Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Articole interesante, despre tot si despre toate

+42
dorina64
micheline
fizicuta
Gabica
bisisica bijuterii
AlinaJ.Bijoux
doraly
Floren
kitty_1973
canadianca50
Dorulet
Giorgi
Angelica18
Day
danniela
piciul
ismi3ismi
ghita
ChidinNuta
Cristache
mykya
Uca
SilviaDumitrescu
caoticamonica
MagdaMarin
danae
snoopy
came_lia
02gaviota
mihatm80
LYNDA
arime
Tache Marilena
marlen372001
Gabyx
stella
Monica
Ana Maria
MihaelaT
vilcris
duchess
Admina
46 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de snoopy Vin 12 Mar 2010, 1:51 am

Fara discutie ar putea fi numita fotografia secolului – o scena fantastica, din aceasta lume brutala. Textul tradus din spaniola:
Nu a pierit inca omenirea.
Este fotografia zilei, lunii, anului sau a secolului.
Poza a aparut intr-un cotidian din India, cu textul atasat:
”Doar un sarac poate fi atat de marinimos. Ce pacat ca omul nu este
intotdeauna asa.”
[url=[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/url]


Ultima editare efectuata de catre snoopy in Vin 12 Mar 2010, 1:58 pm, editata de 8 ori
snoopy
snoopy
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de danae Vin 12 Mar 2010, 8:55 am

Snoopy, nu merge link-ul.

Super interesante informatiile. Aveam si eu ceva despre marar. Ma duc sa caut.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de snoopy Vin 12 Mar 2010, 11:27 pm

Draga danae, am refacut link-ul, multumesc pentru atentionare.
snoopy
snoopy
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 02 Iul 2010, 2:49 pm

Vin si eu in acest topic cu Ciuperca Kombucha.
Iatã câteva din efectele raportate de utilizatorii acestui ceai:
ajutã la curãtarea colonului si a vezicii biliare
ajutã la obtinerea unei digestii sãnãtoase
îndepãrteazã colita si crampele stomacale
opreste diareea neinfectioasã
regleazã apetitul si reduce grãsimea
ajutã în tratamentul artritei
are efect de remisiune a lupus-ului
îmbunãtãteste vederea si ajutã la vindecarea de cataractã si glaucom
eliminarea unor simptome ale diabetului zaharat
ajutã la reducerea dependentei de alcool
curãtã acneea, psoriazisul si alte boli ale pielii
îngroasã pãrul si întãreste unghiile
îmbunãtãteste simtul mirosului
ajutã la îndepãrtarea stressului si a insomniei
face pãrul grizonat sã revinã la culoarea sa naturalã
usureazã vindecarea de bronsitã si astm
actioneazã ca un laxativ usor, ajutând la evitarea constipatiei
eliminarea unor simptome ale leuconevraxitei
Am primit-o azi de la cineva de pe un site de donatii.
A avut si mama ,noi ii spuneam alga acum 15 ani.
Mai are cineva?A dat roade tratamentul?
Uite Aici,AICI,AICI
Vedeti ca sunt mai multe pagini la ultimul link.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de caoticamonica Vin 09 Iul 2010, 2:42 pm

Buna, stie cineva ceva de petrecerea de karaoke de la bourbon-ul de pe decebal ? Azi este ziua prietenei mele si vrea karaoke!! MUSAI:) - femeile astea! Am primit o invitatie pe facebook pentru seara asta, la petrecerea asta . Stie cineva sa-mi dea vreo info? A mai fost cineva? Un raspuns rapid ar fi foarte apreciat> multa bafta tuturor
caoticamonica
caoticamonica
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 17/06/2010

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 09 Iul 2010, 3:15 pm

Si ca sa nu zici ca sunt rea cauta AICI si gasesti karaoke.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de Admina Joi 21 Apr 2011, 7:47 pm

Se pare ca asa arata viitorul. Daca oricum nu-l prindem, macar sa ne miram de el.


_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 21 Apr 2011, 8:03 pm

Bine arata viitorul dar ....ouale tot cu telul se bat... deh nu poate fi totul perfect wink rade

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de Uca Joi 21 Apr 2011, 8:30 pm

Chiar interesant si nu imposibil!

Si continuarea... in pat nimic... nimic? Sau cum se stinge lumina nu mai au energie? rade

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de mykya Joi 21 Apr 2011, 9:38 pm

Eu cred ca acest viitor a deja aproape prezent.
mykya
mykya
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1732
Varsta : 48
Localizare : Prahova
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de Tache Marilena Joi 21 Apr 2011, 10:32 pm

Bine nu-i! Tehnologia acapareaza totul! Tehnologia o sa ne distruga in final! Devenim dependenti de ea. Nu mai stim sa ne bucuram de natura, de prezenta celor dragi....o sa ne ghideze mereu o voce d-acolo,, din perete,, sa ne spuna ,, programul,,!Nu ne mai lasa sa simtim, sa experimentam...o sa devina o monototonie! De ce bunicii si parintii nostri au trait peste 80 de ani? Pentru ca n-au fost stresati de ,, tehnologie,,! Au trait asa cum le-a dictat inima! Sigur ma puneti la zid pt acest comentariu dar ceva din mine se revolta.
Poate va mirati dar eu chiar promovez acest material pe care l-a pus Admina. Promovez videotelefonia de la o anumita companie si acest materieal , pe langa altele, face parte din ,, reclama,, noastra.
E adevarat ca videotelefonia aduce bucurie bunicilor, care nu stiu sa manuiasca un calculator, sa-si vada nepotii plecati in strainatate. Asa ii introducem si pe ei in era tehnologiei. Dar aceasta tehnologie este cu doua taisuri!!!! Odata cu beneficiile ei o sa ne aduca si ,, bolile,,ei! Odata ce noi nu mai suntem nevoiti sa gandim, totul o sa faca calculatorul, o sa fim niste oameni care ne indreptam direct catre Boala Alzheimer !!!
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de MagdaMarin Sam 14 Mai 2011, 2:09 pm

Important pentru salariati
Acum ca nu mai exista Contractul Colectiv de Munca la Nivel National care reglementa multe lucruri,tineti mintesi priviti acest video cu procedura de aplicare a somajului tehnic in conformitate cu cele mai recente modificari legislatiei din domeniul Codului muncii si nu ezitati sa va cereti drepturile



Eu personal am cautat in codul muncii cadrul legal acordarii zilelor fara plata in cazul in care firma nu are de munca.
Si nu am gasit.Adica nu mai au voie sa dea fara plata cu doar sa va plateasca cu min 75% din salariu de baza,platit din fondul de sararii.
Urmariti acest video.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 01 Iun 2011, 12:31 pm

Ce am primit si eu pe mail si cum n-am stiut une sa-l pun l-am pus si eu aici.

Ce trebuie sa stie fiecare femeie !!!
( DIN EXPERIENTA UNEI OCTOGENARE )

O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
Suficienti bani in contul ei ca sa se poata muta sau
inchiria o locuinta , chiar daca ea nu vrea niciodata
asta......sau nu este nevoita sa faca
asta


O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
ceva pentru imbracat care sa fie perfect pentru servici sau
pentru o intalnire cu cineva "visat" si care
trebuie sa fie gata intr-o ora.


O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
o tinerete pe care sa o lase multumita in urma


O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
un trecut suficient de "suculent" , pe care il va
putea povesti cind va fi batrina


O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
un set de surubelnite , o masina de gaurit si un sutien
negru de dantela.....


O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
o prietena/prieten care sa o faca intotdeauna sa
rida.......si una care sa o lase sa plinga


O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
o piesa de mobila buna care sa nu fi fost proprietatea
nimanui din familia ei.


O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
8 farfurii care sa se asorteze , pahare cu picior pentru vin
si o reteta de mincare care ii va face pe musafiri sa se
simta onorati


O FEMEIE TREBUIE SA AIBA
sentimentul de control asupra destinului ei


O FEMEIE TREBUIE SA STIE
Cum sa "cada" in iubire fara sa se piarda.


FIECARE FEMEIE TREBUIE SA STIE
Cum sa paraseasca un servici , sa intrerupa o dragoste
si sa se confrunte cu o prietena , fara sa intrerupa
prietenia.


FIECARE FEMEIE TREBUIE SA STIE
cind poate sa insiste mai tare.......si cind trebuie sa
plece.


FIECARE FEMEIE TREBUIE SA STIE
ca nu poate schimba lungimea picioarelor , latimea
soldurilor sau natura parintilor sai.


FIECARE FEMEIE TREBUIE SA STIE
Ca , poate nu a fost perfecta copilaria ei , dar ca s-a
terminat.....


FIECARE FEMEIE TREBUIE SA STIE
ce trebuie sa faca , sau sa nu faca , pentru a fi iubita mai
mult...


FIECARE FEMEIE TREBUIE SA STIE
Cum sa traiasca singura.......chiar daca ei nu-i place
asta...


FIECARE FEMEIE TREBUIE SA STIE
Pe cine sa creada , pe cine sa nu creada , si de ce ea
nu trebuie sa ia asta ca pe o ofensa personala......


FIECARE FEMEIE TREBUIE SA STIE
Ce poate sau ce nu poate indeplini intr-o zi , intr-o
luna.....si intr-un an.



_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 03 Iun 2011, 10:08 am

Am primit un pps pe mail numit
TAMPON PPS

L-am vizionat si e interesant de stiut pentru cele care folosesc tampoane nu absorbante.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de Tache Marilena Vin 03 Iun 2011, 10:14 am

Dupa ce cititi mai jucati la Loto?

Academia de Studii Economice
Catedra de Contabilitate, Audit si Control de Gestiune
LOTO - TEAPA NATIONALA
Potul de 10 mil euro de saptamana asta a declansat isteria "Loto 6/49″ in Romania ! Tot romanul, impatimit al jocului sau din contra jucator de ocazie, a inceput sa viseze la marele premiu. La OTV s-a facut o cheta de 137000 euro pt "marele bilet" de 23 de numere! Ce e bine ca odata cu isteria asta s-au declansat si adevarate anchete mediatice in legatura cu corectitudinea jocului! Foarte multa lume injura OTV-ul, de multe ori pe buna dreptate, dar cel putin, de data asta au gasit probe care dovedesc clar ca loteria poate alege numerele castigatoare dupa bunul plac! A fost suficient ca directoarea agentiei nationale sa pronunte numele "Editec" (compania care produce suflanta, bilele si softul aferent) ca telespectatorii sa intre in rolul de detectiv. Si s-au descoperit lucruri extrem de interesante!
Pe site-ul Editec puteti afla ca in interiorul fiecarei bile din cele 49 exista o tablita de indentificare cu un cod format din 22 cifre, asa numitul ARS , cod ce este citit de suflanta si apare automat in calculator! Deasemenea, toate cele 49 de bile trebuie sa apartina aceluiasi set se bile. In caz ca, una sau mai multe bile apartin unui alt set de bile, acestea nu sunt recunoscute de suflanta!
Alt element foarte important! Fiecare bila inainte de a fi introdusa in suflanta trebuie sa fie verificata cu sistemul producatorului. Acesta are 3 inele prin care trebuie sa treaca fiecare bila. Primul inel citeste bila sa fie din acelasi set cu celelalte, inelul al doilea verifica dimensiunile si al treilea greutatea! Acuma. Ce a pezentat Loteria Romana? Mai multe televiziuni au aratat cum se cantaresc bilele. Cu un cantar, obijnuit, de bijutier!!! Si atunci se nasc mai multe intrebari. De ce asa si nu cu aparatul producatorului, care evident, le-a fost livrat impreuna cu suflanta? De ce nu a fost prezentat si acest sistem? De ce nu s-a mentionat ca suflanta poate identifica orice bila? Are Loteria Romana ceva de ascuns?
Pai are! Iata cat de bine este pus la punct sistemul. Imaginea alaturata ne prezinta ce apare pe calculator in momentul cand bila trece prin primul inel al sistemului de verificare! De la anul de fabricatie pana la culoare si setul de bile din care face parte! Atentie! Daca bila nu face parte din acelasi set cu celelalte nu poate trece de primul inel! OK. Loteria Romana a aratat ca are doua seturi de bile. Deci daca sa spunem in suflanata sunt introduse 6 bile din setul 1 si 43 din setul 2, cele 43 de bile din setul 2 nu au nici o sansa sa iasa, pt ca nu sunt recunoscute de suflanta!
Si ca si cum toate astea nu erau suficiente, bomboana pe coliva o pune chiar producatorul sistemului. In cartea tehnica a masinariei, producatorul precizeaza ca softul poate controla jocul! Cu alte cuvinte masinaria asta poate juca corect sau nu, in functie de cum decide Loteria National! Asta poate ca explica mai bine de ce poturile mari din istoria loteriei s-au castigat doar in momente de sarbatoare (alegeri, Paste, Craciun sau Revelion)!
ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE
CATEDRA DE CONTABILIATE, AUDIT SI CONTOL DE GESTIUNE
Lect.univ.dr. STÄNILÄ‚ GEORGIANA OANA
Tache Marilena
Tache Marilena
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1418
Varsta : 56
Localizare : Campina
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de Cristache Vin 03 Iun 2011, 1:05 pm

pai eu tocmai vroiam sa castig la LOTO.
kiss
Cristache
Cristache
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 635
Varsta : 48
Localizare : Slobozia
Data de inscriere : 28/06/2010

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 30 Iun 2011, 10:55 am

IN ATENTIA POSESOARELOR DE OPEL Astra SI Zafira (DIESEL)

"RECHEMARE pentru posesorii de Opel Astra Si Zafira (diesel)

Cei care poseda modelele de Opel Astra Si Zafira motorizare diesel,fabricate intre anii 1999-2002 (eu am un Astra G 2000 motor Y17DTH),Firma Opel a emis o ordonanta catre toate serviceurile agreate de ei si care poarta sigla fabricii,sa schimbe in cazul in care este foarte ruginit sau sa reconditioneze , suportul care tine motorul,este o chestie metalica destul de mare, in franceza se numeste "Berceau"si toata chestia aste este pe cheltuiala producatorului,ptr ca Opel considera ca a facut un defect de fabricatie si e de datoria lor sa-l indrepte.Informatie este foarte reala.Eu locuiesc in Franta,masina o am inmatriculata in Romania,am avut ceva probleme cu ea si am fost la un servis agreat Opel ca sa o repar,iar acolo mi-au spus ca trebuie sa schimb acel suport ptr.motor,ca toata treaba asta dureaza doua zile si ca totul este platit de Opel,am programare marti sa mi-l schimbe,am sa va tin la curent .Daca servisurile din Romania nu divulga aceasta informatie probabil e din cauza ca vor sa-si mai traga ceva bani in plus in buzunare.Mergeti si intereseti-va ca treaba asta nu e doar ptr cei din Franta sau Germania,ii priveste pe toti posesorii de Opel,modelele mai sus mentionate,din toata lumea.E foarte real ceea ce am scris."

Data limita pentru rezolvarea acestei probleme este 31 12 2011.

Articol preluat de pe
clubopel.com

Mie personal mi-a spus sotul meu de aceasta chestiune si m-am programat azi sa verific masina.Apoi am cautat pe net si am gasit aceasta discutie.O sa mai caut detalii caci cei de la service-ul unde ma duc eu mi-au spus ca daca apar probleme la constatare voi plati eu reparatia.
Asa ca trebuie sa ma duc cu documentatia in dinti pentru a daca si inlocuirea o plateste producatorul de ce sa ma jefuiasca ei de bani shot .

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 25 Aug 2011, 11:27 am

Informatii cursuri de calificare

Beneficiaza în mod gratuit persoanele în cautarea unui loc de munca, înregistrate la agentie, aflate în una din urmatoarele situatii:

- nu au loc de munca, nu realizeaza venituri sau realizeaza din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decât indemnizatia de somaj ce i s-ar cuveni;
- nu au putut ocupa un loc de munca dupa absolvirea unei institutii de învatamânt sau dupa satisfacerea stagiului militar;
- au obtinut statutul de refugiat sau alta forma de protectie internationala;
- cetateni straini sau apatrizi care au fost încadrati în munca sau au realizat venituri în România;
- nu au putut ocupa loc de munca dupa repatriere sau dupa eliberarea din detentie;
- persoanele care desfasoara activitati în mediul rural si nu realizeaza venituri lunare sau realizeaza venituri lunare mai mici decât indemnizatia de somaj.

Beneficiaza în mod gratuit persoanele angajate, la cerere, cu acordul angajatorului sau la cererea angajatorului, persoanele aflate în una din urmatoarele situatii:

- au reluat activitatea ca urmare a încetarii concediul pentru cresterea copilului pâna la împlinirea vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;

- au reluat activitatea dupa satisfacerea stagiului militar;
- au reluat activitatea ca urmare a recuperarii capacitatii de munca dupa pensionarea pentru invaliditate.

Important ! Cererea trebuie formulata în termen de 12 luni de la data reluarii activitatii, o singura data pentru fiecare situatie.

Se asigura gratuit:
* pregatire teoretica si practica;
* rechizite si materiale de instruire, manuale;
* echipament de protectie pe timpul instruirii, daca este cazul;
* abonament pe mijloacele de transport în comun;
* consultatii medicale, analize medicale si teste necesare frecventarii cursului.

Obligatiile persoanelor aflate în cautarea unui loc de munca:
* sa participe la toate activiatile cuprinse în programul de formare profesionala si sa îndeplineasca toate cerintele prevazute de acesta;
* sa restituie cheltuielile efectuate pentru serviciile de formare profesionala, daca nu se prezinta la primul examen de absolvire sau la reexaminare, cu exceptia cazului în care neprezentarea se datoreaza unor motive neimputabile persoanei (nastera unui copil, casatorie, îmbolnavire, decesul sotului, sotiei sau rudelor pâna la gradul al doilea inclusiv, îndeplinirea obligatiilor militare, forta majora, încadrare în munca, începerea unei activitati economice);
* sa restituie cheltuielile efectuate pentru serviciile de formare profesionala, daca dupa absolvire refuza în mod nejustificat încadrarea în munca oferita de agentie.

Documente necesare pentru înscriere:

- recomandare din partea centrului de informare si consiliere privind cariera sau a serviciului de mediere, din cadrul agentiei;
- cerere de înscriere la programul de formare profesionala si angajament;
- actul de identitate, în original si copie;
- certificat de nastere, în original si copie;
- actele de studii eliberate în conditiile legii, în original si copie;
- actul medical din care sa rezulte starea sanatatii persoanei si faptul ca aceasta este apta din punct de vedere medical pentru exercitarea meseriei în care doreste sa se califice.

în plus pentru persoanele revenite din: concediul pentru cresterea copilului pâna la împlinirea vârstei de 2 ani, armata sau depensionate, dupa caz:

- actul emis de angajator, din care sa reiasa data si motivul suspendarii raporturilor de munca sau de serviciu, data reluarii acestora, precum si acordul pentru participarea la un program de formare profesionala pe întreaga perioada a acestuia;
- certificatul de nastere al copilului, în original si în copie;
- livretul militar sau adeverinta de lasare la vatra, în original si în copie;
- actul în baza caruia au fost încadrati în munca si decizia de revizuire medicala, din care sa reiasa redobândirea capacitatii de munca pentru persoanele care si-au reluat activitatea dupa pensionarea pentru invaliditate, în original si în copie.

Articol preluat de pe AJOFM DOLJ

Stie cineva ceva despre acest lucru??

O sa sun la AJOFM Ph sa vad ei ce zic.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de ChidinNuta Mar 13 Sept 2011, 4:06 pm

Foarte interesante articolele, Magda Smile
ChidinNuta
ChidinNuta
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Braila
Data de inscriere : 20/02/2011

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de ghita Dum 25 Sept 2011, 9:37 pm

Sper ca am postat bine, daca nu, scuzati-ma.
DANONE recunoaste minciuna
DANONE recunoaşte minciuna. Toţi producătorii folosesc bacterii din fecale şi tractul uro-genital, modificate genetic
Gigantul producător de iaurturi Danone nu va mai promova în reclamele sale din Statele Unite benefiiciile pentru sănătate, în cazurile Actimel şi Activia, deoarece s-a descoperit că, de fapt, acestea nu au atributele pretinse. Potrivit presei britanice, cel mai mare producător de iaurturi din lume a mărturisit că a exagerat în reclamele produselor, care, de fapt, nu au acele beneficii prezentate. Astfel, Danone a fost de acord să nu mai spună în spot-urile de televiziune că Activia îmbunătăţeşte tranzitul intestinal, iar despre Actimel că întăreşte sistemul imunitar. Putină lume ştie ce mănâncă. Şi mai puţină lume citeşte ambalajul la ce mănâncă. Iar şi mai puţină lume are noţiuni de microbiologie. Iaurturile probiotice, o invenţie a concernelor americane, conţin bacterii care nu au fost folosite, înainte, niciodată în alimentaţie. Una din aceste bacterii este specia “Bifidobacterium bifidum”. Aceste bacterii se găsesc de obicei în flora vaginală, în rect, şi în tractul uro-genital, în excremente de porci şi alte animale. Aceste bacterii nu sunt prezente în mod normal niciodată în intestinele subţiri, în stomac sau în gură, în afară că omul a făcut contact direct cu cele de mai sus. Aceste bacterii bifide nu supravieţuiesc de regulă acidul din stomac atunci când sunt îngurgitate pentru a nu perclita flora din intestine, în special din cel subţire. Concernele nu numai că ni le-au introdus în iaurturi, însă le-au mai şi modificat genetic ca să supravieţuiască acidului din stomac. De aici se vede şi reavoinţa şi perversitatea celor care le-au desemnat pentru consumul inconştient al umanităţii moderne. Prin intermediul iaurtului “probiotic” folosit ca un cal troian microbilogic aceste bacterii vaginale şi fecale modificate genetic ajung în intestinul subţire al omului. Şi acest lucru duce automat la tot felul de probleme ulterioare căci prin ele se schimbă automat flora naturală, care este înlocuită cu o floră tipic vaginală. Danone & Co vă creează deci un fel de floră vaginală în intestine, ceva contrar naturii umane şi cu efecte nocive pt. sănătate. Cunoscutul specialist în tehnica alimentară Udo Pollmer, care apare des la televiziunea germană ca specialist în domeniu pe teme de alimentaţie, a făcut cunoscut acest fapt în una din cărţile sale. Însă cui îi pasă? La televizor el însa nu poate vorbi despre aşa ceva şi nici nu este întrebat. Nu-i de mirare la cât se câştigă cu reclama la iaurturile probiotice de către posturile de televiziune. Cum să-ţi alungi clienţii? Citatul din carte cu privire la acest truc şi daunele aduse de consumul de probiotice este aici în limba germană: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] “Bacteriile profane de iaurt nu au obiceiul să se lipească de pereţii intestinelor căci ele trăiesc din lapte proaspăt şi nu din lucrurile digerate. Pe de altă parte bacteriile probiotice nu sunt în stare să facă lapte gros, căci această sarcină o au bacteriile lactoacide. De aceea preţioasele bacterii (probiotice) se introduc, se amestecă pe altă cale, ulterior, în iaurtul deja fermentat”. (Udo Polmmer). “Bacteriile din fecale şi din secreţiile vaginale sunt bacterii care, după microbiologul alimentar Prof. Michael Teuber, reprezintă noi specii. Bacterii la care lucrează şi tehnologii genetice, care provin din fecale de porc sau din intestine de şobolani. Bacterii a căror specie nici nu este definită clar şi care au fost testate fără scrupule şi la sugari. Aici trebuie specificat că bacteriile bifide pot fi şi patogene, aşa cum avertizează specialistul elveţian. Unele bacterii bifide pot provoca carii şi chiar meningită” - spuneUdo Polmmer. Deci aceste bacterii nici măcar nu pot produce iaurt din lapte! Ele sunt amestecate în iaurt după ce acesta a fermentat. Consumul produselor probiotice poate deci să afecteze flora intestinală. Pentru microbiologi acest lucru nu este o surpriză. La urma urmei nici o bacterie nu are chef să se lupte cu alţi patogeni. Bacteriile se ceartă mai degrabă cu rudele lor, care au aceleaşi preferinţe alimentare la trocul cu mâncare. Şi întradevăr, indicii despre efectul nociv al produselor probiotice nu lipsesc. În anul 2000 presa germană scria “iaurturile probiotice pot periclita viaţa”. Cauza acestor scandaluri era un congres medicinal în Birmingham unde imunologul vienez Dr. Wolfgang Graninger îşi prezentase rezultatele cercetărilor. Conform acestora, iaurturile probiotice pot duce, la persoanele cu sistemul imunitar slăbit, la boli periculoase ca meningita, pneumonia sau septicemia. La acest congres a fost prezentat cazul unui diabetic mai în vârstă care a primit de la consumul de probiotce un abces la ficat şi care a putut fi salvat doar prin operaţie. Şeful spitalului vienez, Dr. Elisabeth Pittermann a scos după această întâmplare iaurturile probiotice din menu-ul spitalului. Firma Scheitz din Andechs care produce iaurturi ecologice a eliminat bacteriile probiotice din lista de ingrediente. „Cine vinde cu plăcere produse care conţin bacterii, care atunci cand sunt găsite de specialiştii în igienă reprezintă o dovadă de contaminare fecală?” (Udo Polmmer) Problema şi mai mare este că, de la introducerea “proboticelor”, concernele au convins, încetul cu încetul, ori prin persuativitatea tipic americană, ori prin preţul mai mic al culturilor acestora. Cam toţi producătorii de iaurturi, folosesc aceste bacterii nocive la preparat iaurtul, aşa că este greu de găsit un iaurt natural făcut cu bacterii tradiţionale. Acestea proveneau înainte de la viţel sau vacă. După Pollmer ele se numesc Streptococcus thermophilus şi Lactobacillus bulgaricus. În Germania este acum foarte greu de găsit un iaurt care să nu aibă culturi bifide. Cu alte cuvine, este greu de găsit un iaurt care nu este produs din bacterii vaginale şi fecale. Mâncăm caca… fără să ştim, fiindcă îi credem orbeşte pe cei care fac reclama la TV. Asta e. În Google este între timp extrem de greu de găsit un articol din care să reiasă evident ceea ce acum câteva decenii era bine cunoscut despre aceste bacterii. Însă, dacă citiţi cărţi mai vechi sau căutaţi cu grijă, puteţi vedea că aceste bacterii nu au nimic de-a face nici cu iaurtul, nici cu intestinele şi că fac cu adevărat parte din flora altor organe. Toate articolele noi despre aceste bacterii mint cu neruşinare sau au preluat minciuna de la alţii.


ghita
ghita
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 54
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 22 Noi 2011, 10:46 am

Etichetele mincinoase. De ce “Natural” nu este natural si “Zero grasimi” este departe de adevar



Intr-o lume in care tot mai multi oameni sunt obezi, iar alimentele sunt procesate chimic, este foarte important sa fim atenti la ceea ce mancam. Dar chiar si daca citim cu atentie etichetele, cum ne dam seama ca ceea ce scrie pe ele este adevarat?

Alimentele ale caror etichete sustin ca sunt sanatoase sunt departe de adevar uneori, iar companiile au fost de multe ori trase la raspundere pentru reclama mincinoasa.

Iar daca nu suntem atenti, in curand si pizza ne va fi prezentata ca un produs sanatos si bio.

Business Insider prezinta cateva cazuri in care cee ce scrie pe eticheta nu este intotdeauna si ceea ce cumparam.

"Natural" nu inseamna nimic

Ce inseamna, mai exact, “natural”? O eticheta pe care scrie “natural” nu este insotita si de o definitie care sa prezinte continutul nutritional sau ingredientele pe care le contine produsul si ce efecte are asupra sanatatii.

De exemplu, si siropul de porrumb, foarte bogat in fructoza, este considerat natural, desi este un produs obtinut prin procedee chimice.

“Zero grasimi saturate” nu inseamna chiar zero

Grasimile saturate au un avantaj: daca alimentul contine 0,5 grame sau mai putin, pe eticheta este trecut zero grasimi saturate, ceea ce nu este adevarat.

“Facut din fructe proaspete” sau “contine suc natural de fructe”

Nu exista nicio lege care sa precizeze minimul de fructe proaspete sau de suc natural de fructe pe care trebuie sa-l contina un produs, prin urmare si o singura picatura este suficienta pentru a spune ca respectivul produs contine suc natural. Dar acest lucru nu inseamna si ca este senatos.

Cea mai buna modalitate de a vedea daca un produs contine sau nu fructe naturale este citirea etichetei. Daca produsul contine o cantitate mare de fructoza din sirop de porumb, sansele sa contina suc natural de fructe sunt minime.

“Faina integrala” nu este acelasi lucru cu 100% facuta din grau

Ca si in cazul fructelor, cand un produs este facut din faina integrala, acest lucru nu inseamna ca are in componenta faina facuta 100% din grau. In consecinta, pentru a fi sigur ca faina folosita este naturala, eticheta trebuia sa contina specificatia: “faina integrala 100% din grau”.


“Fara grasimi/Continut minim de grasimi” este o caracteristica atribuita, in general, produselor care nu contin grasimi

Daca pe eticheta scrie ca produsul nu contine grasimi, acest lucru da impresia ca este un produs sanatos. Dar, desi numarul de calorii sau concentratia de grasimi pe portie este mica, depinde cate portii contine pachetul/cutia/sticla.

De asemenea, etichetele pe care scrie “fara grasimi” pot fi inselatoaree. De exemplu, aceasta precizare pusa pe o cutie cu suc de portocale este redundanta.

Ulei de masline “extra light” se refera la culoare si nu la continut

Particularitatea de la fi "light” inseamna ca are cu 50% mai putine grasimi sau sodium, sau doar o treime din cantitatea normala de calorii. Nu acelasi lucru se intampla si in cazul uleiului de masline.

In acest caz “light” inseamna ca este mai deschis la culoare, nu neaparat ca este si mai sanatos. Efectul este, de fapt, invers, pentru ca uleiul de masline cu cat este mai deschis la culoare, este mai rafinat, deci mai putin sanatos.

Sursa
incont.ro

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de MagdaMarin Joi 12 Ian 2012, 9:31 pm

Cum arata in realitate ce cumparam de la fast food.


Reclama vs realitate.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 20 Ian 2012, 7:53 pm

Recunoasterea produselor modificate genetic

Noile propuneri de Organisme Modificate Genetic in Europa ar putea deschide calea pentru unele culturi neautorizate riscante

Cum putem afla daca fructele / legumele de pe rafturile marilor magazine sunt sau nu modificate genetic.
Nu este deloc greu sa inveti sa recunosti fructele/legumele modificate genetic/ bio, iar problema e, ca si in cazul E-urilor, cifrele de pe ambalaj. Fii informat si nu risca sa cumperi alimente imbibate de chimicale.
Asadar, intregul secretul consta in citirea etichetei, adica acel autocolant lipit direct pe coaja legumei/fructului sau, dupa caz, pe punga in care sunt ambalate acestea (de ex. la portocale).
Orice eticheta are intre 4-5 cifre:
- daca produsul are 4 cifre (de ex. 4021) inseamna ca a fost crescut intr-un mediu normal, insa nu BIO. Produsul insa NU a fost modificat genetic.
- daca produsul are 5 cifre iar prima cifra incepe cu 9 (de ex. 96584) inseamna ca este BIO.
- daca produsul este format din 5 cifre iar prima cifra este 8 (de ex. 86584) inseamna ca acesta a fost modificat genetic.
Asadar tineti minte aceste amanunte atunci cand cumparati fructe sau legume din hypermarket: NU cumparati produse cu cod de cinci cifre, din care prima cifra este 8.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de Uca Mar 14 Feb 2012, 12:49 pm

Nu ştiu dacă se încadrează aici, am găsit un articol interesant despre ziua de azi, mă gândeam că poate vreţi să îl citiţi şi voi:

14 FEBRUARIE, ISTORICUL ZILEI

Anul 270 – Moare decapitat, dupa ce a fost torturat, Sfantul Valentin.

Valentin fost episcop în Interamna (azi: Terni, Italia) si a fost condamnat la moarte și executat pe 14 februarie 269, din cauza credinței lui. Potrivit legendei el ar fi cununat păgâni cu creștini, dăruia tinerilor îndrăgostiți flori din grădina lui, vindeca bolnavi. A fost învinuit de „cununare religioasă” a perechilor de îndrăgostiți, în ciuda poruncii împăratului roman Claudius II (268-270). In inchisoare, el se imprieteneste cu fiica temnicerului si o convinge sa creada in Dumnezeu. In ziua executiei sale–14 feb. 269, Valentin scrie o scrisoare de dragoste fetei temnicerului, pe care nu o semneaza.
In 496, Papa Gelasius schimba data sarbatorii pagane a dragostei Lupercalia, de la 15 la 14 februarie. Biserica intelegea ca nu este nimic rau in a sarbatori dragostea si combatea doar credintele pagane, care aduceau o insulta la adresa divinitatii. Lupercalia s-a sarbatorit in continuare, dar aceasta a ramas marcata ca ziua Sf.Valentin. Astfel, Valentin a inceput sa fie cunoscut ca fiind protectorul indragostitilor.
Lupercalia
Cand avea loc Lupercalia, sarbatoarea pagana, se obisnuia sa se scrie numele tuturor fetelor nemaritate, care apoi se introduceau intr-o cutie. Fiecare barbat extragea cate un astfel de biletel, iar fata aleasa devenea iubita lui pentru un an intreg.
O practica similara a prins contur incepand cu secolul al 14-lea. In ziua de 14 februarie fiecare baiat alegea o fata care-I devenea iubita pentru o zi. Aceasta se facea pentru a corespunde cu credinta ca imperecherea pasarilor (simbolul primaverii) are loc de ziua Sf. Valentin.
In Europa occidentala si S.U.A., pe 14 februarie este sarbatorita ziua sfantului Valentin, zi a iubirii si a darurilor. In ultimele decenii aceasta sarbatoare s-a raspandit si in tari necatolice sau neprotestante din intreaga lume.
1009 – Prima menționare documentară a Lituaniei, în analele mănăstirii de la Quedlinburg, Saxonia.
1076- Papa Grigore al VII-lea ii anatemizează pe episcopii reuniţi în sinodul de la Worms şi îl excomunică pe Henric al IV–lea. Prin acest act, supuşii au fost dezlegaţi de jurământul de credinţă prestat regelui.
1130 – Cardinalul Pietro Pierleone, provenit dintr-o familie bogata de evrei crestinati,devine anti-papă sub numele de Anacletus II.
După moartea papei Honoriu al II-lea a fost contrapus lui Grigore Papareschi, ales papă cu numele de Inocențiu al II-lea, care a și fost nevoit să fugă în Franța unde s-a bucurat de sprijinul sf. Bernard de Clairvaux. Au urmat opt ani de schismă și de lupte armate, după care Inocențiu al II-lea a fost recunoscut papă legitim și de Germania, Anglia, Franța, Castilia, Genova și Pisa.
După ce au fost abandonate armele, problema a fost încredințată unei comisii juridice, care să verifice validitatea alegerii fiecăruia dintre cei doi papi. Rezultatul a fost în favoarea lui Inocențiu al II-lea.
1405 – Moare Timur Lenk, [Tamerlan], conducătorul mongolilor.
1670 – Împăratul Leopold I îi alungă pe evrei din Viena.
1766 – S-a nascut economistul britanic Thomas Robert Malthus. A fost fondatorul teoriei care îi poartă numele, conform căreia populația crește în progresie geometrică, în timp ce mijloacele de subzistență cresc în progresie aritmetică.

Teoria sa este cunoscută sub numele de malthusianism; ca o consecință a acestei relații dintre populație și starea economică, Malthus considera că sărăcia, bolile, epidemiile și războaiele sunt factori pozitivi pentru omenire, dat fiind că asigură echilibrul între numărul populației și cantitatea mijloacelor de subzistență. A decedat in ziua de 23 decembrie 1834.
1779 – A murit James Cook, navigator englez (n. 27 octombrie 1728). A făcut trei călătorii în Oceanul Pacific, în timpul cărora a descoperit insulele Société (azi Polinezia franceză), Noua Zeelandă și Sandwich (azi arhipelagul Hawaii).

Insulele Société au fost denumite după Royal Society de la Londra, care a finanțat expediția.A fost ucis de băștinașii din Insulele Sandwich (acum Hawaii).
1819 – S-a nascut Cristopher Sholes,inventatorul masinii de scris.
In timpul secolului al optsprezecelea au existat mai multe tentative de a concepe o maşină de scris.

In 1868 americanul Cristopher Sholes a realizat şi brevetat primul prototip al genului. Firma producatoare de arme Remington va începe producţia de masă a maşinilor de scris în 1873.
1821 – A murit Petru Maior, cărturar iluminist, filolog şi istoric român, unul dintre corifeii Şcolii Ardelene ( (n. circa 1756, Târgu Mureş).

1844 – Adunarea obştească din Moldova votează legea prin care ţiganii statului, atît cei aşezaţi cît şi cei nomazi deveneau liberi, iar pentru incurajarea sedentarizarii lor primeau anumite scutiri.
1851- S–a înfiinţat, la Paris, Junimea română, societate politică şi culturală a tinerilor studenţi români din Paris, îndrumaţi de N. Bălcescu, C.A.Rosetti .
1888 - A fost inaugurat Ateneul Român. Clădirea a fost construită între anii 1886 şi 1888, prin stăruinţa lui Constantin Esarcu, după planurile arhitectului francez A. Galleron, pe bază de subscripţie publică, sub lozinca “Daţi un leu pentru Ateneu”.

1912 – Arizona a devenit din U.S. Territory (Teritoriu al SUA) , cel de-al 48-lea stat al Statelor Unite ale Americii de Nord
1919 – Începe războiul sovieto-polonez.
1924- A fost fondată corporaţia IBM .

1929- Înfiinţarea Camerelor de comerţ şi de industrie din România.
1929 – A avut loc, la Chicago, Masacrul de Sf. Valentin, ordonat de celebrul gangster Al Capone.
Intr-un garaj din Chicago sunt impuscati 7 membri ai bandei rivale a lui Buggs Moran, sau “banda irlandezilor.”
1931 – S-a născut la Husi, actorul Octavian Cotescu (“Buletin de Bucureşti”, “O scrisoare pierdută”, “Tanţa şi Costel”); (m. 22 august 1985 la Bucuresti).
1935- S-a nascut in satul Pererita, fostul județ Hotin, România,poetul roman basarabean Grigore Vieru.
În 1993 a fost ales membru corespondent al Academiei Române. A decedat la Chisinau pe 18 ianuarie 2009 .
1941- Hitler trimite pentru a-i salva pe aliaţii italieni copleşiti trupele engleze, o forţă expeditionara germana la Tripoli, capitala Libiei.
Armata germana era comandata de generalul Erwin Rommel.
1945- S-a nascut Hans Adam II, suveranul principatului Liechtenstein (încoronat la 15 august 1990).
1946- S-a nascut in comuna Dabuleni, Gil Dobrică, solist vocal român; (d. 2007).
1952- Se deschid la Oslo in Norvegia, Jocurile olimpice de iarnă.
1958 – AMUZANT! Walter Cronkite, editor de ştiri la reţeaua de televiziune CBS, a relatat că guvernul iranian a interzis rock and roll-ul, pe motiv că acesta contravine principiilor Islamului şi este un pericol pentru sănătate. Medicii iranieni au avertizat si ei public că miscarile violente provocate de dansul rock and roll, pot provoca entorse.
1968- Plenara C.C.al P.C.R. hotărăşte desfiinţarea împărţirii administrativ-teritoriale copiate în 1950 după sovietici şi revenirea la sistemul tradiţional al judeţelor şi municipiilor.
1970- A murit Grigore Vasiliu Birlic, actor român de teatru şi film (n. 1905)
1975- A murit Sir Julian Huxley, biolog şi filosof englez.A fost primul director general al UNESCO (1946-1948); (n. 1887).
1976- A murit Oscar Han, sculptor român (n. 1891).
1979- Ambasadorul american la Kabul este rapit si ucis de afgani.
Adolph Dubs, ambasador al Statelor Unite în Afganistan, la Kabul a fost răpit de terorişti şiiit
şi ucis într-un schimb de focuri între poliţie şi răpitori.
1980- Se deschid la Lake Placid, New York, Jocurile olimpice de iarnă.
1989 – Ayatollahul Khomeini emite un decret religios (fatwa), cerând musulmanilor să-l ucidă pe scriitorul Salman Rushdie pentru nuvela considerata blasfemiatoare “Versetele Satanice.”
Foto: Salman Rushdie
1992- A murit Slemon Roy,omul care a impiedicat izbucnirea unui razboi nuclear.
Roy Slemon este un canadian, care a împiedicat izbucnirea unui război nuclear între SUA şi URSS. A murit în Colorado Springs, la vârsta de 87 de ani. Slemon a fost ofiterul cel mai înalt in rang aflat in functie la sediul central al NORAD din Colorado, in data de 5 octombrie 1960, când radarele de supraveghere au indicat faptul că URSS a lansat un atac cu rachete asupra Statele Unite ale Americii. El nu a intrat in panică si a interzis represaliile imediate.Mai târziu a fost stabilit că echipamentele de monitorizare au inregistrat de fapt reflecţii ale Lunii.
2003 – Fostul suveran al Romaniei, regele Carol al II-lea a fost inmormantat după o ceremonie religioasă și una militară, într-o capelă din incinta Mănăstirii Curtea de Argeș, la 450 de metri distanță de mormântul Elenei Lupescu.
Rămășițele pământești ale lui Carol al II-lea şi ale ultimei sale soții – Elena Lupescu – fuseseră aduse din Portugalia cu o zi înainte.
2005- Este asasinat liderul opozitiei libaneze Rafik Hariri. In aceasta zi, la ora 12:11,o bombă ucide, împreună cu alte zeci de oameni şi facand sute de răniţi printre trecători în Beirut, pe liderul opozitiei libaneze,Rafiq al-Hariri.
Rafiq al-Hariri s-a nascut la 1 noiembrie 1944 la Saida si a fost un om de afaceri şi politician în Liban ,un mare lider al opoziţiei, care intenţia a unificat opoziţia parlamentară si care avea cele mai mari sanse la viitoarele alegeri parlamentare care urmau sa aiba loc în 2005.
2010- Viktor Ianukovici este declarat castigator al alegerilor prezidentiale din Ucraina.

sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de piciul Mier 19 Dec 2012, 3:41 am

19 decembrie "Tradiţional, Ajunul Ignatului. În această noapte creaturile nopţii conduse de vrăjitoare malefice umblă să ia belşugul casei. De aceea se presară mei şi sare împrejurul casei, a hambarelor şi a curţii. (Speranţia).

Marele antropolog şi etnograf Julius Lips arăta similitudinea unor obiceiuri dintre diferitele popoare. Se referea la cerşetorie. Pe la sfârşitul neoliticului au apărut în ţinuturile noastre primele acumulări. Cei mai harnici şi mai abili reuşeau să facă rezerve pentru iarnă. Leneşii şi schilozii nu puteau să pună nimic deoparte. Cam pe la timpul solstiţiului de iarnă cei urgisiţi de soartă nu mai aveau cum să-şi procure de ale gurii şi urlau, în sensul propriu al cuvântului, de foame. Cete de „urlători” înconjurau sălaşurile celor mai norocoşi. Adesea se lăsa cu jaf şi omor.

Trecând vremea, „urlătorii” s-au transformat în „colindători”. Sărăcimea şi puturoşii satului „colindau” pe cei harnici şi avuţi ca să primească şi ei ceva de hrană. Dacă nu primeau, „urlau”, înjurau şi scuipau – blesteme ţărăneşti de pasaj.

Dâra de mei şi de sare are rolul unei bariere magice. Hărnicia împotriva lenei. Rodul muncii împotriva obrăzniciei puturoşilor.

Cerşetoria rituală, în mii de ani, a luat forme din ce în ce mai sofisticate, preluând motive creştine şi devenind, prin lungimea în timp a practicării ei, un obicei folcloric.

Dar, rămâne tot cerşetorie!"
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Articole interesante, despre tot si despre toate - Pagina 2 Empty Re: Articole interesante, despre tot si despre toate

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB