Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyIeri la 6:04 pm Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Impletituri in tehnica macrame

+59
Giobsy
mariaz_09
symos
aba
aleahim67
iulia sevcenco
seandreea
mami jeni
danibu
rivka
Nuta Chidin
samo99ro
emi
clodi
aurora12
Uca
firicel
lemnaru rodica
pitikot_power
adelina24
Nicoleta Irimescu
LOUII
ktina
Ramonica
percsovics monica
kristadesign
carmenco
Alido81
corilex
ioanan
teisoara
1dorina
maria_covacef
rucsy
Aditza
Doina
jluciana
firimitura
costi_iacob
SilviaDumitrescu
Camy
aidaalex
geany
fijoux
Armeana
arime
Agatha
chrissart
DANIELA.I
aisha
Eva
Admina
infairyland
ioana soare
ionela stefan
irish05
diada
MihaelaT
ismi3ismi
63 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de ioana soare Vin 24 Iul 2009, 2:55 pm

Ismi poti raspunde la mesaje si fara sa dai citat, sigur se intelege la ce te referi. Dai direct post reply si gata Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de Admina Vin 24 Iul 2009, 3:12 pm

Exact asta banuiam si eu, ca folosesti Ismi. wink Mi se parea mie, dar credeam ca nu are cum sa stea asa de frumos innodat, fiind sintetic. Dar se pare ca experienta isi spune cuvantul. Faci niste accesorii superbe ura, felicitari!
Ioana, ti-a iesit de nota 10, cureaua. Imi place mult si culoarea si modelul, e asa de interesanta ca mai ca m-as incumeta si eu. Apropo de link, nu am facut inca bratara dupa el... Sad

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de Eva Vin 24 Iul 2009, 3:25 pm

Ismi, Ioana, frumoase creatiile voastre! Felicitari! Si pe mine ma bate gandul sa ma apuc de macrame, dar... din toamna incep serviciul si cred ca o sa ma apuc de corectat lucrari zid ... Asta e... admir ce faceti voi!
Eu am gasit pe picassa mai multe reviste cu macrame-uri... le am salvate pe dvd... din pacate am ceva probleme cu PC-ul si nu mi le citeste (DVD-urile sunt OK, le-am verificat)... Cand gasesc ceva postez!
Cred ca ar fi indicat sa deschidem un topic special pt macrame, tot aici, la croseta, ca seamna ... chiar daca numai la prima vedere!

Cu sfoara de canepa eu ma gandeam sa-mi crosetez o geanta de vara, in punctul secret... numai ca timpul meu nu-mi mai ajunge! zid
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de irish05 Vin 24 Iul 2009, 3:48 pm

wow, eva! si care e 'punctul secret' ? Shocked
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de Eva Sam 25 Iul 2009, 12:50 am

irish05 a scris:wow, eva! si care e 'punctul secret' ? Shocked

Uite aici
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de ioana soare Lun 27 Iul 2009, 12:39 pm

Admina,Eva va multumesc!

Eu ieri am mai mesterit un colier, cu ce mi-a mai ramas dintr-un ghem de bumbac.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de diada Lun 27 Iul 2009, 2:12 pm

Bestial colier! Sa-l porti cu placere! love

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de ioana soare Mar 28 Iul 2009, 10:37 am

Multumesc Diada pupi
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de aisha Mar 28 Iul 2009, 10:55 am

Domne' pleaca si omu' in concediu 2 saptamani si are de citit o ...biblioteca intreaga cand se intoarce! rade Da' voi vacanta nu va mai luati? Ieri am stat toata ziua logata la birou si am mai citit printre picaturi ce ati postat, dar n-am ajuns inca la capat! zid
Ioana cureaua e bestiala! Schema, ceva? Cu fir de canepa ma gandeam sa tricotez si eu o geanta ca cea mica cu flori facuta de tine. Cu fir mai subtire mi se pare ca se aseaza ok, dar nu m-am apucat de proiect deocamdata. Smile Inca mai sunt la topul portocaliu, pe ultima suta de metri... rade
Ismi, frumoase creatiile tale! De unde ti-ai luat talpile pentru sandale?

Chiar ma gandeam zilele trecute la espadrilele crosetate de pe vremuri...Le mai tineti minte fetelor? Cele de-un leat cu mine, evident! Smile
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de ioana soare Mar 28 Iul 2009, 11:21 am

Aisha multumesc! hug Abia astept sa-ti vad topul! Smile
Pentru curea nu am avut schema, doar la inceput si la sfarsit (cate 9 cm) am lucrat cum am vazut aici. Intre timp, pana sa termin primii 9 cm am citit pe net cum se fac romburile si am zis sa fac si eu asa la curea. Firele care raman in interiorul rombului poti sa le innozi cum vrei. Eu am facut 7 romburi si pe cele 3 din mijloc le-am innodat in interior intr-un fel si pe celelalte 4 in alt fel.

Ce bine ca ai zis de talpi ca exact asta vroiam si eu sa o intreb pe Ismi dar am uitat Smile
Ismi si in afara de de unde ti-ai luat talpile pentru sandale as vrea sa te mai intreb daca snurul pe care ti-l ia prietena ta din Timisoara este snur la scul, pe care scrie ca e pentru macrame(desi la noi in tara termenul macrame este folosit pentru altceva, nu pentru innodat) sau este snur la metru si iti cumperi cati metri vrei tu?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Tehnica macrame - accesorii si bijuterii

Mesaj Scris de DANIELA.I Mar 28 Iul 2009, 6:19 pm

abia acum m-am prins ,pai asa impleteam eu franjurii la servetelele cusute in chilim.super.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Impletituri

Mesaj Scris de chrissart Mier 29 Iul 2009, 2:52 pm

N-am stiut unde sa-l incadrez... ma gandeam la acele impletituri din orice (ata bumbac, canepa samd) pentru bijuterii (bratari, coliere) ori alte accesorii (curele).
Am testat pana acum "hemp" si cele clasice din noduri 1,2,3,4.

Ce alte tipuri de impletituri mai stiti eventual cu poze (tutorial asa mai pt incepatori) ?
avatar
chrissart
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/07/2009

http://www.margelute.info

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de ioana soare Mier 29 Iul 2009, 3:13 pm

Chriss cred ca te referi la macrame. Vezi ca e un subiect la crosetat despre macrame, iar link-uri am pus eu acum doua zile tot la crosetat.

Hemp inseamna canepa, la ce anume te referi? Nici 1,2,3,4 nu imi dau seama ce reprezinta.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de chrissart Mier 29 Iul 2009, 6:20 pm

m-am facut de ras, nici n-am avut curiozitatea sa caut sa vad ce inseamna hemp lol!
ma refeream la stilul acesta de impletitura:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

dar nu facuta din canepa, ci din orice altceva - eu am testat cu atza cerata lol!

iar la aia cu 1,2,3,4 ma gandeam la astea - de fapt in mintea mea aveam 4 fire lol!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

scuze de inducerea in eroare!
avatar
chrissart
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/07/2009

http://www.margelute.info

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de Admina Mier 29 Iul 2009, 11:41 pm

Chrisart, a mai postat la Bijuterii Vilcris, creatiile fetei ei, AICI. Dar subiect special nu ar fi. Daca tot e in tehnica macrameului, merge mutat AICI sau mutam tot acel subiect la Diverse, daca nu are de-a face cu nimic din crosetat.
Cine se pricepe mai bine la asa ceva, aviz tu, Ismi sau Ioana va rog sa decideti, si le unim, le mutam, le rezolvam.
Eventual postati pozele creatiilor si scheme si mai cautam de acolo. Sunt foarte interesante si cele innodate cu ata.
Apropo, cine stie sa faca si codite impletite, cu ata? rade Faceti si un tutorial?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de chrissart Joi 30 Iul 2009, 9:48 am

total de acord, se poate uni cu cel deschis de Ismi wink
avatar
chrissart
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 28/07/2009

http://www.margelute.info

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de ioana soare Joi 30 Iul 2009, 10:12 am

Pai fiind tot cu fire, ate, impletituri, ma gandesc ca ar fi bine sa ramana in zona aceea, cu crosetat, tricotat, bineinteles daca toata lumea e de acord.
Codite impletite normale stiu sa fac, in rest nici macar spicul de grau nu-mi iese frumos Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de Agatha Joi 30 Iul 2009, 5:18 pm

Sunt foarte frumoase accesoriile facute din macrame, dar e ceva munca la ele. Trebuie sa urmaresti o schita pas cu pas ,ca sa iasa impletitura ,nu-i asa? Complimente pentru lucrurile frumoase pe care le-ai facut! kiss
Agatha
Agatha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 30
Varsta : 63
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/05/2009

http://meagatha.blogspot.com

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de ioana soare Vin 31 Iul 2009, 10:17 am

Agatha eu colierul l-am facut asa cum mi-a venit, fara nici o schita. Acum am inceput sa mai fac un colier , si am in cap cam cum sa fie, forma in mare, dar tot asa, detaliile le stabilesc pe parcurs. Inca nu am atata experienta si nu ma pricep atat de bine ca sa pot sa fac o schita dinainte.
Numai sa stii ca nu e chiar atat de munca, e simplu si destul de rapid si relaxant in acelasi timp Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de Eva Lun 10 Aug 2009, 1:43 pm

Aici un curs croseta+macrame!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Tehnica macrame - accesorii si bijuterii

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 10 Aug 2009, 2:09 pm

Eva mersi eu deja am descarcat cursul.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de ioana soare Lun 17 Aug 2009, 11:45 am

Eva multumim pentru curs! pupi

Eu am primit acum in vacanta niste margelute de lemn si le-am si pus la lucru, n-am mai avut rabdare:)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de aisha Lun 17 Aug 2009, 12:37 pm

Ioana, foarte reusite! ura Cu ce fir sunt lucrate? Am vazut pe un site undeva ca se recomanda fir special de macrame.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 17 Aug 2009, 1:08 pm

Ioana, sunt foarte frumoase si totodata deosebite. Felicitari! kiss Flowers

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de ioana soare Lun 17 Aug 2009, 1:18 pm

Aisha, Mihaela multumesc mult pupi

Firul e bumbac 100%, mercerizat si are un luciu sidefat, imi place mult. E Muskat de la Drops, am luat in incercarea de a gasi o nuanta de verde potrivita pentru o gentuta impletita. Nu s-a potrivit si atunci am facut altceva cu el Smile Dar imi place asa mult cum arata la colierele macrame, ca vreau sa mai iau si alte culori.
Poti sa lucrezi cu orice fir, atata timp cat iti place rezultatul. Exista snur folosit special la macrame, si pentru biguterii se foloseste firul de canepa sau in, care poate fi cerat. Despre bumbac spuneau ca se uzeaza repede, dar daca mie imi place cum arata, ce conteza? Smile


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Mar 18 Aug 2009, 11:23 am, editata de 1 ori
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Impletituri in tehnica macrame - Pagina 2 Empty Re: Impletituri in tehnica macrame

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB