Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ne bem cafeaua împreuna (44)

+14
greieras
raluk0182
Marinela Solomonean
Giorgi
betymi72
Gabica
White_Raven
vlad_mom
mlizeta
diada
ema
Dorulet
piciul
LRodica
18 participanți

Pagina 2 din 40 Înapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Urmatorul

In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 09 Apr 2019, 9:53 am

Neața!
Eu pe-acasă, mai modelez printre picături... N-am făcut încă poze că am biroul plin și tot acolo e și "studioul foto".
O zi super faină!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Mier 10 Apr 2019, 8:16 am

Buna dimineata.
Dorulet, lalele mov sunt superbe.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
prietenie
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de piciul Joi 11 Apr 2019, 6:06 am

Buna dimineata!
Desi vremea e cum sunt vremurile, natura isi urmeaza cursul! Florile si-au deschis corolele,
pomii isi scutura petalele si rodesc cum pot fara albine si noi printre ele, mergem inainte!
Spor si sanatate tuturor!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Joi 11 Apr 2019, 7:58 am

Buna dimineata.
O zi frumoasa va doresc.
kiss
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de ema Vin 12 Apr 2019, 10:05 am

Buna dimineata. Cand a trecut saptamana ca nu am vazut-o? La mine in sat a dat primaria samanta de trifoi (or fi vreo patru maini bune, luat cu ambele maini) gratis ca cica sa semanam in curte pe unde putem ca sa atragem albinele.Mai bine dadeau flori parfumate.Eu nu am unde sa seman asa ca l-am dat unui vecin care are pajiste.
Am terminat de vopsit mobila. A iesit bine. Sper sa si tina. Mai trebuie sa iau manerele la usi.Semineul e aproape gata si asta (mie imi placea mai mult cel care a ars, dar asa stiu mesterii sa il faca).
Un sfarsit de saptamana frumos si insorit!
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Sam 13 Apr 2019, 7:41 pm

Eu am cautat trifoi rosu,dar n-am gasit,asa ca am luat iarba,sa vad ce va iesi.
Ela,mereu cu munci prin casa,cum stai cu relaxarea,cu clipele pentru tine,doar?
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Lun 15 Apr 2019, 9:13 am

Buna dimineata.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
kiss
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Lun 15 Apr 2019, 10:48 am

Buna dimineata!!! A fost un weekend minunat desi vremea a fost ploioasa. Am iesit, am ajuns in Bucuresti la IKEA. Am vrut sa vad si eu minunea. Nu m-a dat pe spate, scumpe toate, ma rog, am lasat 60 lei, copii au dorit cate ceva, asa... simbolic!!! Se mananca bine, da. Apoi m-am intalnit cu o prietena, Narcisa de pe forum. Minunatata intalnire, multumesc, m-a incarcat pozitiv.

Duminica alta intalnire, de data acesta cu Camy. Am baut capucino cu inima, credeam ca exista doar in poze pe FB. Si o minunata vafa de cacao, mi-au mers la suflet! Apoi inca un ceai cu o prietena la ea acasa!!! a fost plin weekendul. Aseara am calcat pentru saptamana in curs. Au ramas baietii de tuns.

O saptamana minunata va doresc!


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de ema Mar 16 Apr 2019, 11:19 am

Buna dimineata! Ploua bine dar e cald. E bine pentru pamantul insetat.
Dorulet, ma intrebai despre timpul pt. mine. Nu prea am dar atat cat este il folosesc sa ma aranjez putin. De citit, o fac aproape in fiecare seara, muzica ... prefer zgomotele naturii in perioada asta (e multa padure in apropiere si e plin de pasari gurese). Si ador sa gradinaresc, gatesc cand am chef (am noroc ca sotul meu nu zice nimic, asa ca fac ce vreau, cum si cand vreau) Incerc sa gasesc bucurie si placere in tot ce fac. Mi-e dor de croitorie sau de tricotat ceva dar le va veni si lor randul.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Mier 17 Apr 2019, 8:19 am

Buna dimineata!
Bate vantul,zboara petalele pomilor,e frig,a inceput si o ploaie rece,incat imi vine sa zic precum Toparceanu:"Primavara asta, totusi/Nu-i decat o copie"...
Ema,ma bucur pentru tine.Imi place si mie sa gradinaresc,la nivel de amator.
Diada,frumoase intalniri!In 25 mai avem organizata o intalnire la Cluj,cu mai multe doamne care activau sau mai activeaza aici,pe forum.(e a patra intalnire anuala)Cine mai vine?
E buna o cafea sau un ceai,energie pentru o zi nu prea frumoasa:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sa va bucurati de o zi excelenta!prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 17 Apr 2019, 8:45 am

Neața!
Diada, mie mi-a lăsat impresia că ikea și jisk sunt cam aceeași "Marie", multe produse mai scumpe decât ar merita pentru calitatea oferită. În schimb, au anumite chestii pe care nu le găsești în alte părți. Am mai făcut cercetări și se pare că biblioteca simpla (80/200cm, 30cm adâncime, 6 polițe) cu uși de sticlă numai la ikea au, iar 2 bucăți varianta pe alb, cu tot cu transport, ajung la aproximativ 900lei... zic 2 pentru că la transport de 170, nu prea se merită să iei 1. Probabil dacă am locui în București și am avea cu ce să transportam dimensiuni mari ar fi altă treabă.
În rest, eu sunt în pregătiri pentru capacitate și înscriere la gradi....și mă enervează când oamenii competenți nu știu să-mi răspundă la întrebări sau îmi dau răspunsuri eronate....ajung să caut eu legislația și metodologia...
Dar să avem o zi însorită!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Mier 17 Apr 2019, 10:05 am

Da, am auzit de intalnire, mi-ar placea sa ajung dar nu se poate anul asta. Ma bucur mult pentru voi! sa ne povestesti cum a fost!!! Am cunoscut o parte din fete la intalnirea din Buzau. Este plina de energie buna o astfel de intalnire.

Vlad_mom, succes la capacitate!!! si mai mult la gradinita!!! Gradinita mi-a lasat un gust amar  brrr, bine ca am scapat de ea!!! La fel, doamne "competente"

Ema hug mult spor in tot ce faci!!! hug

O zi minunata va doresc!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 17 Apr 2019, 1:13 pm

Mulțam!
La gradi doar grupa mare, program normal, 1 an înainte de școală. ...asta ca să se obișnuiască un pic cu ideea de colectiv și doamnă.
Cer oare prea mult ca un diriginte la clasa a 8-a să știe exact cum se desfășoară capacitatea și care sunt demersurile?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de diada Mier 17 Apr 2019, 7:31 pm

Nu are scuza!!! nici daca este prima generatie! imi pare rau! O fi si asta o lectie pentru tine, nimic nu e intamplator!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de mlizeta Joi 18 Apr 2019, 12:05 pm

vlad_mom a scris:Cer oare prea mult ca un diriginte la clasa a 8-a să știe exact cum se desfășoară capacitatea și care sunt demersurile?

Nu ceri prea mult. Cu toate ca se fac schimbari in invatamant peste noapte, ar trebuie sa stie pasii. Oricum inarmeaza-te cu rabdare ca o sa ai nevoie (eu am trecut anul trecut prin asta). In primul rand primesti o brosura ce trebuie citita. Copilul, cred ca prin mai are testarile la bilingv (daca opteaza). In cazul in care a optat la vreo limba straina si a promovat o sa primesti niste hartii de acolo (trebuie sa te duci sa le ridici de la locatia unde s-au sustinut testele). Testarile de bilingv sunt scris si oral. Scrisul si oralul nu sunt in aceeasi zi. Dupa aceasta scoala trebuie sa trimita la minister situatia cu elevii care intra in evaluare. Urmeaza examenul, care se da la scoala unde invata copilul. Dupa rezultat, urmeaza distractia. Mergi la scoala si completezi intr-un tabel ca cel din brosura codurile liceelor unde optezi. In brosura ai ultima medie de anul trecut. In functie de media copilulul optezi pentru liceu. Daca este o medie destul de mare si esti sigura pe optiunea aleasa, sfatul meu este s-o pui in tabel ca prima optiune. Apoi poti continua cu alte optiune. Poti trece cat de multe vrei (cu cat mai multe trecute, cu atat mai bine pentru tine). Dar, asa cum ti-am spus totul depinde de medie. De ex.fiica mea a avut media 9,60 dorea sa mearga la stiinte naturale bilingv german si am pus asta ca prima optiune si a intrat a 2-a. Atunci cand completezi tabelul cu optiunile o sa mai adauge scoala hartii. Nu mai tin minte daca acum pui hartiile luate de la testarile de bilingv. Oricum stiu cei de la scoala ce trebuie atasat la dosar. Dupa ce se face repartizarea computerizata tot tu va trebui sa te duci sa duci dosarul de inscriere la liceul unde a fost repartizat copilul. Si cam asta este. Daca ai intrebari sunt aici.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 19 Apr 2019, 9:40 am

Mulțumesc mult! Exact așa am înțeles si eu din metodologie. Însă, înainte să caut legislația, am avut ședința unde ni s-a spus ca rezultatul la limba moderna sau echivalarea examenului Cambridge se depune personal la liceele unde vrei sa aplici înainte de a susține capacitatea....ceea ce mi s-a parut ilogic, din moment ce înscriere se face la școala generală... Chiar am întrebat pas cu pas pentru cazul nostru... cum ma duc la 3 licee (de ex) sa le spun ce??? Ca am optat pt ei si avem nota la limba moderna??? Am plecat total nelămurită și am apelat la prietenul google, am studiat legislația și am înțeles că pentru acest examen de limbă se face o alta fișă care se atașează la dosarul de înscriere. În momentul în care are loc repartizarea computerizata l, daca am optat pt profil bilingv și nu există aceasta fișă, opțiunea respectiva se anulează.
N-am avut pretenții să știe care este procedura în cazul în care vream să alegem licee din alt județ (deși ar fi trebuit să stie ca pot opta pt orice liceu dintr-un singur județ, pt ca repartizarea se face la nivel județean). Am găsit asta tot in lege.
M-a dezamăgit și supărat faptul că informeaza eronat, să nu mai spun ca e profesor de limba engleza.
Rezultatele la ultima simulare nu sunt tocmai bune, ceea ce iar mă pune pe gânduri. .. cum are medii generale de 9.5, iar la simulare n-a facut decat de 7.6 ??? Sunt cumva forțate notele din timpul anului pentru o situație buna a școlii pe plan județean?
Săptămâna viitoare sper să mai lămuresc un aspect legat de flăcăul meu... pentru că nu știu nici câtă încredere să am în psihologul care l-a evaluat ca având disgrafie ( scris, organizarea în pagina...), așa că vom consulta și un psihiatru .... asta pentru că avem lege in legatura cu tulburările specifice de invatare (dislexie, disgrafie, discalculie,etc...) și nu știe nimeni, cadrele didactice se pare că n-au auzit de aceste diagnostice. Eu am aflat din pură întâmplare și am hotărât să investighez și varianta asta pentru că am epuizat în ultimii 4 ani toate metodele la care m-am putut gandi pentru a-l determina sa scrie lizibil și ordonat. Sunt pregătită și pentru un rezultat negativ, și atunci înseamnă că este doar antitalent, superficial, dezinteresat...și nu mai are sens să plătesc terapie pentru disgrafie.
În general, sunt anti teoria conspirației, dar vezi ca experiențele prin care treci te fac sa te îndoiești și de profesioniști. ...
Dar a iesit soarele și va fi o zi minunată!
Fericirea este totuși o alegere, indiferent de situațiile prin care trecem!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de mlizeta Vin 19 Apr 2019, 11:30 am

Pai sa le luam pe rand

vlad_mom a scris: rezultatul la limba moderna sau echivalarea examenului Cambridge se depune personal la liceele unde vrei sa aplici înainte de a susține capacitatea.... cum ma duc la 3 licee (de ex) sa le spun ce??? Ca am optat pt ei si avem nota la limba moderna???
Atunci cand se face inscriere pentru testarea de bilingv te duci impreuna cu copilul la liceul unde se da testarea si completezi fisa de inscriere. Sa ai la tine si rezultatul de la Cambridge pentru ca s-ar putea sa-l atasezi la cerere. Copilul nu o sa mai dea testarea, dar trebuie sa-l inscrii si sa specifici ca face echivalarea examenului de bilingv. Pe listele de rezultate o sa apara cu nota 10 la bilingvul echivalat. Sa ai la tine copii ale actelor: certificat nastere copil, CI daca are, CI-ul tau. Nu stiu (pentru ca echivalezi examenul) daca-ti vor da vreo hartie. Intrebi cand te duci sa-l inscrii la bilingv. Si da, tu te vei duce peste tot impreuna cu copilul (de parca nu ati avea altceva mai bun de facut).

vlad_mom a scris: În momentul în care are loc repartizarea computerizata l, daca am optat pt profil bilingv și nu există aceasta fișă, opțiunea respectiva se anulează.
Da, se anuleaza. Daca nu dai examenul, daca la inscrierea pentru bilingv nu ceri echivalare, daca nu depui rezultatele la dosarul de inscriere va fi totul in zadar.

vlad_mom a scris: Rezultatele la ultima simulare nu sunt tocmai bune, ceea ce iar mă pune pe gânduri. .. cum are medii generale de 9.5, iar la simulare n-a facut decat de 7.6 ??? Sunt cumva forțate notele din timpul anului pentru o situație buna a școlii pe plan județean?
Nu fi dezamagita de rezultatul de la simulare. De-a lungul anilor notele de la capacitate au fost mai mari decat cele de la simulare. Nu stiu cine corecteaza lucrarile de la simulare, dar cele de la evaluare se corecteaza in alte judete decat cele in care au fost date examenele. Totul depinde de profesorii corectori. Sunt 2 care corecteaza fara sa stie unul de altul (nu-si vad notitele), iar nota este media notelor date de profesori.

vlad_mom a scris: Sunt pregătită și pentru un rezultat negativ, și atunci înseamnă că este doar antitalent, superficial, dezinteresat...și nu mai are sens să plătesc terapie pentru disgrafie.
Pentru ultima problema nu te pot ajuta, dar stiu ca vei reusi sa faci cum este mai bine pentru tine si copilul tau. Incurajeaza-ti copilul, dai incredere in el. El nu trebuie sa vada dezamagirea ta, descurajarea ta. Ca mama esti singura care-l poate ajuta si indruma. Daca tu ai incredere in fortele tale totul va iesi asa cum iti doresti.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Vin 19 Apr 2019, 1:38 pm

Vlad-mom succes pentru copil si tie multă răbdare.
Si eu stiu ca trebuie sa ceri echivalarea examenului Cambridge. Cum nu stiu , probabil ai aflat deja, dar stiu ca daca ar fi dar examen se trimit rezultatele la acolo scoli de la centrul unde s -a desfasurat testarea. Cel putin asa a fost acum 3 ani.
In privinta rezultatelor de la simulare nu ai de ce sa te sperii intotdeauna au fost note mai mici la ea.Ziceau ca si exercițiile sunt mai grele.
Cu scrisul nu stiu ce să zic. Tin minte in clasa I-A învățătoare le cerea data, titlu, aliniate ordine în pagina ca să zic altfel. Asa s-A obisnuit si acum.in clasa a XI are data la lectii.
Dar cred ca tine mult si de copil. Oricum nu cred ca că e bine să te arăți supărată pe el pentru scrisul urât. Pentru ordinea in în pagina un pic dar nu sa ii faci un stres din asta.

prietenie
Un sfarsit de saptamana linistit , cu sănătate , va doresc
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 19 Apr 2019, 4:42 pm

Vă mulțumesc mult pentru încurajări și ajutor! hug
La simulare au corectat doamnele de la clasa si inca un profesor coleg, iar la întrebarea parintilor dacă este adevarat că subiectele sunt mai grele la simulare au răspuns ambele că nu.
Da, am văzut în calendarul de desfășurare al examenului de anul acesta ca la aceeași data pentru înscrierea la proba de limba moderna se aduc și diplomele pentru echivalare la unitățile unde se susține aceasta proba, la final vor fi completate fișe, care vor fi eliberate pentru a fi depuse la școlile gimnaziale absolvite pentru a face parte din dosar.
Nu am de ce să fiu supărată pe el, e al meu și dacă atât poate și vrea...eu accept. Dar dacă e intradevar vorba despre disgrafie, ceea ce nu mai ține de voința și puterea lui, vreau să beneficieze de măsurile și evaluarea adaptată stipulate de lege ( 30-60min în plus, evaluare de conținut și nu de forma și aspect, posibilitatea de a sustine oral probele, etc). Dacă psihiatrul nu dă acest diagnostic. ... rezultă că psihologul voia un client in plus. Nu vreau ceea ce nu i se cuvine, dar nici nu vreau să aiba de pierdut pe motivul că persoanele specializate și care ar trebui să ne indrume nu cunosc legile.
Ne mutăm la Galați pe o perioada nedeterminată și va alege licee de-acolo, deci vom avea ceva de alergat.
Încă odată multumesc ca-mi sunteți alături!
Un week-end super să avem!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Dum 21 Apr 2019, 7:48 am

Buna dimineata!
Vlad_mom,veti trece peste probleme.Simularea e...un fals,de fapt(cf DEX). Oare noi cum am facut fata atator examene fara "celebra" simulare?Nu toti copiii sunt constienti ca ar putea fi un semnal de alarma,ca mai au de recuperat.Ca mama,te lupti sa se urmeze caile legale,iar acasa fii rabdatoare,incurajeaza-l tot timpul,ajuta-l.Stiu ca faci asta,dar trateaza-l ca pe un copil obisnuit.Arata-i ca poate face schimbari in bine.
Azi e zi de sarbatoare,vin cu cafeaua:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
si cu urari de bine si sanatate pentru toate cele care au nume de flori![Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sa va bucurati cu toii de o zi frumoasa! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 21 Apr 2019, 9:15 am

Mulțumesc! hug
La mulți ani! Tuturor, căci toate suntem flori!
kiss

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Dorulet Lun 22 Apr 2019, 9:23 am

Buna dimineata intr-o saptamana aglomerata!
Am mai scris un mesaj care s-a pierdut in neant...
Sanatate si spor tuturor! prietenie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de mlizeta Lun 22 Apr 2019, 11:23 am

Buna dimineata.
Prin cautari pe internet am gasit multe reviste rusesti. O sa pun aici link-ul.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
este chiar si o revista cu haine pentru micii nostri prieteni (caini si pisici)
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de LRodica Lun 22 Apr 2019, 2:00 pm

Buna ziua.
Am intrat mai rar.
A avut mama probleme cu sanatatea, spital, acasa cu ea. Acum e ceva mai bine si poate reusesc sa mai fac si eu cate ceva.
Va doresc o saptamana cu spor si Sarbatori fericite ,Pasti fericit.
Cu multa sanatate sa fie.

prietenie
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de piciul Mar 23 Apr 2019, 6:19 am

Buna dimineata!
Azi sarbatoare din nou desi BOR a amanat...
Mi-a placut aceasta interpretare si o pun aici pentru voi
"Dar mă duce gândul că pilda cu omorârea balaurului de către curajosul comis are şi o parte simbolică. Sau, numai simbolică! Balaurul este în noi! Se numeşte lăcomie, desfrânare, hoţie, minciună, cruzime, prostie, ignoranţă, răutate... toate relele din noi! Omorâţi-vă balaurul din voi! Din noi, toţi, că nimic din ceea ce este uman nu-mi este străin! "
Sarbatori pascale cu bucurie si pace!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ne bem cafeaua împreuna (44) - Pagina 2 Empty Re: Ne bem cafeaua împreuna (44)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 40 Înapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB