Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Mobilier homemade - Pagina 12 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Mobilier homemade

+79
Floren
flori de camp
dorina narita
piciul
32vali
LRodica
Andata
Giorgi
ralou
Gabica
danniela
violetas
MihaelaT
Carmencyta
aalexander
teisoara
diaviviane
cory74
diada
irinaroscacreations
gabriela1554
pufoi
Dorulet
cillywilly
Maci
Gianina4ever
annamaria26985
ghita
Motzu
corina corina
AKD
symos
DorinaI
crinutza77777
Day Lily
smihaelaviorica
7furnici
Karina33
loremunteanu
gty
aba
emi
stoy
firicel
Uca
rivka
laurrra
carolina-bubulina
cris69
sandydeea
europolis
madelainemarie
chocolate
greieras
danyelyta28badea
jade84
olympia
adelina24
milena
mami de doi ingerasi
lotus nufar
ioanadaria
myky7robc
AlinaJ.Bijoux
MagdaMarin
kristadesign
snoopy
maju1810
hmpcookie
maria_covacef
Alina.C
nicky3128
clodi
SilviaDumitrescu
aisha
ioana soare
Admina
kitty_1973
tala
83 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de ioana soare Mier 04 Feb 2015, 2:55 pm

Trei tablouri pentru camera copiilor cu mesaje inspirationale. Stiam ca vreau sa umplu cu ceva spatiul de deasupra suportului pentru cosuri , ma gandisem la tablouri facute de mine, dar nu stiam exact ce sa contina, pastrand totodata si tema camerei - stilul nautic. Initial m-am gandit la noduri marinaresti, dar aratau rau, apoi la imagini cu animale acvatice sau alte simboluri , dar deja folosisem ideea la pernele din burete si la cort. Si dintr-o data mi-a trecut prin gand - mesaje care sa-i inspire si sa-i indrume:)

Primul citat nu are un autor cunoscut. Cel de-al doilea este asa in varianta completa: "Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do, than by the ones you did do. So throw off the bowlines, sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sail. Explore. Dream. Discover." - Mark Twain. Al treilea citat ii apartine lui Jonathan Winters.

Am folosit scanduri de brad de 18mm grosime si profile ornamentale din lemn. Pentru a forma placa am prins 4 scanduri de 94mm latime , una langa alta cu suruburi si gauri date cu undrcover jig. De jur imprejur am incadrat cu sipci de 18/36mm si un profil ornamental. Apoi pt chenarul din interior am folosit un alt profil ornamental.
Am folosit bait in culoarea nuc, protejat cu 2 straturi de danish oil. Vopseaua alba este o reteta diy de chalk paint - am amestecat o parte praf de creta cu doua parti vopsea lavabila. Am "antichizat-o" cu lana de otel, apoi am protejat totul cu doua straturi de ceara pentru lemn.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de aisha Mier 04 Feb 2015, 3:09 pm

ioana, pe mine ma impresioneaza cel mai mult la toate lucrurile facute de tine, atentia pt detalii si faptul ca te documentezi minutios inainte de a face diverse chestii. Asta mi se pare cel mai tare la tine (pe langa toate celelalte Smile). Jos palaria! Smile

Pe vremea mea se purtau afise prinse in pioneze pe pereti, dar nu mi-ar fi displacut sa am asa tablouri inspirationale in loc. Smile
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de flori de camp Mier 04 Feb 2015, 3:23 pm

Ioana, eşti o adevărată comoară! Ferice de soţul şi copiii tăi! kiss
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de ioana soare Mier 04 Feb 2015, 3:42 pm

Aisha, Flori va multumesc! hug

Aisha asa e, imi place mult sa cercetez in amanunt toate domeniile si tehnicile care imi atrag atentia. Mi-a trimis Uca un stick plin cu informatii despre lucrul cu lemnul (multumesc mult de tot Uca pupi ) asa ca am o gramada de studiat:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de Admina Lun 13 Apr 2015, 12:33 pm

Ioana, imi plac mesajele si executia. Nu mai zic, ca ma repet, esti mama perfectiunii, orice faci. Si ma bucur ca ai ales sa te dedici familiei, se vede ca le prieste copiilor, atentia pe care le-o acorzi.
Sa intreb, ma fac de ras, dar hai sa ma fac... Am un dulapior in baie cu un sertar si placa exterioara s-a desprins. Era lipit placaj pe placaj, ambele finisate, fine. Nu tine, desi am curatat bine zona si am relipit cu Moment prenadez. Ce sa mai incerc? Sa pun o poza poate aveti vreo idee?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de Floren Lun 13 Apr 2015, 1:08 pm

Ioana , pe ce punem pariu ca baietii tai vor vrea sa mearga la Marina !? wink
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de trandafiras78 Lun 13 Apr 2015, 2:46 pm

Ioana, intreaga camera a baietilor este de vis. Sunt convinsa ca cei mici sunt tare incantati si mandrii de paradisul creat de mamica lor talentata.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de ioana soare Mar 14 Apr 2015, 9:00 am

Va multumesc frumos! hug Paul chiar a fost interesat de ce scrie acolo, m-a intrebat , iar acum din cand in cand mi le arata si-mi explica mesajele:)

Floren orice isi vor alege am sa-i sustin, daca vad ca pun suflet si pasiune si este ceea ce-si doresc cu adevarat. love

Admina, placa(fata) sertarului s-a desprins? cat de gros e placajul? Daca asta e, poti sa o prinzi pe interior, de laterale, cu doua placute in forma de L , cu holzsuruburi mititele.Ai grija ca lungimea surubului sa fie mai mica decat grosimea placajului plus cat intra in placuta, ca sa nu iti iasa varful pe partea cealalta. Se mai poate si cu undercover jig (la voi este kregjig) dar merge de la grosimi de 12mm in sus.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de Uca Mar 14 Apr 2015, 9:21 am

Sunt foarte frumos lucrate tablourile și mesajele valabile pentru orice vârstă. Ce multe tehnici descoperi și încerci! Au ieșit foarte frumoase,de altfel ca tot ceea ce iese din mâinile tale.

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de greieras Mar 14 Apr 2015, 10:17 am

Si eu sint de aceeasi parere ca si tine,Uca. Admir mult rabdarea si finetea lucrurilor facute de Ioana.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de ioana soare Joi 16 Apr 2015, 8:25 pm

Uca, Greieras, va multumesc mult! hug

Maine merg sa iau lemne pt locul de joaca, iupiii!!!! Abia astept sa inceapa sa prinda contur.

Admina ai rezolvat cu dulapiorul?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de Admina Vin 17 Apr 2015, 12:06 pm

Merci de raspuns si de intrebare, Ioana. Dulapiorul e la fel, dar m-a lovit o inspiratiune, banuiesc eu mai simplu de pus in practica pentru un/ o profan in ale mobilei. Oare merge sa pun doua suruburi de pe interior, spre exterior, de lungimea primului placaj si cam jumatate din fata sertarului? Deci sa le tina pe ambele, dar fara sa se vada de pe fata.
El a fost lipit din fabrica si noi l-am lipit si mai mult, dar nu a tinut. Adevarul e ca, e si cumva intepenit, nu se desface de tot. zid
Uite si poza si spor la planurile tale.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

p.s. Acum vad ca si tu tot cam asa zici, doar ca sa fie si niste L-uri, poate pe laterale. Inseamna ca nu era inspiratia mea, ci subconstientul a simplificat ce am citit de la tine. rade
p.p.s. Merg si la Organizarea casei sa ma laud cu cei 2m de bucatarie. Smile

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de trandafiras78 Vin 17 Apr 2015, 12:21 pm

Admina, nu sunt eu experta in joaca cu lemnul ... nici macar novice Smile (am in plan sa incerc cate ceva si eu), dar eu cred ca varianta cu suruburi speciale pt lemn ar merge. Dar mai bine sa vina Ioana cu sfatul cel mai bun.

Acum vin si eu cu o intrebare catre Ioana. Ioana draga, de unde iti cumperi tu vopselurile, pensulele: de pe net sau din vreun magazin din Bucuresti? Ce masina de slefuire si capsator recomanzi? De asemenea, ce alte scule mai sunt necesare in aceasta directie? In Germania, stiu clar de unde, insa acum nu pot face nimic aici. De aceea, am in plan sa incerc o reconditionare de piese de mobilier (de la mama si de la mama-soacra) atunci cand voi veni in tara pt vreo 2-3 saptamani. De mult timp imi doresc sa vad daca am vreo inclinatie in aceasta directie si vazandu-te pe tine, mi-ai dat curaj sa incerc macar.

Imi cer scuze daca s-a mai discutat si eu nu am remarcat.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de ioana soare Sam 18 Apr 2015, 1:46 am

Admina ce bine ca ai pus poza. Credeam ca e un dulapior mititel din placaj subtirel, cu sertar cu fata simpla, nu dublata. Asa e super simplu, asa cum ai spus si tu. Cu doua suruburi pt lemn dinspre interior inspre exterior. Sa fie mai scurte decat cele doua placi de lemn, ca sa nu treaca varful pe partea cealalta.

Trandafiras, cele necesare depind si de piesele de mobilier, cat de deteriorate sunt, daca au pete, daca au parti cu model sculptat, cum vrei sa le finisezi (bait, lac, ceara, vopsea , vopsea tip chalk paint...)

in primul rand trebuie sa le cureti, in functie de ce finisaj au avut aplicat. Poti folosi slefuitorul electric pe suprafete plane, lana de otel prin partile sculptate si te poti ajuta si de un decapant pt lemn. La Pictorshop.ro , la sectiunea restaurare, gasesti tot ce-ti trebuie. E singurul loc din Romania unde am gasit de cumparat lana de otel:) La Bricostore se uitau la mine ca la urs cand ii intrebam:)
Dupa curatare iti trebuie un chit de lemn pt a acoperi eventualele crapaturi . Cel mai bine e sa cumperi chitul intr-o nuanta cat mai apropiata de nuanta finala pe care o va avea lemnul (daca folosesti un finisaj transparent, gen bait si lac; daca folosesti vopsea atunci nu conteaza). Eu am folosit o data chit mai deschis la culoare, crezand ca-mi va primi nuanta baitului si am avut surpriza sa nu se intample asta si sa se vada diferenta. Cand nu am gasit fix nuanta necesara, mi l-am colorat eu cu pigmenti si am facut teste pana am obtinut nuanta perfecta.

Ca finisaj transparent, personal prefer sa aplic mai intai un bait si apoi straturile protectoare sa fie transparente. Nu-mi plac lazurile colorate, deoarece controlez mai greu nuanta finala. Ca tip de finisaj depinde atat de gustul tau personal dar si de cat de utilizate vor fi piesele de mobilier. Ceara este foarte frumoasa si da un aspect natural lemnului, dar pentru o masa de bucatarie de ex., care este utilizata frecvent si stearsa mereu cu carpa, nu va avea rezistenta indelungata, va trebui reaplicata mai des. Dintre cele doua tipuri de lac - pe baza de apa si pe baza de solventi, parerea mea e ca pe cel pe baza de solventi il poti aplica mai uniform si mai fara urme de pensula. Eu am folosit lac pe baza de apa la paturile copiilor pentru ca nu am vrut ca ei sa doarma cu nasul in miros de solvent (o perioada, pana se duce) si arata foarte bine, dar tot mai mult imi place cel pe baza de solventi. Dezavantajul e ca se usuca mai greu, dar acest lucru are si un plus, acela ca ai mai mult timp de manevrare atunci cand il aplici.
Pe baza de apa eu nu am avut succes decat cu lacul transparent. Am avut si o lazura colorata pe baza de apa de la Sadolin si a fost horror, imi lasa dungi si dungulite, se vedea ca sta la suprafata lemnului culoarea, parea fals si spoit.
Dupa impregnant si bait, poti urma cu orice finisare transparenta ti se pare mai potrivita. Daca e sa folosesc doar lac, atunci aplic 2 straturi de lazura subtire si unul de lazura groasa de la Sadolin ( ambele transparente si pe baza de solventi) . Sau iarasi foarte bine aarata 2 straturi de lazura subtire si 1 sau 2 straturi de ceara. Ceara eu am de la pictorshop, Bormawachs, pasta si e super si miroase atat de frumos (spre deosebire de singura ceara pe care am gasit-o la Bricostore, una lichida care miroase ingrozitor). Sau Danish Oil (tot la pictorshop gasesti) si apoi ceara.

Daca ai parti sculptate, poti incerca sa le scoti in evidenta cu o glazura colorata sau o ceara colorata ( o nuanta mai inchisa decat nuanta piesei. Dupa ce ai sigilat suprafata si aceasta a devenit impermeabila(lac sau ceara transparenta), aplici glazura sau ceara colorata si apoi stergi repede surplusul, lasand-o doar in santuri si indentatii. Apoi, dupa ce se usuca, poti sa urmezi cu un alt strat de finisare transparent, dar nu e neaparata nevoie, daca inainte de glazura ai dat suficiente straturi protectoare. Trebuie sa lucrezi pe suprafete mici, ca sa nu risti sa se usuce glazura sau ceara inainte sa apuci sa o stergi. Pt a prepara glazura ai nevoie de un mediu special. Eu am folosit Mediu Glazura Mat de la Daily Art in care am adaugat pigmenti pt a obtine nuanta dorita.

Daca tu crezi ca le-ar sta bine pieselor tale de mobilier, poti incerca un stil shabby chic si sa folosesti in loc de bait o vopsea tip chalk paint. Am vazut multe transformari senzationale asa. Annie Sloan are o gama de vopsea chalk paint foarte populara. Avantajul ei este ca se poate aplica direct, fara sa mai trebuiasca sa cureti suprafata de finisajul anterior. Cureti praful si murdaria bineinteles, dar nu te mai chinui cu slefuitul. Vopseaua o poti cumpara (s-ar putea ca in Germania sa gasesti un dealer pt Annie Sloan, insa are un pret destul de piperat) sau o poti prepara singura. Exista mai multe retete, dar cea mai buna este 1 masura praf de creta (carbonat de calciu) la 2 masuri de vopsea lavabila. Eu am amestecat-o mai usor si fara cocoloase daca mai intai am facut o pasta din praful de creta si 2-3 lingurite de apa. Dar, din cate am citit, vopseaua chalk paint homemade, spre deosebire de cea a lui Annie Sloan, nu prinde pe suprafetele laminate sau necuratate de finisajul anterior.
Vopseaua de acest tip trebuie neparat protejata si impermeabilizata, deoarece este poroasa. Cel mai frumos arata finisata cu ceara, in 2 sau 3 straturi subtiri. Dar daca e ceva foarte mult supus uzurii atunci e mai bine sa folosesti un lac. Un lac pe baza de apa, deoarece cel pe baza de solventi schimba in timp culoarea vopselei.(la bait nu se vede si e ok lacul pe baza de solventi, dar la vopsea, mai ales la nuantele deschise, se observa cum se ingalbeneste in timp). Finisajul cu chalk paint arata si el foarte bine cu partile sculptate scoase in evidenta cu glazura sau ceara colorata.
Exista si ceara colorata de cumparat (de regula este un maro fff inchis, spre negru), dar o poti face singura, amestecand ceara transparenta sub forma de pasta cu pigmenti. Eu am facut asta pt baza unei veioze din camera copiilor (care nu avea indentatii, dar vroiam sa o inchid la culoare) si a iesit foarte bine. In loc sa o revopsesc, mi-am amestecat un pic de ceara transparenta cu pigment negru si bleumarin si mi-am facut o ceara colorata. Am aplicat vreo doua straturi si acum veioza are o nuanta mult mai inchisa si mai potrivita. Daca vrei ca ceara sa ramana doar in model si sa nu inchida restul piesei, trebuie aplicata cu grija, pe zonele respective si stearsa foarte repede, inainte sa apuce sa se usuce, caz in care devine mai greu de indepartat. In caz ca ti se pare o idee interesanta, poti cauta pe net "how to apply dark wax".

Ca pensule - pt produse pe baza de apa se folosesc cele cu peri sintetici si pt produsele pe baza de solventi cele cu par natural. Mie imi plac mult pensulele de la Draper (tot online, de la sculedemana.ro), sunt foarte bune, au varfurile foarte bine facute si nici nu naparlesc. Nu te trezesti ca ai de pigulit peri din lacul proaspat aplicat. Trebuie doar sa ai grija de ele si sa le speli dupa utilizare. Atunci cand aplic lac pe baza de solventi le spal doar la final, dupa toate straturile , intre straturi le invelesc in plastic ca sa nu se usuce. Poate in Germania aveti si alte marci bune, insa aici nu am gasit nimic in afara de Draper. Sunt unele bunicele cu par natural la Brico, dar tot naparlesc cand ti-e lumea mai draga si nu-mi place cum sunt tunsi perii la varf, nu lucreaza frumos la imbinarile laturilor piesei, unde vreau sa-mi atinga doar una din laturi , nu si pe cea cu care se imbina. Iar cu par sintetic, pt produse pe baza de apa nu am vazut nimic bun(la Bricostore sau alte magazine de gen).

Acum am recitit mesajul tau si vad ca am cam raspuns pe langa:)) , dar nu mai sterg, poate vor fi de folos si informatiile de mai sus:)

Ca slefuitor mie imi place ffff mult al meu DeWALT cu excentric - link . Fiind rotund, la colturi ma ajut si de un slefuitor mai vechi, un Skil cu vibratii - link . Daca ai mult de lucru , merita sa dai banii pe DeWALT, dar daca ai putin de slefuit iti poti face treaba si cu Skilul cu vibratii, dar mai incet un pic. In functie de cat de mult ai de indepartat incepi cu foi cu granulatie de 80 sau 120, apoi continui cu 240 si 320. Intre straturile de lac eu nu folosesc slefuitorul , e prea puternic chiar si cu o granulatie fina, asa ca netezesc manual cu un burete fin sau smirghel de 320 sau 400. La partile cu model folosesc lana de otel. Apoi inainte de a da urmatorul strat sterg praful si reziduurile de lana de otel cu carpa umeda (sau cu aspiratorul si capatul cu perie mica)

Capsator am electric, Novus J-102 DA , l-am luat de la Brico sau Hornbach si e foarte bun. Mi-am retapitat scaunele din bucatarie in 2 timpi si 3 miscari ( dupa ce mi-am pus sotul sa munceasca la scos capsele vechi:))) ) Cele mai bune sunt cele pneumatice, exista unele combinate, care imusca si capse si cuie, dar toate sunt foarte scumpe si iti trebuie compresor pt a le putea folosi. Dar eu sunt f multumita de cel electric. Nu-ti recomand unul manual, am avut si asa si te chinui destul de mult, multe capse nici nu vor sa se infiga, trebuie sa le bati cu ciocanul, pierzi mult timp si depui mult efort pt o treaba simpla.

Pentru reconditionare nu cred ca-ti mai trebuie alte scule electrice. Dintre cele manuale ar mai fi util un spaclu, pt. aplicarea chitului, dar merge si cu degetul.

Pt ca m-ai intrebat de unde cumpar produsele necesare, le scriu aici la un loc, chiar daca la unele ma repet.

Bait si lacuri pe baza de apa cumpar de la Tifel (online - tifel.ro). Poate nu m-am uitat bine, dar in magazinele de bricolaj nu am gasit bait simplu. Cautand pe net am gasit la Tifel si imi place foarte mult.
Lacurile pe baza de solventi de la Sadolin ( magazinele de bricolaj)
Ceara , lana de otel, Danish Oil si alte produse specifice, online de la pictorshop.ro
Pensule de la Draper (online de la sculedemana.ro)

Poate cand poti pui cateva poze cu piesele pe care vrei sa le reconditionezi. Imi plac mult piesele de mobilier vechi, am si eu un scrin care asteapta de foarte multa vreme sa imi fac timp pentru el. As incerca o combinatie de chalk paint (in nuanta Primer Red de la Annie Sloan)in partea de jos, cu dark wax in sculpturi si bait nuc si lac pt placa de deasupra, dar nu am voie (deocamdata Smile )




ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de trandafiras78 Sam 18 Apr 2015, 10:07 am

Wow Ioana. Esti tare draguta si iti multumesc din suflet pt absolut toate informatiile. Desi etapele de restaurare le cam stiam dupa ce m-am documentat foarte mult, nu strica sa ai toata informatia la un loc si chiar pe limba materna Smile)). Legat de sculele necesare, acum stiu exact catre ce sa ma orientez cand voi veni in tara pentru vizita. Imi voi salva tot ce ai scris tu. Ce parere ai despre marca Bosch (aici ma orientasem catre Bosch dar daca tu spui ca marca DeWALT este mai buna,  voi lua si aici la fel)? Deocamdata nu pot face mare lucru in Germania pt ca e posibil sa urmeze o mutare in alt oras cu toate catrafusele, plus ca acum nu am loc in apartament.

Momentan nu pot pune pozele cu piesele de mobilier, ele fiind in Bucuresti. Dar e vorba de un scaun - taburet si un dulapior ... pentru inceput. Nu vreau sa ma arunc in ceva complex ca sa vad daca chiar pot. Altfel as vrea sa refac o masa mare, deosebita cu un model aparte. Dar imi e frica sa ma arunc din prima in asa aventura. Smile))

Mai revin in discutie cand imi dorm baietii. Smile)

Gata, am revenit. Am avut o zi plina si abia acum am un pic de ragaz pt mine.

Acum pot explica mai pe larg. Ideea este ca, la momentul actual, pot sa ma joc de-a restaurarea numai cand vin in tara, pt ca ai mei stau la curte si practic am un loc mai larg de desfasurare. Apoi, tot in tara am de pe unde sa culeg piese de mobilier vechi ce ar putea fi restaurate. Acesta este si motivul pt care ma intereseaza locatiile din Bucuresti de unde pot gasi sculele aferente acestei frumoase activitati. Mi-ar placea mult sa am ceva inclinatie in aceasta directie, dar pana nu incerc nu am de unde sa stiu. Ioana, iti multumesc inca o data pt generozitatea ta si tare mult mi-ar placea sa avem ocazia sa ne intalnim si live.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de greieras Dum 19 Apr 2015, 9:39 pm

Si eu iti multumesc mult pentru sfaturile tale.
Voi reveni asupra lor cind ma voi putea apuca de restauratul mobilei inca buna si solida pe care am dus-o la tara.
greieras
greieras
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 788
Varsta : 67
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/03/2010

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de ioana soare Vin 24 Apr 2015, 3:14 pm

Trandafiras, imi cer scuze, raspunsesem sambata dar mi s-a restartat calculatorul si am pierdut mesajul. N-am mai reusit sa ma mobilizez sa o iau de la capat Rolling Eyes

Iti gasisem chiar si un link unde erau comparate slefuitoarele cu excentric Bosh si DeWALT. Concluzia era ca desi DeWALT este ceva mai puternic , este cam egalitate intre ele, sunt foarte bune amandoua, iar alegerea se poate face in functie de preferinta proprie. Ideea era sa nu alegi ceva no name , nu numai pt ce te pot lasa cand ti-e lumea mai draga, dar nici nu isi fac treaba la fel de bine si poti strica lemnul, lasandu-ti urme, zgarieturi, pe care trebuie sa muncesti mult sa le scoti. Eu personal as alege DeWALT daca pretul este asemanator, sunt cai de tractiune si sunt considerate profesioniste, nu hobby.

Ma intereseaza si pe mine daca stii de unde as putea lua piese vechi de mobilier la un pret bun, pe care sa le restaurez. Am cautat pe okazii si sunt in afara bugetului, cine le da stie ce da si le-a pus pretul in concordanta:)

Si mie mi-ar placea sa ne intalnim, doar sa dai de veste cand esti in tara. hug
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de trandafiras78 Vin 24 Apr 2015, 11:34 pm

Ioana iti multumesc mult pt comparatia facuta intre cele doua marci. Eu ma uitam catre Bosch pt ca in Germania, firma asta e la mare putere cam la toate sculele, fie ele electrocasnice fie utile in alte domenii. De aceea te si intrebam daca tu sti care e diferenta. Cand ii va veni randul, cel mai probabil voi merge catre DeWalt asa cum ma sfatuiesti tu.

Legat de mobila, cand voi incepe, voi folosi mobila veche si foarte buna de la ai mei (ei mai au doar putine piese vechi) si de la socrii (au destule si se vede ca-s bune, numai ca uzura timpului se vede). De aceea, nu stiu catre ce site sa te orientez. Poate ebay. Eu m-am uitat de curiozitate si pe site-uri nemtesti iar piesele vechi au niste preturi incredibile, chiar nereconditionate. Insa, aici au loc frecvent tot felul de targuri, unde mai poti gasi cate ceva. In tara nu sunt asemenea targuri? Sau poate pe cale familiala: de la bunici sau rude ce spun ca vor sa arunce o piesa veche.

Da, da ... dau de veste cand vin. hug
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 43
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de elenaveronica Dum 25 Oct 2015, 8:26 am

iata o masuta care a stat in curte toata vara- placajul rotund l-a recuperate sotul meu de la o oglinda mai veche, apoi a confectionat el picioarele din doua scanduri rindeluite, puse perpendicular iar eu am refolosit bucatele de gresie ramase de la amenajarea baii, niste plasa de polistiren si adeziv tot asa, ramase de la lucrarile de pe exterior.Am cumparat doar 4kg de chit Primus, rezistent la apa ca sa umple rosturile. aveam niste idei de mosaic atunci cand m-am apucat dat mi-am dat seama repede ca aia care le fac sunt artisti, nu gluma si de-aia m-am rezumat la niste floricele stilizate Smile
are multe imperfectiuni dar merge wink
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aveti pe fundal si imagini in premiera din magazia noastra, din care nimic nu se arunca, totul se transforma!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
hug
elenaveronica
elenaveronica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 280
Varsta : 41
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 30/01/2011

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de LRodica Dum 25 Oct 2015, 11:39 am

Imi place masuta foarte mult. Si noi am vrut sa ne facem una pentru curte pentru ca rezista la ploaie si mie cele de plastic nu imi plac Smile, dar tot timpul apare altceva.
Felicitari.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3643
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 25 Oct 2015, 1:56 pm

Faina, dar parca ar mai trebui facut ceva la margine. Cum se comporta oare chitul in timp, chiar o fi asa rezistent la apa?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4625
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de ioana soare Dum 25 Oct 2015, 2:00 pm

Gand la gand cu Vlad_mom, si eu tot la margine ma uitam. Mozaicul e foarte frumos love , merita o margine mai ingrijita. Nu pui poza cu masuta intreaga, adica si cu piciorul?

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de ioana soare Dum 25 Oct 2015, 3:26 pm

Citeam primul mesaj de pe pagina:) Acolo spuneam ca urmeaza sa merg sa iau lemne pt locul de joaca:) Iar acum a venit timpul sa vi-l arat aproape gata. Mai am balustradele de la pod, pe care le am in lucru. Si un gol mic in fata pe care l-am pastrat pentru un topogan pe schelet de lemn, dar ma mai gandesc ce voi face acolo. Poate voi pune o balustrada temporar pana ma hotarasc.

Am folosit lemn de brad luat de la depozit si de la Hornbach.

Am avut nevoie de ajutor doar la montarea partilor masive, mi-era imposibil de una singura, aveam nevoie de cineva sa tina de capatul celalalt. Si aveam nevoie de forta sotului pt a fi sigura  a suruburile sunt stranse bine (vorbesc de cele mari de la structura de baza)
Sapatul gropilor si betonarea lor  a fost singura sarcina la care nu am participat absolut deloc, doar la indicarea locului unde trebuiau date. M-am si razgandit de doua ori , lucru care mi-a adus bombaneli pt ca a fost nevoie de saparea a 4 gropi din nou si astuparea celor vechi:)

Asa ca, desi il consider proiectul meu, gandit , dimensionat, taiat, decupat, slefuit , lacuit , etc... de mine, sunt constienta ca singura nu as fi reusit.

Am slefuit si lacuit fiecare lemn in parte inainte de asamblare, pt a avea si muchiile de imbinare protejate de intemperii. Doar lambriul de pe casuta l-am finisat dupa montare.

La interior peretii i-am dublat cu placaj de fag de 4mm, pt ca nu mi-a placut cum arata dosul lambriului. Ca sa maschez marginile placajului am adaugat sipci decorative din lemn. Inca mai am cateva de pus, dar saptamana asta termin si cu ele.

Pilonii, grinzile, braurile, contravantuirile si lemnele ce formeaza balustradele le-am dat cu impregnant si 3 straturi de lac Sadolin Extra ( 1 in culoarea tec si 2 transparente) Scandurile pt podele, pod si placa de alpinism le-am dat cu impregnant si 3 straturi de Sadolin Terrace. Lambriul casutei l-am dat cu impregnant, apoi cu 4 straturi de ulei Hardwood Oil de la Sadolin in culoarea tec si doua straturi de Sadolin Extra transparent. Paziile, ramele usii si ferestrelor cat si ferstrele sunt date cu impregnant si 4 straturi de lazura pe baza de apa marca Hornbach, speciala pt usi si ferestre in culoarea palisandru. Peretii casutei la interior sunt dati cu ipregnant , 1 strat de grund alb si doua de vopsea pe baza de apa marca Hornbach. In total cred ca am folosit aprox. 30l de impregnant si vreo 40-45l de lac si vopsea(adunate).

Usa este un dutch door, am vrut sa o poata deschida sa intre aer si lumina, dar in acelasi timp sa le ofere senzatia de intimitate. Partea de sus se prinde de cea de jos cu un zavor (din fier forjat, e pe drum) plasat pe partea din interior. In loc de clanta va avea buton, iar pe usa de sus voi pune un batator. Tot din fier forjat si tot pe drum:))

La ferstre am bibilit cel mai mult, pt ca au avut multe sipci si sipcute si frezari de facut. Stiam cum vreau sa arate, dar nu am gasit  nimic sa ma ghideze, tinand cont si de capacitatile mele de productie, adica de uneltele pe care le aveam la indemana. Am stat vreo luna sa ma gandesc cum sa le fac, dar am reusit pana la urma:)

Minigaleriile pt perdelute le-am facut din profil rotund de fag de 12mm diametru, cu capace la capete din profil de 20mm diametru.

Tablourile le-am facut cu sabloane pe care le-am creat pornind de la unele deja existente. Am combinat, taiat si aranjat astfel incat sa spuna o poveste, sau de fapt inceputul povestii, pentru ca restul se va scrie acolo,in casuta:)

Cam atat:)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Dionisia apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de oanaraluca Dum 25 Oct 2015, 3:46 pm

Superb! Putin spus, De vis ca de altfel tot ce faci!
oanaraluca
oanaraluca
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : constanta
Data de inscriere : 03/01/2012

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de ioana soare Dum 25 Oct 2015, 4:00 pm

Iti multumesc mult! hug

Tocmai mi-am amintit, pe langa gropi si beton, mai este un lucru pe care l-a facut doar sotul meu si anume modificarea talpilor de tabla pentru hinta, pt placa de alpinism si pt plasa de catarat, de la 90 de grade la 60, respectiv 80 de grade. Le-a taiat, decupat in unghi si apoi sudat la loc. La sudat nu ma bag:)

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mobilier homemade - Pagina 12 Empty Re: Mobilier homemade

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB