Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Protectia mediului inconjurator

+26
danniela
Tigrisor
Copilarim
MihaelaT
carmenco
Clio_Ela
ionela stefan
Chirrox13
valentinadof
Gianina4ever
corina corina
amnro
Noemi
Nicoleta Irimescu
denisa21
danae
Alina.C
luminita_khader
Karina33
geany
juliennej
Ramonica
aisha
diada
Admina
olympia
30 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de carmenco Joi 05 Mai 2011, 1:22 pm

Ai dreptate Mihaela!
Cat despre amenzi... ele sunt prevazute undeva, sigur. Numai ca nu are cine sa constate neregulile si sa dea amenzile.
In tot parcul nostru (unde e si un muzeu) nu exista o ghena. Abia am reusit sa aducem una cu interventie la primarie ca sa putem pune sacii menajeri. Si am umplut-o!
carmenco
carmenco
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1869
Varsta : 50
Localizare : prahova
Data de inscriere : 12/04/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Copilarim Lun 09 Mai 2011, 2:39 pm

Smile Ce bine ca sunt inca oameni care se gandesc la mediu si actioneaza. Mie una mi se pare normal ca oamenii sa respecte si protejeze natura, dar in ultimii 20 de ani traiesc un cosmar vazand cum tot mai multa lume distruge si se comporta cu o inconstienta care depaseste orice logica.
Probabil ca mie mi se pare normal sa respect natura si pe ceilalti pentru ca asa am fost educata acasa, dar si la scoala. Cei care sunt din generatia mea, poate isi mai amintesc cum strangeam maculaura, cum colectam borcane, cum duceam sticle la alimentara; cum mergeam sa adunam castane, cum participam la curatenia de primavara/vara si toamna/iarna atat in comunitatea in care traiam cat si la scoala. Unii pot considera acum aceste lucruri alftel, mie mi se parea insa si mi se pare inca, un lucru minunat. Si se vedeau rezultatele. Blocul era ca scos din cutie, nu mirosea a tot felul de pufaitoare (la care eu una sunt alergica, ca nici nu prea pot iesi din casa), sau a alte mizerii, la fel in jurul blocului totul era luna... nu plin de chistoace care iti zboara de te miri unde in cap (de multe ori aprinse)... Imi amintesc cum daca era pe undeva o guma lipita (asta in cazul in care vinovatul nu era prins lol) cineva cu lama o curata rapid...
Eu una regret ca oamenii nu inteleg ca aceste lucruri: respectul si conservarea naturii, viata in armonie cu acesta, sunt lucruri normale si de bun simt. Si sincer ma enerveaza la culme cand vad declaratiile unora prin presa/tv (avizi sa se vada in media) plangandu-se de cat este de murdar la noi, in conditiile in care acele persoane contribuie din plin la starea actuala a lucrurilor: stiti si voi, scuipatori, mancatori de seminte, fumatori care nu ii respecta pe ceilalti, persoane care nu nimeresc cosul de gunoi sau mai mult nu respecta modul de colectare selectiva si munca altora etc.
Ma bucura insa sa vad insa ca mai exista speranta:D!!
Copilarim
Copilarim
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 66
Varsta : 44
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 05/03/2011

http://copilarim.blogspot.com

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Admina Sam 20 Apr 2013, 11:14 am

Reduceti, refolositi, reciclati

Recomandari facute de organizatia GREENPEACE

Apa
• Reparati orice tevi, toalete sau robinete cu scurgeri. Orice picatura mica in timp devine o cantitate mare de apa risipita
• Spalati masina intr-un mod natural: asteptati sa ploua!
• Instalati robinete de economisire a apei.

Energia
• Economisiti combustibil dand caldura mai incet in timpul noptii si cand sunteti plecat de acasa – sau instalati un termostat programabil
• Folositi becuri fluorescente compacte
• Izolati-va casa pentru a preveni pierderile de caldura si verificati periodic izolatia
• Acoperiti gaurile prin care scapa aerul
• In timpul iernii, schimbati filtrele de aer de la cosuri sau cuptoare o data pe luna (se foloseste mai multa energie atunci cand filtrele sunt pline de praf)
• Izolati termic instalatia de incalzire a apei si tevile. Totusi, nu izolati instalatiile pe baza de gaz, iar daca va decideti sa o faceti, retineti ca tevile pot fi izolate doar de la 15 cm distanta de instalatie.
• Evitati folosirea masinilor – mergeti pe jos, cu bicicleta sau folositi transportul in comun ori de cate ori este posibil.
• Evitati orice functioneaza pe baza de baterii (sau folositi baterii reincarcabile sau pe baza de reincarcare solara daca nu le puteti evita deloc)
• Cumparati produse autohtone - nu numai ca ajuta economia locala, dar va economisi energie, deoarece produsele nu au parcurs jumatate de planeta ca sa ajunga la dumneavoastra.
Substante toxice
• Folositi acasa metode alternative de curatare care nu sunt toxice
• Mobilati-va casa cu mobila din fibre naturale, lemn, metal si sticla
• Evitati sa folositi in locuinta dumneavoastra PVC (clorura de polivinil). Intregul ciclu de viata al PVC polueaza casa si mediul in care traiti. Printre produsele din PVC se numara perdelele de dus, dusumelele, unele jucarii pentru copii.
• Evitati folosirea aerosolilor.
• Folositi uleiuri minerale sau de ricin pentru a unge balamalele si comutatoarele, in loc de lubrifianti care contin solventi.
• Alegeti vopsele pe baza de apa, in locul celor pe baza de solventi atunci cand va zugraviti locuinta. Nu folositi niciodata vopsele pe baza de plumb.
• Daca aveti un cos, semineu sau instalatie de incalzire pe gaz, verificati-le regulat pentru a preveni imprastierea unor gaze mortale si instalati un detector de monoxid de carbon
• Asigurati-va ca aveti in casa o buna ventilare si o umiditate echilibrata pentru a preveni aparitia igrasiei, care va poate afecta serios sanatatea
Deseuri
• Nu aruncati la gunoi sau la canal deseurile toxice, precum vopseaua, diluantul de vopsea, lichidele de la masina. Verificati la administratia locala daca exista mijloace potrivite de tratare a acestora si evitati aceste produse in viitor
• Cand mergeti la cumparaturi, luati cu dumneavoastra sacose de acasa. Daca luati pungi de plastic, folositi-le pana cand se uzeaza
• Faceti un compost din resturile alimentare, cu rol de ingrasamant pentru gradina dumneavoastra
• Evitati impachetarea excesiva
• Folositi intotdeauna cani, casolete, baterii, pixuri, lame refolosibile
• Inlocuiti produsele din hartie cu altele refolosibile (folositi hartie reciclata, inalbita fara clor atunci cand trebuie sa folositi hartie)
Ingrediente de baza pentru o curatare ecologica

Industria reprezinta de departe cea mai mare si riscanta sursa de poluare chimica toxica. Dar multi dintre noi contribuie la poluare prin produsele de curatare pe care le aleg, prin substantele pe care le folosesc la gradinarit sau prin energia pe care o consuma.

Protejarea si conservarea mediului inconjurator incepe in propria locuinta. Iata niste sfaturi care nu doar ca va vor ajuta sa economisisi bani, dar vor si sunt mai sigure in ceea ce va priveste pe dumneavoastra, pe cei dragi si mediul in care traiti.

Fiecare dintre produsele de mai jos pot fi gasite in supermarket sau magazine cu produse sanatoase.

Sapun de casa
Oamenii au folosit timp de generatii intregi sapun pur pentru a se spala pe ei, hainele lor si interiorul locuintelor. Astazi, acesta este ingredientul esential al multor retete de curatare alternativa. Sapunul se biodegradeaza complet, nefiind toxic. Asigurati-va ca folositi sapun fara parfumuri sintetice, coloranti sau alti aditivi. Chiar si detergentul de rufe biodegradabil, fara fosfati, contribuie la poluarea apei.

Otet (acid acetic 5%)
Otetul este un dezinfectant slab, care inlatura grasimea, curata sticla, are un miros placut si indeparteaza depunerile de calcar, petele si ceara.

Amidonul de porumb
Amidonul de porumb este un praf inodor bun pentru curatarea carpetelor si a petelor de grasime.

Uleiul de eucalipt
Uleiul de eucalipt este un bun dezinfectant si odorizant. Poate scoate unele pete, precum cele de cerneala sau grasime, omoara si alunga unele insecte si chiar ataca rugina.

Carbonatul de sodiu
Este un ingredient de baza pentru spalarea hainelor, care scoate grasimea, inlatura petele, dezinfecteaza si face apa mai putin dura. A nu se folosi pe obiecte de aluminiu.

Bicarbonatul de sodiu
Acesta functioneaza bine ca abraziv in retetele alternative. Bicarbonatul de sodiu dezodorizeaza, inlatura petele, lustruieste si face materialele mai moi.

Reduceti…

Cel mai bun lucru pe care il putem face pentru planeta este sa o folosim cat mai putin. In centrul crizei ecologice pe care o traversam se afla societatea de consum. Iata cateva intrebari pe care ti le poti pune inainte sa cumperi ceva:
• Am eu sau cel caruia ii cumpar acest obiect cu adevarat nevoie de el?
• Exista vreun alt produs cu aceleasi aplicatii, dar mai ecologic?
• Cat timp il voi putea folosi?
• Stiu cum a fost realizat acest obiect, cum va fi folosit si ce se va intampla cu el dupa ce il arunc?
• Unde a fost produs si in ce conditii?
• Materialele din care a fost facut acest produs sunt regenerabile si au fost obtinute in mod ecologica?

Refolositi…

Din nefericire, datorita faptului ca traim intr-o societate a consumului, suntem incurajati sa cumparam lucruri noi si imbunatatite, chiar daca cele pe care le avem deja pot fi reparate. Atunci cand achizitionam ceva, este bine sa fie un produs durabil, pe care sa il folosim cu grija si pe care sa il reparam atunci cand este nevoie. Procedand astfel, multe obiecte nu numai ca pot dura o viata, dar pot trece de la o generatie la alta. Daca un obiect nu mai poate fi folosit in scopul initial pentru care a fost construit, incercati sa fiti creativi si sa va ganditi la alte utilizari. Sau daca nu il mai folositi, ganditi-va la cine altcineva l-ar mai putea folosi.

Reciclati…

In loc sa aruncati un obiect pe care nici dumneavoastra, nici altcineva nu il mai poate folosi, dati-l la reciclat. Si desi reciclarea in sine nu este perfecta – necesita energie si procesul de transformare a ceva in altceva lasa in urma si produse secundare – este mai buna decat aruncarea produselor in natura sau arderea lor.

Aflati ce tipuri de materiale pot fi reciclate in zona dumneavoastra. Inainte de a preda materialele, curatati-le si sortati-le cu atentie, altfel este posibil ca materialele reciclabile amestecate cu cele nereciclabile sa nu fie ridicate de colectori.

La locul de munca

Protejarea mediului inconjurator trebuie sa te preocupe si in afara locuintei.

Fie ca lucrezi intr-o fabrica ce polueaza mediul sau intr-un birou care ar putea sa-si reduca intr-o oarecare masura consumul de hartie, ar trebui sa analizezi fiecare element al vietii tale de angajat, pentru a te asigura ca este un mediu de lucru sigur pentru tine si planeta.

Hartia
Padurile Romaniei sunt defrisate pentru a obtine multe din produsele din hartie pe care le poti gasi la tine acasa sau la locul de munca, cum ar fi hartia igienica, cartile de telefon, ziarele si hartia de scris. Iata cateva lucruri pe care le poti face pentru a salva copacii:
• Fotocopiaza sau printeaza fata-verso si refoloseste hartia pana la ultimul coltisor
• Reduce numarul de copii pentru fiecare document
• Cumpara hartie reciclata, fara clor si recicleaza hartia utilizata la birou
• Refoloseste plicurile
• Foloseste un fax cu hartie normala, astfel incat sa poti refolosi si recicla hartia
• Cumpara un filtru din panza pentru cafetiera, in locul celor de hartie
• Cumpara un singur exemplar dintr-o anumita publicatie si lasa-l in camera comuna, astfel incat oricine sa-l poata citi in pauza de pranz sau in orice alt moment de respiro

Consumabilele
• Implementeaza politici de achizitie care sa ia in considerare istoricul „ecologist” al companiilor de la care cumparati produse sau care va ofera servicii
• Incurajeaza personalul de curatenie de la locul de munca sa foloseasca materialele ecologice de curatare, cum sunt sapunul de casa, amidonul de porumb, carbonatul de sodiu etc.
• Foloseste atunci cand este posibil agrafe, capse, sfoara sau lipici non-toxic in locul benzii adezive
• Foloseste lipici normal alb. Fereste-te sa folosesti lipici si adezivi care au miros de solventi
• Scrie cu creioane, creioane cerate sau creioane colorate in locul markerelor pe baza de solventi
• Foloseste banda corectoare (care acopera greselile) fara solventi. Daca trebuie sa folositi lichid corector, folositi-l pe cel pe baza de apa, destinat echipamentelor de fotocopiat
• Utilizeaza pixuri si stilouri refolosibile

Sfaturi rapide
• Daca trimiti pachete sau scrisori prin curier, contacteaza o companie de curierat care utilizeaza biciclete pentru livrarile locale
• Foloseste la locul de munca cani de ceramica pentru bauturi racoritoarea sau cafea
• Izoleaza-ti locul de munca pentru a economisi energie
• Analizeaza riscurile asupra sanatatii pe care le prezinta locul de munca. Cauta si promoveaza alternative
• Educa-ti colegii de munca, vorbeste-le despre problemele de mediu
• Initiaza un program de reciclare
• Initiaza un buletin informativ de mediu prin care sa prezinti stiri despre situatia mediului inconjurator din comunitate, stiri despre intalnirile de mediu si sfaturi verzi
• Incurajeaza-ti compania care iti administreaza planul de pensii sa nu investeasca in companii care afecteaza mediul
• Cere companiei pentru care lucrezi sa creeze un comitet care sa monitorizeze performantele de mediu ale companiei
• Pune un afis pe partea interioara a usii cu textul „Ultimul stinge lumina”
• Du-te pe jos sau cu bicicleta la munca.

In comunitate

• Scrie companiei furnizoare de electricitate, cerandu-le sa promoveze programe pentru eficienta energetica; da-le clientilor brosuri pentru a-i convinge sa foloseasca aparate casnice eficiente din punct de vedere energetic si incepe sa te gandesti la solutii alternative pentru combustibilii fosili si energia nucleara
• Implica-te intr-unul dintre grupuri ecologiste care activeaza la nivel local pe probleme cum ar fi poluarea aerului, a apei, ajungand chiar si la programe de reciclare
• Fa lobby pe langa politicienii locali, membrii consiliului judetean si liderii de companii. Impartaseste-le ingrijorarile tale si cere-le sa devina mai „verzi”
• Daca exista o problema de mediu, in comunitatea ta, care te ingrijoreaza, incepe-ti propria campania
• Organizeaza o ecologizare a unui parc sau a plajelor Marii Negre
• Fa din comunitatea ta una care sa foloseasca pe scara larga bicicletele
• Incepe un program de schimb de vopsele cu vecinii. Foloseste-te de ocazie pentru a-ti educa prietenii si vecinii in privinta folosirii vopselelor ecologice
• Organizeaza o „patrula a poluarii” care sa raporteze orice semn de poluare a lacurilor, a raurilor, a solului si a aerului in comunitate
• Organizeaza un program de plantare de arbori
• Pune la cale un program de audit ecologic pentru Primarie. Fa o lista cu intrebarile de natura ecologica pe care sa le adresezi autoritatilor si personalului Primariei. Intreaba-i despre incalzire, despre becuri, despre legi, despre politicile de achizitie, despre produsele pentru curatare, etc. Foloseste informatia obtinuta pentru a le sugera schimbarile potrivite. Da-le copii ale rezultatelor celor cu care ai vorbit si trimite o copie ziarului local si grupului ecologic local
• Demareaza o campanie de strangere de fonduri si doneaza suma adunata grupului ecologist pe care il preferi, de exemplu organizatiei Greenpeace!

Sunt mult mai multe lucruri pe care le poti face acasa si in comunitatea ta pentru a proteja mediul si planeta in intregime. Daca mai ai alte idei, incepe-ti propria campanie si fa cunoscute succesele obtinute.

Asuma-ti responsabilitatea pentru propria contributie la incalzirea globala

Sunt multe lucruri pe care le puteti face acasa, la locul de munca sau cu alte ocazii, pentru a economisi energie si a ajuta la oprirea schimbarilor climatice. Iata o scurta lista cu ceea ce puteti face pentru a reduce impactul propriilor emisii.

1. Nu mergeti cu masina Stim ca cerem mult, iar pentru multi dintre voi poate fi chiar imposibil. Daca trebuie sa conduceti, luati si pe altii cu voi atunci cand aveti drum in comun, iar atunci cand cumparati o noua masina, verificati-i standardele de eficienta a combustibilului. Si, desigur, folositi mijloacele de transport in comun, mergeti pe jos sau cu bicicleta ori de cate ori puteti!

2. Pastrati caldura inauntru Exista multe lucruri pe care le puteti face in casa pentru a reduce consumul de energie si pentru a scadea costurile incalzirii. Izolarea termica a geamurilor, peretilor si a acoperisului reprezinta cativa pasi simpli cu impact mare.

3. Cumparati produse eficiente in Romania, simbolul A+ pe un produs electrocasnic este un indicator bun ca acel produs este eficient din punct de vedere energetic. Asigurati-va ca masina de spalat, de uscat, frigiderul si alte aparate casnice sunt eficiente din punct de vedere energetic. Unele pot consuma foarte multa energie, in special uscatoarele - de aceea este recomandat sa uscati natural hainele ori de cate ori puteti.

4. Folositi energie alternativa Exista alternative curate in Romania, atat pentru locuinte, cat si pentru spatii mai mari. Energia solara ofera o serie de optiuni privind incalzirea si obtinerea apei calde. Pentru mai multe informatii despre energia solara.

5. Implica-te si fii informat! Exista mai multe cai de a va implica si de a lupta impotriva incalzirii globale. Alaturandu-va organizatiei Greenpeace puteti contribui la incercarea noastra de a convinge guvernele sa schimbe practicile distructive. Va mai puteti inscrie si ca cyber-activist Greenpeace. Veti primi stiri in fiecare luna, pe masura ce continuam lupta impotriva incalzirii globale.
- sursa batesaua.ro

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Tigrisor Dum 01 Sept 2013, 12:02 am

Bunaaaaa
Foarte bun subiectul, vad ca putine fete sunt active aici, sigur sunt ocupate cu lucrul peace .
Sa spun si eu ca ma revolta nesimtirea oamenilor, gunoiul aruncat la tot pasul in special (chiar si in varful muntelui sau fundul pesterii) si asa cum zicea cineva mai sus omul de la tara numai in comuniune cu natura nu traieste. Cel mai "frumos" este ca arunca gunoiul langa albia raurilor si primavara e fericit ca dispare.
Eu am o vorba, oamenii (cam 90%) nu stiu decat de frica: amenda sau bataie si cum la noi amenzile lipsesc....... bataia ar face treaba buna Smile 
Desi ceea ce facem noi, cei care avem un pic de respect pentru pamantul asta care ne tolereaza, sunt doar picaturi in ocean, cine stie ce suvoi se strange in timp si aduna cat mai multe picaturi.
Greu in Romania cu reciclatul, insa in marile orase se mai poate. E adevarat ca REBU incarca tomberoanele cu materiale reciclate in aceeasi masina, insa, din cate am citit, sunt duse undeva si sunt sortate manual, sa fie siguri ca totul e selectat cum trebuie, nu de alta dar sunt idioti care arunca si gunoi menajer.
Becurile, neoanele poti fi depuse in cutii speciale in marile magazine, la fel si bateriile. Pentru cele care aveti drum pe la Ikea (poate stiati deja), puteti sa le dati acolo si primiti unele noi la schimb (la 40 baterii uzate primiti o cutie cu 10 baterii noi), sa vedeti ce am mobilizat noi parintii, bunicii, fratii sa ne stranga baterii si in felul asta ii facem sa nu le mai arunce la gunoi.
Electrocasnicele, in afara de primarii, pot fi ridicate si de unele firme specializate la cerere (gratis sau unele firme percep taxa).
Cred ca fetele care au gradina stiu deja ca acel compost este foarte bun in gradina ca ingrasamant.

Pentru toate cadrele didactice implicate in diverse proiecte de ecologizare/protectia mediului, toata stima Flowers, chiar daca putini copii invata ceva, este un inceput.

Asa ca spor la reciclat, economisit, educat.......
Tigrisor
Tigrisor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Localizare : spatiu virtual
Data de inscriere : 08/01/2013

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de danniela Dum 01 Sept 2013, 10:16 am

Draga Tigrisor, no ofence, dar acei idioti s-ar putea sa nu aibe destula educatie in ce priveste aruncatul gunoaielor, ce, cum si unde!!
Daca te incalzeste cu ceva, nici in alte tari nu se tine curatenie la sange asa cum vedem la tv, mai exista si reclama!!
Am vazut cu ochii mei nu cu ai altora cum turisti din tari cu o civilizatie foarte ridicata, cum aruncau gunoaie pe oriunde, numai pentru faptul ca si cei din jurul lor faceau la fel Sad Sad 
Lumea e diversa si greu de educat.
As vrea sa te vad cum bati un adult!!! Ca amenzi nu exista!! Si daca nu stiai bataia este ilegala, se pedepseste! Asa ca....
Spor si tie !!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Tigrisor Dum 01 Sept 2013, 1:01 pm

Danniela, vorbeam de idiotii care arunca gunoi menajer cand pe tomberon scrie clar hartie, sticla, etc. iar tomberoane pentru gunoi menajer au la tot pasul, cel putin in Bucuresti, asa ca nu e vorba ca nu ar avea unde, ca nu stiu sau ca nu au cum, doar ca tomberonul de reciclat e cu 2 pasi mai aproape si lenea e mare, asadar e pur si simplu intentie, rea vointa, idiotenie.
Am vazut gunoaie si prin alte tari din vestul Europei, insa nu asa cum sunt in Romania (compar cu restul Europei ca aici suntem) sau daca sunt asta nu inseamna ca ma incalzeste cu ceva ca moare si capra vecinului, iar turistii straini (nu toti evident) veniti in muntii nostri arunca gunoaie doar pentru ca nu le zice nimeni nimic si se dau mari iubitori de natura, stiu asta, nu se nasc educati, ci sistemul lor ii educa, respecta de frica amenzilor.
Sa bat pe cineva............cred ca odata tot o fac, chit ca iau bataie apoi, ca nu sunt prea fortoasa si nici arte martiale nu stiu, dar cand vezi zecile de pet-uri, ambalaje aruncate in varful muntelui indesate sub o stanca sau te miri unde, te asigur ca-ti vine sa pui mana pe un ciomag si sa lovesti. Binenteles ca stiu ca e ilegala, dar tare m-as .........racorii wink .
Eu nu am scris aici sa supar pe cineva, doar spuneam ce ma revolta si ceva idei pentru cele care vor sa recicleze.

Omul a devenit mult prea egoist si nepasator incat nici la viitorul copiilor, nepotilor, etc nu se mai gandeste, nu-l intereseaza decat prezentul si atat.......
hug peace
Tigrisor
Tigrisor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Localizare : spatiu virtual
Data de inscriere : 08/01/2013

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Admina Lun 22 Dec 2014, 9:18 am

Vreau sa incep o mini-revolutie in casa noastra, sa incercam sa mai reducem amprenta de CO2 si alte impacte negative asupra planetei. Se adunau multe pet-uri de suc in special si am hotarat sa o mai rarim (cola cauzeaza sanatatii sotului si sucurile naturale cauzeaza buzunarului) si sa luam fructe, sa le facem suc sau consumam proaspete. Apa e si mai sanatoasa decat chimicalele la sticla si ieftina, fiind filtrata apa potabila.
Am facut apa de gura din apa, bicarbonat de sodiu, ulei de menta si parca am mai pus ceva... si nu mai cumpar sticlele mari de Listerine, o folosesc pe aceiasi. Vreau sa-mi fac stick acasa din ulei de cocos si amidon de porumb, eventual uleiuri esentiale si alte cosmetice naturale, ca sa nu mai arunc ambalaje. In loc de gel de dus am ales sa folosesc sapun, chiar gasesc unul vrac la magazinul naturist, deci 0 ambalaje.
Produsele pe care le gasesc la carton sau hartie le prefer, decat cele la plastic sau si mai bine, punga de plastic in carton... Am avut o tentativa sa fac compost, dar m-am lasat pagubasa deocamdata. Insa gunoiul se reduce considerabil daca se composteaza toate resturile organice.
Vreau sa cos niste pampersi de material, ca sa raresc sau chiar inlocuiesc pamepersii cumparati. Si oricum o sa incepem cu pusul pe olita, de cum sta bine in fundic. wink Foloseam multe servetele si incep sa le inlocuiesc cu lavete mici de prosop, prosoape de bucatarie de bumbac si tot asa. Pe cel mic il sterg cu o carpita pe care o spal dupa, nu cu servetele pe care le arunc.
Haine, jucarii si multe alte chestii prin casa am gasit sh si e o alta metoda foarte buna de reciclare.
Iesim sa ne plimbam pe langa casa, iarna mai ales, cand nu vrea fata in parc. La scoala merge cu autobuzul, deci reducem consumul de benzina.
Mai e cineva cu astfel de idei pe aici? peace

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Buburuza Lun 22 Dec 2014, 10:00 am

Admina a scris:Mai e cineva cu astfel de idei pe aici? peace
DA! Am eu una de sezon - cam tarziu, dar bine de stiut:
Brazii de plastic! NU! Producerea lor inseamna poluare (muuuulta, multa), nu sunt bio-degradabili, plasticul din care sunt facuti (PVC) si vopselele (pe baza de plumb, in principal) elibereaza vapori toxici, cu potential cancerigen. Cea mai eco varianta sunt brazii de cultura.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Gabica Lun 22 Dec 2014, 10:16 am

Anul acesta am găsit un nene în piaţă care vindea nişte crengi de brad. Am cumpărat 3, acasă am luat un ghiveci cu pământ, le-am legat în jurul unei tulpini de brad pe care o aveam de câţiva ani pe balcon de la alt brad natural, şi gata pomişorul de Crăciun. Fata l-a împodobit frumos. Încerc să o conving să facă ea ornamentele, să nu cumpere globuri din plastic.
Bradul este pe balcon în dreptul geamului de la bucătărie... cum noi ne petrecem mult timp acolo, Maria chiar îşi face lecţiile pe acea masă (pictează, lface quiling), doar ridică capul şi are în faţă mult doritul brad.
Din ambalajele de la bomboanele de pom, am făcut o stea. 
Sunt pentru reciclare. Transform hainele vechi în tot ce se poate. Aţi văzut ce frumos arată nişte jampiere făcute din mânecile unui pulovăr vechi?
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Admina Lun 22 Dec 2014, 10:34 am

Uite ca asta nu stiam, toxicitatea brazilor de plastic. ametit  Sunt pro plastic, pentru ca-l poti tine o viata, nu e nevoie de altul nou. Aici se arunca mult,dar se si revinde si da mai departe mult. Avem doi brazi, unul cumparat de la un garage sale foarte ieftin si altul primit de la socrii. Decoratiuni multe sh (noi in ambalaje, dar luate cu cativa $ multe), multe facute de noi.
Ma uitam in Dollar store-uri, gen 3,80 de la noi... plin, plin de plastice chinezesti, miroase de la o posta a petrol. Si problema e ca sunt proaste, de folosinta scurta si iei, folosesti, arunci, altul la rand. Am mai auzit tehnica asta si la aspiratoare, microunde... iei unul ieftin, il chinui pana moare si altul la rand. Decat sa dai mai mult pe unul de firma mai buna, sa-l ai mai multi ani.
Dar... ce ne facem ca electrocasnicele sunt din ce in ce mai proaste, mor repede, cum ies din garantie. Asta mi se pare marele jaf al economiei de consum. Mult si prost, din ce in ce mai ieftin, sa se vanda la volum. Nu mai tin televizoarele ca alea de dupa revolutie... unde sunt Goldstarurile de alta data...

Idee de copacei din suport de rosii (am cateva bucati, de asta vara si si asa nu sunt folositi iarna) si crengi de brad (astia pun sintetic, dar eu am adunat crengute argintii de la bradul unui vecin de departe... rade astia n-au garduri si eu sunt romanca, am adunat tot). Revin cu pusul in practica, parol.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de valentinadof Lun 22 Dec 2014, 2:04 pm

Chiar vorbeam cu sotul meu si ne mandream ca am salvat vreo 7-8 brazi de cand il am pe cel de plastic.Acus m-ati pus pe ganduri.Tre sa vad cum produc brazi la ghiveci si pun de-o afacere! wink

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Admina Mar 23 Dec 2014, 1:44 am

Eu ma mai gandesc la ceva... zilele trecute mi se mandrea mama (ca tot stie ca nu sunt de acord cu taierea copacilor, pentru un moft) ca au luat brad natural din Olanda. Ieftin domne, ieftin...
Dar daca ii cultiva olandezii (ca romanii nu sunt in stare zid ), e nevoie sa fie transportati, benzina, logistica, hartii imprimate, ambalaje (plasele in care sunt bagati, paleti, etc.), deci iaca impactul negativ aspra naturii. Plus ca iei unul pe an, desi e biodegradabil.
Valentina, nu e o idee rea. Noi am pus unul in curte, cand era fata mica si acum are peste 8 ani si e de 2m+. Daca as sta la curte asa as face, n-as mai tine in casa, l-as impodobi pe cel de afara.

Apropo de cumpararea produselor de export... se poate evita, pe cat posibil, ca sa se reduca din lantul acesta vicios. Se pot consuma fructe de sezon, crescute local, lapte, carne de la fermele din zona, nu de export, in niciun caz. Mai ales in tara, sa cumperi de la tarani e mult mai ieftin de multe ori si ecologic. Mergi cu pungile de acasa si reduci si plasticul, cartoanele, polistirenul de ambalaj. Asa ar merge sabotati si chinezii. Sunt fabrici care fac plastice, sticle, obiecte de decor, oale, colace de wc, vopsele, etc. in Romania. Daca am cumpara produse romanesti, nu s-ar mai arde gazul atata, cu cele importate. Dar nuuuu... romanul ia si carne de porc de la unguri, ca e mai ieftina cu 2 lei, dar da 15 lei pe un pachet de tigari...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de ema Mar 23 Dec 2014, 1:15 pm

Si noi tot artificial avem si e foarte frumos. E un bradut in minus taiat, si nici nu mai trebuie sa-l car pana jos la pubele, si nici nu face mizerie, pot sa-l tin cat vreau
Admina, ca tot vorbeai de produsele noastre romanesti, eu cred ca aici e si vina mass-mediei, a guvernantilor De ce nu se face o "politica" de promovare a produselor autohtone? Eu ma uit ca in Franta urla astia pe la toate televiziunile si radiourile, guvernul - la fel: cumparati "made in France" La absolut orice reclama de produs se specifica ca e fabricat la ei (ca sunt ingrediente, ca sunt produse industriale, etc) Si uite ca asa i-au obisnuit pe oameni sa caute si sa cumpere produsele frantuzesti, desi si aici ele sunt mai scumpe ca cele din import Sunt constienti ca trebuie sa sustina economia nationala
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Admina Mar 23 Dec 2014, 6:58 pm

In State gasesti din cand in cand produse pe care scrie Proudly made in USA, deci nu doar facute, ci facute cu mandrie. E musai sa faci reclama tarii, asa fac si nemtii si englezii si nu sunt fraieri. Ramane banul in tara, creste productia, industria, agricultura si iei bani mai putini de la oameni, per total. Ar trebui sa scuteasca de ceva taxe, produsele facute in tara, sa le ajute sa ajunga la pretul celor importate si cu timpul, s-ar mari si producatorii locali, ar avea cum sa reduca preturile, ar fi mai bine pentru toti. Cred ca nu sunt interese la nivel inalt, asa cum nu sunt sa faca autostrazi, infrastructura, etc. shot Sa vedem ce o sa se schimbe... daca... e nevoie si de un guvern de sacrificiu, care sa puna osul la treaba... cam greu.
La noi exista un fals patriotism, tipam in gura mare ca ne iubim tara, ii aratam cu degetul pe cei care pleaca, dar cumparam cartofi din Turcia, ca cei din Covasna nu se gasesc la indemana.
Cred ca nu e de bani, multi si-ar permite sa cumpere romanesc, desi poate fi cu 50 bani (eu stiu, la kg de cartofi sa zicem) mai scump, dar nu-si bat capul. Asa cum nu-si bat capul cu reciclarea, ca e prea complicat. Avem prieteni, cat erau in tara nu reciclau nimic, nici pet-uri, nici doze sau sticle de vin, plecati in afara... ghici, au inceput sa recicleze. Si nu sunt singurii prieteni cu ceva studii, situatie, care nu recicleaza.
Bine, in State (in zona unde stam) le-a dat tomberoane de reciclare (unul e de gunoi menajer si unul de reciclate, la fiecare casa), abia anul trecut la inceputul anului. Noi aveam deja pe strazi pubelele mari cu reciclare, in Bucuresti, parca erau si in Buzau, atunci.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Ginet Mar 23 Dec 2014, 10:26 pm

Si noi avem un micut bradut de plastic de vreo 8 - 9 ani, ( economisim bani si timp ca nu mai alergam in fiecare an sa cumparam)  cind l-am cumparat am dat pe el 20 de lei era gata decorat cu globuri de plastic si doua siruri de stelute aurii si rosii si stea rosie de pus in virf.
L-am mai imbogatit cu ce aveam din anii trecuti si e o frumusete. O sa-l mai tinem mult si bine, in maxim o jumatate de ora e gata instalat, cind trec sarbatorile nici nu-i scot globurile si ce mai are pe el, ii string frumusel ramurile spre tulpina il bag intr-un sac de rafie si-l depozitez in debara.
Ginet
Ginet
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de diada Mar 23 Dec 2014, 10:52 pm

Oooo, eu de vreo 2 ani reciclez, sau ma rog, de cand sunt pubelele, poate sunt de mai mult timp. Acum o saptamana s-a dat la scoala "sacul galben", am cerut si la vecini peturi Smile) si hartie. Eu v-am mai zis ca orice hartiuta o duc la punga cu harite, si strang o punga pe saptamana, de cumparaturi. Ma bucur ca s-a facut campania asta in scoala, au plecat cei de la RER cu masina plina, plina! timp de 6 saptamani strang in scoala, in fiecare vineri. Am dus chiar si vinerea trecuta, chiar daca copilul a intrat in vacanta. Si acum copii sunt mai motivati (oricum ai mei erau). Multi parinti mi-au zis ca ei acasa nu recicleaza, nu li se pare important pentru ca, zic ei, degeaba o fac, pentru ca ajung tot la groapa de gunoi, au auzit ei.... Si sunt persoane mai tinere decat mine.

Si eu tot brad de plastic, nu simt nevoia celui natural, o sa-l tin mult si bine, nu stiu unde o sa ajunga dupa ce nu o sa mai fim, uite ca la asta nu m-am gandit.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de danniela Joi 25 Dec 2014, 8:18 am

Eu as recicla dar....africanii sunt in urma...au inceput pe ici colo, dar totusi sunt departe!!! Aici totul se pune in punga de plasric, punga care desi costa bani, ti se da free, peste tot zboara pungi de plastic si nu sunt din alea care se dezintegreaza!!! Nu am cumparat saci de gunoi decat cand m-am mutat sa mai pun unele altele, in rest folosesc pungile care le primesc de la supermarket. Le uras, is asa de multe, si groase, trainice, nu se rup!! Mai dau si prin vecini ca nu suport sa vad aruncat gunoiul in tomberon asa aiurea. Ba am pus gradinarul sa spele tomberonul saptamanal, dupa ce ni se ridica gunoiul. Si suntem doar doua familii dar avem frunze multe.
Brad ....de unde natural, poate din Olanda??? rade rade Suntem la al doilea ca pe primul ni l-a furat o menajera!!!. Dar se pastreaza. La fel, am cutii cu beteala, globulete si cutie pentru brad.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Protectia mediului inconjurator - Pagina 3 Empty Re: Protectia mediului inconjurator

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB