Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie (15)

+86
LoryIS
kisslandia
HappySailor
Anyaayna
Cupydonitza
anc@
Marchioness
GABY MOTRIUC
ildico102
gabriela.birsan
Adrian'S
dalailana
MMARIATM
bobitica
chivuloredana
andreeaX
Gabica
tinti
DanielaPopa
cristinaf
dorina narita
ileana cosanzeana
LRodica
vlad_mom
cif2010
ema
gabriela1554
Adela Ispas
ppisic
Floren
Cosmin82
oliv
rosita
orhapetru
Michelle88
Karina33
daniela60
daniela_ungureanu
MagdaMarin
bebelusha
carmen manta
diada
kabunta
MihaelaT
laurin
norelif
Spiralex
tomari
32vali
ismi3ismi
loo.lory
odrina
Panea Laura
Popa Viorica
danae
valentinadof
maty3cristina
danabarbu2007
clauditzuka
GinaP
anex07maia
afilimonb
gaza
piciul
corilex
nico21
Admina
aurishta
roxana2015
laurascutaru77
danniela
Loredana Ionescu
corina corina
i.xell
Cristache
adina_lg
marina40
Samarineanca
geo
ioana soare
CarmenClaudia
Mihaela06
Danutzaaa
nicole24
dada17
patricia2015
90 participanți

Pagina 14 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14

In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Re: Scoala de croitorie (15)

Mesaj Scris de diada Lun 04 Iun 2018, 9:24 am

Da, merge si intaritura pe cusatura. Ei ce material recomanda? eu o vad facuta dintr-o stofa, jakard, materiale cu tinuta, plinute. Dar daca respecti tiparul si toate liniile de imbinare imposibil sa nu-ti iasa.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Re: Scoala de croitorie (15)

Mesaj Scris de Marchioness Lun 02 Iul 2018, 10:35 am

Buna fetelor,

Stiti momentele acelea din viata cand crezi ca poti si de fapt habar nu ai ce faci? Iar atunci cand esti in fata faptului implinit, te cam tai (ca sa zic asa) pentru ca brusc stii ca nu stii?
Ei bine, in ultima vreme am petrecut ceva timp incercand sa cos diverse modele din Burda (am vreo 5 modele incepute, inclusiv fusta pe care am prezentat-o in postarea anterioara) si nici unul terminat. Problema mea nu este faptul ca nu stiu sa le pun cap la cap, dar mi-am dat seama ca lucratura nu e calitativa. Spre exemplu, buzunarele nu sunt finisate bine, pentru ca am surfilat atunci cand buzunarul era deja montat pe fusta si nu am putut sa surfilez pana pe margine. Concluzia? Arata groaznic. zid
Realizez acum ca problema mea e faptul ca nu stiu sa fac de la A la Z diverse operatiuni: coaserea fermoarului, a buzunarelor, montarea gulerului, etc.
Asa ca... ma gandeam sa schimb putin topicul si sa invatam impreuna cum sa facem operatiunile de baza mai sus mentionate.
Rog fetele care au diverse articole de imbracaminte "in lucru", fie-ti-va mila de mine si postati la topicul asta poze (pas cu pas) cu diversele operatiuni de baza: montarea unui buzunar, fermoar, guler, nasturi, etc. Nu toate o data (bineinteles), dar macar cate una. Poate pana la final, adunam informatie vitala pentru incepatorii ca mine. cos
Cred ca multa lume va fi recunoscatoare.
Va multumesc mult si ma duc si eu sa pun mana pe carte. Si pe masina de cusut! Merci
Marchioness
Marchioness
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 38
Localizare : Arad
Data de inscriere : 01/04/2014

Sus In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Re: Scoala de croitorie (15)

Mesaj Scris de arielas Dum 08 Iul 2018, 8:13 am

Draga mea, vad ca vrei, te intelegem, am fost acolo, cum se zic, in faza aia....dar spune-mi te rog, (si nu sunt aroganta) folosesti you tube-ul? Gasesti tot ce vrei, in orice limba intelegi si cred ca si fara explicatii. Aici nu cred ca o sa mai gasesti pe nimeni sa iti explice si apoi sincer, e plin netul de astfel de informatii.
de ex. doamna asta e super si de aici doar tu esti limita.

Incepe simplu cu o fusta dreapta, fara alte taieturi,  fara buzunare, doar fermoar. kiss
Spor la treaba! Toate am inceput asa, cu o burda in germana, fara sa stim limba, fara net (pe vremea aia). zid rade
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Re: Scoala de croitorie (15)

Mesaj Scris de anex07maia Lun 09 Iul 2018, 7:45 pm

diada a scris:Da, merge si intaritura pe cusatura. Ei ce material recomanda? eu o vad facuta dintr-o stofa, jakard, materiale cu tinuta, plinute. Dar daca respecti tiparul si toate liniile de imbinare imposibil sa nu-ti iasa.

Burda recomanda: boucle. De asemenea recomanda intaritura de-a lungul cusaturii slitului cu fermoar. Atata. Altceva nu mai spune.
anex07maia
anex07maia
helper
helper

Numarul mesajelor : 61
Localizare : romania
Data de inscriere : 27/03/2015

Sus In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Re: Scoala de croitorie (15)

Mesaj Scris de arielas Vin 13 Iul 2018, 8:17 am

Ahh, apropos de recomandarile burdei, cand faceam ceva din burda in germana, abia ma descurcam cu cateva cuvinte, invatasem culorile ca sa gasesc tiparul pe coala respectiva, deci nici vorba sa tin cont de recomandarile burdei in privinta materialului.
Tin minte ca mi-am facut o rochie dintr-un nr de vara din stofa groasa pentru iarna si am purtat-o ani de zile. Revista o am si azi, rochia nu rade
Am inceput sa ma uit pe tipare de baza si le gasesc mai ales in reviste vechi.
Si recitesc de pe forum, postarile fetelor cu greutate in croitorie, pentru ca vad cu alti ochi. Merci
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Re: Scoala de croitorie (15)

Mesaj Scris de Marchioness Joi 09 Aug 2018, 8:43 am

arielas a scris:Ahh, apropos de recomandarile burdei, cand faceam ceva din burda in germana, abia ma descurcam cu cateva cuvinte, invatasem culorile ca sa gasesc tiparul pe coala respectiva, deci nici vorba sa tin cont de recomandarile burdei in privinta materialului.
Tin minte ca mi-am facut o rochie dintr-un nr de vara din stofa groasa pentru iarna si am purtat-o ani de zile. Revista o am si azi, rochia nu rade
Am inceput sa ma uit pe tipare de baza si le gasesc mai ales in reviste vechi.
Si recitesc de pe forum, postarile fetelor cu greutate in croitorie, pentru ca vad cu alti ochi. Merci

Arielas, multumesc frumos pentru sfaturi. Si nu, nu e cu suparare. Eu m-am mai uitat pe Youtube, dar sincer nu cred ca am gasit ce trebuia. Adica am vazut si eu cateva tutoriale despre cum sa realizezi diverse operatiuni, dar te fereasca sfantul de calitatea lucrarii. Adica pe fata nu se vedea nimic gresit, dar pe dos... lol! Imi doresc sa invat corect, de aceea sunt asa pisaloaga. Laughing
Marchioness
Marchioness
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 78
Varsta : 38
Localizare : Arad
Data de inscriere : 01/04/2014

Sus In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Re: Scoala de croitorie (15)

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 09 Aug 2018, 11:33 am

Ai dreptate in ceea ce priveste tutorialele de pe youtube, de cele mai multe ori obiectul terminat nu e finisat profesional sau nu e functional.
Am vazut si eu multe tutoriale despre transformarea blugilor normali in blugi pentru gravidute...si m-am apucat de lucru...blugii vechi si insertie dintr-un tricou, la final cand am probat-o pe sora mea (n-a luat in greutate cine stie ce si nu gasea blugi sa-i vina, abia gaseste in mod normal marimea 26) am realizat ca lucrul asta e imposibil, in primul rand blugii pentru gravidute nu au aceeasi croiala ca cei normali, talia e mult mai inalta la spate si mai larga, nu e numai insertia pentru burtica... nu se asezau cum trebuie, iar elasticul pus in tivul insertiei ii venea taman unde nu trebuie, peste buric...nici sustinere si incomod.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Manual de croitorie Lorna Knight

Mesaj Scris de Diana I Lun 01 Iul 2019, 5:14 pm

Buna tuturor. Ma puteti ajuta va rog sa gasesc Manualul de croitorie - Lorna Knight? As dori sa-l downloadez online. Multumesc frumos pentru ajutor. O zi frumoasa!
Diana I
Diana I
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 28/06/2019

Sus In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Re: Scoala de croitorie (15)

Mesaj Scris de Gabica Mar 16 Iul 2019, 9:42 am

[url=Lucru de m%C3%A2n%C4%83 :: Hobby-urile noastre :: Croitorie-tipare si proiecte]Lucru de mână :: Hobby-urile noastre :: Croitorie-tipare si proiecte[/url]

Până îl găseşti caută informaţii în acest topic. Poate e acolo informaţia pe care o doreşti.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Re: Scoala de croitorie (15)

Mesaj Scris de asilanom69cta Vin 17 Noi 2023, 6:13 pm

Bună ziua
asilanom69cta
asilanom69cta
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Franta
Data de inscriere : 20/05/2019

Sus In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Re: Scoala de croitorie (15)

Mesaj Scris de Dorulet Vin 17 Noi 2023, 9:04 pm

???
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (15) - Pagina 14 Empty Re: Scoala de croitorie (15)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 14 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB