Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyIeri la 21:46 Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024 - 23:54 Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024 - 8:35 Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptySam 20 Apr 2024 - 20:24 Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024 - 11:46 Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024 - 11:41 Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024 - 11:37 Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024 - 21:30 Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024 - 21:06 Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024 - 14:42 Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024 - 14:17 Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024 - 11:33 Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024 - 11:15 Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyVin 8 Mar 2024 - 0:38 Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024 - 1:03 Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024 - 5:30 Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyVin 19 Ian 2024 - 21:53 Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyJoi 4 Ian 2024 - 22:36 Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyMar 5 Dec 2023 - 23:37 Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023 - 6:49 Scris de LaurentiuSmin


Dieta sau un regim de viata sanatos!

+20
Marchioness
raluk0182
LRodica
diada
Gabica
Admina
cory74
adelina24
MagdaMarin
firicel
Gianina4ever
margelutamea
SilviaDumitrescu
firimitura
nadina_b2005@yahoo.com
Clio_Ela
geany
Camy
Bianca
arime
24 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Gabica Lun 2 Mar 2020 - 23:33

Diada, de ce te-ai oprit. Din ce am înţeles anumite exerciţii trebuie făcute zilnic, altfel pierdem ceea ce am câştigat în scurtul timp al terapiei.
Rodica, asta cu electrizatul este foarte enervantă, eu aveam probleme cu o pereche de ghete care se electrizau de mocheta de la birou. Când puneam mâna pe frigider săream.
Eu mi-am dat drumul la mână. Înainte de exerciţii îmi amorţise rău mâna stângă nu o mai simţeam a trebuit să o ridic cu dreapta ca să o pun pe volan.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de raluk0182 Mar 3 Mar 2020 - 0:46

Si eu am facut fizoteeapie pt coloana, plus exercitii medixale si masaj. M-a ajutat foarte mult. Acum sunt dimineti in care fac exercitiile, altfel nu ma pot ridica din pat. Am observat ca dorm mai bine pe salteaua cu arcuri decat oe asta din spuma de memorie. Masajul facut de un kineto aproape ca m-a omorat, acum fac iar dara parca e mangaiere 🤣. Ayzisem la tv un medic spunand ca din pat e bine sa te dai jos dupace faci stretching sau intindere ca pisicile.
raluk0182
raluk0182
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 42
Localizare : bacau
Data de inscriere : 27/12/2009

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de diada Dum 8 Mar 2020 - 3:12

M-am lasat pentru ca au aparut altele... pur si simplu. M-am simtit bine si nu am mai continuat. Da, imi place sa ma intind dimineata!
Acum ca ai zis tu de frigider, mi-am dat seama ca ma curentez de portiera, culmea si el, si cred eu ca masina are o problema rade Crezi ca este la fel si cu frigiderul tau?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Marchioness Lun 9 Mar 2020 - 23:31

Buna dimineata, doamnelor si domnisoarelor. O curiozitate am si eu. Cum se descurca lumea inainte de aparitia supermarketurilor? Eu am 34 de ani si tin minte cate putin, mai ales din copilarie cand pe timp de iarna la aprozar se gaseau cartofi si zarzavaturi, vax pepene si capsune, vax rosii, castraveti, etc. Cu toate acestea oamenii aveau diete okay, nu erau obezi, dar nici nu flamanzeau.
Imi impartasiti si mie modalitatile de conservare a alimentelor folosite de mamele si bunicile voastre? Bineinteles ca de gemuri, compoturi, bulion si muraturi am auzit si eu. Smile Dar poate exista si alte metode de care mi-ar face placere sa aflu.
E pacat sa se piarda toate cunostintele astea. Plus ca eu mi-am propus ca incepand de anul acesta sa mananc numai alimente de sezon.
Va pup si va doresc o zi frumoasa. hug
Marchioness
Marchioness
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 38
Localizare : Arad
Data de inscriere : 01/04/2014

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de letho Mar 10 Mar 2020 - 0:36

Asa e, suntem dependenti de supermarketuri, magazine in general. Mancam sterilizat si dezinfectat si apoi trebuie sa cumparam din farmacii probiotice si enzime. Suntem cu ochii holbati la termenul de expirare si mai putin la ingrediente... Ma rog, ai atins un subiect sensibil pentru mine  rade
Hai sa zic cum era la ai mei: 
Zarzavaturi pentru iarna puse cu sare doar. Stateau pana anul urmator. Dar sare din aia de ocna. Se gaseste si acum, sarea baciului de ex, fara iod. Neaparat fara sterilizare. 
Muraturi la fel, doar cu sare, fara otet. Bomba de probiotice, binecuvantare pentru mațe.
Borsul pus in sticle mici de 0,5 la rece, tinea cateva luni. Fara pasteurizare cum este asta din comert din care ramane doar gustul
Singura sterilizata era zacusca. 
Morcovul se tinea in ladite cu nisip. Pastarnac si alte radacinoase la fel. 
Ardei mai usca mama, taiati felii si pusi pe sfoara. Mai usca frunze de patrunjel, marar etc
Faina nu avea termen de expirare  rade era in saci de panza intr-o magazie. 
Mere in ladite suprapuse sa circule aerul, intr-o camera mai rece. Prunele uscate. Afine cu zahar apoi tuica
Carnea de porc prajita pusa in borcane de sticla de 3-5-10 litri, cu untura, statea pana la porcul urmator. Slanina in saramura. 
Branza de oaie sau amestec in putina sau borcane de sticla, pusa in straturi felii groase de cas si intre ele branza framantata cu sare. Ce buna era.... Si tot asa, tinea pana in vara. 
Daca imi mai amintesc, mai scriu, imi place subiectul  love
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Marchioness Mar 10 Mar 2020 - 9:33

Letho, iti multumesc nespus pentru efortul de a scrie atata. Smile Si imi doresc din suflet sa iti mai amintesti chestii. Sunt si eu pasionata de subiect. Sunt ferm convinsa ca e total gresit sa mancam "din pungi" tot timpul, pana si mancarea de la restaurant e dubioasa, pur si simplu am uitat sa ne ascultam corpurile.
Si cum am putea-o face, din moment ce orice posibil simptom pe care corpul il da poate fi potolit rapid de un medicament minune de la farmacie? Ti-e rau? Ia asta. Ti-e bine? Ia-o pe asta. Ajung sa cred ca ne-am cretinizat din anumite puncte de vedere.
Iar daca gasesti cumva reteta aia de bors, posteaz-o, te rog. Imi place borsul si mi-ar face mare placere sa am o reteta buna pe care sa o trec in caietul meu de retete. love


Marchioness
Marchioness
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 38
Localizare : Arad
Data de inscriere : 01/04/2014

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de diada Mar 10 Mar 2020 - 23:02

Mama tinea morcovii in borcan mare de sticla iar deasupra borcanului punea o farfurie cu apa.

Mai tin minte ca umplea raftul pe 2 pereti in beci cu mere, avea grija sa curete de merele care se sticau, pe ele le luam primele. Perele culese pana sa se coaca, aici cred ca tine de soi, erau tinute in fan sa se coaca. Gutuile tot in beci. Alte fructe nu tin minte. Prunele gem, dulceturi la 1kg de fructe 1 kg de zahar, aici zic pas! dar mancam, ce sa zic, zahar pe paine! Dar gem de prune merita sa faci, se pune foarte putin zahar, spre deloc!

Sa acreasca cioarba, mama facea din corcoduse verzi, le fierbea, le scotea samburele printr-o sita si cam asta era, fara sterilizare, doar sare.

Faina si malaiul in butoi de carton tare cu capac. Erau si soareci si pisici rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 17/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de raluk0182 Mier 11 Mar 2020 - 0:25

Acrirea borsului cu corcoduse inca o mai face mama. Si eu mai practicam, mai rar ca sunt comoda. Dar e delicios. Le tineam in congelator ca sa nu se strice.
raluk0182
raluk0182
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 42
Localizare : bacau
Data de inscriere : 27/12/2009

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 11 Mar 2020 - 1:53

Oooo, asta cu corcodelele o faceam si eu cand era flacaul bebe si incepusem diversificarea...ii faceam ciorbita cu ele, ca ii placea mai mult acrita....de, eram si eu tanara si plina de elan... rade

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4638
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 06/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Marchioness Mier 11 Mar 2020 - 4:58

Sincer eu am dat o tura anticariatelor, tocmai pentru a gasi carti vechi pline de sfaturi gospodaresti si retete culinare de prin anii 60 incoace. love Suna desuet, stiu, dar sunt pline de lucruri utile. Am gasit, am citit si mi-au placut.
Mai ramane acum sa incerc retelele, pentru a vedea ce functioneaza in cazul meu si ce nu. bee
Am ramas foarte surprinsa cand intr-o carte a tinerelor fete am gasit cunostinte legate de circuitele electrice, lipirea cartilor si repararea instalatiilor sanitare. Cartea este din anii 70. Asta e tot ce am de zis. Laughing
Marchioness
Marchioness
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 38
Localizare : Arad
Data de inscriere : 01/04/2014

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de ema Joi 12 Mar 2020 - 1:38

Reteta de bors, cauta Gina Bradea Bors de putina. Ai acolo explicatii si gasesti si pt muraturi de tot felul (asta pt ca vorbeai de fermenti lactici si digestie). Mie, statul in Franta si mancatul ca aici mi-au adus multe probleme de sanatate, in special digestive. Ca sa nu mai vorbesc de epidemiile de gastro enterita la care sunt abonata (sunt virale). Voi incepe sa caut tarate de grau si am sa incerc sa umplu bors si sa beau crud. Muraturi, am incercat sa pun de la mine niste patlagele xare nu se mai coceau si niste pepenasi mici si s-au muiat. Am pus cu sare de mare pt ca de asta am gasit. Sare fara iod nu exista.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Michelle88 Mar 23 Iun 2020 - 11:25

Buna seara. Am ajuns pe aici și eu. Stau la țară după cum am mai spus. Încă fac borș ca pe vremea lui strabunica cu tarate de grau. Dacă sunteți prin zona Bucureștiului va pot aruncă din zbor, când mai ajung cate un bidon de usti. Peste care se adaugă un kg și jumătate de tarate uscate, și 10l de apa clocotita. Într-un bidon de plastic, bine acoperit și învelit sa stea la căldură, 3 zile la fermentat. Iese un borș de sta mata in coada. Am uitat. Bidon de 5l cu usti(borșul vechi cu tot cu tarate. Preferabil acru de îți cade limba)
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Buna

Mesaj Scris de Michelle88 Lun 25 Ian 2021 - 9:25

Nu mai ține nimeni diete? Eu am inceput pe la 1 dec anul trecut, cu mâncat ordonat și calorii numărate și foarte mare grija la ce mănânc( grăsimi doar sănătoase, fara prăjit, dulciuri, zahar, suc). Am folosit metoda farfuriei. Este foarte simplu de urmat. O farfurie mare împărțită în 3. 25% proteina(carne de orice fel îți place, de porc mai puțină că e foarte grasa) , 25% carbohidrați ( paste, pâine, orez, la fel fara prăjit, sau cartofi la cuptor) și 50% salata. De care vrei( aici vorbim de crudități, murături, fara boeuf sau orice alta salta plina de grăsime sau dressinguri de la magazin). Am slăbit 5 kg, fără cel mai mic efort. Fără să simt foame. Fructe la discreție. Dar cu mare grija la nuci ( alune, migdale, nuci de ale noastre, caju, nuci pecan, nuca de cocos , de Brazilia, conțin foarte multe grăsimi). A se consuma CRUDE niciodată prăjite.
Ulei nu mai folosesc decât rar de floarea soarelui. Acum folosesc câteva picături de ulei de măsline sau cocos.
App de ciocolata. Eu mi-am făcut neagra de casa cu aroma de portocale și caju măcinat, cu miere. Deliciu. A fost 85% cacao. Se poate manca la câteva zile cate un cubuleț. Și am gătit foarte mult separat. Inclusiv dulciuri fara faina, zahar și fara oua câteodată. La ou folosesc numai albușul. Proteina pura. Gălbenușul are foarte multe grăsimi. A durat ceva până am prins care e faza cu proteinele și carbohidrații. Nu reușeam să bag la cap care ce este. Acum este floare la ureche. Dar acesta este un mod de vita, nu un regim pe termen scurt. Daca incepi iar cu mâncarea obișnuită ,bogata în grăsime și carbohidrați imediat revin kg.
Am mai uitat ceva. Cele 5kg s-au dus în 25 zile. De revelion m-am stricat cu Alba ca zăpada și tort. De atunci tot mă chinui sa îmi revin. Am pus un kg înapoi. Azi mi-am trecut stocul de fructe. O sacoșă mare de supermarket... Din aceea la 5 lei. Banane, mere, pere, pomelo, portocale. Struguri mai iau uneori. Restul nu mă atrag in aceasta perioada.
Michelle88
Michelle88
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 334
Varsta : 36
Localizare : Chirnogi
Data de inscriere : 21/02/2012

Sus In jos

Dieta sau un regim de viata sanatos! - Pagina 2 Empty Re: Dieta sau un regim de viata sanatos!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB