Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Viata la tara EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Viata la tara EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Viata la tara EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Viata la tara EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Viata la tara EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Viata la tara EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Viata la tara EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Viata la tara EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Viata la tara EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Viata la tara EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Viata la tara EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Viata la tara EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Viata la tara EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Viata la tara EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Viata la tara EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Viata la tara EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Viata la tara EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Viata la tara EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Viata la tara EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Viata la tara EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Viata la tara

+29
fechita
Gabica
SilviaDumitrescu
greieras
Floren
Giorgi
ioana soare
diblaru maria
Ducess
corina corina
claudiana
ema
ANCA ECATERINA
valentinadof
Cristache
CCristinaC
victoriacus
AITEN
clodi
Dorulet
danniela
fizicuta
marina40
piciul
gloriamix
mnarcisa
Admina
gabriela1554
Gerlinde13
33 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Viata la tara Empty Viata la tara

Mesaj Scris de Gerlinde13 Mar 30 Apr 2013, 10:41 pm

Deschid un nou subiect, sper ca e ok, nu am mai gasit discutandu-se despre acest lucru pe forum. Daca nu e ok rog admina sa mute sau sa stearga postarea.
Eu iubesc viata la tara, teoretic. Practic, inca n-am avut parte de ea, desi stau la sat de 5 ani jumatate. Prin viata la tara eu inteleg multe animale, daca se poate cat mai variate, de la pui pana la vaci, cai, o bucata de pamant sau macar o gradina maricica. O viata cum au avut majoritatea bunicilor si parintilor nostri , sau cum multi din tara asta inca au. Cu multa munca si cu mancare din propria gospodarie. Eu ma intreb as avea atata putere de munca? Voi ati putea sau v-ar placea sa traiti ca pe vremuri? Sunt printre forumiste care duc o astfel de viata? Am fost in seara aceasta la o vecina care traieste la tara de-adevaratelea. (de aia mi s-a si pus pata sa vorbesc despre asta acum) Are vaci, are 9 porci, printre care o scroafa care tre' sa fete, o gramada de gaini si puisori de o saptamana si o zi...Si mi-a povestit cum a crescut in creierul muntilor, vreau sa spun ca m-am topit, puteam sa o ascult pana dimineata. Vineri, cand merg dupa laptic (cumpar de la ea lapte de vaca), mi-a promis ca-mi face mamaliga la ceaun. Imi doresc si eu sa tin macar cateva gaini si 2-3 iepurasi, dar din pacate nu se poate. V-as ruga, care traiti la tara si aveti animale, sa-mi povestiti din experientele voastre, sa-mi spuneti cat e de munca cu ele si cu pamantul... Sau daca stiti ceva documentare romanesti despre viata la tara, astept link-uri Smile
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de gabriela1554 Mar 30 Apr 2013, 11:12 pm

ai zis ca stai la sat. cred ca ai putea sa incepi si tu aceasta viata la tara cum o doresti. ce te opreste? si eu stau la sat, la bloc, dar nu cred ca as putea sa ma trezesc dimineata inainte sa merg la servici sa dau la animale, sa fac curat sub ele, etc.
gabriela1554
gabriela1554
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 622
Varsta : 39
Localizare : oradea
Data de inscriere : 06/08/2011

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Apr 2013, 11:39 pm

Gerlinde, partenerul de viata ce parere are? E pro sau contra unei astfel de schimbari, in viata voastra? Sau daca nu esti casatorita (fiind tinerica), poate ca trebuie sa-ti alegi un partener de viata cu aceleasi dorinte. wink
Din pacate multi tarani au uitat sa fie tarani. Stiu ca dupa revolutie cam toti au renuntat pe rand la vaci, au inceput sa cumpere oua si pui de la magazinul satesc, ca de... se cresc greu animalele. Asta pe langa Bucuresti, nu pot generaliza.
Mie imi sunt dragi si pamantul si animalele. Nu stiu daca as fi in stare sa ma ocup de o gospodarie, dar poate cu un om gospodar, alaturi, nu ar fi imposibil. Al meu, insa, nu a fost crescut la tara si nu e deloc atras de asa ceva. Maxim sa stea in sezlong si poate sa tunda iarba, pentru ca trebuie si se uita socrul urat. rade
As creste gaini, rate/ gaste (desi fac murdar rau de tot), curci, bibilici, etc. orice pasare care oua, dar nu as taia-o. La fel mi-as dori caprita sau chiar vaca, pentru lapte. Animale de sacrificat, niciodata. Cai... ce frumos ar fi. Si cat de greu, cred.
Daca iti doresti cu adevarat, poti. Cred ca nu e doar Corina in situatia asta, dar ea sigur o sa-ti zica de ce a ales sa se mute la curte, sa lase orasul in urma.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 01 Mai 2013, 12:38 am

Gerlinde, eu pot zice ca am revenit la tara. Am copilarit la poalele Raraului unde aveam gaini in permaneta si porc. Am avut si vaca si tare bine era cu ea. Aveam lapte, branza, iaurt, smantana, unt in pemrmaneta si noi fiind mai multi chiar ca era bine. Am avut si o capra nebuna rau si ai mei au renuntat la ideea asta.
In Bucuresti am stat la bloc cativa ani buni si nu staream mai deloc acasa, a fost destul de greu pentru mine pana ce sotul mi-a facut cadou doi super pisoi.
Acum in martie s-au implit 3 ani de cand stau iarasi pe pamant. Ne-am mutat intr-un sat la marginea orasului si e foarte bine din multe puncte de vedere. Animale nu tinem, avem doar un canine cules de pe strada. Al meu sot nu este genul care sa se trezeasca si sa merga sa dea de mancare la oratanii, dar avem o gradina mica. E tare fain sa te ocupi de treburi pe afara. Gradina incepe sa arate asa cum o visam, cu flori in fata casei cu pomi care infloresc, altiii se imbolnavesc si trebuie tratati si tot asa. Mereu este cate ceva de facut.
Acumm sotul meu va avea o surpriza exact dupa paste Twisted Evil ca sa trezit taranca din mine si vreau sa ma bucur de minule naturii asa ca am pus un incubator cu oua de gaina in pod. Indca nu sa prin el ca tot urc si cobor mereu, dar sa va tineti cand voi cobara cu puii ii cutie. Sunt tare curioasa ce o iesi.

Asa cum zice si Admina, daca ai pe cineva care imartaseseste acealasi idei cu tine e bine. Acum conteaza cat de mult vrei sa te intinzi, daca pot sa zic asa.
Daca vrei cateva gaini si cativa iepurasi este chiar usor si distractiv. Daca vrei si vacuta, caprita, purcel atunci lucrurile se complica putin.
Poti tine vaca si fara sa ai teren de pe care sa scoti fanul necesar pentru ea. Il poti cumpara si iesi relativ ok. Caprele vor plimbate, adora sa pasca si sa roada pomii, manca cam tot ce prind.
Sunt destepte si incapatanate. La toate trebuie sa intri de cel putin doua ori pe zi.

De exemplu eu nu as tine vaca acum. Am aici in sat de la cine sa cumpar lapte proaspat si bun. Am si un nene care are capre si face o branza senzationala. Oua tot din sat iau.


Viata la tara are avantajele ei, dar tot programul tau este facut in functie de ce ai prin curte si de vreme.


mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de gloriamix Mier 01 Mai 2013, 1:34 am

E frumos la tara, e romantic, e sanatos insa taaaaarree mult de munca si de la o varsta incepe sa te doara ba una, ba alta si nu mai poti ca in tinerete. Trebuie investitie de orice fel, financiara, intelectuala, sufleteasca, timp, munca, daruire dar cu dragoste poti face orice, daca mai ai si un ajutor pe masura atunci totul e mai usor. Eu am crescut la oras insa verile si vacantele le petreceam la tara, am cosit, cules porumb, prasit, am ranit la animale (adica am facut curat), le-am hranit insa de cai nu m-am apropiat niciodata. De vaci a fost bine pana m-a plesnit una cu coada pe fata rade Am cules oua, buruiana pt porci si iepuri, am lucrat la vie, m-am cocotat in copaci la cules de fructe etc insa astea au fost doar vacante, dupa un timp te saturi de atata munca si distractie din asta. Familionul se trezea dimineata cu noaptea-n cap, mai ales cand e prasitul in toi, pregateau de-ale gurii, caruta cu cai si la munca, pana seara nu-i mai vedeam iar eu copil fiind, trebuia sa fac mancare, sa tai gaina din curte, sa fac focul in soba, sa aduc apa de la fantana si sa am grija de orataniile din curte. Cand incepeam scoala si veneau ai mei sa ma ia eram in al 99-lea cer rade EU acum stau tot la tara dar nu se compara cu tara din tara Laughing, am prieteni din RO care fac misto ca m-am mutat de la oras romanesc la sat american Embarassed am gradina micuta unde ma invart indeajuns cat sa-mi treaca naravul si sa-mi fac pofta, de-as vrea sa tin animale as avea nevoie de permis insa sincer, nu pot sa fac fata la atata munca, ma doare spatele, simt nevoia sa ma relaxez, sa dorm mai mult dimineata cel putin duminica ori la sat te cam ia gura lumii la rost cum de nu esti in biserica. NU te poti duce nicaieri, cum zice cineva mai sus, viata ta e facuta de orataniile din curte, eu stau de ceva timp si ma tot gandesc la un catel insa prea ma tine legata, e si asta o responsabilitate daramite sa am gainutze cu pui si porc si restul, m-ar miauna, m-ar behai si m-ar moo-moo pana m-as trezi sa le hranesc.... La ai mei acum se fura pe rupte, gaina din curte, brazii din poarta, florile de pe langa gard, hainele de pe sarma, oile de pe deal, e jale !!! Ma uit pe aici la fermierii mai religiosi, nevestele stau acasa, fac copii de la 5 in sus, se ocupa numai cu bucataria, plozii, gradina de pe langa casa si animale iar barbatii muncesc ori pe camp ori au job de 10-12 ore zilnic, merg cu caruta peste tot, nu-si permit sa cheltuiasca bani pe haine sau mofturi micute pt ca tre' sa-i investeaca in seminte, tractoare, pompe de muls etc etc etc. E frumos dar e greu dar daca asta te face fericita, daca acolo simti ca ti-e locul atunci se merita o incercare. Nu trebuie sa fie ca pe timpuri, acum se practica chiuveta cu apa, baia in casa, soba cu gaz sau centrala termica etc, ce-ti permite buzunarul pt confort. kiss


Ultima editare efectuata de catre gloriamix in Mier 01 Mai 2013, 4:26 pm, editata de 1 ori
gloriamix
gloriamix
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 141
Localizare : SUA
Data de inscriere : 22/07/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de piciul Mier 01 Mai 2013, 4:38 am

Subscriu la ce a scris gloriamix.
E multa munca si societatea de consum ne-a facut sedentari...sau asa am fost invatati sa muncim si sa castigam bani pentru a ne spori confortul in care traim...se pare ca acest confort se razbuna acum...boli de nutritie, sedentarism..crize de personalitate..lipsa de comunicare..
Mie una frigul din casa de la tara ma sperie mai mult decat programul strict legat de animale si de muncile agricole. Fiecare provocare are bine si rau..daca gasesti echilibrul esti fericit. Asta am uitat sa ne bucuram de ce avem! Sanatate!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de marina40 Mier 01 Mai 2013, 7:00 am

Ador viata la tara din toate punctele de vedere,aici ma simt bine eu.
Cand intru in curte ma intampina catelul zburdand de bucurie.
Stau intr-o comuna frumoasa aproape de orasel,avem apa curenta dar nu toate drumurile asfaltat,avem pomi,flori.
Fetita mica{6ani} se joaca in curte dupa ce vine de la gradinita,cunoaste toate florile si plantele,daca am sta la oras ar trebui sa stau cu ea sa se joace.Gerlinde de ce nu poti sa tii iepuri ca banui ca iarba este sa ai de unde le culege plus ca este mancare de cumparat pt ei,iar pt pui sunt dispozitive in care se pune apa si mancare de ajunde pt o zi,chiar daca te duci la servici.
Si la tara pot fi conditii bune de trai totul este in functie de bani,se poate pune centrala pt incalzit casa.
Consider ca este bine si pentru copii se invata harnici pentru ca mai muncesc,iar cine invata bine,invata oriunde,fata mare a terminat aici scoala generala,a fost una dintre elevele cele mai bune de la liceu chiar daca venea la o scoala de la tara,iar acuma este studenta anul 1 si dupa prima sesiune are cele mai mari note.Deci sunt pt crescutul copiilor la tara si responsabilizati cat de cat.
Am apartament si la oras dar nu sta nimeni in el,casa mea este aici,poate o sa va pun si poze sa vedeti animalele si zona superba unde locuiesc.
Gata cu scrisul ca eu astept pe cineva sa vina la semanat porumb ca mai am 40 de arii de semanat.
Va doresc o zi frumoasa!
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de fizicuta Mier 01 Mai 2013, 9:08 am

Suntem in tratative ptr a cumpara o casa cu teren la 45 de min de Capitala,intr-o zona linistita din jud Prahova.Vises cu ochii deschisi la gradina cu flori iar la cea de zarzavat am inceput sa pun pe hartie ce mai pot face in vara asta acolo.
Am gasit urmatoarea capcana ptr tantari si cred ca este binevenita aici:
200 ml apă
50 de grame de zahar brun
1 gram de drojdie
Sticla de plastic de 2 litri

Sau conversie din SUA:
1 cană de apă
1/4 ceasca de zahar brun

CUM:
1. Se taie sticla de plastic în jumătate.
2. Se amestecă zahăr brun cu apă caldă. Lasa sa se raceasca. Când este rece, se toarnă în jumătatea de jos a sticlei.
3. Adauga drojdia. Nu este nevoie să se amestece. Se creează dioxid de carbon, care atrage țânțarii.
4. Așezați partea de sus a aticlei(ca o pâlnie) cu susul în jos, în cealaltă jumătate a sticlei.
5. Înfășurați sticla cu ceva negru, lăsând partea de sus descoperita, și puneți-l în afara . (Tantarii sunt, de asemenea, atrași de culoarea neagră.)

Schimba soluția la fiecare 2 săptămâni pentru controlul continuu.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fizicuta
fizicuta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 738
Varsta : 61
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Gerlinde13 Mier 01 Mai 2013, 10:25 am

Va multumesc pentru tot ceea ce mi-ati povestit love . Eu am crescut la oras, dar intr-un cartier de case si toata lumea avea gradina si animale. Noi am avut tot timpul iepuri, gaini si rate mute, iar bunicii mei, care stau pe aceeasi strada cu noi, aveau pe langa astea si porci. Acum nu mai tine nimeni animale acolo. Aici, la sat, stau cu socrii mei, care sunt satui de animale, nici nu vor sa auda, nici macar de un iepuras. Sotul stie ca imi plac, dar si eu si el, decat sa ne certam cu ei, am lasat balta ideea. Avem o gradina mica, pe care o lucreaza soacra-mea, pentru ca "e greu si tu nu poti"...(oricum ea la 65, sincer va spun, ca are mai multa putere decat mine).
Narcisa, faina surpriza i-ai pregatit sotului Smile
Piciul, la casa de la tara nu e neaparat frig, sau poate doar pana aprinzi focul. Noi incalzim 3 camere cu o teracota care ca are cativa zeci de ani si iarna cand sunt geruri, in dormitor e chiar racoare, dar m-am obisnuit, chiar daca sunt super-friguroasa.
Marina, chiar e foarte bine pt. copil. Vreau sa vorbesc cu o vecina sa-mi dea un iepuras pt. baietelul meu, macar sa aiba si el o responsabilitate in casa, sa-si hraneasca iepurasul. Daca se supara socrii mei, sper sa le treaca, pt. ca un iepuras nu face paguba, ca tot timpul este in casa pita uscata si coji de mere, etc. M-as bucura sa pui poze Smile
Fizicuta, multumim pt. capcana.
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Admina Mier 01 Mai 2013, 11:26 am

Gerlinde, iti dau eu iepurasul meu... rade Daca-l ti in cusca, nu strica, nici in casa si nici afara.
La tara nu e musai sa fie ca la tara. In casa, ma refer. Tatal meu, om gospodar, a investit de ani de zile in casa de la curte (la 25km de Bucuresti) si acum avem confortul de acasa. A ridicat o casa cu etaj, cu niste zidari din provincie, care au cerut putin si au lucrat bine. Problema a fost la finisari, ca a lucrat tot cu zidarii si au finisat prost. Dar in timp, a pus de toate acolo, avem centrala termica, apa curenta si canalizare cu fosa septica, panou solar, care ne da apa calda pe perioada verii. Mai mult noi am mobilat casa, pentru ca si noi mai stam acolo. Nu e un vis imposibil, daca ai un servici la oras, incet-incet poti sa le faci si in cativa ani ai casa ta, care se invarte dupa soare, vorba aia. E scumpa incalzirea, ce-i drept, desi au bagat gaze in sat, ca sa incalzesti casa, costa mai mult decat la oras, un apartament. Dar ei stau acolo doar pe perioada primavara-toamna, deci incalzirea nu e o problema.
Nu inteleg de ce nu vor socrii tai cateva gainute, pe langa casa. Chiar nu sunt greu de tinut, o curticica betonata (ca sa se curete usor) si cu putina atentie de 1-2 ori pe zi, ai oua proaspete toata perioada calda. Iarna nu prea oua, ce-i drept. Nici daca ati avea voi doi grija de ele nu v-ar lasa sa cresteti animale?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de danniela Mier 01 Mai 2013, 11:59 am

Gerlinde, pentru ce vrei tu nu cred ca e imposibil, dar se pare ca tu ai probleme cu socrii, daca ei nu vor pasari, iepurasi etc, degeaba te stradui tu. Daca ii convingi ca vor fi responsabilitatea ta si a sotului ....mie una mi-ai dat de inteles ca soacra ta te considera mica si neputincioasa, poate ma insel....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Gerlinde13 Mier 01 Mai 2013, 1:44 pm

Admina, il trimiti prin curier rapid? Smile) Noi ne incalzim cu teracota pe lemne, iar la baie avem boiler tot pe lemne. Casa noastra e mare, dar e veche si de pamant, avem fooooooarte mult de lucrat la ea. Pana acum am reusit doar sa punem termopane, sa schimbam cateva usi si sa tencuim exteriorul. Din pacate, eu nu lucrez, am avut niste probleme de sanatate si inca ma recuperez, deci inca cel putin 2 luni o sa stau acasa. Socrii mei nu mai vor animale ca e mai usor sa cumperi oua de la vecini, la fel si carnea, care mai mult din magazin luam. Ei au avut animale toata viata si acum nu mai simt nevoia sa aiba. Acum 2 ani vorbisem cu soacra-mea ca vreau sa iau cativa pui, ca-i ingrijesc eu (numai ca eu nu pot sa-i tai). A zis ca mai vb cand e vremea, era iarna. Apoi, intr-o zi imi zice ca a luat, dar is la cumnata-sa (intr-un satuc la 5 km de noi) si noi sa cumparam mancarea si cumnata-sa ii ingrijeste. Asa ca eu n-am mai luat, ca am inteles ca nu vrea in curte.
Daniela, asa cred ca ma considera toata lumea, pt. ca mi-s mica si slaba...pana si eu ma consider asa, dar ma lupt sa-mi demonstrez ca nu e asa...pana acum am reusit cam 50 % sa ma conving, probabil cand voi incepe lucrul voi ajunge la 100% Smile Am cam deraiat de la subiect... Mai astept povestiri despre viata la tara, sau poze Smile
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Giorgi Mier 01 Mai 2013, 9:06 pm

La tara e...la tara .Fara pretentii de om speriat de pureci si capuse si deranjat de orice miros te inhami la munci iar tu nu te mai pui la socoteala decat atunci cand toate orataniile din curte ,plantele din gradina sunt multumite si aranjate ,toate la locul lor .
Gradina e tratata cu afectiune ,animalele ingrijite cu dragoste.Asa primesti recunostinta , legume facute prin puterea mainilor tale ,oua,laptic si nu mai zic carne pentru ca asta pe mine ma intristeaza.
Se ataseaza omul de animalele lui din curte si atunci cand vine sorocul la taiere i se rupe inima .Cum sa mai tai mielul care iti pune capul in poala si se uita cu ochisorii mici cerandu-ti sa-l mangai langa cornite?
Cum sa mai tai puiul care iti mananca din palma si cu care vorbesti toata ziulica?
Dar porcul care ..hrrrr,hrrr..."-ce mi-ai adus ?' " si se tolaneste sa il scarpini pe burta ?
Sad La mine in curte ar muri de batrane !Parintii mei spun ca asta e soarta ,ordinea lucrurilor dar cand e de taiere fug care incotro si nu rareori mai vad cate o lacrima furisa pe obrazul lor.
In rest pace,multa pace.Asta pana cand nu auzi manelele care pastrunsera adanc si in cultura satului sau doi vecini care se cearta ca brazda plugului s-a inclinat cu vreo cateva grade mai mult pe partea lui de pamant si a depasit hotarul.
Cand ai animale esti legat de glie ,trebuie sa iti tai concediul de pe lista .Concediul se rezuma la ziua de duminica dimineata cand mai mergi la biserica dupa ce toata suflarea din curte si gradina si-a primit portia de ritual zilnic si iti dau un ragaz pentru pentru pasul urmator din calendarul zilnic.
Ce napraznic e cand seceta sau ploaia iti omoara ce ai pe camp sau altii care au stat cu mana la falca pe marginea santului ,la taina, iti lasa gradina pustie de roadele ei.

Eeee!! Dar ce minunat e dimineata cand roua iti mangaie picioarele ,cand pe masa e rodul muncii tale , seara ,cand vezi stelele si cerul in cantec de greier si lumini de licurici!
Ce minunat e sa privesti panza unui paianjen intinsa pe crengile unui copac printre care vezi luna .Da ,in lumina lunii panza lui pare cea mai fina bijuterie iar el ,el care ne inspaimanta de multe ori ,devine o poveste .
Ce minunat e sa simti parfumul rosiilor din gradina ,asta cand nu ti le parjoleste seceta ,sau parfumul vitei de vie .Via are o floare atat de nebagata in seama dar parfumul ei e sublim. Ce minunat e sa vezi primele roade pe care le dau pomii plantati de tine iar fructele lor te gandesti cum o sa-ti imbogateasca rafturile camarii .

Ce minunat e sa ne bucuram de fiecare moment ,de fiecare mic nimic pe care il putem transforma in bucuria zilei...ca la oras ,ca la tara...

Sa nu indraznesti cumva sa le sari ora de masa!!!Sigur au ceas desteptator implementat in stomac !
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

A ramas fara mama ,l-a abandonat .Asa ca mama suntem noi ,cand ne vede striga si sare de bucurie .Isi primeste si el mancarica destul de des.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/URL]


[[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img547/2341/p1190220.jpg][/IMG][/URL]



ImageShack.us

Sa nu indraznesti sa te apropii !!!Vei fi luat la intrebari!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Heeei!Si noi suntem pe aici !
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




E buna painica!Cam uscata ...dar buna.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Oita barsana,oaie nazdravana...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Am sa cant la ora 5 !!Scularea!EEEEI!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Cot-cot -daaaac!Doamne ce galagie!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Un pom ,o casa ,o viata...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Fioros !!!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]




Si-am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa !



Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Gerlinde13 Mier 01 Mai 2013, 10:04 pm

Giorgi, minunat ai descris viata la tara! Si pozele...sper sa visez numai oite si puisori... love Ii ziceam sotului in gluma sa luam de Pasti un miel viu ca e mai ieftin, stiind ca nimeni nu se indura sa-l taie si m-as fi ales cu un mielut in loc de catel Smile) Ce frumusel e gugustiucul, e si ranit saracutul. Am uitat sa va zic ca avem casuta de porumbei, dar e recenta si deocamdata avem numai o pereche cu 2 puiuti. De obicei luam porumbei pt. supica de la un vecin. Intr-o zi a venit socru-miu cu cativa pui, printre care unul alb. Sotul i-a zis sa nu-l taie pe asta alb ca-i prea frumos. Si ce credeti? Asta alb e primul care a venit cu sotioara la noi in casuta si s-au stabilit aici si ii mai si alunga pe ceilalti care vor sa stea "pe etaj" cu el...
Anul asta trebuie si eu neaparat sa fac bulion...
Mi-ai facut seara mai frumoasa Merci
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Giorgi Mier 01 Mai 2013, 10:18 pm

Gerlinde13 a scris:Mi-ai facut seara mai frumoasa Merci

Ma bucur Gerlinde!

Puiul e un porumbel,tata a fost mereu pasionat de ei.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]






Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Gerlinde13 Mier 01 Mai 2013, 11:37 pm

Ups, la mine pe monitor se vede exact nuanta de gri cum sunt gugustiucii, de-aia am crezut ca-i gugustiuc.
Superbe pozele, multumesc! Un ultima poza ce ai in borcane? Mi-s cam pe langa la din-astea zid
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Giorgi Joi 02 Mai 2013, 7:27 am

E inca un puiut cu puf dar se face el baiat mare !
Cu multa placere!

Am bulionul in borcane. Smile
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Floren Joi 02 Mai 2013, 9:52 am

...si face Giorgi o zacuscaaaaaaa .... bine
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de danniela Joi 02 Mai 2013, 10:30 am

Eu am crescut la tara!
Acum spun din punct de vedere al unui copil de la tara, de pe vremea aia. Cred ca nu se compara viata la tara, in unele zone emanciparea este mai avansata, conditiile sunt altele, banuiesc ca ideal este sa stai la tara dar mai pe langa oras, depinde de fiecare ce vrea. Nu cred ca timpurile se vor mai intoarce sa fie cu bunii nostri, cu vaca cu lapte, cu cuptorul de afara si fantana de la rascruce de drumuri. Asta pentru ca si noi suntem alti oameni, cu alte invataminte si cu alte idei depre a trai.
Ca si copil noi nu aveam timp de joaca, tanjeam si ne uitam cu jale cum copii de la oras veneau la bunici si se jucau. Nu, noi aveam responsabilitati de mici, eu trebuia sa car nu stiu cate galeti de apa, sora mea la fel, fratele meu la fel, unul dadea la pui, altul ducea gastele la balta, altul pastea vaca.
Duminica trebuia sa umplem randurile la biserica, stateam cate 5-6 ore in picioare, nemancati, preotul era batran si abia abia termina slujba, bisericile din Moldova nu au scaune multe, iar noi fiind copii trebuia sa dam prioritate batranilor.
Era bine ca vesnic aveam mancare, desi eram multi copii la parinti, nu duceam lipsa de lapte si branzeturi, desi era greu cu contractele la porci, vitei, oua si altele, ai mei mereu taiau un vitel, un porc , pe ascuns, pasarile mai tot timpul.
Ne lipseau banii pentru ca ai mei lucrau la CAP, si nu erau platiti mai deloc, insa nu se compara cu zilele noastre.
Acum mama are apa curenta, ghiuveta in casa, parchet laminat, tv si covoare ca tanti Geta de la oras rade rade
Uda in gradina cu furtunul, plateste oamenii sa ii sape pamantul ( e batrana), oameni care abia, abia vin, trebuie sa le promita mancare gen salamuri si carnati, bautura plus bani.
Am fost in Ardeal...nu se compara satele...am fost in nordul Moldovei...la fel, depinde foarte mult de zonele tari, cat de departe esti de oras.
Cat despre munca...ehe,heeee asa cum zicea Giorgi si cam toate fetele, nu exista concediu daca ai pui, gaste, vaci. Nu exista cafea, odihna la pranz sau sezuta seara daca ai pamant de lucrat. Mama cat statea la pranz sa se odihneasca alegea patrunjelul sa il puna la uscat, sau mararul sa il pregateasca pentru muraturi, curata fasolea pentru mancarea de seara sau ciugulea buruienile din ceapa. Asta era odihna.
Eu cand ma odihnesc, ma pensez sau imi fac unghiile. Se compara???
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Dorulet Joi 02 Mai 2013, 12:49 pm

Reconfortante poze!Eu,moață din inima Apusenilor, crescută la oraş,fără bunici,i-am invidiat toată copilăria pe cei care mergeau vara la bunici,la țară.De la o vreme,cam de prin clasa a VI-a,m-au lăsat şi ai mei la nişte mătuşi cărora le port o vie amintire.De acolo mi-am adus primul cățel(care a trăit pȃnă am terminat facultatea),acolo am înşforat tutun,am făcut țevi pentru războiul de țesut,am fost să punem cȃnepa la topit,acolo am mȃncat cea mai bună mȃncare din lume:călcȃi de pȃine scoasă din cuptor,joia,cu lapte”scopt”(ceva între brȃnza de vaci şi lapte acru),acolo visam,cu cartea pe genunchi,uitȃndu-mă la toate insectele şi fluturaşii care zburau în jurul meu,cȃnd stăteam la umbra fȃnului...Amintiri nespus de frumoase...Am ajuns la bloc după ce comuniştii(ştearsă să le fie amintirea)ne-au demolat(cu o lună jumate înainte de Revoluție).Atunci ne-am cumpăr o vechitură de casă la țară,la 9 km de oraş,la poalele muntelui,cu gȃnd de casă de vacanță.Dar,azi o găină,mȃine 3 gȃşte,un cȃine,pisică,încet-încet s-au adunat,ne-au făcut să le îndrăgim şi să ne petrecem multă vreme alături de ele.Pomii şi florile completează tabloul vieții noastre la țară,acum e gata să iasă puişorii de liliputi,iar după ce trec cele 5 săptămȃni de clocit,cei de rață mută(cele mai deştepte animăluțe din curte).Te poți plictisi?Nici vorbă!Sper că nu v-am plictisit eu pe voi;altădată vă voi povesti cȃte ceva din viața animăluțelor care au trăit prin curtea noastră.,
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4791
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de clodi Joi 02 Mai 2013, 3:10 pm

Noi (eu si sotul) ne dorim viata la curte, dar curte de cel putin 1000 mp, si aproape de oras (si teren ieftin rade) cu solar mic pentru legume si cateva gaini, eventual rate si catel. Despre porc si vaca vorbeam cu sotul (care a crescut la tara) si a zis ca nu facem fata la volumul acela de munca avand in vedere ca noi nu vrem sa renuntam la serviciu. Trebuie sa iei in calcul tot pachetul: vaca nu inseamna doar lapte ci si dat de mancare, adus apa, muls, scos gunoiul si cred mai e de adaugat. Noi incercam sa evaluam ce fel de casa si curte vrem si putem sa intretinem astfel incat sa avem parte si de timp de relaxare. Spre deosebire de ap de la bloc la casa trebuie sa avem grija de tot: acoperis, burlane, pereti exteriori, beci, garaj. Curtea presupune sa ingrijim legume, copaci, pasari, catel. Toate acestea implica timp, banuti, energie si responsabilitate.
Cumparatul de la vecini nu cred ca e ceva rau, pana la urma specializarea este mult mai rentabila decat autogosposarirea, insa depinde si ce cumperi. Dupa cum ziceau si fetele mai sus niste gaini chiar se preteaza la curte, insa o ferma de animale nu e rentabila daca nu e in scop comercial (ceea ce nu este treaba de un singur om sau doi). Chiar si cu autogospodarirea eu vad necesar un venit financiar pentru ca lumina si gazul/lemne tot cu bani se platesc. Acum depinde ce serviciu are fiecare si cat poate si doreste sa mai munceasca pe langa. Viata la curte implica mult efort fizic si cu atat mai mult viata la tara, iar ca efortul sa nu fie in zadar consider ca trebuie sa invatam cum sa eficietizam anumite activitati, fiind insuficient sa facem cum a facut bunica. De exemplu, mai toti oamenii la tara au pomi, insa sunt destui de putini care stiu sa ii ingrijeasca, un pom nu il pui in pamant si astepti 3-5 ani sa iei roade.
Si eu imi amintesc cu placere de vacantele petrecute la bunici la tara, insa imi dau seama ca viata mea de acum n-are nici o legatura cu viata lor de atunci.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Gerlinde13 Joi 02 Mai 2013, 3:52 pm

Giorgi, si mie imi parea a bulion, dar noi tot timpul il puneam in sticle, de-aia nu eram sigura...am mai auzit pe-aici vecinele povestind cum fac ketchup natural si m-am gandit ca ar putea fi si asta in borcane...
Multumesc, Daniela, Dorulet si Clodi pentru ca mi-ati impartasit amintirile, dorintele si parerile voastre. Imi place foarte mult sa aud/ citesc despre cum era pe vremuri, mai putin despre CAP, colectivizare, care au facut foarte mult rau taranului roman.
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Giorgi Vin 03 Mai 2013, 9:22 am

Multumesc de laude Floren!!! Smile
Ma bucur ca v-au placut pozele mele.
Numai ce am dus oile la turma,la cioban si sa fi vazut oile in LOGAN cred ca va apuca rasul.N-am avut aparatul la mine ca tare faina iesea poza!Imi pare tare rau dar in munca si viteza aia am uitat de poze.
Eu stau la oras dar fug la tara dupa serviciu si pun umarul la treaba.

Gerlinde e mult mai comod si practic sa pui bulionul la borcane .N-am facut ketchup caci il prepar pe loc din ce am.Am facut pasta de ardei ,bulion ,rosii decojite si puse la borcan cu sare si fierte pe baie marina (isi pastreaza gustul extraordinar de bine) compoturi ,dulceturi ,gemuri,peltea (diferite sortimente:coacaze,gutuie,zmeura),ardei iute ,castraveti ,gogosari la borcane,zacusca ....nu mai stiu ce....Imi pun si pasta de zarzare la congelator ,pentru acrit .La noi se foloseste mai putin borsul .

E de munca la tara ,nu stai o clipa daca ai animale .Acum e seceta si e jale daca nu ploua .Am udat deja de m-am stins caci pomisorii si plantele sunt in pericol.
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Gerlinde13 Vin 03 Mai 2013, 12:19 pm

Ce fain, s-au plimbat si oitele cu masina Smile Giorgi, tu muncesti, nu gluma. Si servici, si animale si naveta... Peltea Question Am cautat pe google, ca n-am mai auzit... cred ca e delicioasa, mai ales cea de zmeura...
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Giorgi Sam 04 Mai 2013, 8:10 am

Nu am merite deosebite Gerlinde.Fac agricultura ,zootehnie de weekend.Parintii mei ,sarmanii, care au imbatranit duc tot greul si nu inteleg sa o lase mai usor.In timpul saptamanii ma duc doar cand am "convocare urgenta" . Smile
La tara gospodaria nu asteapta ,e flux continuu,termenul de weekend nu exista .
Ia-o incet pas cu pas ,nu te inhama la toate odata.E destul de greu si cand vad ca de multe ori muncesti si se naruie totul la o ploaie sau seceta imi zic:
" 'tu-i maica ei de treaba care o mai zice ca e rosia scumpa la piata!!!" rade
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Viata la tara Empty Re: Viata la tara

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB