe marirea foliajului si nu pe inflorire.
Roxanne
Roxanne
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 154
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/12/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de amnro Joi 04 Noi 2010, 10:21 am

roxanne, multumesc mult. mi s-a mai spus sa astept pana dau frunzulitele, dar cat de mari sa le las sa creasca? adica cand mut in ghiveci, frunzulitele mici trebuie sa fie in pamant sau sa ajunga deasupra? si pamantul trebuie sa fie ceva special sau merge si universal?

si daca ai si tu niste butasi in plus... pupi
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Roxanne Joi 04 Noi 2010, 10:27 am

Este suficient sa vezi frunzulitele acolo, mici-mici, nu trebuie sa lasi pina cresc mari.
Eu cumpar pamint special pt gesneriacee (violete, gloxinii, kohlerii etc.), ultima data am luat Florimo tip A, am gasit in C*o*r*a.
Ale mele acum se maturizeaza, eu am violete frumoase pe care nu le gasesti in florarii/sere, ci doar la colectionari (am marele avantaj al unei prietene colectionar), pastram legatura si incep sa le inmultesc te anunt wink
Roxanne
Roxanne
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 154
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/12/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de violeta_10 Joi 04 Noi 2010, 11:06 am

In nici un caz nu ma incantam sa fac o comanda fara sa am mai multe informatii. Deja prima informatie am primit-o. Smile
Kyky, ti-as multumi din suflet daca mi-ai da mai multe detalii despre comenzi.
violeta_10
violeta_10
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 50
Localizare : ploiesti
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Gabiuta Joi 04 Noi 2010, 3:19 pm

Cit de curind.....Promit.
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Sam 06 Noi 2010, 8:52 pm

violeta_10 a scris:Da, asa este, dar il ud mai des. Vara ud in fiecare seara florile, iar iarna nu prea e nevoie sa le ud, pentru ca pe balcon e frig si mi-e frica sa nu inghete. Daca stateai mai aproape iti dadeam eu muscate.
Violeta ,no\icio problema:vin la Ploiesti si plec cu muscate rade Sau,cand trec la munte,trec prin Ploiesti si tot imi dai rade Sau mi le trimiti prin autocarul de Ploiesti_Urziceni_Slobozia_Constanta rade Uite cate posibilitati rade
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 4 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB