Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoala de croitorie(2)

+62
kdana
deeaz
kerkyra
danutzadanutza
dori_pustoaik
myky7robc
feliciagl
Astoonel
Elenka
StMihaela
Oarecare
Gabi
johna
geany
lenuta vlasin
miky
AlinaAmza
loremunteanu
Alecse
Noemi
angells
andreeaX
Karina33
bobitica
mdlupu
Dionisia
ema
SilviaDumitrescu
vilcris
mihatm80
amnro
Gabyx
mada93
Kristina
Daisy
alexaaa08
noel
totolina
ralucis
Ramonica
ancuta_ancuta
nadina_b2005@yahoo.com
diada
geany20062006
Camy
mihamiha
tomari
zylv
puffetta
clodi
Usagy
chemio
Mada
reni0921
dandana
Admina
florentina69
MarianaH
DANIELA.I
Monica
veraelyazji
MihaelaT
66 participanți

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Gabyx Vin 27 Noi 2009, 4:19 pm

ati putea sa imi spuneti orientativ dimensiunile pe care le-am marcat eu cu rosu( cati cm are de la un capat la altul?), am material decat1,5 m si mama nu ar vrea sa il strice nu a mai facut o astfel de maneca , am cautat pe site-ul burda si nu gasesc
>mentionez ca este maneca de la dracula cape
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Gabyx
Gabyx
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Kristina Vin 27 Noi 2009, 4:28 pm

Incerc sa-ti zic parerea mea,

din fericire chiar ieri mi-am facut o bluzita cam in acelasi stil.....tot 1.5 de lat am avut!
mainecile mi-au ajuns pana la cot! ( marimea 40 )....vroiam inca 5 cm mai lungi dar nu s-a putut!(nu am taiat deloc din latimea materialului)

puteam face pe lungime dar firul materialului nu imi permintea/
acum vezi daca materialul tau se poate coase pe lungime ....daca ai mai mult de 1.5 .
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Gabyx Dum 29 Noi 2009, 8:09 pm

6 multumesc de raspuns kristina, totusi ar trebui sa ajunga, problema este ca nu ar vrea sa stirce materaialul, help fetele mai are cineva o astfel de jacheta si imi poate spune dimensiunile? Smile
Gabyx
Gabyx
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Kristina Lun 30 Noi 2009, 3:59 pm

cat material ai?
Kristina
Kristina
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 624
Varsta : 41
Localizare : SUCEAVA-PORTUGAL
Data de inscriere : 29/10/2008

http://minhasmissangas.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Gabyx Mar 01 Dec 2009, 3:38 pm

1,5 latime si 1.5 lungime va rog ajutati-ma i-am trimis pm lui zylv ( a promis ca ma ajuta) si vad ca numai imi raspunde de o saptamana, please daca are cineva acest tipar acasa si poate sa imi zica dimensiunile Merci
Gabyx
Gabyx
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de zylv Mar 01 Dec 2009, 5:08 pm

zilv a fost plecata,si chiar daca a avut net,nu a avut tiparele.iti ajunge materialul,dar ai grija ca aripile sunt puse pe bie.sa respecte sagetile de pe tipar.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

eu m-am oferit sa-ti trimit tiparul prin posta.acum purtai pelerina hug
zylv
zylv
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 880
Varsta : 52
Localizare : in centrul tarii
Data de inscriere : 15/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de amnro Mar 01 Dec 2009, 5:10 pm

ancuta_ancuta a scris:buna dimineata!

eu sunt noua printre voi! mi-am achizitionat o masina de cusut zilele astea si as vrea sa incep cu ceva! din cate am citit pe aici (forumul asta e cel mai interesant dintre toate de genul asta, pentru care va felicit!) daca esti asa incepatoare ca mine (eu nu am mai cusut niciodata dar mi-ar placea sa invat totul ff repede!) trebuie sa te apuci intai pe niste carpe sa faci niste incercari pana iti iese cusatura dreapta! apoi sa faci ceva foarte simplu, cum ar fi... o lenjerie pat... o fata de perna si apoi ...o fusta! aici am mare nevoie de ajutor!!!! as vrea sa fac o fusta (conica daca e posibil) iar in talie sa ii atasez o "burtica", pe care o am de la un pantalon de stofa care mi-a ramas mic, eu fiind la acest moment insarcinata! daca aveti un tipar pentru o fusta cat mai simpla... niste sfaturi in ceea ce ma priveste... tot ce credeti ca m-ar putea ajuta, va rog sa nu ezitati sa-mi dati!

eu va multumesc in avans si va citesc in continuare cu maaare interes!

eu mi-am modificat toti blugii cand am fost gravida, am taiat partea din fata in triunghi, de la cusaturile laterale si pana sub burta si la spate am mutat cordonul un pic mai jos. Pe urma am atasat un tricou vechi taiat de sub maneci si intors astfel incat partea de jos a tricoului sa imi vina sub sani. Am pus elastic lat in tivul tricoului si gata pantalonii de gravida. Mi-am modificat si o fusta, dar nu am taiat-o, doar am cusut-o in fata in forma de V, desfacuta de la fermoar. I-am pus tricoul si am purtat-o cat am fost gravida si dupa aia i-am descusut tricoul si acum o port din nou.
Acum nu am baterii la aparat dat o sa revin cu niste poze.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Gabyx Mar 01 Dec 2009, 6:58 pm

zylv a scris:zilv a fost plecata,si chiar daca a avut net,nu a avut tiparele.iti ajunge materialul,dar ai grija ca aripile sunt puse pe bie.sa respecte sagetile de pe tipar.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

eu m-am oferit sa-ti trimit tiparul prin posta.acum purtai pelerina hug
saru mana love , credeam ca ai uitat Sad ma uitam in fiecare zi la material si verificam pm-urile de aici
Gabyx
Gabyx
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 133
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 24/10/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de mihatm80 Joi 03 Dec 2009, 8:46 pm

nu am stiut sa cos la masina dar dorinta de a face niste cismulite de mos craciun ma impins si ma apucat sa le fac si am reusit , am gasit in revista lucru de mana de anul trecut tipare de cismulite si om de zapada , stele ,etc
mihatm80
mihatm80
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 43
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 11/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de diada Joi 03 Dec 2009, 10:02 pm

poze, poze! ura

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Vin 04 Dec 2009, 2:25 pm

multumesc tare mult amnro! eu nu pot sa-mi modific vechii blugi pt ca ... nu imi incape acum in ei decat bratul poate! Smile m-am ingrasat ingrozitor! am trei perechi de blugi cumparati special de la "raionul gravide" ...unii i-am comandat chiar de pe net!
acum ma intereseaza sa fac o fusta... am un material de multa vreme, atunci ma gandeam ca o sa ajung la o croitoreasa dar uite ca am ramas cu el in dulap! nu e cine stie ce material dar e negru, este si strech... numa bine pt formele mele... mult prea mari pt orice acum! de aceea ... dupa ce termin sortuletul de bucatarie pe care l-am inceput si l-am facut praf pana acum... tot felul de cusaturi.. nici dupa tipar n-am reusit sa ma tin prea mult... deci dupa ce il termin pe sortulet, asa cu chiu si vai, ma apuc sa fac o husa la masina de cusut (ca merita din plin) si abia apoi as vrea sa ma concentrez numai pe fusta respectiva!
mi-am luat si burda din decembrie, abia am prins-o, se da ca painea calda! acolo am vazut niste cape dragute.... mai am eu pana ma apuc de asa ceva dar am vrut totusi sa va intreb, material mai gros, de exemplu, o stofa mai grosuta pt un pardesiu... oare pot coase la masina Brother LS2125? sper ca nu am pus o intrebare prea ... tampitica... (daca da, imi cer scuze) dar eu sunt chiar la inceput, adun informatii!
multumesc mult de tot!
sunteti cele mai bune! hug
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de vilcris Vin 04 Dec 2009, 2:50 pm

ancuta_ancuta a scris:dar am vrut totusi sa va intreb, material mai gros, de exemplu, o stofa mai grosuta pt un pardesiu... oare pot coase la masina Brother LS2125? sper ca nu am pus o intrebare prea ... tampitica... (daca da, imi cer scuze) dar eu sunt chiar la inceput, adun informatii!
multumesc mult de tot!
sunteti cele mai bune! hug

Un Brother ar fi chiar "tampitel" sa nu coasa si pardesie rade De fapt n-ai pus bine intrebarea. Problema este ca trebuie sa schimbi acul. Pentru materiale groase ace de 90-100 (cu cat mai gros materialul cu atat mai gros acul) iar pentru subtiri de 70-80 (scrie pe cutii si chiar pe ele daca reusesti sa vezi, ca eu nu mai reusesc rade ). In rest nu trebuie sa-ti bati capul acum la inceput cu alte reglaje ale masinii, desi ele mai exista. In principiu o masina buna merge cu reglajele medii setate din fabrica. Mai tarziu, cand vei capata experienta, te mai uiti in cartea masinii si mai vezi ce se poate regla. Dar iti spun din experienta proprie ca n-ai sa-ti bati capul prea mult cu astea pentru ca diferentele sunt mici.
Spor la cos
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Vin 04 Dec 2009, 4:20 pm

vilcris multumesc mult de tot pentru raspunsul prompt! am primit si niste ace cu masina... cand ajung acasa o sa ma si uit ce grosime au! multumesc inca o data pentru sfat! deci am facut o alegere inteleapta cand mi-am ales draga de masina de cusut! love
oricum pana ajung eu la performante de facut pardesie sau un mic paltonas...cred ca-l voi face pt fetita mea (care e in burtica deocamdata, eu fiind insarcinata! love ) ...bine, eu credeam ca-i mai simplu pana sa ma apuc de cusut! dar numai cand ma gandesc ca nici acum n-am reusit sa termin sortuletul de bucatarie... ma ia capul! ce sa ma mai gandesc la facut de hainuta pt iarna in care sa-mi incapa si mie burtica (caut de cand a inceput frigul si nu gasesc nimic pe gustul meu... adica sa nu ma imbrac cu un sac!)
va pup!
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de clodi Vin 04 Dec 2009, 4:38 pm

Ancuta, nu te descuraja cu sortuletul! La inceput te lovesti de toate problemele pana te mai prinzi de una alta... N-am inteles de ce ai refacut din cusaturi la sortulet dar daca prinzi in bolduri mai intai si sa insailezi inainte sa cosi la masina nu prea ai de ce sa desfaci. Dupa ce termini sortuletul o sa vezi ca la urmatoarea creatie o sa iti fie mai usor.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Sam 05 Dec 2009, 3:10 pm

clodi ce sa zic? ...nu am insailat inainte! nu m-am gandit la asta! am dat direct sa cos la masina! ... i-am facut forma acum urmeaza siretele sa le fac...imi iau avant si postez o poza cu "splendoarea" de sort! voi mandra de el ca e prima chestie facuta de mine dar sper sa perseverez! iti multumesc din nou pt increderea pe care mi-a dat-o mesajul tau! hug
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de diada Sam 05 Dec 2009, 4:07 pm

In croitorie, mai ales la inceput neaparat trebuie insailat! eu nu am rabdarea acesta (si recunosc ca desfac si iar fac... mai bine insailam dar urasc sa cos cu acul, eu si nasturii ii pun la masina), dar chiar si fetele mai avansate in ale croitoriei inca insaileaza!

Mult spor in continuare, daca ai rabdare sigur o sa faci chestii minunate! cos pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Sam 05 Dec 2009, 4:17 pm

diada ai dreptate...tot din cauza asta nu m-am apucat de insailat dar o sa tin cont de sfatul tau! ce mi-e si mie urat de cusutul la mana! asta e..ce sa faci? sa insailez ca sa-mi iasa bine la sfarsit! merita efortul!

credeti ca este foarte greu de realizat ceva in genul asta? fara pernite si inimioara din mijloc... vreau ocuvertura draguta pt pat... tot din comoditate! wink
daca aveti ceva sfaturi... nu ezitati sa mi le dati! sunt la faza de acumulat cunostinte cat mai multe despre tot ce inseamna croitoreala!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


va multumesc in avans!
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 05 Dec 2009, 4:45 pm

Sfat nu pot sa-l numesc pentru ca si eu sunt o basbaitoare in ale croitoriei dar cum as face eu pot sa-ti spun. In primul rand materialul trebuie sa aibe latimea cel putin cat patul/salteaua, cu cativa centimetri in plus pentru cusaturi. Apoi pentru volan un dreptunghi incretit la partea de sus si prins de partea care va fi fata saltelei, iar in partea de jos in tiv. Dreptunghiul pentru volan poate fi format din mai multe dreptunghiuri unite pe latura mica. Dimensiunile volanului le stabilesti in functie de inaltimea patului sau dupa dorinta cat vrei sa atarne. Cuveltura gataaaaa !!!! Vezi ce usor e?
Si apropo nici mie nu imi place sa insail, unde e neaparat nevoie uneori incerc cu bolduri wink

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Sam 05 Dec 2009, 4:51 pm

silvia iti multumesc! ideea cu dreptunghiurile este buna! o sa tin cont de ea! eu ma gandeam pur si simplu sa iau o bucata din acelasi material taiat ca un cordon ... sa il incretesc din ata de la insailat... apoi sa-l cos la masina pt o buna prindere a volanaselor formate... si abia apoi sa le cos! acum era partea cea mai grea: oare sa fac din doua materiale pareta de sus unul si apoi sa cos cu partea de jos ... sau sa iau un singur material si sa-l tai la colturi astfel incat sa pice bine la marginea patului? si abia apoi aplicata (daca mai e cazul) volanasul! nu stiu daca m-am exprimat tehnic corect dar ... sper ca atiu inteles ceva din invalmaseala mea de vorbe!
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 05 Dec 2009, 5:07 pm

Eu am inteles cam ce vrei sa zici dar mi se pare mai comlpicat. Acum depinde de fiecare cum i se pare mai usor. Ce nu am inteles e "material taiat ca un cordon ". pai cordonul nu se face tot din dreptunghi cusut pe latura mare?

Si un off topic
Daca trancanesc prea mult, rog adminele sa imi spuna. Deh serviciul meu e in fata calculatorului si nu prea am ce face asa ca ma bag si eu in seama pe ici pe colo.

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Sam 05 Dec 2009, 5:19 pm

da ai dreptate silvia! e tot una! decat ca eu mi-l inchipuiam ...un dreptunghi mai mic! Smile dar cred ca varianta ta e mai simpla! spor la munci! si eu personal nu cred ca "trancanesti" deloc! pe mine chiar m-ai ajutat mult! hug
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de diada Sam 05 Dec 2009, 7:47 pm

Eu sincer nu prea am inteles ce ai vrut sa zici, sau doar partial si nu-i vad rostul adica este complicat....

uite cum as face eu: sa zicem ca ai pat de 1,40/2,00m. Masori material sa zicem 1,42/2,02m ca sa ai 1 cm rezerva sau poti lasa mai mult daca vrei, eu zic ca este de-ajuns 1cm. Apoi masori pana jos cat ai tu la pat, sa zicem 40 cm. Faci fasii de material de 45 cm ca iti trebuie 1cm sus unde o sa0-l cosi +sa zicem 3 cm la tiv. Cosi intre ele fasiile, trebuie musai sa le incretesti inainte, vezi ca poti face asta cu masina de cusut si tragi usor de ate, dar sa faci pe distante mici ca risti sa ti se rupa ata! Sa zicem faci 1,50m lasi ata lunga, incepi iar sa cosi 1,50m si tot asa. Faci creti frumos, uniformizezi si incepi sa prinzi de fata propriu zisa. CAnd sa ajungi cu volanul de unde ai inceput, intrerupi si cosi volanul lateral, adica il unesti, revii iar la creti si gata!

Nu stiu cat s-a inteles treaba cu volanul. Pana la urma il incretesti de mana si gata!

Si pernele sa stii ca nu se fac asa de greu, am facut si eu ceva de genul:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

iti dau detalii dupa ce termini cuvertura!



aaaaaaaa, mi-am adus aminte, am si eu asa o cuvertura, cu volan adica, cumparata si volanul nu este incretit ci din loc in loc are cute, daca vrei o sa-i fac poze sa vezi, e mult mai usor cu cute!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de DANIELA.I Sam 05 Dec 2009, 7:51 pm

ANCUTA,poti sa faci in loc de creti si cute mai mari,iti va fi mult mai usor ca si incepatoare.taie partea ce vine pe pat ,iar volanul il faci gata(tivit si cutele tighelite).Pe urma montezi pe partea mare.Avand cute la volan atunci poti sa fixezi si in ace de gamalie.iInsailatul este cusatura manuala cea ma utilizata si nu ezita sa o folosesti,deoarece in timpul coaserii vei avea surpriza ca unul din straturile de material sa se deplaseze.Bafta.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Sam 05 Dec 2009, 9:26 pm

va multumesc diada si maistra! o sa fac cutele ca mi se pare mai simplu! oricum e ghreu dar ma muncesc deocamdata pe materiale care pot fi stricate!
sfaturile le-am salvat deja! wink
o seara placuta in continuare!
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de noel Lun 07 Dec 2009, 9:04 pm

fetele, trebuie sa stiu ceva deosebit ca sa fac acest model? ma poate ajuta cineva? ce tesaturi recomandati ca sa iasa ceva mai special, mai de revelion Smile
MULTUMESC!!! Merci
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
noel
noel
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 148
Localizare : -
Data de inscriere : 26/07/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(2) - Pagina 4 Empty Re: Scoala de croitorie(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 12 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB