Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Rochii de seara, deosebite(1)

+64
veniciuc nicoleta
Danny24
stoy
MAYA
mihamiha
gabi1795
mdlupu
skygirl
leonutza69
mariacristina
crimel13
ana21maria
teisoara
kerkyra
mady85
lcnfrnz
diana_roxana
angells
Kristina
bobitica
oana_007
Ana Maria
tomari
Karina33
livia_iri
lora17
Dionisia
vilcris
bubu85
degetica
milena
zylv
SilviaDumitrescu
feliciagl
kla78
amnro
Usagy
bluegray
ciresicca
sanctuar
DANIELA.I
chemio
puffetta
Gabyx
ioana soare
Cristinica
denisia_16
geany
clodi
noel
ralucis
RalucaS
Clio_Ela
Mada
deja
aisha
olympia
cris69
Camy
ileana cosanzeana
Admina
MihaelaT
diada
Buburuza
68 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de Mada Lun 30 Noi 2009, 8:51 am

Nu as vrea sa fiu inteleasa gresit, ca incurajez lucrul fara tipare. Asa lucrez eu si imi iese... am mai mentionat intr-un mesaj anterior, poate din rutina/inertie, imi scapa unele detalii, insa acum de cand v-am descoperit pe forum, am inceput sa fotografiez si detaliile de la croit, asamblare, pana la produs final. Daca cineva doreste mai multe detalii sunt gata sa le ofer wink .
Pentru rochiile de mireasa fac 3 probe, uneori chiar 4.... dar rezultatul merita Smile.

Un inceput de saptamana minunat! pupi
Mada
Mada
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de chemio Lun 30 Noi 2009, 5:37 pm

Mada a scris:Nu as vrea sa fiu inteleasa gresit, ca incurajez lucrul fara tipare. Asa lucrez eu si imi iese...

MADA , am intrat special pe forum sa vad daca ai postat rochita promisa. Sunt indragostita de ceea ce am vazut. Felicitari din toata inima!
Pe mine ma intereseaza foarte tare detaliile, daca tot te-ai oferit... Oricum, ma gandeam sa-ti cer asta dar... daca te-ai si oferit... please!!!!!!!!

Cat despre lucrul cu tipare, sunt convinsa ca nu folosesti tipare fizice ci doar sufletesti! Daca intelegi ce vreau sa spun... Esti o persoana care a invatat croitoria din pasiune, daruire, practica si, e normal sa nu-ti trebuiasca tipare!
Felicitari si viitoarei mirese pentru ca a ales un model superb!
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de zylv Mar 01 Dec 2009, 9:42 pm

mada,sunt foarte fine rochitele.ai bun gust,si esti as in confectionarea rochitelor de ocazie
amnro,si pt tine am numai cuvinte de lauda.ma bucur din suflet ca v-ati alaturat harnicutelor de pe forum
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite

Mesaj Scris de ciresicca Mier 02 Dec 2009, 11:55 am

Mada, ce frumoasa e rochia, ce pretioasa!... Si mireasa e finuta, si-a ales foarte bine modelul!
kiss
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de Mada Mier 02 Dec 2009, 9:13 pm

Ma bucur ca va place rochita "mea"... (nu mai e a mea de sambata), am lucrat cu mare drag la ea (doar cu dragoste mare de lucru te poti trezi la 6.00 dimineata ca sa cosi Smile)
Chemio ma bucur ca iti plac lucrarile mele si iata mai jos cateva detalii:

1. Am croit o rochie din satin, bustul cu cusatura sub sani si balene pe cusaturile de pe sani, partea de jos pe bie, impreuna cu un strat de voal, usor cambrata in partea de sus.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dupa ce am croit satinul, am facut o prima proba pentru a putea incepe cretii pe bust. In acest moment rochita arata cam asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dupa proba, am ajustat rochita pe corp, si i-am ridicat cusatura de sub sani la locul ei (se vede din foto ca era mult prea jos Smile)

2. Am croit voalul pentru cretii de pe sani, pe fir drept, cate o fasie de 140 cm lungime atat pentru fata, cat si pentru spate. Cretii ii fac tragand 2 linii paralele la pas mare, ata lejer tensionata, pe marginea materialului. Initial am lasat benzile dreptunghiulare, asa cum se vede in prima poza, ulterior mi-am dat seama ca nu e foarte bine, asa ca am prins baza si sus am decupat dupa forma satinului si am refacut cusaturile paralele pentru creti (foto 2 si 3)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Asadar am tras de ate Smile si am incretit si sus, fixat cu ace si tras tighel. Rezultatul mai jos:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

3. Apoi am croit si partea de jos incretita, pe care am uitat sa o fotografiez, insa e croita la fel cu cretii de la sani: pe fir drept, 140 cm latime atat fata cat si spatele, mai scurta in fata.

4. Manecutele le-am croit pe marginea dantelei mai putin bogata, deoarece pe cealalta am folosit-o sub sani. Pe marginea taiata am decupat floricele sa o facem si pe ea frumoasa Smile... se vad deja 2 floricele refacute...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cam asa mi-am petrecuta saptamanile trecute dimineata... si blitul ce probleme mi-a facut (se aprindea o data la 4 fotografii - daca nu mi-a incarcat sotul bateriile... rade ).

Va pup si spor la croitorit! Avem de catigat un concurs, nu?

kiss kiss kiss
Mada
Mada
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de amnro Mier 02 Dec 2009, 10:49 pm

mada, foarte foarte frumoasa rochia si foarte interesante explicatiile si pozele.
daca mai ai si pentru alte rochii... asteptam cu cel mai mare interes Merci

felicitari inca o data

putin off topic, (poate facem un topic separat daca vi se pare interesant subiectul - aventuri cu cliente): nu ti-e teama ca s-ar putea sa nu-i placa clientei rochia? mai ales daca e mireasa? ti s-a intamplat vreodata sa aiba cineva comentarii?
eu am vazut o scena intr-un magazin specializat in care viitoarea mireasa impreuna cu mama erau crizate ca nunta era peste cateva zile si nu le convenea rochia facuta la comanda . vanzatoarea si croitoreasa erau consternate shot . atunci mi-am propus sa nu fac vreodata sa fac rochii de mireasa.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de chemio Mier 02 Dec 2009, 11:05 pm

Mada a scris:kiss:
Multumesc tare mult pentru explicatii. Am invatat ceva nou, mi s-a parut foarte interesant sa cosi doua linii paralele pentru cret. Eu coseam o singura linie dar e mult mai bine cu doua, categoric!
Mada, ai mai captusit rochita? Rezervele se vad daca intorci rochita pe dos?
Cum ai asezat materialul pentru a-l taia pe bie?
Am avut impresia ca are si niste bretelute.
FELICITARi inca o data!
chemio
chemio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 182
Varsta : 48
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de milena Joi 03 Dec 2009, 6:19 am

frumoasa rochita felicitari ,eu nu sunt asa priceputa ca tine ma bucur mult cand vad atatea fete talentate acum lucrez paturici quilts ma joc cu bucatele de material
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de diada Joi 03 Dec 2009, 8:34 am

milena a scris:acum lucrez paturici quilts ma joc cu bucatele de material

Vaaai, chiar te rog frumos sa ne arati si noua cum faci, ce materiale, cum arata paturica la final, eu sunt innebunita dupa quilts dar nu am facut niciodata. Te rog cateva poze si explicatii Merci

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de Buburuza Joi 03 Dec 2009, 8:46 am

Mada,

Inca odata, respectele mele. Foarte fin si rafinat modelul rochiei, danteluta - o frumusete, lucratura fara cusur. Excelent si tutorialul; faci lucrurile sa para atat de simple!
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de Mada Joi 03 Dec 2009, 10:10 am

Chemio rochita a fost captusita, nu se vede nicio rezerva pe dedesubt (poate am sa ii fac o fotografie cand ma intalnesc cu mireasa). Stii cum am facut? Am captusit inainte de a pune fermoarul (asa am vazut ca se face pe la rochiile din oras:)) si se vede fff bine. Fermoarul l-am prins pe toate straturile impreuna, iar in partea de jos am imbinat fiecare strat separat (au fost 4 in total: doua de voal, unul satin si unul captuseala). Bretelutele care se vad in fotografie sunt de la sutien, la nunta nu vor mai fi acolo ;).
La bie materialul il indoi pe diagonala materialului (exact la 45 grade, altfel cad asimetrici faldurii...)

Amnro pana acum nu am avut mirese Bridezilla SmileSmileSmile... insa sa stii ca atunci cand vine vorba de probe, consiliere etc ma incarc cu o tona de rabdare... si le incurajez sa imi zica absolut tot ce nu li se pare ok, incepand cu prima proba (la sfarsit e mai greu uneori sa ajustezi anumite lucruri).
Mada
Mada
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 92
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de degetica Joi 03 Dec 2009, 1:50 pm

Mada esti foarte talentata. Superba rochita de mireasa, intr-adevar deosebita!
degetica
degetica
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 87
Localizare : intr-o poveste
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 03 Dec 2009, 1:54 pm

Mada e minunata rochita, pe langa talent ai gusturi impecabile si un simt estetic deosebit! primul

Si eu iti multumesc pentru tutorial, imi doresc o rochita cu bustul asemanator si nu stiam exact cum sa procedez. pupi
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite

Mesaj Scris de ciresicca Joi 03 Dec 2009, 3:33 pm

Mada, multumim mult de tutorial, foarte util!
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de milena Joi 03 Dec 2009, 6:09 pm

diada nu ma descurc cu pozele ma refer la atasat . dar voi invata , mai citesc pe aici cum se procedeaza si poate reusesc sa ma laud si eu cu paturica mea
milena
milena
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 440
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/12/2009

http://miledynaturals.blogspot.com/

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Rochia de mireasa. Ramasesem datoare...

Mesaj Scris de noel Vin 04 Dec 2009, 11:17 pm

love Buburuza SUPERBE rochiile si mirii foarte frumosi! Bravo ca au avut curajul sa poarte o tinuta atit de nonconformista tocmai in asa zi! Eu zic ca li se potrivea! Si mirele era frumos imbracat... buchetul... pantofii... tot love
PS eu abia acum am dat de acest subiect Embarassed am inceput sa citesc din scoarta acest forum Laughing
noel
noel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 148
Localizare : -
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de bubu85 Sam 05 Dec 2009, 1:33 pm

buburuza felicitarii
jos palaria pt rochiile tale
superbe
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de Buburuza Sam 05 Dec 2009, 1:57 pm

Va multumesc pentru aprecieri.

Adevarul este ca datorita acestei rochii de mireasa m-am reapucat de cusut dupa o pauza de vreo 12 ani (cand n-am cusut decat nasturi si vreo doua-trei costumase de carnaval pentru fecior). Initial am alergat o luna cu finuta mea prin oras, pe la ateliere si case de moda, incercand sa gasim pe cineva care sa-i faca rochia pe care si-o dorea. Cele mai multe ateliere ne-au refuzat, pe motiv ca nu lucreaza decat modelele pe care le au expuse. Numai in doua locuri au acceptat sa faca modelul acesta insa la unul dintre aceste ateliere rochiile pe care le aveau in magazin erau lucrate sub orice critica iar la celalalt ne-au cerut 2500 RON numai MANOPERA! Ceea ce m-a scos foooarte tare din sarite si-am horatat sa cumpar triplock-ul si sa ma pun pe treaba. (O parte din pretul triplock-ului l-a suportat chiar fina mea - oricat am incercat sa refuz, m-a convins ca vrea sa-mi faca acest cadou. Iar cadourile din suflet nu se refuza.)
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de amnro Sam 05 Dec 2009, 2:15 pm

buburuza- cea mai tare.
cand vad asa rochii (si am vazut multe exemple aici) ma intreb de ce nu ies bani din asta????? nu e cazul cu fina ta, dar de ce nu faci sa le vinzi? daca vinzi 3 rochii pe luna, nu mai trebuie sa faci nimic altceva.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de Camy Sam 05 Dec 2009, 2:18 pm

BUBURUZA da chiar este superba ,ne-am reamintit de rochita aceasta,este exact ceea ce as purta si eu .

cand am vazut-o am ramas cu gura cascata ,cu siguranta asa va fi si cu rochita de la concurs.
AMNRO 3 rochii?macar 1 si tot ar fi bine.

kiss hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty O rochie de nasa

Mesaj Scris de vilcris Sam 05 Dec 2009, 7:42 pm

Iaca, pun si eu, in sfarsit aici rochia mea de nasa care m-a stors de puteri timp de 6 luni (cu pauza in lunile de vara). Imi pare rau ca nu e calcata. Nu o pot tine pe manechin ca o "jumulesc" matzele mele neastamparate, asa ca am tinut-o stransa. Si calcatul dureaza o vesnicie la asa ceva....Oricum am "livrat-o" tot impachetata. Nu se stie cand va fi folosita. Are 2 perechi de fini care nu si-au stabilit inca nunta. Asa ca poze....la Sfantu' Asteapta. Sa vedem:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sa dau ceva explicatii:
-rochia e din voal de matase pus pe satin de matase, ambele in aceeasi nuanta de degrade bleu-bleumarin (practic am croit de 2 ori rochia)
-broderia cu paiete este cumparata asa, brodata pe tul; am decupat piesele si le-am cusut de mana
-clienta a vrut rochia dupa un model de rochie de vara dintr-o Burda din 1990, care era incheiat in fata cu nasturi, doar pana mai jos de brau, nu pana jos. Am incercat sa o conving ca e neobisnuita o rochie incheiata in fata si mai bine o facem cusuta si cu fermoar in spate dar ea a zis ca tine la comoditate asa ca am facut-o cu capse, ca sa nu fie prea ciudata. Tiparul era doar pana la marimea 44 si ei ii trebuia marimea 48, asa ca a trebuit sa gradez si tiparul cu 2 masuri. Pentru partea de sus am facut si un mulaj din batist, ca o bluza, pe care am facut ajustari la prima proba.
-mai jos de piesele mici cu paiete de pe poale, voalul este desfacut lasand sa se vada satinul de dedesubt care are un pliu; in total are 4 pliuri care ii da amploare; e o gramada de material acolo.

Sa vedem si mai departe:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Un detaliu al broderiei. Este superba.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Rochia are si un bolero. Cu el pus, pare sa fie o alta tinuta.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Boleroul e cusut pe margini de mine cu margele si paiete.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Detaliu cu maneca. Nu am mai avut destul material pentru maneci si am "inventat" maneca din fasii de voal bordate la masina pe margini si prinse intre ele tot cu margele si paiete.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Aici avem si o piesa pentru cap ca o palariuta. Scuze pentru off topic dar toate merg impreuna. Palariuta vine cu un colt intr-o parte pe care vine spirala paietata. Voaleta am facut-o recuperand din tulul pe care era broderia cu paiete. Pe marginea lui am cusut margelute de nisip foarte mici. Clienta cam are cearcane si asa chiar nu se mai vede. Palariuta este pusa pe o bentita de sarma in zig-zag, obisnuita, luata de la taraba dar care se poate ascunde foarte bine in coafura.

Asta e epopeea. Sper sa va placa.... Astept intrebari boo
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de ralucis Sam 05 Dec 2009, 9:25 pm

vilcris, foarte frumoasa rochia, felicitari! si detaliul cu paiete/pietricele este deosebit! iar culoarea este splendida! Astept sa vad si cum arata pe clienta. dar de ce ti-a luat asa de mult timp sa o faci (bine, am inteles ca n-ai lucrat 6 lun i in continuu la ea wink )?
ralucis
ralucis
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 135
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/08/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de vilcris Sam 05 Dec 2009, 9:44 pm

ralucis a scris:vilcris, foarte frumoasa rochia, felicitari! si detaliul cu paiete/pietricele este deosebit! iar culoarea este splendida! Astept sa vad si cum arata pe clienta. dar de ce ti-a luat asa de mult timp sa o faci (bine, am inteles ca n-ai lucrat 6 lun i in continuu la ea wink )?

Am servici, vre-o 2 ore pierd pe drum dus-intors, gospodarie, etc. Dupa aia am intrerupt ca am avut eu concediu, apoi am intrerupt ca a plecat clienta in concediu, pe urma am intrerupt ca am mai facut intre timp o rochie pentru o soacra mica (pe aia n-am reusit sa o pozez dar nu era cine stie ce), au existat si perioade in care n-aveam dispozitie sa lucrez pentru ca la servici e o situatie foarte tensionata, si alte de-astea. Una peste alta m-am insirat pe 6 luni dar chiar si la urgenta cred ca-mi lua 3 saptamani-1 luna. Sunt materiale foarte dificile la lucrat si la asemenea rochii eu fac foarte multe din cusaturi de mana. Asta e! zid Si pe clienta astept si eu sa o vad dar slabe sperante ca nu stiu cand va fi evenimentul. Dar eu am vazut-o imbracata. E superba. Are 1,78 inaltime si zici ca participa la premiile Oscar. wink
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de diada Dum 06 Dec 2009, 9:09 am

Cris, foarte frumoasa rochia, foarte muncita, imi place! Este bine ca ai cliente care vor dinainte cu mult timp rochia, altele iti vin in ultima saptamana ca au nunta sambata!!!!

Deosebita rochia, materialul pica foarte frumos, fluid. Poate vreodata o sa avem si poze cu tipa imbracata love

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de vilcris Dum 06 Dec 2009, 9:32 am

Diada nici nu accept comenzi la urgenta pentru ca toata lumea stie ca nu am timp sa le fac. Marja minima e de 3 saptamani (depinde si de complexitatea modelului). Clientele trebuie insa si "educate". Ceva am mai invatat si eu de pe la multinationale. Depinde cum iti stabilesti politica. Ori declari cat timp minim trebuie sa ai pentru o rochie, ori declari ca la urgenta dublezi pretul, chestii de-astea..... Scuze de off topic
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(1) - Pagina 4 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB