Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(2)

+62
kdana
deeaz
kerkyra
danutzadanutza
dori_pustoaik
myky7robc
feliciagl
Astoonel
Elenka
StMihaela
Oarecare
Gabi
johna
geany
lenuta vlasin
miky
AlinaAmza
loremunteanu
Alecse
Noemi
angells
andreeaX
Karina33
bobitica
mdlupu
Dionisia
ema
SilviaDumitrescu
vilcris
mihatm80
amnro
Gabyx
mada93
Kristina
Daisy
alexaaa08
noel
totolina
ralucis
Ramonica
ancuta_ancuta
nadina_b2005@yahoo.com
diada
geany20062006
Camy
mihamiha
tomari
zylv
puffetta
clodi
Usagy
chemio
Mada
reni0921
dandana
Admina
florentina69
MarianaH
DANIELA.I
Monica
veraelyazji
MihaelaT
66 participanți

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ralucis Mier 18 Noi 2009, 3:54 pm

Sarutmana mult, fetelor Merci !
ralucis
ralucis
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 135
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de puffetta Mier 18 Noi 2009, 6:52 pm

imi place mult rochia postata de ralucis!! are cineva un tipar pt o rochie de genul asta? Merci
puffetta
puffetta
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : pufflandia
Data de inscriere : 03/11/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de DANIELA.I Mier 18 Noi 2009, 9:05 pm

Clodi,daca imi dai voie te corectez eu.Paspoalul este o fasie de material taiat pe bie(nu neaparat acelasi material din care este confectionat produsul).Aceste paspoaluri se gasesc in mercerii ,la metraj si pe diferite culori si nuante.
Despre ce ai explicat tu ,este vorba de dublura decolteului(care se foloseste si la rascroielile manecilor,terminatii)sau reper suplimentar (asa e denumirea in confectii)care se croieste intr-adevar pe fir drept(pe lungimea materialului)si se confectioneaza din acelasi material ca si produsul.
PUFFETTA,tiparul rochiei este de fapt tiparul de bluza combinat cu tiparul fustei clos(dublu clos),le gasesti la "constructii tipare),iar decolteul este barcuta,cum au spus si fetele inaintea mea.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de clodi Joi 19 Noi 2009, 10:33 am

maistra a scris:Clodi,daca imi dai voie te corectez eu.Paspoalul este o fasie de material taiat pe bie(nu neaparat acelasi material din care este confectionat produsul).Aceste paspoaluri se gasesc in mercerii ,la metraj si pe diferite culori si nuante.
Despre ce ai explicat tu ,este vorba de dublura decolteului(care se foloseste si la rascroielile manecilor,terminatii)sau reper suplimentar (asa e denumirea in confectii)care se croieste intr-adevar pe fir drept(pe lungimea materialului)si se confectioneaza din acelasi material ca si produsul.

Maistra, multumesc pentru corectie. Am bagat deja la cap pupi
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de noel Joi 19 Noi 2009, 10:44 am

uite asa invat si eu wink urmarindu-va pe voi Flowers
da rochita asta mi-a placut si foarte mult love mi-o notez la preferate Laughing
noel
noel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 148
Localizare : -
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de alexaaa08 Joi 19 Noi 2009, 4:51 pm

Buna fetele. Mi-a placut tare mult o rochita postata de Reni la inceput
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

aceasta mai exact. M`am gandit ca pt partea de jos sa folosesc un tipar de fusta clos (am gasit un tipar postat de Maistra hug ) si sa mai adaug cativa centimetri (dar nu stiu cati) pentru acele mici incretituri. Nu stiu cum sa fac partea de sus. Cum sa fac tiparul si cum sa ma masor. Cum sa o fac sa para asa putin lasata pe umeri?
alexaaa08
alexaaa08
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de noel Vin 20 Noi 2009, 10:30 am

va rog frumos ajutati-o pe alexaaa08 pentru ca si mie mi-a placut rochita asta Laughing si astfel ma lamuriti si pe mine Merci
noel
noel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 148
Localizare : -
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de reni0921 Vin 20 Noi 2009, 10:37 am

noel a scris:va rog frumos ajutati-o pe alexaaa08 pentru ca si mie mi-a placut rochita asta Laughing si astfel ma lamuriti si pe mine Merci
si eu ma tot gandesc cum sa fac aceasta rochita....presupun ca ar trebui un material care sa aiba o anumita tinuta, sa fie putin mai tare sa zic asa... zicea Alexa ca nu stie cum sa faca partea de sus, pai fetelor eu am dilema cu partea de jos..... zid cum facem sa stea asa frumos????
deci asteptam ajutorul vostru, care sunteti mai pricepute. orice informatie este binevenita, ce materiial sa folosim, cum sa-l croim etc....
multumim frumos kiss
reni0921
reni0921
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 38
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Daisy Vin 20 Noi 2009, 3:46 pm

Buna,
Am facut niste poze mai jos sa se inteleaga mai bine.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aici sunt instructiunile din burda legate de slit:

"La inceputul slitului se taie in rezerva cusaturii partii din spate stanga, in colt. Rezervele se calca desfacute. Se calca marginile slitului din spate, acordand atentie liniilor diferite pt. partile din dr si stanga ale slitului. Marginea lunga a suprapunerii de dedesubt de la partea din spate stanga se tiveste ingust. Partea din spate dr se tigheleste oblic, conform marcajului, prinzand si suprapunerea de dedesubt."

Nu inteleg unde exact ar tr sa tai si de ce(?)..ce-i cu suprapunerea de dedesubt si marginea lunga..in fine, deci nu pricep nimic
tricot . Pls help cine a mai facut! Mersi!


Ultima editare efectuata de catre diada in Vin 20 Noi 2009, 4:47 pm, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in poza)
Daisy
Daisy
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 14/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de alexaaa08 Vin 20 Noi 2009, 6:09 pm

eu cred ca pt parte de jos e nevoie de mult tulll. Mai multe straturi croite la fel ca fusta. Reni si Noel ...cred ca trebuie sa asteptam sa ne raspunda cineva care se pricepe. kiss
alexaaa08
alexaaa08
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Kristina Vin 20 Noi 2009, 7:37 pm

Hai ca incerc sa-ti explic ,dar nu garantez ca voi fi coerenta!
asadar,
acum fa o cusatura dreapta la 1-1.5 cm de unde incepe slitul ( sa formeze un unghi de 90 CU, cusatura spatelui)
II VEI PUNE CAPTUSEALA???
pe urma calci intr-o parte (tai in mijlocul unghiului DOAR O PARTE aproape pana in varf)....
intorci lucrul pe fata (inca la masa de calcat).....asezi bine slitul, pui un ac de siguranta aproape de cusatura slitului, dai un semn cu creta de 3.5-4 cm acolo unde vrei sa faci cusatura de sustinere a slitului (asta se face pe fata lucrului) si cosi la masina !

of....sper sa intelegi!
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Daisy Vin 20 Noi 2009, 11:42 pm

Incerc maine dc apuc sa pun in practica sau cel mai sigur luni, pare mult mai inteligibil decat ce era in Burda, mersi mult! kiss Da, o sa pun si captuseala..o sa revin cu intrebari, sigur. Pana atunci, multumesc mult pt. raspuns!
Daisy
Daisy
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 14/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Admina Sam 21 Noi 2009, 9:57 am

Cred ca fusta este croita in genul uneia de AICI. Secretul consta in folosirea taftalei, cred. Este un gen de tafta, cu tinuta care isi pastreaza forma de acest gen, chiar si fara tull dedesubt. Pensele ii dau volum. Parerea mea e ca decolteul este mult prea decoltat rade in special pentru domnisoara din poza, dar in general. Si daca aveti de gand sa incepeti in ale croitoriei cu asa o rochie, mai bine sa folositi tipar si sa incercati pe un material mai ieftin, de proba. Nu aveti ce strica, oricum, dar nu e usor sa cosi o rochie de seara, trebuie multa atentie la detalii, sa folosesti masina de cusut cu incredere. Sau daca nu aveti numarul din Burda mai vechi, in numarul pe luna aceasta apare un tipar de fusta, asemanator:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si alte modele de parti de sus cu care puteti combina, vedeti AICI
Ramonica, incearca sa scoti un tipar din Burda si sa lucrezi, asa vei invata mai usor. Linia de la decolteu poti sa o acoperi pentru inceput cu bie (se gaseste la mercerie). Apoi trebuie sa inveti sa folosesti dublura pentru decolteu, asa cum au explicat Clodi si Maistra.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de reni0921 Sam 21 Noi 2009, 11:50 am

Multumesc Admina.
imi place modelul asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

nu are cineva tiparul? eu nu am numar vechi burda... Sad
pare destul de simpla....fac rochia mai larga, dreapta, dupa care pun pensele????
ce material recomandati pentru o astfel de rochie??
reni0921
reni0921
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 38
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de noel Sam 21 Noi 2009, 1:05 pm

Multumesc Admina Merci
sa nu crezi ca imediat ma apuc de rochita asta, eu adun informatia, fac teorie, le pun la preferate Laughing si dupa ce invat sa cos mai bine ma apuc si de lucruri mai grele wink
noel
noel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 148
Localizare : -
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de mada93 Sam 21 Noi 2009, 3:47 pm

reni0921 a scris:
nu are cineva tiparul? eu nu am numar vechi burda... Sad

Uite aici sunt revistele 9/2007, 11/2007 si 8/2008, rochia e din 11/2007 daca nu ma insel. E nasol ca revistele sunt in rusa, dar poate te ajuta fetele cu instructiunile in romana.
Sper ca ti-am fost de folos.

Pupici pupi
mada93
mada93
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 93
Varsta : 30
Localizare : Vulcan
Data de inscriere : 17/11/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Admina Sam 21 Noi 2009, 4:45 pm

Mada, esti o scumpa. Flowers Multumiri de link. Eu am revistele, dar nu puteam sa le ajut pe doritoarele rochiei, cu prea multe. Acum isi descarca revista, printeaza paginile care cuprind tiparul rochiei si eu le scanez explicatiile in romana.
Deci spuneti sus si tare de la ce rochie va intereseaza explicatiile, si tine-ti-va de capul meu, ca sunt tare ramolito-aiurita. Laughing
Noel, nu e timp de pierdut in croitorie. Am citit ca faci cursuri; pai in paralel lucreaza si acasa. Orice vrei, cauti tipare mai usoare, cu 2* din Burda, de exemplu si noi suntem pe aproape sa te ajutam. Mai intrebi maistra de la atelier, pe Maistra noastra. boo si cosi orice, asa. Adevarul e ca in orice meserie care implica manualitate repetitia e mama invataturii, cu cat lucrezi mai mult cu atat iti iese mai bine, devi mai bun.

Deci bafta, tuturor; vreau sa vad pe putin 3 rochii dupa acest model, gata pentru Revelion sau ce ocazie mai aveti de sarbatori. bucurie

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de reni0921 Sam 21 Noi 2009, 4:45 pm

[/quote]

Uite aici sunt revistele 9/2007, 11/2007 si 8/2008, rochia e din 11/2007 daca nu ma insel. E nasol ca revistele sunt in rusa, dar poate te ajuta fetele cu instructiunile in romana.
Sper ca ti-am fost de folos.

Pupici pupi[/quote]

multumesc mult de tot!!!!!! uite cum m-am gandit: am acasa o stofa alba, cumparata cu vreo 2lei metrul, am vreo 3m cred.... o sa fac o incercare din acel material. eu am descarcat acest burda si m-am uitat la poze/desene si o sa incerc sa-l croiesc fara tipar asa cum imi imaginez eu ca ar trebui sa fie. daca imi iese, atunci cumpar tafta(din ala il vad sa arate foarte frumos) si fac rochita dupa tiparul celei din stofa. daca nu iese, atunci caut pe cineva care stie rusa Rolling Eyes si listez si tiparul, si ma apuc din nou..... No
eu sper sa-mi reuseasca Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 4246
mai repede de miercuri sau joi nu o sa am timp, dar promit sa revin cu poze!!!! mersi mult de tot pentru link, e SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kiss

ps. vad ce a scris Admina!!!! Multumim mult de tot kiss
eu deja vad 2rochite acest model. ambele din tafta si primul ar fi cea alba(neaparat trebuie sa fie gata de craciun) cu care deja va stresez de cand sunt pe forum si pe care l-am gandit deja in fel si fel de modele zid , si inca una acelasi model dar albastru inchis Smile
deci modelul dorit este 110
kiss
reni0921
reni0921
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 37
Varsta : 38
Localizare : cluj
Data de inscriere : 27/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Kristina Sam 21 Noi 2009, 4:54 pm

Daisy a scris:Incerc maine dc apuc sa pun in practica sau cel mai sigur luni, pare mult mai inteligibil decat ce era in Burda, mersi mult! kiss Da, o sa pun si captuseala..o sa revin cu intrebari, sigur. Pana atunci, multumesc mult pt. raspuns!

Daca astepti pana luni seara ...promit ca pun poze pe etape.
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de mada93 Sam 21 Noi 2009, 6:55 pm

Cu placere, ma bucur ca v-am putut ajuta
Daca mai aveti nevoie de tipare, am o multime de reviste burda scanate (tot in rusa din pacate zid ) cand aveti nevoie de vreo revista doar spuneti si daca am o si pun.
Pupici pupi
mada93
mada93
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 93
Varsta : 30
Localizare : Vulcan
Data de inscriere : 17/11/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Daisy Dum 22 Noi 2009, 10:39 pm

Oo cu poze ar fi ideal! Dar sigur n-o sa rezist si-o sa ma chinui si eu nitel inainte:) Mersi mult!
Daisy
Daisy
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 14/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Kristina Mar 24 Noi 2009, 9:31 pm

Daisy a scris:Buna,
Am facut niste poze mai jos sa se inteleaga mai bine.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Aici sunt instructiunile din burda legate de slit:

"La inceputul slitului se taie in rezerva cusaturii partii din spate stanga, in colt. Rezervele se calca desfacute. Se calca marginile slitului din spate, acordand atentie liniilor diferite pt. partile din dr si stanga ale slitului. Marginea lunga a suprapunerii de dedesubt de la partea din spate stanga se tiveste ingust. Partea din spate dr se tigheleste oblic, conform marcajului, prinzand si suprapunerea de dedesubt."

Nu inteleg unde exact ar tr sa tai si de ce(?)..ce-i cu suprapunerea de dedesubt si marginea lunga..in fine, deci nu pricep nimic
tricot . Pls help cine a mai facut! Mersi!

Uite .... acum trebuie sa cosi asa

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

tai rezerva asa

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

descalci

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

intorci pe fata ,asezi slitul bine ,

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

insemnezi cu creta (nu cu pixul ca mine)
fixezi cu un ac pt siguranta si cosi pe fata!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
OPERATIA ASTA O FACI DUPA CE APLICI CAPTUSEALA!!!
eu ti-as sugera sa aplici captuseala pe slit cusuta la mana....la masina captuseala se poate intinde sau retine prea mult (daca nu stii cum sa o tii) si slitul nu se va mai aseza bine!

multa bafta! Smile
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Daisy Mier 25 Noi 2009, 10:22 pm

Multumesc mult pentru explicatii, Kristina si timpul acordat. Raman datoare Merci, chiar ma blocasem la partea asta. Mersi mult mult de tot! Promit sa pun poze cu hainuta cand e gata!
Daisy
Daisy
helper
helper

Numarul mesajelor : 27
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 14/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Gabyx Joi 26 Noi 2009, 9:48 pm

fetelor, am vazut ca aici se dau explicatii, cum sa faci pas cu pas un anumit lucru, eu am nevoie de o dimensiune, pot posta aici intrebarea mea e in legatura cu o jacheta? Smile
Gabyx
Gabyx
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Kristina Vin 27 Noi 2009, 4:08 pm

Gabyx a scris:fetelor, am vazut ca aici se dau explicatii, cum sa faci pas cu pas un anumit lucru, eu am nevoie de o dimensiune, pot posta aici intrebarea mea e in legatura cu o jacheta? Smile

Eu zic ca poti sa intrebi?
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 3 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB