Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyIeri la 8:55 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina mea... de apartament(2)

+53
carmenfratila
katyP
ragazza
geo
Uca
clodi
lennny
elenaxx
carmenco
aba
scumpy_nensy
lilianna
julix_2007
micheline
Adelaida
CCristinaC
gty
rosita
dorina64
cld
corina corina
ioncica
arielas
Gianina4ever
victoriacus
lotus nufar
mariucamariuca
stoy
violeta_10
Gabiuta
AlinaJ.Bijoux
Steluzza
amoni
MagdaMarin
irish05
SilviaDumitrescu
mnarcisa
diada
canadianca50
Karina33
firicel
came_lia
Floren
catallinag
claudia_mami
maryd
silvisor
mimmi
rivka
mikybt
Roxanne
amnro
antonina
57 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de rivka Vin 27 Aug 2010, 9:16 pm

roxanne ma bucur ca am cu cine vb despre grecia dar cred ca pe alt topic ...uite pun o poza cu un copac inflorit seamana cu liliacul de la noi imi place mult tre sa ma interesez cum ii spune [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us in poze apar si doua dintre fetele mele dama
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Roxanne Dum 29 Aug 2010, 3:54 pm

V-am promis poze cu Kohleria mea (Kohleria Astarte se cheama), acum 4 luni am plantat-o, acum are deja o floare deschisa si multi-multi boboci. Floarea e superba, rosu aprins cu "pistrui" negri. Kohleria este o specie inrudita cu violetele si gloxiniile, are flori de culori superbe si spicate, pistruiate, simpatice foc.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Mai am o violeta ce face primul boboc la mine, la maturitate va arata ca in poza 2 (poza e preluata de la prietena care mi-a dat puiutul).
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
click pe imagine

Probabil v-am mai zis ca am citeva violete "de colectie", adica specii pe care nu le gasesti la noi in florarii/magazine/sere. Acum sint puiuti toate, dar peste citeva luni ma vor bucura cu zeci de flori adorabile, pe care vi le voi arata si voua.

Rivka daca am timp miine pun si eu poze din Grecia acolo (am citit subiectul), si noi sintem fani wink

Duminica placuta tuturor iubitoarelor de plante love
Roxanne
Roxanne
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 154
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/12/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de rivka Vin 03 Sept 2010, 9:15 pm

Roxanne abia astept sa vb despre Grecia wink
Kohleria ta este frumoasa am primit si eu una de ziua mea alta culoare un violet dar din pacate mi-a murit cred ca am udato prea mult Sad Sad
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Floren Mar 07 Sept 2010, 12:28 pm

rivka a scris:roxanne ma bucur ca am cu cine vb despre grecia dar cred ca pe alt topic ...uite pun o poza cu un copac inflorit seamana cu liliacul de la noi imi place mult tre sa ma interesez cum ii spune [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us in poze apar si doua dintre fetele mele dama
Rivka,arbustul din poza este o LAGERSTROEMIA,o planta tipic mediteraneana.
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de rivka Mar 07 Sept 2010, 10:13 pm

multumesc mult FLORENTINA hug chiar acum o sa caut pe internet ,fiind in MADRID cred ca sunt pe acolo Exclamation
o sa vad daca gasesc aici in romania si daca ii place clima de la noi wink
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de came_lia Sam 11 Sept 2010, 8:58 am

Rivka, te rog mai spune-mi o data cu trandafirii- cum sa-i tai si sa-i pun in pamant ca sa se prinda pana la primavara?
nu mai gasesc unde mi-ai spus
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Sam 11 Sept 2010, 9:13 pm

Came_lia,in aceste zile poti taia butasi de trandafiri carora li s-au trecut florile(adica este ofilita,scuturate petalele).Butasii sa aiba 3-4 perechi de frunze.faci taietura,din tufa a butasului imediat sub o pereche de frunze(cam la 1-2 milimetri).De aici vor rasari radacinile viitoarei plantute.Inlaturi ultimele doua perechi de frunza si o lasi doar pe cea din varful butasului.Ingropi butasii in pamant astfel incat sa ramana afara doar varful cu 1-2 perachi de frunze.Tai cam 1/3 din inaltimea unei sticle de plastic de 2 litri pastrand partea de sus care contine dopul.Infigi bine in pamant sticla cu dopul in sus.La primavara cand incepe sa se incalzeasca afara(aprilie)desfaci in zilele cu soare cateva ore dopul sticlei si lasi sa patrunda aerul.Nu uita sa inchizi la loc atunci cand se raceste(pe seara).In luna mai cand temperaturile diurne si cele nocturne sunt pozitive ,scoti sticla din jurul noii plantute formate.Asa am prins in urma cu doi ani din 36 de butasi pusi la inradacinat,32 de trandafiri.Sa ai spor!
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de came_lia Mar 14 Sept 2010, 6:50 pm

Multumesc, sper sa am timp sa incerc.
came_lia
came_lia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 337
Varsta : 63
Localizare : Miercurea Ciuc
Data de inscriere : 04/10/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de amnro Mar 14 Sept 2010, 8:25 pm

am pus si eu niste butasi, e prima data. sunt curioasa daca reusesc ceva. eu am mai citit ca trebuie crestata partea de jos si pus un bob de grau in crestatura ca absoarbe apa si ajuta la formarea radacinii.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de rivka Mar 14 Sept 2010, 9:20 pm

Came_lia wink ....
DOMNISOARA FIRICEL ti-a raspuns foarte bn cum sa procedezi cu trandafiri in plus eu adaug .......incearca sa uzi butasi care i-ai taiai cu solutie de inradacinare pe care o poti prepara din tulpina de salcie taiata marunt 1 kg si peste pui 1 l de apa si lasi la macerat 48 de ore ,strecuri si apoi adaugi apa 2 l si uzi butasi cu apa de aceea o data pe saptamana solutia merge la toate florile de ghiveci ,daca vrei sa inradacinezi trandafiri de gradina e suficientce sfat ti-a dat FIRICEL
flower SPER SA AI SUCCES CU TRANDAFIRI
rivka
rivka
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 896
Varsta : 52
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 26 Sept 2010, 3:00 pm

Amnro ziceam mai demult ca pozez florile de gheata. Le-am pozat dar uitasem sa le incarc. Adevarul e ca le merge de minune si nu mai este nicio bataie de cap pentru nimeni sa mergem sa udam sau sa facem curat la Andra.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si portolacul ce-a invadat totul. Si-a colorat! Culmea e ca au fost anul trecut trei fire 'imprumutate' din vecini, in primavara am facut curat, le-am aruncat, am pus cinci saci mari de pamant si surpriza: au iesit intai cateva fire si apoi s-au intins pe tot mormantul si s-au inaltat de abia se mai vad tuiele.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 26 Sept 2010, 5:36 pm

am pus si eu flori de gheata dar nu stiu ce sa fac cu ele la iarna ! trebuie acoperite sau rezista la frig ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 26 Sept 2010, 6:07 pm

N-au nicio treaba iarna, doar sunt facute de Doamne-Doamne sa cresca pe stanci...Se mai restrang putin, li se ofilesc un rand de frunze(petale) si-n primavara cand dau de soare expodeaza, plus ca semintele lasate de flori rodesc...se inmultesc foarte frumos, eu am luat anul trecut patru feluri, in patru paharute cat podul palmei fiecare si acum s-au intins la aproape un metru patrat.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 26 Sept 2010, 7:26 pm

Karina 33 multumesc mult
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de mikybt Dum 26 Sept 2010, 7:28 pm

ce frumoase sunt. fetelor cum pregati voi muscatele curgatoare pentru iarna? eu tot nu am reusit sa fac mare lucru cu ele. cred ca le-am tuns prea mult
mikybt
mikybt
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 43
Localizare : braila
Data de inscriere : 07/07/2010

http://decoupagebeauty.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de diada Lun 27 Sept 2010, 3:19 pm

Am ramas muta Karina. Esti o femeie puternica si te admir! hug nu stiam de florile de gheata, sunt foarte frumoase.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Karina33 Lun 27 Sept 2010, 11:25 pm

hug Diada!
Se mai numesc si flori de piatra. Cand eram copii culegeam vreo doua soiuri de pe stancile de la manastirea Turnu(mai sus de Cozia) si le plantam in balcon pe niste trovanti luati de la Costesti( sunt bolovanii aia ciudati din zona calcaroasa a Horezilor). Nu au nevoie de pamant mult, cresc ca lichenii pe pietre si se inmultesc frumos. Ni le mai spalau ploile torentiale de vara si asa sunt si acum la bloc la mama langa intrarea in scara flori de gheata.
Nu se supara nici daca au pamant suficient. Stau bine si la soare(cum sunt la fie-mea) dar si la umbra, am si la tata si el sta sub un tei batran...Acolo nu s-au inmultit asa exploziv dar n-au nicio treaba cu orice fel de vreme.

Cum iti plac tie cactusii ma mir ca ai 'sarit' peste floricele astea prin florarii. La noi mai apar in piata primavara cand vand femeile rasaduri.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de mnarcisa Lun 27 Sept 2010, 11:40 pm

Vai Karina, ce mult imi plac! Eu aum sutn cu ochii dupa flori ceva de speriat. La primava va trebui sa imi aranjez gradina si pana atunci ma documentez. Florile astea imi plac multt de tot sidaca zici ca sutn asa de rezistente este super. Chiar am un loc in curte care este mai umbros si ma gandeam ce voi pune acolo. Acum sa rezolvat. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de firicel Sam 09 Oct 2010, 11:34 pm

mnarcisa a scris:Vai Karina, ce mult imi plac! Eu aum sutn cu ochii dupa flori ceva de speriat. La primava va trebui sa imi aranjez gradina si pana atunci ma documentez. Florile astea imi plac multt de tot sidaca zici ca sutn asa de rezistente este super. Chiar am un loc in curte care este mai umbros si ma gandeam ce voi pune acolo. Acum sa rezolvat. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Eu aceste flori le-am vazut prima data pe acoperisul une bucatarii de vara puse intr-o balega de vaca(asa mi-a spus proprietara ca a plantat-o).Deasupra unei mari parti a acoperisului ,trona o imensa creanga de nuc,deci umbra deasa si totusi era o frumusete verde .Ulterior,am vazut intr-un orasel din Bucovina,intrun parculet o canapea acoperita cu astfel de plante si un vas imens(o vaza)deasemeni acoperit cu plante.Ambele obiecte erau in plin soare.ASADAR,florile noastre de ghiata merg si la umbra dar si la soare
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 17 Oct 2010, 2:53 pm

fetelor am schimbat pamintul la doua ghivece de flori si apoi am lipsit trei zile de acasa Cind am venit m-am speriat ce de musculite negre roiau pe linga ele .Ce ma fac cu ce sa dau ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 17 Oct 2010, 3:01 pm

canadianca50 ce sa faci acum nu stiu dar stiu ce sa faci pe viitor inainte sa sadesti florile. Am auzit eu la un nene care vinea flori la ghiveci in piata. Zice ca inainte de a pune pamantul in ghivece sa il punem cateva minute a microunde la temperatura destul de inalta. Sa se incinga putin pamantul, ca sa moara toate vietatile din el, dar sa nu se arda pamantul.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de irish05 Dum 17 Oct 2010, 3:05 pm

am un ardei iute in ghiveci si are purici . vad ca s-a umplut si japonezul galben....Sad ce sfaturi imi dati?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 17 Oct 2010, 3:11 pm

Eu pentru trandafir am mers la magazinul care vinde pesticide si tot felul de solutii si prafuri datea pentru gradinarit si am cerut ceva pentru purici la trandafir. Mi-a recomandat doaman de acolo ceva. Cum se cheama nu mai stiu dar daca mergi la un magazin din asta cred ca te poate sfatui. sau cauta tu pe net si te duci si ceri exact.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de amnro Dum 17 Oct 2010, 3:44 pm

SilviaDumitrescu a scris: canadianca50 ce sa faci acum nu stiu dar stiu ce sa faci pe viitor inainte sa sadesti florile. Am auzit eu la un nene care vinea flori la ghiveci in piata. Zice ca inainte de a pune pamantul in ghivece sa il punem cateva minute a microunde la temperatura destul de inalta. Sa se incinga putin pamantul, ca sa moara toate vietatile din el, dar sa nu se arda pamantul.

da, se cheama sterilizarea pamantului. am cititi si eu cand am pus niste violete. se mai face si punand pamantul intr-o tava in cuptor si copt bine, sau se toarna apa clocotita peste el.

pentru purici exista "decis" e la fiole la magazinele de profil si se amesteca o fiola cu o cantitate de apa si se pulverizeaza. e destul de bunicel, omoara cam toti daunatorii plantelor.

amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 17 Oct 2010, 3:46 pm

la mine in Ploiesti nu se mai gaseste decis de vreun an si ceva. Au zis ca nu se mai fabrica. Eu am folosit cu succes pentru gandacii de bucatarie

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Gradina mea... de apartament(2) - Pagina 2 Empty Re: Gradina mea... de apartament(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB