Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Din materiale reciclabile 6
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyIeri la 9:51 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyJoi 25 Iul 2024, 11:07 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyMier 24 Iul 2024, 9:43 am Scris de vlad_mom

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyDum 21 Iul 2024, 10:43 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:36 pm Scris de mlizeta

» Fotografia, intre hobby si arta
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:32 pm Scris de mlizeta

» Frivolite - cap 7
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:24 pm Scris de mlizeta

» casute de lemn pentru papusi
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptySam 20 Iul 2024, 5:21 pm Scris de mlizeta

» Pirogravura
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyDum 14 Iul 2024, 9:59 am Scris de White_Raven

» Constructie tipare lenjerie intima
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyJoi 04 Iul 2024, 11:15 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:46 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:41 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyDum 19 Mai 2024, 6:36 pm Scris de mlizeta

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau


Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

+22
corina corina
ciucamona
BITZA7575
Karina33
RalucaS
AlinaJ.Bijoux
amnro
veniciuc nicoleta
cata13lina
Alina.C
Usagy
ciresicca
MihaelaT
Cazimi
Nati
Clio_Ela
andreeaX
Admina
chemio
geany
Tinkerbell
DANIELA.I
26 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Cazimi Joi 15 Oct 2009, 1:07 pm

Vestea buna, Mihaela, este ca de fapt nu se vede. Vreau sa zic prin asta ca eu nu imi amintesc sa fi vazut cizmele largi pe gamba la o femeie si sa zic "vaai, ce nasol arata". E mai mult in capul nostru, raportat la faptul ca purtam ceva ce nu este chiar masura noastra.

Iar a purta un lucru care nu este masura ta mie personal mi se pare o modalitate de a-ti evidentia defectele sau chiar de a crea niste defecte care nici nu exista de fapt ori sunt neglijabile. Consider ca daca pui pe tine un obiect (fie el haina sau incaltaminte) prea mic, care nu se inchide bine la nasturi sau fermoar, este ca si cum ai striga "Sunt grasa!", oricat de proportionata ai fi sau chiar oricat de slaba ai fi. Asta esta parerea mea, in privinta modului in care ne putem ascunde defectele.

Toate cele bune,
C.
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty RE:

Mesaj Scris de ciresicca Sam 24 Oct 2009, 1:02 am

imi place mult acest topic, chiar e foarte util pentru noi toate. hug
Am accesat site-ul recomandat de Admina, mi-a dat idei bune de imbracaminte adecvata corpului meu. Am dimensiunile 96/80/93, si cand mananc mai mult prima data pun pe talie si pe bust Sad
Suntem invadate in tv si in toate revistele de siluete slabe, androgine, aproape anorexice..iar peste tot in magazine gasim blugi cu talie joasa, bluze mulate si decoltate, rochii scurte, care mai de care mai colorate, si scumpe. Am in garderoba haine cumparate in toate masurile (de la marimea 36 la 44!) , desi toate s-ar incadra la M, pentru ca la noi producatorii nu au acelasi standard la masuri, ca in alte tari.
Imi plac foarte mult cum se imbraca italiencele, in special cele de la 30 de ani in sus, ce mi-a placut in particular e ca ele stiu sa adauge o nota personala oricarei tinute (o pereche de cercei mai deosebita, o esarfa, o geanta mai aparte..).
Deoarece am un program de lucru incarcat la birou, aleg tinute cu talie mai inalta, comode, din materiale elastice care sa tina, clasice, la care adaug ceva (o curea mai colorata, niste bijuterii mai ochioase, etc). Cred cu tarie ca stilul clasic nu se demodeaza niciodata, poate suferi insa mici transformari odata cu tendintele. In privinta pantofilor..aici am o mare problema. Nu gasesc marimile mele (36-37) si ce gasesc imi sunt largi. dat fiind faptul ca alerg toata ziua si mai trebuie sa si conduc, prefer niste tocuri de maxim 8 cm, ca sa ma pot misca mai usor.

Maistra, ai mentionat ca ai facut cursuri de design vestimentar..imi poti recomanda si mie niste materiale, sau un curs asemanator?
ciresicca
ciresicca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 45
Localizare : bacau
Data de inscriere : 28/02/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Usagy Dum 08 Noi 2009, 10:09 am

ciresicca ,eu ti-as recomanda cartea doamnei Adina Nanu : Arta, Stil, Costum - Noi Media Print, singura lucrare din Romania pe tema istoriei costumului. Apoi mai sunt carti in limba engleza de la Editura Taschen. Se gasesc si in librariile de la noi, dar si pe amazon .
Un designer cunoaste si revine intotdeauna la ce a fost in trecut. wink
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Alina.C Vin 16 Apr 2010, 6:34 pm

Ce rau imi pare ca nu se mai discuta de mult la tema aceasta!
Confirm cele spuse de Clio-ela, aici e destul de rar si ciudat sa vezi oameni imbracati office, dar asta nu inseamna ca nu se imbraca elegant, undeva intre sport si elegant, romantic uneori.... O sa mai studiez problema si mai revin cu detalii.
Cine imi da si mie niste sugestii referitor la: trebuie sa imi fac o rochie de seara, vreau sa fie lunga, dar nu prea stiu ce mi s-ar potrivi mai bine. Nu sunt prea inalta, dar o sa-mi pun tocuri, eventual sandale cu platforma si toc... Am destule kg in plus, si tendinta de ingrasare in zona de mijloc... daca beau o cana mai mare de apa, deja se vede Smile
Am meterial, tafta neelastic, 1,50 x 3 metri, rosu-visiniu (cam cum a avut rochita la concurs Clio-ela), si mai am de 1,40 x 2 metri de dantela brodata, frumoasa, neagra, cu o margine deosebita pe cele 2 laterale, pe lungime....
nu prea stiu cum sa le combin, unde sa folosesc dantela, in partea de sus sau de jos a rochiei, sa fac taietura imediat sub sani (acolo ar fi punctul cel mai subtire al abdomenului) sau pe talie, sau deloc...
Orice sugestie este bine venita. kiss
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 45
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de cata13lina Vin 16 Apr 2010, 8:19 pm

Doamne fetelor, citesc aici si parca nu-mi vine sa cred ce citesc ...mai critice decat voi cu voi insiva nici soacrele voastre nu cred ca sunt! Cum asa dragele mele : cand va uitati in oglinda vedeti doar glezne prea groase sau prea subtiri, talii ingrosate.???? ....cred ca (in adancul sufletului nostru) ne dorim sa aratam ca fetele astea care au inundat ecranele si revistele noastre...dar nu se poate ; ce sa mai vorbesc de fetele astea inconstiente care la -30 grade, sunt cu spatele gol,....automat dupa 30 de ani corpul nostru se modifica , dupa 40 de ani si mai mult, iar dupa 50.....ne uitam in oglinda si ne spunem : intr-adevar arat bine , draga !!!.Dar un singur lucru trebuie sa tinem minte (parerea mea): ne imbracam cu ce ne avantajeaza si ne pune in valoare , nu cu ce am dori....
De exemplu, eu pentru tine Alina , as vedea o fusta pantalon ,si o bluza, gen frac, in fata sa depaseasca linia taliei, nu f mult, pt ca la spate sa se contureze "coada de randunica" a fracului .Si bineinteles sandale, pantofi cu tocul cat mai inalt; eu desi am 50 +de ani si XXXL ,la petreceri merg doar cu pantofi cu toc inalt (9cm) am ramas fidela marcii GUBAN , care are un calapod f bun nici nu-ti dai seama ca esti pe asa tocuri....Si vreau sa va rog ceva dragele mele : UITATI-VA IN OGLINDA SI VEDETI-VA ASA CUM SUNTETI : FRUMOASE, SI MAI ALES TINERE !
avatar
cata13lina
helper
helper

Numarul mesajelor : 95
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Vin 16 Apr 2010, 9:00 pm

Alina maine ma apuc sa-ti fac o schita,doua, cu niste rochite pentru ce ai tu nevoie:D.Usagy am si eu cartea Adinei Nanu si este foarte buna daca te intereseaza istoria costumului:D
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 38
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de amnro Vin 16 Apr 2010, 9:05 pm

Tinkerbell a scris:d Nu mai stiu unde am auzit sau am citit despre femeile din SUA, cum ies ele pe strada in bluza de matase (sau , ma rog, un alt material diafan) si cu blugi pana cu aspect prespalat! Imi pare rau, dar....nici asa!! Shocked

S

mai rau, sunt imbracate in sacou/taior, camasa, fusta, ciorapi si adidasi affraid
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Vin 16 Apr 2010, 9:30 pm

Tocmai am citit tot ce a-ti scris aici la acest subiect!!! Mi-a luat cateva minute dar a meritat deoarece, mi s-a parut tare interesant totul. Cata13 lina ai mare dreptate prin ceea ce ai zis, scris dar, eu una cand ma uit in oglinda nu ma vad asa de frumoasa pe cum mi-asi dori eu dar, acum mu mai pot schimba mare lucru la mine. Bine ca macar sunt inca tanara. La mine ma deranjaja doar 3 lucruri: sunt cam slabuta, sunt mica de inaltime si am sanii f. mici. Si am 25 de ani impliniti acum 3 luni. Nu am nici un stil anume dar, cand merg undeva imi place sa ma imbrac sa arat cat de cat bine. Pantofi sau cizme cu toc nu am purtat decat de doua ori in viata mea si nici nu stiu daca voi mai purta vreodata. In garderoba mea am doar o singura pereche de pantofi cu toc, pe care am purtat-o o singura data acum un an la banchetul de la sfarsitul facultatii. In schimb imi plac f. mult pantofii, cizmele si sandalele cu talpa joasa, chiar daca nu ma prea avantajaza din cauza ca sunt mica de inaltime. Si...la cum arat nimeni nu imi da mai mult de 17 ani oricat de bine si elegant m-asi imbraca. Cam atat despre mine, ca am ajuns deja sa ma plang cam mult. Dar, asta e ...nimeni nu-i perfect si nu avem ce face. Pana la urma trebuie sa ne acceptam asa cum suntem!!! Nu?
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Vin 16 Apr 2010, 9:58 pm

Eu nu sunt de acord cu "trebuie sa ne acceptam asa cum suntem".Militez pentru femeia frumosa indiferent de varsta,kilograme,inaltime,etc..Nimeni nu este perfect dar pentru asta avem ajutoare(farduri,haine,pantofi)si de ce sa nu profitam de ele..
ALina m-am laudat degeaba ca nu am imprimanta acasa..dar oricum eu ti-as recomanda o rochie in stil empire..croiala care avantajeaza toate siluetele,cat despre materiale eu as face partea de bust mai complicata(acum depinde si de bustul tau)si as pune pe taietura de sub sani broderie,iar la spate ma-s duce cu un godeu,iesit din rochie,tot din broderie:DSper ca am explicat corect:) hug
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 38
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Alina.C Vin 16 Apr 2010, 10:02 pm

Multumesc de raspunsuri. Astept schita cu mare interes, Nicoleta hug
Si orice alte sugestii si pareri.
Fusta pantaloni nu am purtat niciodata, nu cred ca ma avantajeaza... e drept ca pana nu incerc, nu aflu. Dar de data asta imi doresc rochie...

Incerc sa pun o poza cu mine, in intregime, tocmai am facut o rochie pentru altcineva ... cand va fi terminata o voi posta la subiectul potrivit. Si la aceasta rochie imi puteti da sugestii, i-as mai pune ceva in partea de sus, un snur agintiu poate... nu stiu inca. Rochia nu e pentru mine, si imi vine un pic larga, sau sta lejer mai bine spus. Si sunt in papucii de casa, deci fara tocuri, nu am sutien potrivit, dar intelegeti voi ideea.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cam asta sunt...
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 45
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Admina Vin 16 Apr 2010, 11:13 pm

Alina, eu imi permit o sugestie apropo de titlul subiectului si de o alta creatie de-a ta. Eu sunt la polul opus, am bustul mic si stiu ca trebuie sa caut sa maresc optic zona, sa adaug volane, falduri, drapaje, etc. Cred ca bluza neagra (foarte frumoasa, apropo) cu drapaj in fata, postata acum ceva timp, nu te avantajeaza. Este pentru un piept mic sau mediu, menita sa augmenteze.
Rochia bleu-marin este foarte frumoasa, la primul capitol de la Rochii am postat ceva asemanator, si tot asa, avea sub bust o banda argintie. Cred ca mergea cu mai multe pense si taieturi (sub bust, spre exemplu) ca sa "taie" din volum. In rest, partea de sus e frumoasa si discreta (eu mor cand vad femei cu pieptul pe afara dama, de parca l-ar servi pe tava, indiferent de marime).
Mai asteapta sfaturi de la experte, eu doar m-am bagat in seama. hug Faptul ca ne perocupa mascarea defectelor si stilul, e un mare pas in fata.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Alina.C Vin 16 Apr 2010, 11:46 pm

Admina, multumesc de parerea ta sincera. Cu bluza aia neagra, e alta treaba...imi doream destul de mult o bluza cu drapaj in fata, si cum materialul nu a costat prea mult, iar mana e lucru e gratis, am zis de ce sa nu incerc Smile
Iar rochia ta albastra, e superba, o stiu de mult... dar e pentru o talie finuta...
Nicoleta, abia acum am citit mesajul tau, oricum multumesc de intentie. O sa mai studiez stilul empire, ideea cu godet la spate am inteles-o, iti multumesc de sugestie.

Orice noi sugestii sunt bine venite hug Stiu ca sunteti multe fete cu bun gust si pricepute pe deasupra wink

La urma, cand ma decid ce voi face (mai am aproape o luna pana la "eveniment")...voi face intai o rochie dintr-o panza simpla, de proba, sa vad cum imi sta. Nu am manechin si nici nu vreau sa-mi fac cu dimensiunile actuale, am inceput de vreo luna sa fac sport ....si poate ma apuc si de vreo dieta pe care sa o si tin mai mult de 3 zile... zid scuzati de off topic
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 45
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de RalucaS Sam 17 Apr 2010, 12:27 am

M-am trezit si eu citind acuma primavara despre cizmele de asta toamna :D

Cazimi si Mihaela, si eu am aceeasi problema la cizme, sunt f slabutza, si am ditamai piciorul, 38, marime mare pt dimensiunile mele. Faza buna e ca de vreo 2 ani nu se mai poarta cizmele "mulate", chiar e chic sa fluture putin.

Iar daca vreti sa nu fluture totusi, duse la cizmar si stramtate, eu asa am facut cu vreo 2 perechi. Nu dezarmati, macar noi le putem ajusta, cele care lasa fermoarul crapat, nu prea au variante.

Cat despre cum sa ne alegem hainele potrivite, revin cu recomandarea mea, urmariti emisiunea What not to wear, pe Discovery Travel & Living. Se gasesc si pe internet fragmente de emisiuni.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Eu sunt mare fan, gazdele emisiunii chiar sunt pricepute. Sunt niste new-york-ezi cu stil, care lucreaza de ani buni in domeniul modei. Fac precizrea asta pentru ca am mai vazut cateva emisiuni cu transformari pe Euforia sau Romantica sa fi fost?, care erau jalnice, aratau "subiectele" si la final tot ca niste pitipoance. Adica da, era o diferenta, din sleampete le tranformau in pitipoance. Dar, ca sa revin, Stacey & Clinton rule!
RalucaS
RalucaS
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 376
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2009

http://manufactura-creativa.blogspot.com/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Karina33 Sam 17 Apr 2010, 12:31 am

Alina si eu tot pentru o rochie taiata sub piept as opta. Si nu cred ca as folosi dantela neagra peste rosu, pastreaz-o pentru alta data. Peste piept o poti petrece cat sa acopere decent, fara cute sau creturi, ai destula materie prima. De sub bust porneste in 8 clini, va crea optic iluzia de mai slab si mai ingust, mergi destul de stramt pana sub fund si apoi ii dai largime cata vrei.
In partea de sus sau iti faci un bolerou sau niste maneci macar de-un lat de palma ca sa echilibrezi. Accesorizeaza linia de sub bust si eventual cu ceva in ton in partea de sus, spre umar a pieptilor.

Daca ai urmarit cam ce lucrez ai vazut ca am cliente ce sar de masurile dorite, plus ca si eu am aceleasi probleme cu volumul si greutatea. hug
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Usagy Sam 17 Apr 2010, 12:36 pm

Umm, eu o sa spun cum m'as imbraca eu la ocazii . Eu am sanii mici, talie spre de loc (multe gogosi) si solduri late (cred ca sunt femeia "para" rade ).
Am observat ca cel mai bine mi-ar sta cu o rochie cu taietura sub sani, pentru ca astfel imi mascheaza soldurile.

ex: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Este o rochie in forma de "A" .

Pentru urmatorul eveniment la care voi participa ma voi imbraca asa (daca mai incap in ele evident):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Volanele din partea de bust sunt recomandate celor mai putin dotate , asa ca mine ^.^, iar fusta f. larga in partea de jos da impresia unei talii mai mici decat este in realitate. Negrul contribuie si el la subtiere".
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Admina Sam 17 Apr 2010, 1:58 pm

Da, Usagy, esti de-a mea. wink Rochita e draguta de cosplay, dar merge modificat modelul si de ceva mai serios. As schimba la fusta, tot A-line dar nu pe crinolina, eventual putin infoiata cu tulle si o lungime mai decisa, fie peste genunchi sau sub, dar fara volan si dreapta jos. Apropo, ce picioare are domnisoara din poza... valeu. affraid Mie mi-a mai zis cineva de pe forum, cand am facut o rochie fara taietura pe mijloc, ca la spatele meu (ingust) mergea cu fermoarul pe mijloc si sa ma feresc de fermoarul pe o latura. In jos sunt de evitat fustele drepte, conice si merg cele A-line, clos (sau semiclos, in clini closati si derivatii), tip sirena (la rochiile lungi) ca se echilibreaza cumva soldurile cu amploarea partii de jos.
Alina, acum mi-a venit o idee. As vedea rochia bleu-marin cu o aplicatie pe o jumatate de bust si putin continuata in jos, sper ca intelegi cum vreau sa zic. Deci ceva asimetric (Vilcris spunea ca sunt bune si asimetriile ca sa distraga atentia) si eventual tot argintiu. Poti face din panglici de satin, paiete, strasuri, o compozitie interesanta (cred ca trebuie cusuta de mana) sau cusute margele sau paiete, tot asa de mana, intr-o forma aleatoare.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Usagy Sam 17 Apr 2010, 3:07 pm

Ms de sfaturi.
Eu i-as zice mai degraba stil gothic-lolita decat Cosplay (cosplay inseamna a te costuma ca un personaj favorit din anime, manga, jocuri, sau idolul din muzica, etc).
Fusta este cea mai mare pe care am gasit-o la ei (japonezele sunt mici de inaltime, eu am 170) deci din pacate nu mai am cum sa o lungesc. Picioarele mele as vrea sa le modific dar aici nu am cum . A da, si nu are crinolina ci tulle pe dedesubt......voi fi o lolita grasa Sad
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Admina Sam 17 Apr 2010, 3:19 pm

Aaaa, tu chiar ai acest model. Smile Eu credeam ca vrei sa o faci. Pai foarte bine, sa pui o poza cu rochia pe tine, termina cu grasimea ca nu e cazul. Am inteles ca ai cateva depuse peste iarna, dar scapi usor de alea, nu te lasa demoralizata. hug Si inseamna ca tie iti vine peste genunchi, nu? Asa se aranjeaza frumos partea de jos, pe tipa din poza se vede ca e prea lunga.
p.s. la cate animeuri sunt pe lume, credeam ca e vreo eroina imbracata si asa. wink Ai dreptate, e gothic lolita. Si eu urmaream site-uri cu asa haine acum ceva vreme, apoi am realizat ca nu prea am unde sa le port. Cam cat a fost costumul?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Usagy Sam 17 Apr 2010, 4:20 pm

Din fericire ma duc la o conventie anime , si acolo se poate imbraca lumea cum doreste fara sa fie privit ca un freak peace ..as dori insa sa fim si noi ca cei din Japonia, unde nu e o rusine sa te imbraci cum doresti - lolita, punk, in kimono traditional de ex. chiar in mijlocul orasului - si nu se uita nimeni chioras la tine. Deh, mentalitati diferite. Poze o sa pun dupa eveniment, asta daca imi fac curaj sa ies din casa asa - va trebui sa merg cu metroul , pe trotuarele mioritice, etc.
Pretul e undeva in jur de 100 de dolari. Va trebui pana atunci sa fac rost si de pantofi in ton cu restul . zid
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Alina.C Lun 19 Apr 2010, 12:24 pm

Karina, multumesc de explicatii. Cam ce ai sugerat tu imi voi face, in clini partea de jos, taiata sub bust, 8 clini in total te referi, adica 4 in fata si 4 in spate, nu? Cu un bolero, sau macar un sal peste umeri, e ok, nu?
In partea de sus voi avea ceva bataie de cap, ca trebuie sa incerc mai multe variante (pe o panza simpla, sa vad care si cum se aseaza).

Usagy, frumoasa rochia ta neagra, cu cativa ani in urma as fi purtat asa ceva (imi permitea si silueta....zid ), acum tot pentru ceva negru, accesorizat colorat, as fi optat, dar sora-mea (la nunta ei merg) e cu pretentii, ne-a "interzis" negrul Smile) Si imi place si rochia din link, multumesc, pe cat e de simpla pe atat de frumoasa!

Admina, multumesc de idee!! Ceva asimetric voi face, eu ma gandisem doar la ceva broderie in jurul decolteului, dar ai dreptate, asimetric e muult mai bine! Voi folosi argintiu, un snur si ceva paiete eventual, pentru ca rochia este un albastru-indigo cu mici liniute arginii, sclipicioase... Saptamana asta sper sa o "rezolv". Smile E pentru mama mea love

Trebuie sa ma gandesc si la tinuta de "zi" Smile) Un deus-piece, ceva...
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 45
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de BITZA7575 Vin 23 Apr 2010, 8:08 pm

Buna fetelor . Da un subiect interesant care ne preocupa pe noi toate. Si eu sunt o persoana plinuta adica 1.65 si 90 kg. Deci foarte plinuta, sau mica si indesata. Dar punctul meu forte sunt sinii pe care ii am cam mari 90 cu cupa C. Eu pun baza pe siini , pe un decolteu frumos pe o bluza care sa ma avantajeze si toata lumea ma priveste si ma admira. Cunoscutii pe care ii intilnesc foarte rar imi spun vai ce bine arati esti schimbata in bine , ramin uimita crezind ca o fac ptr. complezenta dar nu , chiar asa e TREBUIE SA AI INCREDERE IN TINE si sa radiezi de fericire. Cite persoane nu arata bine dar merg de calca in gropi (sleampede si pe tocuri si fara) , sau pe fetele lor citesti NEPASARE , parca sunt pierdute si FADE... asa ca fetelor sa aveti incredere in voi si incercati ce poate credeti ca nu vii se potriveste sau nu aveti curaj. Daca ai ceva de aratat, arata nu vulgar ci cu bun simt. In anul 2003 aveam 55 de kg si nu prea ieseam din clasic si imbracat (fara decolteu incercam sa imi ascund sinii fara deasupra genunchiului ca eram putin cracanata). Acum imi cam fac de cap glumesc incerc sa imi pun in valoare toate atuurile. VREAU SA AUD DE BINE !!!!!!!!!!!
BITZA7575
BITZA7575
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 49
Localizare : CONSTANTA
Data de inscriere : 08/03/2010

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de ciucamona Lun 24 Mai 2010, 3:06 am

fetelor am nevoie de un sfat ce model de fusta sa-mi fac la silueta mea plinuta Sad Smile am citit pe iternet ca ma incadrez in tipul de silueta ovala ce model de fusta credeti ca mar avantaja as putea purta volane multumesc anticipat
ciucamona
ciucamona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Varsta : 34
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Lun 24 Mai 2010, 12:17 pm

Ceea ce porti in poza de la avatar este ce-ti trebuie.De preferat a se pune mai mult accentul pe talie(centuri vii colorate,curele)dar acestea sa fie inguste:)
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 38
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de ciucamona Lun 24 Mai 2010, 12:28 pm

mersi nicoleta sa incerc sa fac tot mereu ceva de genul acesta kiss
ciucamona
ciucamona
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 198
Varsta : 34
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Admina Mar 27 Iul 2010, 9:19 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
p.s. poza e luata de sus, am o scuza ca sunt asa dolofana la pulpe. wink cica...

ucabesty a scris:Frumosi colanti as purta si eu dar am aceeasi problema cu pulpele si nu mi se pare ca imi sta bine.
Dar parca am stabilit... picioare de bucatareasa!! rade

Uca, nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie. wink Adevarul e ca mi s-a mai zis, daca e taiat de prea multe ori piciorul, cu linii orizontale, se scurteaza. Deci sunt de evitat: colantii (banuiesc ca orice lungime), sandalele cu barete (gen cele ale mele, din poza) ( rade mii de no-no in tinuta mea)... ghetele si botinele, ca iau din lungimea gambei. Azi am purtat colantii in cauza cu papuci cu toc si tunica "fata de perna", cu frunze (care e mai scurta decat aceasta din poza). A fost ok. Consider ca daca se intorc mai mult de 3 capete si eventual 1-2 reevaluari vizuale/ insistente optice... e ok tinuta.rade Femeile sunt rele oricum, nu conteaza cum se uita.
Totalmente ontopic, ce sa purtam sa ne flateze? Ma feresc de fuste scurte, le port doar cu dres mat; fuste lungi nu m-am invrednicit sa-mi fac... jeans nu suport vara, pantaloni subtiri nu prea am... Deci ce?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile - Pagina 2 Empty Re: Cum sa ne ascundem defectele si sa scoatem in evidenta calitatile

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB