Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Decoram oua de Pasti - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Decoram oua de Pasti

+62
optom
cld
kamelyaa
monatibi
piciul
silvisor
Aghata
dorina64
denis21
ikuta
aba
firicel
ionela stefan
kristadesign
cretu_veronica22
tocaci edina
Pui_dEuropolis
mnarcisa
hooinar
joy
betymi72
carmendana
came_lia
SilviaDumitrescu
da-mely
adelina24
veniciuc nicoleta
ladybird
ioana soare
Kristina
teisoara
Aditza
clodi
Admina
pelinarivasile
Medi
mama4you
Serban Valentina
LYNDA
aleahim67
iuliana72
AlinaJ.Bijoux
Marry
irinel_i_i
rachel
Buburuza
valentinadof
ilie nicoleta
julix_2007
Tache Marilena
Iulia40
Ela
nicol
emi
scami
olympia
MihaelaT
Gabiuta
Giobsy
mickyta
europolis
Nicoleta Irimescu
66 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Tache Marilena Dum 07 Mar 2010, 3:16 pm

Nicoleta, in primul rand bine ai venit printre noi. Cauta si vezi ca ai un tutorial special cu atasarea pozelor.
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de valentinadof Dum 07 Mar 2010, 5:23 pm

consider ca ouale vopsite cu foi de ceapa sunt minunate,imi plac la nebunie cum arata mai ales ca e o culoare naturala,eu asa fac in fiecare an
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Buburuza Dum 07 Mar 2010, 5:46 pm

julix_2007 a scris:Desi m-am nascut in patria oalelor "impistrite"
[...] Felicitari pentru indemanare si talent.
Cand eram copil, eram convinsa ca din ouale impistrite ies puii impistriti (pestriti). Ma bucur ca exista un festival, ma bucur ca exista targuri, ma bucur cand merg la Muzeul Taranului Roman la Targul de Florii sa-mi cumpar macar 2 sau 3 oua noi in fiecare an. Si ma bucur ca inca mai exista mesteri care pastreaza traditia adevarata si incondeiaza cu ceara aplicata cu chisita, strat dupa strat si cu vopsele naturale.
Nicoleta, felicitari pentru talent si pentru efortul de a pastra ceva din obiceiurile vechi. Dar as avea o rugaminte (intrebare): Crezi ca ai putea sa renunti la "aniline"? Dupa ce ca sunt toxice si potential cancerigene, n-au absolut nici o legatura cu traditia -tehnica asta este doar o "inventie" comerciala de data recenta.

EDIT: Si eu am bundita din Tara de Sus. Are cam 100 de ani.

EDIT 2: Din pacate, la targurile mesterilor populari vad tot mai rar produse autentice; mai mult de jumatate din marfa este kitsch. Ma scot din minti "traditionalele" oua de strut, ouale pictate cu "icoane" (majoritatea de inspiratie catolica), ouale cu foita de aur... Cred ca nu-i departe momentul cand voi vedea pe tarabe si "tentative" de oua Faberge. Thaaaa!
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 07 Mar 2010, 6:19 pm

Buburuza, esti din Bucovina sau din Tara Oasului?

Am si eu bundita bunicii mele, am catrinte si camasi nationale facute de ea. Sora mea are sumanele bunicilor si multe alte obiecte: descaltatori pentru cizme, vartelnita, lada de zestre, fuse - un adevarat muzeu de arta populara. A pastrat pana si ata de mamaliga cu care taia bunica mamaliga. Ne leaga multe amintiri frumoase de bunicii din Bucovina, oameni mandri si harnici, care au purtat cu sfintenie portul popular autentic pana au inchis ochii. Dumnezeu sa ii odihneasca!
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Buburuza Dum 07 Mar 2010, 6:24 pm

Bucovineanca, dupa mama.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Dum 07 Mar 2010, 6:27 pm

Iulia : i-ti multumesc pt aprecieri Merci

Si tie Marilena la fel. Cu putina rabdare vei reusi. Nimic nu e greu cand pui pasiune!

I-mi pare rau mickyta ca te-am intristat.

julix_ Multumesc! Si la Suceava se organizeaza un Targ de Paste unde merg mesteri incondeietori din toate zonele. Cand voi sti data i-ti comunic.

Pe mine ma intristeaza cel mai mult faptul ca in ,,afara" sunt apreciate ouale incondeiate din Bucovina :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

In tara insa ,in afara de cateva articole de sezon prin reviste, nu se publica nimic in domeniu. La noi in zona multi tineri ,,fura" meserie de la mama sau de pe la o vecina, o ruda mai indepartata... Sunt sigura ca s-ar gasi suficienti posesori de rabdare care nu au de unde,,fura" dar ar fece cu pasiune ,,meseria" asta daca ar avea manuale de unde sa invete.
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de rachel Dum 07 Mar 2010, 7:10 pm

arta adevarata, foarte frumos, sincer nu prea gasesc cuvintele potrivite ptr. a-mi exprima uimirea.

cu cea mai mare placere ti-as comanda anilina, dar nu am gasit decit lichida, 10ml la 3,15 € si in germania este interzisa trimiterea anilinei la persoanele private, datorita faptului ca ar fi otravitoare.

uite aici linkul unde am gasit anilina:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

in cazul in care te pot ajuta cu alte pigmente, care nu sint considerate in germania otravitoare, si le pot comanda ca persoana privata, te ajut cu cea mai mare placere.
rachel
rachel
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 54
Data de inscriere : 21/12/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Dum 07 Mar 2010, 8:31 pm

,,Buburuza a scris :
Nicoleta, felicitari pentru talent si pentru efortul de a pastra ceva din obiceiurile vechi. Dar as avea o rugaminte (intrebare): Crezi ca ai putea sa renunti la "aniline"? Dupa ce ca sunt toxice si potential cancerigene, n-au absolut nici o legatura cu traditia -tehnica asta este doar o "inventie" comerciala de data recenta."

Eii...........Naa............ plange plange Mai facut sa plang Buburuza.Cred ca nu te-ai uitat cu atentie la pozele postate de mine.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Aici gasesti mai multe detalii despre ceea ce fac eu.Si mai am inca mult de lucru la album . Daca gasesti cel mult un singur model de astfel de ou la vreun targ al mesterilor populari atunci voi considera ca ceea ce fac eu e kitsch si ma las de meserie!
Mi-ar lua mult spatiu sa i-ti explic cum vine treaba cu anilinele ,culorile naturale ,impistritul cu ceara ,baile succesive de culoare ,aplicarea de margele pe ou ,ouale cu ceara aplicata ,ouale in flori ,incondeiat ,impistrit in feluri ,pictat ,traditional , handmade si kitsch !
Asa ca nu-mi ramane decat sa te invit la Vatra Dornei pe 25 martie. Voi avea ocazia ,,sa te dau pe mana" doamnei Minorica Dranca - consultant artistic al Centrului Etnografic Bucovina si director al Muzeului Etnografic din Vatra Dornei. Dumneaei va putea sa-ti lamureasca - cu argumente in tema - ori ce nelamurire .

rachel :i-ti multumesc . Nu ma ajuta anilina lichida -iar eu nu cunosc ce alt pigment s-ar potrivi cu alcoolul. Tinand cont ca germanii ceea ce fac fac bine te-as ruga sa intrebi de tus cu uscare f f rapida . Dar made in Germania (sau Japonia )> Multumesc Merci Merci love


Ultima editare efectuata de catre Nicoleta Irimescu in Dum 07 Mar 2010, 9:06 pm, editata de 1 ori
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 07 Mar 2010, 9:02 pm

Nicoleta Irimescu a scris: Asa ca nu-mi ramane decat sa te invit la Vatra Dornei pe 25 martie. Voi avea ocazia ,,sa te dau pe mana" doamnei Minorica Dranca - consultant artistic al Centrului Etnografic Bucovina si director al Muzeului Etnografic din Vatra Dornei. Dumneaei va putea sa-ti lamureasca - cu argumente in tema - ori ce nelamurire .

Imi pare bine sa aud ca muzeul a ramas pe maini bune dupa disparitia marelui muzeograf Ion Cruceanu, un om deosebit care avea pasiune pentru arta populara, pentru mastile populare. Am facut practica folclorica in anul I de facultate la Dorna Candrenilor si am petrecut multe ore in camaruta domnului Cruceanu, unde am cunoscut-o pe matusa Agripina, bocitoare de meserie, cea care a bocit in filmul "Baltagul".
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Buburuza Dum 07 Mar 2010, 9:07 pm

OooF-ooof! N-am vrut sa te fac sa plangi, Nicoleta. Ba' tocmai, ca m-am uitat in album, inca decand ai deschis subiectul. Cred ca nu am fost eu destul de clara. Mai incerc odata:
Ouale facute de tine sunt absolut splendide. Imi place cum ai combinat modelele traditionale pentru oua (cele geometrice) cu modelele de broderie de pe bundite - rezultatul este... un cos cu mici opere de arta. Nici urma de kitsch in ceea ce faci. N-o fi 100% traditional, da' nici n-am vazut oua de strut sau ceva de genul asta (cum am vazut eu pe la targuri). Este creatia originala a unui mester popular. Singurul meu repros era legat de aniline - cred ca pigmentii naturali ar da un plus de valoare si autenticitate. Asta e parerea mea.


Ultima editare efectuata de catre Buburuza in Dum 07 Mar 2010, 10:09 pm, editata de 1 ori
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de mickyta Dum 07 Mar 2010, 9:47 pm

Doamne ce s-au mai incins spiritele pe aici, dar e bine pt traditie. Fetelor eu vin cu o propunere. Ca sa invatam si noi aceasta arta, Nicoleta ai putea organiza un workshop si cine vrea se inscrie.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Tache Marilena Dum 07 Mar 2010, 9:50 pm

Nu ma pricep la incondeiat dar as incerca sa fac unul cu margele. Imi spune si mie cineva cum se aplica maregelele? Se lipesc sau se cos dupa forma oului? Ma gandesc ca lipiciul e toxic....
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Dum 07 Mar 2010, 10:11 pm

peace Am inteles acum despre ce e vorba . Reprosuri despre anilina primesc mereu . Si mereu trebuie sa explic urmatoarele : astfel de oua nu sau facut cu pigmenti naturali niciodata ( sau aproape niciodata )E posibil ca in urma cu sute de ani culorile sa fi fost naturale dar nu sa pastrat ,,reteta" .
In urma cu 31 - 32 de ani cand am vazut prima oara cum ,,se fabrica"ouale in feluri - dupa ce am mers 3 km pana pe Pripor la lelea Varvara lu Nistor cu 5 oua fierte tari intr-o traistuta ca sa ai aduc mamei ouale acelea frumus colorate cu care nu aveam niciodata voie sa ciocnim sau sa ne jucam - m-am ,,indragostit iremediabil" de ele.
Am batut-o ani intregi pe mama la cap sa ma lase sa merg sa ma invete si pe mine sa fac .Credeam ca nu vrea ea sa ma lase. Mare fiind am aflat ca n-a vrut lelea Varvara sa-mi arate . Si a murit lelea Varvara pe neasteptate si nu invatase pe nimeni din sat. Asa erau babele - secretoase. Nici din familie nu invatau decat o singura persoana pe care o alegeau ele dupa voia lor . Si mult mai tarziu, cand trecusem de 25 de ani am gasit pe lelea Ana lu Alexandru din Tiganesti si ma invatat .Ea facea pe ascuns! Nimeni din sat nu stia ca si ea se pricepe! Modelele nu se fac dupa bunul plac al mesterului . Oul in feluri este aproape exclusiv cu flori si doar doua sau trei braie sunt geometrice .Culorile - aniline praf (sau piatra ) - se aduceau din targ de la Campulung sau mai stiu eu de pe unde.....
As scrie toata noaptea.......trebuie insa sa o culc pe cea mica...
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de julix_2007 Dum 07 Mar 2010, 10:26 pm

Zona Campulungului e cea mai mare ca intindere in ceea ce priveste incondeiatul oalelor. Aici difera stilurile si culorile de fond in functie de localitati.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 55
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de scami Lun 08 Mar 2010, 8:22 am

Draga Nicoleta aproape ca uitasem ca ouale pot fi vopsite si cu ajutorul frunzelor.
Am facut asta cand eram mai mica. Mi+ai dat o idee pentru Pastele acesta. love
scami
scami
helper
helper

Numarul mesajelor : 68
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 23/02/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de mickyta Lun 08 Mar 2010, 8:53 am

nicoleta irimescu eu am o intrebare" compozitia din oua se scote inainte de pictat sau le fierbi?am si eu unul acasa si e foarte usor, ma gandesc ca e gol inauntru. as fi interesata cum se face
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Lun 08 Mar 2010, 9:54 am

Ai dreptate julix_2007 cele mai cunoscute national si international sunt cele din zona Campulungului si cele de Ciocanesti.

Mickyta : compozitia din ou se scoate inainte . Insa e o tehnica de data recenta . Eu am invatat pe oul plin fiert sau chear crud (mai rar ) insa astfel de oua nu rezista mult ! De la un timp la lumina (sau poate diferente de temperatura ) explodeaza.

Marilena Tache : margelele se lipesc pe ou cu ajutorul cerii de albine . In general ouale cu margele sunt de lemn! Se inveleste oul cu un strat uniform si subtire de ceara,cand e rece se aseaza margelele una cate una cu ajutorul uei anderle de lemn cu varful suficient de ascutit pentru a putea intra in gaura margelei fara a o lasa sa cada.
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de mickyta Lun 08 Mar 2010, 10:08 am

pai da mi-am imaginat eu ca inainte, dar cum, banui ca eo tehnica. nu ca m-as apuca eu sa fac oua incondeiate
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Lun 08 Mar 2010, 11:49 am

mickyta : sper ca dupaamiaza sa reusesc sa postez poze cu metoda de golire a oualelor (cel tarziu diseara ) kiss

Uite si o metoda inedita de decorare (de pe net ):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de emi Lun 08 Mar 2010, 11:53 am

Doamne, ce minunatii!
avatar
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 48
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de mickyta Lun 08 Mar 2010, 12:05 pm

oau eu am ramas masca. cum se numeste oare aparatul cu care decoreaza. e impresionant de frumos.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Lun 08 Mar 2010, 5:12 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

nu cred ca mai e nevoie de explicatii wink
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de mickyta Lun 08 Mar 2010, 5:23 pm

multumesc,da e foarte explicit dar totusi am o intrebare: prima data ai perforat oul cu varful acului sau am eu impresia ca e cu un alt obiect poate mai rezistent la varf. poate o croseta sau poate ma insel.
mickyta
mickyta
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 579
Localizare : constanta
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de irinel_i_i Lun 08 Mar 2010, 5:45 pm

Frumoase lucrari si multumim celor care le arata!

Ar fi bine sa fie vazute si toate zonele de unde provin cu culorile lor speciale si modelele speciale!

va multumim doamnelor!
avatar
irinel_i_i
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Lun 08 Mar 2010, 6:40 pm

micktyta : da , am perforat cu varful acului . Gaura se face prin impunsaturi repetate si nu prea ferme pentru a nu se sparge oul .
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Decoram oua de Pasti - Pagina 2 Empty Re: Decoram oua de Pasti

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB