Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyIeri la 11:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:00 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyJoi 16 Mai 2024, 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Invatam sa tricotam, impreuna

+90
reya
gaby67
odrina
Raresuca
24elena
emilia.d
ady_kat
iubiriska
margot
misela
ramona75
lyly20
lauricson
alicebi
crystyn
lili_janine
bubulina_bis
teisoara
denisia_16
maruska
andacoman
geany
Brindusa
mica
lucica
maria25510
Gabriela Miha
Ariadna30
IULIAvlad
Karina33
LYNDA
amira
ancush
Claudia w
Teodor Coca
AITEN
sarsuraki
ginab
marya
miha02
julix_2007
maria_covacef
felicia13
cimita123
costi_iacob
SilviaDumitrescu
matau mirela lavinia
Ana Maria
marlen372001
bubu85
marilyn
aidaalex
Dionisia
StMihaela
crysfresh
Antilopa Bongo
Noemi
totolina
alinutza80
maximlidia
dana_mi16
trice
DANIELA.I
dina_dorina
madalinutzaa
iris_damian@yahoo.com
ioana soare
aisha
larisuka
MihaelaT
Camy
little_light
angelnelias
Liana
Eva
Mimi
anca_22
roxx
irish05
julia
tomari
Socrate
ultimul_mohican
Ania
diada
cris69
cleo
arime
lorinaoo1
Admina
94 participanți

Pagina 17 din 24 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 20 ... 24  Urmatorul

In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ariadna30 Lun 11 Ian 2010, 11:00 pm

Marlen, multumesc. Pe alea le gasisem si eu acum cateva zile pe youtube, dar niciunul nu seamana cu ceea ce vroiam eu. Am gasit pe cineva care mi-a aratat pe viu cum se face, acum mi-am amintit si stiu sa le pun cum vreau. Daca o sa invat sa atasez poze/link-uri, o sa va arat si voua la ce ma refeream. E foarte simplu, doar ca eu uitasem ca trebuie sa sucesc firul si in alt mod la fiecare al doilea ochi (ies cate doi ochi la fiecare bucla, dar se lucreaza cate unul).
Da, stiu sa crosetez; cred ca am inteles ce mi-ai explicat. Ramane sa vad ce iese cand voi aplica.
Imi place modelul din poza mariei25510, atat cat se poate vedea. Cred ca la model se referea si ea, intreba cum se realizeaza. Gaurelele ies atunci cand inmultesti luand firul direct pe andrea, nu? Mai departe nu stiu...
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Lun 11 Ian 2010, 11:24 pm

Ariadna avem sectiune de resurse si linkuri precum si o sectiune de articole a siteului. E ok daca te uiti putin in jur.

Intrebam pe Maria ce anume intreaba pentru ca aceea este poza mea, face parte dintr-un tutorial pentru realizarea scaderii de la 3 la 1 postat in urma cu vreo jumatate de an la "invatam sa tricotam impreuna". De aceea nu stiam exact la ce se referea.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ariadna30 Mar 12 Ian 2010, 1:33 am

Ioana, nu am intentionat sa-ti raspund tie direct. Faceam doar o remarca cu privire la faptul ca-mi place modelul; asteptam sa explice cineva cum se face pt. a-l invata si eu.
O fi ok sa te uiti in jur, insa eu nu prea am timp sa stau pe forumuri. Asa ca o iau treptat, prind din mers - atunci cand am nevoie de un lucru anume, caut sectiunile care ma pot ajuta.
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 12 Ian 2010, 8:36 am

buna, fetelor,

mi se pare ca pot raspunde la intrebare cu asta :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

semnele din diagrama sunt cele universal cunoscute :
- patrate negre = fata
- patrate taiate - dos
- cerc = jeteu
- triunghiuri = scazatura spre stg sau dreapta, spre unde e varful triunghiului.

asa ca - succes fetelor !

Marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mar 12 Ian 2010, 9:14 am

Ariadna primul paragraf al mesajului era dedicat cautarii tale de explicatii pentru montarea ochiurilor. Cauta putin in jur si vei fi uimita cate lucruri care te intereseaza vei descoperi. Nu te trimit dupa mere padurete sa cauti aiurea pe net, ci aici mai acana chiar pe ultima pagina a subiectului de resurse si linkuri. Ma gandeam ca macar atat face o persoana cand vrea sa afle ceva - cauta prin linkuri.
Imi lua mai putin daca pur si simplu iti dadeam link-ul respectiv, dar am ramas uimita ca nici macar lucrul asta nu l-ai facut inainte sa pui intrebari.

Marlen mai este un semn acolo - un U intors - acel semn reprezinta scazatura de la 3 la 1 , pe care o exemplificam in respectivul tutorial.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de LYNDA Mar 12 Ian 2010, 9:55 am

Marlen ,

Foarte buna explicatia ta!!!

Sa stii ca cel mai bine se intelege din poza!!!

Te pup.
kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Admina Mar 12 Ian 2010, 11:09 am

Ariadna30 a scris:Ioana, nu am intentionat sa-ti raspund tie direct. Faceam doar o remarca cu privire la faptul ca-mi place modelul; asteptam sa explice cineva cum se face pt. a-l invata si eu.
O fi ok sa te uiti in jur, insa eu nu prea am timp sa stau pe forumuri. Asa ca o iau treptat, prind din mers - atunci cand am nevoie de un lucru anume, caut sectiunile care ma pot ajuta.

Pentru persoanele care cer ajutor in invatarea tricotajului. Din moment ce voi nu prea aveti timp sa stati pe forumuri si sa cautati ceea ce va intereseaza, nici cele care va raspund nu au timp liber, nelimitat. Din respect pentru ele, ati putea sa mergeti acolo unde va trimit ele, spre exemplu la Resurse si link-uri, ultima pagina, erau metode de montare a ochiurilor, intr-un video explicativ in limba romana. Sau aceleasi doua video le gasesti daca dai click la semnatura mea: Noutati, articole, tutoriale! si apoi Introducere in arta tricotajului.
Maria..., avea poza accea dintr-o serie de poze care explicau acel model; cum a scos-o din context si ce vroia sa intrebe, e treaba ei si nici nu s-a obosit sa mai revendice un raspuns. zid
Pentru Ioana si Marlen, in primul rand, si apoi pentru alte persoane pricepute, care vor sa ajute. Va dau un sfat, ignorati mesajele nepoliticoase (nu are legatura cu mesajele Adrianei care a vorbit politicos, dar am vazut la inceputul capitolului : vreau si eu traducerea, da-ti-mi modelul, imi trebuie... fara multumesc sau va rog affraid ). Nu ajutati decat pe cine trebuie ajutat si cine se ajuta si singur; o traducere din engleza in romana, a unei scheme nu e tocmai usor si iti ia timp si iti oboseste ochii; persoane care la primul mesaj cer: vreau si eu! nu merita efortul si probabil nici nu vor folosi traducerea voastra, ca sunt prea lenese sa fie politicoase. Si gata!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ariadna30 Mar 12 Ian 2010, 8:19 pm

Buna seara!
Nu pot sa zic ca nu ma asteptam la un asemenea rezultat daca iau in calcul faptul ca acesta este un site frecventat numai de femei. Insa eu consider ca nu am gresit cu nimic; nu am deranjat pe nimeni, nu am impus nimanui nimic, nu am incalcat regulamentul. "Invatam sa tricotam impreuna" - mie titlul asta exact asta mi-a transmis: ca pot invata sa tricotez, alaturi de celelalte utilizatoare mai experimentate, ca pot adresa intrebari in sensul asta daca am nelamuriri, etc. In ce priveste accesarea link-urilor, a altor sectiuni s.a.m.d., pot spune doar ca in ora pe care am petrecut-o aici (cam atat am stat in total) n-am avut timp sa studiez tot forumul, sa citesc mii de mesaje, etc. N-am refuzat sa urmez recomandarile. Insa, consider ca trebuie sa fim atenti si la nuante, la modul de exprimare. Totusi, nu suntem la scoala aici, nu? N-ar trebui sa ne fie teama ca vine X profesor si ne trage de urechi daca am gresit ceva sau daca scriem prea mult, intrebam prea mult.
Au fost persoane dragute care au dorit sa ma ajute cu niste explicatii/schite; nu mi s-a parut nicio clipa ca au fost deranjate de lucrul asta. De asta nu inteleg de ce sunt deranjate persoane dinafara, fara nici o legatura cu discutiile respective. Sa inteleg ca ar trebui sa adresez intrebarile in privat sau cum?
As completa cu faptul ca am accesat ceva link-uri chiar inainte de a mi se recomanda acest lucru; numai ca n-am gasit ceea ce cautam. Sau poate n-am cautat deajuns, habar n-am.
Am un copil de 3 ani de care ma ocup eu aproape in totalitate ziua, de asta ziceam ca n-am timp sa stau pe forumuri. Cine are copii, stie cam despre ce vorbesc aici.
In putinul timp pe care l-am petrecut aici am observat ca mesajele Ioanei sunt ceva mai intepate, ostile cumva; chiar nu-mi doream sa intru in polemici cu ea. Poate fi doar impresia mea, nu zic ca asa si este. Si apoi, nu sunt atenta chiar de fiecare data cine sunt autoarele mesajelor. Ma intereseaza aspectul asta doar daca imi vad numele intr-un mesaj sau daca el contine ceva care ma intereseaza si pe mine.
O sa incerc sa citesc ceva mai mult, sa accesez link-urile de aici, daca timpul imi va permite. Daca nu, asta e...
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de lucica Mar 12 Ian 2010, 8:40 pm

Va rog ajutati-ma si pe mine vreau sa incep o vesta de la gat Am facut elasticul (un ochi pe un ochi pe dos) vreau sa o fac cu multe torsade dar nu stiu cum o sa inmutesc pana la sub brat multumesc anticipat
lucica
lucica
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : tulcea
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 12 Ian 2010, 9:00 pm

ce intelegi prin "vesta" ?

cati ochi ai pus ?

te ajutam, daca ne mai dai date,

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Admina Mar 12 Ian 2010, 9:41 pm

Ariadna30 a scris:Buna seara!
Au fost persoane dragute care au dorit sa ma ajute cu niste explicatii/schite; nu mi s-a parut nicio clipa ca au fost deranjate de lucrul asta. De asta nu inteleg de ce sunt deranjate persoane dinafara, fara nici o legatura cu discutiile respective. Sa inteleg ca ar trebui sa adresez intrebarile in privat sau cum?
As completa cu faptul ca am accesat ceva link-uri chiar inainte de a mi se recomanda acest lucru; numai ca n-am gasit ceea ce cautam. Sau poate n-am cautat deajuns, habar n-am.
Am un copil de 3 ani de care ma ocup eu aproape in totalitate ziua, de asta ziceam ca n-am timp sa stau pe forumuri. Cine are copii, stie cam despre ce vorbesc aici.
In putinul timp pe care l-am petrecut aici am observat ca mesajele Ioanei sunt ceva mai intepate, ostile cumva; chiar nu-mi doream sa intru in polemici cu ea. Poate fi doar impresia mea, nu zic ca asa si este. Si apoi, nu sunt atenta chiar de fiecare data cine sunt autoarele mesajelor. Ma intereseaza aspectul asta doar daca imi vad numele intr-un mesaj sau daca el contine ceva care ma intereseaza si pe mine.
O sa incerc sa citesc ceva mai mult, sa accesez link-urile de aici, daca timpul imi va permite. Daca nu, asta e...

"Persoana din afara" are grija de moderatori, membri cu vechime si experienta. Daca o moderatoare iti recomanda sa vizionezi un video si iti spune simplu, calea pe care sa ajungi sa-l vezi, dar tu replici ca nu ai timp sa cauti, desi te intereseaza... de aia se baga "persoana din afara".
Copii, servici, program incarcat si timp liber putin, e la ordinea zilei. Tocmai ca suntem femei, nu cred ca sunt multe care stau, pe aici...
Ioana posteaza mesaje intepate si ostile? Ma abtin de la comentarii, pentru ca o las pe ea sa reactioneze. Dar cred ca o confunzi, cred ca nu ai vazut cate zeci de scheme traduce la tricotaje, pentru X si Y, membre noi care nici un "multumesc" nu-i spun. zid De aia am si intervenit la acest subiect, cu sfaturi pentru cele care raspund la intrebari si dau mura in gura, desi ele nu s-au nascut invatate. Mi-am amintit de "muieţi-s posmagii"...

Like a Star @ heaven Pentru incepatoare, recomand canalul YouTube al site-ului Lucru de mana: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Acolo vor mai aparea si alte tutoriale, deocamdata pentru croitorie si tricotat.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de mica Mier 13 Ian 2010, 10:34 am

de vreo 2 zile tot fac si desfac tricot
am o idee in cap de cum vreau sa iasa (un sarafan), nu stiu ce o sa fie pana ajung la final dar o sa pun poza cand va fi gata.

ma simt asa de bine intre voi si zau ca nu ma mai plictisesc pupi

a facut cineva cravata tricotata pana acum?


Multumesc mult marlen pentru indicatiile de cravata multumesc . Cravata o fac pentru mine wink merge la sarafanul de care spuneam mai sus, cu o camasuta... sper sa iasa


Ultima editare efectuata de catre mica in Mier 13 Ian 2010, 11:48 am, editata de 1 ori
avatar
mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 13 Ian 2010, 11:09 am

de facut - nu e greu. fulare ai mai lucrat ?

intrebarea e : se mai poarta ?

lucrezi ca la fular - drept - si acolo unde estimezi ca trebuie sa cresti - ia model o cravata obisnuita pentru asta (dimensiuni latime, etc) cresti cate un ochi lateral pe fiecare parte pana la latimea dorita la 6 randuri. sa nu fie drept cel din capat, ci al doilea si penultimul. la scazut se scade cate unul la fiecare inceput de rand.

ochiurile din marginea lucrului nu se lucreaza pentru efectul de margine - si cam atat.

parerea mea e ca arata mai bine craatele crosetate. pe vremea dinainte se cerea matase pentru asta.
spor la treaba !
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 13 Ian 2010, 12:13 pm

Ariadna in mesajul meu nu trebuia sa citesti intepaturi, ci suparare. Suparare ca munca mea este intr-un fel degeaba. Eu am facut acele filmulete pentru persoane ca tine, care sunt la inceput si vor sa invete, sau care lucreaza de ceva vreme dar vor sa cunoasca mai multe. Si apoi am vazut ca atat de usor le treci cu vederea, desi erau chiar aici la indemana, ca nu cauti putin in jur ceea ce te intereseaza... Era 2 jumatate noaptea si eu eram inca la birou pentru ca acolo aveam lumina mai buna si faceam filmulete despre scaderi , inmultiri si incheieri. Le-am facut si refacut de zeci de ori pentru ca ori trecea o salvare cu sirena pusa cand eram aproape gata, ori greseam sau balbaiam un cuvant, ori nu-mi pusesem mostra la indemana... La un moment dat faceam haz de necaz, nici sa ma mai supar nu imi mai ardea asa de obosita eram. Filmuletele despre montarea ochiurilor le-am facut dimineata acasa, am intarziat doua ore la serviciu pentru a le realiza. Mai aveam cateva cuvintele si erau gata si imi suna telefonul...am luat-o de la capat... pe la jumatatea urmatoarei incercari se trezeste vecinul sa-si duca gunoiul, sa trosneasca si sa pocneasca...am luat-o de la capat...si tot asa... Si tu spui ca nu ai timp sa te uiti desi sunt chiar aici sub nasul tau? Nu stiu daca intelegi... Oare am voie sa ma supar putin cand vad ca munca mea e degeaba? Nu stiu... tu ce zici?
Nici eu nu am timp liber atat cat mi-as dori, insa mereu sunt in cautare de lucruri noi, imi place sa invat. Am invatat sa impletesc de la bunica mea cand aveam vreo 8 ani parca. Imi lucram fustite, burlane de pus pe cap, puloverase,etc. Am purtat un pulover 10 ani la greu, am suferit dupa el cand a trebuit sa-l arunc pentru ca deja se destrama firul fara sa trag de el. Cand am descoperit bogatia informativa a internetului am venit acasa cu un biblioraft mare plin cu documentatie, articole tot ce am gasit despre impletit si l-am luat la studiat. Cum spunea si Admina - nimeni nu s-a nascut invatat - dar am alocat timp pentru invatare si perfectionare. Ajut cu cea mai mare placere pe toata lumea, dar imi place sa vad si putina bunavointa din partea celor care cer acest ajutor, sa vad ca se straduiesc si pe cont propriu cat de putin.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 13 Ian 2010, 12:34 pm

draga ioana,

eu zic sa nu te superi pe noi, ca cine trebuie sa aprecieze, apreciaza. eu am ramas cu gura cascata la montatul de ochiuri cu bumbi. tricotez de vreo 35 de ani, dar nu mi-a aratat vreodata cineva ceva asemanator. muream si nu stiam. nici de montatul de ochi invizibil, pentru ciorapi.

nici nu mi-am dat seama ca tu esti in film, intrucat seamana leit cu toate filmuletele de pe youtube, sau demonstratiile de pe net, care in marea majoritate nu sunt de aici. daca n-auzeam romaneste...

sa stii ca in jumatatea de an de cand sunt aici cu voi am invatat foarte multe. trebuie sa si vrei si sa-ti faci timp pentru asta. eu m-am ambitionat de cand am gasit pe net tot felul de chestii. ce, americancele sunt mai talentate decat noi, care avem traditii in lucrul de mana ? stau seara la TV si am lucrat in ultima jumatate de an cat in ultimii 5.postez fie dimineata devreme, fie seara dupa o ora - cand inainte de culcare ma relaxez.

dar sa nu te superi, de cate ori postam, prima ta reactie e sa ne faci observatie, sau sa cauti ce e incorect. de aici intepaturile.

si stii cum se spune "tonul face muzica". eu zic ca moderatorul "modereaza", deci tempereaza spiritele.
deci inca o data, sper sa-ti dai seama de adevar si sa nu te superi.

eu personal oricum iti sunt recunoscatoare pentru ceea ce am gasit aici de latine in principal si de la restul fetelor, deci nu am nici un gand rau si sper sa apreciezi ca sunt obiectiva cand spun asta.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de mica Mier 13 Ian 2010, 12:47 pm

eu ma bucur din plin ca v-am gasit pe acest forum si va urmaresc zi de zi, cat de putin, creatiile si ajutorul vostru ma binedispun, ca taare plictisita si fara rost ma simteam inainte...

va pup pe toate pupi
avatar
mica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 13 Ian 2010, 2:01 pm

Moderatorul trebuie sa mai si atraga atentia asupra celor care nu pun pozele bine, care posteaza mesaje unul dupa altul - editarea lor este mare consumatoare de timp. Nu caut ceea ce e incorect, dar observ aproape imediat. E normal sa spun cand vad ce nu e bine, asta e scopul, sa invatam unii de la altii, nu? Sa ne completam unii pe altii. Daca nu atragi atentia cuiva ca ceva e gresit atunci va persista in greseala, nu?

Mica ma bucur ca te simti bine printre noi! prietenie Te asteptam cu drag si cu poze:)
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de LYNDA Mier 13 Ian 2010, 2:17 pm

Fetele , va rog sa nu va suparati pe mine , dar chiar nu imi place sa asist la atatea contraziceri...

De doua zile ma tot uit la topicul asta si discutiile cred ca au luat o intorsatura mai putin asteptat de fiecare dintre voi ... peace

Nu cred ca nici una nu e cu rea intentie si sper ca nici una sa nu mai continue .... Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 4246

Eu sunt super incentata de site-ul asta si de doua zile m-am intristat sa vad atatea mesaje off topic

Draga Marlen,Ioana soare

Dati-mi va rog si mie o idee de poncho foarte usor de facut pentru ca vreau sa fac un cadou verisoarei mele si nush ce merge mai usor Embarassed


Va pup
kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 13 Ian 2010, 2:22 pm

Draga lynda,

eu nu am inteles sa se fi suparat cineva aici si oricum Mercur e retrograd (stii predictiile astronomice, deci comunicarea se face mai greu Smile).

Vezi subiectul de "poncho tricotat" de aici - raspunsul meu de la 7 ianuarie. daca mai ai intrebari dupa aceea, iti stau la dispozitie.

spor la treaba !
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de LYNDA Mier 13 Ian 2010, 2:33 pm

Ok, multumesc enorm de ajutor hug

Si eu doar vroiam sa destind atmosfera,

Va pup kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 39
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Ariadna30 Mier 13 Ian 2010, 3:43 pm

Salut!
Ioana, cam asa trebuiau sa sune si mesajele tale anterioare. Eu am sesizat ironia continuta de ele si asta m-a suparat; de aici si reactia mea in mesajele in care am raspuns. Am inteles acum ce te-a suparat de fapt, dar, daca ne gandim mai bine, cred ca tu ai postat filmuletele respective dupa ce mi-ai adresat acea mustrare pt. faptul ca nu ma uit prin link-uri. In fine, nu mai conteaza - ieri am vazut si filmuletele puse de tine. Multumesc frumos. Si, da, ai dreptate sa te superi atunci cand nu-ti este apreciata munca si cand nimeni nu se gandeste cat timp se pierde cu astfel de lucruri. Eu am considerat ca m-ai luat cam tare din prima; eram la al doilea mesaj, cred, si nu avusesem timp sa vizitez toate sectiunile de aici. Nu am nimic personal cu tine, mai ales acum ca s-au lamurit lucrurile. Sper sa nu mai existe animozitati pe viitor.

Multumesc si Adminei pt. incercarea de a lamuri situatia, chiar daca punctul ei de vedere nu este in totalitate impartasit si de mine.
Majoritatea dintre voi tricotati de multa vreme, pt. mine is SF-uri unele chestii. Trebuie s-o iau exact de la zero si nu cred ca se explica in totalitate cum se tricoteaza un pulover, de exemplu, pe nicaieri; chiar daca as incerca sa adun explicatii pe bucatele, cred ca tot n-ar fi complet tabloul realizarii acelui pulover. De asta am considerat ca e mai simplu sa rog aici sa mi se explice in cateva randuri cam cum se face: "faci elasticul, apoi mergi drept sau inmultesti putin acolo sau dincolo/ sub brat scazi asa, manecile se scad asa..", etc. Pt. mine, in momentul asta, ar fi cel mai nimerit ajutor. E greu sa fii creativ si sa te descurci singur cu toti pasii, atunci cand abia stii cam la ce folosesc andrelele. Smile Nu stiu nici croitorie, poate mi-ar fi mai usor daca as sti...pt. rascroieli, de ex.
Va multumesc tuturor celor care aveti rabdare sa postati materiale, explicatii, sa-i ajutati si pe altii sa creeze lucruri care pt. voi par o bagatela.
Ariadna30
Ariadna30
helper
helper

Numarul mesajelor : 46
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de irish05 Mier 13 Ian 2010, 6:27 pm

marlen372001 a scris:draga ioana,

eu zic sa nu te superi pe noi, ca cine trebuie sa aprecieze, apreciaza. eu am ramas cu gura cascata la montatul de ochiuri cu bumbi. tricotez de vreo 35 de ani, dar nu mi-a aratat vreodata cineva ceva asemanator. muream si nu stiam. nici de montatul de ochi invizibil, pentru ciorapi.

nici nu mi-am dat seama ca tu esti in film, intrucat seamana leit cu toate filmuletele de pe youtube, sau demonstratiile de pe net, care in marea majoritate nu sunt de aici. daca n-auzeam romaneste...

sa stii ca in jumatatea de an de cand sunt aici cu voi am invatat foarte multe. trebuie sa si vrei si sa-ti faci timp pentru asta. eu m-am ambitionat de cand am gasit pe net tot felul de chestii. ce, americancele sunt mai talentate decat noi, care avem traditii in lucrul de mana ? stau seara la TV si am lucrat in ultima jumatate de an cat in ultimii 5.postez fie dimineata devreme, fie seara dupa o ora - cand inainte de culcare ma relaxez.

dar sa nu te superi, de cate ori postam, prima ta reactie e sa ne faci observatie, sau sa cauti ce e incorect. de aici intepaturile.

si stii cum se spune "tonul face muzica". eu zic ca moderatorul "modereaza", deci tempereaza spiritele.
deci inca o data, sper sa-ti dai seama de adevar si sa nu te superi.

eu personal oricum iti sunt recunoscatoare pentru ceea ce am gasit aici de latine in principal si de la restul fetelor, deci nu am nici un gand rau si sper sa apreciezi ca sunt obiectiva cand spun asta.

marlen

marlen, te rog din suflet da-mi si mie linkul cu bumbii si cu ochiurile invizibile pt ciorapi pupi
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 13 Ian 2010, 6:46 pm

draga irish,

la acasa, aici in meniu este un tutorial, facut de ioana.

ioana a spus :
" Pentru incepatoare, recomand canalul YouTube al site-ului Lucru de mana: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Acolo vor mai aparea si alte tutoriale, deocamdata pentru croitorie si tricotat.".

sper sa-ti fie de folos.

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 13 Ian 2010, 7:03 pm

Ariadna la resurse si link-uri au fost postate in decembrie, iar articolul a aparut pe 5 ianuarie.

Sfatul meu era sa nu iti formezi mana direct pe un pulover, ci sa incepi cu un fular, sau o caciula (pentru a te familiariza cu scaderile), sau si mai bine, sa folosesti pna-ul ala pentru tot felul de mostre si incercari (daca tot nu e ce-ti doresti). Incerci tehnici, incerci modele, pana te familiarizezi cu toate. La fel cum la croitorie nu incepi direct cu un sacou , inveti sa cosi mai intai un tiv la o fata de masa, sa cosi drept,etc.. asa si la tricotat - incepi cu lucruri simple.


Cand incepi sa lucrezi ceva primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa lucrezi o mostra de aprox. 10/10 cm, sa masori cu centimetrul cate ochiuri si cate randuri intra in acesti 10 cm.
Iti faci o schita pe hartie si notezi dimensiunile in punctele principale - latimea la marginea de jos, latimea pe talie (daca il faci cambrat pe talie), latimea la bust, inaltimea la care incepi rascroiala manecilor, inaltimea rascroielii manecilor(distanta de la inceputul rascroielii pana la umar), inaltimea la care incepi decolteul, distanta dintre marginea de jos si talie (in cazul in care il cambrezi pe talie), distanta dintre talie si bust, largimea manecii la incheietura, largimea manecii in partea de sus, lungimea manecii, inaltimea capului de maneca (in cazul in care este maneca rascroita). Sunt date pe care nu ti le poate da nimeni, trebuie sa le stabilesti tu in functie de dimensiunile persoanei care va purta acel pulover.

Apoi toti acei cm ii transformi in numar de ochiuri si randuri. Afli in felul acesta cate ochiuri trebuie sa montezi, cate ochiuri trebuie sa scazi pentru talie (facand diferenta dintre latimea marginii de jos si latimea la talie) si in ce interval de randuri(avand deja stabilita in schema distanta de la marginea de jos pana la talie), cate ochiuri sa cresti la loc pentru bust (iarasi prin diferenta dimensiunilor) si tot asa... La maneci la fel, afli cate ochiuri trebuie sa cresti facand diferenta intre largimea de sus si largimea la incheietura. Distribui uniform inmultirile la numarul de randuri (ce iti reiese din preschimbarea centimetrilor de la lungimea manecii in nr de randuri in baza mostrei de ochiuri) , astfel vei avea de crescut cate 1 ochi la fiecare margine o data la x randuri.

O etapa esentiala, omisa de foarte multa lume, este blocarea la dimensiuni. Dupa ce ai terminat de lucrat fiecare bucata , le speli usor in chiuveta cu perwoll, fara sa freci, doar inmoi putin bucatile in apa cu perwoll, scurgi apa din chiuveta, o umpli din nou, limpezesti bucatile de lucru, apoi iar scurgi apa din chiuveta. Nu storci! Pentru a indeparta excesul de apa le rulezi intr-un prosop gros. Apoi pui bucatile pe o placa( un izopren, orice in care poti infige ace) si le prinzi in ace la dimensiuni. Masori cu centimetrul dimensiunile in punctele principale si prinzi in ace. Ar trebui sa arate asa
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Este o etapa esentiala pentru a da lucrului un aspect ingrijit. Iti usureaza de asemenea munca atunci cand vei coase partile unele de altele.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de lucica Mier 13 Ian 2010, 8:26 pm

Buna fetelor
Vesta (ilic) am mai inceput o vesta dar a iesit un pulover
Eu zic mai iesit frumos.O sa-l postez la creati. Vesta pe care vreau s-o fac,incep cu torsade mici pe care vreau sa le inmultesc (de mici de la 4 ochiuri la 6-8 ochiuri la torsade pana la sub brat).
Va rog ajutati-ma!
lucica
lucica
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : tulcea
Data de inscriere : 28/12/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 17 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 17 din 24 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 20 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB