Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Mobilier homemade (2) - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Mobilier homemade (2)

+28
raluk0182
alinnusha92
gaza
noki
danniela
Michelle88
valentinadof
ema
Admina
diada
Gabiuta
danyelyta28badea
vlad_mom
piciul
Dorulet
angelyc
Samarineanca
gabriela1554
Gabica
myky7robc
AcidoR
aisha
arielas
mlizeta
Giorgi
Floren
LRodica
ioana soare
32 participanți

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ema Sam 08 Aug 2020, 2:04 am

Vlad mom, multumesc. Abia astept sa treaca vipia si sa ma apuc iar de ele.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de LRodica Lun 10 Aug 2020, 8:08 am

Vlad-mom, am cumparat si noi o surubelnita mica electrica, altfel aveau basici in palma de la cealalta surubelnita.
Si noi tot asa (ei) , am montat in toata casa mobila, mai putin bucataria.
Sper ca am terminat si nu mai cumparam in graba mobila. Mai avem nevoie de o biblioteca pentru carti. Care sunt cateva, si multe duble, de la mine si de la sotul meu. Ce am vazut la ikea, pe colt, si ne-a placut este prea mare pentru locul unde vrem sa o punem.
Nu stim, ne apucam noi sau comandam la cel ce ne-a facut mobila de bucatarie.

Vlad-mom si inca ceva, ce ai facut cu cartile? Suntem si noi in aceeasi situatie si nu stiu daca este deschis anticariatul cu toata nebunia asta.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 10 Aug 2020, 10:23 am

E complicat cu cartile, rafturile de pal de 12mm se vor curba sub greutatea lor daca depasesc lungimea de 50cm la o adancime de 30cm. Spun asta din experienta. Cele 2 biblioteci-vitrina luate de la ikea le-am luat pentru lego exclusiv, sincer nici n-as avea tupeu sa pun in ele altceva...ca doar am vazut ce material e (pal cu o melamina subtire, ei le prezinta ca fiind pentru carti, insa nicaieri nu mentioneaza nimic de greutatea maxima pe raft).
Cartile...pentru ca scoala a zis ca nu le primeste ca au destule si n-au loc, bibioteca municipala nu mi-a raspuns, desi au vazut mesajul, anticariatul mi-a raspuns ca vor ajunge in zona peste 2-3 luni (inteleg ca eu sunt la marginea hartii, dar le subliniasem ca nu le vand, ci le donez) si pentru ca erau 3 saci de rafie si nu am efectiv nici un loc de depozitare (n-am boxa, garaj, pod)....am scris mare cu marker permanent pe saci "carti" si le-am pus langa tomberoane Sad ...au disparut cu totul pana a 2-a zi... Despre cartile in engleza am intrebat o amica profesoara de engleza si le-a vrut.
Cartile de povesti ale celui mic sunt pe ultimul raft de jos, care practic nu e raft propriu-zis, ale celui mare sunt pe niste rafturi relativ scurte din pal de 18mm.....iar ale mele sunt in format digital in telefon wink
Mobila de bucatarie nu vreau s-o schimb pentru ca e alta dimensiune, una noua nu mi se incadreaza in spatiul respectiv, a fost semi-comanda...insa am modificat-o noi cu corp pentru cuptor si alta masca de chiuveta, alt blat, alte balamale si manere.
Cat am cautat mobila modulara de living....m-am ales cu o nedumerire: de ce corpul pentru tv e asa de adanc?!? Ajung 30cm adancime pentru tv si consola pentru jocuri si media box-ul, eventual... Nu-mi place mobilierul adanc, ai tendinta de a depozita multe si nu va tine si nici practic nu e (mereu am nevoie de ceva din spate).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de LRodica Lun 10 Aug 2020, 9:24 pm

Multumesc pentru pontul cu biblioteca. Nu m-am gandit la aspectul asta. La greutatea cartilor. Si asa imi zice mama sa o aduc pe cea de la ea, E veche, din lemn, poate o modernizam cumva, o folie peste, alta vopsea, e lucioasa, sau poate nimic doar reparate balamalele.
Si cu dublurile cartilor o sa vad ce o sa fac. Deocamdata avem alte prioritati.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 11 Aug 2020, 12:39 am

Daca n-am reparat de nenumarate ori mobila pe tema asta, intors rafturi... unul s-a rupt din prindere sa-mi pice cu tot cu carti peste tv...n-au rezistat decat rafturile lungi de 40cm si 30cm adancime, adica cele din corpurile soldat...asta in decursul a 16 ani, cat am avut livingul respectiv. Cartile, se pare, sunt mai grele decat farfurii, cani si pahare.
Mi-am pastrat doar colectiile mele agatha christie si rodica ojog-brasoveanu, plus haralamb zinca si horia tecuceanu... wink, de data asta puse bine pe raftul de jos intr-un corp cu usa.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Dorulet Mar 11 Aug 2020, 6:49 am

Eu am facut o lista cu dublurile,am postat-o pe un forum si le-am daruit prietenelor de acolo.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 01 Mar 2021, 7:00 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cuier pentru chei, genti, poșete (se deschide ușa de la intrare spre peretele ăsta) - rigle de lemn rindeluit care odată au facut parte din somiera unui pat, baiț, lac, polistiren mai dur (unele piese de mobilier vin împachetate si cu polistiren din acesta în cutii), ceva hârtie, vopseluri, puțin material de machetare și 3 agățători.
O sa fac poză și când terminăm de aranjat pentru că mai este un cuier cu mai multe agatatori.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

ema apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de LRodica Lun 01 Mar 2021, 8:15 am

Super. Flowers

Si noi tot facem unul de vreo 2 ani Smile.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 01 Mar 2021, 10:01 am

Multam! Soata era tare nerabdator sa-l vada pe perete, cica "sa se simta la noi acasa"....(holsuruburile cu care e prins in perete sunt mascate de agatatorile din laterale wink )

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de mlizeta Mar 02 Mar 2021, 1:11 pm

Super idee, super executie, foarte placut ochiului. Felicitari!
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Dorulet Mier 03 Mar 2021, 7:27 pm

O idee faina!Si realizarea!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 04 Mar 2021, 6:51 am

Multumesc!
Adaptat la spatiul aferent, holul este destul de mic si mai e si lambriul pe care momentan n-avem timp sa-l atacam, iar eu vreau pe hol un pantofar simplu, ca un dulap cu rafturi normale, nu tip sertare oscilante (incaltamintea soatei si a flacaului nu incape cum trebuie, plus ca totul se deranjeaza cand inchizi).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de piciul Vin 05 Mar 2021, 8:02 am

primul
Acum nici o cheie nu se pierde hug
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 17 Iun 2022, 8:59 am

Dulapul semi-vitrina existent, i-am mutat cele 2 rafturi si l-am accesorizat:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru coliere la usa de jos:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pentru cercei cu tortite si suruburi si coliere medii la usa de sus:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Tava pe sine pentru inele:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Tava pe sine pentru bratari:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Era loc de mai bine estetic vorbind...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

anatrif și piciul apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ema Vin 17 Iun 2022, 10:16 am

Vlad mom, stii ce-mi place la tine? Ca esti inventiva si iti concretizezi ideile. Imi place ce ai facut. E foarte practic. Felicitari!
Eu am in cap o idee, sa fac un plan de lucru in jurul chiuvetei din baie. As incepe cu cea de la etaj. Chiuveta e mica cu mobila sub ea. As inlocui-o cu doua corpuri de mobila de bucatarie Ikea (au etajere si sertare -cele de baie au doar sertare mari) alaturate si deasupra as pune ceva ce ar putea fi imbracat in gresie (e cea mai rezistenta la acetona, clor, se sterge usor).
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de LRodica Vin 17 Iun 2022, 10:45 am

Vlad-mom, fara cuvinte. Nu stiu de ce nu iti place, esteticul. Mie imi place, si faptul ca ai ordine la ele cred ca conteaza mult mai mult.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3639
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 17 Iun 2022, 1:24 pm

Multam! Daca aveam scule mai smechere as fi putut folosi materiale mai..., dar asa m-am orientat la ce pot eu taia, lipi, imbina...cu ce am, m-am axat pe latura practica.
Ema, nu-i rea ideea, poate o placa de-aia mare de faianta/gresie, ca sa n-ai rosturi. Eu sunt multumita de blatul de bucatarie de pal, finisare lucioasa, se comporta bine la solutii de degresat si la cele anticalcar. Parca la cersanit au niste dulapuri de baie smart, si facute pentru baie.
Vitrinele mele de la ikea, parca am zis ca sunt pal cu un soi de autocolant, nici macar melaminat, si mi-a mai zis cineva tot asa de mobila pentru camera copiilor ca au scrijelit suprafata cu spatarul scaunului pe care s-au batait. Am senzatia ca si mobilierul lor de bucatarie are doar usile mai de calitate.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

anatrif apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ema Dum 19 Iun 2022, 4:11 pm

Multumesc pt informatii, Vlad-mom. Ce blat ai la bucatarie? Mereu am avut senzatia ca nu sunt rezistente cele lucioase. Are mama la bucatarie peste doua corpuri dar ea le-a protejat mereu asa ca nu stiu cat sunt de solide. Ideea e ca e mobila de comanda si fatetele (din acelea lucioase) au crapat si s-au dezlipit. Acum doi ani i le-am inlaturat (se faramitau sub degetele mele) si i le-am vopsit. Am respectat toti pasii si juri ca e vopsita in fabrica la pistol.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

anatrif apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 19 Iun 2022, 11:06 pm

Daaa, imi amintesc ca ai spus atunci de fete alea. Am usi lucioase la dulapurile de baie, ce sa zic... la noi nu se face foarte mult abur in baie, rezista... unele de 6 ani si dincolo de 1an.
La bucatarii am blaturi de pal melaminat, de 28mm, finisaj lucios, imitatie de marmura. Chiuvetele le curat cu solutii anticalcar, se stropeste si pe blat, plita, cuptoarele cu solutii degresante care mai curg si pe blat. Singurele "protectii" pe care le folosim sunt paduri pentru cratite fierbinti (nu punem cratita/tava/tigaie fierbinte direct pe blat) si funduri de tocat, nu tai nimic direct pe blat.
Nici eu n-am crezut, am zis ca se pateaza, ca se vede... dar acum 7 ani cand am schimbat la bucatarie mi-a placut tare mult asta ca era acelasi model ca faianta mea si m-am riscat. Am luat blatul la 4m, a picat din el o bucata de 1,2m pe care o am pe biroul meu de lucru...acolo mai sterg cu spirt, alcool, acetona... adevarat, l-am mai zgariat, dar acolo umblu cu cutter, cu clesti, patenti, scule grele, prinse cleme metalice de el. Dar sunt multumita de el, suprafata de pal normal a biroului nu ar fi rezistat la toate traumele alea Smile

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

LRodica apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ema Lun 20 Iun 2022, 8:47 am

Vlad-mom multumesc pt explicatii. pupi
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 20 Iun 2022, 10:37 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu sunt nici foarte scumpe si nici extrem de greu de inlocuit la nevoie. Arabesque, de exemplu, le taie la cerere la lungime, dar nu decupeaza pentru chiuveta/plita (am decupat noi cu soricelul).
Unde am stat cu chirie era blat mat, i-a scapat din mana soatei o cratita fierbinte si a ramas urma ca un zambet mic ars. N-a vrut proprietarul lucios, asa ca am luat tot mat, un model asemanator si l-am inlocuit. Bucata de 60cm care a cazut din lungime am facut-o blat la masuta mea de lucru.
Usi lucioase nu mi-as pune la bucatarie, nu ma risc, sa trebuiasca sa le sterg zilnic de urme de degetele...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

anatrif apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ema Lun 20 Iun 2022, 11:19 am

Soricelul e fierastraul pendular? Ai lipit scoci de hartie inainte de a taia ca sa nu se zrdeleasca placa la taiere? Ai taiat cu soricelul pe dosul placii (citisem undeva ca cica asa ar iesi taietura curata pe fata).
Daca ai sti cat imi plac bricolajele astea! As sta sa fac doar asa ceva. Nici mancare nu mi-ar trebui.
Sa stii ca ai dreptate cu mobila lucioasa. Nu mai faci altceva decat sa o stergi.
La mine mi-a facut mesterul la baie (am pus poze mai demult) un blat cu o etajera dedesubt din niste placi usoare Wedi (e ca un polistiren extrudat dar tare si foarte dens si e fibrat) care se faianteaza. Se prinde pe perete cu profile de rigips. Eu sunt foarte multumita dar unde gasesc in tara asa ceva? Aveam un film de pe yt. Il caut si il postez.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de ema Lun 20 Iun 2022, 3:39 pm

ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 20 Iun 2022, 7:32 pm

Da, soricelul e fierastraul pendular. Nu, nu pe dos taiem, ci pe fata, pe dos zdreleste desi am folosit lame pentru lemn, nu punem banda pentru ca nu e nici o diferenta, melamina e dura. Practic, daca stai sa te gandesti...palul melaminat nu e chiar lemn, nu se taie la fel ca o cherestea. Oricum au iesit destul de curate taieturile, blatul are hartie pe dos, aia se zdreleste si trebuie putin luata muchia aia la smirghel (sa ma uit daca am bucati taiate de noi sa fac niste poze la taieturi).
Am vazut intai clipul si apoi am citit mesajul tau...chiar ma gandeam de unde naibilui a scos asta polistirenul ala cu carton sau rigips sau ce-o fi si plasa pe el...N-am vazut asa ceva pe nicaieri, mi-ar fi convenit de minune.
Eu am facut 2 "rafturi" dintr-un polistiren mai dur si mai dens pe care l-am recuperat din cutiile in care mi-a venit ambalata mobila noua. Insa l-am "tencuit" cu chit de cutit ca sa nu se vada textura. (pun poza imediat)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Practic am vrut politele ca sa pot masca putin furtunul de la aer.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada și piciul apreciază acest mesaj

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de diada Mar 28 Iun 2022, 10:53 am

Va admir fetelor, aveti talent la lucrul asta.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Mobilier homemade (2) - Pagina 7 Empty Re: Mobilier homemade (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB