Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

+25
Michelle88
aisha
cocav
victoria.
valentinadof
letho
bebelusha
piciul
stejara
Enache Victorita Nicoleta
Gabica
Dorulet
lennny
Greteledelweiss
anielle
gretty
valih
myky7robc
Giobsy
vyky2010
LRodica
alessia2007
silviateodey
dorinamisov
gaza
29 participanți

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 22 Feb 2020, 11:47 pm

Gretty, ce inseamna apretata? Cum o va intretine? Sa presupunem ca vrea sa o spele ca a purtat-o de mai multe ori si a transpirat... ce are de facut?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de gretty Dum 23 Feb 2020, 7:00 am

Se spala tot asa cum se apreteaza: se pune pe un bidon de apa plata taiat cat e calota de inalta (se pune pe fundul bidonului rasturnat ca sa pastreze forma calotei), se plaseaza pe o punga de plastic - eu am folosit un sac de gunoi taiat - si se curata cu un tampon de tifon imbibat cu detergent diluat apoi cu unul imbibat cu apa curata si repeta operatia de mai multe ori; iar pt apretare se foloseste aracet diluat pana la consistenta smantanei de gatit; se tamponeaza bine sa se imbine, intai calota apoi borul si se lasa la uscat; dar poti sa-mi spui de cate ori ai spalat palaria de plaja? sau iarna palariile de fetru? am facut mai multe in anii trecuti dar nimeni nu mi-a spus ca ar purta zilnic asa ceva ca sa se murdareasca asa rau...
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de gretty Dum 23 Feb 2020, 7:03 am

palaria are fir de guta gros de 2 mm pe marginea borului, de aceea are forma aceea specifica borului larg
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de Dorulet Dum 23 Feb 2020, 7:51 am

Imi place foarte mult palaria! bucurie
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de vlad_mom Dum 23 Feb 2020, 9:18 am

Multam. Era o intrebare sincera, chiar nu-mi dadeam seama, n-am nimic de genul si tot ce am spal la masina....palaria mea de plaja e un coif cu 2 fete de panza bumbac facut de bunica, sepcile le spal la masina, caciulile si fesurile la fel...de fetru nu am si nici de blana (flacaului i-am luat acum palarii fedora, probabil le voi duce la curatatorie cand va fi cazul). Palarie de paie am, dar e doar decoratiune pe perete... 
Acum ca ai zis ca are si fir de guta in margine, clar trebuie apretata...altfel ar balangani borul ca o crinolina.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de valentinadof Dum 24 Ian 2021, 8:54 pm


Caciulite ce au mers departe love

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de gretty Dum 24 Ian 2021, 9:30 pm

Sunt dragalase... va mai pun si eu pt inspiratie? [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de gretty Dum 24 Ian 2021, 9:32 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de LRodica Lun 25 Ian 2021, 6:30 am

Foarte dragute. Flowers
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de Dorulet Lun 25 Ian 2021, 8:23 am

Ne-ai obisnuit cu creatii de calitate,asa ca eu abia astept sa vii mereu cu noutati,Gretty!Foarte frumoase-s si astea!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de gretty Lun 25 Ian 2021, 8:27 am

Multumesc mult pt aprecieri... o sa mai postez ca am lucrat destul de mult; dar nu mai vad ce am postat inainte ca pozele puse mai demult sunt blurate, asa ca sper sa nu ma repet...
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de gretty Lun 15 Feb 2021, 7:14 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uite ca am mai postat din lucrarile mele...
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 21 Feb 2023, 11:17 am

Mi-am terminat in sfarsit caciulita:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Alize diva batik care nu prea merge la jucarii mici. Am folosit aproape o bobina intreaga, pun la jucarii crosetate ce am facut cu restul ramas.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

diada apreciază acest mesaj

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de LRodica Mier 22 Feb 2023, 3:02 pm

Sunt foarte faine culorile.
Si caciulita e frumoasa.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

vlad_mom apreciază acest mesaj

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de gretty Mier 22 Feb 2023, 10:12 pm

Ca sa nu-ti cada urechiusele, blegite, coase-le asa: vezi ca fiind lucrate circular au 2 fetze, cea dinspre fata si cea dinspre spate; cand le cosi de caciulita, partea dinspre fata o casi asa cum ai facut-o dar partea dinspre spate o tragi putin spre spatele caciulitei de mijlocul bazei, si asa o cosi, astfel ca partea dinspre spate are baza curbata nu in linie dreapta. Sper ca ai inteles...
gretty
gretty
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2002
Varsta : 74
Localizare : Tartasesti Dambovita
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 22 Feb 2023, 11:12 pm

Multam!
Multam de idee, Gretty. Da, sunt facute circular, dar ultimul rand l-am facut pe ambele fete impreuna, cu slst, ceea ce le-a ingrosat la baza (ideea am luat-o din schema unei pisicute). Le-am cusut de jur imprejur si nu se "blegesc". Chiar le-am testat si eu si copilul mic.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17 - Pagina 6 Empty Re: Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB