Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Despre botez, traditii si obiceiuri

+40
aurishta
Samarineanca
Day
Karina33
ALICET
mnarcisa
Dorulet
Gabiuta
tinap
danae
Andata
mya21_ro
RamonaM
michelinebeaulieu
tomari
coripin
gaza
mykya
SilviaDumitrescu
geany
CCristinaC
Clio_Ela
Uca
ioana soare
danniela
Chirrox13
musetel
Cristina_Ionela
cris_27
MagdaMarin
Admina
Steluzza
mikybt
valentinadof
Adeana
diada
Nicoleta Irimescu
myky7robc
amnro
veniciuc nicoleta
44 participanți

Pagina 8 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de valentinadof Vin 10 Oct 2014, 1:05 pm

Aura, rade rade rade

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de AcidoR Vin 10 Oct 2014, 5:23 pm

Aura, am ras cu lacrimi. rade Despre asa o nasa spontana si haioasa n-am mai auzit. Smile
AcidoR
AcidoR
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 463
Varsta : 68
Localizare : de la est la vest si retur
Data de inscriere : 22/11/2012

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de aurishta Sam 11 Oct 2014, 10:56 am

Acu' va dati seama, fetelor, cu asa un botez, cum sa nu am eu idei revolutionare? rade rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Admina Sam 11 Oct 2014, 11:14 am

rade Geniala batranica! Nu le auzea, dar le nimerea. Asa mai face bunica mea, da niste replici foarte tari, intelegand ce crede ea, nu ce zicem noi.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 12 Oct 2014, 10:30 pm

Dar nasa mea,de care parintii au auzit mai apoi,mult dupa botezul meu,ca a avut mama vrajitoare in sat si ca isi invatase si fetele,ca mostenire?!
Parintii mei,nou veniti in sat,habar n-aveau de asta,nasa era profesoara,nasul invatator,mama i-a luat de colegi normali.
Sa zicem ca n-ar fi fost nimic,ca fetele vrajitoarei nu au deprins meserie,si ca nu era asta o problema-dar a prins-o mama pe nasa cu o minciuna cat era ea de gogonata si anume aceasta-se plangea nasa ca n-avea copii,mereu i s-a plans mamei asa.
Dupa ce m-au botezat,i-au intrebat nasii pe parinti de nu ma dau pe mine lor sa ma infieze-parintii mei s-au amuzat ca de o gluma buna,mi-au zis de atunci ce au zis nasii,eu le-am raspuns ca doar ei imi sunt parinti si subiectul pentru mine s-a incheiat.
Nu si pentru ai mei,care au aflat de la moasa satului ca doamna mea nasa era urmarita si ea,printre alte femei,ca facea avorturi acasa,chema ceva babe din sat,nu stiu rezultatul anchetei si nici nu ma intereseaza.
Vreau insa sa subliniez ca eu am fost foaaarte ghidata spiritual,stiu si raiul,stiu si iadul,si drumul dintre ele!!!!!   aerobic   amoras
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Admina Dum 12 Oct 2014, 11:51 pm

Ce povesti interesante! Eu simt ceva sacru legat de botez. Mi s-a parut foarte emotionant sa botez finutele, cred ca e una din cele mai frumoase slujbe oficiate in biserica. In alta nota e slujba din Vinerea mare, dar la fel, mi se pare foarte impresionanta.
Tot legat de botez am si eu doua ciudatenii, sa le zic. Cand am numit-o pe fata mea, era pe lista numele Ana, imi placea mult. L-am taiat, in favoarea altui nume. Atunci nu aveam nasi la ea, i-am gasit peste cateva luni si un nume al nasei e Ana. Azi am aflat de la mama mea ceva ciudat. Pe spatele certificatului ei de botez e trecut numele de botez (doar din biserica, pentru ca in buletin nu-l are), al nasei ei si anume Elisabeta. Fata mea se numeste un derivat al numelui Elisabeta si anume Eliza, fara sa stiu ca era si numele de botez al mamei.


Ultima editare efectuata de catre Admina in Lun 13 Oct 2014, 10:29 am, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 13 Oct 2014, 12:19 am

Eu in povestea mea nu am gasit nimic nici interesant,nici sacru.
Doar putin marsav,putin mincinos...si cate or mai fi fost!

Admina,trebuie ca nu spuneai de istorisirea mea ca e interesanta si sacra.Crede-ma,e greu sa stai cu doi pepeni(dumnezei) intr-o mana si pentru ca parintii nu au vrut sa lase stigmatul de dualitate pe fiinta mea au rugat preotul sa imi purifice cumva botezul(tata a facut teologia partial si a renuntat la ea dintr-un motiv pe care vi l-am spus alta data si stia ca exista slujbe de dezlegari de taine,in cazul juramantului stramb,cu responsabilizarea culpabilului,spre a nu leza copilul botezat,moi-in speta!)

Mie imi place slujba de priveghere de Craciun,mor de dragul ei si asa e,botezul ar trebui sa fie sacru!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Admina Lun 13 Oct 2014, 10:42 am

Ei, scuze Micheline. Desi am citit postarea ta, eram sub influenta slujbei si mi-am zis parerea. Nu stiu cum a fost la botezul meu si nici nu am auzit povesti, doar parerea de la botezurile la care am fost, ca adult.
Cred ca multi oameni au nasi de botez diversi, nu toti sunt buni crestini. Multi boteaza asa, ca se face, nu ca ii mana un sentiment religios. Cine mai stie cati jura stamb...
Bine ca s-a dres evenimentul, cu o alta slujba.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de danniela Lun 13 Oct 2014, 11:11 am

Micheline, iarta-ma dar eu nu inteleg ce treaba are botezul tau cu ce practica nasa ta, asta daca e adevarat ca practica astfel de indeletniciri....
Eu am fost botezata in acelasi timp cu un baiat. Ca si coincidenta nasul meu era vanzator la magazinul satului iar nasul lui la crasma satului rade rade rade
La scoala am fost in aceeasi clasa de la 5 la 8 si eram foarte buni amandoi, de fapt competitia in clasa era doar intre noi doi. Parintii nostri faceau glume spunand ca am fost scaldati in aceeasi apa!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 13 Oct 2014, 12:52 pm

Danniela,nici nu se stia daca practica,dar faptul ca mintea oftand dupa copii si spunea ca ea nu poate sa aiba,dar facea avorturi la greu,pe asta n-au inghitit-o parintii mei.
Oricum,eu cred ca educatia i-a modelat cumva caracterul(dovada marea minciuna de care a fost in stare,ca era mai cinstit sa faca avorturi si sa taca decat sa minta dezonorant) si cu caracterul acela a relationat cu elevii ei,deci...

Stii ce problema(nu treaba) are botezul meu cu ce ar fi fost e?Asta -eu imi doream sa vina Dumnezeu la botezul meu si ea ma intreb cu cine a venit???
Ca mie nu-mi convine sa am doi dumnezei botezatori,mai ales ca nu sunt de acord unul cu altul.
Sa-ti desenez?
Uite asa arata ala pe care nu-l vreau  Twisted Evil

Cat despre apa...E bine ca fiecare sa fie in apele lui,nu?
In viata lui,in destinul lui...


Toate bune!   kiss
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Admina Lun 13 Oct 2014, 3:03 pm

Michelin, toti avem parte de dualitate in viata. Asa e rostul lumii asteia. Nu poate fi zi, fara sa fie noapte, dulce fara amar, cald fara frig, bine fara rau, etc. Tot Universul e plin de astfel de contraste. Dumnezeu a ingaduit contrastele, le-a integrat in natura, in tot Universul, haotic in felul lui. Mai mult, ordinea e rara, e un accident, in marea schema a lucrurilor.
Daca nasul e betiv, daca merge la dame de companie, daca e mincinos notoriu, hot sau alte asa zise pacate, ce vina are copilul botezat de el? Sau cati hindusi, budisti, africani etc. nu sunt botezati deloc... Oare nu au si ei un loc sub soare? Chiar sa fie ei condamnati pentru ca nu au contact cu biserica crestina, mai mult, cu cea ortodoxa, fix?
Nu te mai ingrijora pentru ceva simbolic, care nu te defineste ca om. Sigur faptele tale din viata de adult, sunt mult mai importante decat moralitatea nasilor tai.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Lun 13 Oct 2014, 3:43 pm

Admina,ai impresia ca e simbolic,dar pentru mama nasii era colegi,pentru tata prieteni,nu e usor sa afli ca sacrul pe care l-ai vrut pentru copilul tau e sustinut de o fanfaronada.
Cate subiecte despre relatii,fapte a unora fata de altii nu s-au dezbatut aici?!
Asa si la mine,e tare real!!!
Nu cred ca e opera lui Dumnezeu dezordinea din univers.Cred ca doua principii contradictorii nu pot coexista in armonie.
Cat despre nasit,e bine ca cei ce se aseamana sa se adune,spre ordinea firii,asa consider.

Nu ma ingrijorez,totul e vechi,a fost slujba aceea de dezlegare in care se mai adauga un nas(bunica,mama mamei),care are drepturi si el asupra sufletului mic.
Tata stia regula,altfel,cine o mai practica acum?! Biserica pune girul pe un act,pe o intamplare si viata merge cum o fi...?!
Pai,ori e sacru,ori nu e!

michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de aurishta Lun 13 Oct 2014, 6:15 pm

Admina a scris:
Daca nasul e betiv, daca merge la dame de companie, daca e mincinos notoriu, hot sau alte asa zise pacate, ce vina are copilul botezat de el?
Pai care este atunci folosul ca un copil sa fie botezat? Daca ne intoarcem la exemplul botezului Domnului Hristos, vedem ca el a fost botezat de un om sfant, care traia apropiat de Dumnezeu, nu de vreun fariseu, cu toate ca erau multi disponibili in vremea lui. Evident, copilul nu are nici o vina, dar nici n-ar trebui pus intr-o astfel de situatie, mai cu seama ca nu are nici un cuvant de spus in asta!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mar 14 Oct 2014, 12:36 am

Admina a scris:
Daca nasul e betiv, daca merge la dame de companie, daca e mincinos notoriu, hot sau alte asa zise pacate, ce vina are copilul botezat de el?

N-are copilul nici o vina,are...cine i-a botezat pe nasii astia pacatosi(sic!). beat
Samd.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Admina Mar 14 Oct 2014, 1:17 pm

Hm, din cate imi amintesc botezul in raul Iordan s-a facut fara nas, s-a oficiat de Ioan Botezatorul, in schema slujbei de botez, actuala, reprezentat prin prot. Daca ne luam dupa asta, toti preotii ar trebui sa fie sfinti, exemple morale in comunitatile pe care le ghideaza spiritual. Este oare asa? De ce e oare vorba: nu fa ce face popa, fa ce zice popa!... Dar hai, sa nu arunc cu pietre, ca nu e cazul.
Folosirea nasilor, lepadarea de Satana, intreaga procesiune de la nunti si botezuri, cred ca e relativ noua, de sute de ani. La fel ca la inmormantare, traditia s-a imbinat cu superstitia, cu unele obiceiuri pagane, chiar si toate s-au imbinat cu religia si ritul religios. Sunt multe studii ale religiilor, care au aprofundat subiectul. Nu stiu de ceva clar pe religie ortodoxa, dar sigur as gasi daca as cauta. Joseph Campbell este un astfel de erudit, autor a multor carti despre mitologie, mit, religii comparate, etc. E fascinant sa vedem istoria riturilor de azi, modificarile pe care le-au suferit in timp.
"Evident, copilul nu are nici o vina, dar nici n-ar trebui pus intr-o astfel de situatie, mai cu seama ca nu are nici un cuvant de spus in asta!"
Revenind la exemplul Mantuitorului, de ce e traditia sa crestinam copii, bebelusi si nu adulti, asa cum s-a crestinat Iisus Hristos? De ce trebuie sa mijloceasca o terta persoana botezul si nu poate adultul sa ia decizia de a se boteza la preotul X, in data Y, in religia Z?

l.e. am gasit informatii pe net si se pare ca "Începând din secolul al VI-lea se generalizează botezul copiilor.", gasiti detalii AICI


Ultima editare efectuata de catre Admina in Mar 14 Oct 2014, 5:53 pm, editata de 1 ori

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de danniela Mar 14 Oct 2014, 5:50 pm

Eu nu cred ca cineva isi alege nasii din punctul asta de vedere, si nici nu cred ca noi ca fini avem dreptul sa ne judecam nasii dupa faptele lor sau sa ne judecam semenii atat vreme cat nu suntem dumnezei!!! Daca asa s-a intamplat categoric a fost o intamplare nefasta, dupa cum si tu ai spus ca le-a fost greu sa accepte ceea ce au auzit dupa. Si totusi incertitudinea asta ne omoara..... Si eu ma minunez cum ne place sa zicem ca noi suntem cei mai cei, cati oameni culti, inteligenti, sanatosi, realizati in orice forma nu sunt botezati??? Aia nu sunt parte din suflarea omeneasca??? Aia merg in iad??? Iar noi cei care tocmai scriem aici mergem in rai??? Sa fim seriosi!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Admina Mar 14 Oct 2014, 6:30 pm

Daniela, am vazut ca mentalitatea asta se schimba odata cu largirea orizonturilor si cu vizitarea mai multor tari. Eu una, credeam ca in Romania e raiul pe pamant, e bine totul, e frumos, avem de toate, credeam ca asa cum sunt romanii, sunt toti oamenii din lume. M-am facut mare si datorita sotului care a fost fan calatorii, am investit in cateva iesiri in afara. Nu ne-au placut destinatiile exotice, am luat-o cu bugete mai mici, pe langa casa, am mers cu masina si cu cortul in cateva tari europene. Am vazut, cu cat lasam Romania mai in urma (din pacate), curatenie mai multa pe drumuri, oameni mai civilizati, mai... oameni. Am vazut si amestecaturi etnice, cum cred ca ai tu, pe unde stai acum. Si ce mult te schimba asta, din fericire.
Nici cand eram religioasa nu puteam sa inteleg de ce adevarul e doar la ortodoxi si restul habar nu au. Nu intelegeam ce se intampla cu ei, dupa moarte; ce vina au ei ca nu s-au nascut intr-o tara ortodoxa si mai mult, doar in Romania.
Nu se poate sa fie asa. Oameni buni sunt peste tot, asa cum sunt si hiene printre oameni, in orice religie, poate si in fruntea unui rit religios.
Sa crezi sa tu esti buricul lumii si doar pe tine te primeste Dumnezeu in Rai (pe tine si pe cei din religia ta, dar nici pe aceia pe toti ci doar pe cei buni crestini, care se iau la intrecere cu altii: eu sunt mai bun, eu sunt mai crestin, eu ma cenzurez mai mult, ca chinui mai mult zid ca parca ar fi concurs cu premiul intrarea in Rai), da dovada de narcisism si egocentrism. Imi miroase a trufie, declaratia asta, indiferent de la ce religie sau secta vine. Toti se cred cei mai tari, numai iei detin adevarul, ceilalti ajung in Iad. Scuze daca acuz si arat cu degetul numai la ortodoxi, dar pe astia ii vad la treaba, fiind parte dintr-o tara cu poulatie majoritar ortodoxa. Daca stateam in India, poate ma luam de hindusi... wink
De aia si zic, botezul e un pas bun, dar nu e totul. Nu se poate sa cari dupa tine moralitatea nasilor de botez, toata viata. Asa cum nu pot sa inteleg vina care se arunca asupra crestinilor: „în fărădelegi m-am născut și în păcate m-a născut maica mea"? Daca Dumnezeu vroia o lume perfecta, daca nu trebuia sa ne inmultim, Adam si Eva trebuiau sa fie singuri pe lume, de ce a pus marul in gradina Raiului? Daca Dumnezeu e doar bun si nu exista raul pe pamant, cum de a fost pusa interdictia si de unde a aparut sarpele?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de danniela Mar 14 Oct 2014, 6:54 pm

Nu numai la ortodoxi se intampla asta, am vazut cum musulmanii se bat cu mana in piept ca ei sunt alesii, Vai eu nu beau, nu fumez, merg la moscheie si ma rog de 5 ori pe zi. Dar a uitat sa spuna cum isi trateaza sotia ca pe ultima vietate din lume, cum isi plateste angajatii mai putin sa ii ramana lui mai mult. Am vazut si la crestini discutii iscate pe mariginea Maicii Domnului, cum unii spunea ca fecioara Maria este cea mai si ceilalti o faceau pe fecioara Maria sa arate mai rau decat Maria Magdalena!!!!
Si eu mereu m-am intrebat unde se duc toti sectantii despre care se vorbea de parca vorbeai de necuratul, nu imi imaginam sa fie iadul asa mare sa cuprinda pe toti, uneori vedeam iadul mai mare decat raiul si ma intrebam de ce nu exista mai multa cai de vindecare a sufletului si iertarea pacatelor, de ce numai ca ai ''gandit'' despre necuratul tre sa mergi in iad???
Dupa ce mi-a murit primul sot, am mers la o manastire, si mda am spus ca mi-a murit sotul, care la care mi-a sarit in cap o maicuta ca ea daca era in locul meu se ducea la o manastire, ce sa mai stea sa astepte??? I-am spus ca prefer sa imi cresc copilul si sa ma rog la Dumnezeu in felul meu!!! De parca eram eu de vina ca mi-a murit sotul, de parca era cineva de vina ca altcineva a murit. Toate sunt interpretari in functie de cum ne vine noua mai bine, uitand ca langa noi mai sunt si semenii nostri.....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Mier 15 Oct 2014, 2:45 pm

danniela a scris:Eu nu cred ca cineva isi alege nasii din punctul asta de vedere, si nici nu cred ca noi ca fini avem dreptul sa ne judecam nasii dupa faptele lor sau sa ne judecam semenii atat vreme cat nu suntem dumnezei!!! Daca asa s-a intamplat categoric a fost o intamplare nefasta, dupa cum si tu ai spus ca le-a fost greu sa accepte ceea ce au auzit dupa. Si totusi incertitudinea asta ne omoara..... Si eu ma minunez cum ne place sa zicem ca noi suntem cei mai cei, cati oameni culti, inteligenti, sanatosi, realizati in orice forma nu sunt botezati??? Aia nu sunt parte din suflarea omeneasca??? Aia merg in iad??? Iar noi cei care tocmai scriem aici mergem in rai??? Sa fim seriosi!!

Bine,minuneaza-te,dara spune-mi,tu ai fi ales asa nasi linistita?
Ipotetic intreb,ca eu nu-mi permit sa fac atingere catre vreo persoana cu asa realitati.

Avea Ema niste teorii despre biserica in mica copilarie de ma cruceam eu de unde le scoate.
Ca de exemplu-pe mine de ce m-ati botezat,nu vin de la Dumnezeu?
Acum ea doar traieste,nu-i mai...analizeaza(nici acasa,nici la scoala-am scos-o de la religie).

Si cu asta,basta.Nu mai am nimic de adaugat.
De-as lua-o de la capat,nu m-as mai boteza deloc.

Forma in care suntem...realizati tine de firea noastra,de comportament,de stramosi,de gene,genele sunt determinate de modul de a fi si cu tot ce este al nostru ne prezentam divinitatii,de la idee la carnea trupului nostru,dovada a caracterului.Cu totul ne prezentam in fata divinitatii,nu ca sa aratam ce suflare omeneasca suntem,ci ca sa dam socoteala ce am, facut cu suflarea divina asupra noastra.Daca n-ar fi zona de religie,am sti foarte bine sa dezbatem,aici,brusc toleranta fata de principii nocive umanitatii! Hmmm!

Nu consider ca avem nevoie de stimulente gen frectie diana la picior de lemn.
Botezul o fi sacru,dar asta ar insemna sa ma fi desacralizat eu intai.
E un film cu Charlie Chaplin in care el e cu un copil-copiul sparge geamurile si Charlie,geamgiu,se ofera sa le repare si umfla banii.Cam asa si cu botezul.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de aurishta Joi 16 Oct 2014, 10:53 am

Admina a scris:Hm, din cate imi amintesc botezul in raul Iordan s-a facut fara nas, s-a oficiat de Ioan Botezatorul, in schema slujbei de botez, actuala, reprezentat prin prot. Daca ne luam dupa asta, toti preotii ar trebui sa fie sfinti, exemple morale in comunitatile pe care le ghideaza spiritual. Este oare asa? De ce e oare vorba: nu fa ce face popa, fa ce zice popa!.
Ceremonia asta este diferita la fiecare cult in parte, asa ca de ce sa ne batem capul? Oricum a devenit un eveniment social si asa se si practica, asa se aleg nasii, trusoul, restaurantul, muzica....Iar emotia.....in general tot ce se face in biserica are ceva solemn, care ii face pe oameni sa se simta ca si cum s-ar apropia de divinitate...muzica sacra, decorul, atmosfera generala...Oricum nu se intampla nimic cu copilul, cum bine ati punctat in comentariile voastre! Un nas ticalos nu determina dezvoltarea ulterioara a copilului...tot asa nici in cazul celalalt, al unui nas evlavios! Nu pot parintii, de multe ori, sa faca asta, daramite nasul?! Ceea ce se practica acum este fundamental diferit ce ceea ce a fost la inceput, cum bine ai observat, Admina, a devenit doar o traditie, insotita de obiceiuri locale!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 16 Oct 2014, 3:53 pm

[quote="michelinebeaulieu"]
danniela a scris:
Botezul o fi sacru,dar asta ar insemna sa ma fi desacralizat eu intai.
E un film cu Charlie Chaplin in care el e cu un copil-copiul sparge geamurile si Charlie,geamgiu,se ofera sa le repare si umfla banii.Cam asa si cu botezul.

Nu poti sa ai doi dumnezei.Fiecare suflet in parte stie ce iubeste si respecta.Adevarul despre divinitate sau minciuna.
Cei care au in inima lor adevarul despre divinitate vor vedea sacralitate oriunde(asta e,totusi,un risc),din cauza ca isi vad propria lor intentie ca motor al vietii iar cei ce au in inima lor minciuni despre divinitate(nu fac polemica de idei aici,ci doar aduc aminte ca exista suflete care si-au ales alt dumnezeu si pe ei ii misca alte considerente) vor umbla cu fofarlica ca sa deturneze orice urma de adevar.Un soi de dezbina si stapaneste.Sau calareste.E bine sa stii cand ai pe cineva in spinare,in ceafa,dupa usa etc.

Un nas sincer e de preferat,dupa mine.
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de danniela Joi 16 Oct 2014, 5:52 pm

Micheline, unde am scris eu asa ceva??? La ce pagina te rog???
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de aurishta Joi 16 Oct 2014, 6:18 pm

danniela a scris:Micheline, unde am scris eu asa ceva??? La ce pagina te rog???
rade rade Haha, Daniela, mi se pare ca ai plagiat-o pe Micheline, daca ne luam dupa citat! rade rade
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Joi 16 Oct 2014, 6:44 pm

Daniela,eu am vrut sa ma citez pe mine,dar s-ar parea ca m-a calarit sistemul sau somnolenta,ca am fost de noapte si abia acum-acum m-am trezit cu adevarat.
Eu acum servesc cafeaua de dimineata! Iata-ma! coffee
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de danniela Vin 17 Oct 2014, 8:34 am

Ma miram eu.... sa uit ce am spus!!! rade rade rade rade
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Despre botez, traditii si obiceiuri - Pagina 8 Empty Re: Despre botez, traditii si obiceiuri

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 9 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB